'V F SAMENSPEL O. IC. EN W.- ONDERWIJSWERELD Mr. Schelfhout ivil raad voor studie en overleg Smakelijk feest v Vmuw2Mt,! LUXE BOUWDOOS VOOR PRACHTIG TANKSTATION NIEUWE ONTWIKKELING IN WIJZE VAN LOONVORMING Grotere verantwoordelijkheid voor leiders Van het bedrijfsleven BAUME <f MERCIER Mgr. dr. JOS CARDIJN 80 JAAR „JONG" Figuur van mondiale betekenis katholieke B Sociaal commentaar M Th. Neutelings Man met breed gezichtsveld Monument voormalige „Indië-bataljons Plan van Limburgse Jagers -WW?* Zeepost RESA-HILVERSUM ZATERDAG 1 DECEMBER 1962 PAGINA 5 ^Vgische weekkalender id - paars' H^Ag STOP N tijger IN UW TANK.' nèt echt, met plastic deuren, ramen, Esso-pompen, enz.! Precies op maat voor de meeste speelgoed-autootjes. Slechts MET ESSO BENT U BETER UIT! r/fSjisfU', d-T' WA'A'A A'A'A'Al tssfiiii GENEYF De stichter van de Internatio nale Katholieke Arbeiders jeugdbeweging, de „proost- generaal" van de werkende jonge ren mgr. dr. Jos. Cardijn heeft 18 november zijn tachtigste verjaar dag gevierd. Op dat moment was hij echter niet te bereiken voor een feestelijke viering daar hij, zoals meestal, „en route" was. Daarom zal zondag in het Sport paleis te Brussel dit heugelijk feit op grootse wijze worden herdacht. Verantwoordelijkheid Veel plannen Geslaagd.... dank zij NADRUK VERBODEN A ^9 2 december: le zondag v. d. ,®en Mis; credo; pref. v. d. P-AC: H. Franciscus Xaverius, e'6en Mis; 2e geb. v. d. ferie Petrus Chrysologus, bis- t 'VhV er-kerkleraar; eigen Mis; 2e j'W. 'erie; 3e geb. H. Barbara 5 ?pu' Barbara, maagd-mar- H p °duebar; 2e geb v. d. ferie; {jWqj, Petrus Chrysologus rood. Mis v. d. zondag; 2e geb. paars- N tVjA; 'J^pAG: H. Nicolaas, bisschop- gen Mis; 2e geb. v. d. ferie k d. f^'kerv, Ambrosius, bisschop- )16 v^rie __et"aar; eigen Mis; 2e geb. ti-j 'Mat». jvit ofwel vanwege Eer- ah jes^"tiefniis ter ere v. h. H. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 1 dec. De directeur van het r.-k. Centraal Bureau voor On derwijs en Opvoeding, mr. C. E. Schelf- nout, heeft voorgesteld uit de verschil lende onderwijsrichtingen een raad voor studi en overleg te vormen, die zich zou moeten beraden over de sa menwerking tussen het ministerie van O., K. en W en de onderwijswereld. In het jongste nummer van het maandblad ,,Hei Schoolbestuur" wijst mr. Schelfhout er op, dat minister Cals over het „samenspel" altijd hoge idealen heeft verkondigd en dat zijn oprechtheid niet in twijfel getrokken behoef' te worden, doch dat van de samenwerking niet genoeg terecht is gekomen. Dit is enerzijds het gevolg van de omstandigheid, dat het bijzon der onderwijs moeite heeft zijn orga nisatievormen sluitend tr maken, zo dat er een wederpartij ontstaat, die u't haar eigen verantwoordelijkheid een visie op de toekomst geeft. An derzijds is er onmacht en tijdgebrek op het departement; hierdoor hoort de onderwijswereld vaak eerst van wets ontwerpen en maatregelen als ze zijn ingediend en uitgevoerd. Mr. Schelfhout zou willen, dat het onderwijs niet steeds voor de faits ac- complis van de ministeriële initiatie ven wordt gezet Wie bezwaard is, kan bij mr. Cals terecht, maar het onder wijs wil overleg dat de bezwaren voor komt. Dan behoeven de onderwijsmen sen niet de rol van de altijd proteste renden te spelen Het overleg zou volgens de direc teur van het Centraal Bureau zo mo gelijk van meet af naar een nationaal oatroon ingericht moeten worden en dan niet in een discussiegroep, maar in een werkgroep. Gedelegeerd ge praat is er genoeg, zakelijke adstruc tie tot dusver echter te weinig. Nu men gezamenlijk uitgaat op een plan matige verzorging van het Nederland se onderwijs zou terzake een studieu ze samenwerking opgebouwd