Spoedig iveten we meer van VENUS en MARS 53 MILJOEN KILOMETER Voor 30 minuten! SCHOUDER KARBONADE ITS ROSBIEF 275 SwperMarU Teeltrecht voor tulpen moet op de helling Onvergetelijk concert door N.Ph.O. onder Klaro Mizerit 1R EXTRA AANBIEDINGEN KOSTUUMS TAXI 13000 Concurrentie met buitenlandse kwekers in EEG-verband bezien Het pad door de werldraimte Het „boord" van Mars 'ft Wat verbergt zich achter de Venus- wolken? Albert Heijn Vereniging De Tulp AFSCHEID VAN C. SCHILLING STUDIO dit weekeinde weer in de schouwburg Met „Harten twee, harten drieen Jeugdproces PAARD OP HOL IN NOORDWIJK KERSTBOMEN, DRAIJER WOENSDAG 12 DECEMBER 1962 PAGINA 15 ^GELMATIG KOMEN DE BERICHTEN bin. n over de afstanden, afgelegd door de twee penners, de „Mariner II" (Amerikaans) en de ars I" (Sovjet-Russisch), die op weg zijn j 8r Venus en Mars, de planeten, welke onze ge- ®erden zo uitermate intrigeren, omdat ze er een '"ent gelijksoortig organisch leven vermoeden 8 °nze aarde kent. Ondertussen blijft het pro contra debat over het nut van de verkenning ^er Wereldruimte voortwoeden. En daar door- eeto waren de min of meer fantastische ver- j. herstellingen van optimistische en vrijmoedige jj .Q' wier verhalen overigens nog wel zo heiend zijn als de werkelijkheid, welke we ails, zij het voornamelijk via de moderne com- toöicatiemiddelen beleven, o.a. door radio en Revisie, mitsgaders door wat er zoal rond de ^tooemde hemellichamen gepubliceerd wordt. In deze publikaties schuilen nogal tegenstrijdige beweringen, gesteund door volgens deskundigen vaak aanvechtbare gegevens. Maar dit neemt niet weg, dat ze soms hevig interessant zijn en de lezer in een Jules Verne-achtige stemming bren gen. En als men van deze grote Franse fantast uitgaat, dan geeft men zich er vanzelf reken schap van, hoe onbegrensd de mogelijkheden zijn. Bijna alles, wat bij hem fantasie was, overi gens geschreven na een ijverige studie van de wetenschappelijke en technische verworvenheden van zijn tijd, is nu bezig werkelijkheid te worden. Hetgeen indertijd als kinderlijke wensdromen werd beschouwd, is in menig opzicht al realiteit geworden. En met wat heden ten dage gepres teerd wordt, ziet men de mogelijkheid geopend, om oneindig veel meer te bereiken, dan waarvan Jules Verne ooit gedroomd heeft e bereiden ons voor op een tocht naar de maan. Ook ten aanzien j1 dit hemellichaam vallen in hetgeen er over medegedeeld wordt, tegenstrijdigheden te constateren. Zo pas nog kon men lezen, at bergachtige streken op de maan, door de Sovjet-Russen „ont- y *tin werkelijkheid zandige vlakten zijn. Maar laten we ons tot etius en Mars bepalen en tot de wereldruimte in het algemeen, die even interessant is. Daarin bevinden zich b.v. tal van kleine Senstationsdie door kosmonauten als pleisterplaatsen of vlucht- 1 anden zouden kunnen worden gebruikt, op een eventuele tocht ttar deze planeten. Merkwaardig genoeg is te dien aanzien de Qptasie eveneens de werkelijkheid vóór geweest. De bekende F ranse legenier en schrijver Antoine de Saint-Exupéry heeft ook een <jek geschreven, waarvan het verhaal zich in de wereldruimte sPeelt, Het heet „Kleine Prinsen vertelt van een jongetje, dal een zwerf sterretje, een z.g. asteroid of planetoid terechtkwam en e er zich op bevindende, hevig werkende vulkanen met een schop ef>Schepte..