Beschuldiging van prins Abdoel Rahman: INDONESIË STEUNT OPSTAND IN BRUNEI Alle Europese gijzelaars zijn thans in veiligheid RUSSEN KIJKEN OF KHROESJTSJEV GELIJK HAD m GEBRUIK ATOOMWAPENS SOMS ONVERMIJDELIJK' Uit Nederlands lidmaatschap van Navo blijkt standpunt HOMRURG NAAR DE BE URS In de binnenlanden Koningin Wilhelmina van Australië BIJ STREEKPLANNEN ALLEEN ONEVENREDIGE SCHADE VERGOED Rebellen willen Maleisië niet Twee en half jaar geëist in zedenaffaire Jongen overleeft val van 15 meter Na 1 januari nog 180 Nederlandse ambtenaren Drie jaar wegens poging tot doodslag Trambotsing in ROTTERDAM: tien gewonden Prof. De Quay in Senaat Emissie van f 1,1 min. aandelen (1 2, a parite verwachten Geen verkorting UNTEA-periode in overweging Expositie „Het goud van Peru Show van 14 uur voor „Het Dorp" Komverordening Wassenaar voor Raad van State Kredietverlening iets gedaald Twee jaar gevangenis wegens diefstal In Finland Verspringer Valkama met auto verongelukt Lege tankwagen rijdt lingeriezaak binnen NIEUW-GUÏNEA Werken van Belgische beeldhouwer Leplae Kerstboodschap van Paus op 22 december Verkoop theedoeken bij grossierscombinatie Over 1963 een dividend van 15 pet. Unileveronderneming in El Salvador Initiatief van drie Beverwijkse jongelui Beroep tegen G.S. 32 handelsbanken ÖaV WOENSDAG 12 DECEMBER 1962 PAGINA 2 SINGAPORE, 11 dec. (AFP, Rrt., UPI) Alle Europese em ployees van de Shell, dus ook de Nederlanders onder hen, zijn in veiligheid. Dit heeft een woord voerder van deze oliemaatschappij vanmorgen meegedeeld in Singa pore. Gisteren was uit onofficiële bron vernomen dat de opstande lingen, die onder leiding van sjeik Azhari tegen de Britten in op stand zijn gekomen, tien Neder landers als gijzelaars vasthielden. Dit blijkt wel waar te zijn, maar inmiddels zijn alle gijzelaars op vrije voeten gesteld. Tegen Maleisië In Amsterdam Hoge Raad verwerpt beroep Financieel beleid Provinciale Staten: Verordening met beperkte draagwijdte aanvaard ni VLAANDEREN Overigen» is de situatie ih geheel Brunei nog zeer onoverzichtelijk. Met name is niet duidelijk hoe de militaire verhoudingen precies liggen. De Brit ten voeren nog steeds versterkingen aan. De belangrijke plaats Serai zou echter nog grotendeels in handen van de opstandelingen zijn. Britse woord voerders ter plaatse volstonden van- (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 11 dec. De officier van Justitie van de rechtbank heeft hier vandaag twee en half jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van dc regering geëist tegen een 23-ja- rige man, zonder beroep, voor zijn aan deel in een zedenschandaal, waarbij veertig tot zestig personen betrokken ziii Het proces betreft de organisatoren van en de mannelijke deelnemers aan een reeks fuifjes voor jonge meisjes die hier in een particuliere woning wer den gegeven. Hoewel de zaak met ge sloten deuren werd behandeld is het aandeel in het schandaal van de 23- jarige verdachte toch bekend geworden. Hij fungeerde als lokvogel in diverse openbare gelegenheden, nodigde (meestal minderjarige) meisjes uit voor feestjes die vaak aan de invitaties ge volg gaven. Tijdens deze fuifjes ge beurden echter niet oorbare zaken. De rechtbank heeft drie voile dagen uitgetrokken voor de behandeling van deze zaak van ongekend grote omvang. Andere hoofdschuldigen in deze affaire zijn een 40-jarige vertegenwoordiger en een 43-jarige cnauffeur. DEN HAAG. 11 dec. De recht bank heeft hier vanmorgen, een 25-ja- rige ioswerkman uit Den Haag veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf me aftrek van het voorarrest. Hij stond terecht wegens diefstal van een hoeveelheid