Goed werk van dr. Veldkamp Een jaar lang toneelstukken van Nederlandsen huize TV EN RADIO OP ZONDAG PTT: Realisering tweede tv-net duurt LUISTEREN NAAR KIJKEN NAAR: Sociaal commentaar Geen plaats voor pessimistische zwart-wit schildering Uit de pers Glas en zout op expositie in Amsterdam EXAMENS Plan-H. bij de KRO-televisie z Ht POTTERS iüfiHMl JLINIA OOK IN LAREN HONDSDOLHEID? Akkoord verhoging landarbeidersionen Kunstenaars vertellen hun herinneringen aan koningin Wilhelmina DE LINIEnieuwe perspectieven Bouwplaten plakt u met VELPON van Ceta-Bever Radio-reportage V asas-F eijenoord Zaterdag Buitenland Zondag Buitenland Maandag Zaterdag Buitenland Zondag Maandag ZATERDAG 8 DECEMBER 1962 PAGINA 2 RillerigOnprettigVlug - H neem de voordeligs grote tube. (Van een medewerker) F et zal niemand verwonderen, dat sohenken aan het prachtige Sinter klaas-geschenk dat minister Veld kamp deze week deed toekomen aan tienduizenden invaliden. Jaren lang mochten wij ook op deze plaats onze bijdrage leveren tot de publieke opinie vorming over de noodzaak dat voor deze categorie van onze landgenoten meer zou worden gedaan dan de schrille invaliditeitswet hun garandeerde. Op zulk een moment kan men in tweeërlei beoordeling tegenover de genomen maatregel gaan staan. Men kan en wjj voelen daar het meeste voor zeg gen: „Goddank, dit stuk sociale recht vaardigheid is weer gerealiseerd; we weten wel dat er nog meer moet gebeu ren maar we beseffen tevens dat niet alles tegelijkertijd kan". Het is echter ook mogelijk om voorbij te zien aan wat wel gebeurd is en alleen te letten op wat er nog méér op de sociale verlang lijst staat. Helaas moeten we vaststellen dat sommige met verantwoordelijkheid beklede mensen met verdachte eenzij digheid alléén het laatste willen zien. We begrijpen best, dat een man als oud minister Suurhoff het maar nauwelijks kan verkroppen, dat niet hij de genoem de regeling tot stand heeft kunnen bren gen. Dientengevolge hebben we er ook begrip voor, dat hij de aandacht voor wat werd bereikt wat trachtte af te leiden door nu op korte termijn nood voorzieningen te vragen voor de rest groep van de invaliden voor wie nog weinig en in vele gevallen zelfs nog helemaal niets op financieel gebied wordt gedaan. Hij moet het dan natuur lijk ook kunnen incasseren, wanneer de bal naar hem wordt teruggekaatst met de opmerking, dat we tot 1959 socialisti sche ministers van Sociale Zaken heb ben gehad, die de kans om zulke maat regelen te treffen in feite niet hebben gebruikt. De heer Suurhoff maakte zich boos ME NT HOL PELLETS TejJen hoest en'Keelpij- Uitwerking frappant LAREN, 8 dec. Een hond in Laren (N.H.), die vrijdagnacht door een vermoedelijk aan hondsdolheid lijdende kat werd gebeten, is in observatie genomen en inmiddels ingeënt. De be wuste kat was zeer agressief, liet zich niet vangen en vertoonde verlammings verschijnselen. De eigenaar heeft het dier, zonder vooraf de politie te waar schuwen, doodgeschoten. In overleg met de inspecteur van de veeartsenjjkundige dienst is het kadaver vernietigd. Vpnemmy in deze rubriek t* niet noodzakelijk een bewijs van in stemming Het Dagblad voor de Zaanstreek „De Typhoon" bevatte vrijdag navol gend hoofdredactioneel commentaar: „Onze medewerker in Amerika, Willem L. Oltmans, bekwaam journa list met relaties over de gehele wereld, ondervindt bjj de uitoefening van zijn werkzaamheden passieve tegenwer king van het departement van Buiten lands'. Zaken. Als Typhoon-correspondent is hij ge accrediteerd bij de Ver. Naties in het U.N.O.-gebouw te New York en kan hij ongestoord zijn werkzaamheden ver richten. Maar de Nederlandse ambas sade te Washington, handelend in op dracht van het ministerie in Den Haag, weigert hem de medewerking, nodig o.m. om in het bezit te komen van een zg. working press card van der Amerikaanse autoriteiten. Het feit dat Oltmans sedert 1957, toen hij ver bonden was aan Vrij Nederland, een actieve rol heeft gespeeld in de Nieuw- Guinea-politiek en inzichten verkondig de die aanzienlijk afweken van de regeringspoiitiek, schijnt aan deze hou ding niet vreemd. Oltmans heeft zich daarover ernstig in het openbaar beklaagd. Persvertegenwoordigers hebben mi nister Luns daarover bij zijn aankomst op Schiphol deze week een vraag gesteld. Hij antwoordde ironisch: Het Parool: ,,Nee. dat is mij volslagen onbekend. Kijk 's aan, meneer Oltmans! Dat is die me neer die zo'n vriend is van Indo nesië." Algemeen Handelsblad: „Olt mans? Oltmans? Oóh, is dat niet die mijnheer die zoveel belang stelt in Indonesië? Ik weet daar niets van. dus ik heb er ook geen commentaar op tot ik ben inge licht." Minister mr. Luns verstaat de kunst zich ergens met een kwinkslag of een