Feijenoord neemt rustige aanloop Kreijermaat en Bergholtz zijn niet beschikbaar Chefarine „4 t h ESCA blijft ongeslagen na grote zege (27-5) Dames van Zeeburg en Swift wijzen concurrenten terug L.T.B'ers: Positie der agrariërs verbeteren Belangstelling voor landbouw onderwijs omhoog (Inde lilil Dr. Johaii Wagenaar stijlvol in Utrecht herdacht Opheldering i een wonder op wielen Automobielbedrijf Jan van der Vossen N.V. Vasas per trein in Brussel Olympia's Toer internationaal Uitnemend als componist, organist, dirigent en pedagoog gevraagd Henk Badings in Utrecht benoemd Arnhem voert te dure status Lichtgevend vest voor de politie ^voudige combinatie, een Wetenschappelijk succes! Engels voetbalelftal tegen de „wereld" AMATEURS in sterk bezet landentoernooi Captein als stayer in Antwerpen? Elf Nederlanders in ïtallye Monte Carlo Jonge Franse skiërs door lawine gedood Sportflits RAADSLEDEN BEBOET met schuifdak ij IMPORTEURS GEBR. NEFKENS N.V. UTRECHT TEL. 030-16523 Veel publiek HOOFDKLASSEN ZAALHANDBAL Nadrukkelijk U proeft de moutwijn S£2S HAMEA-GELEIG^ZlS K.V.P.-fractieleider DINSDAG 11 DECEMBER 1962 PAGINA 9 (Van onze sportredactie) Antwerpen, 11 dec. Met k trein heeft het elftal van de ^öngaarse voetbalkampioen Va- J*s gisteren in de loop van de J^ddag Brussel bereikt. Daar zal vet de laatste hand leggen aan de oorbereiding voor de beslissende edstrijd voor een plaats in de Vart-finales van het toernooi om Europese Voetbalbeker, de werde wedstrijd tegen Feijenoord. **9. het gelijke spel dat Feijenoord 01angs in Boedapest heeft be- e'kt, mag dan voor Vasas een ttorme tegenvaller zijn geweest, belangrijke ontdekking op ge- JJ«eskundig gebied is„synergismus". "'ermede wordt bedoeld de weder zijdse versterking van verschillende geneesmiddelen. De vier middelen v""enigd in Chefarine „4" - elk af- *°nderlijk al beroemd - werken te **Hen nog beter. Ze helpen vaak ^°k dan, wanneer andere middelen a'en en doen werkelijk wonderen I de Hongaarse kampioensploeg heeft goede moed, dat het „nu eindelijk de overwinning zal we ten door te drukken". Feijenoord heeft echter ook zijn ambities Het wil de kwart-finales eveneens bereiken, maar het prefereert voor zijn voorbereiding een min der woelig oord dan Vasas. Feijen oord is, nadat het vanmorgen in de vertrouwde omgeving van het eigen stadion nog heeft geoefend, naar het landelijke „kasteel Bras- schaat" getrokken om er zich in alle rust te concentreren op on getwijfeld zware strijd. 'Talrijke listige Franse snufjes-o.a.j denkende ventilateur, stabilisator, noordpool-verwarming enz.-maken de Peugeot 404 tot een unicum in zijn klasse. Hoofdagent voor Haarlem en omstreken Botermarkt 1-5 Haarlem Telefoon 10399—20449 B-agent Tloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal - Telef 5230163702 O. Samenwerking handelt Zijn politiek verleden in herinnering geroepen (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Jgen pijn en griep. Geschikt voor een gevoeligs maag, J*"' die wordt beschermd door het bestanddeel Chsfarox. Pletten 10.80,40 tabletten 1 1.50, 100 tabletten 13.50 l tONDEN, 11 dec. Ter gelegen- '«id van het honderdjarig bestaan van ?hgelse voetbalbond zal Engeland upn oktober 1963 een wedstrijd spe rt- te8en een elftal, dat „de rest van Wereld" zal vertegenwoordigen. Het ereldteam zal uitkomen onder de j?am FIFA-elftal. De laatste maal dat ."getand tegen een dergelijke ploeg 'Peelde, was met als uitslag 4-4. .Londen, ll dec. Het Nederlands Jhateurelftal zal in het internationaal jP^tbaltoernooi, dat volgend jaar van w tot en met 22 mei in Engeland e°tdt gehouden als tegenstanders krij- ffh: Frankrijk, Italië, West Duitsland. ^rSe Vrijstaat, Zwitserland, Engeland n Schotland. ij Amsterdam, 11 dec. d« kans «.