Mayer Amschel en zijn vijf zonen In Frankforts Jodenstraat stond een huis waar een rood schild uithing M taunus 12 M| Stoere gezins vragen met prettig karakter Op degelijkheid gebouwd Geschiedenis van Betrouwbare indruk Beperkt onder houd Afwerking ZATERDAG 8 DECEMBER Wffl PAGINA 9 ï^mmm n het voorjaar van 1764 ves tigde zich aan de Judengasse Frankfort aan de Main een twintigjarige handelaar in tweedehandsgoederen, Mayer Amschel. De jongeman, telg van een Joods geslacht, had aanvan kelijk voor rabbi gestudeerd, maar toen zijn ouders stierven kon hij de kosten van die studie niet meer dragen. Hij werd klerk in de bank van Oppenheimer te Hannover. Maar de jonge Mayer wilde niet wachten op een misschien veelbe lovende maar mogelijk ook lang zame carrière in het bankwezen als employé van een gevestigde bankier. Hij wilde eigen baas zijn. Hoewel men in het 18de-eeuwse Hannover vrij tolerant was tegen- over de Joden, besloot Mayer toch naar Frankfort te trekken, waar het Joodse volksdeel het veel moeilijker had. Hij keerde terug naar de stad en de straat waar zijn voorouders gewoond hadden. Die voorouders hadden in de Ju dengasse een huis waar een rood schild buiten hing, en aan dat rode schild ontleende de onaan zienlijke familie de tweede naam, Rothschild, die haar van andere Mayers onderscheiden moest. H. Urs von Balthasar's boek: Het beschouwende gebed INTEBTEST -label aan klasse-tapijt ""5' .-avg.'-.-r'- ii- «||iiS9sr: i Vim MM De Rothschilds bankiers van Metternich en Bismarck in Het huis, in het vroegere ghetto van Frankfort aan de Main, van waaruit de macht van de Rothschilds zich over heel Europa verbreidde. ^tthan voor de „Rothschild-zuil" Londense beurs. in de Carl Rothschild (Napels) Amschel Rothschild (Frankfort). «cob de stichter van de Parijse tak Vah het bankiershuis Rothschild. Het is bijna twee eeuwen geleden dat Mayer Rothschild zijn zaak opende in Frankfort, en in de tussentijd heeft die tweede naam, Rothschild, een magi sche klank gekregen in Europa en de wereld. Uit het winkeltje in tweede handsgoederen aan de Judengasse groeide een internationaal bankiers huis dat reeds in het begin van' de 19de eeuw een kolossale macht had. Mayer Rothschild breidde zijn zaak uit met een handel in zeldzame munten die hij aan Europese vorsten placht te verkopen. En uit die muntenhandel groeide een bankierszaak. Het begon met de klandizie van de plaatselijke grootheid in Frankfort, Prins Willem van Hessen-Hanau, maar na verloop van tijd deed Mayer Rothschild zaken met vele Europese machthebbers. Van Rothschild Senior, die in 1812 als een vermogend en machtig man stierf, ging het financiële talent over op zijn vijf zoons, die zich over heel Europa ver spreidden en die een hecht netwerk bouwden van invloedrijke banken: Nathan vestigde zijn macht in En geland, en van daaruit in het hele Britse imperium, Jacob werd een do minerende figuur in de Franse fi nanciële wereldt Salomon troonde in Wenen, (waar hij de bankier was van Metternich), Carl heerste in Italië en Amschel Junior werd, als bankier van Bismarcks Pruisen, een van de belang rijkste figuren in het Duitsland van het midden van de vorige eeuw. In het wapen van het geslacht Roth schild vindt men een hand die vijf pij len omklemt: het symbool van de nau we samenwerking tussen de vijf broe ders. De eendracht die sindsdien steeds tussen de Rothschilds heeft bestaan wordt ook uitgedrukt in het eerste woord van hun wapenspreuk: Concor dia. Door die eendracht kon het Huis Rothschild staande blijven in de stor men die in de 19de en 20ste eeuw in Europa gewoed hebben. Zo overleefde dit geslacht de Napoleontische tijd en zelfs Hitiers Jodenvervolging. Welis waar werd in 1938 de oude Weense vestiging onder de laarzen van de Na zi's vernield, maar de internationale macht van de Rothschilds kon zelfs door de Führer niet gebroken worden. Over de veelbewogen en roemrijke geschiedenis van dit oude ban kiersgeslacht is een boeiend boek