Nederland luxueuzer 1 Keuze voor ski en after-ski is verblindend M WERKENDE VROUW MOET „TOUWTJE SPRINGEN" D FRANSE „DEBUTANTES' I I OEFENEN DE .REVERENCE CAIVÉ CALVE „Grote maat55 komt er maar heel bekaaid van af Fabrikant uit Engeland specialiseert zich in een groot aantal heupwijdtes LEOLUX t LEOLUX ;blossom% Beenbekleding van stretch fluweel mwmrmwmmim mtmtmmwxmwi Kookboekje voor zuivel APPLE I I Herenkostuums en badpakken van PAPIER ,Speel"pak KAAS SURPRISE sS VRIJDAG 30 NOVEMBER 1962 PAGINA 9 en gaat naar de wintersport, in ieder geval naar de sneeuw. De treinen zijn vol en puilen uit, de hotels zijn vol; als de wolken omstreeks Kerst mis regen gaan geven in plaats van vlokken wordt het een cata strofale teleurstelling. Maar waar om zouden ze? De dartelen gaan echt om de verrukkelijke sport die vleugels aan de voeten geeft, de meer bezadigden die geen gebro ken botten willen riskeren gaan wandelen in de zon, de ozon en de vreugde. En iedereen die gaat. piekert nu over z'n uitzet- i Page mmmm I - §i is! iiillll r^t ^n wereld oofc gebeurt, de opmars van de „débutantes" valt moeilijk te stuiten. Deze week 'n de Parijse Opéra weer het jaarlijkse bal gehouden, dat de intrede in de „society" markeert al van dochters uit gegoede of ambitieuze Franse families. Hier zijn er vierf die alvast de „révérence" oefenen. Gezondheids-sandaal PIKANTERIEËN TOMATEN] KETCHUP] U MAAKT ER MÉÉR VAN MET CALVÉ schoonheids preparaten ZX T MEU B E L E N ZITMEUBELEN Helena Rubinstein parfum-cologne Nooit paste een parfum beter bjj de Hollandse vrouw dan deze lichte frisse bloemengeur die dadelijk berinne ringen wekt aan de prille blankheid van een bloeiende boomgaard, prijs X 9.50 Nederland had tot voor kort iets van een zuinige huisvrouw. Als je met zo iemand langs de etalages loopt, kijkt ze het ®erst naar de prijskaartjes en als net daarop vermelde bedrag laag ge noeg is, roept ze: „O, wat mooi!" °tze inkopers kochten „op prjjs" zo- a's dat heet. Ze vroegen niet het éérst naar kwaliteit, vorm of kleur, uat was pas hun tweede zorg. Punt één was: hoeveel kost het? Daar is •Jet laatste jaar een kentering in ge somen. De zuinige huisvrouw heeft ®en blik over de grens geworpen, ze heeft even geproefd van de "luxe, die de welvaart hoort. Wonderlijk genoeg hadden we zelf altijd het idee, dat we volop meede den aan de hoogconjunctuur. We héb- don zelfs ons hoofd geschud over de Weelde, die we in onze eigen etala ges zagen uitgestald: dure auto's, televisietoestellen, nylon-lingeries, bontmantels, sieraden en niet te ver geten al die huishoudelijke appara ten, waar we voor de oorlog niet eens van hadden durven dromen. We zijn nu eenmaal een keurig, degelijk volkje en onze regering, die gewoonlijk wordt samengesteld dit keurige, degelijke mensen, heeft da delijk na de oorlog maatregelen geno den, die het gemakkelijke geld-ver- dienen aan banden legden. Prijs- en "UUrstoppen hebben de devaluatie zo- Wel als de grote winsten voorkomen. zijn we op het gebied van de luxe hun of meer de Benjamin in hét Europese hoogconjunctuurgezin ge- dieven, maar langzamerhand begint "enjamin zich te emanciperen. We denken dan wel vaak, dat de Prqzen hier omhoog zijn gegaan, om dat de minimum-prijzen van de arti- kelen hoger liggen dan een tijd terug, «laar dat komt omdat het duurder Produkt in stijgende mate in de be- jdgstelling staat. Het goedkope ar- aliio 18 aan het verdwijnen en maakt vpw i-,kans' als het kwalitatief de WorHt ng kan doorstaan. Daarom ingekocht °Ver het a*gemeen duurder OP onze tocht langs de voor de ~®t Nicolaas extra aantrekkelijk ge maakte etalages constateren we het telkens weer. Neem een doodgewoon artikel als de herenpyjama's. We her inneren ons nog de fletse streep uit onze jeugd, iets later de effen stof met de wat donkerder omslagen, die jarenlang als dernier eri heeft ge golden, terwijl alleen de betere he renmodezaak een uitzondering daar op bracht. Nu zien we in iedere tex tielzaak pyjama's met interessante, in Amerika zou men zelfs zeggen „dra matische" streepdessins. De warme hachtpon