Baksteenbouw niet duurder dan industriebouw West-Duitsland herziet zijn luchtvaartpolitiek Lufthansa werft passagiers onder („F")-treinreizigers WERELD-FILMPREMIERE IN LONDEN REMY MARTIN Alkmaarder mishandelde Italiaanmaand cel in Ontworpen ziekenfonds wet biedt meer vrijheid Vooruitzichten Nederlandse baksteenindustrie gunstig Voor onoirbare concurrentie behoeft men niet te vrezen Voorvechter van de tuinbouw D ..TRADITIONEEL TEGELIJK RATIONEEL" Vliegticket even cluur als le-klas treinkaartje EXIT Spaanse politieke gevangenen deels vrijgelaten Politierechter stelt voorbeeld Voorzitter Bond R.K. Ziekenfondsen: Rabiesvaccin uit Joegoslavië Beton storten voor T.H. begonnen Jac. Groen Azn REMY MARTIN FINE CHAMPAGNE COGNAC V.S.O.P. WRAAK VAN WOONWAGENBEWONER Goldschmeding Amsterdam: Raadhuisstraat 46-50 - Tel. 221404(31ijnen) Transport in de vorst leverde moeilijkheden Op Drienerlo Bezoek van rouwbeklag aan koningin Juliana Holland (Michigan) betuigt meeleven Aflevering meclizine alleen op medisch voorschrift DINSDAG 11 DECEMBER 1962 PAGINA 5 GROTE REDUCTIE Op kleurafdrukken VAN UW DIA'S 3.75 WAARDEBON Naam p is het enige Cognac-huis dat sedert vele jaren is gespecialiseerd in het produceren van uitsluitend één kwaliteit Cognac: N.V. C. C. Bender, Spui 12, Amsterdam. Ook gevestigd in Arnhem, Breda, LEIDEN, Rotterdam. Delegatie van beide Kamers en van de Raad van State 7 (Van onze correspondent) „Arnhem, 11 dec. Het is een bo *e beweren, dat baksteen- Ij Uw' duurder is dan industriële jjPbW. Aan de hand van rapporten is tei, aanJ?etoond, dat traditionele bouw ha ös rat'on<>'e bouw is. Gerekend ar het huidige prijspeil voor bak- j V®a is traditionele bouw in deze steen dut* goedkoper. Evenals andere pro- ot>h moeten stenen echter een prijs Pbrengen, die een gezonde situatie aarborgt. De industrie is niet gediend Van "'"'oiling van haar potentie op de hpj^landse en Europese markt. Over A' prijsbeleid in de baksteen'ndustrie °rdt momenteel met de minister Verleg Dit gepleegd. zei de heer L. E. Ariëns, vice- jborzitter van de Vereniging De Neder- jjjhdse Baksteenindustrie, vanmorgen de jaarrede, die hf namens de j,egens ziekte afwezige voorzitter, mr. j. B. I. m. Janssens, uitsprak tijdens af,jaarlijkse Baksteendag in Royal 'hier. Hjj stelde vast. dat de Neder- /hdse bouwmarkt in 1962 over voldoen- baksteen kon beschikken. Dat de oningbouw niet de omvang heeft ge- Tygen, die in het bouwprogram was "orzien. ligt dan ook niet in een tekort Ah steen maar aan de bijzonder slech- 8 Weersomstandigheden, de werktijd verkorting en de spanning op de ar- eidsmarkt. Als gevolg daarvan moet verge leken bij 1961 een vermindering met procent van het aantal gereedge komen wonineen worden verwacht. Om dezelfde redenen is ook de bak- steenproduktie in 1962 achtergeble ven bij de verwachting. Toch zal zij dit jaar de 1600 miljoen stuks be reiken en daarmee de produktie van vorig jaar overtreffen. Ongeveer 60 Procent daarvan zal voor woningbouw *Ün besteed. De export in 1962 be droeg ongeveer 200 miljoen stuks; de Invoer liep terug tot circa 75 miljoen jjtenen. Voor het binnenland is slechts procent minder baksteen beschik baar gekomen dan in 1961. de Tweede Kamer is gevraagd, Taarom er geen exportverbod voor ?aksteen komt.. De minister zei. dat ïi' „helaas" niet kon vanwege het 5-fiG-verdrag en dat hij zich dus had jboeten beperken tot een afspraak met •let bedrijfsleven. De baksteenindustrie v. die afspraak nagekomen maar blijft v,an oordeel, dat deze industrie op de fmropese markt een veilige positie j5r0et innemen en het afzetgebied dus ?'et mag worden