moeten De Japanners hebben nu uit hun alom bekende fop- lust de uiterste ko -sekwen- tie getrokken en een soort fop-kaas op de wereldmarkt gebracht, die de argeloze verbruiker verrast tot ster- vens toe. Een alleraardigst initiatief, maar het wordt natuurlijk wel even uitkijken met het oog op de komende feestdagen. Géén fop-kaas dus op de algemene sur prise-avond van vijf december a.s. Ik zou zelfs willen aanraden: in het ge heel geen kaas. Want het kenmerkende van fop-kaas is nu eenmaal dat zij niet van echte te onderscheiden is. En zó echt kan echte kaas niet zijn of zij lijkt wel op fop-kaas. Neen, ik houd het dit jaar op een kaasloze Sinterklaas, zij het niet op een klaas- loze. Ook dan echter blijven er nog ge noeg mogelijkheden tot culinair fop pen over. Ik hoef ze u niet op te noemen. Natuurlijk, als chocola ver momde zeep is er één van. Maar waar om zou u eigenlijk dit jaar niet eens overgaan tot boerenkool met kunstig ingegraven, te juister tijd ontbran dende voetzoekers? Dat is ook doel treffend en bovendien spaart het u de onvermijdelijke worst uit. Een andere mogelijkheid is een sneetje paling op toast met listig verborgen prikkeldraad. Bij eventuele nadelige gevolgen kunt u dan altijd nog zeggen dat het een vergeten graat was. Overigens, ook voor niet direct in ventieve geesten is er troost U weet toch dat het bekende, overal verkrijg bare, taai-taai al eeuwen geleden door enige originele Japanners is uitge vonden? 99 worden, die het nationale geheel in het oog vat en de eigenstandigheid van het bijzonder onderwijs onverlet laat. Naar de mening van mr. Schelfhout is het mogelijk een ontwikkelingsplan aan te pakken, dat meer omvat dan de kwantitatieve aspecten, waarop de planprocedure van de Mammoetwet zich richt: men zou er ook de pedago gische structuur van ons schoolwezen, de inhoud der onderwijstypen en de relatievraagstukken binnen het onder wijs bij dienen te betrekken. DEN HAAG, 1 dec. Van de com mandant van het regiment Limburgse Jagers (het regiment dat de traditie voortzet van het voormalige tweede, zesde en elfde regiment infanterie) is het initiatief uitgegaan om te komeh tot ee.monument voor in het voor malig Nederlands Indië gesneuvelde militairen. Men wil komen tot het maken var een gedenkplaat voor ieder vroeger „Indië-bataljon". Die gedenk platen zullen dan later op een monu ment worden bevestigd. Het monument zal vermoedelijk in Maastricht worden opgericht. Er wordt naar gestreefd het gedenkteken op 8 januari 1964, de dag waarop het regiment Limburgse Jagers 150 jaar zal bestaan, te onthullen. Het zou in de bedoeling liggen, aan de Jan van Etjck-akademie in Maastricht het ontwerpen van het monument toe te vertrouwen. Ter verwezenlijking van het plan is een commissie in het leven geroepen, die onder voorzitterschap staat van de commandant van het regiment. Limburgse Jagers, luitenant kolonel Th. H. de Loo. In de commissie hebben verder zitting vertegenwoordi gers van elk der vroegere „Indië- bataljons". (Advertentie) Vele Esso-dealers kunnen u uit voorraad leveren. En u weet het: (Van een medewerker). Dezer dagen was de Tweede Ka mer toe aan de behandeling van de begroting van Sociale Zaken, maar de bespreking werd uitge steld om minister Veldkamp alsnog ge legenheid te geven de Kamer nader te informeren over het nieuwe accoord inzake de loonpolitiek. Het behoeft wel geen betoog dat, overeenstemming tus sen de mening van de regering en die van het bedrijfsleven een heel belang rijke zaak is. Al hebben wij, in te- Advertentie) n-fb* Ho BAUW* I MTOCt» MMIVI f' 4>J+I&JI+I+II OH+Jolol ',+u~ *-J*r Het is niet gemakkelijk over deze 18 november 1882 te Schaarbeek (Brussel) geboren