„ Nu pas gaan de plannenmakers voor de grote wereld- *UlTntevlUchten aan de talrijke sterretjes denken, welke in het heelal lVarrelen. Ze hebben geen atmosfeer en zijn dus onbewoon- ft 'ar' doch goed uitgeruste kosmonauten zouden het er een poos '"""en uithouden. Op het recente internationale congres voor de udie der wereldruimte, in de Bulgaarse badplaats Varna gehouden, ls op de waarde van de asteroïden nog eens extra de aandacht geves- togd. De meeste in het gebied van Mars liggen aan de andere kant, 'paar er is er minstens een twaalftal bekend, waarvan tamelijk grillige ntien hen op bepaalde tijden op bepaalde punten tussen de aarde 6/1 Mars voeren. S' Deze tweeling telescopen speuren de wereldruimte af. Ze staan eveneens in California opgesteld. msmmm te S in de AH-SuperMart 500 gram weinig been botermals 500 gram EKSTERSTRAAT 67 GROTE HOUTSTRAAT 99 Reclame Voor Haarlem e.o. Films Muziek Dans Diversen Cabaret Tentoonstellingen «•Mariner II" en „Mars I" op weg ziln merendeels toevallig ontdekt, Cooivp dank zij lichte strep enop teles- Vfe]'°'s. Het is wel zeker, dat er nog °Psn rtleer bestaan. Men zal ze moeten fiaUwten' om dan aan de toand van Uit f e4riSe berekeningen een route U,n stippelen, waarbij op tal van pun- daa-^odlantlingen kunnen worden ge- kaar' Deze vluchtoorden zouden op een teif' Van ..Mars en omstreken" aange- u 'cunnen worden als eilanden op tijn '"ereldkaart. De meeste asteroïden die °verigens klein. Onder de miljarden, ^getwijfeld in het zonnestelsel voor- ïan tj1' ziio de meeste niet groter dan "etl tot honderd meter in doorsnede V0ot.lahtal komt, naar de deskundige tot tm0erder te Varna vermoedde, zelfs ^rs eokele honderdduizenden kilome- aarde. Electronische telesco- hllen de taak krijgen, ze op te spo- kosmonauten, zo opperde hij ver- kuA "en er wellicht een toevlucht op tod; 6h vinden, wanneer ze in het heelal jeif.'ectieve uitstralingen ontmoeten v 1 (50uden ze er brandstof kunnen vin- ,'oy ®nder, voor hen kostbaar mate- Mev'. er voorts b.v. een telescoop met Om 'Stezender op kunnen plaatsen, voor nden van gegevens naar de aarde. zou, indien men eenmaal vat op {V Zwerfsterretje heeft, het parallel i%t, baan van de aarde kunnen laten pi j Wanneer de kosmonauten er een a zouden graven, zou dit als een vei- ^itpïptolplaats kunnen dienen, bij mag- b he stormen en anderszins klinkt weer Jules-Verne-achtig. j wat hij fantaseerde is immers rh. p 'ikheid geworden of gaat het wor- y*'0- zo concludeerde de deskundige r0a, zo'n echte satelliet is goedko- fU i,?? duurzamer dan een kunstmatige >eH niet van de aarde uit In een Worden gebracht. en nog vele andere voorbe- ®lrten zton nod'S, om het pad door de afuimte naar Mars en Venus te ef fenen. Wat Mars betreft, over deze pla neet is al heel wat gepubliceerd en vrij algemeen bekend. Toch heeft de Sovjet- Russische verkenner tot taak, tal van raadselen op te lossen. Ten eerste dat van de z.g. kanalen, welke misschien geen kanalen zijn,voorts de constella tie van de oppervlakte, de aard van de wolke.., rond Mars geobserveerd. Al weet men van Mars veel meer dan van Venus, zekerheid omtrent tal van onze kerheden kon tot dusver nog niet ver schaft worden. Wel mag worden aange nomen, dat Mars in menig opzicht uniek is onder de tot het zonnestelsel behoren de planeten. De planeet bezit een door zichtige atmosfeer, waardoor min of meer duidelijk tal van details kunnen