is ook zo'n artikel, dat zich tot voor kort aan de fantasie der ontwerpers onttrok, maar tegenwoor dig zjjn er flatteuze nylon nachtja ponnen met lange mouwen verkrijg baar. Nu we gewend zijn hogere bedra den in de huishouding te investeren voor de aankoop van wasmachines, Centrifuges, stofzuigers, koelkasten, keukenmachines en mixers, richten •ve onze aandacht alweer op vol maaktere modellen. De volautoma- "sche wasmachine is dichter binnen Oös bereik gekomen en hier en daar ourft men zelfs het woord borden- wasmachine al uit te spreken. I» de sector „woninginrichting" vCkt men met betere stoffen en nnurdere houtsoorten en zo is het op ««der gebied. De inkoper koopt arti- Jmlen, die hij vroeger als te duur had ??.8ewezen, de fabrikant vervolmaakt artikel. zuinige huisvrouw, die in t'Sohoon en heel" haar hoogste cri- r^ia erkende, wordt langzaam maar ■^Rer een vrouw met smaak... H. Sw. Koketteren in de sneeuw miiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiwimimmiiiiimiiimiiiiiii iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiMiiiiiii Wat dat betreft bieden de winkels in dit seizoen eik jaar meer. De. skikle ding is in opmars, de keuze, is verblin dend. Er is zoveel dat je niet meer weet wat nu het allerleukste is. Wie vooral wil koketteren in de sneeuw heeft het moeilijker dan wie het uit sluitend om de sport is te doen. De laatste is klaar met een goed zittende neutrale stretch pantalon, die er in alle kleuren en tinten en tussentinten zijn en een dubbel, gevoerd nylon windjack, aan twee kanten tc dragen, hijvoor beeld in de klassieke kleur voor de sneeuw: blauw, met rode voering. En dan als een wafel in ruilen doorge stikt. Ze horen tot de veelgevraagden in Italië en Zwitserland. zo geraffineerd is als bijvoorbeeld heel teer lindegroen. Het staat wel geraffi neerd maar een sprekende kleur is stoerder in de sneeuw. Zwart is in opkomst: Mefisto in de witte wereld. Het heeft iets pikants, vooral als er op de zwarte stretchbroek een grove zwarte pullover wordt ge dragen met een zwart op zwart inge- breide kabelslinger. De grofgebreide sneeuw-truien, lek ker slobberig met rolkraag, zjjn duur der naarmate ze met meer smaak ont worpen zijn. En de goede smaak in de sneeuw-omgeving betekent dat ze iets van het rustieke vasthouden bijvoor beeld door een rand, maar dan op mo derne verfijnde wijze. De ingebreide ro zen van sommige truien hebben iets van een klassiek folkloristisch decor. Nieuw zijn de suède jacks met grof gebreide rolkraag en V-inzet; we zagen er een in steenrood, dat in de sneeuw en de zon een lust voor het oog moet zijn. Er zjjn er ook met gebreide mou wen. Die combinatie stamt nog steeds van Dior, toen Saint Laurent er nog ont werper was. Het nieuwste op gebied van de stretch-pantalon is het stretch-fluweel. De techniek staat voor niets meer. Ook dat is er in allerlei kleuren maar het staat minder sportief dan de niet glan zende stretch. Voor de wandelaars in de sneeuw zjjn er halflange warme gezellige loden jasjes, die ook buiten de wintersport- weken heel bruikbaar zijn. Al is wit of turkois meer een kleur voor een zon nig sneeuwland dan voor onze wateri ge winters. Er is zelfs een kort capetje waarin men lekker warm kan blijven. En dan zijn er de sportieve bontjas jes die in de sneeuw, na de sporturen, helemaal op hun plaats zijn. Op ge noemde show zagen wij een jasje van geschoren otter met kraag en man chetten van nerts, een prima combina tie. Een echt „speel"-pak, meer vóór after-ski dan ski is een page-achtige gebreide overgooier in bloemendes- sin, waaronder de hoge col en lange strakke mouwen van een zwarte pull over. De fantasie voor de after-ski heeft geen grenzen. Waarom zou dat ook. Er zijn conventionele dagen ge- Maar daarnaast zijn er de jacks, on der anderen in waterafstotend ribska- toen, van kleur en dessin zo fantasie- rok, dat de draagsters er in uitzien of ze als figuranten in een bizarre to neelvoorstelling moeten optreden. In strakke lange beenbekieding en de half hoge laarsjes, zoals wij de mannequins zagen lopen