OPROER OP DE „DEFIANT", knappe avonturenfilm „STUKJE HEMEL TE KOOP", charmante Italiaanse film Eerste keerkring-medaille voor H. F. Boot Ziekenhuis St. Joannes de Deo heeft eigen kinderafdeling Aöenda Haarlem evin: KREMER TAXI 13000 Prooi van de nacht Onderwereld Ontroerende tragi-comedie als het leden zelf Verrader in opdracht De Spokenrijders Verraderlijke voetsporen Eerste viertal van Boekenroode leidt Bij opening jubileumtentoonstelling in Stedelijk Museum Amsterdam Schaken hij Het Witte Paard Luxor Cinema Palace ATAX-TAXI GROEN Co. H.H. Missen in Dekenaat Haarlem Lido Studio Rembrandt Keiler Macdonald Frans Hals Roxy LION D OR Kerstconcert door Christ. Oratorium Ver. SLEUTEL WEG? Door Zang Vriendschap Ontvangst Marthe Graham ten stadhuize Uit STAD en STREEK Ijsbaan Nova in Spaarndam - ZATERDAG 8 DECEMBER 1962 PAGINA 4 1.2.3.4.5. Apotheken en dokters- diensten CENTRALE VERWARMING DUIKER OLIEBRANDERS Burgerlijke Sifiami Haarlem ARISTONA TELEVISIE Hotel Café - Restaurant RECEPTIES CONFERENTIES TROUWDINERS „DE SLEUTELSPECIALIST" DONDERDAGAVOND „THE MESSIAH" Na balletvoorstelling: Polio-vaccinaties Films Toneel Gabaret Tentoonstellingen U KOMT BESLIST TERUG VIS-SPECIALITEITEN REST. „DE NACHTEGAAL" FILMJOURNAAL John Brabourne en Lewis Gilbert als producent en regisseur hebben elkaar weer gevonden in de film „Oproer op de Defiant", nadat zij successen had den behaald met „Breng de Bismarck tot zinken". Zij hadden daarbij de be schikking over acteurs als Alec Guin ness, Dirk Bogarde en Anthony Qualy- le, die deze zeegeschiedenis hebben hel pen maken tot een fraaie reconstruc tie van een historisch gegeven, n.l. de algemene muiterij in de Engelse ma rine, die in 1796 in Spithead uitbrak en die tot gevolg had dat de afschuwelij ke toestanden aan boord van de marine schepen aanzienlijk werden verbeterd. Om dit historische feit heen werd mot verve, het verhaal geweven van één van de marineschepen de ..Defiant" dat voor Lewis Gilbert tot basis dien de voor de verschillende soorten sen satie, die dergelijke films plegen te (Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht Haarlem Apotheken: Marnix Apotheek, Marnix- straat 65, tél 56257. Apotheek 't Gildehuys», Koninginneweg 3, tel. 12038. Teyler Apo theek, Teylerplein 79, tel. 17946. Doktersdienst; Indien geen hulp van huis- ar* j belle men fa Mathót, telefoon 11900 (Niet voor tandheelkundige hulp) Wijkverpleging Wit-Gele Kruis. tel. 13863 Tandarts: P. A. E. Sillevis Smitt, Scho tersingel 161, tel. 53440. Dierenarts: J. Hagedoorn, Heemsteedse Dreef 11 tel. 35521. Zlekenvervoer: G.G.D., telefoon 14141 Margriet, Turfmarkt telefoon 21400. Ambulancedienst Dierenbescherming: tel. 12823 b.g.g. 008 boodschappendienst. Heemstede en Aerdenhout Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. M. Kamps, B. van Len- nepweg 1, tel. 57753. Bloemendaal Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Egberts, Zuider Stations weg 12. tel. 54003. Overveen Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: W. van Oldenborgh, Bloe- mendaalseweg 223, tel. 50158. Zandvoort Apotheek: Zeesttaat Apotheek, Zeestraat 71, tel. 3073. Doktersdienst: J. F. Zwerver, Julianaweg la. tel. 2499. (Advertentie) BLOEMENDAAL TELEF. 54855 Kathedraal: 7, 8.15, 9.30 H. 11.15 en 12.30 uur. Sint Antonius, Nieuwe Groenmarkt: 8.30, 7.50, 8.30 H., 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H„ 11, 12 uur en 18 uur Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans: Spaarne: 6, 7.30, 9, 10.30 H. en 12 uur. De Goede Herder: Italiëplein: 7.30, 9.30 H. en 11 uur. St. Jan, A'damstraat: 7, 8.15, 9.30 H. 11 en 12.15 uur. H. Pastoor van Ars, Parkwijk: 7.30, 8.45 H., 10.30, 11.45 en 18 u. Avondmis. H. Hart, Kleverpark: 7. 