worden waargenomen. Door de enorme afstand tussen de aarde en Mars (op z'n minst 56 miljoen kilometer) blijft het geen waargenomen wordt overigens ta melijk vaag. Men kan er geen volkomen bevredigende conclusies uit afleiden. De gegevens, welke betrouwbaar ge acht mogen worden, zijn de middellijn van de planeet, die 6900 kilometer be draagt voorts, haar omvang, welke een tiende is van die van de aarde. Verder heeft men kunnen vaststellen, dat ze haar baan om de Zon in 687 dagen vol brengt en in vier-en-twintig uren om haar as draait. Er zijn seizoenen, zoals op de aarde, waarin de oppervlakte van aanzien verandert. Waaruit deze opper vlakte gevormd wordt en wat de veran deringen zijn, die er op plaats vinden, hierover lopen de meningen nog uiteen. Op het eerste gezicht vertoont de op pervlakte van Mars een rossige oker- kleur, met grijsgroene vlekken. De twee polen dragen helderwitte kappen. Naar het schijnt, verheffen zich op Mars nau welijks bergen en het wordt als vrijwel zeker aangenomen, dat er zich geen uit gestrekte watermassa's als zeeën bevin den. De poolkappen nemen in de winter aanzienlijk toe. om in de zomer sterk te verminderen Aan de rand er van vormt zich dan een donkere rand, waar van de aard niet duidelijk is. Dit „boord" is nog een der geheimzinnigste ver- schijnselen op de planeet, waarvan de Sovjet-Russen nu, via hun „Mars 1" alles te weten willen komen. Terwijl de pool kappen slinken, lichten de groengrijze vlekken steeds helderder op, om te be ginnen in het zuiden en ten slotte rond heel de evenaar. Men noemde de vlek ken vroeger zeeën, maar men heeft ont dekt, dat de temperatuur daarvan vrij hoog is, hetgeen het voorkomen van wa ter uitsluit. Volgens sommige geleerden zijn deze vlekken uitgestrekte hoogvlakten, van graniet of lava, maar andere menen ,dat het hier om streken gaat, waar een pri mitieve vorm van plantengroei voorkomt Geen bomen of struiken, naar men heeft kunnen vaststellen, maar mossoorten en andere lagere vormen van plantenleven. De roodgele plekken zouden woestijnen zijn, althans dorre vlakten, die daarme de vergeleken kunnen worden. Over de oppervlakte van Mars, jagen vaak he vige stormen, die de wolken geelachtig maken. Ze belemmerden in 1956, toen Mars zich weer eens het dichtst bij de aarde bevond, de moeizaam voorbereide observaties der astronomen. Vergeleken bij de aarde is Mars oud. Theoretisch is het mogelijk, dat er eens op de mens UJ- schouwd als het hemellichaam, waarop veel beter dan op de andere de mens een toevlucht zou kunnen vinden. Dacht men aanvankelijk, dat ze slechts één helft naar de zon toekeerde, zodat de ene kant enorm koud zou zijn, de andere enorm heet, men weet nu, dat ze normaal om haar as draait en de nacht er de dag op volgt. Ze beschrijft haar baan om de zon in 225 dagen. Haar middellijn is vijfhon derd kilometer korter dan die van de aarde. De atmosfeer van Venus is even bewegelijk als de onze en de druk is er bijna even groot. Met spectografen heeft men er de aanwezigheid van water, zuurstof en koolzuur vastgesteld Een kolonisatie van aardmensen is er. tenminste theo retisch mogelijk. De „Mariner 2" moest ook hierover gegevens verstrekken. Vol gens sommige deskundigen zal het bin nen twintig jaar mogelijk zijn, te dien aanzien absolute zekerheid te verwer ven. In 1961 heeft de Sovjet-Russische geleerde Kozyrev