priester van de arbeidersjeugd te schrijven. De indruk die hij bij een persoonlijke ontmoeting achterlaat is moeilijk in woorden weer te geven. Wie is eigenlijk deze man met zijn magere gestalte en zijn ietwat gekromde figuur? Met zijn rauwe stem, die soms zacht fluistert en dan ineens uitschiet met een volume, rauwheid maar indringendheid tegelijkertijd, waardoor hij door som migen eerder als een demagoog dan ais een priester Gods wordt gezien? Moeten we allereerst spreken over de grote weTTo^ brengfn1 voe? ifdereen^mel En het ls Card«ns verdienste dat weet °P le orengen voor ïeaereen mei ctPPHc wppt on- MGR. DR. JOS CARDIJN wie hii in contact komt? Is het zijn laaiend en inspirerend enthousiasme 'wat zo aanspreekt als hijgeconcen- I treerd tot in de toppen van zijn vingers, de jongeren van vandaag oproept zich in te zetten voor het geluk van anderen en voor een meer menswaardige wereld van morgen? Waarom, hoe spreekt hij de jongeren eigenlijk nog aan? Ogenschijnlijk heeft h(j alles tegen. Zijn spreektechniek was vijftig iaar geleden waarschijnlijk mo dern, maar elke pastoor die nu hetzelfde zou proberen zon onherroepelijk als ouderwets worden betiteld. Hij komt de jongeren bepaald niet tegemoet. Hij is zeker geen man die zoals dat heet „veel begrip" weet op te brengen, in de zin zoals dat heden vaak gebruikelijk is maar wat ook vaak slechts toegeeflijk heid uit onmacht betekent. Integendeel, hij spreekt altijd over de offers die ge bracht moeten worden, over eisen die de liefde stelt, over de oneerlijke wel vaartsverdeling, over de rijkdom van de jongeren in het westen, over de plicht van rechtvaardigheid enz. enz. Toch is zijn jeugdig gehoor na een dergelijke heftige peroratie altijd wild enthousiast. hij dit enthousiasme steeds weer op nieuw in concrete banen weet te leiden. Wie aan Cardijn denkt als een typische Vlaming van toeval- lif internationale allure vormt zich beslist een verkeerd beeld. Aan Cardijn denken met nationale of Europese maatstaven is onjuist. Hy is een figuur geworden van werkelijke mondiale betekenis. Miljoenen jonge ren over de gehele wereld, zowel in het moderne Amerika als in de bin nenlanden van Brazilië, zowel in Ja pan als de Congo, in Europa als in Azië, heeft hij begeesterd en het ge loof geschonken in hun menselijke waardigheid en roeping, vertrouwen in een betere wereld van morgen. Echter alleen dan, wanneer zij zich daarvoor zelf willen inzetten, daarvoor per soonlijk offers willen brengen. Deze bescheiden, de publiciteit schuwende priester, deze geloofsverkondiger in de strikte en ware zin des woords, is een groot mens van wereld-wijde be tekenis. Zijn gehele leven is verweven met het lot van de arbeidersjeugd. Weinigen zal het gegeven zijn nog tijdens hun leven het dooi hen begonnen werk over de gehele wereld verbreid te zien. In alle werelddelen en praktisch alle landen is „zijn beweging", de Kajotters- beweging gevestigd. Zijn geloof In elke werkende jongere, hoe eenvoudig en be perkt ook, dat geloof ls kennelijk een geloof dat bergen verzet. Een geloof waardoor in de gehele wereld een be weging van vriendschap en solidariteit is losgeslagen. HM laat de jongeren hun eigen verantwoordelijkheid ontdekken en ook beleven. Verantwoordelijkheid dra gen is de eerste eis die hij aan de ar beidersjeugd stelt. ij voortduring stelt het leven van deze mgr. Cardijn ons voor raad sels, of het nu betreft het kopen van een groot fabriekscomplex voor het bedrag van één Belgische franc, het tegenwoordige internationale secretariaat te Brussel, of hoe het mo gelijk is dat een tachtigjarige elk jaar weer opnieuw enige wereldreizen onder neemt met vaak vijf of zes spreekbeur ten