Ultra-een trifuge- project uitgebreid Onderzoek naar mogelijkheid van een proeffabriek voor aanmaak reactor-splijtstof Einde nadert van crisis in BONN CDU-CSU zal de coalitie met liberalen herstellen EN- VROUWEN IN HET NIEUWS Mijn motor loopt nu 'op z'n zondags' A B A S I NV SLAVENBURG'S BANK Nederlanders spelen tegen IJslanders Een merkivaardig interview OPKLARlNGr^ kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! 4 dividend bij Ver. Ned. Kleermakerijen Nieuw laboratorium in AMSTERDAM VRIJE HALVE DAG WINKELPERSONEEL Viasa in Venezuela hoofdagent KLM ZWARE. <mim ZATERDAG 8 DECEMBER 1962 PAGINA IC HET NIEUWS BRACHT ons dezer dagen interessante berichten over vrouwen, die er in geslaagd zijn, mannen déar te verdringen, waar ze tot dusver vrijwel de alleenheerschappij voerden. Het komt natuurlijk meer voor, in onze tijd der emancipatie van het zwakke geslacht. Maar de twee Zweedsen in Argentinië en de twee schrijf sters in Frankrijk zijn voorbeelden van enkele uitersten in deze emancipatie, waarover een Sylvia Pankhurst, de befaamde suffra gette en een der eerste voorvechtsters van de gelijkwaardigheid van de man en de vrouw zich verheugd zou hebben. Moge dan in Zwitserland de vrouw wederom het stemrecht ontzegd zijn en dat in een der oudste democratieën ter wereld de vrouw treedt steeds meer naar voren. Ze heeft zich al geschaard in de rijen der ambassadeurs en beweegt zich steeds meer op elk terrein. De korte lings overleden Eleanor Roosevelt was wel een typische vertegen woordigster van de vrouwen, die zich naast de man een belangrijke plaats wisten en weten te veroveren m Hkn Tot ziens... bij de BP pomp! Taxichauffeur overleden na boOsing Haar familie uitgeroeid BONN, 8 dec. Het einde van de regeringscrisis in Bonn is in zicht. Nu de grote coalitie (waar van ook president Lübke een voor stander was) niet mogelijk bleek te zijn, zal de oude coalitie tussen christendemocraten en liberalen worden hersteld. Adenauer en Mende zijn het doorover eens ge worden. Reeser commandant van smaldeel Y Helikopter maakt noodlanding OOSTENRIJKS TOERISTENVERKEERS BUREAU Rokln 16, Amsterdam. Telefoon: 62188. z Acht maanden tegen medicus geëist Zonder enige noodzaak narcotica verschaft Promotie Benoeming Overleden LKERNSTOP l CONFEREtëq I XX V i Liturgische weekkalen^1", asg A'fe Aan autostuur en met vulpen... mmrnmm Na 863 kilometer nog zo fris als een hoentje (Advertentie) hi? Lekker rustig! Als weekend rijder houd ik er van kalm te rijden. Maar op die drukke zondagswegen moet je ook snel- kunnen optrekken. Daarom in mijn tank: BP Super Mix 25. Mijn motor zoemt van tevredenheid. En optrekken - als een lieve lust! Probeer zelf ook eens welke van de 5 soorten BP benzine precies bij uw motor past. U rijdt dan veel plezieriger en economischer. DEN HAAG, 8 dec. Op de R«s- wykseweg by de Goudriaankade is van nacht 34-jarige taxichauffeur C. A. Steogers uit Den Haat! door nos onbe kende oorzaak met de door hem be stuurde taxi in botsing gekomen met de atzethekken die in de lengterichting op de trambaan wa-en gezet. Er was een rode lamp by geplaatst. Kort na aankomst in net ziekenhuis hier aan de Zuidwal is de zwaar gewonde taxi chauffeur overleden. De twee Zweedsen zijn Ewy Rosqvist, tweeëndertig en Ursula Wirth, vijfen twintig jaar. Ze hadden ingeschreven voor de Tour van Argentinië, een moei lijke autowedstrijd, over uitgestrekte pampa's en barre bergketenen als de Corderillas. Tienduizenden waren op het eindpunt samengestroomd, om de kampioenen toe te juichen, hun bekende „cracks", volgelingen van Stirling Moss c.s. Maar wat zagen ze uit de met stof en vuil bedekte racewagen stappen, die met een vaart van 160 kilometer per uur het eerst naar de