bepaalde elementen in de atmosfeer van Venus ontdekt, die het hunne er toe bij zouden kunnen dra gen, om het mensen mogelijk te maken op Venus te leven. Twee jaar tevoren had de Amerikaan Strong met een ballon tot een hoogte van 24.000 meter gestegen, in de wolken massa van Venus waterdamp ontdekt. Het gaat er inmiddels om, hoe de sa menstelling van de atmosfeer van Venus is. Weer een andere onderzoeker stelde in de gele wolken van Venus dezelfde verschijnselen vast als zich voordoen bij zandstormen in de Sahara. Hij leidde er uit af, dat de oppervlakte van Venus in belangrijke mate uit harde grond moet bestaan. Dit werd later door radiopeilin gen bevestigd. Maar over het algemeen belemmert de enorme afstand het doen van betrouwbare waarnemingen. Wel is het zeker, dat de stormen op Venus op onze orkanen en tornado's lijken. Venus is aanzienlijk jonger dan de aarde en het lijkt-niet onmogelijk, dat de planeet daardoor verschillende fasen der normale ontwikkeling nog niet door lopen heeft. Maar de Amerikaanse on derzoeker dr. Carl Sagan meent, dat de ze Ontwikkeling door de mens met zijn technische hulpmiddelen van heden aan zienlijk versneld zal kunnen worden, zo dat Venus bewoonbaar zou kunnen wor den gemaakt, indiende planeet al niet door intelligente wezens bewoond wordt Met dat al is de huidige verkenning van de veel kleinere- Mars en de veel belovende Venus een buitengewoon in-, teressant avontuur van het mensdom, dat er nu in geslaagd is, van de aarde uit bestuurde en gecommandeerde lucht schepen naar de planeten te zenden en zich aldus de gelegenheid schiep, zich er een beter denkbeeld van de vormen. Wij weten al heel wat meer van de we reldruimte dan Columbus indertijd van de aarde en onze technische en weten schappelijke uitrusting is veel en veel beter, om het zacht uit te drukken De „Mariner 2" zal op 14 december onge veer de vijftig miljoen kilometer hebben afgelegd, welke ons op die dag van Venus scheiden. Indien de poging van de „Mariner 1" gelukt zou zijn had deze ver kenner „slechts" 42.300.000 kilometer :*<K. kende we/er.s nebben geteeld cn teven» dat ze hier en daar in gunstig gelegen streken zich tot op de huidige dag heb ben weten te handhaven. „De Mars 1" zal vermoedelijk niet alle vraagstuk ken kunnen oplossen, die deze planeet ons thans nog biedt en er wellicht nieuwe aan toevoegen. Maar deze ver kenner heeft nog een hele reis voor zich De Amerikanen hopen op 14 december a.s. de eerste seinen en televisiebeelden van hun „Mariner 2" op te vangen, die op een afstand van 14.000 kilometer van Venus zullen worden uitgezonden, als de apparatuur goed blijft werken. En dan komen we iets meer te weten over die planeet Venus, die evenals Mars al sinds de Oudheid de mensen heeft geboeid en aanleiding gaf tot de zonderlingste ver halen. Sinds Gallilei in 1610 voor het eerst zijn primitieve telescoop op Venus richt te, is men er niet veel wijzer over ge worden. Hij ontdekte, dat de planeet fa sen kende, zoals de maan. Maar omdat haar oppervlakte onder een dik wolken dek schuilgaat, bleef ze drie honderdvijf tig jaar achtereen even geheimzinnig. De geleerden zijn het er nog steeds niet over eens, wat zich achter die wolken verbergt. Is het een gloeiende stof- woestijn, een geweldige oceaan of is ze zoals de Engelse astronoom prof. Hoyle meent, bedekt met meren van een olie