Streekplannen vastgesteld Vechtersbazen voor de Haar lemse politierechter HENSEN Plannen voor bouw nieuw politiebureau in eind-stadium STILLE NO Sportiviteit betekent ook hulpvaardigheid J Boeiende onder wijs-expositie Bestuurde Trillingen' Bouw van 329 koopwoningen in Schalkwijk-B begonnen Naaimachines EERSTE PAAL MORGEN IN DE GROND Zwakke stemming B. en W. overwegen herziening van algemene politie-verordening KVP-activiteiten in Noord-Holland Wethouder Geluk slaat eerste paal F eijenoord-V asas definitief NIET op de televisie ENGEL Bescheiden? Sint-Jacobsgodshuis Ontwerpbegroting Haarlemmerliede RIOLERINGS- VOORSTELLEN Aanwinsten Katholieke Leeszaal Inzegening Titus Brandismtaischool Koopman betrapt bij het stelen van melk tSMsksl I H. W. VAN TURNHOUT: AT AX-T AXI IN VLEESHAL Rattenbestrijding in Haarlem Opstelling VASAS Receptie W. Ockeloem DINSDAG 11 DECEMBER 1962 PAGINA 3 HEREN-ONDERGOED GEMENGD WOL HALFWOL WOL Voor een goede keus natuurlijk.... PAARLAARSTEEGI Oplichting 1.2.3.4.5. ACHTERSTALLIG ONDERHOUD Burgerlijke Standi Haarlem LAATSTE NIEUWS - De Provinciale Staten van Noord holland hebben de streekplan nen voor noord-Kennemerland en IJmond-Noord vastgesteld. Een 3-eer omvangrijke arbeid, vooral in de voorbereidende commissie, is hieraan vooraf gegaan. Tegen het ontwerp voor Noord Kennemerland waren honderdnegenentwintig be zwaarschriften ingediend en tegen dat voor IJmond-Noord tweeëntwin tig. Hieruit blijkt reeds de moeiza me wijze waarop tot een beslissing ts gekomen, waarbij nog kwam dat tijdnood een diepgaande studie ern stig belemmerde. De op 23 oktober higediende ontwerpen moesten vóór 12 december worden vastgesteld. Overschrijding van deze fatale wet telijke termijn zou al het reeds ge dane werk vruchteloos hebben ge blaakt; men zou de wettelijk voor geschreven procedure weer opnieuw hebben moeten beginnen. Het grote aantal bezwaarschriften 's tevens een aanduiding van de gro te openbare en particuliere belan gen welke met de vaststelling van een streekplan zijn gemoeid. Voor het streekplan Noord-Kenne- hnerland lag het zwaartepunt bij de ontwikkeling van Alkmaar. Agrari sche belangen waren daarbij ook be trokken. Voor de uitbreiding van Alkmaar had men de keuze tussen de ten zuiden van Alkmaar gelegen Boekelermeer en de noordelijke Daalmeer. Voor de agrariërs werd van twee kwaden het minste geko zen: de voor tuinbouw geschikt te blaken Boekelermeer is behouden gebleven, de als agrarisch gebied blinder aantrekkelijke Daalmeer Werd bestemd om in de verdere toe komst te worden bebouwd. Deze be slissing werd van KVP-zijde toege juicht, omdat daardoor de mogelijk heid wordt geschapen, de in de Umond gevestigde tuinders, die voor de ontwikkeling van dit gebied moe ten verdwijnen (en dat zijn er ruim twee honderd) niet al te ver gelegen vervangende gronden aan te bieden. Door de PvdA werd geageerd tegen beschikbaarstelling van duingronden Voor agrarische bestemming. Hier door ging in de omgeving van Eg- biond ondanks verzet van de KVP - 37 ha grond voor de agrariërs Verloren. Een poging om in de IJ mond Noord de zogenaamde gron den van Boreel (37 ha) hetzelfde lot te doen ondergaan kon worden ver ijdeld. De enge begrenzing van de be bouwde kom van Limmen en Eg- biond Binnen werd gehandhaafd. Ho pelijk zal het namens de KVP gehou den pleidooi om deze gemeenten eni ge ruimte te geven voor haar na tuurlijke ontwikkeling, namelijk de huisvesting van de eigen bevolking, Van gunstige invloed zijn als Gedepu teerde Staten moeten beslissen op de door die gemeenten te ontwerpen be stemmingsplannen. Voor de gemeen ds Uitgeest kon in het commissie- heraad een succes worden geboekt: öeZe gemeente kreeg de door haar ®evraagde ruimtelijke armslag. De discussie over het streekplan IJmond-Noord kreeg een be- wogen karakter toen de woord- voerdster van de KVP de gemeente- lijk© indeling, met name de samen- voeging van Beverwijk en Heems kerk ter sprake