Nieuw Westduits kabinet gereed Kai-Uwe von Hassel geen stadhouder van Strauss Londen vecht voor behoud onafhankelijke kernmacht falcon regenjassen BRIT EN GHURKA'S WAAKZAAM IN BRUNEI m U? Haagse K.V.K. begint actie tegen koelkastenverkoop door „grote grutters" DE GAULLE: Geen eenheidspartij Aanpassing aan Franse interne vernieuwingen Stabiliteit twijfelachtig Maar FS voelen weinig voor levering van de Skybolts Guur en nat MARTIN UITTENBOGAARD Voor sportrijders Occasion Rallye-Dauphine Garage DEN HOUT Indië verloor 197 soldaten jfi^aagsman io Het weer Lot van ruim 6000 anderen onbekend Op de radio Volledig verslag F eijenoord-V asas Ongehuwde vrouw boven 45 vrij van A.K.W.-premie Tienjarige jongen zoek in Leiden KLM-directie zou inkrimping van bedrijf overwegen Toespraak tot nieuwe assemblee MCNAMARA IN ENGELAND weer in Furopa N.S. staken werving Belgisch personeel li 'IlilWiM „Nu de tijd niet voor mededelingen Voor de Sport-toto Ondanks verlenging gelijk spel mogelijk in bekerwedstrijden Woensdag 12 december 1962 86ste JAARGANG No. 31307 ^JREau smedestraat s 5>? Buien Verlovingsringenspecialist SCHOTERWEG Haarlem-N. - Telefoon 55899 Van f 6900.- voor f 5900. (COMPLETE UITRUSTINGEN 56 „DE BRILLENSPECIALIST" 3045% KORTING Jansstraat 56 - Telef. 10180 Let u vooral op het juiste nummer 56 ,13.!! en als net regent i" technisch speelgoed 1 I van £-> C DE TOESTAND VAN DE PAUS ®'efoon: Redactie 21544, Advertenti Ab, HAARLEM es 21543 BïlT 20800 Postgiro 143480 'J<antoor Beverwijk. Zeestraat 50- telef. 4790 Jkantoor en Red ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 'r®ctie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. °°fdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hooqte Omroepers 16 cents eer m m. hoogte De administratie oehoudt zich het recht voor advertentién eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maano. f 7 90 per kwartaal. Voot klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 21544. nieuwe Westduitse minister van defensie, dr. Kai Uwe von Hassel. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 12 dec. De veertigdaagse regeringscrisis in de Westduitse bonds republiek is ten einde. Zeven ministers uit het oude kabinet keren niet meer terug. Zeven nieuwe ministers komen. En ook wanneer er aanzienlijke twij fel is gebleven ten aanzien van de sta biliteit van deze nieuwe regering, kan men toch wel zeggen dat er iets is veranderd wanneer van de twintig mi nisters rond een-derde wordt vervan gen. En hoewel er drie nieuwe minis ters ouder zijn dan hun voorgangers (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 12 dec. Brittannië vecht ST" zijn voortbestaan als onafhanke- "Jke kernwapenmogendheid. Deze zo- {j^haamde onafhankelijkheid hangt na- Jh'jlijk nu geheel af van Amerikaanse S"?P. President Eisenhower had aan de j,rjtse regering beloofd dat Amerika cu'^onnië in het bezit zou stellen van yïjybolt-rakettenwapens die voorzien afs. van een H-kernkop, welke op een kiln "1 van 1-500 kilometer van het doel v, "hen worden afgevuurd van onder de weu8els van een bommenwerper. Dit hpen zou Engeland in staat hebben «esteld tot aan 1970 te vertrouwen op en combinatie van zijn V-bommenwer- P rs met de Amerikaanse raketten. voemue de Br'tse minister Van defensie, Thorneyeroft, besprekin- «sn met de Amerikaanse minister van hefensie, McNamara, die naar Londen Sfas gekomen op doorreis naar Parijs. •Reeds bij aankomst op het vliegveld "e&d de heer