achtige vloeistof? De onderzoekingen naar de er heersende temperatuur maakten het verwarde beeld van Venus verwar der. Men vergiste zich in z'n bere keningen. De ene onderzoeker conclu deerde tot dertig graden onder nul, de an dere tot meer dan 320 graden boven nul (Celsius). Of er zich op Venus levende wezens bevinden, kon tot dusver niet vast gesteld worden. Maar toch is de weten schappelijke wereld vrij algemeen de me ning toegedaan, dat Venus de planeet in ons zonnestelsel is, die het meest met on-j ze aarde gemeen heeft. Ze kan worden be-1 Jules Verne's wereldruimtereizigers, toen ze gewichtloos werden. behoeven af te leggen. De afstand wordt nu met de dag groter en zal uiteindelijk 260 miljoen kilometer bedragen. Pas in 1964 zal Venus weer dicht in onze buurt komen. Maar het zal dan toch een afstand blijven 160 maal groter dan die tussen de aarde en de maan En wan neer de „Mariner 2" Venus bereikt heeft, maar er zich toch 14.000 kilometer van daan bevindend, zal ze voortsuizend met een snelheid van 145.000 kilometer per uur. deze planeet gedurende 30 mi nuten vergezellen. OBSERVATOR |§W-*w i - Met dit apparaat, geholpen door elek tronische hersens, werd de „Mariner II" in de juiste koers gebracht. Het staat te Goldstone,. iv California's Mojavewoeslyn. Advertentie) HAARLEM, 12 dec. Wat gaat er in de toekomst gebeuren met het teelt- recht voor tulpen en de andere bolge wassen? Aanvankelijk voelde men er In de EEG-landen wel voor om een evenwicht tussen vraag en aanbod te creëren, maar nu de Euro-partners voor concrete beslissingen staan, geeft men niet thuis. Men wil wel overgaan tol het registreren van de bedrijven, maar daar houdt het mee op. Terwijl men hier in Holland de teelt binnen de per ken houdt, breidt men in het buiten land in snelle vaart uit. In de t(jd die de buitenlandse kwekers nog rest voor straks de grenzen wegvallen, willen zelf kennelijk hun culturen zo groot en zo ster kmogelijk maken. In Duitsland bijvoorbeeld geeft de overheid subsidie aan elke landbouwer die bollen wil gaan kweken. Dat geeft te denken. Er is met de vertegenwoordigers van de buitenlandse vakorganisaties ook nog gesproken over een inlevering van plantgoed om zo het areaal „in toom" te houden. Maar daar voelen ze ook niets voor. Men zegt: we moe ten ieder jaar grote hoeveelheden bol len importeren. Er is dus bij ons geen sprake van overschot. Holland expor teert 96 pet van de oogst. Laat men daar maar gaan inleveren. „Zo is de situatie vandaag-de-dag en dat vraagt morgen een beslissing van ons. Zt) uit breiden en wij hier mondjesmaat. We moeten snel een startpunt gaan zoeken. Naar mijn mening moeten we door gaan met uitbreiden van het teeltrecht en het aan de verantwoording van de kwekers zélf overlaten of ze het teelt recht willen volplanten of niet. De kwe kers moeten hun koers zelf gaan be palen en niet leunen tegen het Pro- duktschap voor Siergewassen. „Deze stelling poneerde de heer Chr. Eggink, de voorzitter van de Vereniging De Tulp", toen hij de vergadering van de ze vereniging in de scheidsgerechtzaa) van het Krelagehuis opende. En hij stelde nog meer actuele pro blemen aan de orde. Onder meer: de prijzen. Hoewel men heeft gesteld dat ze niet te hoog moeten zijn, heeft het 'zen voor e mening ze niet te hoog moeten zijn, 1 PVS de minimumexportprijzi 1963 stilzwijgend verhoogd. De HAARLEM, 