«eat, dat de sprinter Joop Captein V» 42 januari a.s. op de wielerbaan W *let Antwerpse sportpaleis zal de- ?ren als stayer. Captein bereidt zich voor op zijn stayersdebuut. Hij eike dag op de Antwerpse baan "ter De Graaf. V^ONACO. 11 dec. Aan de Rallye to." Monte Carlo, die van zaterdag 19 (4 en met vrijdag 25 januari wordt Wadden, zullen 341 equipes tien dan dit jaar deefrn hen zijn elf Nederlandse forma- W Val DTSERE, ll dec. Tijdens rj?. training voor het internationale j.|'seizoen dat morgen begint, zijn Ppteren twee jeugdige leden van de flrJ?!?se skiploeg door een lawine ge- fta De slachtoffers zijn de 16-jari- Alain Rondi en de 17-jarige Pier- °elet. "lawine kwam de col de Bellevar- tó1' juist toen de Franse skiërs af- Men dacht aanvankelijk, dat SM Schele gezelsahap veilig de vallei toereikt. Uren later werd de ver- h°8h van de twee jongens bekend. "OjRondi werd opgegraven, was hij 4tha 'ever1, ^och "'J stierf spoedig NliJtst toernooi om het internationale ijüjr'fe volleybal kampioenschap het Nederlandse team in zijn wedstrijd Pakistan met 3-2 ver- emen. On- Ö°t Enschede, evenals trouwens vrijwel alle steden van enige omvang met parkeerproblemen te maken heeft, hebben de le \n Uan de gemeenteraad gisteren Sri jfns duidelijk gevoeld, toen velen \g nen vóór de begrotingsvergade- ®<ivfc ®en bonnetje kregen voor het Sar van auto's op een plaats r?(ien niet is toegestaan. De raads- kodden hun wagens achter het ,*n 5:ls Geplaatst en liepen daarvoor °®fe op van f7,50. Op deze Lehtie„ eide een deel van het pre- L4» >iL. al spoedig in de overheids- '""bien de begrotingsdebatten n de parkeerproblemen nog tThaaldelijk ter sprake. Feijenoord zal helaas niet op „oor logssterkte" kunnen aantreden in het Antwerp-stadion te Deurne. Kreijer maat is, zoals te verwachten was na de in Boedapest opgelopen ernstige blessure, niet beschikbaar. Bovendien moet Bergholtz wegens griep verstek laten gaan en daar komt nog bij, dat ook het meespelen van Van der Gijp dubieus is. Vasas krijgt intussen niet zijn zin wat het terrein betreft. Het had met vreugde gehoord van de vorst, die de vorige week de winter had gebracht in België en Nederland. Een hard ter rein was, zo meende het, in zijn voor deel. Het zou zijn betere techniek en grotere wendbaarheid tot gelding kun nen brengen. De dooi heeft deze scho ne wensdroom doen vervliegen. Van morgen lag de grasmat in het stadion er uitstekend bij. Het veld was wat zacht, maar uitstekend bespeelbaar. De sporen van de wedstrijd F.C. Ant werp - F.C. Luik, zondag gespeeld, wa ren goeddeels weggewerkt. Advertentie PEUGE0T404 9580 Ook over de belangstelling was men in Antwerpen best tevreden. Er zullen, ook al heeft Feijenoord 23.000 kaarten aan de man gebracht, be slist niet alleen Nederlanders op de tribune zitten. De kaarten, die naar de Belgische voorverkoopadres sen zijn gegaan, zijn vlot verkocht. Men heeft in België echter een an dere verkooptechniek dan bij ons. Men is nogal zuinig met het in voor verkoop geven van kaarten, zodat er morgen aan de kassa nog voldoende plaatsen beschikbaar zijn. Onder de belangstellenden zal men ook de toekomstige tegenstander van de winnaar van deze