McNamara doorscheme- ï?n, dat de tot heden geboekte misluk- p'hgen met de Skybolt en de stijgende "osten van het óntwikkelingsprogram "e Amerikaanse regering geplaatst had- hl j V00r de vraaS of het nog verder nut "ad de kostbare experimenten voort te 'etten. Zoals de Britse regering maar al te (Advertentie) BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 i£l2SESTRAAI (Él) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot donderdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselende bewolking met nu en dan buien, sommige met hagel of hatte sneeuw. Matige tot krachtige, aan de kust tot hard toenemende ivestelijke tot noordwestelijke wind. lagere temperaturen. DONDERDAG. Son: 8.39-16.28; maan: 18.48-10.24. (V; ah onze weerkundige medewerker) j) BILT, 12 dec. Vanavond en van- lot cli'nait de wind naar noordwest It,' hoord, waarbij wij in een koudere lichtstroom komen te verkeren. Hier- loh 0n regen en hagelbuien te verwach- tva!> met plaatselijk ook een kans op «ni sneeuw. Doordat de temperatuur iaphle graden daalt, kan in het binnen- w® morgenochtend het kwik om het twsPunt schommelen. Eerst na mor- Wordt de lucht weer wat stabieler. «Uon, fLblit f^C^°VUrg feort I- max. mm. neersi Weer temp. temp afgel gisteren 24 UUI licht bew. 8 6 14 half bsw. 8 5 11 half bew. 8 5 12 licht bew. 8 2 8 onbewolkt 8 3 9 zwaar bew. 7 5 11 zwaar bew. 8 4 11 regen 7 5 8 geh. bew. -6 -5 1 sneeuw -3 -4 16 regen 4 5 6 onbewolkt 10 -2 1 licht bew. 9 2 11 zwaar bew. 8 5 14 regen 4 4 20 zwaar bew. 9 5 9 zwaar bew. 14 4 0 geh. bew. 5 3 10 regen 4 3 4 geh. bew. 3 2 0 geh. bew. 3 2 0 regen 4 1 0.1 geh. bew. 7 -5 0 geh. bew. 4 -1 0 half bew. 1 -5 0 licht bew. 12 -2 0 regenbui 11 1 0.1 zwaar bew. W t 0 goed beseft heeft Amerika, dat nu beschikt over de Polaris en de Minute- man, geen belang meer bij de Sky bolt. De besprekingen van gisteren zijn moeilijk geweest en, naar ver luidt, heeft Thorneycroft fel van zich afgebeten. Men neemt aan dat McNa mara voorgesteld heeft Brittannië in het bezit te stellen van Polaris- raketten, waarover Amerika zelf reeds beschikt en die afgevuurd wor den vanuit onderzeeërs. Een definitieve beslissing zal niet worden genomen vóór de ontmoeting van Macmillan met Kennedy de volgen de week in de Bahama's. Maar het lijkt niet waarschijnlijk dat Amerika nog be reid zal blijken het Skybolt-project voort te zetten alleen maar om Brittannië in staat te stellen zijn onafhankelijkheid" als kernmogendheid te bewaren. Dit zou de Britse regering dwingen haar gehel-e defensiebeleid te herzien, een noodzaak die de Anglo-Amerikaanse betrekkingen niet zal verbeteren. Tot op heden heeft de ontwikkeling van de Skybolt Amerika 500 miljoen dollar gekost. Voltooiing van het pro ject, met inbegrip van de produktie van het wapen aan de lopende band, zou deze som verhogen tot 2.800.000.000 dol lar. Gezien het feit dat Amerika de Sky bolt niet langer nodig heeft en dat slechts de Amerikaanse luchtmacht om grestigeredenen voortzetting van het kybolt-project verlangt. Ij]kt het niet waarschijnlijk dat Amerika het project zal voortzetten, alleen maar om de illu sie van een onafhankelijke Britse kern- defensiepolitiek te redden. (Advertentie) Uit één stuk gesmede A:S ringen vormen onbreekbare en onver brekelijke banden wordt oprechter trouw tussen Bezegelt Man en Vrouw daarom Uw trouw °P aarde A?S noolt ringen gevonden (Advertentie) Iets Aparts Beter dan nieuw; geen kinderziekten. Slechts 17.000 KM