geschreven door de in Wenen ge boren Amerikaan Frederic Morton. Zijn werk ,.The Rothschilds'; (Seeker and Warburg, London), is in de V.S. al maandenlang een bestseller. Ieder schoolkind kent de naam Rothschild, maar de dragers van die naam ple gen de publiciteit te schuwen. Als goe de bankiers houden de meesten van hen zich persoonlijk op de achtergrond en de officiële historische stukken die de opkomst en de groei van het interna tionale concern zouden kunnen belich ten, blijven bewaard in de geheime Rothschild-archieven. Morton heeft ech- ;n schat kunnen man laat lezen. Het heeft niet de pre tentie een wetenschappelijk werk te zijn, omdat nog te veel essentiële bron nen ontoegankelijk waren. Maar het is wel een levendig verteld verhaal, dat met talrijke aardige anecdotes een kleurrijk beeld geeft van een van de meest vermaarde families van Europa. (Van dit boek is intussen ook een Ne derlandse editie verschenen bij Becht in Amsterdam). Wat hebben de Rothschilds een grote rol gespeeld in de geschiede nis van de laatste honderdvijftig jaar! Jacob Rothschild was Napoleons ge heime agenten te slim af, Baron Lio nel was de grote bondgenoot van Disraeli in de strijd om het Suez- kanaal, Frankrijks Rothschilds gaven dit land zijn eerste spoorwegen en Baron Edmund financierde de kolo nisering van Palestina. Maar de Roth schilds verkeerden niet alleen met staatslieden, maar ook met kunste naars als Heinrich Heine en Eugène Delacroix, terwijl zij in de Médoc in twee chateaux, Mouton Rothschild en Lafite Rothschild, tot op de dag van vandaag voortreffelijke wijnen produceren. stand kwam echter niet van de zijde van het Lagerhuis zelf, maar van het Hogerhuis. Lionels zoon Natha niel slaagde er later in ook de vol gende barrière te nemen. Ondanks Victoria's aanvankelijk verzet werd hij in 1885 opgenomen in het House of Lords. De rassendiscriminatie van het Britse parlement werd door de Rothschilds gebroken. Boeiend is in Mortons boek ook het verhaal van de onderhandelingen tus sen Himmler en de Rothschilds over de vrijlating van Baron Louis, die in 1938 in het hoofdkwartier van de Gestapo in Wenen gevangen werd gehouden. De Rothschilds slaagden er in Baron Louis vrij te kopen, en de Weense bankier vestigde zich in Amerika. Het boek „The Rothschilds" bevat een groot aantal fraaie foto's en een stamboom. H. BRONKHORST orton vertelt in zijn boek hoe Nathan Rothschild in 1815 met zijn eigen koeriersdienst het nieuws van de overwinning bij Waterloo eerder vernam dan de Britse regering, hetgeen hem in staat stelde op de Londense beurs een kolossale slag te slaan. (Nathan stond persoon lijk aan de kade in Folkestone toen zijn bode met het schip uit Ostende arriveerde. De koerier van Wellington kwam pas veel later in Londen aan.) In Mortons boek lezen we ook hoe een Rothschild de eerste Jood was die tot het Britse Lagerhuis werd toe gelaten. Lionel de Rothschild, die zich voor de Liberale partij kandi daat had laten stellen voor de „City of London", moest zich overigens zes keer laten kiezen voor hij eindelijk zijn zetel mocht innemen. Die tegen- Een boek over dit onderwerp van de hand van H. Urs von Baltha- sar baart opzien bij ieder, die vertrouwd is met het formaat van schrijvers wetenschap. Zqn eruditie is monumentaal. Naar onze mening wordt zij op die manier het best gekwalifi ceerd. Ook dit boek legt daar weer een sprekend getuigenis van af. Von Baltha- sar heeft zijn studie in drie hoofdstuk ken verdeeld: de act, het object en de spanwijdte van de beschouwing. Hij ba seert zijn uiteenzettingen geheel op de Schrift, op het Woord Gods, op de Open baring. Daarbij weet hp achtergronden en samenhangen open te leggen, waar van men met verbazing kennis neemt. Wij hebben de indruk, dat hier een be nadering van het „mediteren" wordt ge boden, welke ieder, die de visie van de auteur in zich opneemt sterk moet aan spreken. Het is Von Balthasars bedoe ling de moeilijkheden, die de meeste mensen bij