wedstrijd kunnen vinden. Reims, de Franse kampioen, komt met het gehele elftal en de trai ner kijken in de hoop veel wijzer te worden over de kracht en de zwakhe den van zijn opponent in de kwart-fi nales van dit Europese toernooi. (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 11 dec. Er hebben zich in de zaalhandbalcompetitie van de overgangsklassen A en B om prak tische reden van nn af aan aangeduid als hoofdklassen A en B afgelopen weekeinde geen uitgesproken verrassin gen voorgedaan. Na drie wedstrijdda gen staan vier ploegen met maximale winst aan de leiding, te weten de dames van Zeeburg en Swift en de heren van ESCA en Operatie '55. Vjjf teams wisten nog geen enkel winstpunt te vergaren: DES, Borger en EBHV (dames) plus de heren van het Groningse Olympia en EMM. Het heeft Zeeburg in afdeling A bij de dames weinig moeite gekost, twee punten aan zijn totaal toe te voegen. De Amsterdamse formatie kreeg bezoek van concurrent HCG dat met een veelzeg gende nederlaag van 12-3 terug naar huis werd gestuurd. V en K moest in Borger aantreden tegen het team van die naam en maakte van deze gelegen heid gebruik, een eerste overwinning te behalen: 8-11. De ontmoeting DES— Niloc vond geen doorgang, aangezien de landskampioen zaterdagavond in Parijs een wedstrijd speelde tegen Ivry, welke zoals bekend weliswaar werd verloren, maar tóch een plaats in de volgende ronde van de strijd om de Europese beker opleverde. De stand: Zeeburg HCG Niloc 3 6 3 4 1 2 V en K DES Borger 2 2 2 0 3 0 Lijstaanvoerder Swift heeft in B een belangrijke rivaal teruggewezen. Op Houtrust in Den Haag stelde Hygiëa namelijk vergeefse pogingen in het werk, zijn aspiraties op een toppositie kenbaar te maken. De thuisclub ver loor met 3-7. Op de tweede plaats staat thans het Goese Hellas. De Zeeuwse dames onder namen de reis naar de Bredase veiling hal, waar EBHV op een nederlaag van 5-9 werd gezet. Dank zij een iets betere techniek en meer gerichte schot vaardigheid lukte het WLC/DES thuis volle winst op DWS te veroveren (10-6). De stand luidt nu: Swift Hellas-G Hygiëa DWS WLC/DES EBHV 3 2 3 2 3 0 Op een wijze, die aan nadrukkelijkheid niets te wensen overlaat, gaat ESCA in A bij de heren op de goede weg voort. In de Utrechtse Beatrixhal werd E en O zonder een schijn van kans naar het tweede plan gedrukt (27-5*. Zeer veel verschil was er ook bij de krachtmeting tussen Aalsmeer en het Groningse Olympia. De ploeg uit de vermaarde bloemenplaats accentueerde zijn bedoelingen voor dit seizoen met een klinkende zege van 20-9. Volop spanning daarentegen heerste In de Enschedese sporthal, waar het Hen gclose Olympia en Niloc elkaar niets toegaven. Na aantrekkelijk spel aan weerszijden kwam de Amsterdamse ploeg met de hakken over de sloot (10-11)wederom een bewijs dat het Niloc dit seizoen zwaar zal vallen, terug te komen. De stand van zaken Is hier nu aldus: ESCA 3 6 Olympia-H 3 2 Aalsmeer 3 4 E en O 3 2 Niloc 3 4 Olympia-Gr. 3 0 Doordat EMM-Hellas/Goes werd uitge steld, waren er in B slechts twee wed strijden. Operatie '55 stond voor de moeilijke opgave, het onberekenbare Sit- tardia op afstand te houden. Er ont wikkelde zich een verdienstelijke strijd die de Hagenaars tenslotte met 17-10 in hun voordeel beslisten. Enigszins uit de toon vallend was de overwinning, die Stratum/Meteoor in Eindhoven behaalde ten koste van het Haagse Hellas (22-16) De stand hier: Operatie 3 6 Sittardia 3 3 Str./Meteoor 3 3 Hellas-G Hellas