Stoffelijk overschot per witte auto naar Den Haag Prinses Wilhelmina verlaat dinsdag voor altijd Het Loo Belgisch koninklijk paar zaterdag hij hijzetting 1 PAUS WORDT NIET GEOPEREERD Akkoord over Kasjmir? Dode watervogels rond Hiltonhotel Strauss ziet van ministerschap af Spoedig herstel coalitie in Bonn thans verwacht Volkslied van Waldeck als laatste groet y j||« Professor Gasbarrini spreekt hardnekkige geruchten tegen DE BLUE DIAMONDS VN benoemen OE THANT voor volle ambtstermijn Prinses Beatrix op Schiphol Bekend bestrijdingsspecialist loopt proces-verbaal op F eijenoord-V asas in Antwerpen Diagnose nog onzeker Optimisme in Pakistan Wereldnieuws Amsterdammers gewaarschuwd Arsenicum of strychnine Vliegramp in New York Winterweer Skipullover BAARS VERHUIZEN 28 doden en 22 personen gered 'epreijou êmj! zaterdag 1 december 1962 Bureau smedestraat 5 - haarlem 86sfe JAARGANG No. 31298 Eurovisie? DEN HAAG, l dec. Dinsdag middag om half zes zal prinses "ilhelmina paleis Het Loo voor ^ityd verlaten. Na een korte "lenst in de kapel, die uitsluitend Zal worden bijgewoond door de koninklijke familie en het perso neel van Het Loo, wordt zij uit gedragen onder de klanken van net volkslied van Waldeck. De Mnses heeft zelf bepaald, dat dit hed op dit ogenblik zou worden gespeeld, als een huldebetoon aan jriar moeder, koningin Emma, die naar met zo grote wijsheid en toewijding opvoedde voor haar levenstaak en aie tientallen jaren niet geheel haar persoonlijkheid achter koningin Wilhelmina stond. Prins Bernhard zal de wit- *e auto met het stoffelijk over schot van prinses Wilhelmina naar het paleis Lange Voorhout te Den Haag begeleiden. Geen sport U KOMT BESLIST TERUG VLEES-SPECIALITEITEN REST. „DE NACHTEGAAL" Cadeau-idee 13 (alle kleuren) 34.75 tot 98.- TAPIJTEN GRATIS GELEGD door SCHAKEL N.V. NEW YORK. 1 dec. (UPI) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft de Bir maan Oe Thant gisteren benoemd tot secretaris-generaal van de V.N. Zijn ambtsperiode zal duren tot 3 november 1966, waarbij de ad interimperiode sinds het over lijden van secretaris-generaal Hammarskjöld, vorig jaar, is in begrepen. BONN, 1 dec. (UPI) De Westduitse minister van defensie Franz Josef Strauss heeft giste ren zijn functie neergelegd en aangekondigd, dat hij geen zitting zal nemen in het nieuwe kabinet dat bondskanselier Adenauer be zig is te vormen. Strauss heeft hiermee de weg vrijgemaakt voor een spoedig herstel van de coali tieregering van christen-demo- kraten en liberalen, die de libe ralen verbraken wegens Strauss' aandeel in de Spiegel-affaire. Een liberale woordvoerder in Bonn begroette het besluit van Strauss met grote voldoening en zei, dat de vorming van een nieuw kabi net hierdoor aanzienlijk verge makkelijkt wordt. NEW YORK, 1 dec. (UPI) Achtentwintig personen werden gedood bij een vliegramp op het New Yorkse vliegveld Idlewild. Tweeëntwintig passagiers van het vliegtuig, een DC 7b, hebben het ongeluk overleefd. De viermoto rige machine van de Amerikaan se luchtvaartmaatschappij „East ern Airlines" was bij de landing neergestort en in brand gevlogen. Er hing een dichte mist boven het vliegveld, waardoor het reddings werk werd bemoeilijkt. Het vlieg tuig was twee uur vóór de ramp in New York vertrokken uit de stad Charlotte in de Amerikaanse staat Noord-Carolina. FALCON REGENJASSEN efoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Bii£nn.emen,en 20800 Postgiro 143480 Biiira '°or Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 ntoor en Red. ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ,rectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERIENl.t ak EE 28 certs eet mmimeter- hoogte Omroepers 16 cents eer m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maanc. f 7.90 pet kwartaal. Voot klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 21544. ROTTERDAM, 1 dec. De bestu ren van Feijenoord en Vasas zijn vrij dag overeengekomen de beslissings wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker woensdagavond 12 december in het Antwerpstadion te Deurne te spelen. was ook aanwezig de heer J. A. van Zelm van Eldik namens de Hoge Raad van Adel. Het blijkt, dat er nog steeds enkele zaken zijn, waarover men geen zekerheid heeft. (jeGisternii(Jdag hebben enkele honder- n leden en oud-leden van 'het perso- Vun prinses Wilhelmina in Gel- neel 0f'r'.incl gedefileerd langs de baar van Prinses in de oude kapel van de •"•'"■-stadhouder van palels Het Loo. en lange stoet trok voorbij. De kist, %vas bedekt met een wit kleed, waarop alleen een Statenbijbel iag opengeslagen bfj het Evangelie van Johannes. Een aantal hoge functionarissen on- uer wie luitenant-generaal b.d. C. F. Pahud de Mortanges, opperceremonie- •heester van de koningin, hoeft giste- ren een bezoek aan Delft gebracht en P-a. tezamen met de burgemeester, de deer D. de Loor de Nieuwe Kerk geïn specteerd, waar diverse maatregelen ?uUen moeten worden getroffen in ver and met de bijzettingsplechtigheid op v., december. Aan de hand van een wattegrond gaf de president-kerk- .oogd, ir. H. Knol, die tevens direc- is van de dienst van openbare rfrken te Delft, aan de autoriteiten gen overzicht van de situatie in de In tegenstelling tot 1934. toen er .1 de bijzetting van prins Hendrik, rü Sevolg van de aan de gang zijnde hnt j uratie van de kerk slechts negen- "hderd zitplaatsen waren, kan nu voor en groot aantal plaatsen worden ge- r"rgd. Door alle banken te verwijde- Een van de belangrijkste vraag stukken betreft de televisieuitzen ding. De koningin zal moeten beslis sen of van de plechtigheden al dan niet een directe uitzending kan wor den gegeven voor de televisie. Ver wacht wordt, dat zij maandag hier omtrent haar beslissing zal nemen. Als toestemming voor een directe uitzending wordt gegeven zal deze over zestien Europese zenders wor den uitgezonden. Overleg is voorts nog gaande over de vraag of een geluidsinstallatie kan worden aangelegd waardoor de dienst in de Nieuwe Kerk door de belang stellenden buiten het kerkgebouw zal kunnen worden gevolgd. Ook hierom trent zal vermoedelijk in het begin van de volgende week een beslissing wor den genomen. De burgemeester van Delft ver wacht, dat langs de route in Delft, die geheel door militairen zal worden afgezet, ruime gelegenheid voor het publiek zal bestaan om de rouwstoet voorbij te zien trekken. Bij het proef tijden, dat gistermorgen door het per soneel van de koninklijke stallen heeft plaatsgehad is de route van het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag tot de hoofdingang van de Nieuwe Kerk in twee uur en twee minuten af gelegd. De verwachting werd uitge sproken, dat de stoet er zaterdag acht minuten langer over zal doen. Bij het proefrijden waren o.a. aan wezig de heer J. L. Lammers uit Den Haag, die volgende week zaterdag de functie van majoor-koetsier zal bekle den. Deze 63-jarige