i NEGEN SLACHTOFFERS IN EEN ETMAAL R0MEINSE GlfT ™0R BAGDAD Materiële schade niet te overzien Havensteden geïsoleerd Ulbricht slaat een andere toon aan Geen dreigementen meer met een separaat vredesverdrag Adenauer breekt de overleg met socialisten af Grote belangstelling in gehele land voor uitvaart in Velen zoeken logies voor nacht vrijdag op zaterdag Ruim zestig doden door Britse mist Medewerker van Eichmann gegrepen er week' Diverse treinen vertraagd Vorst handhaaft zich nog 11 Zeeland twee uur zonder stroom Sluiting Concilie zondag op TV Smog" trekt op Het weer n°ftGEN VRIJDAG S.P.D. PRAAT MET LIBERALEN Vrouw in Amsterdam levend verbrand Vlaggen halfstok in Engeland jt Mi Lichte tot matige vorst donderdag 6 december 1962 86ste JAARGANG No. 31302 DEN HAAG, 6 dec. De on gewoon dikke mist, waarin Ne derland het afgelopen etmaal is gehuld geweest en die in verschei dene delen van ons land nog Voortduurt, heeft vele grote en kleine autobotsingen veroorzaakt, daarvan de schade niet bij be nadering te schatten valt. Het aantal dadelijke slachtoffers was Vanmorgen gestegen tot negen. Behalve van de mist ondervond het wegverkeer ook veel hinder van gladheid'. Vele wegen in de provincies Groningen, Friesland, Drente, Overijssel ten noorden van Zwolle an Noord- en Zuid-Holland wa ren gisteravond veranderd in spiegelgladde ijsbanen. dichte mist overdag-groot licht geboden vasten- en on.thoudingsdag Doden mm:. mm®wM BiI In de Nieuwe Kerk in Delft heerst grote bedrijvigheid. Het praalgraf van Willem de Zwij ger wordt zorgvuldig schoon gemaakt. Suède dames- en herenjasjes BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 2080Ö Postgiro 143480 Ukantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 'Jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 irectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr W A. M van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents eer m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 -ter maanc f 9C oe- kw-'taal Voor klachten over de bezorging s avonds tussen 5 3C en 7 uur, tel 21544 Hevige mist legt tram- en treinverkeer totaal lam Tot zelfs in de grote steden was het wegverkeer vrijwel onmogelijk gewor den. Het hele openbare vervoer in Den Haag, dus zowel trams, bussen als taxi's werd gisteravond stilgelegd. Een groot aantal busondernemingen staakte de interlocale diensten geheel ol gedeeltelijk; in het gunstigste geval reden de bussen met zeer grote ver traging. Ook de veerdiensten in Zee land werden stilgelegd. L Tengevolge van de toenemende mist konden er vannacht geen goede rentreinen rijden van en naar het westen des lands. De havensteden Rotterdam en Amsterdam werden hierdoor, wat het goederenverkeer betreft, geheel geïsoleerd, volgens de Nederlandsche Spoorwegen voor het eerst in vijfentwintig jaar. De spoor wegen ondervonden ook moeilijk heden met het reizigersvervoer moeilijkheden waarmee velen in de vorm van vertragingen werden ge confronteerd. Uiteraard ondervonden ook scheep vaart- en luchtverkeer grote hinder Yan de mist. Van Schiphol is gisteren vliegtuig vertrokken: het KLM- [°estel met bestemming Frankfort- ""iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiii Praag, dat van een korte opklaring gebruik maakte om op te stijgen. Het scheepvaartverkeer lag bijna geheel stil. Bij Hoek van Holland voeren ruim twintig schepen binnen tegen 75 tot 80 op andere dagen; na half zes kwam geen schip de Waterweg meer op. Het zicht op de Waterweg varieerde tussen één meter op enkele plaatsen en vijftig meter elders. Op de rijkswegen naar