EMM 2 2 3 2 2 0 AMSTERDAM, 10 dec. Omdat le Amsterdamse wielerclub „Olympia" in 1963 65 jaar bestaat wordt door de orga nisatoren van Olympia's Toer door Ne derland pogingen in het werk gesteld een groot internationaal veld te krijgen. Daartoe zijn uitnodigingen ge richt tot de bonden van België, Frank rijk, Italië, Zwitserland, Luxemburg, West-Dultsland, Engeland, Denemarken en Zweden. Het is de bedoeling, dat deze landen deelnemen met ploegen van zes renners, uitsluitend amateurs. .Olympia's Toer wordt in 1963 van 31 mei tot en met 6 juni gehouden. Het routeschema is in principe als volgt samengesteld: 31 mei: Amsterdam-Schie dam, 1 juni: Sehiedam-Breda en ploe gentijdrit; 2 juni: Breda-Eindhoven en Individuele tijdrit: 3 juni: Eindhoven- Heerlen; 4 juni: Heerlen-Almelo; 5 juni: Almelo- Groningen; 6 juni: Groningen- Amsterdam. Kalman Ihasz, de rechtsachter van Vasas, heeft de afgelopen tijd niet uitsluitend doorgebracht met het zich concentreren op de wedstrijd tegen Feijenoord. Getuige deze foto heeft hij als vreugdevol intermezzo zijn hu-lelijk met een charmante Hon gaarse gevierd. HAARLEM, 11 dec. Ook tijdens de algemene vergadering van de L.T.B., gisteren in de Hildebrandzaal te Haar lem gehouden, is met nadruk gewezen op de noodzaak, de agrariërs in de na tionale welvaart te laten delen. In zijn uitgebreid openingswoord was de voor zitter. de heer E. J. M. Kolfschoten, daar reeds diep op ingegaan. Daarover hebben wij gisteren reeds bericht. On der zijn zakelijke en vlotte leiding werk te de vergadering maar liefst vijfen dertig binnengekomen voorstellen af, waarbij de afgevaardigden zich over het algemeen akkoord verklaarden met de prae-adviezen van het hoofdbestuur. Vele genodigden gaven ter vergadering act» de presence, onder wie de Deken van Amsterdam, mgr. J. A. G. van der Hoogte, vroeger geestelijk adviseur van de L.T.B., en Staatsraad mr. dr. L. N. Deckers, oud-minister van Landbouw en oud-voorzitter van de L.T.B. In de namiddag hield de directeur-generaal voor de Landbouw, Ir. J. W. Wellen, een Inleiding, waarin hij sprak over de „samenwerking tussen overheid en be drijfsleven in het belang van de land en tuinbouw". Voor de heer Jacg. Groen Azn was deze vergadering tevens zijn laatste als bestuurslid, welke functie hij vele jaren heeft uitgeoefend. Hem werd het ere-lidmaatschap van de L.T.B. aangeboden. In de ochtendvergadering maakte de geestelijke adviseur, kapelaan A. F. J. Hansen, van de gelegenheid gebruik te wijzen op de dalende belangstelling voor het lagere landbouwonderwijs. Sedert 1955 is het aantal leerlingen van de ze ven landbouwscholen in het L.T.B.-■ge bied met 22 pet teruggelopen. Landelijk bedraagt dat percentage 5. Er is dus wel enige reden tot bezorgdheid, aldus kapelaan Hansen, die onder meer vast stelde, dat er per jaar in het L.T.B.- gebied 200 nieuwe bedrijfshoofden ko men. Het laatste jaar hebben 100 kan didaten hun landbouw-einddiploma be haald, van wie niet iedereen zijn toe komst zoekt In het agrarische bedrijf. Het merendeel van de nieuwe bedrijfs hoofden heeft dus geen landbouwschool opleiding. Kapelaan Hansen stipte ver schillende oorzaken aan voor die dalen de belangstelling en deelde tenslotte mee, dat uit de Onderwjjsvereniging van de L.T.B. een commissie is ge- Advertentie) UTRECHT, 11 dec. Met een stijl volle manifestatie in Tivoli heeft Utrecht gisteravond de honderdste ge boortedag van zijn grote zoon, de com ponist dr. Johan Wagenaar