gelopen en deskundig bereden. Topspeed 155 KM. Zowel innerlijk als uiterlijk in prima conditie. Wagenweg 166-168 - Tel. 12138 of 15056 Geïnteresseerden gelieven van te voren even af te spreken met onze afdeling Verkoop. is door verjonging op andere posten toch veel vers bloed in het kabinet gekomen en de gemiddelde leeftijd sterk verlaagd. De nieuwe Westduitse regering, de vijfde sinds de oprichting van de Bonds republiek in 1949, heeft de volgende samenstelling; minister-president dr. Adenauer (tot de herfst van 1963), vice- kanselier en minister van economische zaken prof. Ludwig Erhard, buitenland se zaken dr. Gerhard Schroder, bin nenlandse zaken dr. Hermann Höcherl, justitie dr. Ewald Bucher (F.D.P.), landbouw Werner Schwarz, arbeid en sociale zaken Theodor Blank, defensie dr. Kai-Uwe von Hassel (tot dusver pre mier van de deelstaat Sleeswijk-Hol- stein), verkeer Seebohm (voor de vijfde maai), posterijen Richard Stücklen, wo ningbouw Paul Lücke, vluchtelingenza ken Wolfgang Mischnick (F.D.P.), al- Duitse zaken dr. Rainer Barzel, bonds raadzaken Alois Niederalt, gezinszaken dr. Bruno Heck, wetenschap, research en atoomzaken dr. Lenz (F.D.P.), Sohatzminister dr. Werner Dollinger, ontwikkelingshulp Walter Scheel (F.D. P.), volksgezondheid mej. dr. Elisa beth Schwarzhaupt, financiën dr. Rolf Dahlgruen (F.D. P.), zonder porte feuille dr. Heinrich Krone. Alweer dus vijftien christendemocraten, vijf libera len ((FDP-ers) en vier C.S.U.-ers, de zelfde evenredige verdeling als in de vierde regering-Adenauer, die gister middag in onderhandelingen die vijf uren duurden, slechts met de groot ste moeite kon worden hersteld. De be langrijkste wijziging is ongetwijfeld aan de portefeuille van defensie, dat de Beierse C.S.U. had willen behouden na het gedwongen aftreden van Franz-Jo- sef Strauss. De C.S.U. had voor Strauss op de ministerstoel een soort „stad houder" willen neerzetten, die hem kon vrijhouden voor een latere terugkeer van Strauss. Dr. Kai-Uwe von Hassel, de benjamin onder de deelstaatpremiers, die een zeer geslaagde carrière in het noorden des lands heeft gemaakt en wie het besluit naar Bonn te gaan zeker niet gemak kelijk is gevallen (het kostte Adenauer veel moeite hem te overreden), is ze ker geen „stadhouder" voor Strauss. Von Hassel blijft minister van defensie tot de volgende algemene verkiezingen van 1965, wat men van velen der overi ge ministers noch voor het gehele kabinet zeker niet kan zeggen. Het is gegarandeerd zeker, dat er onder deze minister van defensie geen „affaires" in de Ermekeilkazerne in Bonn (het ministerie van defensie) zullen plaatshebben. Dr. van Hassel die in het vroeger Duits-Afrika is ge boren en tijdens de nazi-periode niet in Duitsland vertoefde is een der vicevoorzitters van de C.DU. en een integere man. Hij heeft een goede ver houding tot de „Bundeswehr" en zal de politiek zeker voorrang verlenen boven de militairen. De liberalen hebben niet vastgehou den aan hun ministers van financiën en justitie, dr. Starke en dr. Stammber- ger, die voor de C.D.U.