bracht. Zij kwam in conflict met de voorzitter, de com missaris der koningin, die alleen discussie voor de planologische as pecten toeliet en niet over de ge meentelijke indeling. Andere spre kers, die hetzelfde onderwerp later öansneden, werden niet door een voorzitterlijke hamerslag getroffen. Bij de replieken kon de KVP-woord- voerdster, die overigens ook zelf haar eigen weg vond om te zeggen Wat zij op haar hart had, de opmer king plaatsen, dat het haar tot vol doening had gestemd, dat haar vi sie die zij niet tot uiting mocht brengen niettemin naar voren was gebracht! Een later door alle fracties (be halve de prot. christ. groep) inge diende motie, waarbij de minister Van Binnenlandse Zaken werd uitge nodigd het wetsontwerp tot samen voeging van Beverwijk en Heems kerk zo spoedig mogelijk bij de Tweede Kamer in te dienen, werd door een voorzitterlijk veto getrof fen. Een impasse dreigde, toen de leider van de kvp-fractie verklaarde dat hij de goedkeuring van het streek plan wilde koppelen aan de beslis sing voor de motie. Beide zaken zou den moeten worden uitgesteld tot 8 januari 1963, wanneer de Provincia le Staten weer bijeen komen voor de behandeling van de begroting. Daar Uitstel van de stemming over het streekplan onmogelijk bleek, vond hien een tussen-oplossing: het streek plan voor de IJmond-Noord werd Vastgesteld; de motie komt 8 janua ri in behandeling nadat Gedeputeer de Staten daarover schriftelijk hun Standpunt hebben kenbaar gemaakt. Onze indruk is, dat men niet altijd gelukkige hand heeft gehad in geze zaak. Men vergete niet, dat de provinciale Staten inzake grenswij ziging een samenvoeging van ge beenten geen wettelijke taak heb ben. Het is de vraag of men er goed San doet om desondanks de samen- meeging van Heemskerk en Bever- Mik zó scherp naar voren te bren- ®en. Daar komt nog bij, dat Gedepu- berde Staten momenteel nog om ïjdvies hebben gevraagd een wets voorstel tot samenvoeging van jjeemskerk en Beverwijk. De com- bIssaris der koningin liet blijken dat JJh college daaromtrent geen een- temmig oordeel heeft. r He actie van de Statenfracties was Jwnnelijk mede bedoeld en o.i. erecht om Gedeputeerde Staten J® dopen thans spoedig hun stand- Pünt te bepalen. He tijd voor beraad, die thans ge- «ogeven is, maakt het mogelijk om o omstreden motie nog eens op haar iAatsrechtelijke en tactische meri- te bezien. (Advertentie) De beste europese merken. **ANSE ZIG-ZAG NAAIMACHINE 350.—. Nwitstr. 181 - Haarlem - Tel. 14444 (Advertentie) HAARLEM, 11 dec. „Het meisje was van uw attenties niet gediend", hielp de politierechter gistermorgen een 19-jarige timmerman uit Beinsdorp zich herinneren. De jongeman stond terecht omdat hij op 7 oktober van dit jaar in Zaandam een verwoede vechtpartij ge leverd had met een loodgieter, die met twee metgezellen op het hulpgeroep van het meisje was komen toelopen. Een van de drie mannen had zich tussen de jongeman en het meisje geworpen en het meisje daarop onder zijn hoede go- nomen. De geërgerde minnaar keerde zich toen naar de twee overige mannen. Hij wierp zijn leren jas. op de weg, liep in zijn haast een juist passerende brom fietser omver en stortte zich op de lood gieter. Bij de vechtpartij lieP Je lood gieter verwondingen aan hoofd en benen op, terwijl verdachte er met een groot aantal kleerscheuren van afkwam. Het is duidelijk dat verdachte bijzonder agressief is en gehandeld heeft als iemand die zijn zin niet krijgt en daar om geweld gebruikt, meende de officier van justitie. Hij eiste een boete van 75 en twee weken voorwaardelijk. De poli tierechter maakte daar 50 en twee weken voorwaardelijk van. Veel te ver was, volgens de politie rechter, een 41-jarige expediteur uit Lijn den gegaan bij een gevecht dat de expe diteur op 18 september van dit jaar met zijn broer gehouden had. De broer had bloedende verwondingen aan het ge zicht opgelopen, terwijl hij bovendien door de expediteur en diens vrouw door