Rotterdam was het niet veel beter. Op de weg naar Dordrecht was er rond negen uur tussen de 20 en 25 meter zicht; de weg naar Gouda- Utrecht had een zicht tussen tien en twintig meter, die naar Den Haag 10 tot 25 meter. Hoe noordelijker, hoe slechter de situatie was. Het vliegveld Zestienhoven was her metisch gesloten. Zelfs de telefoon werd niet meer opgenomen. In de Maasstad gaven de autobussen rond negen uur de strijd helemaal op. De trams kropen nog voorzichtip; in de mist rond. De normale patrouillegang van de politie werd eveneens gestopt. Slechts wanneer er hulp werd ingeroe pen, rukte de politie uit. Op sommige plaatsen was de mist zó dik, dat ver plegers ter assistentie van de chauf feurs vóór de ziekenauto's moesten uitlopen. In Amsterdam en omgeving brach ten de dichte mist en het verwachte bezoek van Sint Nicolaas 's avonds een ongekende rust op de wegen met als gevolg een minimum aantal ongevallen. In de hoofdstad regis treerde de politie over de gehele dag 140 aanrijdingen, waarvan echter slechts tien in de avonduren. „We hebben nog nooit zo'n rustige avond gehad", aldus de Amsterdamse poli tie. Dat was ook de mening van de Amstelveense collega's. Ook op de rijkswegen rondom Amsterdam was bijzonder weinig verkeer. Trams en bussen bleven in Amsterdam gewoon rijden, hoewel de snelheden aanzien lijk lager lagen dan normaal. Zowel het weinige scheepvaartver keer als het wegverkeer ondervonden grote hinder van de mist. Slechts vijf schepen liepen de Amsterdamse haven binnen. Talrijke schepen gooiden het anker uit om het optrekken van de mist af te wachten; de loodsdiensten gingen normaal door. Op het Noord zeekanaal ter hoogte van Velsen kwa men in de vooravond twee Duitse kust vaarders tengevolge van de dichte mist Alleen met GROOT LICHT bent U overdag ZICHTBAAR IN DE MIST Zijn Uw hoplichten goed afgesteld? Vpe.lt|anwb) l«i0106 liiii 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiimmmiiiii' J&ÏRECHT, 6 dec. Tot vanmor- omstreeks tien uur heeft het trein- 'b'ii 'n ons 'aIU' vooral in het zui- Ijji'' en westen, met ernstige moei- V0,»eden te kampen gehad. Tenge- h,(1Ke, van het weer zijn verschillende 'bische storingen opgetreden. he): 0 meeste iast is ondervonden in Stro besten door het uitvallen van de Tn van de elektrische,- centrale bet eertruidenberg. De treinen op b6t, Uaject Roosendaal-Vlissingen heb- h)e daardoor vertragingen gehad van «oAr dan twee uur. De treinen Roo- W^alTilburg en RoosendaalRot- 'hn kwamen een half uur te laat Om half tien werd de stroom 3W, doorgevoerd. Op het emplace- h 'I van Den Haag H.S. heeft zich iO orde bovenleiding een draadbreuk waardoor de treinen van j'jcl raam naar Amsterdam geruime Ngv*mtraging ondervonden. Door het Spit TÜen van de elektriciteit is er seinstoring geweest tussen p,chtr> arrynoord en Gouda. Bij de jgeW mist kwam dit al bijzonder abi JIn' z°dat de treinen zeer lang- m°esten rijden. Vr """"""uiiiiiiiiiuiuiiuiiiiiiiiuMiiiimiiiiniiiiiii1 BERLIJN, 6 dec. (DPA) Walter Ulbricht, de Oostduitse communistische partijleider en voorzitter van de „Staats raad", heeft zich, sprekend over de wij ze waarop de crisis om Cuba is bij gelegd, uitgesproken voor compromis sen als middel om politieke oplossingen tot stand te brengen. In een rede tot partijfunctionarissen, die gisteren door het partij-orgaan „Neues Deutschland" werd gepubliceerd, zei hij dat de vreed zame samenleving van de volkeren vraagt om wederzijdse compromissen. Ulbricht verlangt weliswaar nog steeds een vredesverdrag voor Duitsland, maar noemde geen enkele termijn en in zijn