-C.S.U. niet lan ger houdbaar waren. Dit pleit waar schijnlijk voor de liberalen als bewijs van hun verbeterde coalitie-gezindheid. Of men er echter met dr. Ewald Bu cher (die een tegenstander van de po litieke samenwerking met de christen- demokraten was) als minister van justitie veel beter op is geworden, blijft een vraag. Van een wijziging der financi ële politiek onder de liberaal dr. Dahl- grün is ook geen sprake. Dr. Starkes begrotingsrede in de bondsdag blijft grondslag van de financiële (spaar-)po- litiek der regering. De Beierse C.S.U. is er het bekaaidst afgekomen. De enige belangrijke porte feuille is die van binnenlandse zaken. Haar fraktieleider Dollinger is geen mi nister van financiën geworden en moest zich tevreden stellen met het Schatzministerie. De C.S.U. is ontevre den. Men verwacht van haar in Bonn nog allerlei nieuwe moeilijkheden. Twee Ghurka's en een Britse soldaat onderzoeken het uniform van een gevangen genomen opstandeling in Brunei. NEW DELHI, 12 dec. (Reuter) Premier Nehroe heeft gisteren in het Indische Lagerhuis meegedeeld dat tijdens de gevechten aan de Indisch- Chinese grens van enkele weken ge leden, voorzover thans bekend, 197 In dische soldaten zijn gesneuveld. Over het lot van 6277 andere soldaten is nog niets bekend. Volgens Nehroe bevinden ruim 1100 van hen zich in Chinese gevangen schap. Ruim 9800 officieren en manschap pen, die tijdens de Chinese opmars van hun eenheden werden afgesneden, zijn inmiddels in Tezpoer teruggekeerd. Ruim 2000 anderen arriveerden Tater eveneens in Tezpoer en er worden er nog meer verwacht. In een plaats bij Bomdila, ten noor den van Tezpoer, hebben de Chinezen vandaag tachtig zieke en gewónde krijgsgevangenen aan de Indiërs over gegeven. In totaal hebben de Chinezen nu 239 krijgsgevangenen vrijgelaten. GENT, 12 dec. De Nederlandse Spoorwegen zullen niet langer probe ren Belgisch personeel aan te trekken. Het N.S.-wervingskantoor is hier gister middag officieel gesloten. In het voor jaar van 1961 werd in Vlaanderen be gonnen met de wervingsactie, die in totaal 256 man heeft opgebracht. Hier van zijn er op dit ogenblik nog 164 in dienst. De Nederlandse Spoorwegen hadden verwacht uit België 400 a 500 nieuwe personeelsleden te kunnen re- cruteren. Het mislukken van de actie is aan diverse oorzaken toe te schrijven. Een van de belangrijkste is de snelle ver mindering gedurende dit1 jaar van de werkloosheid in België. Een andere is de honkvastheid van de Belgen. De werving is ook gestaakt, omdat de situatie op de Nederlandse markt wat minder gespannen is geworden. Voor het eerst sedert een reeks van jaren zal dit jaar een evenwicht wor den bereikt tussen het aantal mensen, dat de N.S.-dienst verlaat en dat bij de spoorwegen in dienst treedt. Voorts be perkt de verdere automatisering de vraag naar mankracht. Ondanks deze gunstige ontwikkeling blijft er echter een bedui dend tekort aan personeel bestaan. (Advertentie) voor alle maatschappijen ter koopvaardij Uniformspecialisten Zijlstraat 71 - Haarlem - Tel. 16063 Advertentie VOOR IEDEREEN t/o Gerechtsgebouw HILVERSUM, 12 dec. De VARA zal. in samenwerking met de VPRO, van avond van de voetbalwedstrijd Feijen- oordVasas in het stadion van Deurne een volledig ooggetuigeverslag verzor gen. Dit in tegenstelling met het eer der genomen besluit om alleen de twee de helft voor de radio te verslaan. Na de reportage zal vanaf 21.20 uur de operette „De Dochter van Madame Angot" worden uitgezonden. Bij een verlenging van tweemaal een kwartier en een eventuele loting zal de uitzen ding van deze operette vervallen en zal om 22.00 uur het Italiaanse ensemble van Pietro Cordone spelen met zang van Willy Alberti. Het verslag van de wedstrijd begint om half acht, in de rust van de wed strijd wordt het onderbroken door het nieuws in het kort. West-Duitsland De Zuid-Oost Euro pese olie