PARTIJEN GEEN STAP NADER TOT ELKAAR Werkgevers bieden l'i pet, werknemers vragen Verschil van inzicht over Vooruitzichten bedrijfstak 3v pet Adenauer ontving Erich Ollenhauer [falcon tweedjassen COMMUNISTISCHE RUZIE TEN VOETEN UIT MIST EN GLADHEID EISEN NIEUWE TOL Zoveel mogelijk Nederlanders saterdag in de Nieuwe Kerk Begrafenisstoet van 2lh km. in 20 minuten voo rbij Brood 2 cent duurder Volgende week nieuw overleg „MISVERSTANDEN OPRUIMEN" Drie doden en vier gewonden Protocol wijkt voor wensen overledene KEUR-MEUBELEN v. Duivenboden v_. Het weer ïAnager' bestaande prijs Legalisatie van PERMANENTE MEUBELSKOW vRIJDAC 7 DECEMBER 1962 86sfe JAARGANG No. 31303 Den HAAG, 7 dec. De on derhandelingen over de nieuwe Metaal-C.A.O. zijn in een impasse Seraakt. Werkgevers en werkne mers zijn gisteravond uiteen ge- Saan zonder dat de standpunten mts tot elkaar waren gekomen. Het overleg is echter nog niet af gesloten. Volgende week vrijdag zullen de besprekingen worden Voortgezet. Aan het gesprek van gisteren waren reeds eerdere con tacten over verbeteringen in de secundaire arbeidsvoorwaarden bedrijf spensioenen, afschaffing van de zevende gemeenteklasse) voorafgegaan. Op deze punten blijken geen onoverkomelijke moeilijkheden te bestaan. Ook na Sjsteren is men echter geen stap dichter gekomen bij een oplossing °Ver de twee belangrijkste pro blemen: de lonen en de vakantie regeling. Verschil van inzicht BONN, 7 dec. Bondskanse- Adenauer is ook gisteren niet dichter bij de oplossing van de *bans bijna drie weken durende b&binetscrisis gekomen. Er heb- en geen onderhandelingen plaats S^had tussen de delegaties van de Christendemocraten en de socia listen. Dr. Adenauer ontving in de b°ndskanselarij alleen de voorzit- ler van de S.P.D., Erich Ollen- Overwegend lichte vorst Va: onbew- K -hew. hauer. Deze probeerde de misver standen uit de weg te ruimen, die zijn ontstaan door de „verkeerd geïnterpreteerde verklaringen" van een S.P.D.-woordvoerder over socialistische eisen ten aanzien van een spoedig aftreden van dr. Adenauer als regeringsleider. RUIL UW MEUBELEN DM bij SCHAKEL N.V. TRESLONG - HILLEGOM Nu onbeperkt 2T\ kip eten 6.50 q Testcase Uitgangsstellingen? DEN HAAG, 7 dec. Het pro tocol heeft moeten wijken voor de wensen van prinses Wilhelmina, die zij eerder gedetailleerd ken baar heeft gemaakt met betrek king tot haar begrafenis. Zij heeft gewild dat zoveel mogelijk Neder landers de plechtigheid in de kerk zouden kunnen bijwonen. In ver band hiermee zijn uitnodigingen voor de kerkdienst verzonden aan de provincies en aan de steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Delft, die ieder vijftig plaatsen kregen toegewezen. Een groot aantal kaarten is ook ge gaan naar het voormalig verzet. In totaal zijn 2700 uitnodigingen verzonden. Vertegenwoordigers van buitenlandse regeringen, af gezien van de hier geaccrediteer de ambassadeurs, zijn dan ook niet te verwachten. Alleen een aantal staatshoofden en familie leden van het koninklijk gezin uit het buitenland zijn uitgenodigd. voor nog geen per week De mogelijkheid bestaat, dat bij een aantal van onze abonné's de krant van zater- dag later dan gewoonlijk wordt bezorgd. Dit in ver band met de begrafenis van H. K. H. prinses Wilhelmina, waardoor de expeditie van de kranten vertraagd kan wor den. DE DIRECTIE. Gesplitste verhoging SPAARNE 11 t/o Damstraat 56 56 „DE BRILLENSPECIALIST" 30—45% KORTING Jansstraal 56 - Telef. ÏOIOO t/o Gerechtsgebouw Let u vooral op het juiste nummer 56 UREAU SMEDESTRAAT s - HAARLEM Ah 0n: Redac,ie 21544< Advertenties 21543 Biiifann.emen,en 20800 Postgiro 143480 Bi R, Beverwijk. Zeestraat 50: telef. 