per dag. Spreekbeurten met taal moeilijkheden van allerlei aard die hij echter door zijn grote enthousiasme schijnbaar moeiteloos oplost. Landsgren zen tellen niet voor hem, ras en huids kleur zijn volmaakt onbelangrijk. Wel haast onvermoeibaar en schijnbaar op generlei wijze onderhevig aan leeftijds verschijnselen reist en trekt hij rond om zijn boodschap voor en aan de arbei dersjongeren te verkondigen. En zo zullen 2 december vertegen woordigers van deze arbeidersjeugd hem weer toejuichen. Verlegen zal hij wuiven en schijnbaar met zijn figuur geen raad weteu. Plotseling zal er dan echter een stilte vallen in dit laaiend enthousiasme. Dan zal hij spreken en de verlegenheid zal van hem afvallen. Eens te meer zullen weer duizenden naar hem luis teren, geboeid door Cardijn, gefasci neerd door zijn stem die hen de bood schap brengt van de Liefde van de Heer voor de jonge arbeiders. Gegrepen door deze grote Godsgezant die hen oproept tot nog grotere inspanningen. En haast verontschuldigend maar daarom niet minder indringend zal hij zeggen: „Vooruit, de tijd is kort en we hebben nog zoveel te doen, ik heb nog zoveel plannen". W. ZONDAG, Nationaal voorzitter K.A.J. fenstelling tot de socialisten er geen ehoefte aan meningsverschillen uit het (nabije) verleden op te schroeven tot zogenaamde bewijzen voor het fa len van het regeringsbeleid op het ter rein van de loonpolitiek, wij dienen wél oog te hebben voor het feit, dat de laatste jaren zo nu en dan botsin gen ontstonden tussen vakbeweging en regering, welke er op duidden dat ge streefd diende te worden naar verbe tering van de wijze, waarop de loon vorming tot stand komt. Om het nieuwe systeem, volgens hetwelk nu zal wor den gewerkt, goed te begrijpen is het noodzakelijk nog eens zeer in het kort de na-oorlogse loonsystematiek na te gaan. Ons door de oorlog zo zwaar geteis terd en uitgeplunderd land, zag zich in 1945 voor de bijna onmogelijke taak geplaatst, weer werkgelegenheid te schenken aan allen; aan allen ook weer een redelijk bestaan te bieden. Ons land had tot plicht weer een stem te krijgen in het koor der volken. Een sterke, bijna volkomen beheersing van het economische leven, was daartoe on misbaar. De lonen moesten per se zo laag mogelijk worden gehouden en het peil werd dan ook afgestemd op de di- rekte kosten van het levensonderhoud voor een gezin van man en vrouw. Men zal zich uit die tijd het nogal beruchte Haagse huishoudboekje herinneren, waar aan de de hand dus van landelijke prijs gegevens, werd uitgemaakt, wat elke werknemer voor dat levensonderhoud mocht aanwenden. Als noodmaatregel werd toen de kinderbijslag vanaf het eerste kind ingevoerd. Hoofdkenmerk van dat loonbeleid was dat de Centra le Overheid de beslissende verantwoor delijkheid droeg. De rol van de vakbeweging was prac- tisch die van waakhond, teneinde er zorg voor te dragen dat bij prijsstij ging de lonen zouden worden aange past. In feite heeft dit systeem ge duurd tot na 1950. Toen begonnen er langzamerhand stemmen op te gaan, welke pleitten voor een verleggen van de verantwoordelijkheid. Het bedrijfs leven moest niet uitsluitend de Over heid begeleiden, controleren en volgen, maar moest, zodra het even kon, zelf uitmaken welke mogelijkheden het had, om zonder gevaar voor 's lands econo mie de loonhoogte te bepalen. Dit ge luid werd aanvankelijk vrijwel uitslui tend vernomen in de kringen van de confessionele vakbeweging, meer in het bijzonder bij de K.A.B. De socialisten, alhoewel eveneens voorstander van het verhogen van een welvaartsaandeel in het loon ten behoeve van de werkne mers, zwoeren trouw aan het stelsel van de geleide loonpolitiek. Hier ligt zonder twijfel