afgegrendeld. Ver- ®re inkrimping van de export kan mstige gevolgen hebben. De bak- tbenindustrie neemt in de EEG nu j?nmaal geen monopoliepositie in. De kw?Pese zusterindustrieën voeren Got'Reit en produktie steeds hoger op. den beschouwen de omliggende lan- blin-<.als natuurlijk afzetgebied. Dit mm1 °-a. uit de invoer van circa 75 in! stenen uit België. De grote 'vesteringen in het buitenland, aange moedigd door grotere fiscale facilitei ten en ruimere brutowinsten dan in 'Nederland wijzen erop, dat ook daar be produktie binnenkort de iandse behoefte aan kan. De vooruitzichten voor 1963 lijken ï®°r de Nederlandse industrie gunstig. P® winsten zijn de laatste jaren ge buikt voor moderniseringen. De in- Ifstering in 1961 is per personeelslid (beer dan het dubbele van 1960 en bijna li ermaal groter dan in 1959. Over 1962 JW het nog weer hoger. Het zal boeten worden gehandhaafd ter ver werking van de positie op de Euro- Advertentie) Tijdelijk: binnen- (geldig van t okt. '62-15 jan. '63.) Bijbestelling van minstens 5 Agfa- w, color CT prints (CT kopie) tegelijk, Q) betaalt u per stuk slechts ƒ1,50 y/t i.p.v. f2,25. 22 AANTAL CT PRINTS p Straat Sj Plaats p Inlevering van deze bon en dia's 5) Uitsluitend via uw fotohandelaar Agfacolor CT print Is: een schitte- o „."de kleurafdruk op groot formaat (9x9 Q SI 9x13) van uw dia. Ook van niet-Agfa- <g i?'pr dia's kan Agfa prachtige CT-prints ei a*en. Vraag uw fotohandelaar! i? markt. Dank zij deze investeringen kan in 1963 evenwicht tussen vraag en aanbod worden bereikt. Er behoeft dus geen vrees te be staan, dat de baksteenindustrie een belemmering zou vormen voor de re alisering van het bouwprogramma van opnieuw 90.000 woningen in 1963. Ook is er geen reden, aan de toepassing van baksteen belemmeringen in de weg te leggen. Bepalingen van die strekking zouden slechts discriminerend werken en kunnen verlies van afzet gebied tot gevolg hebben Sinds 1 januari jl. is in de baksteen industrie de vijfdaagse werkweek inge voerd. Het produktieverlies als gevolg daarvan kon ten dele worden opgevan gen door technische en organisatorische verbeteringen. Verdere werktijdverkor ting en uitbreiding van de vakantie zou den de produktiviteit ongunstig beïn vloeden. Wat de produktie van straatklinkers betreft, deze bleef de laatste jaren stabiel op 450 miljoen stuks. Deze stabiliteit be tekent niet, dat de vraag naar dit be stratingsmiddel zcu zijn afgenomen. Nog altijd blijkt het aanbrengen van een open wegdek van gebakken klinkers in de woonkernen het meest efficient en op de duur het goedkoopst. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 11 dec. De zware tegen slagen, die (ook) de Westduitse burger luchtvaart de Lufthansa heeft ge leden, dwingt de Westduitse regering tot een herziening van haar luchtvaart- politiek. Deze heroriëntatie betreft, in de allereerste plaats de buitenlandse luchtvaartmaatschappijen, die het reeht tot landen en starten en het opnemen van passagiers en vracht op Westduitse luchthavens genieten. Daarnaast wil de Bondsregering het Lufthansa-net graag uitbreiden, maar dit is moeilijk te ver wezenlijken. Landen in Afrika, Zuid- Amerika en Azië hebben verzoeken om uitbreiding van de Lufthansa-rechten van de hand gewezen. Ook de Luft hansa zelf zint op speciale maatregelen. Zij wil bijvoorbeeld op routes die langer zijn dan 350 kilometer passagiers gaan vervoeren tegen dezelfde tarieven, die de Westduitse staatsspoorwegen voor een le-klas ticket berekenen. De aandacht der Bondsregering is op de eerste plaats geconcentreerd op de sterke invloed der buitenlandse