LONDEN: Niet door Djakarta opgestookt Rebellen willen Noord-Borneo niet in Maleise federatie Rehabilitatie v. d. Putten geweigerd Minister visser: Ideologisch geschil CHINEES COMMUNISME WIL OVERLEG PRESIDENT VAN COLUMBIA OP DE EENDENJACHT I tl Afscheid van een dierbaar familielid Moskou prijst de Paus en Concilie „Reële houding tegenover moderne vraagstukken" 49.75 >Geert aanleiding' koningin zal met kerstmis spreken °fer haar moeder ttentie ctie Peek&C!oppenburg MAROKKO keurt constitutie goed Slechts enige privé-momenten voor het koninklijk gezin INDIË-CHINA Peking wordt ongeduldig Het weer CANADIAN COATS Baandag 10 december 1962 86ste JAARGANG No. 31305 AMSTERDAM, 10 dec. De Trunister van Defensie, ir, S. H. Visser, ziet geen aanleiding te vol doen aan het verzoek tot eerher stel, dat de ex-defensie ambtenaar de heer F. A. van der Putten uit bussum een maand geleden heeft gedaan. Hij heeft dit medegedeeld *h een op 6 december gedateerde ^rief, die de heer Van der Putten Saterdag heeft ontvangen. BANANEN SINGAPORE, 10 dec. (AFP, UPI) De rebellie schijnt thans op terugtocht in het rijke olie sultanaat Brunei, een deel van het Britse protectoraatsgebied in Bor neo. Gezagsgetrouwe troepen, ver sterkt door grote aantallen Goer- ka's die per vliegtuig worden aan gevoerd, hebben het oliecentrum Seria heroverd en 500 gevan genen gemaakt. In de omgeving van de stad wordt nog gevochten. De hoofdstad, Brunei, is vast in handen van de regeringstroepen. mmmmi Émmm m Eind dec. nog slechts weinig Nederlanders in Nieuw-Guinea (Van onze verslaggever) DELFT, 10 dec. De plech tige, ontroerende, maar in het ge heel niet droevige bijzetting van het stoffelijk overschot van konin gin Wilhelmina in de koninklijke crypte betekent nog niet, dat het volk van Nederland, waarvan alle geledingen zaterdag in de Nieuwe Kerk waren vertegenwoordigd, nu de gelegenheid is ontnomen een laatste afscheid van haar te ne men. Tot zaterdag vijf uur blijft de ingang van de grafkelder, ge flankeerd door twee stramme marechausees, nog geopend. MOSKOU, 10 dec. (Rtr., UPI) Het Russische persbureau Tass heeft over het tweede Vaticaans Concilie gezegd, dat er een vredes oproep van uitging die „conster natie" verwekte onder de voor standers van wapengeweld. Suède dames- en herenjasjes Nieuwe depressie Het weer in Uuropa JU*EAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM >?e'°on: Redactie 21544, Advertenties 21543 Biii?nnemen,en 20800 Postgiro 143480 Biiu nt0°r ®everwijk. Zeestraat 50: telef. 4790 Jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 'fectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr W A. M ^van der Kallen. H°ofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCKE COURA ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. t 2.65 oer maanc 1 1 90 oe- kwa'taai Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel- 21544. Opstand in Brunei schijnt goeddeels bedwongen Sjeik Mohar Azhari (links op de foto), ®e leider van de rebellie in Brunei, en ®en van zijn medewerkers, Zaini Hai- °ahn, gefotografeerd tijdens een bespre king in Manilla. De tekst van de brief luidt: „In ant- VOord op uw brief van 5 november j.l. ?®el it u mede, dat ik geen aanleiding {jan vinden tot inwilliging van uw daar- j vervat verzoek; ik voeg hieraan toe, p 1 de feiten in uw brief niet volledig v®. niet juist worden voorgesteld, waar- U ik nog aanteken, dat de uitspraak van de centrale raad van beroep uw 0orstelling niet steunt". d}n zijn brief aan de minister deed t® heer Van der Putten een beroep op beginsel van behoorlijk bestuur en Se normen van fatsoen, op murine n van laisueu, up grond aarvan de centrale raad van beroep bi .Vlecht het ontslagbesluit had ver- !)'et|gd. Hij vroeg de minister daarom ]t?, bij zijn verslag verspreide „smade- fp6 en beledigende commentaren om- s-fht mijn persoon" openlijk terug te egien. fl.Pe heer Van der Putten wenste op C brief van de minister geen commen- te leveren. 