4790 antoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ,rectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 78 cents oer millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maano. f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 21544. C.A.O.-onderhandelingen metaalsector in impasse <Van onze sociaal-economische redactie) De werkgevers hebben een rechtstreek se loonverbetering aangeboden van cir ca anderhalf procent, drie cent per uur. Dit is dus aanmerkelijk 1,2 procent minder dan de 2,7 procent gemiddeld aanvaardbare loonsverhogingen waar over de regering het met de Stichting van den Arbeid is eens geworden. De werknemers zijn in hun eisen niet onbe langrijk boven dat gemiddelde uitge gaan. Zij vragen een verhoging met zeven cent per uur, hetgeen neerkomt op ongeveer 3,5 procent. Ook vragen de werknemers een dag vakantie extra. Bij de werkgevers bestaat echter zo goed als geen bereidheid", over een verlen ging van de vakantie te onderhandelen. De verschillen in standpunt wor den rechtstreeks veroorzaakt door een verschil van inzicht over de huidige positie van de metaalnijverheid. Van werkgeverszijde betoogt men, dat de rentabiliteit van verreweg de meeste bedrijven door de toenemende concur rentie en de afnemende marges niet onbelangrijk is verminderd. Indien de loonkosten aanmerkelijk zouden stij gen, zou de werkgelegenheid in ge vaar kunnen komen. Daarbij is ook nog van belang, dat er niet alleen een „echte" loonsverhoging moet ko men, maar dat bovendien een loon- compensatie moet worden gegeven voor de verhoging van dè A.O.W.-pre mie en dat de invoering van de inte rimregeling invaliditeitsrentetrekkers eveneens een verhoging van de loon kosten betekent. Het aantal nog openstaande aanvra gen naar arbeiders (circa 36.000) dat van werknemerszijde is aangevoerd om het werkgelegenheidsargument te ontze- (Van onze correspondent in Bonn) Advertentie) BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 ÜJPS£STRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot zaterdagavond. (Opgemaakt te 11.15 uur). c.broog weer met plaatselijke bewol- '"g of mist. Vannacht in het binnen- o hd overwegend lichte vorst, langs w* Rust temperaturen om het vries- flhht. Morgenmiddag ongeveer dezelf- t®, temperaturen als vandaag. Zwakke Lmatige en langs de kust vrij »,,?®htige wind tussen zuidwest en h'doost. j Zaterdag: v °h: 8.34-16.29 u. Maan: 15.15-4.15 u. Weer IV max. temp gisteren min. temp onbew. mist onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. mist half bew. mist onbew. onbew. -0 6 6 7 8 5 •3 4 -3 5 10 -2 -5 -1 -7 -5 -6 -6 -3 1 -8 -1 -4 -3 -2 oeersi afgei 24 uur 0 OJ. 0.2 0.2 0 O 0 0 0 0 0.4 0 0 O Een en ander is Ollenhauer echter niet gelukt. De bondskanselier weet nu dat ook de socialisten jacht op hem maken en dit heeft zijn toch al niet groot enthousiasme voor coalitiebespre kingen met de sociaaldemocraten nog aanzienlijk bekoeld. De fervente tegenstanders in de CDU-CSU van een „grote coalitie" allereerst prof. Ludwig Erhard en de minister van buitenlandse zaken, dr. Gerhard Schroder be ginnen zich nu te roeren. Het ziet er dus naar uit dat de aandelen van de grote coalitie er allang niet meer zo goed voorstaan als in het begin van deze week. Daarentegen worden de liberalen thans weer meer in het spel gebracht. Vandaag zetten de delegaties van de CDU-CSU en de liberalen hun coalitiegesprek voort. Het was a] het derde gesprek van deze aard. Het afzeggertje, dat Adenauer de so cialisten woensdagavond deed toeko men, heeft hen verrast. Het heeft vele socialisten woedend gemaakt en de partijleiders hadden alle moeite de fractie tot bedaren te brengen. Velen uitten er hun misnoegen over, dat dr. Adenauer zonder meer bepaalt met wie h(j wenst te spreken en met wie niet, namelijk met Erich Ollenhauer wèl, maar met de rest van de dele gatie niet. (Advertentie) ZIJLWEG 82—86 (Advertentie) Dagelijks diner- en soirée dansante. (bedien, inbegr) VOOR KERSTDINER DANSANT reserv. 