lucht- vaartmaatschappijcn op de Westduitse markt. De rechten, die deze buitenland se maatschappijen hebben, zijn ten dele voortgevloeid uit de bezetting en de ge allieerde militaire heerschappij. De KLM leidde in de zomerdienstregeling niet minder dan vijftien van haar bui tenlandse vliegroutes over Westduitse luchthavens, waar zij passagiers en vracht kon opnemen. Op deze wijze ont stonden per week 74 diensten van en naar Amsterdam met Westduitse lucht havens. De Lufthansa harerzijds vliegt helemaal niet op Amsterdam. Aan deze discrepantie wil de West duitse regering nu iets gaan veranderen. Minister van verkeer ir. Hans-Cristoph Seebohm heeft in dit verband openlijk verklaard: „Men kan alleen enigszins gelijke verhoudingen tot stand brengen, wanneer met alle middelen een lucht vaartpolitiek wordt gevoerd die is ge richt op de winning van verkeersrech ten in het buitenland en de verminde ring van de vreemde rechten in de Bondsrepubliek". Vooraanstaande per soonlijkheden uit het politieke leven in West-Duitsland onder wie talloze leden van de Bondsdag, hebben zich inmiddels aangesloten bij de argumentatie van de Bondsregering en zullen een nieuwe Bonnse luchtvaartpolitiek krachtig on dersteunen. Sinds kort werft de Lufthansa onder de D-trein-passagiers. De herhaalde lijk naar voren gebrachte eisen van het Bondsrepublikeinse bedrijfsleven betreffende een verbetering van het binnenlandse luchtverkeer, zullen met ingang van februari van het volgende jaar door de Lufthansa voor een groot deel worden vervuld. De maatschappij wil daarvoor zelfs grote toestellen voor 86 passagiers ter beschikking stellen. In februari zal de Lufthansa over de Bondsrepubliek een net van binnenland se luchtverbindingen leggen, waarop met Superconstellations, Viscounts en Convairs zal worden gevlogen. De nieu we binnenlandse luchtverbindingen wor den volledig losgemaakt van het „fee- der"-verkeer naar de grote luchtha vens, waarmee aansluiting wordt gege ven op de internationale verbindingen. Het binnenlandse net wordt zelfstandig bevlogen, los van mogelijke internatio nale aansluitingen. De Lufthansa heeft zich hierbij gericht naar de dienstrege ling van de Westduitse staatsspoorwe gen, die zij in de loop van het volgende jaar in toenemende mate concurrentie zal aandoen. De z.g. F .-treinen (Fernschnellzü- ge") zijn op het ogenblik de beste bin nenlandse verbindingen in West-Duits- ^'V^èr1 EUïsabeth schudt de hand van de acteur Peter O'Toole hij de wereld- van de film „Lawrence of Arabia", die gisteren in Londen ging. speelt hierin de titelrol. In het midden op de foto de regisseur David Lean en achter de koningin de producent, Sam Spiegel. land. Zij vormen ook de belangrijkste bron van inkomsten van de „Deutsche Bundesbahn". Ook deze doet zijn best het F-treinennet te verbeteren. Deze treinen zullen met snelheden tot 200 km per uur rijden. De Lufthansa heeft het echter gemunt op de F-trein-klanten van de spoorwe gen. Haar belangrijkste voordeel is, dat zij de afstanden minstens driemaal zo snel kan overbruggen als de „Bundes bahn" en dat haar vliegtuigen niet be hoeven te stoppen. De Lufthansa wil in haar binnenlands luchtnet tickets aan- MADRID, 11 dec. (Rtr) Vijf ka tholieke en monarchistische tegenstan ders van de regering Franco, die sinds juni gedwongen op de Canarische ei landen verblijf houden, hebben giste ren hun bewegingsvrijheid herkregen. De vijf personen zijn Alfonso Prieto, lid van de katholieke actie, Felix Pons een linkse christen-democraat, José Navarro en Inigo Cavero. volgelingen van de verbannen liberale monarchist Gil Robles, en T nas Casalq. Op