BOMAANSLAG slavische missie in op de Joego- Bonn Wachtmeester van de LUA kreeg onvrijwillig bad Bede ra V] 11 N I LUX O AIS'] "JONGE" Ex-co Ha borateurs treden driest op Overval „in naam van vrij Kroatië" iOSRAM fe*» Zes soldaten voor krijgsraad wegensaanranding' meerdere Tranen van Anneke [Varend museum „Klein Artis" maakt laatste reis Vertraagde groei in de handel Nederland - West-Duitsland Sint-Eloy Folkloristisch festival Plan voor jachthaven I smaak j champagne cnampagne m champa champagne champagne „Niet gediend van lolletje" Ex-chauffeur van Strauss beboet Otl bfidjtb VRIJDAG 30 NOVEMBER 1962 PAGINA 7 BONN, 30 nov. (Rtr, UPI) Ongeveer dertig Joegoslavische ballingen zijn gisteren (zoals toen in een deel van onze oplaag nog gemeld) omstreeks het middag- Uur met bommen, pistolen en ba nieren de Joegoslavische missie in Bonn binnengedrongen, hebben ar drie mensen gewond en de ge hele benedenverdieping met bom men vernield. Het grootste deel van hen heeft zich daarna zonder tegenstand door de Westduitse Politie laten arresteren, daarbij tegenover omstanders opmerkend, dat deze overval gepleegd was in haam van een vrij Kroatië en dat dit de manier was om ook tegen de Berlijnse muur op te treden. De ballingen hebben tijdens de oorlog met de Duitse bezetters Van hun vaderland gecollaboreerd. lampen Heffingenstelsel oliën en vetten ontmoet ernstig bezwaar Bezorgdheid voor verhoging van de margarineprijs Vier uur in Japan PRINSES BEATRIX BEeULKI keizer Tokio, 30 nov. tAFP) Keizer Hiro- jjjto, keizerin Nagako, kroonprins Aki- 'to en kroonprinses Mitsjiko zullen ^bnavond (plaatselijke tijd) prinses ektrix informeel ten paleize ont eigen. Dit bezoek is op verzoek van d* Nederlandse prinses gearrangeerd. EEG-onderzoek naar beperkende handels maatregelen van V.S. Heineken verwerft belang in brouwerij A°P Franse Antillen Mg&iCA'S 200 LEXINGTON IN FEESTVERPAKKING f 10.- IN LUXE DOOS f3.- 60 LEXINGTON Voorstel kardinaal Ottaviani afgewezen Schema over Maria geen aparte behandeling Première Gods Geuzen uitgesteld Een naar Nederlandse eisen vervaardigd kwaliteitsproduct Uitsluitend bij de bonafide vakhandel! Halfautomatische wascombinatie ML 54 S f.995.- Belastinggeschil voor Europese Hof van Justitie Van Gend Loos tegen belastingadministratie ■in en TINTELEND l TOT Tijdelijk tehuis voor daklozen te Rome stort in I (Advertentie) De Westduitse regering; heeft de over val dadelijk veroordeeld als een misda dige misbruiking van de gastvrijheid die Kroatische ballingen in West-Duits- 'and genieten en haar leedwezen be- h"gd by de Zweedse ambassadeur met bet verzoek deze betuiging over te bren gen aan de Joegoslavische regering. De Joegoslavische missie geniet sinds het Verbreken van de Joegoslavisch-West- duitse diplomatieke betrekkingen (we gens erkenning van Oost-Duits land) di plomatieke bescherming van Zweden. Volgens leden van de Joegoslavische thissie en de Westduitse politie is de overval als volgt in zijn werk gegaan. De ballingen, anti-communistische Kro mten met een nazi-verleden, kwamen met twee kleine bussen uit het Roergebied, Waar de meesten van hen in de mijnen Werkten. Kort voor het middaguur arri- Advertentie DEN HAAG, 30 nov. De commis- »ie internationale vraagstukken van centrale werkgevers en werknemers organisaties in Nederland, heeft aan de regering een telegram gezonden, Waarin gezegd wordt dat met bezorgd heid kennis is genomen van de bespre kingen in Brussel, over invoering van ®en heffingenstelsel voor oliën en vet ten. Nu de Europese commissie over weegt het heffingenstelsel voor oliën cn vetten dienstbaar te maken aan de oplossing van de zuivelvraagstukken Jh.de EEG, hetgeen een aanzienlijke Prijsverhoging voor margarine tot ge- jjolg. zal hebben, acht de commissie ?'t Ln ieder geval wat Nederland be- jrsft, in strijd met de gerechtvaardigde odangen van de industrie, consumen- :®h en ontwikkelingslanden, aldus het J®legram. De regering wordt met de heeste klem verzocht hieraan geen •hedewerking te verlenen. ti vertoeft uit Hongkong op doorreis haar Nederland slechts vier uur in aPan. De prinses wordt morgenochtend te- n acht uur op Schiphol verwacht. .