een poging tot beschouwend gebed ervaren, weg te nemen. Hij toont overtuigend aan, dat een echt-christe- lijk leven het mediterende bidden niet kan missen en dat het wel degelijk mo gelijk is voor alwie zich er ernstig op toelegt. Dit boek is o.i. meesterlijk ge schreven vanuit een brede en diepe vi sie op Gods heilsbestel Het is geen een voudige lectuur, ook al heeft de auteur zich kennelijk moeite gegeven zich, voor zijn doen, zo eenvoudig mogelijk uit te drukken. Wie de moed opbrengt het werk te bestuderen, zal zich innerlijk zeer verrijkt voelen. Een prachtig, eigen- tnds boek, dat menigeen welkom zal zijn Uitgave: P. Brand, Hilversum. L. Advertentie) ter met veel inspanning toch een schat van merkwaardige gegevens kunnen '°n Rothschild, bankier te Wenen verzamelen, waaruit hij een boek wist *- -samen te stellen dat zich als een ro- en spoorwegbouwer. Intertest-étiket. Keurmerk op tapijten. Garantie voor lang en fleurig leven. Garantie tegen mot en kever. Zekerheid in tapijt-kwadraat. Intertest. Toen de eerste felle sneeuwstormen over Nederland joegen, za ten wij achter het stuur van de nieuwe „kleine" Duit se Ford, de Taunus 12 M.: een unieke kans om een wa gen te leren kennen onder moeilijke omstandigheden. Winter-ervaringen met dit jongste produkt van de Ford fabrieken in Keulen, dat eerst op 15 september van dit jaar zijn opwachting maakte bij het grote publiek, ontbre ken nog, al rechtvaardigen carrosserie en motor gunsti ge verwachtingen. Want dc auto is op degelijkheid ge bouwd: meer dan op felheid of technisch raffinement. Onwillekeurig gaat de be stuurder, die zojuist enige tijd in de Consul Cortina heeft rondgereden, vergelij kingen trekken tussen deze Duitse Ford en de Engelse neef uit Dagenham: vooral ook, omdat beide wagens in Nederland op de markt wor den gebracht tegen nagenoeg dezelfde prijs. De Cortina kost 5555, de Taunus 12 M 5600. Voor die 45 gul den méér is de Taunus 12 M drieënzestig kilo zwaarder en twee centimeter hoger dan de Cortina en kan hij ander halve liter meer brandstof bergen in de tank (38 liter). De topsnelheid is dezelfde (125 kilometer per uur) en de cilinderinhoud verschilt weinig. De Cortina-motor heeft een inhoud van 1198 cc en de Taunus 12 M-motor 1183 cc. Een bijzonder be langrijk verschil is wel, dat de Taunus 12 M is uitgerust met voorwielaandrijving, hetgeen voor een Ford uniek is te noemen. Al vergelijkend moet het ons van het hart, dat de Consul Cortina be slist een vinniger in druk maakt. De Taunus 12 M is tamelijk stug, zij het dan dat er al een groot verschil was met de allereerste model len, waarmee wij terstond na de introduktie tijdens proef ritten in het heuvelland na- De Taunus 12 M maakt een forse indruk. Het interieur biedt plaats aan 5 personen. geen mogelijkheid een hoge hoed in de auto hebben kun nen dragen, gesteld dat wij dat zouden willen. Een ande re „ruimtelijke" opmerking is, dat het stuur wat erg dicht bij de bank staat en dat die bank wellicht een tikje hoog is: maar misschien is een en ander berekend naar de grootste gemene deler onder de automobilisten en wij we ten niet, hoe die er uit ziet. Een woord van lof ook over de afwerking. De Duit sers maken óch bij het_ ver vaardigen van automobielen zelden schuldig aan slordig heden en de nieuwe Taunus 12 M vormt daarop géén uitzondering. Herkenden wij in de Consul Cortina op som mige punten het massa-pro- dukt, bij de Taunus 12 M is deze „afkomst" door gron- moeite. Een groot voordeel is de winst aan ruimte voor in, die nog sterker wordt ge accentueerd door het gemis van een tunnel voor de car- danas (als gevolg van de voorwielaandrijving)Ook achterin profiteren de passa giers van deze ruimtewinst. Alle versnellingen zjjn gesyn chroniseerd. Wat betreft het onderhoud is de auto zeer modern. Doorsmeren (twee smeer- punten) om de 5000 kilome ter; olie verversen om de 10.000 kilometer. Onze rij-indruk; een goed hanteerbare en stevige auto mobiel met een