de Canarische eilanden wordt onder an deren nog vastgehouden de bekende monarchist Joaquin Satrustegui. (Advertentie) NE» DELHI, 11 dec. (UPI) De Indische premier Nehroe heeft giste ren het vredesvoorstel dat op 21 no vember door China is gedaan afgewe zen en gezegd dat Indië bezig is een nieuw leger en een nieuwe luchtmacht op te bouwen om de Chinese dreiging het hoofd te bieden. „We wensen de overwinning en de Indiërs zullen zege vieren". zei hij in een radiorede tot de Indische soldaten, „wij zijn bereid de wereld te tonen dat wij alles willen doen om onze vrijheid te beschermen." bieden tegen dezelfde prijzen als spoor kaartjes op de F-treinen. Daarbij valt natuurlijk elke service aan boord der vliegtuigen weg. En de Lufthansa-pas- sagier zal zijn passage niet meer van tevoren behoeven te boeken. Hij kan naar het vliegveld gaan en aan het lo ket zijn ticket kopen. En wie zelfs daar voor geen tijd heeft, omdat ne vliegtuig motoren al draaien, kan in het toestel springen en net als in de trein aan boord zijn ticket betalen. De Luft hansa rekent er en vermoedelijk niet ten onrechte op, dat vele F-treinrei- zigers dan van de luchtverbindingen ge bruik zullen gaan maken. De Lufthansa is ervan overtuigd, dat zij bij het welslagen van dit experiment zelfs nog lagere „ritprijzen" zal kunnen bieden dan de Bundesbahn. Van deze mogelijkheid zal de maatschappij ech ter geen gebruik maken, omdat het con- currentie-evenwicht niet mag worden verstoord. Ook zal de Lufthansa geen binnenlandse luchtverbindingen gaan on derhouden, die korter zijn dan 350 km. CHAMPAGNE COONAC IMPORTEURS |jJACOBUS BOELEN) Over de gehele wereld levert Rémy Martin alleen déze hoogstaande kwaliteit. (Van onze correspondent) ALKMAAR, 11 dec. Voor de poli tierechter stond gistermiddag terecht een 29-jarige koopman, die woensdag 28 november op de Noorderkade alhier de 27-jarigt Italiaanse fabrieksarbeider Paolo Fortuno, afkomstig uit Syracuse op Sicilië had gemolesteerd. Verdachte had de Italiaan eerst met zijn vracht- au' in het nauw gedreven en vervol gens een dreigende houding tegen hem aangenomen. Toen Fortuno daarop een garage invluchtte, ging de koopman (Advertentie) Heeft U al eens ervaren dat het U meer ontroert als Uw kind een een voudig stukje op de piano speelt dan wanneer een groot pianist een concert geeft? Weet U wat het betekent, als U 's avonds wat piano speelt en hoe U dan als het ware even in en betere wereld leeft? Misschien spijt het U dat U niet kunt spelen, maar zoudt U het Uw kinderen dan niet gun nen? Ze leren op school wel tekenen, maar geen piano spelen en misschien doen ze dat later toch meer. Daar kunt U voor zorgen! Duur is het niet; Uw auto kost meer in één jaar dan vijftig. Wist U dat iemand die in 1900 of in 1930 een piano kocht, nu nog vaak dezelfde prijs terugontvangen kan? En een Rippen piano heeft Publikatle van iimi Pf ANOFABRIEK piano in eigenschappen die h u nog duurza mer maken dan ouderwetse piano's. Dat is slechts één van de oorzaken, waardoor in 25 jaar tijds het fabrikaat Rippen in Europa de leiding heeft ge kregen. Tien jaar na de introductie in Duitsland wordt daar reeds in 15 van de 100 gevallen 'n Rippen gekozen. In bijna alle Europese landen en in alle werelddelen zijn Rippen piano's bij de meest gerenommeerde pianozaken te vinden. U kunt een lijst van Neder landse adressen en catalogi aanvragen bij de fabriek in Ede (Reehorsterweg) waar de instrumenten in de toonzaal ook te horen zijn. Een Rippen kan ook de trots van Uw woning worden! U behoeft Uw kin deren geen Rippen te ontzeggen: ze verslijten hem heus niet en een