vluggertje van af te maken. Maar in dit geval is de achtergrond minder onschuldig. Er spelen mysterieuze krachten op zijn departement. Want uit verklaringen van de ambassade te Washington is komen vast te staan dat de persattaché aldaar handelt in nadrukkelijke opdracht van het departemen» van Buitenlandse Za ken 'n Den Haag. En dat is journalis tiek gezien wel een heel bedenkelijke zaak waar. als dit niet vlug verandert, het laatste woord nog niet over ge sproken zal zijn. Als een Nederlandse hoofdredacteur, echt niet over ijs van één nacht gaande, een journalist aan stelt als correspondent in Amerika, wenst zij zich in dit beleid waar zij en zij alleen voor verantwoordelijk is, niet op kleine wijze gedwarsboomd te zien door ambtenaren. Zoiets is ontoe laatbaar en vormt een inbreuk op de persvrijheid. Wij nemen nog steeds aan dat de tegenwerking niet geschiedt in per soonlijke opdracht van minister mr. Luns en dat hij vlug een einde wil maken aan deze beleidslijn van zijn departement. Dan behoeft als de "Te- de. lands,- de re, in New York een receptie geeft voor de pers. de land- enoot-journalist Oltmans niet langer e deur gesloten te vinden. Waar een groot departement al niet klein in kan zijn..." toen hem dit in de Kamer werd voorge houden. Toch menen we, dat het verwij-, gerechtvaardigd is, want al heeft het weinig zin om na te kaarten, we moeten toch wel vaststellen dat met name de heer Suurhoff deze week in de Kamer als excuus aanvoerde, dat tijdens zijn bewindsperiode vele en zeer goede so ciale maatregelen tot stand waren ge komen. Er is niemand die dat zal ontkennen. Maar we mogen daar onmiddellijk het feit naast stellen, dat zulks in nog ster kere mate kan worden gezegd van de man die nu nog maar sinds 16 maanden minister van Sociale Zaken is. Alvorens dit iets nader uit te wer ken, moeten we een andere sociale voorman ten tonele voeren, die in de afgelopen week heeft gemeend zich zeer wantrouwend te mogen en te moeten opstellen tegenover de sociale politiek in Nederland. We doelen hier, alhoewel ongaarne, op de openings-rede welke de voorzitter van de Katholieke Bond van Werknemers in Industriële Bedrijven, de heer H. de Groodt voor de jaarvergadering van zijn organisatie heeft uitgesproken. We hebben alleen maar uittreksels gelezen uit deze rede voering in verschillende kranten. Maar wat wij ervan hebben gelezen heeft ons meer geërgerd dan een (te begrijpen) standpunt van een politiek tegenstan der van de heer Veldkamp. Niet alleen immers heeft de heer De Groodt nogal van duidelijk wantrouwen doen blijken tegen de topleiding van de werknemers- en werkgevers-vakcentrale, maar daar naast heeft hij een zwart-wit schildering opgehangen van sociale tegenstellingen welke in Nederland nog bestaan. Deze betoogtrant doet het altijd. Vooral als men het over uitverkochte treinen heeft naar wintersportplaatsen, over ongecon troleerd hoge salarissen, over commis sarissen-beloningen, enz. Nu geldt ons bezwaar niet het signa leren van sociale misstanden. Dit is een noodzakelijke bezigheid zonder welke nooit aan verbetering zal worden begon nen, maar een sociale voorman heeft tot plicht om zo eerlijk mogelijk in zijn voorlichting te blijven. En hij is dat be slist niet wanneer hij de indruk wekt alsof er op dit gebied in ons goede land niets gebeurd. In de zestien maanden waarin de heer Veldkamp nu minister van Sociale Zaken is, kwam de Alge mene Kinderbijslagwet tot stand, werd de A.O.W.-uitkering met vijftien procent extra verhoogd, werden belangrijke verbeteringen aangebracht in Weduwe- en Wezenwet en dat alles in een tijd, waarin toch ook op het stuk van de loonvorming iets vermeldenswaards is gebeurd In diezelfde tijd bracht mi nister Klompé een interim-regeling voor thuis-zittende meerderjarige inva liden in het staatsblad en diende zij de Algemene Bijstandswet in, welke naar onze stellige overtuiging nog vóór de verkiezingen van mei aanstaande zal worden behandeld. En wat nog belangrijker is: de heer De Groodt kent ook het hele pakket advies-aanvragen bij de S.E.R. betref fende het sociale zekerheidsbeleid op langere termijn. Gaat het dan aan, vragen we ons af, om uitsluitend open deuren in te trappen? Wij zijn ook voor stander van het aan den dag komen van gerechtvaardigde onrust-gevoelens. We mogen geen genoegen nemen met on juiste situaties, we moeten die signale ren. Maar we weten ook dat zeer dik wijls de oplossing van sociale moeilijk heden bijzonder ingewikkeld is. De heer Van der Ploeg heeft, sprekende namens de K.V.P. bij de behandeling van de be groting van Sociale Zaken, nog eens heel duidelijk gesteld, dat we met de op lossing van de sociale problematiek naar het wezen gezien nog slechts