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en '2 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kru- gerstraat: 7, 8, 9.15 H., 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 7, 8, 9.30 H„ 11.15, 12.30. O.L. Vrouw van VII Smarten: Rijks straatweg 7, 8, 9.15 H., 10.45 12 en 18 uur. H.H. Petrus en Paulus: 7 8.30, 10 H., en 11.45 uur. BLOEMENDAAL: Allerh. Drleëenheid 7.30. 9 H„ 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9, 10.30 H. en 12 u. AERDENHOUT: 7.30, 9 H„ en 11 uur. ZANDVOORT: H. Agatha: 7.30, 9.30 H. en 11.30 uur. OVERVEEN: 7, I, 9 H, 10.30 en 11.30. HEEMSTEDE: (H. Bavo): 7.30, 8 30, 9.40. n en 12 uur. HEEMSTEDE (O.L. Vrouw Hemel vaart): 6.45, 7.45, 8.40 H. 10. 11 en 12 u. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. BENNEBROEK. (St. Joseph): 6.45, 8.30, BEVALLEN van oen zoon: 3 dec.: T. G. van den Broek-van Til; 4 dec.: E. J. H. Pouw-van Rijn, A. T. Stricker- Eichhorn, A. M. H. van Gennip-van dor Meulen, J. A. van Doorn-Schoon- hoven, J. Cornelissens-van der Lin den; 5 dec.: S. H. Westbroek-van den Engh, C. Spanjaart-Elfers, F. J. Hel- mus-Oudhof; 6 dec.: M. J. Vermanen- van Wanrooy; 7 dec.: M. J. Snijder- de Graaft. Van een dochter: 3 dec.: W. T. van Someren-Hendriks, M. J. Hoffman- Vreeswijk; 4 dec.: W. M. van Becm- Leeman, H. M. Raar-Hameteman; 5 dec.: J. C. Le Noble-van Vliet: 6 dec.: C. Warmerdam-van E£veren. P. G. Fa- ber-Nijsscn, J. M. Konijn-Bakker, C. J. P. Peters-van Draanen; 7 dec.: C. Rozeboom-van Donselaar. A. C. T. Ak kerman-Warmerdam. G. C Ebbelin<y- Kost.er. OVERLEDEN4 dcc.F. de Vries, C3 jr., Rijksstraatweg, N. Peetoom, 52 jr! Kruistochtstraat; 5 dec.: J. Timmer man-Schol, 62 jr., Kleverparkweg, 6 dec.: C. W. van Schaik-Cassé, 84 jr., Gasthuisvest, I. H. van der Stoop, 6 w. Brouwersstraat, K. Greeuw, 82 .jr Roggestraat, A. J. van Velzen, 81 jr., Maerten van Heemskerkstr, C. T. Zaal, 78 jr.. Karrmerlaan. ONDERTROUWD: 5 dec.: G. H J. Timmermans en G. S. A. van Veenen- daal, J. P. Schipper en C. W. Bakker, J. Regelink en M. van der Beek, J. O. van Gelder en P. T. Kaart, J. Griek- spoor en A. M. Snijder. H. Blok en C. J. van Leen. GEHUWD: 5 dec.: J. P. M. van Dam en M. J. Versluis, C. J. Rees en J. Wu; 7 dec.: R. M. Ipema en M. C. Zut, P. H. van Koot en B. G. M. H. Peu ters, J. J. de Boer en J. M. Henneman. begeleiden. Naast magnifieke, in prach tige kleuren verfilmde scènes van zee slagen, heeft hij oog gehad voor het kleine detail en vóóf alles voor de men selijke of liever de onmenselijkij verhou dingen, op de vloot die ten dele zelfs legaal werden getolereerd. Al direct toont hij, hoe men man nen voor de vloot ronselt en hoe deze hun keiharde opleiding aan boord krij gen. Alec Guinness is de kapitein, Craw ford, die mét zijn twaalfjarige zoontje tegenover de sadistische luitenant Scott- Padget (Dirk Bogarde) komt te staan. Terwijl Crawford poogt het leven aan boord van het prachtige zeilschip voor de bemanning zo draaglijk mo gelijk te maken, wil zijn luitenant, die hoge relaties bij de admiraliteit heeft, zijn gezag ondermijnen door de beslis singen van zijn kapitein aan te val len of niet uit te voeren. Intussen ont staat er bij de bemanning een groeien de afkeer tegen het strenge regiem, dat door Scott-Padget wordt gehandhaafd, soms met wrede straffen. Dit naar een climax groeiende conflict vormt, naast de vele boeiende gevechtsscènes de meest aantrekkelijke kant van deze film. Alles bijeen is „oproer op de Defiant" een avonturenfilm geworden van het goede slag met o.m. een briljante ver filming van de strijd tegen een Frans marineschip en met een spanningsele ment, dat afwijkt van het gebruikelü- ke in dit genre doordat bij alle massa scènes het menselijke conflict van de marinemannen zelf in het middelpunt blfift staan. Luxor, 14 jaar. Een eenvoudige jongeman is verliefd op een kunstzinnige jongevrouw, die door allerlei omstandigheden uit zijn gezichtskring is verdwenen. De jonge man gaat haar zoeken en vindt haar ten