pijpleiding die van Marseille naar Karlsruhe loopt, is dinsdag in ge bruik genomen. De pijpleiding heeft een lengte van 760 kilometer. (ÜPI). (Advertentie) *0 b.rt.ljoriutmt 6 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 dec. De Kamer van Koophandel voor Den Haag heeft gisteren besloten een actie te onder nemen om bij de andere Kamers in het land steun te zoeken in een poging de wet op het cadeaustelsel gewijzigd te krijgen. Men wil hiertoe een geza menlijk verzoek indienen bij Econo mische Zaken. Men hoopt met de wijzi ging een beslissende slag te slaan in de strijd tegen tie grote levensmidde lenzaken. die zich zijn gaan bezighou den met de verkoop van goedkope koelkasten en andere duurzame arti kelen. In het rapport, dat de commissie ca deaustelsel van de Kamer heeft uit gebracht wordt gezegd, dat het gelden de mededingingssysteem zich er niet tegen verzet, dat ondernemingen uit de levensmiddelenbranche duurzame ge bruiksartikelen gaan verkopen tegen lagere prijzen dan gebruikelijk is, maar dat het wel tegen de strekking van de wet op het cadeaustelsel is, wanneer artikelen uit de ene branche worden verkocht onder de voorwaarde, dat eerst een aantal artikelen uit een an dere branche zijn gekocht. Dan treden een prijsversluiering en prijsafbraak in, die de wet juist wil voorkomen. De commissie zegt, dat dit technisch het gemakkelijkst is te verbieden door de koppelverkoop te kwalificeren als een vorm van geschenken weggeven. Men acht het voldoende, wanneer er In de wet een artikel wordt toege voegd, dat kan luiden, dat het verbo den is „goederen aan te bieden en te verstrekken onder de voorwaarde dat tevens andere goederen worden afge nomen". Een van de leden van de commissie, de heer B. Tanja. gaf enkele getallen om de grote toeneming van het cadeau geven in zaken te illustreren. Alleen al in de branche van huishoudelijke artikelen is volgens hem de waarde van de ten geschenke gegeven artike len van 1958 tot 1961 gestegen van 7lh miljoen gulden tot 27 miljoen gulden, respectievelijk anderhalf procent en vijf procent van de normale omzet uitmakend. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 dec. De ongehuw de vrouw van 45 jaar cn ouder is met ingang van 1 januari vrijgesteld van premieheffing ingevolge de Algemene Kinderbijslagwet, wanneer deze premie bij wijze van aanslag zou worden gehe ven. Dit is bij Koninklijk Besluit vast gesteld. Deze maatregel behelst dus geen vrijstelling van premie voor vrou wen van 45 jaar of ouder, die in loon dienst zijn, daar niet deze vrouwen, maar de werkgevers de A.K.W.-premie betalen. De werkgevers mogen in het alge meen de premie niet verhalen op de loontrekkenden. Slechts in enkele ge vallen mag de werkgever wel verhaal van A.K.W.-premie toepassen. Daar dit zou inhouden, dat in deze gevallen de premie toch ten laste van ongehuwde vrouwen van 45 jaar of ouder zo ko men, is bepaald, dat in deze gevallen de werkgever van de premieheffing wordt vrijgesteld, opdat er niets te ver halen valt. DEN HAAG, 12 dec. Sedert maan dagmiddag is de tienjarige Jacobus Nieuwpoort uit Leiden zoek. Het jonge tje was te laat op school gekomen en werd daarom, samen met twee andere jongens, door zijn onderwijzeres naar het hoofd van de school gestuurd. Eén jongetje ging braaf naar het hoofd toe, maar Jacobus en het andere jongetje liepen de school uit. De hele middag speelden zij op straat. Om half vijf ging het vriendje van Jacobus naar huis. Sindsdien