mooie piano animeert! SCHIPHOL, 11 dec. Het transport uit Joegoslavië van 4700 kilogram ra biesvaccin voor het diergeneeskundig instituut 'te Rotterdam is geslaagd. De strenge vorst op het vliegveld te Zag reb dreigde echter roet in het eten te gooien. Het vaccin moet namelijk op een temperatuur tussen twee en vier graden boven het vriespunt worden be waard. De bemanning van het KLM- toestel slaagde er echter in die vereis te temperatuur bij het inladen te ver schaffen; daartoe liet de gezagvoerder de beide motoren van de Convair snel draaien. De uitlaatgassen van de mo toren legden in zekere zin een warm- tekussen rond het vliegtuig, zodat de 102 kisten in het vrachtruim konden worden gehesen zonder dat de inhoud schade kon ondervinden van te lage temperatuur. DEN BOSCH, 11 dec. Op de gis teren hier gehouden tweede algemene vergadering van de „Bond van R.K. Ziekenfondsen in Nederland" heeft de voorzitter, de heer A. A. J. de Wolf gesproken over een aantal actuele pro blemen die het ziekenfondswezen bezig houden. In dit kader schonk hij aan dacht aan onder meer het ontwerp zie kenfondswet, de verzekering tegen zware geneeskundige risico's en de voortdurende kostenstijging in de zie kenfondssector. De zenuwarts J. W. M. Jongmans uit Breda sprak over het onderwerp: „Zware geneeskundige ri sico's een volksverzekering?". In zijn openingsrede gewaagde de heer De Wolf van „knelpunten", die in het wetsontwerp aan de orde zijn. Met betrekking tot het probleem van de werkgebieden herhaalde de voorzitter het standpunt van de bond. „Waar het ons om gaat is, dat de ziekenfondsen de vrijheid zullen herkrijgen om in de voor de oorlog statutair vastgestelde werkgebieden ook inderdaad in het vrije Nederland werkzaam te zijn. Dat is een eis van rechtvaardigheid, van dringend noodzakelijk rechtsherstel". De heer De Wolf bestreed, spre kend over de onderlinge concurren tie tussen de ziekenfondsen, de op vatting van de „centrale' bond van onderling beheerde ziekenfondsen", als zouden de ziekenfondsen door de mogelijkheid van de wettelijk ge clausuleerde uitbreiding van werkge bied tot een concurrentie vervallen, die onoirbaar zou zijn". Over de zijns inziens volkomen on bewezen stelling dat de grotere vrijheid ten aanzien van de werkge bieden zou leiden tot versplintering, ondoelmatig heid en daarmee annex tot kostenver hoging merkte de heer De Wolf op, dat de grotere vrijheid een fundamenteel recht is, dat de bond niet opgehangen wil zien aan enkele guldens kosten in de uitvoering. In dit verband vroeg hij zich af, waarom men in de kring van bijvoor beeld de C.B.O.Z. en van de federatie niet verder gaat met concentratie in eigen kring door samenvoeging van ziekenfondsen tot grotere eenheden en waarom deze beide organisaties niet nog verder gaan door fuseren tot één ziekenfonds waar mogelijk. Met betrekking tot het vraagstuk van de landelijke verevening liet de heer De Wolf opnieuw een protest ho ren tegen de C.B.O.Z. die naar hij zei zich op het standpunt stelt dat de hoofdpunten uit het ontwerp zieken fondswet door de (katholieke) minis ter Veldkamp geheel zijn opgezet om de katholieke ziekenfondsen te bevoor delen. Hij merkte op, dat hier zonder bewijs op de meest ergerlijke wijze insinuaties worden geplaatst ten op zichte van een volkomen bekwame en integere bewindsman. In het slot van zijn betoog zeide de heer de Wolf het te betreuren, dat het overheidsperso neel niet onder de normale zieken fondsverzekering zal worden gebracht. Over het vraagstuk van een volksver zekering voor zware geneeskundige ri sico's zeide de heer De Wolf nog, dat niet