12 dec. Een uitstekend reagerend Noordhollands Philharmo- nisch Orkest heeftgisteravond in het con certgebouw onder leiding van de gast- dirigent Klaro Mizerit de aanwezigen een onvergetelijke avond bezorgd. De magistrale uitvoering van het grandioze concert voor orkest van Bela Bartók zal nog lang in ieders herinnering blij ven voortleven. Klaro Mizerit, de te- fenwoordige dirigent, van de Rheinische 'hllharmonie in Koblenz, heeft dit werk vooral virtuoos gedirigeerd. Er komt heel wat voor kijken om in enkele re- repetities zijn artistieke wil aan het voor hem toch vreemde orkest op te leggen. Het mag waar zijn, dat Bar- tók's concert een dankbaar stuk is, maar het stelt niettemin bijzonder hoge eisen aan de uitvoeringstechniek. Bo vendien moet de rijke verscheidenheid van de muzikale uitbeelding voor een (Advertentie) (waarover mén spreekt) Betere herenkonfektie en herenmode Zijlstraat 71 - Haarlem - Tel. 16963 HEEMSTEDE, 12 dec. Het bestuur van de Heemsteedse Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden heeft in het parochiehuis „Anno Santo" voor de leden van de afdeling weer een heel geslaagde feestmiddag georgani seerd. De hoofdschotel bestond uit een Menwedstrijd, waaraan de bejaarden met jeugdig enthousiasme deelnamen. En het prettige was dat iedereen met een aardige prijs werd verrast. Af scheid werd genomen van de ere-voor- zitter C. Schilling, die wegens verhui zing Heemstede gaat verlaten. Voorzit ter D. Schoenmaker hield een hartelij ke speech, waarin hij de scheidende heer Schilling dank bracht voor al hetgeen hij in de loop der jaren voor de afdeling had verricht. Hij hoopte, dat de vriendschapsbanden met ere voorzitter Schilling bewaard zouden blijven. De toespraak van de heer Schoenmaker werd door de aanwezigen met een spontaan applaus onder streept. groot deel op de repetities worden ge vormd. De grootsheid van dit opus heeft in ieder geval gisteravond het volle pond gekregen. Dit danken wij zo wel aan de dirigent Klaro Mizerit ais aan het verrassende spel van ons or kest. Het concert werd geopend met het „Air" uit Bach's Derde Suite, bedoeld als een „In memoriam" aan Koningin Wilhelmina. In Haydn's „Oxford-Sym- phonie" trof ons al heel spoedig de sprankelende ensembleklank. Met so bere gebaren schilderde Klaro Mizerit de thematiek voor het orkest. Dan was en verder de pianist Hans Henkemans met Mozart's prachtige concert Es gro te terts, K.V. 271. In praktisch volmaak te eenheid met het orkest werd het een sublieme Mozart-vertolking. Dit werk met zijn nogal contrasterende thematiek behoort tot de meest geniale concerten van de Salzburgse meester. De groot ste lof voor Hans Henkemans moet zijn, dat hij op geniale wijze de stijl en de geest van deze muziek realiseerde. Het tweede deel schonk diepe ontroering door de sterk naar binnen gerichte ver tolking van Hans Henkemans en de stipt aangepaste orkestbegeleiding. Al met al dus een zeer mooi concert, dat dan ook terecht veel bijval verwierf. JAN LAARVELD. HAARLEM, 12 dec. Dit weekeinde komt de toneelgroep „Studio" in de Haarlemse stadsschouwburg terug. Za terdagavond wordt een reprise gege ven van het plezierige blijspel „Harten twee, harten drie", liet opmerkelijk de- buurt van de jonge Nederlandse dich ter Paul Rodenko. Zondagavond geeft Studio een reprise van „Jeugdproces" van Manuel van Loggem. Beide