eindstreep kwam aandaveren? Twee jonge vrouwen Ze hadden 225 concurrenten achter zich gelaten en een gemiddelde gemaakt van 126 kilometer per uur, waar geen man tegenop had gekund Het traject Buenos AiresCarlo Paz, 863 kilometer lang, hadden ze in de regen en storm afgelegd. Toen ze arriveerden, waren ze tot verbazing van de officials nog zo fris als een hoentje! Op de laatste etap pe (CordobaBuenos Aires, 847 kilo meter), gaven ze hem nog eens flink van katoen en haalden een gemiddelde van 160.977 kilometer per uur. De nogal mannelijk aangelegde man nen van Argentinië spraken van het „grote feministische schandaal van de Tour", maar ze moesten erkennen, dat de dames een bijzondere prestatie had den geleverd. Deze leerlingen van de beroemde autoucoureur Fangio hebben zelfs hun leermeester verbaasd doen staan! Ze verzekerden de verbaasde Argentijnen overigens, dat in Europa de vrouw bezig is, haar plaats op de racebanen naast de coureurs in te ne men En nu de andere uitersten. Het zijn Anna Langfus, onderscheiden met de bekende literaire Goncourtprijs voor haar roman „Les bagages de sable", en Slmone Jacquemard, wier roman „La vellleur de nuit" de RenaudotprUs kreeg. Deze onderscheidingen hebben hun meer publiciteit opgebracht dan een gemengd bericht. In de letterkun dige rubrieken van kranten en tijd schriften kregen ze de hun toekomende plaats en eer. We gaan hier niet in op de letterkundige aspecten van hun wer ken, maar bepalen ons tot de merk waardige persoonlijkheden, die zowel Anna Langfus als Simone Jacquemard zijn. Anna Langfus is van afkomst een Poolse Jodin. Ze is, nadat ze zich te Parijs gevestigd had, in het Frans gaan schrijven, een niet geringe prestatie Reeds twee jaar geleden stond ze op de nominatie, om de Prix Goncourt te verwerven, voor haar roman „Le sel et le soufre". Maar de jury had juist een Jaar te voren de prijs toegekend aan een óók in concentratiekampen spe lende roman van André Schwartz-Bart. Bovendien waren er moeilijkheden ge weest rond de toekenning van de prys aan een schrijver van een verzets roman, die van collaboratie beschuldigd werd en zich had moeten terugtrekken De jury wenste eerst de levensloop van Anna Langfus nauwkeurig na te gaan. Anna Langfus werd in Lubiin. uit een rijke Joodse familie geboren. Ze trouwde, toen ze zeventien jaar was en toog met haar man naar België, waar ze ging studeren. In 1939 kwam het echtpaar voor vakantie naar Lublin Hitier viel Polen binnen en zijn legers liepen het onder de voet. Anna Lang fus' man werd als gijzelaar opgepaxt en verdween spoorloos. Zij zelf leerde de verschrikkingen van de door de S.S Ingerichte getto's kennen, maakte ken nis met de methoden van de Gestapo ontving telkens weer het bericht, dat een familielid in een kamp gestorven was en bleef tenslotte alleen achter Dank zij de tussenkomst van een offi cier van de in Polen gestationeerde Italiaanse troepen, die haar de gelegen heid gaf, uit een troep gevangenen te vluchten, voor wie het executiepeloton al stond opgesteld, slaagde ze er in, naar Warschau te komen en vandaar bereikte ze na tal van wederwaardig heden in 1947 Parijs Daar werkte ze aanvankelijk in een kindertehuis, om vervolgens weer in het huwelijk te treden. Ze heeft een dochtertje, Marie geheten. Slmone Jacquemard ls Parisienne van geboorte, maar ze woont sinds lang in Normandië, op een boerderij, waar ze allerlei dieren houdt en zelfs vossen fokt. Haar bekroonde boek is het elfde van haar hand. Het heeft dus tamelijk lang geduurd, alvorens ze voor het voetlicht trad De bekroonde roman ls In een moderne stijl geschreven, gein splreerd op de filmstijl en valt niet gemakkelijk te lezen. Het onderwerp is voorts nogal navrant. Ze