aan het begin staan. Maar hij kon dat zo stellen, omdat hij weet dat niet alleen door theo retische studies maar door het ontwik kelen van een practische visie, door de centrale leiding vooral van onze katho lieke- sociale- en politieke organisaties wordt gewerkt aan de voltooiing van een maatschappijbeeld, dat in overeen stemming is met wat wij zien als goed geharmoniseerde samenleving. Dit geluid is ons heel wat aangenamer dan het leveren van een pessimistische, om niet te zeggen demagogische, zwart wit schildering. (Advertentie) DEN HAAG, 7 dec. Werkgevers- en werknemersorganisaties in de land bouw zijn het eens geworden over een verhoging van de landarbeidersionen met tien cent per uur, met terugwer kende kracht tot 1 november. Zij heb ben de tussentijdse wijziging van de c.a.o. 1962-1963, die hiervoor nodig is, aan het college van rijksbemiddelaars voorgelegd en zullen deze maand door dit college worden gehoord. BUSSUM, 8 dec. De zevende en laatste aflevering in de serie „Herin neringen aan prinses Wilhelmina", een herhaling van de reeds eerder uitge zonden documentaire „Moed, beleid en trouw" en een inspirerende dagsluiting van dr. O. de Jager uit Haarlem vorm den gisteravond de hoogtepunten in het gewijzigde en aangepaste programma van de NCRV-televisie dat werd afge rond met een extra uitzending van het NTS-journaal waarin nog enkele laat ste mededelingen werden gedaan en en kele beelden werden getoond met be trekking tot de koninklijke uitvaart in de Nieuwe Kerk te Delft. In de uitzending „Herinneringen aan prinses Wilhelmina" kwamen ditmaal een aantal kunstenaars aan het woord, die, ieder op eigen wijze, vertelden van de ontmoetingen welke zij met konin gin Wilhelmina hadden gehad: de actri- Advertentie) vooreen goed advies Zomercruises Soanje Afrika voor een 21. FOLDER VERKRIJGBAAR BIJ AL ONZE 23 KANTOREN IN NEDERLAND. AMSTERDAM, 7 dec. De met vlag getjes versierde aflevering van „De Li nie" van deze week deelt de lezers hej, voortbestaan van het blad mede. „De Linie gaat door", zegt de blauwe kop die geflankeerd wordt door twee jui chende uit papier geknipte poppetjes „Begrijpt U, dat we ons Lazarus voe len?" dicht A. C. op de voorpagina, met dit vervolg: „We waanden ons al in de kist, waarop: „Hier rust een jour nalist!" en voelden reeds de wormen woelen". Een verheugend en belangrijk be langrijk bericht", zegt de redactie. „Er is een nieuw perspectief. Nieuwe om standigheden vragen een nieuwe aan pak. Grote dingen zullen dan ook gaan gebeuren. Dit zal geschieden in fasen, die, wèl overdacht en terdege voorbe reid, zo spoedig mogelijk zullen worden gerealiseerd. Afgestemd op de jaren '60 en de geschiedenis die rond en in ons wordt geschreven. Er staat een hel der doel voor ogen: de vrije informatie van de Nederlandse intelligentsia". In een kort artikel onder de kop „Vrjje informatie" licht J. Arts dit enigszins toe. Uit de binnengekomen reacties heeft men een helder inzicht verkregen in wat het weekblad bete kende en bovendien, dat er veel mee gedaan kan worden op het gebied van de vrije informatie. „Het gaat erom, dat dit weekblad, als de pers pectieven intransigent worden verwe zenlijkt, een bijzondere dienst aan in formatie van het lezend publiek zal kunnen verlenen, breder, rationeler, karakteristieker dan het ooit mogelijk was. In een grotere vrijheid, in een sterker bij de tijd zijn, en vooral in een sterker bij de mensen zijn." Op pag. 3 vindt men in „En dit is het verhaal..." van Karei Terpstra de ideeën van drs. Joos Arts S.J., die gro tendeels uitgangspunt werden voor de nieuwe perspectieven, aldus omschre ven: een breder, journalistiek vrijer blad, als er mogelijkheden zijn om het zover te schoppen, en als De Linie door kan gaan." Beide voorwaarden schijnen nu ver vuld. AMSTERDAM, 8 dec. Drie ton glasscherven bedekken de gehele vloer van de laatste zaal der expositie „Ady- namische werken", die vrijdagmiddag in het gemeentelijk museum Fodor hier is opengesteld. De grond van de er voor liggende zaal is grotendeels bedekt mei de inhoud van vijftig zakken zout. In het midden van deze zoutvlakte staal een bekken met een miezerig spuitend fonteintje. Op deze tot 7 januari duren de tentoonstelling exposeren Wim T. Schippers en Ger van Elk vreemdsoor tige plastieken en grafiek. Er hangt een „drieluik" met op de in allerhande stoppen, stekkers, oppen, doosjes, handeltjes enz. zwart of zilver geverfd. Voorts liggen er o.a. pai km In grillige vormen gestolde grote plak ken asfalt. Onderdelen van de plastie ken zijn bijvoorbeeld gekleurde plastic ballen, een witgeschilderde ovale bed- kruik en wieldoppen van auto's. LEIDEN. 