stukken zijn reeds eerder in Haarlem vertoond, het eerste stuk nog afgelopen zondag. Het werd enthousiast ontvangen. „Jeugdproces" is een psy chologisch toneelspel over vier jonge lui die half en half een onderwereldbe- staan hebben gekozen. Het is knap uit gewerkt en wordt voortreffelijk gespeeld, zoals enige maanden geleden reeds in Haarlem gebleken is. De voorstellingen van Studio dit weekeinde komen in de plaats van de voorstellingen van „Oor log en Vrede" van Tolstoj en „Verlos ons van den boze" van Jan Staal, die de toneelgroep Theater zou geven. Deze voorstellingen kunnen door om standigheden geen doorgang vinden. NOORDWIJK, 12 dec. Op de Duin- damseslag te Noordwijk sloeg een voor een wagen gespannen paard op hol. Daarbij ootste de wagen tegen een ver keersbord en sloeg om. De beide inzit tenden de heren M. Smit en C. van Slot uit Noordwijkerhout, kwamen er betrekkelijk goed af. Eerstgenoemde kreeg letsel aan de handen, de heer Van der Slot brak een arm. <Jer tulpekwekers is niet gevraagd. Daai komt nog bjj de binnenlandse prijs. Het is gewenst dat de minimumprijs en de prijs die de kweker vraagt en die kunnen belangrijk verschillen door klinken in het buitenland. Het afgelo- en jaar is er o.m. naar Duitsland veel meer geëxporteerd. Het is wel heel opvaPend dat de prijs per kilo vrijwel niet omhoog ging. Zit men wat de prezen betreft in het buitenland aan de top? Het afge lopen broeiseizoen had men vrijwel feen concurrentie van de bloemen uit uid-Frankrijk en uit Italië, omdat de anjers ginds bevroren waren. De bloe men die uit deze streken op de Duitse markt werden aangevoerd, waren slecht van kwaliteit. De markt werd op deze wüze voor de bolbloemen op vrij sim pele wijze opengemaakt. Niettemin wa- prijzen die men maakte weinig Men kon wel gemakkelijker maar niet te- NOORDWIJK, 12 dec. De brand weer werd gealarmeerd voor een schoorsteenbrand ten huize van de fa milie Boon aan de Voorstraat te Noord- wijk-Binnen. Er bleek een hoeveelheid brandend roet naar beneden te zijn ge komen, waardoor een hardboard pla fond in brand was geraakt. Nadat het plafond verwijderd was, had men het vuur spoedig onder de knie. Uiteraard ontstond er heel wat schade. (Advertentie) ook met kluit. Groen en hulst. Boomkwekerij Herenweg 103 B Heemstede, tel. 36301 ren de hoger. bloembollen verkopen, gen hogere prijzen. En wat zien we vandaag? De prij- zijn in de catalogi van de Bond van Bloembollenhandelaren zijn toch 5 of 10 D.M. hoger dan verleden jaar. Als we de prijzen zien die de export nu voor oogst 1963 moet betalen, dan moe ten de prijzen ook weer hoger zijn, maar, zo zei de heer Eggink, dit is niet zonder gevaar. Sprekende over de onderhandelin gen met de vertegenwoordigers der buitenlandse vakorganisaties, zei spreker ook nog dat het buitenland zich meer toespitst op de soorten die werkelijk gevraagd worden, terwijl men in Holland tot nu toe een produ centen-politiek heeft gevolgd. We bo den aan wat we teelden. In de toe komst zullen we moeten kweken wat de klant vraagt. De heer Eggink wees er verder op dat we er ieder jaar nieuwe kwekers bij krijgen. Dit jaar alleen ai 2000 jonge liefhebbers. Ook zal men zich meer moeten ver diepen in de reclame. Hoe moet dat in de toekomst? Wie gaat straks de gel den opbrengen? Alleen de Hollandse kwekers? Dit alles moeten we niet over laten aan een paar