is Jacobus Nieuwpoort niet meer gezien. Wel is er bij de politie een vaag verhaal verteld, dat kinderen het jongetje nog achter een muziek korps hebben zien lopen. (Van onze Romeise correspondent) ROME, 12 dec. Vanmiddag om twaalf uur heeft de Paus voor de eerste maal sinds vijftien dagen groepen gelovigen in algemene audiëntie ontvangen. Gis termorgen heeft de Heilige Vader de secretaris van de Congregatie voor Bui tengewone Kerkelijke Zaken, mgr. Anto nio Samore, ontvangen. Naar deze activiteiten wordt van ge zaghebbende Vaticaanse zijde verwezen in verband met alarmerende geruchten over de gezondheid van de Paus, die thans de ronde doen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 12 dec. De K.L.M. zou zich, aldus een bericht in de Volkskrant van vanmorgen, beraden op ingrijpende maatregelen tot in krimping van het bedrijf om het hoofd te bieden aan de ernstige financiële moeilijkheden waarin zij nog maar steeds blijft verkeren. Van de zijde van de directie van de luchtvaartmaat schappij beperkt men zich, gevraagd naar commentaar op dit bericht, tot een „Wij laten het helemaal voor re kening van de Volkskrant". Wanneer de K.L.M. iets heeft mee te delen over eventuele beleidswijzigingen, zal zij dat zelf wel doen, zo wordt gezegd, „maar daar is het nu niet het moment voor". Volgens de correspondent van het ochtendblad op Schiphol zou de KLM- directie tot de conclusie zijn gekomen, „dat de maatschappij tot in lengte van dagen jaarlijks een miljoenen-verlies zal lijden, wanneer zij haar huidige vorm bewaart". Daarom zou thans een grootscheeps intern onderzoek worden ingesteld dat zou moeten leiden tot een volgende maand in te dienen eindrap port, op basis waarvan de directie een nieuwe koers voor de onderneming zou wiiien uitzetten. Meer en meer zou de directie ervan overtuigd raken, dat de K.L.M. voor Nederland te groot is ge worden. Ook zou zjj de hoop uit gesproken toen zij een jaar geleden rijkssteun vroeg op basis van een aflopen der verliezen de maatschappij in drie jaar weer rendabel te maken, hebben laten varen. Een Amerikaans organisatiebureau zou voorts inmiddels zijn gereedgeko men met een advies, hoe de K.L.M. in de toekomst haar taak zo efficiënt mogelijk zou kunnen vervullen. De con clusies zouden niet per se tot bezuini gingen behoeven te leiden. Wat even tuele ontslagen aangaat, circuleren voorbarige cijfers van zevenhonderd tot zevenduizend man. Hongarije De Hongaarse com ponist Zoltan Kodaly heeft maandag avond in Boedapest een gala-avond bij gewoond, welke ter gelegenheid van zijn 80-ste verjaardag werd gegeven. Onder de gasten bevonden zich ook ministers en hoge functionarissen van de communistische partij. (Rtr). (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 12 dec. De Franse Natio nale Vergadering is gistermiddag tien minuten bijeen geweest voor het aan horen van een tot haar gerichte bood schap van president De Gaulle. Tij dens de voorlezing door voorzitter Cha- ban-Delmas stonden alle aanwezige af gevaardigden overeind in hun banken met uitzondering van de communisten en de heer Mitterand, die zeer de monstratief bleven zitten. De bood schap ving aan met een groet aan de nu gekozen assemblée nrmens „de re publiek die één is en het Franse volk in zijn geheel." De president gewaagde vervolgens van de fundamentele gegevens die in de komende jaren het leven van Frankrijk zullen behee -sen en der halve ook de debatten en beslissingen van de assemblée. De