toespraak ontbrak ditmaal de uitdrukking: „Vrije stad West-Berlijn". De partij heeft zich in de kiwestie- Duitsland op een politiek op lange ter mijn ingesteld, op „een politiek van vreedzame, coëxistentie in Duitsland, die tot een Duits vredesverdrag, een statenbond en tot hereniging moet leiden". Ulbricht dreigde niet met een afzonderlijk vredesverdrag met de Sovjet-Unie. In het verleden heeft Ul bricht altijd een onverzoenlijk stand punt ingenomen. Over het economische plan tot 1970 zei de partijleider dat hij de economi sche en technische grondslag van het so cialisme sneller wil versterken om een „beweeglijke politiek van onderhande lingen, toenadering en normalisering van de betrekkingen tussen beide Duit se staten uit te voeren, opdat tenminste het samenleven van de bevolking van de beide Duitse staten gewaarborgd is". Ulbricht zei voorts er innig van over tuigd te zijn dat de „invloed van de ultra's, wraakzoekers en voormalige na zi's in Bonn in toenemende mate zal worden beperkt. Dat is nodig om te ko men tot een vreedzame regeling van de Duitse kwestie en het sluiten van een vredesverdrag, dat de verwijdering van de bruggehoofden der NAVO, de spiona- gecentra en de steunpunten der wraak zoekers in West-Berlijn omvat. Wij ho pen, dat de kabinetswijziging in Bonn zal leiden tot opening van onderhande lingen tussen de beide Duitse staten over het normaliseren van hun betrekkin gen", aldus Ulbricht. llllillllilillllillllllllliiillllilllllliiillillllllllliilllilllllliiiilllli (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 6 dec. Voornamelijk in Zuid-Holland en Utrëcht werd vanmor gen tien graden vorst gemeten. In Zee- lana bleef de temperatuur om het vriespunt schommelen. Bij Rotterdam bleef het gisteren de gehele dag vier a vijf graden vriezen. De mistvelden die plaatselijk zeer dicht waren, vertoon den vanmorgen de neiging op te los sen. Het hogedrukgebied kan zich bo ven onze omgeving handhaven omdat er geen depressie-aanvallen zijn. Dit betekent dat in de komende nacht weer matige, plaatselijk strenge vorst moge lijk is. Ook in deze tweede helft van de veek blijft het in de meeste provincies gunstig ijsweer. /iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiii met elkaar in aanvaring; beide kre gen aanzienlijke schade boven de wa terlijn, doch konden hun reis vervol gen. In Den Haag waar om tien uur 's avonds de mist op sommige plaatsen bijna geheel was opgetrokken is gisteren aan liet einde van de middag de 61-jarige C. Weynschenk met zijn auto te water geraakt en verdronken, op de Haagweg misleid door de mist. Op rijksweg 1 (Amsterdam-Hoevela ken) kwam de 32-jarige poelier A. F. Kohlmeyer uit Oostzaan bij een ge compliceerde botsing om het leven; de achttienjarige 3. M. van Kasteel uit Amsterdam werd zeer ernstig ge wond opgenomen in het Sint Jans ziekenhuis in Laren. Omstreeks kwart over vijf verloor de loco-burgemeester van de gemeente Vlagtwedde, de 46-jari- ge heer N. Nomden het leven, toen hp met zijn auto in botsing kwam met een autobus. Het verongelukken van vier andere slachtoffers van de mist inwoners van resp. Zeist, Utrecht, Limmen en Waddinxveen meidden wij reeds in een deel van onze editie van gisteren. Ook in Dussen waren gladheid en mist er oorzaak van dat een auto op een tractor botste. Daarbij kwam een echtpaar om. a De burgemeester van Rome, signor Delia Porta (rechts) brengt een bezoek aan Bagdad. Hij bood de stad ter gelegenheid van haar duizendjarig bestaan, een replica aan van een beeld, dat de Romeinse ontstaanslegende (Romulus en Re- mus, die door een wolf worden gevoed) voorstelt. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 6 dec. De vooruitzichten op de totstandkoming van een coalitie tussen de Westduitse C.D.U.-C.S.U. en de socialisten stonden er gisteravond aanvankelijk vrjj gunstig voor. Dat duurde echter niet lang. Nada: (met 175 stemmen voor, 12 tegen en 1 onthoudin gen) de bondsdagfractie van de S.P.D. de partijleiders had gemachtigd forme le onderhandelingen met de C.D.U.-C. S.U. aan te knopen, kwam er een kink in de kabel. De S.P.D-delegatie, die vanmorgen om half elf bp bondskanse lier Adenauer haar opwachting zou ma ken, behoefde niet te verschijnen. De bondskanselier had afgezegd. Hij had via een woordvoerder van de S.P.D. vernomen, dat de partij als voorwaarde zou stellen, dat alle zakelijke en perso nele vraagstukken zouden moeten wor den opgelost voordat de S.P.D. bereid zou zpn deel uit te maken van een Adenauer-regering. Volgens de woordvoerder van de socialisten zou de S.P.D. eisen, dat AMSTERDAM, 6 dec. De vijftig jarige weduwe N. C. van Malsen- Rüpp is gistermiddag in haar woning aan de Vossiusstraat levend verbrand. Ze zat bij een elektrisch kacheltje. Vermoedelijk hebben haar kleren door de hitte van dit kacheltje of door een brandende sigaret vlam gevat. Toen de brandweer ter plaatse kwam bleek de alleenwonende vrouw reeds te zijn overleden. LONDEN, 6 dec. Gisteren is hier officieel meegedeeld, dat zaterdag aan alle regeringsgebouwen in Engeland de vlag halfstok zal hangen in verband met de bijzetting van prinses Wilhel- mina. ZIERIKZEE, 6 dec. Geheel Zee land en een deel van Noord-Brabant hebben vanmorgen twee uur zonder stroom gezeten, daar de aanvoercen- trale in Geertruidenberg was uitgeval len. Om tien over negen was de stroomlevering hersteld. De oorzaak was een explosie van een vermogensschakelaar in het onderstation te Geertruidenberg. De explosie werd gevolgd door brand. r i DELFT, 6 dec. De belangstelling uit alle delen van het land om zater dag naar Delft te komen voor de bijzetting van het stoffelijk overschot van prinses Wilhelmina blijft ondanks het aankondigen van de televisierepor tage zeer groot. Velen informeren naar de mogelijkheid om de nacht van vrijdag op zaterdag in Delft door te brengen. Men overweegt zaterdagmid dag om vier uur de Nieuwe Kerk voor het publiek open te stellen, zodat het zich op de hoogte zal kunnen stellen van de rouw versiering. De werkzaamheden in de Nieuwe Kerk zijn gisteren in versneld tempo voortgezet. Over de bekleding en de werden 's avonds nog gevoerd; de te rouwversiering werd< 1 steeds besprekingen gebruiken kleuren leverden nog enige vraagstukken op. Wel stond toen al vast, dat de stofbekieding uiterst sober zal worden gehouden en zich zal be perken tot het afschermen van bepaal de details, die storend zouden kunnen werken. Deze soberheid is nu mogelijk in tegenstelling tot 1934 bij de bij stelling van prins Hendrik toen wegens restauratiewerkzaamheden vrijwel overal draperieën moesten worden aangebracht om stellingen en dergelijke aan het oog te onttrek ken. Het zwaartepunt in de rouw versiering zal nu worden gevormd door duizenden bloemen, die vrijdag avond zullen worden geschikt. Van werkzaamheden buiten de kerk trekt de kabeilegging ten behoeve van televisie en radio van de kerk naar de telefooncentrale op het Doelenplein het meest de aandacht. De kabels worden over een lengte van ongeveer driehonderd meter over de daken van de huizen gelegd. In de Nieuwestraat bij de aula van de T.H. is men be gonnen met de bouw van een tribune. Hierop zullen de hoogleraren