verklaarde voor het geld, aan de prijs verbonden nieuwe dferen voor haar „farm" te zul len kopen. Beiden hebben ze in de Interviews, welke hun na het verlenen vin de Htvr-'-e otvi-rc a'' eenomen werden ntst verteld boe ou»l ze zijn. De niev-'-ierige rennrters In Argentinië aarzelden Inmiddels niet ook de leeftjjd te vermelden van het Zweedse tweetal, dat zulk een „schan daal verwekte Anna Langfus verklaarde nog op de vraag, of de onderscheiding iets in haar opvattingen zou veranderen, dat zo de Gestapo dit niet heeft gekund, de Gon court zulks ook niet zal kunnen. Ze had nog een televisie-interview via de zenders Parijs en Rome met de man, die haar indertijd het leven redde. Dat is de nu vierenvijftig jarige Romildo Catufa, werkzaam bij de posterijen in Ancona. Het interview verliep niet erg vlot. Ten eerste omdat de Italiaan bijna al zijn Frans was vergeten en ten twee de, aangezien Anna Langfus moeite had, uit haar woorden te komen, der mate was ze er van onder de indruk. Het tweetal zag elkander gedurende enkele minuten op het televisiescherm. De schrijfster herkende onmiddellijk haar weldoener, ofschoon hij intussen nogal corpulent is geworden. Hij moest erkennen, zich de jonge vrouw, met wie hij slechts kort had gesproken, toen hij haar liet vluchten, na haar een treinkaartje voor Warschau in de hand te hebben gestopt, nog slechts vaag te herinneren. Het was overigens niet Anna Lang fus' bedoeling geweest, hem haar dank voor zjin menslievendheid te betuigen. Ze had, toen ze hoorde, dat de prijs haar was toegekend, er rekening mede gehouden, in het nieuws te komen. Hierdoor hoopte ze de moeder van haar redder, wiens naam ze steeds had ont houden, te kunnen bereiken. Vandaar, dat ze in een interview voor de radio zich tot de Italiaanse luisteraars had gewend, met het verzoek, naar Romildo Catufa's moeder te speuren. Men had haar Indertijd verteld, dat hij kort na haar vlucht evenals talrijke andere Ita liaanse militairen, die door de Duitsers niet vertrouwd werden, gefusilleerd was. Romildo Cafuta's moeder is echter enkele jaren geleden gestorven. Maar haar oproep bereikte haar zoon en de Italiaanse televisie organiseerde het interview. K. H. XAdvertentie DEN HAAG, 8 dec. Ook gedurende de tweede helft van het boekjaar 1961- 1962, eindigend op 30 juni, heeft de betere tendens zich bi) de Verenigde Nederlandse Kleermakerijen Gebr. Ibelings voortgezet, zodat 4 (nihil) pet dividend kan worden uitgekeerd. Ook de eerste vier maanden van het nu lopende boekjaar zijn wederom winst gevend geweest. Hoewel deze periode te korf ig om een voorspelling te doen voor het gehele boekjaar meent de directie op grond van dit resultaat toch wel te mogen zeggen dat de verwach tingen voor de rest van dat boekjaar niet ongunstig zün. De exploitatie-winst over 1961-1962 bedraagt 133.784 tegen een verlies van 173.782 in het voorgaande jaar. De afschrijvingen vergden een bedrag van 38 754 (46.674), waarna een winstsaldo resteert van 95.093 tegen een verliessaldo van 220.455 over het voorgaande jaar. De directie stelt voor dit saldo te verdelen als volgt: 2500 aan het fonds tot inkoop winstbewijzen (aan het einde van het boekjaar ston den er nog 68 uit). 6 pet achterstallig dividend en 6 pet over dit jaar op de cum. pref. aandelen. 