textiel uit een winkel aan de Spuistraat waar hij in de nacht van 3 op 4 maart had ingebroken, samen met nog twee personen. Verdachte ontkende de feiten te heb ben gepleegd, maar twee medeplichtigen uit Rotterdam, die inmiddels ieder tot vier jaar gevangenisstraf zijn veroor deeld, legde bezwarende verklaringen voor hem af. De officier van justitie had veertien dagen geleden tegen ver dachte drie jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. LAHTl, 11 dec. De Finse ver springer Valkama is vanmorgen vroeg bjj een auto-ongeluk in de omgeving van Lahti om het leven gekomen. Valkama, die 34 jaar werd. won in 1956 tijdens de Olympische Spelen te Melbourne de bronzen medaille en werd In 1960 te Rome vijfde. Hij vertegenwoordigde zijn land ook op de Europese kampioen schappen van dit jaar te Belgrado. DEN HAAG, 11 dec. Een 17-jarlge timmerman heeft gistermiddag een val gemaakt van vijftien meter vanaf een balkon op de vijfde etage. De jongen kwam wonderlijk goed terecht: hij had slechts een onbetekenend wondje aan de band. De timmerman behoefde n.et In het zie- kenhtis te worden opgenomen. He1 on geluk gebeurde onder de ogen van de vader van de jongen op een in aan bouw zijnde flat in het Dignaland. De jongen viel van een balkon dat nog niet var een leuning was voorzien DEIN HAAG. 11 dec. Een lege tankwagen is hier vanmorgen een lin geriewinkel binnengereden. Op de hoek van de Goeverneurlaan slipten de mid- dcuwielen van de wagen en verloor de chauffeur de macht over het stuur. De tankwagen raakte een verkeers- zuil. reed over de middengelelder, druk te een auto weg er belandde via de etalage in een lingeriewinkel. De zware aut kwam tot stilstand met de bum per op de toonbank. De bewoners van het pand sliepen nog rustig in een ka mertje naast de winkel toen het onge luk gebeurd». Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. daag met de mededeling: ,,De mili taire operaties ter zuivering van het gebied vinden doorgang." Zü zouden daarbij vrijwel geen tegenstand onder vinden en op het punt staan Serai (deze oliestad heeft 30.000 Inwoners) op de opstandelingen te heroveren. Militair gezien mag de opstand nog een ietwat onduidelijke zaak zijn, in politiek opzicht beginnen de verhou dingen zich steeds scherper af te te kenen. De nremier van de Maleise Federatie, de in Nederland welbe kende prins Abdoel Rahman zei vanmorgen in zijn parlement: „Wij beschikken over inlichtingen dat de rebellen worden gesteund door buur landen en dat zif van deze buurlan den wapens ontvangen." Daarna noemde de prins ook namen: ,,De rebellen hebben een opleiding ontvan gen in het Indonesische deel van Bor neo." Verder maakte premier Rah man duidelijk dat hem ls gebleken dat de Philippijnen niets met de op stand temaken hebben en er ook geen voorkennis van hebben gehad. „Azhari probeert de steun, die hij van Indonesië krijgt, te verbergen door naar Manilla te gaan en de aanspraak van de Philippijnen op Noord-Bomeo to gebruiken als voor wendsel". aldus prins Rahman. De premier omschreef Azhari's be wering, dat de sultan van Brunei de opstand steunt, als „louter propagan da". Uit een geheim rapport, dat de regering van de Maleise Federatie heeft ontvangen, blijkt dat het de be doeling van de opstandelingen was de sultan te ontvoeren en hem te dwingen een proclamatie te ondertekenen, waar in Brunei onafhankelijk zou worden verklaard. Sjeik Azhari zou dan zich zelf laten uitroepen tot premier, minis- HOLLANDIA, II dec. (ANP) Het VN-bestuur in Nieuw-Guinea is begon nen met het uitreiken van contracten aan Nederlandse ambtenaren, die ook na 1 januari bij de UNTEA willen blijven