herdacht, waarbij de musicoloog Wouter Paap een herdenkingsrede heeft gehouden, het U.S.O. o.l.v. Paul Hnpperts twee bekende orkestwerken van de meester verklankte, en een koor, bestaande uit de koorklasse van het conservatorium en leden van Toonkunst, drie madri galen van Wagenaar uitvoerde o.l.v. Frits Knol. Helaas moest de mezzosopraan An nie Delorie, die Wagenaars Aveux de Phedre uit het bekende drama van Racine zou vertolken, wegens ziekte verstek laten gaan. Waarmee een der ongetwijfeld interessantste composities van Wagenaar op deze herdenkings avond onuitgevoerd gebleven is. Na een welkomstwoord van loco-burge meester ir. Post. die o.a. twee doch ters van de componist kon begroeten, speelden zes koperblazers van het USO Wagenaars plechtstatige Intrada waarna Wouter Paap in een herden kingsrede de betekenis van Johan Wagenaar schetste als mens en musi cus, die op jeugdige leeftijd via een prille kennismaking met draaiorgels en fanfareorkesten de muzie'* op een zeer onbevangen wijze is tegemoet getreden maar ook sterk onder de indruk kwam van het meesterlük spel van Dom-organist Richard Hol. die hü later achter de speeltafel van het Domorge) op zulk een voortreffelijke wjjz zou opvolgen. Niet onbesproken liet Wouter Paap Wagenaars activi teiten als „accompagnateur pianist" bij het USO in welk ensemble hij tevens deel uitmaakte van de groep twééde violen. Spr. onderstreepte het belang van deze functies voor de jonge musicus, die daarmee de grondslag legde voor zijn latere vorming als in- strumentator. In het Utrecht van die dagen heerste een opgewekt en huiselijk kunstleven, waarvan Johan Wagenaar weldra een actieve en leidende persoonlijkheid is geworden. Talrijke humoristische com posities zijn in deze tijd en omgeving ontstaan. Zo werd de humoristische kantate De Schipbreuk al spoedig een begrip in Utrecht en in heel Nederland. Met nadruk wees de heer Paap er echter op dat men Wagenaar onrecht doet door hem alleen te zien als de humorist onder de Nederlandse com ponisten. Zijn humor was zijn tweede natuur, maar tevens een exponent van zfln ernst. Zijn verrukkelijke opera parodieën bijvoorbeeld zouden nooit zo geschreven kunnen zijn als zij niet waren ingegeven door Wagenaars op rechte liefde voor en zijn grondige kennis van de opera. Gebrek aan adequate uitvoeringsmogelijkheden zijn er echter de oorzaak van dat deze kostelijke werken vrijwel nooit werden en worden uitgevoerd. Niet alleen als componist, organist en dirigent bezat Wagenaar uitnemen de kwaliteiten, ook de pedagoog in hem is van bijzondere be ekenis ge weest voor de vorming van de latere componistengeneratie met namen ais v.Anrooy, Voormolen, Pijper e.a. Ook de bescheiden talenten heeft Johan Wagenaar tot ontwikkeling gebracht: hij heeft de doorsnee musicus, die op een bescheiden post een belangrijke taak te vervullen heeft het juiste besef en een gezonde instelling ten opzichte van deze taak bijgebracht in de jaren dat hü als directeur van het Utrechts conservatorium werkzaam is geweest. Wagenaar, die als uitvoerend kunste naar de nieuwe richtingen nimmer heeft geschuwd, stond zelf als schep pend kunstenaar min of meer buiten de moderne stromingen. Als componist liet hü zijn rake en spontane fantasie de vrüe loop Hü wist op eminente wüze menselijke karakters uit te beel den in zün symfonische gedichten, maar vooral tn zijn meesterwerk de ouverture Cyrano de Bergerac. Zün absolute eerlükheid was als in alle