prettig ka rakter. Een solide familie- wagen met een naar men mag aannemen behoorlijk lange levensduur. Overigens zjjn wjj er eerst nu achter geko men, dat deze wagen, die aanvankelijk in Amerika op papier werd ge zet als de nieuwe kleine Amerikaanse Ford „de goedkoopste auto, ooit door de grote autofabrikanten in Amerika gemaakt en die in fabriekscode „The Cardi nal" werd gedoopt, toch niet de „gewijde" voorgeschiede nis heeft, als men op grond van die naam wellicht ge neigd zou zijn te veronder stellen. Uit een serie vogel namen koos men die van een tamelijk onbekende vogel, „the cardinal". Tenslotte zou het, naar Amerikaanse be grippen, ook maar een be scheiden wagen worden. Toen Amerika vrij plotse ling het plan van de klei ne Ford liet varen en de schetsen naar Keulen ver huisden, waar de „cardinal" tenslotte als de Taunus 12 M gestalte zou krijgen, had men bij Ford Engeland, waar men bezig was met het 120 miljoen gulden kostende Cortina-project, het Ameri kaanse voorbeeld al gevolgd en als code-naam een naar men dacht uit dezelfde sfeer afkomstige titulatuur geko zen: Archbishop. Eerst later bleek, dat men in heilige ijver naast de roos had geschoten, want de Ame rikanen hadden een vogeltje van geheel andere pluimage bedoeld. Een kardinale fout, zo men wil. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiti De bagageruimte zeer belangrijk voor een familiewagen voldoet goed. De inhoud bedraagt 0,56 kubieke meter bij Schwammenaul konden kennismaken en die naar on ze ervaring nog minder „los" te noemen waren. De wa gen, die wij onlangs op do Nederlandse wegen beproef den, had er ongeveer vierdui zend kilometer opzitten. Wij vermoeden, dat de Taunus 12 M met een „verstandige inrij-periode" zeer gediend is. Men mag zich daarbij af vragen of de koper van de Taunus 12 M zo gecharmeerd zal zijn van felle acceleratie. (De Cortina bereikt de snel heid van 100 kilometer per uur in 27 seconden, de Tau nus 12 M in 28 seconden). Het streven een betrouwba re auto te maken voor de man met de middelmatige beurs heeft de ontwerpers al terstond in bepaalde banen geleid. Het percentage kopers, dat zich een Taunus 12 M aan schaft om er rallies en races mee te gaan houden, moet betrekkelijk klein worden ge acht. Veel groter is het per centage kopers, dat de wagen als werk- en familiewagen zal gaan gebruiken: de mo derne combinatie die dank zij een „aangepast beleid" van werkgevers, die een kilo- meterprtjs uitkeren steeds meer in de praktijk bruikbaar blijkt Men dient wel te verstaan, dat de wagen allerminst traag is. Wij konden er in het verkeer verbluffend snel mee opschieten en dat komt dan mede dankzij de voorwielaan drijving die, mits goed benut, bepaalde voordeler, kan bie den. Dat als consequentie van die voorwielaandrijving het stuur ietwat minder soepel te hanteren is en de chauf feur bij bochtenwerk duchtig zijn handen moet gebruiken, valt na een uurtje rijden al niet meer op. Over het aan leren van de speciale rijtech- niek, welke een voorwielaan drijving vraagt, doet men uiteraard iets langer. dige afwerking succesvol gecamoufleerd. Het dashbord ziet er aan trekkelijk uit: de grote asbak staat ten dienste van de véél rokers. De ontwerper, die vaststelde dat er twéé sleu teltjes bij de auto gaan be horen, een voor portieren en kofferslot en een ander voor het contact, heeft onze sym pathie niet. Hjj veroorzaakte frequent gezoek naar het juiste sleuteltje, dat altijd pre cies het andere bleek te zijn. De eigenaar van de 12 M heeft daar natuurlijk na enige tijd geen last meer mee. De kofferruimte is royaal voor een wagen in deze prijsklas se. Het benzineverbruik be draagt 1 op 13 tot 1 op 13,5, afhankelijk van de rijstijl. Men kan rijden op normale benzine. Het schakelen geschiedt (soepel) met behulp van een handle aan het stuur; hoewel we per soonlijk voorstander zijn van de traditionele pook, verliep het „overschakelen" zonder Winter: moeilijke tijd voor de auto. In de al eerder