het gangetje gesleept en op de rijweg neergelegd was. Verdachte verontschul digde zich door te beweren dat zijn broer de ruzie uitgelokt had door hem in het bijzijn van het personeel op zijn vingers te tikken. Toen bij een daarop volgende ruzie zijn broer de deur achter hem dichtsloeg en de expediteur zijn hand daarbij knelde, was de boot aan. Hij wierp zich op zijn broer en begon hem in het gezicht te stompen en te schoppen. De officier die zich een der gelijke reactie na het knellen van een hand wel enigszins kon voorstellen, eiste een boete van 50, de politierech ter vonniste conform. „Ik ben zelf ook verbaasd over wat ik gedaan heb", verklaarde een 25- jarige machinebankwerker uit Zaan dam. Tijdens de rustpauze van een voet balwedstrijd in september van dit jaar had hij met twee doelschieters als reserve-keeper wat ingespeeld. De bal was daarbij lasnigs het doel in het publiek geschoten. Een van de toe schouwers ving de bal en stuitte er wat mee, alvorens hij deze het middenveld intrapte. De machinebankwerker was daarop uit zijn doel gelopen, de toe schouwer getrapt en in het gezicht ge slagen en was daarop naar zijn doel teruggekeerd. „De man had me gesard door zo lang met de bal te blijven stui ten", verklaarde verdachte. De officier van justitie, die verdachte een ernstig tekort aan sportiviteit verweet, eiste 60. De politierechter veroordeelde de bankwerker tot 45. „Verdachte heeft een bijzonder grote gave: zijn welsprekendheid", merkte de officier van justitie op „hij gebruikt die met élan en weet daardoor vaak iets van anderen gedaan te krijgen". Ook in oktober van dit jaar had de ver dachte, een 34-jarige tuinman uit Dor drecht, twee keer geld losgekregen, na dat hij een vertrouwenwekkend verhaal had opgehangen. Hij was van een dege lijke boerenfamilie en bezat zelf een kwekerij, had hij verteld. Hij was enkele dagen aan de rol geweest en had niet meer voldoende geld voor de terugreis (Advertentie) Lange Pantalon maat 5 Borstrok k. mouw 5 Borstrok I. mouw 5 4.25 5.90 é.65 3/4 Pantalon, maat 5 L. Pantalon Borstrok k. m. Hemden k. m. 7.75 9.25 8.55 9.85 Pantalon Borstrok k. mouw Borstrok I. mouw maat 5 13.50 5 12.— 5 11.— uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif' Vandaag een flinke sprong in de goed richting dank zij een roya le gift. De kleintjes zijn niet minder welkom. Op een giro-strookje troffen we de aantekening: „Een be scheiden bijdrage voor uw prachtig doel". Uw gift is minder een kwestie van bescheidenheid dan van voldoen aan uw voornemen. Het grote pro bleem is altijd: meteen opstaan, giro- boek pakken, gift overmaken en en veloppe op de post doen. Minstens zo moeilijk is het, er met dit weer uit te breken en een gift aan ons bureau be zorgen. Daarom is voor ons iedere bij drage, hoe groot of klein ook, een dubbel gewaardeerde gift. Wie volgt het voorbeeld van de gevers, die zich reeds gemeld hebben? Per giro ontvingen wij: E. C.-W. ƒ5,-; Kousenfabrieken Hin N.V. ƒ500,-; W. v. d. B. 10,-; F. B. 10,-; J. K. 2,50; J. A. K. ƒ25,-; J. H. A. N. ƒ20,-. Aan ons bureau werden de volgende giften bezorgd: N. N. ƒ2,50; G. T. ƒ2,50; H. B. ƒ2,50. U kunt Uw gift onder het motto „Stille Nood" gireren op nummer 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant of bezorgen aan ons bureau Smedestraatö Haarlem. per trein. Tien gulden had de toehoorder hem prompt geleend. Bjj een tweede was de opbrengst 2,50. De 12,50 was echter direct aan sterke drank en siga retten opgegaan. „Ik kwam zonder een cent op zak uit het huis van bewaring, ik moest toch ergens geld vandaan krij gen?", zei verdachte, die clementie vroeg omdat hij van jongsaf aan een „leidende hand" had moeten missen. De officier van justitie eiste drie maanden met aftrek tegen hem. De verdedigster van de tuinman vroeg verlichting van de straf omdat verdachte een voor waardelijke straf had lopen, die nu wel snel aan bod zou komen. De politie rechter hield daar In zijn