slotte in een verdacht huis, waar zij de speciale bescherming geniet van de eigenares. Het meisje houdt nog van hem, maar durft aanvankelijk nog niet met hem te trouwen. Wanneer zij ech ter besluit de jongeman alsnog te vol gen, wordt zij door de eigenares achter na gezet. Zowel de jongeman als het meisje vinden de dood. Een wat verouderd en onwerkelijk me- letonverhaal in „luxe editie". Omwil- hee kenschetsen als een wat saai feuii- letonverhaal in ,,uxe editie". Omwil le van het thema hoewel decent uitge werkt niet geschikt voor jeugdi gen. Volwassenen. In zijn film „The frightened city", die van de week in Lido draait, laat de Britse regisseur John Lemont een inspecteur van Scotland Yard grondig opruiming houden onder de misdadi ge elementen in Londen. Naar recente voorbeelden van zijn Amerikaanse col lega's heeft hij er blijkbaar naar ge streefd, van de bandieten en van de hen bestrijdende inspecteur en zijn mannen meer dan schetsmatige typen te ma ken, maar hij heeft het niet veel ver der gebracht dan het arrangeren van een reeks scènes, waarin lange dialo gen de overhand krijgen. Voor personen boven 18 jaar. Advertentie) y?-. Marcello Mastroianni en Rosanna Schaffino in de film „Een stukje hemel te koop". Ondanks het realisme, soms als ve risme of naturalisme aangeduid, dat de Italiaanse film vooral na de oorlog ken merkt en daarbij denken we natuur lijk niet aan de zouteloze Hercules spektakels, maar aan de reeks bewon derenswaardige produkties, die met „Rome, open stad" en „Fietsendieven" werd ingeleid heeft hij zich nimmer zoals de Franse, verloren in een cy nisch pessimisme of een uitzichtloos levensnegatisme. Integendeel, hoe fel de Italiaanse filmers zich ook keren tegen bepaalde misstanden, die zij om zich heen waarnemen, z(j geven bijna altijd blijk van een sociale bewogen heid, tonen begrip en eerbied voor hun medemens en gaan uit van beginselen, die gefundeerd zijn op een eeuwenoude cultuur, zodat zelfs een Federico Fel- lini, wiens Dolce vita" aanleiding was tot felle verwijten:, van zichzelf kon ge tuigen, dat het hem onmogelijk was, niet-christen le zijn. Zonder nu bepaald te kunnen zeggen, dat „Un Ettaro di Cielo" („Een stukje hemel te koop") van Aglauco Casadio een meesterwerk is, bevat zijn film toch alle elementen, die er een gevoelige, menselijke tragi-komedie van maken, licht van toon en vol humoristische in vallen, die soms zelfs groteske vormen aannemen, zonder echter ooit het con tact met de werkelijkheid volledig te verliezen. De hoofdpersoon in de film is Seve- rino, een kermisreiziger, die met zijn charme, zijn fantasie en vooral zijn gladde tong in zijn karige levensonder houd voorziet. In een arm, tussen dom pige moerassen gelegen dorpje, heeft hij drie vrienden, simpele lieden, nog armer dan hij, die elk jaar met ver langen uitzien naar zijn komst om met zijn sterke "verhalen wat afwisseling te brengen in hun eentonige bestaan. Vol verbazing bekijken en betasten ze zijn elektrische seheerapparaat, dat de dood van alle kappers zal betekenen, en luisteren ademloos naar zijn verha len over de vorderingen van de men selijke kennis en techniek. Er worden reizen door het wereldruim naar de maan voorbereid. In Rome is er zelfs al een maatschappij opgericht, die stuk ken van de hemel verkoopt en die hem, Severino, als gemachtigde heeft aange wezen. De drie eenvoudigen van harte wil len zich een dergelijk buitenkansje niet laten ontgaan. Zt offeren hun laatste lire om zich een stukje van de vurig begeerde hemel te verwerven en be sluiten, in hun ongeduld om van hun nieuw verworven eigendom zo spoedig mogelijk bezit te kunnen nemen, vrij willig dit aardse tranendal te verlaten, waartoe zij met een boot, rijkelijk bela der met stenen, het meer opvaren. Als Severino achter hun plan komt, gaai hij wanhopig op zoek naar zijn be drogen vrienden, die