„DEN HAAG, 30 nov. De E.E.G.- het ogenblik in de zes uJhhrnissie 'aat °P van de Gemeenschap zo volle veerden zü voor het gebouw van de missie, waar juist de bevrijding van Joegoslavië van de nazi's gevierd werd, sprongen naar buiten met pistolen, bom men, loden pijpen en banier met „Leve het vrije Kroatië" erop, en forceerden de voordeur met een kleine bom. De portier, Momcilo Popovic trachtte hen tegen te houden, maar kreeg een schot in borst en maag. De overvallers stoot ten toen op de chauffeur van de missie, Albert Dovgan, en diens twaalfjarig zoontje. Dovgan werd buiten gevecht gesteld met een loden pijp en zijn zoontje kreeg een schot in de rechter bovenarm. Daarop begonnen de Kroaten de be nedenverdieping grondig te vernielen. Zij haalden de archieven met naar men aanneemt voor hen compromit terende gegevens, overhoop en staken ze met brandbommen in brand. Met andere bommen werden de ramen vernield en het plafond naar beneden gehaald. Zij deden geen pogingen om naar de eerste, tweede en derde ver dieping te gaan, waar het overige missiepersoneel zich schuilhield. Toen de benedenverdieping een ravage geworden was, gingen de overvallers naar buiten, waar de Westduitse politie zonder moeite dadelijk negentien van hen kon arresteren. Sommigen waren ajp Mogelijke gegevens verzamelen over kJ: Amerikaanse regelingen en praktij- ie het han'^e^sverkeer kunnen be- ir^" commissie, die dit heeft verklaard Pes»'woord op een vraag uit het Euro- Parlement, is zich n.l. ten volle v4ii t van de moeilijkheden die ingeval ri6' verlaging of opheffing van de ta- Sspn 3°uden ontstaan als aan deze of tgj»®,. zijde van de Atlantische Oceaan Pf JJJujgen gehandhaafd zouden blijven aUirti rdcn ingevoerd in de trant van de k^a f 'Buy American Act". Deze ^stukken worden in Brussel intensief e ta .eerd bij de voorbereiding van onderhandelingen met de Ver- «igSae Staten, zo verklaart de commis- Ga., VERDAM, 30 nov. De n.v. Co- J-v. da n Heineken Internationaal t>*' heef1mGerderheid der aandelen be- ^■asserio fen belang verworven in de S? op' hli- .,raine s.a. te Fort-de-Fran- 'cansg U eiland Martinique, een der ontri^lne Antillen. Heineken zal dit bed "f als technisch adviseur bij het gebouw blijven staan kijken, an deren dronken een biertje in een café aan de overkant, de „Mehlem Corner". Een jonge Kroaat zei daar, met zijn dubbele cognac wijzend op de ravage aan de overkant, tegen een journalist: „excuseer het lawaai van de bommen. Het werd tenslotte gedaan voor de vrij heid". Een andere, met een biertje en een Schnaps voor zich, merkte op: „Dat is de mamer waarop jullie die commu nistische muur in Berlijn zouden moeten opruimen. Als jullie dat werkelijk willen, is dit de manier". Valentin Portz, hoofdcommissaris van politie in Bonn, zei later tegen verslag gevers dat er van de 19 gearresteerden nog 17 worden vastgehouden. De twee, die on vrije voeten zijn gesteld, zpn Turken, die niets met de aanslag te ma ken hebben gehad. Tijdens de aanval, aldus Portz, zijn er acht sdhoten gelost. De vier bommen, die de aanvallers had den geworpen, hadden het formaat van een handgranaat. Portz