vonnis reke ning mee en veranderde de straf in twee maanden met aftrek. KERSTAVOND Op maandag 17 de cember belegt de Buurtvereniging Overveen in „Bloemenheuvel", Bloe- mendaalseweg 158 een kerstavond. Aan de avond zullen medewerken: Het Over- veen's Dames Ensemble, Stans Mook, sorpaan; Marcel Dirickx, declamatie; R. Stoffer, viool. Aanvang 8 uur. HAARLEM, 11 dec. Met de bouw van het nieuwe St. Jacobsgodshuis wordt morgen officieel begonnen. Op het voormalige buiten „Leeuw en Hooft" op de grens van Haarlem en Heemstede zal de heer B. M. Brans, waarnemend voorzitter van het college van regenten, de eerste paal voor het bejaardentehuis heien. HALFWEG, 11 dec. B. en W. van Haarlemmerliede .en Spaarnwoude heb ben gisteravond de raad de ontwerp begroting voor 1963 aangeboden. De ge meentebegroting sluit zonder tekort en wjjst aan uitgaven een totaal aan van 944.881,65 tegen een totaal van ƒ804.828,36 In 1962, een stijging dus van 140.053,29, Wat het te voeren beleid in 1963 betreft zeggen B. en W. onder meer, dat de invoering van werkclassi- ficatie en prestatiebeloning voor de ge meentewerklieden in overweging dient te worden genomen. In verband met onder meer de invoering van de vijf daagse werkweek zal het ambtenaren reglement aan deze nieuwe situatie worden aangepast. Tevens zullen B. en W. met een voorstel tot herziening van de „uitkeringsverordening" voor de dag kernen. Daarbij wijst het college er met nadruk op, dat ook ai het mogelijke zal worden gedaan om de gemeente in een hogere klasse te krijgen. De voorbereidingen van de bouw van een nieuw politiebureau in Halfweg zijn in volle gang. Het ligt in de bedoe ling de bestaande algemene politiever ordening volledig te herzien. Ook de voorbereiding voor de bouw van een nieuwe brandweergarage aan de Bea- trixstraat vindt voortgang. Bekend is al, dat men het volgend jaar met de bouw kan beginnen. De totstandkoming van een nieuwe garage is zeer urgent, nu de huur van de pakhuisruimte aan de Oranjestraat, waarin de autospuit en het overigemateriaal is ondergebracht, met ingang van 1 januari is opgezegd. Het materiaal zal tijdelijk worden op geslagen in het gebouw van gemeente werken. Het komende jaar verwacht men da voltooiing van achtentwintig woningwet- aan de Irenestraat in Half weg. Met betrekking tot de dringende behoefte aan bouwgrond, brengen B. en W. de raad in herinnering, dat het be roep tegen het besluit van G.S. tot ont ogen Met HAARLEM, 10 dec. De aanleg van de tweede ringtransportleiding, gedeelte België-laanOostelijke Randweg door Schalkwijk, ten behoeve van het water bedrijf, blijkt 64.000.- duurder te zijn dan geraamd was. De Haarlemse raad wordt nu gevraagd het reeds toegestane crediet van 1.525.500.- te verhogen tot 1.589.500.-. Het vernieuwen van de riolering in de Meteorenstraat, de Plataanstraat, de Altenastraat en gedeelten van het Stuyvesantplein gaat 168.000.- kosten. De aanleg van riolering en bestrating ten zuiden van de Westelijke Randweg wordt geraamd op 100.000.-. Ook in de Nieuwe Gracht zal een riolering worden aangelegd. De kosten daarvan worden geraamd op 170.000.-. Daarna zal een nieuw wegdek worden aangebracht. In de Oorkondelaan, de Hannie Schaft- straat de Pladellastraat en het oostelijk gedeelte van de Slachthuisstraat zal een stamriool moeten worden aangelegd, c.q. het bestaande stamriool moeten worden vernieuwd. Dit rioolgedeelte zal een on derdeel vormen van de verzamelleiding die t.z.t. het rioolwater van de Amster- damsebuurt, het Slachthuiskwartier en Parkwijk naar de op te richten riool waterzuiveringsinstallatie in Schalkwijk zal voeren. De kosten zullen 271.800.