dienen. De aanvankelijke con tracten golden slecht» voor drie maan den en liepen dus per 1 januari af. Bij de verlenging van de contracten werd een geringe selectie toegepast maar de meeste geïnteresseerden kre gen verlenging. Slechts enkelen wer den afgewezen. Per 1 oktober traden 700 Nederlanders in dienst bij de UNTEA, van wie er ongeveer 180 ook na 1 januari blijven. Intussen zijn in de afgelopen veer tien dagen 166 Indonesische ambtena ren voor het VN-bewind in Nieuw-Gui nea aangekomen. Hierdoor is het to taal aantal Indonesische ambtenaren gebracht op 440. Binnenkort worden nog veel meer Indonesiërs verwacht. Het VN-bewind heeft inmiddels be sloten dat ook na 1 januari een Ne derlands radioprogramma zal worden gehandhaafd. Eerst was er sprake van dat dit zou worden afgeschaft, maar nu is besloten dat tot een geleidelijke inkrimping zal worden overgegaan. ARNHEM, II dec. De rechtbank heeft hier vandaag een 20-jarige assis tent-uitvoerder uit Maasdriel wegens poging tot doodslag veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Wegens medeplichtigheid aan hetzelfde misdrijf werd een 21-jarige vrachtauto- chauffeur eveneens uit Maasdriel ver oordeeld tot dezelfde straf. De officier van Justitie had acht jaar met aftrek tegen beiden geëist. De twee mannen hebben op 14 april van dit jaar aan de grenspost Wyler bij Nijmegen het leven van de douanier R. Spin in gevaar gebracht, door hard weg te rijden toen de ambtenaar smok kelwaar (munitie voor jachtgeweren) in de auto aantrof. Een van de ver dachten bestuurde de auto en de andere maakte de vingers van de zich aan de auto vastklampende douanier los. De heer Spin werd door de val van de auto, die 50 60 kilometer reed, zeer ernstig aan het hoofd gewond. Wekenlang ver keerde hij in levensgevaar en volledig herstel is thans nog steeds niet inge treden. De verdachten reden door zon der zich om hun slachtoffer te bekom meren. Vier dagen later konden zij wor den opgespoord. ROTTERDAM, 12 dec. Gisteravond half tien zijn twee motorwagens van de gemeentetram in Rotterdam bij de Parkslulzen met elkaar in frontale bot sing gekomen. Het waren een wagen van lijn 10, die linksaf langs het be lastingkantoor wilde rijden en een wa- fen van lpn 15, die over de brug van e sluizen was gekomen. De gevolgen van de botsing waren ernstig: de voor- balcons van beide wagens werden vol ledig ingedrukt, waarbij de bestuurders beide Italianen vrij ernstig ge wond raakten. In totaal liepen tien men sen bij deze botsing min of meer ern stige verwondingen op. Er waren drie wagens van de geneeskundige dienst nodig om de gewonden naar de zie kenhuizen „Dijkzicht" en „Bergweg" te vervoeren. Geen der gewonden ver keert in levensgevaar. Het verkeer ter plaatse was meer dan een uur gestremd. ter van buitenlandse zaken en minis ter van defensie. Premier Rahman deelde het parle ment mee dat de sultan van Brunei, zijn familieleden en zijn hofhouding in veiligheid zijn en een onderkomen neb ben gevonden in een politiekazerne. Dat Indonesië met (1e opstandelin gen sympathiseert, blijkt ook duidelijk uit een verklaring, die president Soe- karno gisteren aflegde in zijn Merdeka- paleis in Djakarta. Hij sprak daar tij dens een banket, dat werd aangericht ter ere van de Joegoslavische vice-pre sident, Kardelj, die momenteel Indo nesië bezoekt. Soekarno zei: „De op stand in Brunei is een deel van de strijd, die door nieuwe krachten wordt gevoerd over de gehele wereld. Ik ben ervan overtuigd dat deze krach ten tenslotte zullen winnen." rensiotte is er noe de verklaring, die gisteren in Manilla werd afgelegd door sjeik Azhari zelf. Hij zei dat de