8 dec. 4- Doet. Nederlands recht: O. Bottinga (Den Haag); kand. Nederlands recht: mej. R. C. N. Rap- pard (Den Haag), mej. J. M. V. Krim (Rotterdam), mej. A. M. de Lamaar (Den Haag), de heren H. R. C. Veld kamp (Den Haag), E. T. J. T. Kwint (Velsen), B. v. d. Vlerk (Aerdenhout), H. C. Visscher (Bussum), W. R. Ro- zingh (Middelburg), K. Pjjleveld (Dord recht), H. Wouters (Reeuwijk), J. J. H. Maschaupt (Amsterdam), J. Kruyt (Rotterdam), J. D. H. v. d. Oever (Scheveningen), J. J. Terpstra (Utrecht); kand. notariële studiericht. de heren E. J. Schwarze (Haarlem), H. H. Kleine (Amsterdam), F. A. G. Barbé (Vlissingen) en J. v. d. Wijn gaarden (Delft). NIJMEGEN, 8 dec. - Kand. biolo gie: de heren K. J. B. Lamers (Roer mond), H. W. B. Jansen (Nijmegen) en F. L. H. Stassen (Amby). (Advertentie) Het plan-H. bjj de K.R.O.-televisie komt daags voor Kerstmis in het stadium van uitvoering als het spel „En waar de ster bleef stille staan" van Felix Timmermans en Eduard Veterman, in de bewer king van Fred Engelen, op het beeld scherm verschijnt. Het hele verdere seizoen zal de kijker een nieuw punt van dat plan-H. worden voorgeschoteld. Het plan-H. is het plan-Hofstra en het beoogt een seizoen lang stukken van Nederlandsen huize voor de t.v. althans voor de KRO-t.v. te doen spelen. Daar zijn algemeen be kende stukken onder, zoals deze „Ster" van Timmermans, de „Elcker- lyc" in de bewerking van Jan Engel man, „De gecroonde Leerse" die 27 december al wordt gespeeld „De Spiegel der Vaderlandsche Koop lieden" van Pieter Langendtjk; „Uit komst" van Herman Heijermans; moderne stukken als „De bezoeker" van Ed. Hoornik, die de dichter zelf voor de t.v. bewerkt, „Plantage Tama rinde" van Hans Keuls, eveneens in een t.v.-bewerking door de schrijver zelf, „Duivels prentenboek" van A. den Hertog, „De Zondaar" van mr Penning. Er zijn ook nieuwe opdrach ten verstrekt; aan Jan Staal, die „De laatste trein" schrijft, aan Klaas Sme- lik, die werkt aan „De Opstand", en er zijn neg besprekingen gaande met Hans Tiemejjer met Willy Corsari voor een Nederlandse thriller, met Dick Ouwendijk over diens „Kring loop der kleinmoedigheid". Inderdaad, er ontbreken wei enkele namen van Nederlandse toneelschrij vers, die van bepaalde kwaliteiten blijk hebben gegeven. De dramaturg van de K.R.O.-televisie, de heer Jan Willem Hofstra, wijst er zelf op. Ter verklaring van die afwezigheid verwast hij naar het vaststaande feit, dat vijf en negen tig procent van het moderne internatio nale toneelrepertoire voor de katholieke televisie, voor de confess onele televisie in het algemeen, onaanvaardbaar is. Zelfs Greene en Mauriac zijn daar al bedenkelijke verschijnselen. De gelovige kijker accepteert van zijn JAN WILLEM HOFSTRA eigen omroep geen stuk met levensten- denz, die strijdig is met zijn eigen overtuiging, ook niet als hij hetzelfde stuk bij een andere omroep zonder eni ge hinder ondergaat. De onervarenen op dit terrein verreweg de grootste groep van de kijkers willen althans van hun eigen omroep „zeker" zijn. De wensen van het televisie-publiek reiken in het algemeen niet hoog. Zjj willen op de eerste plaats een klucht, ton tweede een huiselijk drama, der- dens een familieblijspel, ten vierde een detective, maar niet te griezelig. Of, zoals J. W. Hofstra het enigszins cy nisch vertaalde: geen al te vrolijke juf frouw, geen al te bloederig lijk, geen al te gevaarlijke situatie. De verantwoordelijkheid ligt hier ook wel enigszins anders dan bij de to- neelgezpls"happen. De televisie komt rechtstreeks in de huiskamer en die is voor de grote meerderheid der Ne derlanders beschermd terrein, waar men althans de eigen omroep met een gerust hart wil kunnen binnen laten. Om deze redenen had het geen zin voor het plan-H. jonge Nederlandse schrijvers te vragen, van wie men te voren mocht aannemen, dat zij, om binnen deze grenzen te blijven, zich zelf geweld zouden moeten aandoen. De keuze is hierdoor trouwens niet in sterke mate beperkt. De opzet van deze Nederlandse serie is ook niet ge weest nieuwe of reeds ontdekte talenten te activeren, wel, voor het grote audi torium, dat door de televisie bereikt wordt, een aantrekkelijke bloemlezing te geven van goed en boeiend Neder lands werk. Daar schuilt ongetwijfeld tevens een goed stuk propaganda in voor het Nederlandse stuk J. W. Hofstra is overigens, terwijl hij met dit plan bezig was, voorzitter geworden van de Vereniging van Nederlandse toneel schrijvers en zulk een propaganda is nuttig, omdat de Nederlandse toneel schrijver de wind van het buitenlandse repertoire tegen heeft. Het reeds elders beproefde en goed bevonden stuk wordt zowel bij de toneelgezelschappen als bij de omroepen gemakkelijker ge kozen dan het Nederlandse, dat zijn eventuele kwaliteiten nog moet bewijzen. In dit verband is het een opmerkelijk verschijnsel, dat Nederlandse gezelschap pen de laatste tijd enkele malen een wereldpremière konden geven van een nieuw stuk van befaamde buitenlandse schrijvers. Dit is nimmer een succes geweest. Dat maakt de aarzeling te genover een nog onbeproefd stuk ver klaarbaar. Het zal ook om deze reden zijn, dat het plan-H vooi een groot deel steunt op stukken, waarvan de kwali teiten reeds beproefd zijn. Voor een groot publiek kan men niet te veel wa gen, want dat stelt niet zoveel belang in het nieuwe: het wil geboeid zijn. Dit Nederlands t.v.