in 1958 door het land aanvaarde instellingen zijn thans stevig bevestigd, aldus De Gaul le, en voortaan zullen derhalve de po litieke activiteiten een meer objectief karakter kunnen hebben, daar zij zich afspelen binnen een kader waaraan het zinloos is nog te willen tornen. Daar de instellingen er evenwel van zelfsprekend zfjn om het algemeen belang te dienen, is het zonder meer duidelijk dat die politieke activiteit gericht moet zijn op, als voor allen verplichtend binnenlands doelwit, de nationale welvaart en de macht van Frankrijk. Evenwel, aldus De Gaulle en deze passage geldt als de meest interessan te „de opinies aangaande de weg om het doel te bereiken kunnen verschil len. Daarom zou het denkbeeld van een eenheidspartij niet te rechtvaardi gen zijn en bovendien: het beraad blijft essentieel voor het geraken tot ver lichte beslissingen". Maar de verant woordelijkheden, de middelen en het optreden van het openbaar gezag die nen noodzakelijkerwijze aangepast te zijn aan de grote vernieuwingsinspan ning voor de vooruitgang. Dit geldt precies zo voor Frankrijks optreden naar buiten. En generaal De Gaulle behandelde hier op de oude ma nier zijn oude thema's. Noodzakelijke eenheid van de natie in sociale vrij heid, gelijkheid en broederschap tegen over de totalitaire tegen het Westen gerichte onderneming, ook „om aan het andere kamp een treffende en aantrek kelijke demonstratie te leveren van een vruchtbaarder systeem dan het zijne en er die misschien reeds begonnen om vorming te bespoedigen die de enige echte vredeskans inhoudt". Over de Atlantische alliantie: Zij is in de huidi ge omstandigheden onmisbaar voor de verdediging van de vrije wereld, maar daarbinnen was Frankrijk slechts denk baar indien het de beschikking had over een eigen moderne militaire macht. Over „Europa": De door Frankrijk aan zijn vijf partners van het verdrag van Rome voorgestelde samenwerking bood de mogelijkheid tot politiek samengaan, waarin zich het nauwer toehalen van de Frans-Duitse betrekkingen als essen tieel voordeed. De boodschap handelde tot slot nog over de voor Frankrijk weggelegde taak in het wereldprobleem van de onder ontwikkelde landen. Tegenover de Afri kaanse staten en Algerije oefent Frank rijk voortaan zijn historische roeping uit door middel van de samenwerking. President De Gaulle besloot zijn bood schap met te verklaren dat hij in alle vertrouwen de Nationale Vergadering de haar toevallende taak in dienst van het Franse volk zag aanvangen. Er was daarna applaus van de UNR- UDT en van de republikeinse onaf- hankelijken, die tezamen de regerings meerderheid vormen. En donderdag zal de Nationale Vergadering kennis heb ben te nemen van de regeringsverkla ring van premier Pompidou. DEN HAAG, 12 dec. Voor de wed strijden op de Sporttoto van deze week die worden gespeeld in de strijd om de KNVB-beker geldt de bepaling dat in geval van een gelijk spel de wedstrijd moet worden verlengd, maar voor het bepalen van de toto-uitslag slechts het resultaat van de normale speelduur telt. Een gelijk spel bij het invullen van het totoformulier behoort dus tot de mogelijkheden. De KNVB heeft besloten alle wed strijden, die voor de bekercompetitie worden gespeeld, om 14.00 uur te la ten aanvangen, zodat men, bij een even tuele verlenging of het nemen van strafschoppen na de verlenging, niet in moeilijkheden raakt door de vf invallende duisterni».

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1