opstandelingen de wapens pas zullen neerleggen als een onafhankelijke staat Noord-Sorneo is opgericht en de laat ste Britse kolonisator is verdreven. De rebellenleider voegde hieraan toe. dat de opstand was ontketend om te voor komen dat Brunei. Serawak en Noord- Borneo (de drie Britse gebieden op het eiland Borneo, dat voor de rest Indonesisch is) worden samengevoegd met de Maleise Federatie. Volgens de Brlts-Maleise plannen op dit punt zal dan de nieuwe federatie Maleisië ont staan, waaraan dan ook nog Singapore zou worden toegevoegd. AMSTERDAM, 12 dec. De ambas sadeur van België in Nederland, baron F. X. van der Straten-Waillet, opent vrijdagmiddag 14 december in de ten toonstellingszalen van de rijksakade- mie van beeldende kunsten te Am sterdam een expositie van werk van de in september 1961 op 58-jarige leeftijd overleden Belgische beeldhouwer Char les Leplae. Deze tentoonstelling, die tot 14 janua ri duurt, omvat 35 grote en kleinere beelden alsmede een aantal tekeningen. Het nationaal comité Nederland van beeldende kunstenaars, aangesloten bij de association internationale des arts plastiques, heeft het initiatief tot het met deze overzichtsexpositie herdenken van Leplae genomen. De weduwe van de kunstenaar, madame Gabrielle Le plae, zal bij de opening aanwezig zijn. VATIKAANSTAD, 11 dec. (UPI) Op 22 december, 's avonds om acht uur, zal de Paus via Radio Vaticana zijn jaarlijkse Kerstboodschap uitspre ken In de morgenuren van 23 december zal de Paus de eveneens traditionele audiëntie verlenen aan leden van het college van kardinalen en enkele Ro meinse priesters. Later op de dag zul len vertegenwoordigers van het corps diplomatique hem een bezoek brengen. Op Kerstavond zai de Paus in zijn pri- vé-kapel de H. Missen opdragen. Radio Vaticana zal daarvan eveneens een rechtstreekse uitzending verzorgen. DEN HAAG, 11 dec. De Hoge Raad heeft een beroep verworpen van (1e procureur-generaal hier bij het hof, die in cassatie was gekomen van een ar rest, waarbij een grossierscombinatie niet strafbaar was verklaard voor het verkopen van theedoeken. Het hof achtte deze verkoop inherent aan het kruideniersbedrljf. In deze zaak heetf de Hoge Raad alleer overwogen, dat de overwegingen van he+ hof dat thee doeken behoren tot textielprodukten voor het reinigen van huishoudelijke voorwerpen, als bedoeld in het vesti- gingsbesluit levensmiddele-nbedrtjven, 's hofs beslissing kunnen dragen. „Kijken of Khroesjtsjev gelijk had" doen deze Russen, die in groten getale toestromen naar de tentoonstelling van abstracte en door de Sovjet-leider fel veroordeelde kunst in Moskou. Het lijkt wel of Khroesjtsjevs kritiek een averechtse uitwerking heeft. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 11 dec. De minister president, prof. dr. J. E. de Quay, heeft vanmiddag in (le Eerste Kamer het standpunt van de regering uiteen gezet met betrekking tot (le kernbewa pening. Uit het lidmaatschap van (1e NAVO volgt, dat de regering zich niet op het standpunt stelt (lat het gebruik van atoomwapens onder geen omstan digheden kan zijn veroorloofd. Integen deel, zU ls van oordeel dat het onder bepaalde verhoudingen een onvermijde lijke noodzaak kan zijn en dat z(j dan ook onder die omstandigheden alle medewerking hieraan zal hebben te geven. Prof. De Quay zei, dat de regering zich in feite gesteld ziet voor het vol gende dilemma: óf het westen plaatst zich door eenzijdige afschaffing van de kernwapens in een positie van weer loosheid en van onvermijdelijke capitu latie t.o.v. elke eis die van communis tische zijde zou worden gesteld: óf zij vermijdt door handhaving van dit wa pen de noodzaak van