een van de oorzaken van het niet bepaald slagen van de eerste poging om de verantwoor delijkheid meer naar het bedrijfsleven te verleggen, welke poging op 19 maart 1956 startte. In plaats van vrijere loon vorming, vond men toen dan ook de wat moeilijke naam uit: gedifferenti eerde aanpak van het verdelingsvraag stuk. Met dit systeem startte het ka- minet-De Quay. Hoofdkenmerken van dit systeem waren, dat loonsverho ging afhankelijk werd gesteld van de proauctiviteitsstijging, zodat niet lan ger uniformiteit van loonsverhoging be stond. Loonsverhoging mocht in geen geval tot prijsstijging leiden. Bij de bewaking van dit systeem golden de Rijksbemiddelaars als de belangrijkste lede-. Bovendien hield de regering een zeer lange vinger ln de pap. Deze laat ste twee punten nu, versterkten het ge voel dat de gebondenheid aan de rijks maatregelen, soms nog sterker waren dan onder het oude systeem. Maar men dient er begrip voor te hebben dat practisch 12 jaar lang de regering aan deze verantwoordelijkheid gewend was, en er als het ware slechts aarzelend van los kon komen. Maar we tende welk verlangen er in het Neder lands bedrijfsleven aanwezig was, werd onmiddellijk met de studie begonnen over een systeem waarin die grotere vrijheid een wezenlijk kenmerk bij de loonvorming zou zijn. Welnu, wij zijn van mening dat het accoord tussen de regering en De Stich ting van den Arbeid, deze vrijheid heeft gpbracht. erkbaar hebben zowel minister Veldkamp als minister de Pous en staatssecretaris Roolvink, nog moeten worstelen met de gedach te dat zij niet langer de grootste ver antwoordelijkheid zouden dragen bij het loonbeleid in de nabije toekomst. In de aanvankelijke beslissingen im mers werd voorgeschreven, dat er over eenstemming moest zün tussen de re gering en het bedrijfsleven over de grootte van de gemiddelde loonstij ging, en op de tweede plaats dat de Stichting van den Arbeid loonafspraken we) mocht goedkeuren, maar dat die goedgekeurde loonafspraken pas zouden mogen worden uitgevoerd als het col lege van rijksbemiddelaars ze ook nog eens had goedgekeurd. Naar de mening van de vakbeweging, en ook van de katholieke werkgevers, veran derde er op deze wijze niets wezenlijks. Oud worden zonder meer kan geen ideaal zijn. Daar bij behoort levenskrachtig blijven, vitaal zijn." Het is een uitspraak van Theodoor Renter Neutelings, die gisteren de leeftijd van zeventig jaar heeft bereikt. Hij heeft ze neer geschreven in zijn boek „Gezond Leven" waarin hij richt lijnen geeft voor een gezonde levens wijze. De man, waaraan miljoe nen kinderen in binnen- en buitenland hun groei danken door het gebruik van de weten schappelijk samengestelde sma kelijke Liga's die voor dokto ren en diëtisten een begrip ge worden zijn, is zelf het levende bewijs van die stelling. Hij heeft levenskrachtig en vitaal de leef tijd der sterken bereikt en be treurt het slechts dat aan de mens een beperkte tijd gegeven wordt om de schoonheid van de wereld ten volle te genieten. De heer Neutelings is afkom stig uit Berg-Urmond en hoewel hij een mensenleeftijd in Bergen op Zoom heeft gewoond heeft hij de liefde voor Limburg nooit verloren. Gedurende zijn dienst tijd kwam hij voor het eerst in aanraking met de bewoners van de Scheldestad. Leergierig als hij was maakte hij in de mobilisatie gebruik van de geboden gelegenheid om te studeren. Het waren de vakken economie, scheikunde en psychologie die zijn grote voorliefde hadden en die ook de basis zijn geworden voor zijn zakelijke succes. In 1.920 herinnerden enige Bergense ondernemers, die een koekfabriek gesticht hadden waar van de groei hun zorgen baarde, zich de energieke jongeman, die intussen bij