van de hogeschool en hun echtgenoten de rouwstoet zien voorbijtrekken. WILLEMSTAD (Curagao) - Ter na gedachtenis van prinses Wilhelmina zal zaterdagmorgen bij naar stand beeld op het Wilhelminaplein in Wil lemstad een krans worden gelegd. De plechtigheid zal gepaard gaan met militair ceremonieel. net kanselierschap van dr. Adenauer zou worden beperkt. Dit is voor dr. Adenauer onaanvaardbaar. Hij staat op het standpunt, dat het aan hemzelf noet worden overgelaten om het tijd stip "an zijn aftreden te bepalen en dat an de autoriteit van de regerings leider geer. afbreuk mag worden ge daan door zijn ambtstermijn tot een bepaalde periode te beperken. Een tweede punt is, dai de S.P.D. niet bereid is de voorwaarde van de C.D.U.- C.S.U. te accepteren, dat de „grote coalitie" aan het parlement zal voor stellen de kieswet te wijzigen en het districtenstelsel In West-Duitsland in te voeren, hetgeen het einde zou bete kenen van de liberale partij. De S.P.D wenst intussen ook de twee de weg open te houden. Haar bondsdag fractie heeft de onderhandelaars opge dragen ook het overleg met de liberalen voort te zetten. Gisteren voerde men met de liberalen reeds het eerste ge sprek. Burgemeester Brandt van West- Berlijn, die daaraan deelnam, noemde het een „zakelijke discussie zonder de geringste illusies". De onderhandelingen, hoe en met wie zij ook zullen worden gevoerd, zullen lange tijd in beslag nemer.. De beslui ten, die alle partijen moeten nemen, zijn van een dermate principiële aard, dat zij zeer veel tijd »n arbeidskracht zul len eisen. De vijfde december, die bondskanse lier Adenauer zich had gesteld als richt- datum, waarop hij zijn nieuwe kabinet zou kunnen presenteren, is inmiddels verstreken. De volgende richtdatum is 14 december, omdat dan het Kerstre ces van de Bondsdag begint. Voor de C.S.U.-C.D.U en de S.P.D betekent de nieuwe situatie een volledi ge ommekeer. Dat dat niet zo maar gaat, hebben de gebeurtenissen van gister avond bewezen. Bovendien zijn vele poli tici uit alle twee partijen nog bevangen door een grote mate van scepsis. Waar schijnlijk zal men in Bonn erg blij moger. zijn als men met Kerstmis een nieuwe regering heeft, waarvan vandaag de dag nog niemand kan zeggen hoe die er zal uitzien. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 6 dec. Londen en een groot deel van Groot-Brittannië liggen sedert het begin van de week begra ven onder een dikke mist, de ergste sedert de mist van 1952 welke vier duizend Britten het leven kostte. De mist is doortrokken van zwavel en roet en eist wederom slachtoffers. In Londen alleen bedraagt het aantal, meest plotselinge, sterfgevallen sedert maandag meer dan zestig. De ziekenhuizen houden op bevel van hogerhand een aantal bedden vrij voor noodgevallen. Het ministerie van volks gezondheid waarschuwde gisteren alle lijders aan hart- en longkwalen hun woningen niet te verlaten. Op straat ziet men vele voorbijgangers met mist- maskers. De politie in de City van Londen, welke probeerde het chaoti sche verkeer te regelen, was eveneens voorzien van maskers. Het treinver keer is geheel ontwricht en vele vlieg velden liggen potdicht. Van het Lon dense vliegveld is sedert maandagavond acht uur geen vliegtuig vertrokken. Zestig schepen fn de benedenloop van de rivier de Theems kunnen niet uit varen vanwege het slechte zicht. De mist heeft geleid tot talrijke verkeers ongevallen. Bij Kingston ten zuiden van Londen vond een botsing plaats waarin twintig motorvoertuigen betrok ken waren. Zeven personen werden ge wond. Bij Mill Hill botsten twaalf mo torrijtuigen