02520—5347 nuwen, zegt volgens de werkgevers maar weinig. De ondernemers laten die aanvragen gewoon openstaan, omdat men altijd wel een goede man wil heb ben als de gelegenheid zich voordoet. Er is echter geen sprake van, dat er thans inderdaad zoiets als 36.000 echte „open plaatsen" zouden zijn. Integendeel, er zou een zekere verborgen ruimte op de ar beidsmarkt bestaan, omdat een werkge ver de arbeiders, waarvoor hij eigen lijk niet voldoende emplooi heeft, niet onmiddellijk laat gaan. Dat er in ,,de metaal" een loonachterstand zou be staan zoals van werknemerskant wel wordt beweerd, ontkennen de werkge vers. „In de afgelopen jaren is ons vanuit andere bedrijfstakken steeds ver weten, dat wij het loonpeil voortdurend hebben opgeschroefd". Nu de standpunten zover uit elkaar liggen en ieder van beide partijen be weert, dat het standpunt van de andere partij zelfs niet als basis voor onderhan delen bruikbaar is, rijst de vraag of men er volgende week wel in zal sla gen dichter tot elkaar te komen. Vol gens de eerste uitlatingen lijkt die kans niet groot, maar van de andere kant zullen beide partijen zich zeker ervan bewust zijn, dat de metaal-CAO de „testcase" is voor het nieuwe loonsys teem, waarover de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties het met de regering zijn eens geworden. De centrales moeten zich volgens het nieuwe systeem belasten met de „coör dinatie" het op elkaar afstemmen van de ioonvoorstellen in de verschil lende bedrijfstakken, opdat het lande lijk toelaatbaar geachte gemiddelde van 2,7 procent niet wordt overschreden. Het lijkt er voorlopig wei op, dat die coördinatie in het onderhavige geval tot nu toe te wensen heeft overgelaten. De werkgevers en werknemers in deze bedrijfstak hebben beiden wel contact gehad met de „eigen" orga nisatie, maar het is de vraag of dat contact voldoende in le wederzijdse voorstellen heeft doorgewerkt. Daar bij kan ook een rol hebben gespeeld dat de overeenstemming over het nieuwe systeem pas zeer onlangs werd bereikt. Van de centrale organisaties die zich in het overleg met de rege ring zo sterk hebben gemaakt, mag desondanks worden verwacht dat zij al hun invloed zullen aanwenden om het nieuwe systeem te doen slagen. Misschien zullen de wederzijdse stand punten van werkgevers en werknemers in de metaalsector toch alleen maar uitgangsstellingen blijken te zijn, waar bij elke partij tracht de ander zo dicht mogelijk naar zich toe te lokken. Geen van beide partijen wil thans ook spre ken van een breuk. De huidige situatie wordt omschreven als een „impasse", waarbij intern beraad van beide partij en in eigen kring toch de inleiding tot een oplossing zou kunnen zijn. Men is er in elk geval nog niet aan toe, de be middeling van een derde instantie, te vragen, zoals van de Iooneommissie van de Stichting van den Arbeid. De heer W. de Vreede, bloemist in Delft, maakt een krans op, welke door het gemeentebestuur en de burgerij van Delft tijdens de bijzetting van het stoffelijk overschot van prinses Wilhelmina in de Nieuwe Kerk geplaatst zal worden. mkZ i li Deze foto, gisteren genomen op het congres van de Italiaanse communistische partij in Rome, geeft de spanningen die momenteel in het rode blok bestaan op uitstekende wijze weer. Terwijl alle Italianen op de voorgrond luidruchtig ap plaudisseren voor een rede van een Joegoslavische