- bedragen. De r.k. openbare leeszaal en biblio theek heeft deze week de volgende ro mans aangeschaft: Andric, De kroniek van Travnik; Amau, Demasqué na mid dernacht; Bleek, Belager van het leven; Blijstra, Ik ben het zelf niet; Christie, Trein 16.50; Corsari, Doden dansen niet; De 43ste april, (verhalen van o.a. Poesj- kin, Gogol, Tsjechow); Elgin, De dokter is ook een mens; Van Eyk, Josefine; Fowler, Als een glimlach van de lente; Hobart, Het raadsel van de halve clown; Van Isaoker, De reis naar Ispahan; Kon- salik, Noodlot in eigen hand; Van Marle- Hubregtse, Bedreigd bestaan; Van der Meer, Zeven ware legenden; O'Connor, Een vleug van weemoed; Radford, E. en M. A. Radford, De Achillespees; Stone, De roman van het leven van Mi chelangelo. 3 din.; White Gardner, De meidoorns. HAARLEM, 11 dec. Zondagmiddag 16 december zal pastoor B. Voets van de parochie van de „Pastoor van Ars" de Titus Brandsmaschool aan de Krom houtlaan plechtig inzegenen. De plech tigheden beginnen met een Lof om 3 uur in de parochiekerk, waarna de in zegening zal geschieden, 's Avonds zal „Die Haerlemsche Musyckcamer" o.l.v. André Kaart ter gelegenheid van de in zegening van de school en het tweede jaarfeest van de parochie een concert geven in de kerk. EXPOSITIE Zaterdagmiddag 15 december zal om 3 uur de heer Simon Busé in „De Waag", het verenigings gebouw van het Haarlemse genoot schap „Kunst Zij Ons Doel", een ten toonstelling openen van werken van le-* den van het Goudse kunstcentrum „Burgvliet". De tentoonstelling staat in .het kader van de uitwisseling tussen I Haarlem en Gouda. houding van goedkeuring aan de wij ziging van het uitbreidingsplan-in-onder- delen „Halfweg" waarm de bouw van enkele woningen ten noorden van de spoorlijn Haarlem-Amsterdam was gepland ongegrond is verklaard. In de loop van het volgend jaar hoopt men ook een begin te maken met de sane ring van enkele onbewoonbare wonin gen in Halfweg en Ruygoord. Met be trekking tot de restauratie van de molen „De Slokop" en de „Stompe Toren" in Spaarnwoude zullen B. en W. het ko mende jaar voorstellen doen. HAARLEM, 11 dec. Vannacht om streeks kwart voor twee werd in de Kogelstraat een 50-jarige koopman door een politieagent op heterdaad be trapt bij net stelen van flessen melk, die hij uit kratten op zijn bakfiets laad de. Toen de koopman de agent zag naderen, begon hij snel zijn buit 14 flessen terug te zetten, zodat hij nog zeven flessen in zijn bakfiets had toen de agent arriveerde. De man is ingesloten, de bakfiets werd in beslag genomen. AMSTERDAM, 11 dec. Onder voorzitterschap van mr. J. A. Mom- mersteeg heeft de provinciale centrale van de KVP in Noord-Holland een dezer dagen gesproken over de nood zaak van een breder en doelmatiger contact tussen degenen, die betrokken zijn bij het katholieke politieke werk in deze provincie. De samenwerking tus sen de Kringen Amsterdam, Haarlem en Den Helder bleef tot dusver beperkt tot het voorbereiden van verkiezingen. Het bestuur van de provinciale cen trale is gemachtigd commissies ad hoe in te stellen, waarbij gestreefd zal worden naar een grote technische en politieke deskundigheid en een veelzij dige maatschappelijke representatie. Het is de bedoeling dat deze commis sies rapporten uitbrengen, die een betere meningvorming over provinciale vraagstukken mogelijk maken. Deze rapporten zullen bovendien het werk van de KVP-fraktie in de Provinciale Staten vergemakkelijken. De vergadering heeft het bestuur verzocht een prioriteitenschema op te stellen en daarop als belangrijkste onderwerp te plaatsen de ontwikke ling van het Noordzeekanaal-gebied. Algemeen was men van oordeel, dat dit vraagstuk met zijn vele, ook nati onale en internationale aspecten, voor de gehele provincie van beslis send belang is. Voorts werd het besluit genomen jaarlijks een provinciedag te houden, waarvoor leidinggevende figuren uit het politieke, sociale,- economische en kulturele leven van Noord-Holland zul len worden uitgenodigd. Telken jare zal daar een voor de provincie belang rijk onderwerp aan de orde worden gesteld. (Advertentie) k ls wij met de armoe in het al- jv f\ gemeen geconfronteerd wor- sj IT den, is de eerste reactie: snel J suoux tappa ueao 'uodopioop v wil direkt bij de armoe