de Staatsmijnen emplooi had gevonden. Zij boden hem een baan aan die hij accepteerde. In de oorspronkelijke opzet had het bedrijf echter geen levenskans en in 1923 werd aan de heer Neutelings de hele fabriek als een zinkend schip overgedragen. Met zijn economisch inzicht en zijn ondernemingsgeest duurde het slechts een paar jaar voor de koekjesfabriek omgevormd was in een gespecialiseerd bedrijf voor biscuits met geconcentreerde voedingswaarde. Het werd de eerste bakkerij die werkte volgens een roterend continu- systeem dat door hem zelf was uitgevonden. Uit het bescheiden begin groeide het Liga-concern, een bedrijf met wereldreputatie en in zijn branche een van de best geoutilleerde en verst geautomatiseerde bedrijven van de wereld. De fabriek beschikte over zoveel octrooien op het gebied van bakkerijmachines dat hiervoor een eigen machinefabriek „De Vuurslag" werd opgezet. Enige jaren geleden werd de gehele Nederlandse onder neming overgebracht naar Roosendaal waar de imposante fabriek met haar honderden meters neonverlichting een fascinerend onderdeel van het stadssilhouet is geworden De naam Liga werd voor goed gevestigd in 1928 toen het luchtschip Italia van Generaal Nobile boven het ijs van de Noordpool verongelukte. Per radio werd om voedsel gevraagd en de heer Neutelings slaagde er in, met behulp van zijn bedrijfsleider de heer Andriessen, de vliegers Smirnoff en Soer en Sjef van Dongen via Malmö en Spitsbergen een hulpexpeditie te organiseren. Foto's van de in die jaren drieste onderneming kwamen in alle kranten van de wereld, de naam Li ga was op ieders lippen en van die tijd af is de produktie van het artikel steeds in stijgende lijn gegaan. De heer Neutelings is nu op een leef tijd gekomen waarop hij kalm beschouwend de betrekkelijkheid van alle succes kan overzien. Met een man die zonder meer weigert zich op zijn eigen succes te beroemen moet een interview uitlopen op een algemeen gesprek over de mens in deze tijd en met een man met zo'n brz :d gezichtsveld is dat een hartverwarmende ervaring. Op zijn vele zaken- en oriënteringsreizen door een groot deel van de wereld heeft hij zijn scherp registrerende ogen goed open gehad en wat hem daarbij opgevallen is, is moedgevend. „Voor een n'euwe „Avondland"-beschaving is de aanzet aanwezig. De Euromarkt marcheert, de vooruitzichten zijn moedgevend de wil tot samenwerking en wederzijdse waardering is prachtig, van dag tot dag worden er vorderingen gemaakt. Wy moeten oppassen dat de concentratie van geestelijke krachten hierin niet achterblijft. Er is een behoefte aan leiders in alle sferen. Zo'n leiderschap vraagt offers en idealisme en het is een aparte opgave in deze tijd om dat aan te kweken." Hij sta. nog steeds met zijn oudste zoon voorop, aan het hoofd van de door hem gegrondveste organisatie, maar daarnaast heeft hij voldoende tijd en energie in reserve om zich feitelijk en stimulerend bezig te houden met een groot aantal sociale en menslievende ondernemingen. Hij doet dit met de zelfde indringendheid waarmee hij de Liga opbouwde. Hij is voor zitter van de Regentenraad van het St.-Franciscusziekenhuis in Roosendaal, een inrichting waarin ongeveer vierhonderd bedden zijn geprojecteerd. Om de voorbereiding verantwoord te kunnen leiden heeft hij ziekenhuizen in drie continenten bezocht. Hij was de oprichter van de luisterrijke Maria- ommegang in Bergen op Zoom, waarmee een middeleeuwse traditie werd hersteld, maar waarmee vooral elk jaar op zeer devote wijze dank wordt gebracht aan de Heilige Maagd voor haar bescherming in de laatste oorlog: dagen. Zijn directe of indirecte medewerking aan talloze organisaties is een doorlopende bijdrage tol de