6nue heer Van der Putten heeft reeds november van dit jaar bij het a'n"tenarengerecht in Arnhem beroep ingetekend tegen de weigering van de h'bister om te antwoorden op c.q. in 4.jviliigen zijn op 5 november verzon- wj) rehabilitatie-verzoek. In dit be- tj®Pschrift wordt gevraagd de weige- 5^ 8 van de minister nietig te verklaren 1(2 Voorts wordt verlangd uit te spre- Ik®. dat de minister van Defensie de V, hoger beroep bekrachtigde uitspraak het ambtenarengerecht in Arnhem Sip, h'etiging van het ontslagbesluit", t ten volle heeft uitgevoerd. •hïïet gaat volgens dit beroepschrift hij1 hame om de door minister Visser K het ontslag van de heer Van der S^t uitgesproken beschuldigingen, vu hy een gevaar is voor zijn omge- h'n 8' dat hij het Nederlandse volk op- ®ij tegen het defensie-apparaat en dat kcij^eortgaat beschuldigingen tegen de jjKshiacht te uiten. de brief van de minister is dit epschrift opportuun geworden. (Advertentie) li ÏIN u **AAG, to dec. Het particu- ekeclpPtariaat van koningin heeft Oaf koningin <"liana voor at 1). 's me' Kerstmis voor de radio ar Moeder te spreken. Over de toestand in de stad Kuala Belait, ten zuiden van Seria, bestaat nog geen zekerheid. Volgens sommige berichten is de stad in handen van de opstandelingen, volgens andere berichten hebben de strijdkrachten van de sultan. Sir Omar Saifuddin, de stad heroverd. Binnenkort zal ook de Britse marine versterkingen aan land zetten, even als zwaar materieel en voertuigen. Een Britse woordvoerder in Sin gapore heeft meegedeeld, dat bij de stad Tutong, 45 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Brunei, een compag nie goerka's in een hinderlaag van de rebellen was gevallen. Onder de goer ka's is gisteren een man gesneuveld, 17 van hen en een Britse luitenant werden gewond, aldus welingelichte kringen. In de hoofdstad Brunei zwierven gistermiddag nog sluipschutters rond, maar overigens hadden rege ringstroepen de stad vast in handen. De stad Weston in het aangrenzende Noord-Borneo is heroverd, maar Limbang, in het noorden van Sera- wak, zou nog door de opstandelingen bezet worden gehouden. De vice-president van de Philipplj- nen, Emmanuel Pelaez, heeft intussen verklaard, dat de opstandelingenleiders uit Brunei, die in Manilla verblijven, „niet in officieel contact met de Phi- lippijnse regering staan". Hij zei dit naar aanleiding van berichten, als zou (Advertentie) I Deze week Voor jongens in waterafstotende changeant poplin of gabardine, met war me wollen Alpaca voering. 12 jaar kleine stijging per maat Sir Omar Ali Saifuddin, sultan van het Britse protectoraat Brunei in Noord-Borneo. de Philippijnse regering de opstande lingen steunen. De leider van de opstand, sjeik Az hari, verklaarde in Manilla dat zijn manschappen zich eventueel in het oer woud zullen terugtrekken om een guer rilla te voeren. Azhari is op weg naar New York om zijn zaak voor de Ver enigde Naties uiteen te zetten. Hij wil zelfbeschikking voor het gehele protec toraatsgebied. Men vreest in dit ge bied, dat het in een Maleise federatie een te ondergeschikte positie krijgt en dat de levensstandaard omlaag gaat. Brits-Borneo is nu door zijn olierijk dom tamelijk welvarend. De leiders van alle partijen in Serawak hebben zich intussen gedistancieerd van de re volte in Brunei. LONDEN Het Britse ministerie van koloniën heeft verklaard dat het i zich niet bewust is van enige Indone sische