4 pet (nihil) dividend over de gewone aandelen en 36.050 aan de algemene reserve. Deze reserve stijgt daardoor tot f 142.774. Advertentie) (Van AMSTERDAM, centrifuge-project, Kistomaker in hei onze verslaggever) 8 dec. Het ultra- waaraan prof. dr. J. het enige jaren geleden nieuw opgerichte laboratorium voor massnscheidtng van de stichting Fun damenteel Onderzoek der Materie (FOM) nnn de Kruislawn in Amster dam-oost, intensief met zijn staf ann het werk Is, is thans zo ver gevorderd dat het niet alleen meer op zuiver weten schappelijke basis geschoeid hoeft te worden maar ook de technologische kant er van de belangstelling van de on derzoekers kan krijgen. Dat wil dus zeggen, dat nu het tijdstip is gekomen, in oen periode van drie jaar weten schappelijk na te gaan of do scheiding van uraniumisotopen 235 en 238 op in dustriële basis kan geschieden en of het economisch verantwoord is een proeffabriek voor verrijkt uranium te bouwen. Zoals men wellicht zal weten Is dit licht verrijkt tot drie procent uranium de beste „brandstof" voor een kernreactor, die op industriële ba sis werkt, zoals in een kernenergiecen trale of in een reactor voor een atoom- schip. Het ligt in de bedoeling voor het nu meer omvangrijke werk van het uitge breide ultra-centrifuge-project een nieuw laboratorium te bouwen in Dui- vendrecht, vlak bij Amsterdam. De minister van Economische Zaken heeft het Reactor Centrum Nederland opdracht gegeven het ontwikkelings werk van dit centrifugeproject ter hand te nemen in samenwerking met de Ny- verheidsorganisatie TNO, de F.O.M. en het bedrijfsleven. Indien na drie jaar inderdaad besloten zou worden een proeffabriek'te bouwen zou het project, voor de industrie belangrijke perspec tieven openen. Nederland zou dan zelf kunnen beschikken over licht verrijkt uranium tegen een lagere prijs dan nu door Amerika die deze kern-splytstof op een andere wyze verkrygt wordt berekend. Het ligt daarnaast in de U1n der verwachting dat dan ook het tijdstip waarop op economisch verantwoorde wyze energie-reactoren zouden kunnen worden gebouwd tot nu toe hield men daarvoor het jaar 1970 aan wederom wat nader zou worden gebracht, aldus het R.C.N. In de organisatievorm van het ultra- centrifugeproject ls in verband met deze nieuwe voor het wetenschappelijk atoomonderzoek in ons land zo hoopvol- DEN HAAG. 8 dec. - In afwijking van eerdere berichten en ter voorko ming van misverstand wordt meege deeld, dat de vergunning van de staats secretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de wekelijkse vrije halve dag in de weken van 23 december 1962 tot en me' 5 januari 1963 te verschui ven, slechts het volgende inhoudt: Indien de winkelbedrijven, die nor meliter op minrrlai»"- nn vpcloten zijn, hun personeel voor deze bijzon dere weken toch laten werken, kan de vervangende vrije halve dag ook gegeven worden op donderdagmor gen 27 december resp. woensdagmor gen 2 januari. De regeling heeft dus geen betrekking op winkelpersoneel, dat ook onder normale omstandighe den op maandagochtend werkt. Noorwegen. Het Noorse parlement heeft besloten in het komende jaar een bedrag van ongeveer 57 miljoen kronen beschikbaar te stellen voor de hulp aan onderontwikkelde gebieden. (NTB) le facetten daarom bovengenoemde verandering doorgevoerd. Een commis sie van bijstand onder voorzitterschap van prof. dr. M. Bogaardt, afdelings hoofd bü het R.C.N.houdt toezicht op werkzaamheden die veel meer van de onderzoekers zal gaan vergen. Men zal b.v. nu in plaats van met een klein aantal met honderden ultra-centrifuges moeten gaan experimenteren. De com missie bestaat verder uit prof. ir. L. Troost, voorzitter van de Nijverheids- organisatie TNO, prof. dr. Kistemaker zelf, ir. E. J. Veldhuyzen en ir. H. Ri- nia. Het spreekt vanzelf, dat voor het nieuwe laboratorium ook meer weten- schappeiyke krachten zullen worden aangetrokken. DEN HAAG, 8 dec. Met ingang va 1 januari treedt de luchtvaart maatschappij Viasa in Venezuela op als hoofdagent voor KLM. De verkoop organisatie van de KLM in Venezuela zal opgaan in die van Viasa. In Cara cas, waar het hoofdkantoor voor Via sa is gevestigd, zullen de