op de skikleding-show van een Amsterdams/ Haags modehuis, en een losvallend jak in blok-dessin, had den ze soms iets van een harlekijn, soms van een middeleeuwse page! Er is geen enkele reden dat broek en jack niet precies wat kleur betreft op elkaar afgestemd zijn. De mode voorziet er in, ook als de gekozen kleur De rok komt er weer in voor na het skiën. Dit boutique-model heeft stiksels van ongelijke grove wol. Spielmann, Zurich. Gebreide rolkraag met V-inzet in een suède jack, kleurig bedrukt nylon en een slipover van harig materiaal. Drie modellen uit de collectie-Leeser voor de wintersport. e werkende vrouw is lange tijd genegéérd, men stond een beetje argwanend tegenover haar of misschien ook alleen maar on handig. Maar in de geëmancipeerde maatschappij van tegenwoordig is ze geheel geaccepteerd. Er worden flats gebouwd voor de werkende vrouw, er is een mode voor de werkende vrouw, er zijn kookboekjes voor de werkende vrouw (waarin het allemaal heel gauw gaat) en nu is er een boekje verschenen dat heet „De lichamelijke opvoeding van de werkende vrouw". De schrijfster Ailbertine Vellenga spreekt de groep die ze wil bereiken en dat zijn al degenen die te veel op £w:! kantoorstoelen zitten, te gespannen doorsjouwen, te veel uren draven in ziekenhuizen flink toe, soms op een wat geforceerde toon, maar ze zou het er wel in willen hameren: dat die vijf minuten per dag maar dan ook echt elke dag lichamelijke oefening zo veel opleveren. Het bevordert de Bloed circulatie, traint het hart en doet de vrouw beschikken over slagvaardigheid, lenigheid en behendigheid. De samenstelster is een goede pro pagandiste voor het bewaren van de eigen gezondheid door die paar minuten lichaamsbeweging er voor over te heb ben. Dat eeuwige „ik heb geen tijd", zegt ze, is maar onzin. En heel raak duwt ze ons even met onze neus op de domme dingen die we wel voortdurend doen om onszelf ziek te maken, onder anderen altijd over ziekten praten en advertenties van medicamenten lezen, roken, drinken en snoepen en te weinig rust en beweging nemen. Nee, de beweging die de werkende vrouw wel opdoet in haar werkuren, is niet genoeg. Aan die dooddoener, die werkende vrouwen maar ook huisvrou wen altijd op de lippen hebben, maakt ze radicaal een einde door erop te wij zen dat voor het soort beweging omwil le van het gezonde lichaam, meer nodig is. Namelijk grote bewegingsbanen, zuiverheid van beweging en trainen op prestatie, en met dat laatste bedoelt ze dan trainen op uithoudingsvermogen, wat bijvoorbeeld te bereiken is door touwtje springen. Het is maar een klein en heel hand zaam boekje, van nog geen tachtig bladzijden en met een aantal werk- foto's, die laten zien wat de bedoeling is van de talrijke oefeningen die men op de bladzijden tegenkomt. Een goed ding is, dat de schrijfster veel aandacht wijdt aan de voeten, de gemaltraiteerde in de naaldhak-schoen tjes („op stelten lopen is een betere gymnastiek") en de arme voeten van verpleegsters, die heel wat moeten uit houden. Ze geeft allerlei voetoefeningen op. Maar ze zwijgt over het gezond heids-huisschoeisel, de houten sandaal, de zogenaamde gymnastieksandaal, die voor veel voeten toch een weldaad is. In Scandinavië, waar de vrouwen op een gezonde manier goed voor hun li chaam zorgen, worden ze nog meer gedragen dan hier. Maar goed, het is een plezierig boek je, dat veel nuttig effect kan hebben, want inderdaad: „de werkende vrouw heeft geen tijd, zij weet niet wat er met een rationele lichamelijke opvoeding te bereiken is, zij probeert met corsetten en steunzolen sterke spieren slap te maken, zij beseft niet wat een grote steun broedertje ezel kan zijn, als zij, behalve goed gevoed en gekleed, ook goed geoefend is, zij wacht tot zij be- jaardengymnastiek gaat doen." Het is een uitgaafje van De Tijd stroom, Lochem. A. Bgl. noeg in het gewone leven. En bij de after-ski hoort nu eenmaal ook een soort carnaval. Je kruipt eens in een heel andere huid. Tot de meer klassieke after-ski kle ding, die toch heel feestelijk blijft al is het in een