functionaris, die als voorpostillon de begrafenis van prins Hendrik in 1934 bijwoonde, zal zaterdag het tempo aangeven. Inmiddels is in Brussel bekend ge maakt, dat koning Boudewijn en ko ningin Fabiola op 8 decembër naar Nederland komen om er de uitvaart van prinses Wilhelmina bij te wo nen. stoe- men W ,en podia te bouwen, waarop jjh kunnen worden geplaatst, zal men jP totaal over ongeveer 2800 plaatsen rtirhben beschikker Verwacht wordt, men dinsdag een volledig schema do zal hebben voor de indeling van g .kerk bij de plechtigheid. Waar- Zpi"Jnlijk is wel, dat er zes speciale do )s uit Den HaaS zullen komen voor A koninklijke familie. Deze tachtig timeter brede stoelen zullen niet fo i en gebruikt voor leden van ande koningshuizen. gt^a de besprekingen in de kerk in jecteerde het gezelschap de konink je grafkelder. Bij deze inspectie De Chapelle Ardente in de hofkapel van het paleis Het Loo. De baar is bedekt hoofdeinde li gt de Statenbijbel. met de Nederlandse driekleur; aan het De minister van Binnenlandse Za ken heeft aan de commissarissen der koningin in de provincies namens de regering verzocht te bevorderen, dat in hun provincie op de dag van de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van prinses Wilhelmina alle toneelvoorstellingen en andere open- hart vermakelijkheden achterwege blijven, dat in restaurants e.d. alleen muziek ten gehore wordt gebracht af komstig van een van de zenders van Radio Hilversum en uitsluitend Neder landse televisie-uitzendingen worden doorgegeven en dat sportwedstrijden geen doorgang vinden. (Advertentie) ROME, 1 dec. (KNP) Professor Gasbarrini, de huisarts van de Paus, heeft gisteren tegenover de Romeinse correspondent van het Milaanse och tendblad „II Giorno" nogmaals ten stelligste tegengesproken, dat de Heili ge Vader zich aan een operatie zou moeten onderwerpen. Al even catego risch heef. hij ontkend dat de Paus aan kanker zou lijden, zoals geruchten ook al wilden. Prof. Gasbarrini legde deze verkla ringen af tijdens een onderhoud dat hij met de correspondent had na zijn twee de bezoek (eergisterochtend) aan de Paus en nadat hij aanwijzingen had gegeven voor de formulering van het communiqué over diens gezondheids toestand, dat gisteren door de Osserva- tore Romano werd gepubliceerd. Hij zei verder, dat de Paus een ijzeren gestel heeft en dat zijn gezondheid tot dusver steeds uitstekend is geweest. Hij voegde er nog aan toe, dat de Paus de laatste tijd wel te veel van zichzelf gevergd heeft. Op de vraag of er ge vaar bestaat voor het leven van de Paus, antwoordde professor Gasbarrini enigszins uitwijkend: ,,Op zijn leeftijd is niets zeker." „Meer kan ik u niet zeggen." r Advertenae op onze overheerlijke Lisse. - Tafelreservering 02530-3400 (Advertentie) Br>l, en dessins w.o. Noors. Lichtge wicht en zwaargebreid met Kabels e.d. Verscheidene modellen zonder hoge 'olkraag, dus met ronde hals zodat deze buien ook na de wintersport draagbaar l|in. A-L-L-E kleurenl Alle cadeau-ideeën in de pfalages. Alle cadeaus heel 'euk verpakt. '9 Houtstraat 28 Haarlem - Tel. 11912 RAWALPINDI, 1 dec. (UPI) Pa kistan blijft voorzichtig optimistisch ten aanzien van de mogelijkheid van een akkoord met Indië over de kwestie- Kasjmir, ondanks de voorbehouden die premier Nehroe in het Indische parle ment gemaakt heeft met betrekking tot de donderdag bereikte overeen stemming tussen de twee landen. De Pakistaanse minister van Buiten