belde ver kooporganisaties worden onderge bracht in een nieuw kantoor voor pas sage- en vrachtaangelegenheden. (Van onze correspondent in Bonn) Beslissend voor het afbreken van het overleg met de socialisten was de om standigheid dat de SPD niet kon vol doen aan de eis van de CDU-CSU, dat het districtenstelsel in de bonds republiek moet worden ingevoerd. De SPD had daartegen onoverwinnelijke bezwaren, ondanks heftige pogingen van partij-vieevoorzitter Herhert Weh- ner zijn partijgenoten om te praten. De CDU-CSU, die sinds haar op richting de invoering van het meer derheidskiesrecht in haar program ma heeft staan, wil daardoor duide lijker verhoudingen in de bondsrepu bliek scheppen en elke vier jaren een soort volksstemming onder de kiezers houden. Wie de meeste kan didaten in de bondsdag krijgt, wordt dan regeringspartij, terwijl de par tij met de minste parlementariërs in de oppositie gaat, net als in Enge land en Amerika. Uit het feit dat de christendemocra ten op dit moment deze kieswetwijzi- fing erdoor wilden drukken, sprak dui- elijk de tegenzin tegen een hervat ting van de coalitie met de liberalen. Deze betoogden hunnerzijds telkens op nieuw, dat met het uittreden van de minister van defensie Strauss niets het herstel van de samenwerking meer in de weg staat. In de CDU-CSU is ook nu het wan trouwen tegen een herstelde coalitie met de liberalen nog zeer groot. Men verwacht nog nieuwe crises, omdat men eenvoudig niet gelooft dat de li beralen hun instelling ten opzichte van de christendemocraten hebben veran derd. En zolang er geen grotere ge slotenheid heerst tussen de twee rege ringsfracties in het parlement, kan het ook met de samenwerking in het kabi net niet geheel kloppen. Toch is er door deze kabinetscrisis in Bonn wel iets veranderd. Zo heeft dr Adenauer, zoals wij gisteren in het kort reeds meldden, nu definitief de termijn genoemd waarop hij wil af treden: herfst 1963. Hij zal met een aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid worden opgevolgd door vice- kanselier prof. Ludwig Erhard. DEN HELDER, 8 dec. Op het vliegdek van de in de haven gelegen Karei Doorman heeft schoiit-bij-nacht L. E. H. Reeser gistermorgen het com mando over smaldeel V overgenomen van commandeur A. van Es. Op het vliegdek stond de voltallige bemanning, ruim duizend koppen, aan getreden evenals een uit mariniers ge vormde gewapende macht en de mari nekapel Willemsoord die de sobere plechtigheid opluisterde. Saluutscho ten bleven in verband met het overlij den van koningin Wilhelmina achterwe ge Commandeur Van Es is benoemd tot plaatsvervangend vlagofficier ma terieel. Schout-bij-nacht Reeser, voor malig bevelhebber van de strijdmacht in Nederlands Nieuw-Guinea, noemde prinses Wilhelmina, die blijk heeft ge geven van een uitmuntende plichtsbe trachting, als voorbeeld voor de be manning. DEN HAAG, 8 dec. Een helikop ter van de marineluchtvaartdienst, on derweg van Den Helder naar het vlieg kamp Valkenburg, heeft gistermiddag een voorzorgslanding gemaakt bij Noordwijkerhout. Het toestel een Sikorski-S 58, bleef onbeschadigd. (Advertentie) Inlichtingen: uw reisbureau en het De Nederlandse bridgers die ln IJsland twee van hun drie wedstrijden wonnen, hebben het tegen de vaak uitstekend spelende gastheren niet caderu gekre gen. Het volgende spel, dat voorkwam in een wedstrijd die door onze landgenoten werd gewonnen, toont één der tekort komingen van vele goede spelers: de angst, weggebluft te zijn uit een groot contract omdat de tegenstanders de uit wisseling van inlichtingen bemoeilijkt hebben. HB985 Q- O A43 *HB983 N W O *2 V A 52 O H B 5 2 A A V 10 7 2 Noord gever, NZ kwetsbaar. r NZ-partij beschikt over een een voudig contract van zes