zei voorts, dat de Joegoslavische handelsmissie de politie twee dagen ge leden meegedeeld had dat het gebouw van de missie drie dagen lang niet be zet zou zijn. De politie had toen de nachtpatrouilles verzocht ook het ge bouw te controleren. De missie had dus niet om speciale politiebescherming ge vraagd. ARNHEM, 30 nov. De auditeur militair bij de krijgsraad alhier, kolo nel mr. H. van Everdingen, heeft een militaire detentie van een maand ge ëist tegen zes soldaten van de L.U.A. wegens medewerking aan het onder dompelen van een wachtmeester in een met water gevulde wasbak op 30 BONN, 30 nov. (UPI) Leonhard Kaiser, de voormalige chauffeur van de omstreden Westduitse minister van defensie Franz Jozef Stauss, is door eei rechtbank te Bonn met 250 Mark beboet. Twee maanden geleden werd Kaiser vervangen als Strauss' officiële chauffeur. Toen hij nog bij de minister in dienst was, beging h(j twee ernstige verkeersovertredingen. Toen een vrachtwagen hem de weg versperde, bedreigde Kaiser de be stuurder van het gevaarte met een revolver. Enkele dagen hierna reed hij op een andere wagen in. Hierbij wer den de inzittenden, een man en een vrouw, gewond. Vier jaar geleden waren Strauss en de ontslagen chauffeur samen in een incident betrokken. Daarna gaf Strauss Kaiser opdracht het stopgebod van een verkeersagent te negeren, omdat zo luidde zijn verklaring, hij haast had om op tijd op een kabinetszitting aan wezig te zijn. Toen de politieman het nummer van de wagen van Strauss noteerde, dreigde de minister hem met ontslag. juli. De auditeur was van mening, dat deze „aanranding" van een meer dere als een zeer ernstig vergrijp te gen de krijgstucht moet worden be schouwd, gelijk te stellen met muite rij. De krijgsraad veroordeelde vier der verdachten tot een week militaire detentie. De zaak tegen de beide an deren werd terugverwezen naar de commanderende officier ter krijgs- tuchtelijke afdoening. Volgens ter zitting afgelegde verkla ringen had de betreffende wachtmees ter nooit enige afstand bewaard tot zijn minderen, maar op 20 juli zou hij plotseling zeer model zijn opgetre den bij de introduktie van een nieuwe wachtmeester. De troep zei „doe niet zo fanatiek" en vervoerde hem naar een volle wasbak in de veronderstel ling, dat de wachtmeester „van een lolletje gediend was". Pas toen de wachtmeester in het water had gele gen voelde hij zich in zijn gezag aan getast en droeg de troep straf exercitie op. De officier van piket oor deelde echter, dat dit een zaak was voor de krijgsraad. De raadsman, kapitein Van Maarse- veen, voerde verlichtende omstandig heden aan. Slechts een „deputatie" uit de oorspronkelijke groep van 15 a 20 soldaten, die aan de actie heeft deel genomen, staat terecht. Het zijn geen „lieverds" doch hun aandeel is groter noch kleiner dan dat van hen, die nu straffeloos blijven, zo zei hij. De wachtmeester, die inmiddels .is afge zwaaid, heeft volgens de raadsman zelf aanleiding gegeven door van het ene uiterste in het andere te vallen. Hij vroeg een voorwaardelijke straf voor de zes soldaten. PARIJS, 30 nov (AFP) De Prix du Quai des Orfèvres, die jaarlijks wordt toegekend aan de beste Franse speur dersroman, is ditmaal verleend aan Micheline Sandrel voor haar boek „10 millions de temoins". Micheline Sandrel is produktieleidster hij de Franse radio- en televisiemaatschappij. :«i:i iv: BACCOo VATICAANSTAD, 30 nov. (KNP) Het Conciliepresidium heeft naar ver luidt afwijzend beschikt op het ver zoek van kardinaal Ottaviani, voorzit ter van de theologische commissie, om in plaats van zijn schema over de Kerk het schema over Maria te be handelen. Naar verwacht