landse Zaken A. K. Dehlavi zei op een persconferentie in Rawalpindi, dat hij eerst verrast was door het bericht, dat Nehroe in het parlement had ver klaard, dat elke wijziging in Kasjmir schadelijk zou zijn voor de plaatselijke bevolking en voor de Indisch-Pakis- taanse betrekkingen. Hü merkte verder (Advertentie) Optreden van zaterdagavond a.s. ir „de Beurs", Noord- wijk, is in verband m. overlijden H.K.H. prinses Wilhelmina uitgesteld naar 2 fe bruari. De kaarten blijven geldig. Ook de dans- middar en dansavond zondag a.s. gaan niet door. op, dat een bevredigende oplossing in Kasjmir slechts mogelijk zal zijn, als daar een volksstemming gehouden wordt. Volgens hem is er „absoluut geen sprake van", dat Pakistan met Indië een gezamenlijke verdediging van het Indische schiereiland zal gaan opzet ten. Pakistans verlangen de betrek kingen met communistisch China te verbeteren blijft ongewijzigd, zei hij. CONCILIE De hoogleraar in de fundamentele theologie aan de univer siteit van Tübingen, dr. Hans Küng, is door de Paus benoemd tot Concilie theoloog. Prof. Küng is bekend gewor den door talrijke vooruitstrevende pu blicaties over het Concilie en op zijn vakgebied. H;j was reeds theologisch adviseur van de bisschop van Rotten burg voor het Concilie. (KNP) BRITTANNIë Sir Winston Churchill heeft gisteren zijn 88ste verjaardag gevierd. Zijn verjaardagstaart woog 6,8 kilo. Hij bracht de morgen in bed door. Volgens zijn familie maakt hij het goed. Veel mensen kwamen hem feli citeren en onder de geschenken was een fles brandewijn uit 1874, het ge boortejaar van Churchill. De verjaar dagspartij was een intiem familie feestje. (Rtr) (Advertentie) ZIJLWEG 82—86 (UPI) Volgens hoge Vaticaanse zegslieden weten de artsen niet precies wat de Paus scheelt en wordt de 81- jarige patiënt nog verder onderzocht. De geruchten over een ophanden zijnde operatie waren gisteravond hard nekkig. Volgens de Romeinse corres pondent van de BBC zou op 11 decem ber een operatie worden verricht en heeft de Paus in de afgelopen nacht injecties gekregen „ter versterking van zijn hart". Dr. Luciano Casimirri, hoofd van de Vaticaanse persdienst, zei hierover echter het volgende: „Dit is steeds op nieuw tegengesproken door ieder, de dokters van de Paus inbegrepen. Alles wat ik kan doen, is ze opnieuw tegen spreken". Over de gemelde hart-injec- ties zei dr. Casimirri, dat hij er niets van af wist. De Algemene Vergadering sloot zich aan bij het eenstemmig advies van de Veiligheidsraad om de rustige Birmaan- se diplomaat, die het werk van Dag Hammarskjöld vorig jaar na diens dood voorlopig overnam, nu aan te stellen voor een volle ambtsperiode. Zijn benoeming door de Algemene Ver gadering stond vast, nadat Amerika en Rusland daarover eerst overeenstem ming hadden bereikt. De Russische afgevaardigde merkte op, dat hij voor zou stemmen met het oog op de „bestaande omstandigheden" in de wereld. Hfj gaf daarmee te ken nen, dat Rusland zijn trojka-plan, om de dagelijkse leiding van de wereld organisatie toe te vertrouwen aan een driemanschap, nog niet heeft opgege ven en het over vier jaar waarschijnlijk jpmeuw aan de orde zal stellen. Oe Thant was de enige kandidaat. AMSTERDAM. 