klaveren wat i- de kwetsbare stand 1460 punten zou opbrengen. De OW-partij kan echter een offerbod doen van zes harten, dat vijf down gaat en dus niet meer dan 900 punten kost. Het bieden in de gesloten (tweede) 'elzaal was A73 V 10 8 7 6 4 O V 8 7 6 6 A V 10 6 4 C?HVB93 O 109 *54 i IJsland) Noord 1 3 6* pas land> Oost pas 3 6 <Z> pas i IJsland i Zuid 2 doublet Holland) West 2 C pas pas Door beide partijen is dit spel zeer goed geboden. Vooral noords bod van d 'e klaveren in taktisch goed hij mag aannemen, dat iemand verder zal bieden er met dat bod maakte hij het de tegen stander veel lastiger later t. besluiten tot een redbod. Wests (Lengyel) tussenbod was goed ti-ekend, oosts (Filarsky) actie was meer intuïtief het bieden van de t°jenstanders leek de zekerheid te geven, dat s klaveren gemaakt zouden zijn. Aan de eerste wedstrydtafel. waarvoor de verrichtingen te volgen waren op het bridgerama (demonstratietableau) ver liep het bieden Noord Oost Zuid West 1* pas 2 O 2<? 2* 4 0? 4 SA pas pas 6 pas 7 pas pas pas Noords (Slavenburg) bod van zeven klaveren lijkt redelijk het enige on redelijke eraan is, dat ~r geen zeker heid was dat dit contract gemaakt zou kunnen worden. Het belangrijkste argument om het zeven-bod na te laten is echter, dat de tegenstanders óók weten wat zij doen in dus wellicht oz hoog bieden om de tegenh rtij tenslotte te kunnen straffen met een downslag. .uid (Kreyns) had misschien kunnen ■erwegen, dat hij In deze kwetsbare stand (NZ wel, OW niet) redbiedingen var de tegenpartij mocht verwachten en dus beter direct na partners openingsbod van één klaveren, een slemopening had kunnen doen. Dat ls niet naar de zin van Ade nauer zelf, die liever dr. Heinrich Kro ne als kandidaat-kanselier zou hebben gezien. Hij heeft zich echter bij het onvermijdelijke neergelegd en betrekt nu prof. Erhard in de samenstelling van de nieuwe regering, waarmede prof. Erhard na de herfst van het vol gend jaar verder zal moeten regeren tot de verkiezingen van 1965. Een en ander heeft de CDU-CSU bevrijd van de nachtmerrie, dat men dr. Adenauer (die in januari a.s. 87 jaar wordt) ten slotte op een onwaardige wijze zou moeten wegstemmen. Voor de liberale partijleider, dr. Mende zijn thans de bezwaren opge ruimd om tot het Kabinet toe te tre den. Hij wordt waarschijnlijk minister van binnenlandse zaken. Dat zou de samenwerking tussen de regeringspar tijen zeer ten goede komen. Er zullen echter nog meer veranderingen in de regering worden doorgevoerd. Het zal niet blijven bij de vervanging van de ministers van defensie en van justitie. Ook andere zwakke plekken in het ka binet zullen moeten worden weggesne den. Er zullen vooral jongere krach ten in de regering komen. Waarschijnlijk zal dr. Adenauer me dio volgende week zijn nieuwe kabinet presenteren. Men verwacht nog vóór maandag de definitieve beslissingen. (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 8 dec. De officier van justitie hij de rechtbank alhier eiste gisteren acht maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de reclassering tegen een 54-jari- ge arts uit Seherpenzeel, wegens het verstrekken van verdovende middelen die niet uitsluitend waren bedoeld voor genezende werking. De arts onderhield relaties met een vrouw die was verslaafd aan morfine. Op haar aandrang verstrekte hij haar regelmatig verdovende middelen, zij het dan ook rmnder schadelijk dan morfine. De president van de recht bank, mr. Gijsman, wees erop dat het eerder de taak van de dokter ge weest was te trachten de vrouw te ge nezen van haar zucht naar bedwelmen de middelen, waarop de arts antwoord de dat hij uit medelijden had gehan deld. De vrouw werd volgens zijn zeg gen door haar familie en