invloed op de opstand in Bru nei. Een zegsman van het ministerie leverde kommentaar op berichten uit Singapore, dat het zogenoemde noord- borneose nationale leger, dat door sommigen verantwoordelijk wordt ge steld voor de ongeregeldheden, ,.een ondergrondse Indonesisch-beïnvloede politieke beweging" is. De Shell in Londen heeft meegedeeld dat geen enkele installatie van de maatschappij in Brunei door de rebel len is beschadigd. Geen van de tech nici, die er werken, is gewond. In het gebied van Seria en dat van Kuala Be lait wonen rond 200 gezinnen van Ne derlandse. Britse en Australische tech nici. In het gebied van Seria wordt jaarlijks vier miljoen ton olie gewon nen. Deze olie wordt in Loetong geraf fineerd en vandaar voor het grootste deel verdeeld over de markten van Zuidoost-Azië. ROME, 10 dec. (Rtr/UPI). De com munistische partjj van China wil over leg met de andere communistische par tijen over het ideologische geschil. Dit meldt het Italiaanse communistische blad l'Unita in een bericht uit Praag. Het voorstel is volgens het blad vervat in een brief die is ontvangen op het za terdag geëindigde partijcongres in Praag en gericht tot alle aanwezige delegaties. De Chinese partij meent dat de Tsjechische partij de kloof in de arbei dersbeweging verbreedt door de kritiek op Albanië. Dit zou ernstige gevolgen kunnen hebben. President Novotny van Tsjechoslowakije verklaarde vol gens l'Unita naar aanleiding hiervan op het congres, dat de Tsjechische com munisten het hun taak achten de Chi nezen te vragen hun standpunt over de grote internationale problemen te herzien en zodoende bij te dragen tot de eenheid van de communistische be weging. Novotny werd op het congres her kozen als president en partijleider. Eveneens is zaterdag geëindigd het congres van de Italiaanse communisti sche partij. Palmiro Togliatti, de 69- jarige leider van de Italiaanse commu nisten, is herkozen als eerste secretaris. In een rede waarmee hij het congres be ëindigde, nodigde Togliatti de Chinese communisten uit, een delegatie naar Italië te sturen, zodat ze meer zouden leren over de Italiaanse communistische partij, standpunten zouden kunnen uit wisselen, en tot een beter wederzijds begrip geraken. De handel van de Sovjet-Unie met communistisch China vertoont sinds het groter worden van de ideologische ge schillen tussen beide landen een scherpe daling, zo hebben deskundigen van het State Department gisteren meegedeeld. Volgens hen heeft deze daling de Rus sische plannen inzake de handel totaal in de war gebracht en de Russische be talingsbalansproblemen groter gemaakt. Het rapport hierover is opgesteld voor de congrescommissie voor economische aangelegenheden. In het rapport zeggen de deskundigen, M. J. Garrison er, M. H. Crawford, dat de daling van de handel met 45 procent in 1961 voor de Sovjet unie zowel invoer- als uitvoerproble- men heeft meegebracht. Zo zou de Sov jet-unie nu uit andere landen aan de le vensmiddelen moeten zien te komen, die zjj tevoren uit China betrok, en zou zij moeilijkheden hebben met de afzet van machinerieën die oorspronkelijk voor China waren bestemd. De totale Russische uitvoer beliep m 1961 een bedrag van 6 miljard dollar, 436 miljoen dollar meer dan in 1960. zo staat voorts in het rapport. Er werden goederen ingevoerd voor 5,8 miljard dollar, een toeneming ten opzichte van 1960 met 203 miljoen dollar. De Sovjet-handel met onderontwikkel de landen steeg in 1961 met 46 procent en omvatte een bedrag van 1,8 miljard dollar, voornamelijk omdat de Russische handel met Cuba van 175 miljoen dollar in 1960 tot 578 miljoen in 1961 toenam. 