sportmilieu (bijvoorbeeld met Kerstmis of Oudejaar) hoort de lange pantalon van zwart stretchflu weel en er op een losse kasak, om niet te zeggen jak, van hetzelfde zwarte fluweel, met onder een brede rand in gouden schulpjes zoals de witte lange blouses van deze zomer. Men zou er eventueel in plaats van de „panta" ook best een rokje bij kunnen dragen. Een half doorzichtige goud met zwarte ka- sak is nóg meer gekleed. Wat zet je in de sneeuw op je hoofd? Niets, een muts, een pruik, en als het gaat sneeuwen een capuchon. Maar de capuchon die nogal groot moet zijn, wil h\j echt doelmatig zijn en met één be weging tussen de bedrijven door over het hoofd getrokken kunnen worden, is niet zo erg flatteus aan het zeer ver fijnde moderne windjack. Het bederft er de bestudeerde lijn van. Ze ontbre ken dan ook nogal eens. Dat is, spor tief gesproken, een nadeel. Er zullen deze weken heel wat hoofdbrekens ge moeid zijn met de goede keuze. A. Bgl. (Advertentie) After-dinnerhapje. Smeer een vuurvaste schotel in met vet. Leg hierop aan twee zijden besmeerde sneetjes witbrood. Erop deponeren: I plak ham, 1 plak niet te dunne belegen kaas, waarop een wolkje Calvé Tomatenketchup. In de voorverwarmde oven zetten en enige minuten laten staan. Zodra de kaas gaat lopen is het hapje klaar. In deze cosmopolitische tijd zijn de zaken die het goede der aarde verkopen beter gesorteerd dan ooit. Griekse olijven, Franse kaas, Ita liaanse pasta's, Zwitsers gebak, Hon gaarse goulash. Engelse vruchtenpie's, Spaanse sinaasappelen en Fins brood: wat u ook maar ergens ter wereld heeft gegeten of gedronken, u kunt het na enig speuren kopen in eigen land, klaarmaken in eigen keuken (daarbij helpen de internationale kookboeken een handje) en nuttigen aan eigen ta fel. U besteedt daar misschien graag uw tijd aan en ook uw geld maar. uw stofwisseling is wat traag en om al die heerlijkheden als blijvend aan denken mee te moeten dragen is geen benijdenswaardig voorland: noch voor uw hart en uw benen, noch voor uw garderobe, die u alleen maar met de grootste moeite blijkt te kunnen aan vullen. De teenager wordt met gejuich ingehaald, de tien-minners sinds kort ook, de aanstaande moeder het zü (Advertentie) SKIN LIFE een crème met wonder kracht,die een vermoeide, verwaarloosde huid herstelt, vernieuwt en verjongt. P A R r U M ERIE 6 FILIALEN IN R'DAM - TEL. 119055 In Canada is men thans bezig pa pier zodanig te bewerken dat het geschikt wordt voor het maken van herenkostuums. We schreven al eens eerder over doopjurken en bruids japonnen van dat materiaal: bij een goede uitvoering kan dat wel een be sparing betekenen voor een kleding stuk dat tooh maar één keer wordt gedragen. In de V.S. is men ook al enthousiast over papieren badpakken. Dat klinkt misschien wel wat riskant maar in de praktijk blijken vorm en kleur goed houdbaar. De badpakken moeten na afloop worden weggegooid en dat is wel iets voor de hygiënisch aangelegde Amerikanen. Ze kunnen nu veilig hun badpak vergeten of onver wacht profiteren van een warme dag: het zwembad levert (papieren) hand doek en badkostuum. Zelfs dekens en tapijten schijnen er van gemaakt te worden. Op zich zelf is dat nog zo gek niet: een stapeltje dekens in de kast net als papieren ser vetten en de gasten kunnen komen. Thans, vertelt het vakblad „Texti- lia", werkt men aan het donkerblauwe herenkostuum: poreus in de zomer en warmte-isolerend in de winter. Alhoe wel zo'n kostuum licht in het dragen is, kreukt het niet. Over de reiniging hoeft niemand zijn hoofd te breken: men maakt er gewoon de kachel mee aan als het vuil wordt, G. S.