-seizoen loopt on geveer een jaar. Het wordt tweemaal onderbroken, een keer door een spel van Dürrenmatt „Der Richter und sein Henker" eenmaal door Piran dello „Het diploma" „Uitkomst" van Heijermans wordt 24 januari ge speeld, „Elckerlyc" 21 maart, „De laat ste trein" van Jan Staal 4 mei. Van de andere stukken staan de data nog niet vast. ce Charlotte Kohier, die in gezelschap van Henriëtte Roland Holst werd ont vangen; Jan Engelman, die zich de theevisite in het paleis op de Dam in november 1947 herinnerde waarop ko ningin Wilhelmina een door hem ge schreven gedicht citeerde; de beeldhou wer Roovers, die in haar een even harte lijk als begrijpend model vond. Ook In de rubriek „Attentie" van Pe ter van Campen, die o.a. de houding van Engeland ten opzichte van de EEG aan de orde stelde, waren nog enkele in drukken van de Nieuwe Kerk in Delft opgenomen. Van het oorspronkelijke programma waren gehandhaafd „Vere 7; zout in de bak", een nogal langademige documen taire over de garnalenvisserij in de Zeeuwse wateren, en een aflevering uit de serie „Toekomstmuziek" waarin dit maal, weer in de vorm van een reeks min of meer geslaagde interviews en beeldflitsen de aandacht werd gevestigd op het verpleegstersberoep. Ftn. CONTACT (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM, 8 dec. De televisie begint zondagmorgen om negen uur met een uitzending van de sluitings plechtigheden van de eerste periode van het Vaticaans Concilie. De KRO heeft deze reportage zaterdagochtend op de beeldband vastgelegd. Van twee uur tot kwart over drie kan men kijken naar een concert door het Symfonie Orkest en Koor van de Italiaanse Televisie. Uitgevoerd wordt de ouverture Coriolan en de negende symfonie van Beethoven. De directe reportage van de finale van de tum- kampioenschappen voor dames, die in Den Haag worden gehouden, komt te vervallen. De KRO-TV zendt 's avonds om half negen onder de titel „Forum Roma- num" een -ronde-tafelgesprek uit over (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM, 8 dec. Het is raad zaam geen overdreven denkbeelden te koesteren over het tempo, waarin het tweede televisienet tot stand zal ko men. Aldus waarschuwt de PTT in het jongste nummer van PTT-bedrjjfsban- den. De voltooiing van het project zal nog een aantal jaren in beslag nemen, zo wordt opgemerkt. De PTT wjjst er op, dat de experimentele zender in de radio-toren te IJsselstjjn, niet de zen der is, waarvan in een later stadium gebruik zal worden gemaakt bjj de verzorging van het tweede program ma. Voor dit doel zal een nieuwe zender moeten worden geïnstalleerd met een groter vermogen. Verder zjjn bjj de 13 september op de radiotoren te Lopik gemonteerde nieuwe band- vier-antenne, die reeds anderhalf jaar geleden werd besteld, nog enige pro blemen op te lossen. De experimentele Ïieriode zal volgens de PTT vermoede jjk een jaar duren. De eerste zender voor het tweede net zal op zjjn vroegst in het voorjaar vai. 1964 gereedkomen, wat impliceert, dat het tweede televisie-programma voorshands alleen in het gebied, dal door de zender Lopik wordt bestreken, zal kunnen worden ontvangen en niet in de randgebieden. Om dit te bereiken zulten ook de stations Smilde, Markelo, Roermond en Goes met een zender en antenne voor het tweede net moeten worden uitgerust. Mogeljjk zullen er nog tussenstations moeten worden op gericht. De uitvoering van de plannen betreffende de bouw van zenders en torens en het creëren van een trans portnet kost veel tjjd (en geld), gezien de lange levertijden die de industrie vraagt. Nederland is namelijk niet het enige land, waar een tweede net moet worden gebouwd, aldus de PTT. (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij DE OUVEH geborgen. de eerste periode van het Concili®* Gespreksleider in dit programma, dat in Rome werd opgenomen, is -ka Lautenslager. Het derde deel van „Stadhuis °P stelten" wordt om tien voor negen uitgezonden. De kijkers zjjn in dit deel getuige van „een historische gebeurte nis". In de Mozart-serie voert het Amsterdams Kunstmaandorkest zon dagavond het pianoconcert in Es gi'ot® terts K.V. 271 