kunst een levensvoorwaarde. Met drie voortreffelqk gezongen, fijnzinnige madrigalen uitgevoerd door het koor ad hoe en een spitse leven dige verklanking van de ouvertures De Getemde Feeks en Cyrano de Bergerac door het USO o.l.v. Paul Hupperts werp deze waardige Johan Wagenaar- herdenking besloten. vormd, die deze kwestie nader onder de loupe zal nemen en rapport zal uit brengen. By de behandeling der voorstellen be- Êleitte de Kring Haarlem (afdeling taarlemmermeer) te blü'ven streven naar een goed bestaan voor de kleine boerenstand. Het hoofdbestuur onder streepte dat verzoek uiteraard, waar- bü het opmerkte, dat de grootte van het bedrijf slechts in zoverre van be lang is, dat met het beschikbare are aal inderdaad nog een redelük bestaan kan worden opgebouwd. Op verzoek van dezelfde Kring (afdeling Haarlem-Boe ren) zegde het bestuur tot een betere voorlichting te zullen blüven bevorde ren, onder meer om de consument be ter in te lichten over de agrarische omstandigheden en winstmarges, die door de tussenhandel op de agrarische Erodukten gemaakt worden. De Kring elden had gevraagd, of de landbouw organisaties wel voldoende aandacht hebben voor een rechtvaardiger verde ling van de wereldvoedselproduktie. De overschotten zouden desnoods voor weinig of niets kunnen worden verdeeld onder volkeren, die honger lüden. Het bestuur stelde daarop, dat bij hulpver lening naastenliefde en solidariteitsge- dachte wel centraal gesteld moeten worden, maar dat men toch een sys teem dient te volgen, waarbü op ver antwoorde wüze rekening wordt gehou den met de belangen van de betrokken landen en met die van de agrarische sector in het eigen land. Daarom zou het bestuur graag zien, dat bü te verle nen leningen of giften in geld de voor waarde gesteld wordt, dat de gegeven gelden zoveel mogelijk in ons land be steed dienen te worden, onder meer ook Voor agrarische produkten. De belastingen vroegen weer de no dige aandacht. Bepleit werd een bere kening van het inkomen over drie of vüf jaar ten behoeve van de inkom stenbelasting. In een ontwerp van wet is het principe van middeling van in komens reeds neergelegd, zü het over een tijdvak van drie jaar. Verschillen de Kringen, waaronder Amsterdam -en Leiden, bleven aandringen op afschaf fing van de grondbelasting, zü'nde een „onredelük overblüfsel uit de bezet- tingstüd". Het hoofdbestuur verklaarde, dat "3 grondbelasting niet in het geheel van de belastingwetgeving past. Het zal dus opnieuw aandringen op afschaf fing daarvan. Niet akkoord ging het be stuur met het voorstel van de Kring Haarlem (afdeling Houtrakpolder) om te zorgen, dat bü de belastinf ties een agrarisch deskundig am wordt geplaatst. De organisaties heb ben namelük voldoende deskundigen, die eventueel corrigerend kunnen op treden. Er werd voorts over geklaagd, met name in de Kring Amsterdam, dat bü uitbreidingsplannen en de aanleg van wegen degenen, wier grond daarbü be trokken is, er niet direct van in kennis festeld worden. Uit het antwoord van et bestuur bleek, dat men iets wilde ondernemen om aan het verlangen van Amsterdam te voldoen, ofschoon er di rect publicatie aan de plannen wordt gegeven. De Kring Kennemerland wil de weten, hoe het met de ruilverkave ling in Kennemerland stond. Er is r-eds een ruilverkavelingsplan, dat ech ter nu doorkruist is door het herziene streekplan voor de IJmond-Noord. Het is echter gebleken, dat vooral de Cen trale Cultuurtechnische commissie hui verig