-de W. haar van harte gegund Is niet lan ger meer het stiefkind van de confec tie, maar de „grote maat" ziet men liever gaan dan komen. Onlangs hield een groot textielvak- blad een kleine enquête onder verschil lende detaillisten over het hele land verspreid en stuk voor stuk kwamen ze tot de conclusie dat bij al de pre cisie van het ogenblik de grote maat er maar heel zielig van af komt. Al hoewel er enige verbetering is te con stateren bij vroeger, is er voor hen toch nog maar weinig échte mode. Nu is de mode van de laatste tijd sluik en schraal en niemand zal wensen dat de confectiefabrikanten de enigszins kinderlijke redingote-mantels die nu opgang maken, zal fabriceren in maat 52. Maar er zijn toch ook modieuze details die zich goed lenenvoor de „volslanke figuur" zoals men dat eufemistisch uitdrukt. Het merendeel echter van wat er voor hen is te krijgen bestaat uit tijd en leeftijdloze japonnen van het ge ijkte model: lange revers, a-symme trische plooival tot in de taille met daaronder een slip. Ook de schtjn-deux- pièces (alleen van voren een schootje) beschouwt de fabrikant als goed ver koopbaar. Een gewoon gezellige wol len deux-pièces is haast niet te krijgen. We informeerden bij diverse zaken in de binnenstad waaronder ook enke le warenhuizen en het viel ons daar bij op, welke een klein plaatsje de kleding voor grote maten inneemt tus sen de andere confectie. Soms was er keuze uit twee of drie modellen in verschillende kleuren, de meeste kwa- me., echter niet boven maat 48 uit. Er is hier en daar wat Westduitse im port (de maten daar schijnen overeen te stemmen met die van de Neder landse vrouw) maar dat waren meest glimmende gevallen en niet erg warm, totaal ongeschikt om dienst te doen als kleding voor „alle dag". De „grote maat" wordt hij het ko pen meewarig aangekeken en twijfe lend getaxeerd. Er wordt iets uit het rek gehaald en men is bijna ver ontwaardigd als de betrokkene er niet direct enthousiast op ingaat om dat kwaliteit, kleur of model haar niet aanstaan. Hoe durft ze? Ze mag blij zijn dat ze bedekt is. Op de onlangs gehouden Damesconfectie- vakbeurs stond, tussen de tweeën twintig Engelse deelnemers, een fa brikant uit Manchester die zich spe ciaal had toegelegd op kleding voor zwaardere figuren. Die fabrikant hij zij geprezen verwerkte ver schillende modellen en materialen in een verbluffend aantal heupmaten zodat zelfs vrouwen met bijzonder moeilijke figuren aan een passende ja; on kunnen worden geholpen. Het (Advertentie) S*IH FOOD Jfvcr/ain Gelimiteerde datum (altijd vers!) PAR FUME R I E 6 FILIALEN IN R'DAM - TEL. 119055 (Advertentie) METZ TOONT U DE VOLLEDIGE COLLECTIE NIEUWS BINNENWEG 106-168-170-172 NIEUWE BINNENWEG I-NIEUWE BINNENWEG 22 is ons nog niet bekend of de detail list er belangstelling voor heeft ge toond. Het is te hopen. Op zichzelf is een specialisatie op kleding voor grote maten niets bijzonders. Hier in Nederland doen dat zelfs verscheide ne fabrikanten, maar gezien de er varingen van klant en detaillist zijn het er veel te weinig. In ieder geval bent u nu gewaar schuwd als u straks wordt omringd door taai-taai en speculaas, door ban ket en marsepein, en door de meest verleidelijke chocolade-letters. Als u uit uw kleren groeit is het leed niet te overzien G. S.-DE W. We zijn een zuivel-land, we beschik ken dus over een zuivel-bureau en dat zuivelbureau propageert het eten en drinken van meer zuivel. Dat is logisch. Bij de afdeling Voedingsvoorlichting is nu een zuivel- kookboekje verschenen, dat vierhonderd recepten bevat, waarvan de meeste te bereiden met boter, melk of kaas. Het is samengesteld door de voedingslera ressen van het Zuivelbureau en het, overigens eenvoudige boekje is opge vrolijkt met een aantal royale kleuren platen van de te bereiden heerlijkheden. Daar zijn originele hapjes bij, zowel zoet als pittig, en ook wel enkele buiten de zuivelsfeer. Een van de hartige voor gerechten, geheten „Egyptische ogen" nemen wij hier voor u over, als voor proefje van wat u in het aardige boekje vindt. Het is recept 279. Vier eiwitten worden flink stijf ge slagen en over vier geroosterde sneet jes brood verdeeld. In het midden wordt een holletje vrij gelaten. In een matig hete oven laten opstijven. Daar na wordt een dooier in het holletje gedaan, geraspte kaas er over ge strooid en de sneetjes nog eens in de oven gezet tot de dooier gestold is en de kaas goudbruin is. Ze worden ge garneerd met gehakte peterselie. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9