uit. Solist is Hans Henkemans. Deei drie van de serie „Grenzen van het teven" is gewijd aan „de mens, de grensoverschrjjder Aalmoezenier Groenendijk besluit he' programma met de epiloog. In het zondagmiddagprogramma van de KRO-radio wordt van kwart over twaalf tot tien uur voor één een korte samenvatting gegeven van de sluitings- plechtigheden van het Concilie. Om half drie kan men luisteren naar een concert door het Radio-Filharmonisch Sextet. Gespeeld worden het blaas- kwintet in D. grote terts opus 91 num mer 9, en Sextet van B. Martinu. Het Radio Kamerorkest concerteert van kwart over drie tot vijf voor vier. Voor de AVRO-microfoon speelt 's middags het Residentie-kamerorkest onder leiding van Louis Stotijn met solistische medewerking van Koos Ver heul, fluit. Men hoort onder meer het concert voor fluit en orkest van Andre Jolivet. De KRO zendt zondagavond om acht uur het eerste deel uit van het hoor spel „Het geoliede hart" van HanS Friedrich Kühnelt. Van tien over tien tot half elf kan men luisteren naar een nabeschouwing over de eerste periode van het Concilie. De AVRO presenteert 's avonds het hoorspel „Gala-avond" van Neilson Gattey en Bramley-Moore. Om tien uur speelt Herman Krebbers viool. Hij wordt be geleid door Danièle Dechenne, piano. HILVERSUM, 8 dec. De VARA zendt op woensdag 12 december a.s. via de radio een rechtstreekse repor- tag< uit van de tweede helft van da voetbalwedstrijd Vasas-Feijenoord, die in het stadion van Antwerp F.C. ta Deurne (België) zal worden gespeeld. Verslaggevers zjjn Bob Spaak en ir. Ad van Emmenes. ENGELAND, BBC Home Service 330 m: 18.00 V. d. Jeugd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Sportprogr. 19.45 Pari. overz. 20.00 Amus. muz. 20.30 Gevar. muzikaal programma. 21.30 Hoorsp. 23.00 Nws. 23.10 Boekbespr. 23.45 Avondgebe den. 23.59 Weerber. 24.00 Nws. 0.02-0.45 Kamermuziek. ENGELAND, BBC Light progr. 1500 en 247 m: 18.00 Sportrep. 19.00 Orgelrecital. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Nws. en Journ. 20.24 Voetbaluitslagen. 20.31 Gevar. muz. 21.31 Qulzprogr. 22.00 Gevar. muz. 23.30 Nws. en sportber. 23.40 Dansmuz. 0.31 Gevar. muz. 0.55-1.00 Nieuws. NDR-WDR. 309 m: 19.01 Nws. 19.30 Indische koor en volksmuz. 20.10 Dans muz. 21.00 Klankb. 21.45 Nws. 22.10 Symf. conc. 22.25 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Jazzmuz. 1.00 Dansmuz. 2.00 Weerber. en gevar. muz. FRANKRIJK progr. Ill 230 en 235 m 21.10 Nws. 23.40 Gram. muz. 23.53-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m: 18.00 Koorzang. 18 20 Streekliederen. 18.28 Paardesport- ber. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws, 19.40 gevar. muz. 20.00 Cabaretprogr. 21.00 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.15 Gevar. muz. 23.00 Nws. 23 05 Gevar. muz. 23.30 Ge var. muz. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 484 m: 1S.Ó3 V. d. teenagers. 18.40 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.00 Hoor spel. 22.00 Wereldnws. 22.15 Jazzmuziek. 22.55 Nws. 23.00 Gevar. muz. 23.55 Nws. HILVERSUM I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Klass. gram. 8.25 Inl. Hoogmis. 8.30 Hoogmis. NCRV9.30 Nws. en wa- terst. 9.45 Adventslled. IKOR: 10.00 Mu ziek v. d. zondag. 10.15 Inl. op de kerk- dnst. 10.30 Hervormde kerkdnst. 11.30 Vraag en antwoord. 11.45 De kerk in de spiegel van de pers. NCRV: 12.00 kerkorgelconc. KRO: 12.15 Samenvatting sluitingsplechtigheden Concilie. 12.50 uur Buitenlands commentaar. 13.00 Nieuws en mededelingen. 13.10 De stemvork: operaprogr. met toelichting. 13.45 De kerk in Sovjet-Rusland, lezing. 14.00 V. d kinderen. 14.30 Radio Filharm. Sex tet: moderne kamermuziek. 15.05 De vliegende Hollander Telstar, lezing. 1515 Radiokamerork. en solist: klass. en mod. muz. 15.55 De hand a. d. ploeg, lezing. 16.00 Sport. 16.30 Rep. v. d. Hei ligverklaringen in de St. Pieter te Ro me. 16.40 Gewijde muz CONVENT VAN KERKEN: 17.00 "eret Kerkdnst NCRV: 18.30 Gewijde muz. 19.00 Nws. u. d. ker ken 19.05 Samenzang: Geestelijke liede ren. 19.30 De Openbaring aan Johannes, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Het ge oliede hart, hoorspel. 20.50 Mod. kamer muziek. 21.20 Wissewassen.. licht progr. 21 40 Wij zingen de wereld rond: graag gehoorde melodieën. 22.10 Corn llie-Journ. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.50 Volks muziek m. comm. 23.20 Retourtjes, veer tiendaagse terugblik op ons progr. 23.55 tot 24.00 Nieuws. HILVERSUM 11, 298 m. - VARA: 8.U0 Nws. en socialistisch strijdlied 8.18 V. he» platteland 8.30 Weer of geen weer. gevar progr. 9.45 Geestelijk leven, toe spraak. 