afgevaardigde, blijven alle Aziaten op de achtergrond roerloos zitten. De leider van de Chinese delegatie, Peng Ti (rechts) leest zelfs'demonstratief de krant en wel het Franse communistische dagblad „l'Humanité" (telefoto). UTRECHT, 7 dec. Ook gisteren hebben mist en gladheid opnieuw hun tol geëist. Op een niet beveiligde over weg in de Broekdijk bij Holten reed 's avonds tijdens zware mist een perso nenauto tegen de trein Deventer-Alme- lo. Bjj dit ongeluk kwam een van de inzittenden van de auto om het leven; drie anderen werden gewond. Bij Mep- pel schoot een auto van de gladde weg tegen een boom; een passagiere werd gedood, de bestuurder zwaar gewond, ïn Limburg verongelukte een Francis caan dodelijk (zie elders in dit num mer), toen zijn wagen op dezelfde plaats in een slip raakte waar even tevoren al twee andere personenauto's bij een botsing betrokken waren ge weest, zonder dat hierbij overigens slachtoffers waren te betreuren. Bij het ongeluk bij Holten verloor de 73-jarige G. W. Nijland het leven; zijn echtgenote werd zwaar gewond, evenals de 77-jarige mevr. Koopman. De bestuurder van de auto, de 55- jarige G. J. Rietberg, kwam er met lichte verwondingen af. De reizigers in de trein hoorden om streeks half acht een klap en zij waar schuwden de machinist, die niets had gemerkt. Bij de botsing was een rem leiding kapot geslagen, waardoor de trein tot stilstand kwam. De leiding werd provisorisch gerepareerd en de machinist reed, omdat een onderzoek ter plaatse in de mist geen resultaat opleverde, door naar Holten. Van hier uit werd de bestuurders van de treinen (Van onze Haagse redactie) ANP Naar schatting wordt de be grafenisstoet ongeveer 2,5 kilome ter lang. Het passeren van de stoet zal een minuut of twintig in beslag nemen. Bijna tienduizend man militai ren zullen voor escortes en het afzet ten van de wegen worden ingedeeld. Naar verwacht wordt zal de tocht twee tot twee en een half uur in beslag ne men De kerkdienst in Delft zal dan ook vermoedelijk niet voor half een beginnen. Blijkens de laatste opgaven is de volgorde van de begrafenisstoet thans vastgesteld. De lange rij wordt geopend door vijf bereden Haagse po litieagenten, gevolgd door de hoofd commissaris en diens adjudant, al len in ceremonieel tenue. Dan volgt een 24 man sterk bereden detache ment van de marechaussee, gevolgd door de algemene troepencomman dant brigade-generaal L. E. Hin- richs. Daarachter marcheert de ko ninklijke militaire kapel (met tam boerkorps), met de directeur, ma joor R. van Yperen. De luitenant-kolonel ter zee T. Jonk man, bevelhebber van het voorste deel van de stoet, gaat vooraf aan het ko ninklijk bataljon van het garderegiment grenadiers ter sterkte van honderd man. Daarachter komen een detache ment van honderd man der koninklijke marine, een detachement van dezelfde- sterkte van de koninklijke luchtmacht en een commando van de rijkspolitie te paard. Hen mooie opname van de toren van de Nieuwe Kerk in Delft, met de vlag halfstok. Voorafgegaan door drie rijknechts volgt dan de witte koets met het stof felijk overschot van prinses Wilhelmi na. Deze koets zal bespannen zijn met acht paarden die van de bok worden gemend: naast elk paard gaat een koetsier te voet. Aan de koets is slechts één krans gehecht: die van het Nederlandse verzet. (Vervolg op pag met Li._dskroru.ek) die daarna het bewuste traject moes ten passeren opgedragen „op zicht" te rijden, d.w.z. met geringe snelheid zo dat zij zonodig onmiddellijk zouden kunnen stoppen. Een van hen ontdekte bij de overweg het wrak van de auto. De trein die bij de botsing was betrok ken, kreeg een uur vertraging; de vol gende treinen kregen vertraging van