hij tot zijn vreug de en opluchting terugvindt in een poli- tieboot, aan boord waarvan ze een toe vlucht hadden gezocht, toen zij door een lek in hun vaartuigje werkelijk met de verdrinkingsdood bedreigd, tot het besef kwamen, dat het leven on danks armoe en ontbering, toch wel v/aard is om te worden geleefd. De film is, zoals gezegd, „lang niet teilloos", maar hij is charmant en levensblij en ai botsen de drukke Ita liaanse dialogen wel eens met het film ritme en al zou men in twijfel kunnen trekken, of Casadio met een beroemd heid als Marcello Mastroianni wel een juiste keuze heeft gedaan voor de rol van Severino, de wijze waarop hij het landschap weet te gebruiken voor het bepalen van de sfeer en de manier waarop hij uitgelaten scènes afwisselt met ernstige passages, die alleen door de zuiverheid van toon van banaliteit worden gered, maken „Een stukje he mel te koop" tot een onbevangen frisse film, even tragisch, humoristisch en ontroerend als het leven zelf. Studio, alle leeftijden. Eric Erickson, een tot Zweed gena turaliseerde Amerikaan, heeft een be langrijke rol gespeeld in de geallieerde contra-spionage tijdens de afgelopen oorlog. Hij was de man, die contacten onderhield met de nazi's in Duitsland aan wie hij de bouw van een Duitse raffinaderij in Zweden als lokaas voor hield, waardoor hij in staat bleek uiterst belangrijke gegevens over de nazi-industrie te verzamelen. Vele geallieerde bombardementen wa ren er net gevolg van. Deze spionage- affaire, verwerkt in de roman van Alexander Klein, is door George Sea- ton, maker van enkele luchtige film- comedies, met meer routine dan fan tasie verfilmd onder de titel „Verrader in opdracht" (The counterfeit traitor). Eric Erickson (William Holden), al dus het filmverhaal krijgt in Zweden contact met de Engelse contra-spiona ge, die hem prest tot medewerking aan een plan om belangrijke gegevens over de Duitse olieraffinaderijen te verkrijgen. Daartoe doet hij zich voor als pro-nazi, met het gevolg, dat hij als een eenzame door vrouw en vrien den verlaten figuur zijn duistere prak tijken moet uitoefenen. De Duitsers gaan in op zijn plannen voor de uiteraard nooit te realise ren bouw van een nazi-raffinaderij in Zweden. In ruil hiervoor wordt hij langs alle belangrijke raffinaderijen in Duitsland geleid. Daar krijgt hij con tact met Marianne Mollendorf, die even eens geheim agente voor de geallieer den is. Dan volgt er een uitgebreide episode, waarin de samenwerking en liefdesaffaire van deze twee spionnen worden weergegeven. De spanning keert weer terug als Marianne wordt gear resteerd en Eric via Denemarken uit Duitsland moet vluchten, nadat Marian ne is gefusileerd. Seaton heeft bij de uitwerking van dit verhaal ieder het zijne gegeven. Er komt natuurlijk een uitvoerige roman ce in voor van de mannelijke en vrouwe lijke spion, welke laatste door Lili Pal mer wordt gespeeld. Daarnaast heeft h(j het Duitsland uit 1943 en '44, dat geteisterd wordt door bombardementen, royaal als decor in het beeld gebracht zonder dat daarin overigens veel van de werkelijke nood uit die tijd filmvorm krijgt. Evenmin ontbreken beelden van de schokkende Gestapomethoden, waar naast dan nog het eigenlijke spionage verhaal voor de vereiste spanning zorgt. Maar een 'gave eenheid is het niet geworden. Rembrandt, 14 jaar. Zijlstraat 56 Telefoon 11828 J In het begin zal het de kijker in „De Spokenrijders" deze week in het Frans Haistheater niet allemaal even duidelijk zijn. Na verloop van tijd komt hij er echter achter, dat het hier om dranksmokkelarij gaat: smokkelarij in een klein Engels plaatsje op het eind van de achttiende eeuw. Zelfs de domi nee, die in zijn jeugd een „gerenom meerd" zeerover schijnt geweest te zijn en geacht wordt reeds te zijn op gehangen aan welke straf hij op het nippertje ontkwam zit in het com plot. Een kapitein