10.00 Twee piano's: mod. mu ziek. 10.30 Woorden van werkelijkheid: gedichten van deze tj)d 10.45 Zondag ochtend tn VARA-studio 5, gevar. pro gramma. AVRO: 12.00 Platenmatinee. (plm. 12.30 mogelijke afgelasting van wed strijden). 13.00 Nws. 13.07 De toestand In de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13 20 Knipperlicht, een progr. voor alle weggebruikers. 14.00 Boekbespr. 14.15 Re- sidentle-kamerork. en solist: moderne mu ziek. 14.50 Toneelbeschouwing. 15.00 Pro- menade-ork. en koor m. sol.: Nederl. progr. 16.30 Sportrevue. VARA: 17 00 Latijns-Amerik. muziek. 17.30 V d. Jeugd 17,50 Nws., sportultsl. en sportjournaal. VPRO: Korte kerkdnst v. d. Ver. Prot. Gemeente in Suriname. IKOR: 19.00 V. d. kind. 1930 De open Deur AVRO: 20.00 Nws. 20.05 KleurrUke klanken. 21.00 Gala-avond, hoorspel. 21.40 Licht ork 22 00 Viool en pianu: klass. en mud muziek. 22 30 Nws. 22.40 Act 22.55 Sport uitslagen 2e klas voetbal en meded 23.00 M cl. Franse slag. 23.25 Ballet muziek. 23.55-24.00 Nieuws. 21.30 Lichte ork. muziek. 22.30 Lezin gen. 23.00 Nws. 23.10 Klankb. 23.50 Epi loog. 23.59 Weerber. 0.02-0.45 Kamermuz. ENGELAND, BBC Light Progr., 1500 en 247 m.12.30 Kerkdnst. 12.55 Progr. overz. 13.00 Verz. progr. 14.30 Gevar. muziek. 15.00 Gevar. muz. 15 30 Hoorspel. 16.00 Filmprogr. 17.00 Gevar. muziek. 18.00 Verz. progr. 19.00 Liedjes. 19.30 Gevar. progr. 20.30 Nws. 20.35 Gevar. muziek. 21.30 Godsd. samenzang. 22.00 Gevar. muziek m. comm. 00 Lichte muz. (Om 23.00 Nws.) 0.30 Gevar. muziek. 0.50 Avondgebeden. 0.55-1.00 Nieuws. NDR, WDR, 309 m.12.00 Ork. en sol. Klass. muz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 OperamuzL 14.45 Kamermuz. 15.30 Gevar. muziek. 16.30 Gevar. muz. 18.15 Kamer muziek. 19.00 Nws. 20.00 Klass. muz. 21.25 Symf. muziek. 21.45 Nws. 22.15 Ge varieerde muz. 23.15 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.15 Lichte muz. 1.00 Weerber. en ge varieerde muziek. FRANKRIJK III, 280 en 235 m.12.00 Nws. 12.10 Ork. conc.klass. en mod. muziek. 13.40 Hoorspel. 15.50 Ciboulet- te. operette. 17.45 Operamuz 21.30 Ka mermuziek. 23.00 Gevar. muz. 23.53- 24.00 Nieuws. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Lichte ork. muziek. 12.30 Weerber. 12.35 Amus muziek. 12.50 Progr. overz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera en Belcanto conc. 15.dü Sportkron. 18.00 Pia- norec. 18.30 Godsd. uitz. 19.00 Nws. 19.30 Filmmuz. 20.00 Oost West Thuis Best: amus. progr. 22.00 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.05 Gevar. muz. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL, 484 m.12.18 Chansons. 13.00 Nws 13.15 Gevar. muz. 14.02 Gevar. muziek. 15.03 Gevar. muz. 16.00 Nws. 16.02 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.45 Fes tival van Salzburg 1962: klass. muziek. 19.30 Nws. 21.15 Lichte ork. muz. 22.00 Wereldnws. 22.15 Chansons. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuziek. 23.55 Nieuws. Operette-melodieën. 116.00 Bjjbeloverd. 16.30 Fluit en piano: mod muz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Lichte gram. 17.40 Beursber. 17.45 Re- geringsuitz.: De geschiedenis v. h. geld wezen in Suriname door Drs. C. de Jong. HILVERSUM II, 298 m. - VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Soc. strijd lied. 7.23 Lichte Ochtendkl. (Om 7.35 V. d. voorpagina), 8.00 Nws. en soc. strijdl. 8.18 Licht ens m. zangsol. 8.48 Lichte gram. 9.00 'Ochtendgym. v. d. vrouw. 9.10 Mod muziek VPRO: 1000 [n vo gelvlucht.... overd. VARA: 10.20 V d. vrouw. 11.20 Voordr. 11.40 Spaanse pia- nomuz. 12.00 V. h. platteland. 12.05 Dans- ork. m. zangsol. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Act. of gram. 12.38 Elec- tronlsch orgel. 13.00 Nws. 13.15 V d. mid denstand, praatje. 13.20 Instrum. sextet: lichte muz. 13.45 Wikken en wegen, praat je. 14.00 Salonork. en zangsol. 14.30 V. d. Jeugd. 15.15 Cello en piano. 15.45 Ar cheologie in Israël, lezing. 16.00 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Friese literatuur. 17.35 Orgelspel. HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Dagopening. 7.25 Klass. gram. 7.35 Sportultsl. van zater dag. 7.45 Radiokrant 8.00 Nws 8.15 Ge wijde muziek. 8.30 Lichte gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.20 Theol. etherleerg. 11.05 Zangrec. 11.25 Lichte gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Mededel. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.44 Lichte muziek u d. twintiger 'aren. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Licht ens 13.45 Lichte gram. 14.05 Schoolrad. 14.30 Samen uit. Samen huis. gevar. progr. 15.40 ENGELAND, BBC Home Service. 330 m.12.00 Schoolradio. 13.00 BBC Schots ork.: klass. muz. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. muz. m. comm. 14.40 Rep. 15.10 Mars- en walsmuz. 16.00 Hoor spel. 17.30 Progr. 