1 w f? Guillermo Leon Valenciapresident van Columbia, aan het hoofd van een stoet eendenjagers, die in de rivier de Totumo waden. RABAT, 10 dec. (UPI) Het volk van Marokko heeft met overweldigen de meerderheid zijn goedkeuring ge hecht aan het voorstel van koning Moulaï Hassan H om de absolute monarchie te doen vervangen door een constitutionele monarchie, zo blijkt uit de uitslag van de vrijdag gehouden volksstemming. Alleen van één district, dat van Tarfaya in het uiterste zuiden zijn nog geen uitslagen binnen maar zij zullen van geen invloed zijn op de uitslag. Tot dusver stemden 3.706.732 personen Ja en 112.879 Neen van een totaal van 4.626.670 stemgerechtigden, van wie er 3.926.036 hun stem uitbrachten. Er waren 71.333 blanco-stemmen. Koning Hassan heeft derhalve de steun ge kregen van 96,96 procent van het kiezersvolk voor de grondwet die zijn vader zijn volk voor zijn dood had beloofd. Volgens de nieuwe constitutie is de persoon des konings onschend baar, en zal een Nationale Vergade ring worden gekozen die regeringen kan doen vallen. De koning kan het parlement ontbinden en in tijden van nood bij decreet regeren. HOLLANDIA, 10 dec. Eind decem ber zullen naar verwacht wordt de laatste tientallen ambtenaren van Ne derlandse nationaliteit uit Nieuw Gui nea vertrokken zijn, waarna er nog slechts honderd tot tweehonderd mis sionarissen en zendelingen werkzaam blijven. Als correspondent van het A.N.P. treedt, nadat de heer E. J. v. Wes- terloo is vertrokken het hoofd van de Nederlandse afdeling van Radio west Nieuw Guinea „Irian Barat", de heer C. Schaap, in samenwerking met zijn echtgenote op. Een andere Nederlander, die is ach ter gebleven, is de heer Stuyfbergen, de voormalige hoofdredacteur van de opgeheven Nieuw Guinea Koerier, het laatste dagblad dat er in het Neder lands verscheen. Hij fungeert op Nieuw Guinea als correspondent voor het Amerikaanse persbureau Associated Press en hij is de enige redacteur van een in het Maleis verschijnend week blad, genaamd „Tifa" (Drum). Het defilerende publiek zal echter ge noegen moeten nemen met een blik op de veertien traptreden; de twee toege schoven gordijnen voor de ingang van de eigenlijke crypte beletten een nader contact met de laatste rustplaats van de vorstelijke dode. Zij maken duide lijk, dat zich daarachter de privé-ruimte uitstrekt, die slechts familieleden van de ontslapen koningin toekomt. Het was in deze intimiteit, dat konin gin Juliana, haar echtgenoot en vier dochters zaterdag zich enkele minuten aan alle openbaarheid konden onttrek ken; het oog van de televisiecamera schampte af op het snel weer dichtval lende voorhangsel en de ruim 2700 ge nodigden in de kerk, die het gebouw tot in de uithoeken vulden, gaven door een ing togen stilte blijk van het besef, dat hier een dochter in afzondering de laatste groet wilde brengen aan haar overleden moeder. Tot het ogenblik, dat de lich te, uit Japans hout vervaardigde, kist tot voor de ingang van de koninklijke L fkelder werd gedragen was het nog houden. Dat een Franse predikatie werd gehouden en het bekende ,,A Toi la gloire" werd gezongen, houdt verband met het feit, dat sinds Willem van Oran je, naast een Nederlandse een Waalse hofpredikant aan het hof is verbonden Het viel ieder op, hoe intens konin gin Juliana en prins Bernhard, de koningin Wilhelmina, de moeder des va derlands, die plechtig ten grave werd gevoerd. De daarop volgende paar mi nuten gold het uitsluitend het afscheid van een dierbaar familielid. Ot liever: een tot weerziens, want met zorg was in heel de kerkelijke plechtigheid elk détail weggelaten, dat tot droeve gedachten aanleiding zou kunnen geven, in overeenstemming met de wens van koningin Wilhelmina: haar dochter en vier kleindochters