betrokken §fc worden, bevreesd als hü is dat deze 3 nood ook op hem zal overslaan als- of het een besmettelijke ziekte is. A Velen sluiten hrrn ogen, wanneer ze 4 een arme medemens ontmoeten en 3 pas wanneer ze in de verlichte, rijke buurt komen ontgaat er niets f| aan hun speurende blikken. Jf Dit is zuiver menselijk! Ieder if tracht zoveel mogelijk aardse goe- g deren te verzamelen om daarmee te 5 pronken en daarom geprezen te wor- den. De macht van het geld heeft w elke mens in een vaste greep en wij 1 hebben deze situatie zelf geschapen: gl van ruilhandel naar kopen en van kopen naar geld. En dit geld bracht I? de macht in de wereld; elke gulden p gaf meer aanzien, elke rijksdaalder iv meer zeggingskracht. Maar met dit systeem werd de 1 arme geboren en de rijkaard schiep f zich een slaaf. Maar voor allen S» rijken en armen bestaat er ge- f lukkig ook een geloof! En dit geloof g leert ons, dat wij aan het hierna- H maals moeten denken, waar aardse armoe in hemelse macht wordt om- 't gezet. En nü, in deze Kersttijd, kun- Nood" in waarde winnen als ook de I nen we al iets van die macht schep- gehele sportende jeugd en de duizen- van Turnhout, man-van-de- sport bij uitstek. Mobilofoon service dag en nacht pen door onze medemensen in nood uit hun zorgen omhoog te beuren: we kunnen ons een spaarrekening voor de hemel verwerven. Wie weet hoe we die nog nodig zullen hebben. Wat zou de prachtige „actie Stille den sportminnende hun offertje bij dragen tot leniging van de nood van hun medemens, waardoor er niet al leen successen op velden en in zalen maar ook voor het leven geboekt kunnen worden! )ekt HAARLEM, 11 dec. Gistermiddag opende de wethouder van onderwijs in Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, de onderwijstentoonstelling „Bestuurde Trillingen" welke onder auspiciën van de Vereniging Nederlands Fabrikaat tot eind januari in de Vleeshal wordt ge houden. De vereniging Nederlands Fa brikaat is een niet-commerciële vereni ging en stelt zich ten doel vooral aan de jeugd voorlichting te geven over de huidige Nederlandse industrie. Een van de belangrijkste onderdelen van de activiteiten van de vereniging zijn de onderwijstentoonstellingen, welke zij eenmaal per jaar in alle plaatseh HAARLEM, 11 dec. Gistermiddag heeft de Haarlemse wethouder van On derwijs, de heer D. J. A. Geluk, tus sen twee gure buien door de eerste paal geheid van de woningen in Schalk wijk B, die gebouwd gaan worden in op dracht van de Stichting Woningbouw Schalkwijk. De weth. verricht te deplech- tigheid namens zijn collega voor Volks huisvesting, de heer J. A. Schippers, die wegens ziekte verhinderd was. De heer Geluk toonde zich voldaan, dat met dit belangrijk complex gestart kon worden, hoewel de grond nog formeel overgedragen moet worden door de ge meente. De gemeente is er zelfs nog geen eigenaar van. „Maar goed, dat komt wel", verzekerde de wethouder. De voorzitter van de stichting, de heer C. Groot, had een kort welkomst woord gesproken tot de vele aanwezi gen: personen die ambtshalve of als toekomstige bewoners bij de bouw be trokken zijn. Hij weest erop, datde stichting zich ten doel heeft gesteld woonmogelijkheden te bieden aan per- Wethouder D. J. A. Geluk als voorman- p aalheier. sonen, die anders in Haarlem wellicht niet aan bod konden komen. Hij geloof de, dat de woningen niet alleen goed van kwaliteit, maar ook goedkoop van aankoopkosten zouden worden. Wethouder Geluk richtte zich daarop vooral tot de nieuwe bewoners, die hij een soort pioniers noemde. Schalkwijk A is intussen al uitgegroeid tot een klein stadje. Schalkwijk B moet nu vol gebouwd worden. De eerste bewoners zullen daar nog niet alle gerief vinden, waarop zij gesteld zijn. Maar de ge meente stelt alles in het werk om ook in Schalkwijk B al tegelijk met de eer ste woningen zoveel mogelijk verdere accommodatie als winkels en scholen gereed te krijgen. Het complex, waarvoor de wethouder -de eerste