genoemde sneeuwstormen hield de Taunus 12 M zich uitste kend. De grip op de weg gaf vertrouwen, de rem men voldeden best en over de verwarming niets dan lof. Ventilatie-ruitjes voor en ach. ter maken het mogelijk dat men bij verstandig gebruik ervan niet met beslagen ramen behoeft te tobben. Het uitzicht is royaal, het plafond laag. Wij zouden met Het dashbord ziet er over zichtelijk uit. Heel verstan dig is het contact-slot links geplaatst, zodat de grijpgrage kleuter voor wie op de voorbank als „derde man' behoorlijk plaats is zich moet beperken tot de knop van het dashbordkastje. Uit veiligheidsoverwegingen is de stuurkolom diep verzonken. De winter is een zware tijd voor uw auto. De meeste wagens over nachten buiten en hoe wel ze daar „tegen-moeten- kunnen", kan dit tal van moeilijkheden opleveren, vooral, wanneer de „baas" verkeerd reageert. Zo mag de automobilist, wanneer hij 's ochtends zqn wagen te rugvindt met een bevroren deurslot, nooit de schroeven draaier of de hamer erbij halen. Evenmin moet hij, zoals zo vaak gebeurt, met een mesje in het slot gaan „prutsen". Veel meer effect zal hij boeken, wanneer hij het sleuteltje even met een aansteker verwarmt en het daarna in het slot steekt, dat op deze manier boven dien gaaf blijft. Wilt ge deze moeilijkheid voorkomen, spuit dan, vóór het gaat vrie zen, wat grafiet in het slot. Een ander onderdeel dat het 's winters moeilijk heeft zijn de bladen van de rui tenwisser. Wanneer de bla den op de ruit zijn vastge vroren ruk ze dan niet in eens los. Verstandig is het, 's avonds een stukje karton tussen wissers en glas te klemmen. De automobilist, die bü vorst zijn wagen op de handrem zet, draagt er ook op deze manier toe bü het „buitenleven" van de wagen gevaarlpker te ma ken dan nodig is. Omdat de bowden-kabels kunnen vast vriezen doet nü er veel ver standiger aan, een steen voor het wiel te leggen, als dat bpvoorbeeld op een helling noodzakelijk zou zijn. Ste.' uzelf, wanneer ge de wagen ginds buiten in de kou ziet staan, de volgende vragen: 1. Is de olie in carter en cardan niet te dik? 2. Is de radiator gevuld met anti-vries? 3. Zit er ook anti-vries in het tankje van de ruiten sproeier? 4. Is de accu nog onlangs gecontroleerd (de accu krpgt het na een koude nacht zwaar, want het star ten van een steenkoude motor vraagt véél energie. Zorg dat de accupolen niet geoxydeerd zijn en dat het water op peil is. 5. Zpn lak, chroom en on derkant van de wagen vol doende beschermd? Vooral het chroom krijgt s winters erg te lijden van het gevaarlijke pekel, waar mee men de wegen ontdooit. Insmeren met zuurvrije vase line al „toont" dit ook niet zo mooi is geen over bodige luxe. Persoonlijk heb ben wp goede successen ge boekt met een dunne plas- ticlaag, die op het chroom kan worden uitgestreken. Controleer uw banden: een slippartij op een gladde weg kan duurder zijn dan een stel nieuwe banden. Zorg, dat ge altijd een krabbertje in de auto hebt liggen, een strookje rubber of zacht plas tic bijvoorbeeld. Ijs aan de buitenkant van de ruiten kan ook verwijderd worden met een zakmesje, een scherp stukje blik of een bei teltje, maar wie er prps op stelt dat de ruiten ook na de behandeling nog gaaf blij ven, doet er goed aan iets te nemen, dat zachter is. Te gen beslagen raampjes zijn speciale anti-condens-doekjes in de handel. Er bestaan zelfs pasta's, die het beslaan voor enige tijd tegengaan. Zorg er in elk geval voor, dat de ruiten schoon zijn. Vooral op gladde wegen heeft u goed uitzicht dubbel en dwars nodig. Heb tenslotte begrip voor uw accu. Blijf niet dóór starten als do motor op een koude ochtend niet wil „pak-, ken". Denk er aan, dat de accu, na een startperiode van bijvoorbeeld vijf secon den, tenminste eenzelfde pe riode van vjjf seconden no dig heeft om weer „op adem te komen." Nog langer wach ten is nóg beter. Driftig dóór-starten leidde meer dan eens tot moeizaam duwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9