in het t gekleed, de bloeménpraoht rond om de grafkelder eveneens overheer send wit, géén treurmuziek door de Ma rinierskapel noch rouwliederen door de menigte in de kerk, terwijl ook de ora- ti-s door de twee hofpredikers, dominer J. F. Berkel en de Waalse predikant G. Forget geheel in majeur waren ge- laatste gekleed in het gala-uniform van generaal der mariniers, aan de gebeden en gezangen deelnamen. Tus sen hen en de kansel in stond de kata falk met daarop de met de nationale vlag bedekte kist. Later verwijderden een adelborst, twee cadetten van de landmacht en één van de marine deze vlag en werd de simpele koperen naamplaat zichtbaar, die slechts de naam, geboorte- en sterfdatum ver meldt van de overleden vorstin. Zonder opsmuk was ook de kist zelf, zoals heel deze liturgische begrafenis plechtigheid zich kenmerkte door een voud en waardigheid. Van luister was eigenlijk nauwelijks sprake. Ook de aan wezigheid van zoveel vorstplüke perso nages, uitsluitend aanwezig a titre pri vé, vermocht die sfeer niet te versto ren. Onder de overige genodigden er velen die kennelijk moeite h waren er velen die kennelijk moeite hadden gehad met het protocollaire „wit" van de begrafenis. Zwarte hoedjes bij de da mes en zwarte stropdassen bij de heren bleken bepaald geen zeldzaamheid. Voorzover men de gebeurtenissen in de kerk niet kon volgen, bijvoorbeeld door uitzicht belemmerende pilaren, vingen tek visiemonitors de hiaten op, ook ai een voorbeeld van de uitstekende or- ganisat'e om dit in dit verband wat pi jfane woord te gebruiken die aan de plechtigheid ten grondslag lag. anaf vier uur zaterdagmiddag tot ne gen uur 's avonds heeft een onafgebro ken stroom Nederlanders gedefileerd langs de koninklijke grafkelder. Als eerste traden de Nieuwe Kerk binnen: het gemeentebestuur en het college van kerkvoogden der Nederlands Hervorm de Gemeente te Delft. Namens het ge meentebestuur en de Deiftse burgerij legde de burgemeester, de heer D de Loor, een krans van witte chrysanten en donkerrode rozen en linten in de Deiftse kleuren, wit en zwart, voor de ingang van de grafkelder. Naast ei. rond de toegang ligt nu een waar tapijt van bloemen, dat zich uit strekt tot het praalgraf van Willem van Oranje, waartegen de krans van het voormalig Verzet is geplaatst. Hoewel herhaaldelijk was bekend ge maakt, dat de Nieuwe Ker' zondag ge sloten zou zijn, reisden ook gistermid dag honderden naar Delft om deel te nemen aan het défilé. Sommigen van hen kwamen uit Limburg en Friesland, maar allen moesten terugkeren zonder de kerk te hebben betreden. Tass zei dat na afsluiting van de eer- ste zittingsperiode van het Concilie, het nog te vroeg was om een waardebepa ling te maken. Dat zou afhangen van de feitelijke samenhang der krachten die zich in de laatste fasen zouden open baren, aldus het persbureau. De reac tionaire pers was volgens Tass onte vreden over de „uiterst correcte hou ding van het Concilie jegens de afwij kende mening". Vooral was ze ernstig teleurgesteld in haar verwachtingen dat het Concilie een „kruistocht tegen het communisme" zou afkondigen. „Tot consternatie van allen die wapengeweld aanbidden, ging er van het Concilie een andere roep, een roep voor vrede, uit," aldus Tass. Het Russisch letterkundig tijd schrift heeft zaterdag in een artikel over de eerste zitting van het Conci lie geschreven, dat men de Paus er kentelijkheid verschuldigd is voor zijn „zeer reële houding tegenover ver scheidene moderne vraagstukken". Gedurende zijn pontificaat hebben in de politiek van het Vaticaan verschei dene nieuwe stromingen vorm gekre gen, aldus het blad. Het schrijft verder, dat de encyclie- PEKING, 10 dec. (Reuter) Com