paal sloeg, telt in totaal 329 woningen. De Stichting Woningbouw Schalkwijk laat er daarvan 20Q zetten. Het worden koopwoningen voor de nieu we bewoners. Het zijn eengezinshuizen met gemiddeld vijf kamers. De wonin gen zijn ontworpen door architect Ch. van Heelsbergen uit Arnhem en ze wor den gebouwd door de n.v. Voordouw uit Amsterdam. van enige betekenis in ons land orga niseert. Momenteel beschikt de vereni ging over vijf „verplaatsbare" exposi ties, te weten „Nederland maakt het", „Vakmanschap Nederlands Faam", „Verstandig dus gezond", „Van put tol pomp" en „Bestuurde trillingen". Aan elke tentoonstelling is een vaste „leer kracht" verbonden, die de jeugd voor licht. Reeds vijftig scholen in Haarlem zowel lagere- als middelbare, ulo of technische scholen hebben voor een rondgang langs de expositie in de Vlees hal ingeschreven. In de kerstvakantie zal de tentoonstelling gesloten zijn. „Be stuurde trillingen" wil de schooljeugd in kennis brengen met de begrippen elec- triciteit en electronica, die in deze tijd van radio en televisie, stereofonische en monorale geluidsweergave waarvoor juist de jeugd zo'n -grote belangstelling heeft van veel betekenis zijn. De rondleider is ae heer C. Berends ten Kate. Wethouder Geluk herinnerde eraan, dat het onderwijs op scholen de snelle ontwikkeling van de techniek tegenwoor dig nauwelijks kan bijhouden. Daarom juichte hij het zeer toe, dat dergelijke exposities overal in het land worden opgezet en dat men de schoolgaande jeugd op verantwoorde wijze omtrent die ontwikkeling voorlicht. Met het oog op de toekomst achtte de heer Geluk het zelfs zeer belangrijk, dat men bij de jonge Nederlanders door juiste voor lichting het enthousiasme voor de tech nische wetenschappen stimuleert. De voorzitter van de Vereniging Nederlands Fabrikaat, de heer A. Sandfort, gaf een kleine toelichting op de expositie. HAARLEM, 11 dec. Van donder dag 13 tot en met vrijdag 21 december wordt overal in het land de jaarlijkse rattenbestrijdingsactie gehouden. In Haarlem kan men omtrent de actie in lichtingen verkrijgen bij de gemeente lijke ontsmettingsdienst aan de Oude- weg 93; telefoon 13884. HAARLEM, 10 dec. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om f 237.372,43 ter beschikking te stellen voor het doen verrichten van achterstal lig onderhoud en het uitbreiden van de electrisöhe installaties van een complex van 58 woningen van „Eigen Haard' aan en nabij het Weltevredenplein. Voor het doen verrichten van achterstallig onderhoud en het uitbreiden van de elec trisöhe installaties aan 56 woningen van „Eigen Woning" aan en nabij de Batavia- straat, wordt een bedrag van 190.375,05 gevraagd in plaats van de 218.831,04 die daarvoor eerder ter beschikking wa ren gesteld. Er moest bezuinigd worden. BEVALLEN van een zoon: 7 dec.: C. W. Welling-den Exter, M. F. Schou- ten-Pérukel, G. H. Tuijn-Oudolf. 8 dec.: F. Graaf van Limburg Stirum-Defoumé, C. M. Kwakman-Besseling, Th. G. M. Brinkhof-Hansen, A. Comet-Harting. 9 dec.: M. C. van Ooijen-Brugman, J. G. Heezius-van Berkel, M. H. Proost-En- gelenberg, H. M. Puyt-de Zaaijer, J. A- Lucas-Woortman. 10 dec.: J. van Aken- Assendelft, M. C. Andela-Rodewijk. BEVALLEN van een dochter: 6 dec.: G. H. Terpstra-Kraaijeveld. 7 dec.: M. A. Warmerdam-Kurvers, N. Klip-Schel- tens J. M. Vriesekoop-Roo(jakkers. 8 dec.: T. Munnikhuis-Petrl, J. van Op- hem-Groot. H. L. de Graaf-Kimman, C, J Booms-Versteeg, Ch. A. Wallin-Stol- werk, M. G. Koot-Olsthoom. 9 dee.: P. A. HÓffman-Verdam, C. C. Teeuwen-de Vlieger. 10 dec.: M. B. Bil-Hendrikse, F. J. v. d. Boogaard-v. d. Knaap, B. F. Harthoorn-van Dam. ONDERTROUWD: 10 dec.: N. G. Huijbens en J. M. Schrijver, F. G. Wempe en P. M. v. d. Aar. GEHUWD: 8 dec.: W. de Boer en A. H. Everhard. 10 dec.: P. Schwane- feld en A. Koster, J. J. Fransen en A. J. Overtoom. OVERLEDEN: 6 dec.: J. de Jong, 70 j, Hazepaterslaan. 