bestuursleden van De Tulp of aan het PVS. Daar zullen de vakgenoten zich zelf in moeten ver diepen. Het gaat om uw geld en uw bollen, aldus de heer Eggink, die de aangesneden problemen de komende winter op vergaderingen van de diverse Kringen van De Tulp wil laten bespre ken. Ik weet zeker, zo zei hij, dat we dan ook de vraag voorgelegd krijgen: wordt het niet de hoogste tijd een punt te zetten achter de teeltregeling, zoals we die nu kennen? De rest van de vergadering was gauw bekeken. Ingekomen stukken wa ren er niet: de begroting ging zonder slag of stoot onder de hamer door, en bij de bestuursverkiezing werden in de plaats van de aftredende heren Chr. v. d. Keeken en H. v. d. Loo gekozen de heren J. de Wit Azn, Bovenkarspel en G. C. Tromp RHC zn te Lisse. De heer Limburg gaf nog enkele cij fers over de opgeplante monsters op de proeftuin aan 32 pet kon het cer tificaat worden toegekend en dr. N. Silver van de Plantenziektenkundige Dienst deed aan het slot van de verga dering een en ander uit de doeken over de stand van zaken bij de tulpen wat betreft het tulpe-stengelaaltje en hel virusziek. (MNrtinMI CINEMA PALACE: Prooi van de nacht, volw., 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: De spookrijders, 14 jaar. 7 en 9.15 uur; di. 2 en 8 uur. LXDO; Onderwereld, 18 jaar. 2. 7 en 9.15 uur. LUXOR: Oproer op de Defiant, 14 Jaar. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Verrader in opdracht, 14 jaar. S, 7 en 9.15 uur. ROXY: Ma. t.m. do.: De brug, 18 Jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Een stukje hemel te koop. a.l. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: t.m. wo. 8.15 uur: De kanon nen van Navarone, 14 jr.; wo. 2.30 uur: Koldercocktall, a.l. Donderdag 13 december Minerva-theater, 8.15 uur: Heemsteedse Kunstkring, liederenavond door Elisabeth van der Jjugt, sopraan, en David Holle- stelle, bariton. Aan de vleugel: George van Renesse. Concertgebouw, 7.3Ü uur; Christelijke Oratoriumver. „Door Zang Vriendschap" o.l.v. C. Jansen. Mjn.v. N. Ph. O. Program ma: The Messiah, van Handel. Donderdag 13 december Stadsschouwburg, 8.15 uur: Martha Gra ham and Dance Company. Woensdag 12 december Stadhuis. 2 uur: Gemeenteraadsvergade ring Haarlem. Aula H.B.S., Zijlvest, 8 uur: Genootschap Nederland-EngeTand, de heer A. Javeley over „Beauty spots ol the British Isles'". „Adam en Eva". Raamsingel 5. Iedere avond 82 uur. Frans Halsmuseum. Werken uit de Haar lemse School van de 16e tm. 19e eeuw. Bijzondere collectie werken van Frans Hals. Dagelijks 10—5 uur; zo. 1—6 uur Teylers Museum. Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse Italiaanse en Franse school, l«e t/m 19e eeuw Fos sielen, natuurkundige instrumenten Dage lijks 11-5 uur Eerste zondag van de maand van 1-5 uur Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76. Oude religieuze kunst, sehllderilen. mid deleeuwse beeldhouwwerken Van 10-12.30 en van 1.3U5 uur (behalve maandag). Zon- en feestdagen 2—6 uur .Bluemenheuvel" 18 nov t.m. 8 dec.: Grafiek van Cor de Wolff Geopend 10-5 uur. s zundags 2-5 uur Kunstcentrum „De Ark' Nieuw Heilig land 1-3 Expositie Jan Hoogervorst en Wam van Dam t.m 28 december. Vleeshal. Tot 31 januari, behalve in de kerstvacanties: „Bestuurde trillingen", ten toonstelling over electriciteit en electro- nlcfl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 15