en een twintigtal manschappen van het Engelse leger krijgt de opdracht het zaakje te on derzoeken. Vanaf dat moment hebben de „eerzame" burgers van het plaatsje geen uur rust. Maar de illegale drank handel gaat ondanks de aanwezigheid van de kapitein en zijn mannen 's nachts gewoon voort. Daar zorgt de dominee voor, die eventuele nieuwsgie rigen met nachtelijke spokerij op een veilige afstand houdt. Op het eind wanneer er ettelijke doden gevallen zijn wordt de dominee ontmaskerd. De man wordt gedood door een ontvluchte galeiboef, wiens oren en tong uit wraak door de zeerover-dominee indertijd wa ren afgesneden. Een nogal wat lugu bere noot in de fiim, waarin het aan spanning zeker niet ontbreekt. Veertien jaar. Morgen (zondag) draait in het Roxy-theater de film „Verraderlijke voetsporen". Een kleine jongen, die lijdt aan een gevaarlijke bloedziekte, is getuige van de moord op zijn moeder. Om de politie te ontlopen ontvoeren de moordenaars het kind. Wanneer de po litie tenslotte ontdekt, dat het leven van het jongetje op het spel staat, verdubbe len zij hun pogingen om de misdadigers op te sporen. Nog juist op tijd slagen de politiemannen er in de misdadigers te arresteren, waardoor het jongetje ge red wordt. Een tamelijk geforceerd ver haal, waarin de spanning wat moei zaam gaande wordt gehouden. Volwas senen. Van maandag tot en met donderdag wordt in dit theater de reeds eerder in Haarlem vertoonde film „De Brug" ge draaid. Als in 1945 voor Duitsland de oorlog zo goed als verloren is, worden in een klein plaatsje in Zuid-Duitsland enkele schooljongens, opgehitst door Nazistische leuzen, ingezet om een vol komen onbelangrijke brug tegen de ge allieerden te verdedigen. Allen op één na sneuvelen. Het relaas is knap opge bouwd en vooral treffend door de mi lieuschildering. Achttien jaar. Advertentie) voor uw: Accommodatie voor 20 tot 120 personen Telefoon 22180 HAARLEM, 8 dec. Op woensdag 19 december geeft de Christelijke Ora torium Vereeniging te Haarlem in het Gemeentelijk Concertgebouw haar tra ditioneel Kerstconcert onder leiding van George Robert. Uitgevoerd worden ..La fuite en Egypte" van Hector Ber lioz, uit „L'Enfance du Christ", Pslam 13 van Franz Liszt en „Une Cantate de Noël" van Arthur Honegger. Aan dit concert wordt meegewerkt door Jan Waayer, tenor en Hans van der Leeuw, barinton; het Jongenskoor van de Koorschool St. Bavo en het koor van de Christ. Oratorium Ver eeniging; Jan Schouten, orgel en het N. Ph.O. Advertentie) LANGE VKKKSTKAAl 10 - FEL 11493 HAARLEM, 8 dec. De Christelij ke Oratoriumvereniging „Door zang Vriendschap" te Haarlem maakt een goede traditie van de jaarlijkse uitvoe ring van G. F. Handel's „The Messiah". Ook dit jaar zal dit mooie werk wor den uitgevoerd op donderdag 13 decem ber in het Gemeentelijk Concertgebouw. Het concert begint 's avonds om 7.30 uur. Medewerking zal worden verleend door de solisten Ank Reinders, so praan; Aafje Heynis, alt; Han Le Fèvre, tenor èn Herman Schey bas. Het clavecimbel wordt bespeeld door Hans Philips en het orgel door Rudolf Jansen. Voor de begeleiding zorgt het Noordhollands PhilharmonisOh Orkest; het geheel staat onder leiding van de dirigent van „Door Zang Vriendschap", Simon C. Jansen. HAARLEM, 8 dec. In de viertallen competitie van de Nederlandse Bridge Bond district Kennemerland gaat Boe kenroode 1 na vier zittingen aan de lei ding, daarmede opnieuw haar kandida tuur stellend voor het districtskampioen schap. BOC 3 blijft in de hoofdklasse B de leiderspositie innemen. Spel en Vriendschap 1 komt echter flink opzet ten wat bljjkt uit haar verpletterende overwinning van 169-15 op BOC 5. In de le klasse A wordt de leiderspositie van Spel en Vriendschap 2 ernstig bedreigd door Haarlem NBB 3. De koplopers van de le klasse B, C en D zijn nog steeds De Kennemers 2, Haarlem NBB 2 en R.K. Haarlem 