wordt, zal de beslissing van het presidium vrij dag aan de Concilievaders meegedeeld worden. Kardinaal Ottaviani zei woensdag ochtend in de algemene vergadering het niet verstandig te vinden nu te gaan debatteren over het schema over de Kerk. Dit schema was te omvang rijk voor volledige behandeling voor zoals bekend is op 8 december aan deze Concilieperiode een einde komt. Hij stelde daarom voor het schema over de Kerk uit te stellen en in plaats daarvan het schema over Maria, even eens van zijn commissie, in behande ling te nemen. Mgr. Felici had twee dagen eerder aan de Concilie-vaders meegedeeld, dat de voorstellen van de theologische commissie over Maria in de discus sies over het schema over de Kerk opgenomen zouden worden. DEN HAAG, 30 nov. De premières van de film „Gods Geuzen", waarvan de opbrengst ten bate zou komen van het Nederlandsche Roode Kruis, gaat niet door. Deze voorstellingen zouden 6 december worden gegeven in Amster dam, Rotterdam en Den Haag. haar vertrek naar Singapon heeft de zangeres Anneke Grön- loh op Schiphol haar tweede gouden plaat aangeboden ge kregen, ditmaal voor het liedje „Pa- radiso". Anneke, die een grote toer- nee gaat maken, liet vanwege het afscheid van haar moeder en de aan bieding van de gouden plaat haar tranen de vrije loop. (Advertentie) IMPORTEURS TECHNISCHE UNIE EN N.V. UNCO DEN HAAG, 30 nov. Naar de Ne derlands-Duitse Kamer van Koophandel meedeelt, bereikte de handelsomzet tus sen Nederland en de Bondsrepubliek in het eerste halfjaar 1962 een waarde van DM 4,4 miljard (eerste halfjaar 1961: 4,1 mld). Dit betekent een toena me van 6,5 pet. (1961: 11 pet). Als klant van de Bondsrepubliek werd Ne derland door Frankrijk nog verder te ruggedrongen; de Franse aankopen in de Bondsrepubliek stegen met 10,8 pet., die van Nederland slechts met 4 pet. De Bondsrepubliek blijft verreweg Nederlands beste klant. In het eerste halfjaar 1962 werd voor 1924 miljoen gulden naar Duitsland geëxporteerd (1961: 1734 min gld.), hetgeen een toe name van 11 pet. betekent. De totale Nederlandse export nam toe met 4,9 pet. Het Duitse aandeel in de "Neder landse export bedroeg 28,8 pet. (1961: 22,5 pet.) d.i. bijna de helft van de to tale export naar de EEG-Ianden. Van de totale agrarische export, die in het eerste halfjaar 1962 met 8 pet. tot een waarde van 2.324 min steeg, nam de Bondsrepubliek -oor 723 min af (31,2 pet.), hetgeen een toename be tekent van 13,6 pet. Desondanks moest Nederland zijn plaats als Duitslands belangrijkste leverancier van agrarische produkten afstaan aan de U.S.A. Een niet onbelangrijke groei vertoonde ook de Nederlandse uitvoer van mdustrie- produkten: ƒ5.761 min (toename 3,6 pet.). De Bondsrepubliek nam hiervan voor 1.201 min af, 20,9 pet. van de totale Nederlandse industriële export of 9,5 pet. meer dan in dezelfde periode 1961. De Nederlandse invoer uit West- Duitsland bedroeg in de verslagperio de 2.226 min. (1961: ƒ2.169 min), het geen een toename van 2,6 pet. bete kent tegenover een stijging van de to tale Nederlandse invoer van 3,8 pet. Het aandeel van de Bondsrepubliek in de Nederlandse import liep in de eerste zes maanden 1961 in 1962 tot 22,8 pet. (23 pet) terug. De toename van de Nederlandse ex port naar Duitsland met 11 pet. staat scherp tegenover de toename van de import uit de Bondsrepubliek met 2,6 pet. Dit wijst op het feit, dat de Duit se exporteur zich meer en meer met an dere markten is gaan bezighouden. Voor wat de Nederlandse exporteur betreft dient volgens de Nederlands-Duitse Ka mer van Koophandel de waarschuwing te worden uitgesproken, dat andere lan den van de verruimde Duitse import- markt