capitulatie, ter wijl door de afschrikwekkende werking mogelijk ook het uitbreken van elk groter conflict en met name van een nucleaire oorlog, kan worden voor komen. De regering is er zich verder van bewust, dat de werking van de „deter rent" onder de huidige omstandigheden in sterke mate afhankelijk is geworden van voldoende conventionele strijd krachten. Zij acht het dan ook naar plicht in het kader van het wester se defensiebeleid dat gericht is op het voorkomen van oorlog en vooral van een nucleaire oorlog, een adequate inspanning bij de opbouw van onze strijdkrachten in stand te houden. Het probleem is ter sprake gekomen n.a.v. de beschouwingen van dr. Berg huis (A.R.), waarbij hij het herderliik schrijven van de Generale Synode van de Nederlands-Hervormde Kerk had aangehaald. Prof. De Quay zei, dat ook de regering het rapport van de Synode zeer ernstig neemt en de be zorgdheid deelt die over deze zaak in ons land is ontstaan. Haar standpunt blijft echter ongewijzigd. Op financieel-economisch terrein kon de minister-president wijzen op enkele concrete resultaten van het regerings beleid. Hij noemde de opbouw van een CUYK, 11 dec. Eind februari- be gin maart is de introductie te ver wachten van de aandelen in de vlees- warenfabriek Homburg NV te Cuyk. Het zal geschieden met een claimemis sie van nominaal 1,1 miljoen aande len a pari, met voorkeur 1:2 voor de huidige aandeelhouders. Er is de laatste tijd op de incourante markt vrij veel handel geweest in de aandelen Homburg. De stukken, die aan toonder luiden, werden kortgeleden te gen de koers van rond 600 pet. verhan deld. Van het thans uitstaande kapi taal van 2.2 miljoen bevindt zidh on geveer 90 pet. in vaste (hoofdzakelijk familie) handen. Homburg, sinds 1949 in Cuyk geves tigd, heeft de laatste jaren grote expan sie gekend. In twaalf jaar is er voor meer dan tien miljoen geïnvesteerd, waarvan een kleine 5 miljoen in de laatste drie jaar. Op deze 10 miljoen is meer dan 6 miljoen afgeschreven. Voor de komende drie jaar staan in vesteringen op stapel tot een bedrag van 5 A 6 miljoen. Enerzijds voor verdere Uitbreiding van het vleeswarenbedrijf I- Cuyk, anderzijds voor uitbreiding van de NV Fomeva eveneens te Cuyk, welk bedrijf zich b houdt met de varkensfokkerij, mesterij en de research terzake. In Fomeva (kapitaal 1 mil- oen) heeft Homburg een belang van ongeveer 45 pet. Uit de komende emissie zal dus ruim 1 miljoen van de geplande in vesteringen gefinancierd kunnen wor den. Of er voor het ove' 'ge bedrag t.z.t. nog een beroep in enigerle vorm op de kapitaalmarkt gedaan zal wor den (bijv. een conversielening) is nog niet te zeggen. Zeker is dat een be langrijk deel van de voorgenomen uit breiding uit eigen midd :len gefinancierd kan worden. De vVnstcapaciteit van het bedrijf schijnt zeer groot te zijn. De laatste jaren is een zeer groot gedeelte van de winst ingehouden. Ten aanzien van Lat dividend na de emissie (dus over een kapitaal van 3.3 mil joen) gaan de gedachten nit naar een percentage van 15. De huidige intrinsieke waarde van de aandelen beloopt 518 pet. De gemid delde omzet over de laatste vijf jaar bedraagt t 36.6 min en over het eerste halfjaar 1962 f 26 min. De mechanisatie-, moderniserings- en rationalisatievraag- stukken vergen de grootste aandacht De diepte-investeringen in 1961 en het eerste halfjaar 1962 gaven een produk- tiviteitsverhoging van 10 pet. Op de ranglijst van de 70 Nederlandse vleeswarenfabrieken staat Homburg op de derde plaats. De afzet geschiedt voor circa 45 pet. in het binnenland, de resterende 55 pet. wordt uitgevoerd bevredigende deviezenreserve, het mo netaire