duidelijk is wat onder zware ge neeskundige risico's moet worden ver staan. Of daar ook niet bijbehoort de langdurige ziekenhuisverpleging met specialistische hulp acht hij grondige overweging waard. Over hetzelfde onderwerp sprak de Bredase zenuwarts Jongmans. In zijn causerie merkte hij op, dat men z.i. ernstig zal moeten overwegen in hoe verre het zin heeft de zware genees kundige risico's te verzekeren voorzo ver het de klinische behandeling be treft zonder eerst voldoende mogelijk heden in het leven te roepen voor po liklinische revalidatie. Naar zijn oor deel is het belangrijkste aspect van de volksverzekering gelegen in de veran dering van de rechtsverhoudingen. Aansluiting van een volksverzekering bij de bestaande ziekenfondsen achtte hij uitermate wenselijk. (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 11 dec. Op het dras sige terrein van het voormalige land goed Drienerlo is maandag een begin gemaakt met het storten van driedui zend kubieke meter beton voor de tech nische hogeschool. Het is de omvang rijkste betonstorting, die ooit in Twen te is uitgevoerd. Drie dagen lang heeft men de betonstortingen voor andere objecten in de omgeving opgeschort. Dag en nacht rijden vijftien betonwa- gens via de baileybrug over de druk ke verkeersweg Enschede - Hengelo af en aan om de inhoud in de daarvoor bestemde trechters te deponeren en dan nieuwe voorraad te halen, 's Nachts gaan de werkzaamheden door in het licht van grote schijnwer pers. Het gaat hier om de fundering van het administratiegebouw en van de hal voor de werktuigkundige afde ling. In januari is er een betonstor ting op grotere schaal. Er wordt al les op alles gezet om de nieuwe hoge school zo snel mogelijk klaar te krij gen om in 1964 de eerste studenten te kunnen ontvangen. hem .-ciiterna om hem te slaan en te schoppen. De Italiaan werd door twee voorbijgangers ontzet. De koopman werd nog dezelfde dag gearresteerd. De commissaris van politie, de heer H. Hartman, noemde het later een op zichzelf staand geval, dat niets uit staande had met het gebeurde op 16 november, toen de 22-jarige woon wagenbewoner Janus Schouten door een 25-jarige Italiaan afkomstig uit Palermo met een stiletto was gestoken, met het gevolg, dat het slachtoffer kort daarop overleed. De officier van justitie, jhr. mr. A. J. Reigersman, zei gisteren de moles tatie snel te willen berechten, om een voorbeeld te stellen. Intussen is name lijk gebleken, dat verdachte een broer was van Janus Schouten, bij wiens begrafenis zijn broers wraak hadden gezworen. De Italianen vreesden sinds dien de vendetta; enkelen vertrokken zelfs uit Alkmaar. Verdachte ontkende, dat hjj geslagen en geschopt had, „maar als getuigen het zouden verklaren, zou het wel zo zijn". Hjj ontkende ook, dat het ge beurde iets met de dood van zijn broer te maken had. Hij zei erg zenuwachtig te zijn geweest, want hij kwam juist uit net woonwagenkamp, waar de aalmoezenier zijn moeder na mens de Italianen in Alkmaar smarte- geld had aangeboden; hij had er zich kwaad over gemaakt, dat die aal moezenier niet was gekomen toen zijn broer nog boven aarde stond. Wel worstelde h\j naar zijn zeggen nog dagelijks met wraakgevoelens. Hij beweerde, dat de Italiaan aanleiding had gegeven door zijn tong tegen hem uit te steken. „Een ongeloofwaardig en absurd verhaal", aldus de officier van justi tie. „De bange Italianen zijn wel de laatsten, die door hun gedrag re presailles zouden uitlokken." De officier achtte mishandeling wettig en overtuigend bewezen; hij zei te willen aannemen, dat verdachte erg geëmotioneerd was, doch van de andere kant