een half uur tot drie kwartier. De 45-jarige mevr. J. Hees uit Ruinen verloor het leven bij een ver keersongeval in het gehucht Haaks- oold bij Meppei. De auto die door haar echtgenoot werd bestuurd, raak te in de berm. Het gelukte de heer Hees niet weei op de gladde weg te komen, waarna de auto tegen een boom botste. De heer Hees is zwaar gewond in het Diakonessenhuis in Meppei opgenomen. Gistermiddag tegen half zes daalde ook in het gebied ten oosten van Zwolle een zware mist neer. Het zicht werd zo slecht variërend van vijf tot vijf tien meter dat de autobusonderne ming „Sallandt" tegen acht uur de diensten vanuit Zwolle in de richting Deventer, Ommen en Raalte moest staken. De veerdienst Enkhuizen-Stavo ren was 's middags om drie uur al wegens de mist gestaakt. (Advertentie) een tv-toestel zó goed, zó technisch volmaakt dat u er 2 jaar garantie op krijgt. Zo wel op de beeldbuis als op de ontvanger. Onbezorgd kijken dus, naar een zeer fraai apparaat met 59 cm te levisiebeeld. Deskundige voorlichting, vakkundige plaatsing, een 24-uur ser vice dienst waarvoor u geen materialen of arbeidsloon worden berekend. Besluit nu: zonder aanbetaling, met antenne en installatie, een volmaakt tv-toestel voor nog géén 10.- per week. Alleen bij: TElï- RAMA Nieuwe Groenmarkt 2 - tel. 15220 Gen. Cronjéstraat 18 tel. 57900 (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 7 dec. De officiële broodprijs gaat met ingang van maan dag met een cent en 7 januari opnieuw met een cent omhoog. De meeste huis vrouwen zullen er echter niet veel van merken. De bakkers berekenen immers al geruime tijd twee cent meer dan volgens de prijsvoorschriften van minis ter De Pous was toegestaan. Die hogere prijr wordt dus nu alleen maar gelegar liseerd. De prijsverhogingen op 10 december en 7 januari zijn het resultaat van be sprekingen tussen vertegenwoordigers van de Nederlandse Bakkerijstichting en ambtenaren van het ministerie van Economische Zaken, naar aanleiding van de resultaten van een accountantsonder zoek over de positie in de bakkerij. Minister De Pous heeft er zijn fiat aan gegeven. De Nederlandse Bakkerijstich ting zou vandaag een definitief stand punt bepalen, maar het ziet er niet naar uit dat het aanbod van de minis ter zal worden afgewezen. Uit de verhogingen moeten de kos ten van de nieuwe C.A.O. voor de bakkerij en de gestegen (E.E.G.-) bloemprijzen worden betaald. Wat dit laatste betreft heeft minister De Pous de uitdrukkelijke voorwaarde gesteld, dat de broodprijsverhoging van 7 ja nuari niet doorgaat als de bloemprij zen intussen zouden znij gedaald. Een brood van achthonderd gram zal met de laatste prijsverhogingen tussen 3 augustus 1962 en 7 januari 1963 met vie cent zijn gestegen. Op 6 augustus en 23 oktober werd reeds een prijsver hoging met telkens een cent toege staan. De E.E.G. is hier de voornaam ste .schuldige', omdat de Europese tarwe duurder is en op de goedkopere tarwe van buiten de gemeenschap een heffing wordt gelegd. De verbetering van de C.A.O. voor de bakkerij werd reeds lang als dringend noodzakelijk gezien. De bakkerij dreigt „leeg te lopen", om dat het beroep door lange werktijden, vooral op zaterdagen, onaantrekkelijk was geworden. Voor zaterdagse arbeid zal nu een toeslag worden gegeven van 25 procent en de wekelijkse werk tijd wordt verkort tot 46 uur per 1 no vember j.l. en 45 uur per 1 mei a.s. (Advertentie) die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de Dagelijks geopend van 96 ('s maandags van 16). Compl Interieurverz Ged. Oude Gracht 108-110 Kruisstraat 22 tel. 15608-18657-17165-17206 (Advertentie) VOOR IEDEREEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1