2. Runners up zijn HBC 1, Never Down 2' en Haarlem Noord 2. Blijkens de standen in de acht 2è klas sen doen het 3e, 4e en 6e viertal van Boekenroode ernstige pogingen de ver loren gegane plaatsen in de le klasse te heroveren. Zij leiden resp. in 2A, 2B en 2D. Haarlem NBB 5 staat in 2C aan de top met een prachtige score van 23-1. In 2E heeft R.K. Haarlem 5 nog geen puntenverlies geleden. Dit is evenzo het geval met Haarlem Z.W. in 2H. In 2F leidt Damiate 6, op de voet gevolgd door Haarlem Noord 6. Dit team heeft maar twee verliespunten meer. Leider in 2G is Haarlem West. De andere vier tallen hebben in deze afdeling zo'n grote achterstand dat er van spanning nauwe lijks meer sprake Is. HAARLEM, 8 dec. B. en W. van Haarlem zullen donderdag 13 decem ber omstreeks 22.45 uur na afloop van de balletvoorstelling in de stadsschouw burg het Amerikaanse balletgezelschap Marthe Graham ten stadhuize ontvan gen. Het gezelschap bestaat uit onge veer 50 personen. De ontvangst, welke in de Gravenzaal zal geschieden, zal voorts door 30 a 40 genodigden worden bij gewoond. B. en W. zullen de leden van het bal letgezelschap een licht souper aanbie den. HAARLEM, 8 dec. Woensdag 12 december 1962 zullen weer poliovaccina ties worden verricht. Deze vaccinaties zullen gelden voor kinderen geboren in 1959, 1960 en 1961, die nog niet of slechts gedeeltelijk zijn ingeënt of nog hun vierde injectie moeten ontvangen. Het is voor alle kinderen noodzakelijk het oranje inentingsboekje mede te brengen. Alle vaccinaties zullen plaatsvinden in het gebouw van de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst, Nieu we GraJht 124, alhier, doch ditmaal uit sluitend in de morgenuren, tussen 9 en 12 uur. In het Stedelijk Museum van Amsterdam vierden de leden van „De Keerkring" het twaalfeneenhalfjarig bestaan van hun vereniging met een tentoonstelling- Ter ere van dit koperen feest werd aan de Haarlemse schilder Boot de „Keerkring- medaille" aangeboden door de voorzitter Max Reneman. Op de achtergrond de muurschildering van Karei Appel in de Tuinzaal van het Stedelijk Museum. HAARLEM, 8 dec. Op de openings avond van de jaarljjksetentoonstelling van de keerkring in het stedelijk mu seum te Amsterdam werd ter gele genheid van het 12'/i-jarig bestaan van (leze groep voor de eerste maal de keerkring-medaille uitgereikt aan de 80-jarige Haarlemse schilder H. F. Boot. Dit geschiedde l>ii monde van de nieuwe voorzitter, Max Reneman. Deze huldigde in ziin maidenspeech zijn voorganger. Rik v.d. Mey, die van Advertentie HAARLEM, 8 december Een klein meisje, het rechterbeen zwaar in het verband, speelt met haar pop. Het heeft veel plezier. En het schijnt hele maal thuis te zijn in haar niet-alle- daagse omgeving. Ze zal een jaar of vier zijn en met haar slordige krulle- bol kijkt ze naar haar lotgenootjes die eveneens aan bed gekluisterd zijn. Het is er gezellig en niemand is er treurig gestemd. In die sfeer hebben wü even vertoefd bij een bezoek aan de kinderafdeling van het ziekenhuis St. Joannes de Deo, waar acht leke- zusters de zorg hebben voor de kinde ren: babies, kleuters en grotere meis jes tot een jaar of veertien. Sedert enige maanden namelijk be schikt ook dit ziekenhuis over een eigen kinderafdeling, weliswaar met een beperkte accomodatie, maar een goed begin voor de overstap naar de nieuwbouw, wanneer die hopelijk in de eerste helft van 1964 in gebruik geno men kan worden. De start met deze nieuwe afdeling was mede mogelijk ge worden, omdat de Deo nu een eigen kinderarts heeft kunnen aantrekken in de persoon van dokter R. A. Ronnen. De vorige kinderarts, dokter B. W. CINEMA PALACE: Prooi van de nacht, volw. 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; zaterdag geen voorstellingen. FRANS HALS: De spookrijders, 14 jaar. 