'oor oudere luisteraars. ENGELAND. BBC Light Progr., 1500 en 247 m.: 12.00 Voordr. 12.15 The Dales, dagb. 12.31 Lichte ork. muz. en zang. 13.00 Gevar. muz. 13.31 Gevar. progr. 14.31 Lichte progr. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Dansmuz. 16.31 Muz. h. h. werk. 17.15 The Dales, dagb. 17.31 Uitsl. van races. 17.32 Gram.pla ten v. d. jeugd. NDR, WDR, 309 m.12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 16.00 Klass. muziek. 17.00 Nws. 17.45 Amus. muziek. FRANKRIJK Hl, 280 en 235 m,12.00 Nws. 12.10 Ork, en plano: kamermuz. 13.05 Gram. 14.30 Orgelrec. 15.00 Conc. v. d. Jeugd, 16.00 Nwe gram.platen. 17.30 Gram. BRUSSEL. 324 m.12.0U Nws. 12.03 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.35 Landb. kroniek. 12.42 Pianorec. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 School radio. 15.45 Lichte muz. 16.00 Beursber. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. ,17.15 Zang- recitai. 17.45 Franse les. BRUSSEL. 484 m.: 12.30 Gevar. progr. en act. 14.03 Schoolradio. 14.18 Lichte ork muziek, 15.03 Gevar. muziek. 16.08 Operafragm. 17.90 Nws. 17.15 Belgische muziek. DUITSE TELEVISIEPROGR. (Regionaal programma. NDR: 18.35 Programmaoverzicht. WDR: 18.40 Hier und Heute, Journ. NDR: 18.45 Die Nord- schau. WDR: 19 16 Aui der Plrsch. WDR 19 25 Geheime opdracht voor John Drake). 20 00 Journaal en weeroverzteht. 20.20 Muz. spelletjesprogr. 21.45 Laatste nws. 21.55 Het woord voor de zondag. 22.05 De Judy Garian-sohw. 23.00 Mass- arbeit, film TWEEDE PROGR. Reg. progr.: 19.30-20.00 WDR: Prisma van het Westen. 20.00 Journaal en weer- overz. 20.20 Rep. over buitenlandse werk nemers. 21.00 Alchemie der Liebe. speel- (ilm. VLAAMS-BELG, TELEVISIEPROGR. 19.00 Eisa, de leeuwin (Elsa, the Lioness), film. 19.30 Echo 20.00 Nws. 20.25 Het manneke. 20.30 Het Is altijd Dennis. TV-feuilleton. 20.56 VUfde van een reeks voorselecties met het oog op de Grote Eurovlsieprljs van het lichte lied 1963. 21.50 Qulzprogr. 22.20 Gefilmd tazzprogr. 22.45 Nieuws. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 18.30 Ber. 18.33 V. d Jeugd 19.45 Uit- vinderskron 20.00 Journaal. 20.30 Muzi kaal progr 21.00 Le Plus Grand ThCatre du Monde, spel v. Rattigan. 23.00 Journ. ENGELAND. - BBC Home Service, 330 m. 12.20 Verz. progr. 13.10 Kritieken. 13.35 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Vragen- beantw. 14.40 Praatje. 15.00 Wenken v d. tuin 15 30 BBC Symf. ork.mod. en klass muz (1 d pauze lezing). 17.20 Klankb. 18.00 Hoorspel. 18.35 Voordr v. gedichten. 18.50 Praatje 18 55 Weerber. 19.00 Nws. en journ. 19.45 Lichte ork. muziek 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. progr. 21.25 Liefdadtgheldsoproep. maandork. m. solist: Klass. muziek. 22.00 De grenzen van het leven, doe. progr. 22.40-22.50 Epiloog. DUITSE TELEVISIEPROGR. TWEEDE PROGR. 20.00 Journ. en weeroverz, 20.15 Sport rep 21.00 Grosse Szene. toneelstuk. FRANS-BELG TELEVISIEPROGR. 10.30-11.25 Protestantse uitz 15.00-18 00 Gevar progr. 19.30 ',a Déesse d'Or, feuill- 19 57 Kent u Belgi?: Grensland. 20.00 Journaal. 20.30 Guet-Apens chez le' Sioux, western. 21.55 Pianorec. 22.30 Journaal. VLAAMS-BELG, TELEVISIEPROGR- 11.00-11.40 H. Mis. 16.30 Landb kron. 16.00 Tussen Stille Oceaan en Chlmbo- razze, filmrep. 16.40 Panorama, de week in beeld. 17.10-17 30 V.d. kleuters. 18-3S Avonturenfilm v. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.25 Het manneke 20.30 George en Ma," garet, blijspel. 21.45 Bekroonde k?rt,8 films. 22.20 Sportprogr Daarna: Nws. DUITSE TELEVISIEPROGR. 11.00 Bethanlë: Het werk v. d. mlnicanessen van Waldniel, filmrepori» ge. 11.20 Boekbespr 11.30 Weekjourna»'' 12.00 Internat, borreluurtje. 12.50 Ov® J(j v. d. progr. v. d. lopende week. Reg. weekjourn. 14.30 V. d. kind. JS ,p Die kleinen Verwandten. TV-spel. l°-r- De grote vlstrek. 16.00 Gevar. 17.30 Sport. 18.45 Sportjourn. 19-15 *"n. rep. bij het hws. van gisteren cn mors r. 20 00 Journaal en weeroverz. S"-1 ,aven'- zang t.g.v. de 2e zondag van dc oer 20.25 Het TV-gerecht houdt zittlnS- „er- Improviseerde rechtzaak over e®P„.roS«' wegwachter. 21.35 Der arme klaaglied. 22.10 Laatste nws. NTS: 9.00-11.00 Reportage sluitings plechtigheden Concilie. 14.00-15.15 Symf. ork. en koor van de Italiaanse TV met solisten: Klass. muz. 19.30 Weekjournaal 20.00 Sport in beeld KRO- 20 30 Forum Romanum, ronde-tafel gesprek naar aanleiding van de s' iting der eers-e zittingsperiode van het 21e Oecu- nische Concilie. 20.50 Stadhuis op stel ten. TV-spel. 21.25 Amsterdams Kunst- DUITSE TELEVISIEPRCX311- sl- 17.00 Voor vriendelijkheden 'aneoVff tijd tijd. 17.50 Bethanlë: 01 mrefc, vff het werk van de Domlnikanes» Walsniel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2