op elkaar. Slechts één per soon werd gewond. BONN, 6 dec. (Reuter) Walter Rauf, die volgens de Westduitse justi tie een medewerker is van de in Is raël opgehangen jodenvervolger Adolf Eichmann, is in Chili gearresteerd. Hij zal, naar verwacht wordt, aan West- Duitsland worden uitgeleverd. Een en ander werd gisteren door een woord voerder van het ministerie van buiten landse zaken in Bonn bekendgemaakt. Rauf zou tijdens de tweede wereld oorlog op het hoofdkwartier van da S.S. in Berlijn hebben gewerkt. Hü wordt verdacht van medeplich- I p in Rusland, zo deelde later de open- tigheid aan de moord op 90.000 Joden bare aanklager in Hannover mee. Volgens hem was Rauf een hoge func tionaris op het hoofdkwartier vhn de SS, waar hij de afdeling, die verant woordelijk was voor de bouw en het onderhoud van mobiele gaskamers, leidde. De openbare aanklager zei, dat Rauf na zijn ontslag uit een krijgsgevangenenkamp in Italië ver moedelijk nooit naar Duitsland is te ruggekeerd. SANTIAGO Rauf werd gisteren door de president van het Chileense Hooggerechtshof in Santiago onder vraagd. Hij was op verzoek van de Westduitse ambassade, die zijn uitle vering verzoekt, uit Punta Arenas naar Santiago gebracht. Het Hooggerechts hof moet beslissen of er grond is voor uitlevering. Rauf, een weduwnaar met twee zo nen, is thans 59 jaar en werkte als za kenman in Punta Arenas, waar hji woonde. Bij zijn verhoor verklaarde hij onschuldig te zijn en niet het minste idee te hebben waarvan hij wordt be schuldigd. Bovendien zou hij de laatste jaren drie maai in Duitsland zijn ge weest, de laatste maal in januari en februari 1962. i A't yffff uWc t deze luxe radio/grammo fooncombinatie in teak of donker-noten uitvoering. 24 maanden volledige ga rantie op het hele'appa- raat. Dit kan alleen met een toestel dat technisch volmaakt is! 2 luidspre kers - 4 golfbereiken w.o. FM - hoge en lage toon regeling - aansluitmoge- lijkheid voor bandrecor der en extra luidspreker. Volautomatische platen- wisselaar, klaar voor Hi- Fi- en stereoweergave - 4 snelheden. Zonder aan betaling, slechts f5.- per week. Alléén bij TELE- RAMA Nieuwe Groenmarkt 2 te!. 15220 Gen. Cronjéstraat 18 - tel. 57900 HILVERSUM, 6 dec. De sluitings plechtigheden van de eerste periode van het Tweede Vaticaans Concilie, die de K.R.O. oorspronkelijk a.s. za terdagmorgen voor radio en televisie zou uitzenden, worden, wat d televi sie betreft op beeldband vastgelegd en in een televisieprogramma zondagmor gen uitgezonden. Deze televisie-uitzen ding, waarbij F. de Grijs het commen taar verzorgt, begint om 9 uur en zal tot plm. 11.00 uur duren. In het K.R.O.-radioprogramma van zondag (9 december) wordt van 12.15- 12.50 uur een korte samenvatting ge geven van de plechtigheden. Van 22.10 tot 22.30 uur is een nabeschouwing op genomen. LONDEN, 6 dec. (AFP) Tot blijde verrassing van de Londenaars bleek dat vanmorgen de beruchte „smog" meng sel van mist, rook en zwavelzuur, aan het verdwijnen was. Het zicht in Londen was 60 tot 110 meter en volgens de weer kundigen zal de mist spoedig plaats ge maakt hebben voor ijzel. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (6IJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 5}35«6 (Verwachting tot vrijdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur) Plaatselijk mist, overigens weinig of geen bewolking. Vannacht en mor genmiddag temperaturen om of enkele graden boven het vriespunt. Meest zwakke wind uit zuidelijke richtingen. VRIJDAG: Zon; 8.33-16.30; maan: 14.49-2.54.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1