munistisch China heeft er gisteren bij Indië op aangedrongen, „een duidelijk en definitief antwoord" te geven op de Chinese voorstellen voor een bestand en c nderhandelingen over het grenscon flict. In een memorandum dat op de Indische ambassade is overhandigd, wordt gezegd, dat er „niets vaags" is in de Chinese voorstellen en dat Indië daarom niet behoeft te blijven vragen om opheldering. In een zaterdag te Peking uitgegeven verklaring van net Chinese ministerie van buitenlandse zaken werden de „on beschaamde voorstellen" van Indië voor een oplossing van het conflict van de hand gewezen. Het door de Indiërs hard nekkig vastgehouden standpunt, dat de Chinese troepen zich moeten terugtrek ken op de posities die zfi voor 8 septem ber innamen, is voor de Chinezen on aanvaardbaar, aldus de verklaring, en maakt een oplossing van het conflict onmogelijk. In New Delhi heeft een Indische woordvoerder de Chinese verklaring van zaterdag een „openlijk dreigement" genoemd, omdat daarin feitelijk wordt gesteld, dat er alleen vreedzame on derhandelingen kunnen komen op basis van de Chinese voorstellen. Hij achtte de verklaring „in het bijzonde betreu renswaardig" omdat zij „een soort ul timatum" scheen in te houden aan de deelnemers aan de conferentie van zes niet-verbonden landen die vandaag in Colombo begint. ken van Paus Joannes gekarakteri seerd worden door het feit dat zij niet langer het communisme „openlijk en woest" aanvallen, noch verbonden als de NAVO of de CENTO krachtig steu nen of om een harde Westerse politiek tegen de communistische landen vra gen. „Deze wijziging in de politiek van het Vaticaan is een gevolg van het feit, dat de Kerk om haar invloed te behouden, met de gewijzigde toestand in de tweede helft van de twintigste eeuw rekening houdt. Volgens het blad is in het Vaticaan tevens een nieu we houding tegenover het vraagstuk van de vrede te bemerken. (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 •LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM'TEL 223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). Vanavond en vannacht opklaringen met nog hier en daar een bui. Mor gen toenemende bewolking gevolgd door regen. Aanvankelijk overwe gend matige later weer tot krachtig of hard toenemende wind krimpend van noordwest naar zuidwest. Van nacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. DINSDAG Zon: 8.37—16.29. Maan: 16.59—8.16. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 10 dec. Tijdens het week einde is de vorst verdreven door een actieve depressie met een stormach tige wind en 8 a 12 mm regen. Een hogedruk-uitloper passeert ons mor genochtend met opklaringen. Daarbij is er plaatselijk nog wat lichte vorst, mo gelijk met gladde weggedeelten. Mor gen komen er flinke opklaringen voor, maar tegen morgenavond nadert een volgende oceaanstoring, die weer zach tere lucht met enige regen gaat aan voeren. Station max. mm aeersi Weex temp temp afgei gisteren 24 uur Den Heidei regenbui 8 6 13 Ypenburg zwaar bew. 8 7 8 Vlisslngen zwaar bew. 8 6 6 Eelde licht bew. 6 2 5 De BUI regenbui 7 5 11 Twente halif bew. 6 2 11 Eindhoven half bew. 7 4. 9 Zd-Limburg geh. bew. 7 3 6 Stockholm geh. bew. 4 1 0.3 Oslo licht bew. 6 -3 0 half bew. 4 3 1 Londen licht bew. 9 4 5 Amsterdam regenbui 7 6 9 Brussel geh. bew. 8 3 6 Luxemburg regen 6 1 8 Parijs zwaar bew. 9 5 2 Nice licht bew. 11 4 0 Berlijn regen 4 3 4 i rankfort regen 7 2 6 Miinchen sneeuw 7 1 6 Zürich zwaar bew. 6 3 7 Genève regen 7 4 12 Locarno half bew. 6 -4 0 Wenen geh. bew. -5 -5 0 Innsbruck sneeuw -1 -4 2 Rome regen 12 4 1 Madrid onbewolkt 7 -4 0 Mallorca licht bew. 15 1 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1