vriendinnen aan haar lot overgelaten. De officier van justitie laakte het gedrag van de dokter scherp. De ver dediger bepleitte clementie en conclu deerde tot onmiddellijke invrijheidstel ling. Na gehouden raadkamer wees de rechtbank dit verzoek echter af. Het vonnis wordt 21 december gewezen. AMSTERDAM, 8 dec. (V.U.) Ge promoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen de heer J. Dieleman op proefschrift „Influence of solvent-shared association on the elec tronic spectra of aromatic hydrocar bon negative ions". Promotor was prof, dr. G. J. Hoptink. V.U. Gepromoveerd tot doctor ln de wiskunde en natuurwetenschappen de heer S. Balt op proefschrift „De reacties van difenylcarbazlde en dl- fenylcarbazon met kationen". Promo tor was prof. dr. E. van Dalen. DELFT, 8 dec. De heer J. H. Witte uit Breda zal 21 december aan de T.H. promoveren tot doctor in de technische wetenschap op proefschrift „Mixing shocks and their influence on the design of liquid gas ejectors". Pro- motor is prof. Ir. J. O. Hinze. DEN HAAG, 8 dec. Bij K.B. is benoemd tot vice-president in de recht bank alhier mr. J, A. Polak, thans rechter in deze rechtbank. DEN HAAG, 8 dec. Tot lid van de raad van beheer der stichting Al gemeen Nederlandsch Persbureau is gekozen de heer G. H. ter Stege, di recteur van de Emmer Courant, die met ingang van 1 januari de plaats zal innemen van het heer R. Boom- gaardt, wiens statutaire zittingsperio de eind 1962 eindigt. DEN HAAG, 8 dec. Als comman dant van het district Breda is aange wezen de officier der rijkspolitie le kl W H. L. van Nijnanten, thans inge deeld bij de staf van dit district. EINDHOVEN, 8 dec. Dr. E. W. Dykstra, die benoemd is tot gewoon hoogleraar in de afdeling der algemene wetenschappen om onderwys te geven in de wiskunde aan de technische Ho geschool zal vrijdag 14 december in een openbare senaatsvergadering in het pa viljoen van de T.H. zijn ambt met een rede aanvaarden. DELFT, 8 dec. Ir. T. van Oöste- rom, die benoemd is tot buitengewoon hoogleraar aan de technische hoge school in de subafdeling vliegtuigbouw- kunde, zal 19 december zijn ambt aan vaarden. BEUGEN, 8 dec. In zijn geboorte plaats Beugen is plotseling overleden father Jan Ardts, missionaris van Mill Hill, geboren 11 juni 1910 en priester gewijd 14 juli 1935. Hij was met ver lof Nederland en zou binnenkort op nieuw naar Kameroen vertrekken. LONDEN, 8 dec (Rtr) - Sir Philip Nichols, van 1948 tot 1951 Brits am bassadeur in Nederland, is donderdag overleden. Hy was 68 jaar Gedurende de oorlogsjaren was sir Philip ambas sadeur bij de Tsjechoslowaakse rege ring in ballingschap, terwyl hy van 1945 tot 1947 als ambassadeur in Praag was geplaatst. Ir> 1951 nam hy ontslag uit de diplomatieke dienst. DEN HAAG, 7 dec. De recente sta ging van de zilverprH» betekent niet, al dus prof Zijlstra in zyn memorie van ant woord op de begroting, dat hierdoor re kening moet worden gehouden met de mogelijkheid dat de zilveren munten om deze redenen door het publiek aan d^ cir culatie zouden kunnen worden onttrokken BIJ een vrij hoge zllverprtja van f 145 per kg fijn bedraagt de metaalwaarde van een zilveren rijksdaalder nog alecht# ongeveer f 1.55. i'iM v r i. ll* I NADRUK VERBOD" (Advertentie) O nda6^ lJ' ZONDAG 9 december: 2e so v Advent: eigen Mis: credo: PrcI' Drieëenheid paars. W MAANDAG: Mis v d. zondag- H. Melchlades paars. DINSDAG: H. Damasus, P?us, Mis Si Diligis; 2e geb. v. d. WOENSDAG: Mis van deze DONDERDAG: H. Lucia. (et1" telares: eigen Mis; 2e geb v. rood. p* i. VRIJDAG: Mis v. d. zondag ZATERDAG: idem ,0n4aV ZONDAG 16 december. 3e ei. Advent; eigen Mis; credo, _e. H. Drieëenheid paars ot paars.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 10