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; di. 2 en 8 uur; zaterdag geen voorstel lingen. LIDO: Onderwereld, 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; zaterdag geen voorstellingen. LUXOR: Oproer op de Defiant, 14 jaar 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, zaterdag geen voorstellingen. REMBRANDT: Verrader in opdracht, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; zaterdag geen voorsteellingen. ROXY: zondag: Verrader'ijke voetsporen, volwassen, 2.30, 7 en 9.13 uur; zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; zaterdag geen voor stellingen. Ma. t.m. do.: De brug, 18 jr 2.30, 7 en 9.15 uur. /iUDIO: Een stukje hemel te koop. a.l. 2.15, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; zaterdag geen voorstellingen. MINERVA: zondag t.m. woensdag 8.15 uur: De kanonnen van Navarone, 14 jr. Zo. 2 en 4.15, wo. 2.30 uur: Koldercock tail, a.l. Zaterdag geen voorstellingen. Zondag 9 december Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep Studio met „Harten Twee, Harten Drie" van Paul Rodenko. Regie: Albert Abspoel In de hoofdrollen: Ingeborg uit den Bo gaard en Anne Marie Prins. Maandag 10 december Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelverenl- met „Saldo Mor- ging Aliberdingk Thym tale". „Adam en Eva". Raamsingel 5. Iedere avond 82 uur Frans Halsmuseum. Werken uit de Haar lemse Schooi van de 16e t.m l»e eeu Bpzundere collectie werken van Frans Hals Dagelijks 16—5. uur; zo 1—5 uur l'eylers Museum Schnderiien 19e en IA>e -euw Tekeningen Nederlandse Italiaanse en Franse school Ifie t/m 19e eeuw Fos sielen, natuurkundige instrumenten Dage lijks 11-5 uur Eerste zondag van de maand van 1-5 uur Bisschoppelijk Museum. Jansstraat tb Oude religieuze Kunst scnilderuen mid eteeuwae Deelahouwwei ken Van 111-12 31 cn van 1.311 5 uui i behalve maandag. Zon en feestdagen 25 uur .Bloemenheuvel' 18 nov t.m 8 dec trafiek var, C'or de Wolft Ueopend 10-è uur s zondags 2-5 uur Kunstcentrum „De Ark' Nieuw Heilig land 1-3 Expositie Jan Hoogervorst en Wam van Dam t.m 28 december. Vleeshal. Vanaf 10 december: „Bestuur de trillingen", tentoonstelling over electri- clteit en electronica. Lindeboom, was ook aan het diaco- nessenhuis verbonden, naar welk zie kenhuis hij zich nu heeft teruggetrok ken. Dit betekent, dat de vier Haar lemse ziekenhuizen nu ieder over een eigen kinderarts beschikken. Dokter Ronnen verheelt tijdens een gesprek, dat wij met hem hadden, niet dat hij met groot plezier in het zieken huis is begonnen. Hij heeft met geen traditie te maken, een groot deeJ van de inrichting van de kinderafdeling kan naar zijn inzichten ingericht worden. Hij heeft althans een belangrijke advi serende stem, waarvan hp graag ge bruik maakt bij de nog op handen zijnde bouw van de kinderafdeling, die op de bovenste etage van de nieuw bouw zal komen. In Haarlem-Noord was grote behoef te aan een verpleegafdeling voor kin deren. Het was tot voor kort een onbe vredigende toestand, dat de ouders uit Haarlem-Noord helemaal naar een zie kenhuis in Zuid moesten trekken om een van hun kinderen te bezoeken. Nu zijn ze dichter bij huis. En dat de afde ling in een behoefte voorziet, blijkt wel uit het feit dat de bedjes constant bezet zijn. De jongste afdeling van de Deo is ondergebracht in het vrouwen- paviljoen. Er is naar gestreefd, de technische voorzieningen zo perfect mogeliik te maken. Moet men zich, wat de ruimte betreft, wat behelpen, met de voorzieningen wenst men zich niet te behelpen. Er zijn nu een paar kleine afdelingen gevormd, waar ruim te is voor tweeëntwintig kinderen: tien babies, waaronder twee couveuse kinderen, zes kleuters en zes grotere meisjes. Bovendien beschikt men over twee isolatieboxen. de oprichting af de vereniging voor treffelijk heeft geleid. Zich richtend tot de begunstigde stel de hij dat waar het een goed Nederlands gebruik is dat waar twee schilders sa menzijn een