maatschappelijke en culturele verheffing van het gewest. Voor het succes in zijn eigen zaken heeft hij een eenvoudige verklaring, die hij in zeven punten kan samenvoegen: Godsvertrouwen, zelfvertrouwen, noeste vlijt en psychologisch inzicht, offerbereidheid, trouw en moed. Van al deze punten is hy zelf de exponent, maar het is geen toeval dat Godsver trouwen op de eerste plaats staat. Wel betoogde minister Veldkamp in ge sprekken met het bedrijfsleven, en later ook in een persconferentie, dat die goed keuring van het college niet zo bin dend was bedoeld als hij in zijn be kende brief van 14 punten had doen blijken. Maar... het stond nu eenmaal zo ln de aanvankelijke brief en de gespreks partners waren van oordeel, dat de na dere toelichting dan maar schriftelijk moest worden vastgelegd. Een van on ze dagbladen meende hierin gebrek aan vertrouwen van de zijde van de vak beweging in de regering te moeten zien. Deze zaak kan men natuurlijk ook om draaien. Het bedrijfsleven meent de verantwoordelijkheid voor het nieuwe loonsysteem te kunnen dragen. Het heeft bij méér dan een gelegenheid getoond een grote mate van zelfbeheersing te kunnen opbrengen. De regering zou een tekort aan vertrouwen tonen als zij aan de vakbeweging de kans zou ont houden die verantwoordelijkheid waar te maken. Natuurlijk behoudt ook de regering haar eigen verantwoordelijk heid. Wanneer het bedrijfsleven een loonstijging zou aanvaarden welke 's lands economie in gevaar zou kunnen brengen, ol onze internationale positie op de goederenmarkt zou kunnen be dreigen. dan heeft de Overheid niet alleen het recht, maar ook de plicht om in te grijpen. Dit recht van de Overheid wordt natuurlijk ook door de vakbeweging erkend. Minister Veldkamp heeft dit genoemd het allerlaatste middel, het ultimum remedium. Onduidelijk is hiermee de positie van het college van rijksbemiddelaars ge worden. Het heeft immers nog slechts in geval van uiterste noodzaak de be voegdheid de minister te adviseren eer C.A.O. af te keuren. Maar het is dan de minister, die de verantwoor delijkheid draagt. Daartoe zal de mi nister moeten beschikken over een bij zonder goed op de hoogte zijnd loon- bureau. Of zal het bedrijfsleven zelf DEN HAAG, 30 nov. - Met de volgenue schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip ver meld. Ver. staten van Amerika: Westerdam (6/12). Argentinië: Rio Primero (2/12); Cap n Augustino (6/12). Australië: Oronsa'y (4/12), Jason (6/12) Brazilië: Alnitak 4/12). Ca, San Augustino (6/12). Brits-Oost-Af 11- ka: Pierre Loti (3/12), Yang Tsè (6/121 Canada: Prins Maurits (4/12) Chili: Socra tes (5/12). Buntenstein (8/12). Indonesië: Clytoneus (3/12). Ned. Antillen: Socrat«s (5/12). Nieuw-Zeeland: Tudor (3/12). Suri name: Oranjestad (5/12). Rep. van Z-Afrlka en Z.W.-Afrika: Windsor Castle (2/12). Randfontein (5/12). Inlichtingen betreffende verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. (Advertentie) (Bekends Schriftelijke Cursus) - Tel. 45432 H. B. S., Gymnasium, Onderwijzersakte. Middelbare Akten: Frans, Duits, Engels en Nederlands M.O., Tolkvertaler, Hoofd correspondent, V.T.H.-diploma. b.v. door samenwerking van de ver schillende wetenschappelijke bureaus van de werkgevers en werknemers-vakbe wegingen zulk een instituut van des kundigen in het leven roepen? De ver antwoordelijkheid waar maken stelt im mers heel bijzondere eisen. Een van de belangrijkste daarvan is. een groot vertrouwen van de leden der vakbe weging in hun leiders. Maar dit ver trouwen dient gebaseerd te zijn op de wetenschap, dat sociale bewogenheid en deskundigheid samengaan hij het bepalen van standpunten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5