1 dec. Met bijna een uur vertraging arriveerde vanmor gen op Schiphol het vliegtuig waarmee prinses Beatrix in ons land terugkeerde. Het toestel „Orville Wright" landde om 8.47 uur, komende uit Tokio. De gehele koninklijke familie, behoudens de jong ste prinses, was ter begroeting op het vliegveld aanwezig. Nadat het toestel tot stilstand was ge komen begaven de koningin en de prins en de prinsessen Irene en Mar griet zich aan boord van het toestel. Enkele minuten later verliet het gezel schap het toestel weer, prinses Beatrix naast haar moeder als eerste. De koningin en prinsessen waren allen in stemmig donker gekleed. Prinses Beatrix was geheel in het zwart. .AMSTERDAM, 1 dec. Om het Hiltonhotel te Amsterdam van een meeuwenplaag te verlossen heeft een specialist op het gebied van bestrijding van schadelijk gevogelte schrikmeeu- wen in de nabijheid van het hotel ge plaatst en brood, in arsenicum ge drenkt, rondgestrooid, ten gevolge, waarvan men in korte tijd een groot aantal dode meeuwen en eenden heeft gevonden. Tegen de specialist, de heer v. d. B„ die ook voor de t.v. is opge treden, zal proces-verbaal worden op gemaakt. Alleen al in de nabijheid van het Amstelkanaal zijn twintig dode meeu wen en eenden gevonden en in de nabij heid van het hotel zelf dertien. Zelfs in de goot van de Valeriusstraat, midden in een dichte bebouwing, zonder gracht of vijver, is een dode eend gevonden, waarschijnlijk door een kind er heen gesleept en daar achtergelaten. Ook hebben twee jongens twee dode vogels meegenomen. De politie heeft de bewo ners van de buurt gewaarschuwd, mede ook omdat nog niet vaststaat, welk vergif is gebruikt. Een Rotterdams laboratorium heeft strychnine gecon stateerd, dat veel gevaarlijker is dan arsenicum. De beslissing van de omstreden mi nister werd in München bekendge maakt door de CSU, de Beierse zus terpartij van Adenauers CDU. „Na de gebeurtenissen van de laatste weken en vooral door de houding van de vrije demokratische partij, die door de Bei erse bevolking afgelopen zondag op duidelijke wijze werd veroordeeld, kan de heer Strauss geen zitting meer ne men in Adenauers nieuwe kabinet", aldus de verklaring, in Bonn gaf de CDU later een verklaring uit, waarin gezegd werd dat Strauss zijn besluit nam „ondanks het feit, dat de onver antwoorde aanvallen op hem op krach tige en onmiskenbare wijze werden af gewezen in de Beierse verkiezingen", waarin Strauss' CSU winst boekte en de liberalen verliezen leden. In een radio-interview zei Strauss later, d^t hij zich heeft teruggetrok ken, omdat dat het beste was wat hij ouder de gegeven omstandighe den kon doen. Adenauers besprekin- fen met de liberalen zullen volgens trauss nu vooral handelen over de vraag, wie de bondskanselier metter tijd moet opvolgen. Advertentie) unrsiltü Raamvest 29 - Tel. 14810 Uw verhuizing wordt met -org uitge voerd. Vraagt vrijblijvend prijsopgave. BERGPLAATS VOOR INBOEDELS Advertentie) BARTEÜORISSTR. HAARLEM TEL 13439 .IEIDSESTB*/Ó .(611 KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 DE BILT, 1 dec. Een zeer sterk hogedrukgebied trekt langzaam met het centrum over de Noordzee naar Dene marken. Het brengt tijdens het week einde droog en zonnig weer met lagere temperaturen. Een belangrijke aanvoer van koudere lucht is niet te verwachten maar door de sterke uitstraling kan het de komende nachten 3 tot 6 gr. vriezen. Overdag komt het kwik een paar graden boven het vriespunt. Dit winterse maar vrij zonnige weertype zal deze eerste de cemberdagen aanhouden. ZONDAG Zon: 8.26-16.32; maan: 12.36-21.41. MAANDAG: Zon: 8.27-16.32; maan: 13.09-22.56.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1