gold het een vreemde ling, die recht heeft op bescherming en op werk zonder lastig gevallen te worden. De president van de rechtbank, mr. DEN HAAG, 11 dec. Een com missie uit zowel de Eerste als uit de Tweede Kamer en een delegatie van de Raad van State hebben gistermid dag hun deelneming betuigd aan ko ningin Juliana met het overlijden van koningin Wilhelmina. De ontvangst had plaats op paleis Huis ten Bosch. De commissie uit de Eerste Kamer be stond uit de heren mr. G. J. C. D. Kropman (KVP), ir. H. Vos (PvdA), dr. W. P Berghuis (AR), J Refers (CHU), en mr. H. van Riel (WD). De commissie uit de Tweede Kamer was als volgt samengesteld: ir. C N. van Dis (SGP) dr. W. L. P. M. de Kort (KVP), mr. P. J Oud (WD), J M. Willems (PvdA), dr. H. W. Tiianus (CHU) en H. J. Lankhorst (PSP). De Kamercommissies stonden onder leiding van mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, en van dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer. De delegatie uit de Raad van State bestond uit de vice-president van dit college, prof. dr. L. J. M. Beel, en uit de twee oudste leden van deze raad. DEN HAAG, 11 dec. Het gemeen tebestuur van de stad Holland in de Amerikaanse staat Michigan heeft zijn medeleven betuigd met het overlijden van koningin Wilhelmina. Met konin gin Juliana en het Nederlandse volk brengt de gemeenteraad van Holland hulde aan „een edele vrouw, wier in vloed zo wijd verspreid, zo heilzaam en zo inspirerend is geweest.". DEN HAAG, 11 dec. De hoofdin specteur van de volksgezondheid voor de geneesmiddelen, dr. P. Siderius, heeft de apothekers dringend verzocht meclizine, alsmede de geneesmiddelen postafene, suprimal en cranimal (waar in het meclizine voorkomt) uitsluitend af te leveren op medisch voorschrift, terwijl hij zijn verzoek emesafene niet af te leveren voorlopig handhaaft. In een brief aan alle apothekers ln Nederland zegt dr. Siderius, dat er een nader onderzoek is ingesteld naar de verschillende berichten en publikaties ten aanzien van de mogelijke nadelige invloed van meclizine, indien aan staande moeders dit geneesmiddel in nemen. Op grond van de thans beschik bare gegevens is het niet mogelijk een eventuele nadelige werking uit te slui ten. Aan de andere kant is er geen aanleiding om het gebruik van mecli zine in het algemeen te beletten. De fabrikant zal de aflevering van posta fene, suprimal en cranimal bevatten. J. Alblas, fungerend als politie rechter, stelde, dat verdachte zonder aanleiding heeft gehandeld en zich heeft laten leiden door wraakgevoe lens. Gezien het bijzonder ernstige ka- rakter van deze mishandeling veroor deelde hf verdachte tot een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De officier had een maand voorwaardelijk geëist met een proeftijd van drie jaren en vijftig gulden boete of tien dagen hechtenis. (Advertentie) Zekerheid! DE OLVEH staat achter u. e vxjfenveertigjarige loop baan van de pionier van de tuinbouworganisaties Jac. Groen Azn begon in 1917. Hij was een bescheiden tuindertje aan de Langedijk, het lintdorp in het Geestmerambacht, dat het land der duizend eilan den wordt genoemd, toen hij secretaris werd van de L.T.B., nog maar twee jaar tevoren opgericht. Hij was toen dertig jaar. Twee jaar later werd hij lid van de gemeenteraad om daar de belangen van de tuin ders te behartigen. Jaap Groen, zoals zijn vakgenoten hem noem den, was welbespraakt en had ook een velversneden pen, die hij hanteerde als plaatselijk correspondent van het katho lieke streekblad, later ook als medewerker aan de tuinders vakpers. Zijn ster rees snel. In 1920 dus 42 jaar geleden werd hij