7 dec.: H. van Merrienboer-van der Aar, 56 j, Haze paterslaan, H. Garritsen-Lucas, 66 j, Kamperlaan, W. M. v. d. Nieuwenhoff, 64 j., Ripperdapark, E. Janssen-Backer, 71 j Ramplaan, M. C. Prenen-Greuter, 81 j. Kamperlaan. 8 dec. C. H. Meijers- van der Aa, 71 j, Bakenessergracht, G. Ogterop-van Hesteren, 75 j, Madoe- rastraat, J. Loerakker-van Akkooi, 78 j, Gasthuisvest, P. de Koning, 80 j, Kam perlaan. 9 dec.: R. Ottolini, 6 weken, Gasthuisvest. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 11 dec. De wedstrijd tussen Fejjenoord en Vasas voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker, morgen in het stadion van Antwerpen, zal definitief niet door de televisie worden uitgezonden. Het bestuur van Feijenoord heeft vanmiddag de A.V.R.O. moeten mededelen of de uit zending door kan gaan. Het antwoord van Feijenoord luidde: neen. De reden, die de Rotterdamse club opgeeft, is dat het stadion niet is uitverkocht. Het elftal van Vasas is als volgt sa mengesteld: doel: Szentmihalyiachter: Ihasz en Sarosi; midden: Sas, Meszoly en. Berendi; voor: Kekesi, Machos, Bundz- sak, Matez en Pal II. Reserves zijn Barfy, Bakos en Farkas. Voor het geval Sarosi en Matesz, die beiden licht geblesseerd zijn, niet kun nen spelen, zullen zij respectievelijk worden vervangen door Bakos en Far kas. In de tweede wedstrijd tussen beide teams te Boedapest speelden Bakos en Farkas mee als linksback en rechtsbui ten. Bovendien stond toen Pal I als linksbinnen opgesteld in plaats van Ma tesz. HAARLEM, 11 dec. In ons artikel over de heer W. Ockeloen, die zaterdag afscheid neemt als algemeenprocuratie houder van de n.v. Kousenfabrieken Hin, is ten onrechte vermeld dat die dag om half twee een receptie wordt gehouden. De receptie is die dag echter van 12 uur tot half twee in de recreatie zaal van het bedrijf aan de Zijlweg. AMSTERDAM, 11 dec. Zoals in ver band met de geringe belangstelling welke het Nederlandse beleggerspubliek de laatste üjd aan de dag legde te voor zien was, heeft het Damrak geen weer stand kunnen bieden aan de reactie welke gisteren in Wall Street is opge treden. Met uitzondering van AKU no teerden de internationale fondsen vrjj gevoelig lager. Voor het rayonfonds bleef het verlies tot 4 pnt. beperkt, maar Hoogovens zjjn 14 pnt. gedaald, terwijl Kon. Petroleum en Unilever 2,50 hebben moeten prijsgeven en Phi lips ca. 4,50. De openingskoersen werden kennelijk gedrukt door de wer king van het middenkoerssysteem. Later trad ook een herstel in. Het aanbod was niet van grote omvang. De scheepvaart afdeling ging met de rest van de markt mee omlaag. Voor Scheepvaart-Unie en Kon. Boot kwamen de openingskoersen ongeveer 3 pnt. onder net vorig slot, terwijl H.A.L. en Van Nievelt verliezen van ca. 2'/> pnt. te zien gaven. Stoomv. MD Nederland was slechts fractioneèl lager. Op de staatsfondsenmarkt gaven de 4% pet. soorten na de daling van de laatste dagen een goed prijshoudende stemming te zien. De koers van de staf- fellening is echter nog iets gedaald. Vorlg opening Slot 11/12 «4 Ned. I960 101)4 414 Ned. 1961 99tJ 4 Ned. 1961 98)4 98 4 Ned. 1962 Staffel 1947 91A 91A B.N.G. Won. bouwl. 8 Ned. Handel Mb. Cert 368)4 Amsterdam Rubber 105 H.V.A. 128 AJf.U. 405)4 M Berkel Patent 204 Calvé-Delft Cert 687 Dell-Mf). 142 Fokker 420 8% Ford v. Gelder 250 Hoogovens Mtlller Co. 571 323 557 Ned. Kabel 499 Philips Gem. Bez. 145.80 140.80 Onliever 137.50 134.70 W ilton-Fey enoord 273 BlUlton 2e 470 Dordtsche Petr. gew Kon. Petroleum 50 692)4 150.7i 148.— Soil. Amerika Lijn 113% Java Ch PA. 129 KUA1. 49 Kon. Ned. Stoomb My 132y2 129% K.P.M. Stoomv. MJj Nederl 131% v. Nievelt 108% 105% v. Ommeren 228 Rott. Lloyd 1277/3 126% Ned. Scheepv. Onle 126 133 Interunle 188 Robeco 206 Unites 467 Ver. Bent 124 Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrleven '68 2 fa Amsterdam '56 1 83y2 2',4 Amsterdam '56 n 2(4 Amsterdam '56 H) 2^4 Amsterdam '59 2!4 Rotterdam Alb. Heyn Kl. obi. 86% 120%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3