niet aanwezige collega wordt afgebroken, dit nooit is gewaagd ten koste van Boot. Diens persoonlijk heid is onaantastbaar. De naam Boot is maatstaf geworden voor iedere schil derkunstige daad in ons land. „U bent ook een van degenen wiens eruditie het fabeltje ontzenuwt dat een schilder dom moet zijn. Wie één keer een ge sprek met u mocht voeren, zal dat nooit vergeten". In zijn antwoord noem de Boot de aandacht en waardering van collega's het beste wat een kunstenaar kan overkomen. „Op mijn oude dag heb jij mij geschraagd en ik zal mijn weg met veel opgewektheid vervolgen". De bronzen medaille werd vervaardigd door de jonge Limburgse beeldhouwer Ar thur Spronken. die als gast met een belangrijke inzending bronzen aan de jubileumtentoonstelling deelneemt. Als gast-schilder neemt de Haarlem mer Wim Stein deel, wiens schilderijen op de vele aanwezigen een verrassende indruk maakten. Advertende) KUNSTKRING Donderdag 13 de cember is er onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring in het Miner- va-theater een concert, dat om 20.15 uur begint. Medewerking verlenen: Fiisabeth Lugt, sopraan, David Holle- stelle, bariton en George van Renesse, piano. „VRIJE TIJD" Voor de r.-k. Com missie i,De Vrije Tijd" treedt maandag 10 december in de tuinzaal van het concertgebouw te Haarlem het Haar lems Toneel Ensemble op. De voorstel ling begint om 20 uur. Opge /oerd word! „De butler van mijn zoon VXNCENTIUS Zondag 9 december 's morgens om 8 uur wordt voor de leden van de St. Vincentiusvereniging een H. Mis opgedragen in de St. Fran- ciscuskapel aan de Zoetestraat. Daar na is er een ontbijt en algemene le denvergadering. Advertentie op onze overheerlijke Lisse - Tafelreservering 02530-3400 HAARLEM, 8dec. De grote strijd In groep 1 tussen Pancras en v. Em merik, werd na een zeer spannende strijd door v. Emmerik verdiend ge wonnen. Hoogland bleek zijn afgebro ken partij goed geanaliseerd te hebben, want ondanks alle pogingen zag Hop man toch geen kans meer dan remise te krijgen. Ook in de ontmoeting tus sen Brohet en Ouddeken werd na een positionele strijd tot remise besloten- Van de Velde hield geruime tijd goed stand, maar kon toch niet verhinderen, dat de winst naar Haverkort Jr. ging- Hetzelfde was het geval met Reeuwijk. hier bleef Ran uiteindelijk meester van het terrein. Van de Stoop Jr. buitte een klein openingsvoordeeltje langzaam maar zeker uit en won zijn partij solide wijze. Huyboom had weinig moei te om een zege te bewerkstelligen. In groep 2 verraste Raap „vriend en vijand" door Joosten op uitstekende wu' ze zjjn eerste nederlaag toe te brengen- Verrassend was eveneens de overwin ning, die een ditmaal uitstekend dreef zijnde Baas op Komen behaalde- Een pleister op de wonde was voor laatstgenoemde enigszins de snelle ge, die hij op Lunenburg kon lat, aantekenen. Ook de volkomen verdiep' de overwinning, die Scholte op v. Stoop Sr. behaalde, mag zeker tot grote verrassingen van deze avond g® rekend worden. Dat Snnderc en Puts h® rekend worden. Dat Sanders en Puts resp. tegen Bottelier en Holtkamp B'"i deldk niet konden bolwerken, lag in de lijn der verwachtingen. HuyD°°' ns de enige, die nog ongeslagen' uitslagen waren: HooglandBh' is thans De man Raaphorst- 0-1, Ouddeken—-Brohet Kj-j., uuuut'Keii-Diuutu Va-Vi, V. u. ~i-n- —Haverkort Jr. 0-1, Huyboom molen 1-0, Pancrasv. Emmerik Jr d. 1-0. d®rf BottelierSan<J d. Stoop Sr. 1-0, Bonjj4, RanR.eeuwijk 1-0, Scholtev. Lunen'ourg 1-0, Puts"HoltkamP RaapJoosten 1-0, KomenBaas SPAARNDAM, 8 dec. IJs en d:enende zal morgen de IJsclub -'„jjiif Zen.bla" haar ijsbaan in SpaarGus' voor het publiek openstellen. Onde^ -e(' p'ciën van de KNSB wordt dit seizoen op de ijsbaan van bla'ta^B heren Nova uc ijs uttel 11 van ,,x>lu .aCJ i" het gewestelijk kampio®'1 ren korte baan verreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4