voorzitter van de Diocesane tuindersvakbond van de L.T.B. Hij heeft die vertrouwensposi tie bekleed tot 29 november van dit jaar, to r hij op een receptie in Haarlem, waar hem uitbundige lof werd toege zwaaid, afscheid nam. Zijn functie als vakgroepvoorzitter bracht mee, aat hij ook lid werd van het bestuur van de K.N.B.T.B. en van de landelijke Tuindersbond. Van deze functies heeft hü maandag afscheid genomen toen hij zijn functie van vice-voorzitter van de L.T.B. neerlegde. Een werk zaam en zeer verdienstelijk man, die de Westfriese, de Noordhollandse en de Nederlandse tuinbouw grote en belangrijke diensten heeft bewezen, gaat nu zijn „otium cum dignitate" genieten. Voor de vaderlandse tuinbouw is de naam Jac. Groen Azn een begrip en een symbool geworden. Aan zijn functie van raadslid voegde hij al spoedig die van Statenlid toe; hij werd er de gezaghebbende fractievoor zitter. Ook in 's Lands vergaderzaal werd zijn stem gehoord. V/ant de Noordhollandse tuinders vaardigden hem in 1933 af naar de Tweede Kamer, waar hij op hoog niveau in de bres sprong voor de tuinders. Men herinnert zich nog dankbaar de „motie-Groen" van 1947, die de toen benarde land- en tuinbouw ettelijke miljoenen in de schoot wierp. De lotsverbetering van de tuinders heeft altijd op zijn program van werkzaamheden gestaan. Met zijn eerlijke Westfriese vasthoudendheid en stoere beginselvastheid stond hij steeds als een rots in de branding als het ging om een beter bestaan voor de tuinders, uit wier kringen hij was voortgekomen en wier noden hij aan den lijve had ondervonden. Zo werd hij ook de promotor en uitvoerder van het minimum-prijzenstelsel, dat van grote betekenis was voor het Nederlandse veilingwezen en de welvaart in duizenden tuin dersgezinnen vergrootte. Als tuinder in de Langedijk was het hem menig maal overkomen, dat hij zijn schuit met kostelijke kool, als die doorgedraaid was, naar de mestvaalt kon brengen. Het minimumprijzenstelsel maakte daar althans voor een belangrijk deel een eind aan. Voor een betere rationalisatie van de tuinbouxi had Jac. Groen een open oog. Hij drong aan op samenwerking in Handelsraad, tuinbouw-onder- wijs en coöperatie. Een belangrijk deel van zijn energiek leven wijdde hij aan de N.A.K., ontstaan uit een fusie tussen de keuringsdiensten van standsorganisaties; al jaren had hij pionierswerk verricht in de L.T.B.- keuringsdienst en zo was hij de aangewezen man om de eerste secretaris van de N.A.K. te worden, een functie die beschouwd kon worden als die van een onbezoldigd directeur. Dit typeert overigens de voorvechter, die van zijn organisatie nooit geldelijke offers voor zichzelf verlangde. De uitbreiding van de N.A.K. deed hem en deze dienst verhuizen van Zuid- Scharwoude na'r Alkmaar, waar de N.A.K. tot een agrarische instelling van importantie uitgroeide. Het was in dezelfde tijd, waarin hij zijn intrede deed in de Staten-Generaal als vertegenwoordiger van de agrarische kie zers in de r.-k. Staatspartij. Hij was een trouw vergaderings-bezoeker en spoorde telkens weer naar Den Haag, in de trein zich verdiepend in de Kamerstukken Zijn afscheid van het politieke leven, als Statenlid en Kamerlid, ligt al weer jaren achter hem. Nu hij de pensioengerechtigde leeftijd al tien jaar overschreden heeft, heeft hij ook afscheid genomen van zijn geliefde functies in het agrarische verenigingsleven, waartoe die van bestuurslid van het Landbouwschap behoorde. Zyn vele en grote verdiensten werden door Kerk en Staat erkend; hij werd ridder in de orde van St. Gregorius, ridder in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5