is alsnog een ruilverkaveling in dit gebied te beginnen. De overige voor stellen waren voornamelük van interne aard: sociale aangelegenheden, nuts- werken, militaire zaken en organisatie. In zün inleiding over de samenwer king tussen, overheid en bedrüfsleven heeft ir. Wellen enkele behartenswaardi- ge dingen gezegd. Hü stelde, dat op de agrarische bedrijven, ook die van de kleine ondernemer, zich veranderingen opdringen, waaraan men zich niet kan onttrekken. Ook de kleine ondernemer zal moeten blüven zoeken naar de pro ductiviteit van de arbeid, welke nauw samenhangt met de ontwikkeling van de techniek. Men ontmoet er niet aan menselijke krachten te vervangen door kapitaalsgoederen. Bovendien, de klei ne ondernemer staat op de markt be- trekkelük zwak, als hü niet op een ge- eigende manier probeert die markt te veroveren. Dan pas heeft hü reden van bestaan. Ir. Wellen gaf toe, dat de noodzakelüke investeringen grote pro blemen kunnen opleveren. Toch zal men er als ondernemer aan moeten blij ven denken, dat er zo het meeste geld te verdienen zal zün. Men zal daarom moeten komen tot een zo zakelük mo- gelüke bedrüfsvoering en de onder nemer zal economisch moeten leren denken. Hü zal moeten leren de fac to en kapitaal, grond en arbeid te com bineren. Die drie factoren ontleedde ir. Wellen, daarbü de taak van de over heid stimulerend, een taak, die niet do minerend mag zün, we] steunend ten aanzien van het bedrüfsleven. In dat verband sprak hü over de cultuurtech nische werken, het land- en tuinbouw- onderwü's, dat beter met enkele goed bezette scholen gediend is dan met een goed aantal zwak functionerende insti tuten, het landbouwkundig onderzoek enzovoort. De overheid doet in deze zaken zeer veel, de stem van het be drüfsleven zou sterker gehoord moeten worden. Dan zou wellicht ook de voor lichting door de overheid meer effect sorteren. Teveel nog ziet de agrariër in de overheid een boeman, als het op de voorlichting aankomt. Tenslotte zul len de organisaties vertrouwensmannen moeten hebben, die zo nodig met de leden kunnen praten over de toekomst van het bedrüf. Menige desillusie kan dan voorkomen worden. Wat verandert er in de prijspolitiek van minister De Pous nu bedrijfs leven en regering voor de loonvorming een nieuw „spel hebben bedacht? Het stellen van deze vraag lijkt zin voller te worden naarmate de ant woorden die men er door belangheb benden van Koog tot laag op boort geven elkaar meer tegenspreken. Drs. De Pous zelf doet bet voorkomen als of er eigenlijk helemaal niets aan de band is. Hij is zelfs bereid vreselijk boos te worden als men doelend op bet verband tussen loonsverho gingen en prijsverhogingen het woord „ontkoppelingIaat vallen. Toch zou van prijzenverklaringen in de zin van het zich sterk maken voor het niet doorberekenen van loonsver hogingen in de prijzen onder het nieuwe systeem geen sprake meer kunnen zijn. De vraag hoe het prijs politieke spel gespeeld kan worden als alleen de scheidsrechter van de officiële spelregels op de hoogte schijnt te zijn, is moeilijk te beant woorden. Na de behandeling van de begrotingen van Economische Zaken en Sociale Zaken in de Tweede Ka mer lijkt er zelfs tussen de verant woordelijke bewindslieden enig ac centverschil te bestaan, en dergelijke accentverschillen, geuit tijdens dis cussies in de Kamer, plegen verschil len van inzicht te verbergen waarvoor de term accent meestal een onvol doende maatstaf pleegt te zijn. De