een succesvoller gebruik gemaakt hebben, hetgeen vooral duidelijk wordt in de hiernavolgende Duitse cijfers. APELDOORN, 30 nov. In het rust huis „Talma Elim" heeft het echtpaar H. W. Rijks-van Laar gisteren zijn dia manten huwelijksfeest gevierd. De bei de echtlieden, die 86 jaar zijn, ont vingen veel bezoek. LUXEMBURG, 30 nov. Het Euro pese hof van justitie heeft gisteren onder voorzitterschap van de Neder landse president, dr. A. M. Donner, een principiële zaak te behandelen gekregen, die aanhangig is gemaakt door de tarief commissie, het hoogste Nederlandse rechtscollege voor bepaalde belasting aangelegenheden. Het is een geschil tus sen de Nederlandse transportonderne ming Van Gend en Loos en de Neder landse administratie der belastingen, waarbq de eerste optreedt als eiseres. De ingewikkelde zaak viel. uiteen in twee hoofdproblemen, ten eerste: kan volgens het EEG-verdrag een zaak voor het hof aanhangig gemaakt worden be treffende een geschil tussen een zelf standige rechtspersoon uit een der lan den van de gemeenschap en een rechts college uit hetzelfde land? Ten tweede: indien het eerste bevestigend bearnt woord is, betekent toepassing van het tarief besluit van 1960 door de Neder landse belastingen dan een inbreuk op het verdrag van de EEG? De regeringen van Nederland, België en Duitsland en de commissie van de EEG hebben bij het hof schriftelijk hun opmerkingen ingediend, waarin de eerste vraag met kracht is tegengespro ken. De Nederlandse regering staat hierby op het standpunt, dat uitsluitend de lid-staten of de commissie van de EEG een dergelijke zaak aanhangig kunnen maken. Wat de Duitsers en de Belgen betreft, deze waren scherper in hun oordeel. De beide tariefbesluiten zijn opgenomen ir. de nationale wetge ving en dienen dus door de eigen reehts- organen te worden behandeld, hetgeen er op neer zou komen, dat de Neder landse tariefcommissie zelf de zaak moet uitzoeken. Omtrent de eerste vraag zal een prin cipiële beslissing moeten vallen, die voor het toekomstige gebruik van het ver drag van groot belang kan zijn. Hieraan ontleent het proces dan ook zijn belang stelling bij de verschillende lid-staten. De vraag, of de betrokken goederen met acht of drie percent moeten worden be last en wie de oorzaak van het proces is, werd zodoende naar het tweede plan geschoven. Het museumschip „Klein Artis" heeft onlangs ziin laatste rond reis gemaakt. Na een zwerf tocht van 37 jaar door Neder land n België heeft de varende ten toonstelling voor goed afgemeerd aan de kade. Vele Hollanders en Belgen kennen het schip; vooral de jeugd bracht graag een bezoek aan de ex positie van levende en opgezette die ren, Men kon er vissen, apen, vogels en cavia's in levende lijve aanschou wen. Een uitgebreide verzameling van opgezette vogels en zoogdieren, van vlinders en een bonte groep van schelpen, koraal, skeletten, fosielen, prehistorische en volkenkundige voor werpen waren in het ruim van het schip ondergebracht. Al deze voorwer- pen worden deze maand nog voor het laatst tentoongesteld en dan ein digt het bestaan van deze miniatuur dierentuin annex museum. Tilburg was een der laatste ligplaat sen van het scihip. Na de expeditie die vandaag eindigt, wordt het vaartuig naar Rotterdam gesleept waar het p 2 december zal in Oostburg de pastoor-deken, de heer A. A. F. Lievegoed, een standbeeld van Sint Eloy (Eligius) onthullen. Sint Eioy is de patroonheilige van de smeden en van de metaalbewerkers. De eigenlijke feestdag van Sint Eloy valt op 1 december. Van oudsher is 1 december dan ook de jaarlijkse feestdag van de smeden. In Costburg staat een der weinige aan Sint Eli gius gewpde kerken. Pastoor-deken is de heer Lievegoed, die enige maan den geleden zijn vijftig-jarig priester jubileum heeft gevierd. Tijdens dit ju bileum is de gedachte ontstaan, om bfj de kerk een standbeeld van Sint Eloy op te richten. De r.k. bonden van werkgevers in de metaalindustrie van smedenpa troons en van metaalbewerkers „St. Eloy" schonken een bijdrage. Hierna werd aan de beeldhouwer Baron van Speyart van Woerden opdracht ver leend tot het maken van een stand beeld van de patroonheilige. Het jaarlijks te organiseren inter nationaal folkloristisch festival, dat voor 1963 aan Enschede is toegewe zen, zal 9, 10, 11 en 12 augustus 1963 worden gehouden. Er is een festival comité samengesteld, waarvan de heer H. J. Ledeboer, vice-voorzitter van de WV-Enschede, voorzitter is. Er zullen folkloristische groepen uit Zweden, Duitsland, Oostenrijk (Ti- rol), Spanje, Italië, Frankrijk, België, Ierland en Engeland (Wales) worden uitgenodigd. Ook zullen één of meer Nederlandse groepen deelnemen. Enige personen uit watersportkrin gen te Maasbommel hebben het plan opgevat aan de Maas een jachthavenbedrijf te stichten. De plannen zouden in een zeer ver gevorderd stadium zijn en het ziet er naar uit dat reeds het komende seizoen hier vele boten kunnen afme ren. De n.v. Jachthavenbedrijven Maasbommel in oprichting heeft aan de Maasarm reeds een terrein ter grote van twee hectare in eigendom, waar op diverse gebouwen als werkplaats, winterberging en dergelijke kunnen worden opgetrokken. Het gemeentebestuur van Appeltem heeft dezer dagen het uitbreidingsplan voor dit object gewijzigd. Door deze vestiging wordt een bijzonder mooi ge bied, dat geografisch zeer gunstig is gelegen ten opzichte van de steden Tiel, Oss, Nijmegen en Den Bosch, voor watersportbeoefenaars opengelegd. schip dienst gaat doen als kwekerij voor aquariumplanten. De grote ver zameling van allerlei voorwerpen en curiositeiten zal dan elders worden ondergebracht. De eigenaar van het museum en tevens de stichter is de nu tachtig jarige de heer W. J. M. Deutz. HU heeft de laatste thuisreis gedeeltelijk meegemaakt en hij wou nog eenmaal aan het roer staan van de boot die hij in 1925 liet bouwen toen hy van zpn hobby een beroep maakte. De heer Deutz, een behanger uit Vlaar- dingen, verzamelde natuur-historische voorwerpen en hield er een aquarium- houdery op na. Het schip is lang en smal met een geringe diepgang zo dat het gemakkelijk in ondiep vaar water kon afmeren. Zodoende kon hy vele afgelegen dorpen en steden berei ken. Het heeft de initiatiefnemer van deze unieke boot niet aan belangstel ling ontbroken. Het gebrek aan een goede opvolger deed de bejaarde man besluiten zijn museum te liquideren. Htj heeft in deze 37 jaar ruim an derhalf miljoen bezoekers getrokken en in ons land heeft het schip ruim 750 dorpen en in België ruim 50 plaatsen aangedaan. (Advertentie) Claeryn ROME, 30 nov. (UPI) Een ge bouw van drie verdiepingen is in Ro me gedeeltelijk ingestort, en brand weerlieden die naar de plaats van het ongeluk snelden, zijn van mening dat de mogelijkheid bestaat dat sommige van de bewoners zich nog steeds on- der het puin bevinden. Het gebouw werd gebruikt als tij delijke verblijfplaats voor dakloze mensen. Toen het scheen of het na 24 uur van regens in elkaar zou storten, werd de brandweer gewaarschuwd. Maar voordat deze arriveerde was het ge bouw reeds gedeeltelijk een puinhoop. De brandweerlieden begonnen onmid dellijk naar mogelijke slachtoffers te zoeken. moetetchandon (Advertentie) IMPORT OUD HAARLEM WIJNKOPERS SINDS 1877 HOFLEVERANCIER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7