vaagheid van spelregels en de gewoonte onder het spel naar behoef te nadere afspraken te maken zijn ons uit de loonpolitiek wel bekend. Dat heeft ons nooit met bewondering voor spelers en spelregels vervuld. Maar de situatie van het ogenblik doet dat evenmin. Mét spelregels kan men op een onwaarachtige manier te werk gaan. Maar als men om psychologi sche. sociale of wat voor redenen dan ook doet alsof er spelregels zijn. ter wijl die er in feite niet zijn. doet minister De Pous ons denken aan de keizer uit het sprookje, die dacht zulke fraaie kleren te dragen hoewel hij in het geheel niets om het lijf had. Wij vinden die situatie evenzeer on waarachtig. En als de onwaarachtig heid alleen uit de loonpolitiek kan verdwijnen door haar naar de prijs politiek te verplaatsen is dat uiteinde lijk nauwelijks een prijzenswaardig resultaat. Ons dunkt dat een spoedige opheldering over deze kwestie zeer nuttig zou zijn. Advertentie) ■{fffl*?9 ruw of schroot UTRECHT. 11 dec. De benoeming van ir. H. H. Badings tot weten schappelijk hoofdambtenaar aan de rijksuniversiteit te Utrecht is voor het orgaan van de Utrechtse universitaire gemeenschap „Sol Justitiae", aanlei ding geweest het politiek verleden van de heer Badings In herinnering te roepen. Ook de destüds door de Ere raad voor de Muziek onder voorzitter schap van prof. mr. J. C. van Oven opgelegde uitsluiting voor de tijd van tien jaar van ir. Badings werd in deze beschouwing betrokken. De secretaris van het college van curatoren aan de rijksuniversiteit te Utrecht, mr. J. H. des Tombe, heeft inmiddels medegedeeld dat ir. Badings na afloop van dit cursusjaar zün func tie zal neerleggen in verband met zij" benoeming tot hoogleraar aan de Staatliche Hochschule ftir Musik in Stuttgart. Deze functie in Stuttgart, aldus mr. Des Tombe, is niet te com bineren met die van wetenschappelük hoofdambtenaar in Utrecht. ARNHEM, 11 dec. Tekort stapelt zich op tekort. Springt Arnhem uit plaatselijk chauvinisme of uit de wens, een centrale functie te vervullen, niet veel verder dan zijn polsstok lang is? Dit vroeg de fractieleider van de KVP, de heer J. W. Vermeulen, maandag in de Arnhemse raad op de eerste dag van de beschouwingen over de gemeen tebegroting. De katholieke fractielei der was in zijn kritiek zeer concreet: zo acht hij de Arnhemse Toneelschool ronduit overbodig, de opleiding van tien longe medici voor wetenschappe lijke doeleinden in het Gemeente Zie kenhuis geen specifiek Arnhemse taak. het Gemeente Museum al lang niet meer een instantie, waarvoor de ge meente alleen moet opdraaien en de Chr. Academie voor Lichamelijke Op voeding een aangelegenheid, die eigen lijk van rijkswege gefinancierd zou dienen te worden Die Academie gaat de stad Arnhem in 1963 f 74.000 kos ten; de Toneelschool heeft in vier ja ren vijftien geslaagden afgeleverd, waarvan er vier bij de Oostelijke To neelgroep Theater terecht gekomen zijn: de gemeente subsidieert de school met ruim f 71.000. Ts dit bedrag equi valent aan de betekenis, die de Toneel school voor de stad Arnhem heeft? zo vroeg de heer Vermeulen. DEN HAAG, 11 dec. De rijkspoli tie in Nederland krijgt de beschikking over lichtgevende verkeersvesten voor het personeel, dat 's nachts op moto ren en snelle bromfietsen dienst doet. De minister heeft toestemming gege ven voor de aanschaffing van een aan tal van deze van rode lichtgevende stroken voorziene vesten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9