evenwicht, de gezonde over heidsfinanciën óók bij de gemeenten en wees tenslotte op de goede resultaten die bereikt zijn met het prijsbeleid. De kosten van levensonderhoud zijn sinds het vierde kwartaal van 1959, toen dit beleid een aanvang nam, slechts met één procent per jaar gestegen. Ziet men een ogenblik af van de prijs stijging van bepaalde agrarische pro- dukten, dan bedraagt de gemiddelde stijging slechts een half procent per jaar. De groothandelsprijzen voor eind- produkten konden gestabiliseerd blij ven. Dit werd bereikt in een periode van hoogconjunctuur, welke een sterke stijging van de arbeidskosten te zien heeft gegeven. De minister-president wees er op dat de ontwikkeling van de winsten in de afgelopen jaren belang rijk is achtergebleven bij de stijging van het looninkomen. Zodoende kon de loonsom per man-uur in .bedrijven van 1959 tot 1962 met 27 procent stijgert, terwijl een inflatie kon worden verme den. Prof De Quay zei dat bij de invoe ring van het nieuwe loonstelsel gro tere vrijheid en verantwoordelijkheid voor het bedrijfsleven gecombineerd konden worden met het aspect van de eigen verantwoordelijkheid der over heid. De regering is bijzonder ver heugd dat het overleg met de Stich ting v. d. Arbeid zo gunstig is ver lopen. Hij wees er op dat thans in ieder geval niemand meer het pleit voert voor het vroegere systeem van algemene loonrondes. De minister-president deelde mee, dat rond de jaarwisseling de alge mene premiespaarwet zal worden in gediend, die voor de bezitsvorming een verdere stimulans zal betekenen. Hij wees er op dat in de bedrijven die reeds premiespaarregelingen hebben, 50 tot 75 procent van de arbeiders hier aan deelnemen. HAARLEM, 12 dec. Prov. Staten hebben gisteren na uitvoerige bespre kingen tussen de juristen van de ver schillende fracties en gedeputeerde mr. H. Westermann een Provinciale Schade vergoedingsverordening vastgesteld. Bi) de goedkeuring door de Kroon van het streekplan voor de IJmond- noord was een desbetreffend verzoek door de Kroon tot de Provinciale Over heid gericht. De schadevergoeding hangt samen met de streekplannen. Het gaat in de ver ordening om schade die ontstaat door een rechtmatige overheidsdaad. Niet om iedere denkbare schade, maar al leen om onevenredig zware schade; die de risico, die de normale burger heeft te dragen, te buiten gaat. Het accent van de verordening ligt dus op de scha de ontstaan door het uitvoeren van streekplannen, die redelijkerwijze niet ten laste van de gedupeerde burger mag vallen. De verordening wil een uiting van uiterste correctheid van de overheid zijn tegenover de burgers en een basis, waarop deze zich kan be roepen. Pogingen van statenleden om door middel van een motie wijziging in de verordening te krijgen door bredere grondslagen voor schadevergoeding te vragen, vonden niet voldoende steun. De verodenmg heeft overigens slechts een zeer bepekt karakter en zal ook maar enkele jaren van kracht zijn. na melijk totdat de nieuwe wet op de ruimtelijke ordening (Streekplan-nieuwe stijl) een feit zal zijn. Deze wet zal een schadevergoedingsregeling inhou den. DEN HAAG, 11 dec. De Neder landse regering heeft geen voorstellen voor verkorting va^i ue UNTEA-perio de op Nieuw-Guinea in overweging, zo heeft de minister-president, dr. J. de Quay, vandaag verklaard. Prof. De Quay, die in de Eerste Ka mer antwoordde op de algemene poli tieke beschouwingen van 27 november, zei dat er wel suggesties voor verkor ting van de duur der UNTEA-periode naar voren zijn gekomen, doch „dat zodanige vervroeging door de regering en door de Verenigde Naties niet offi cieel of onofficieel wordt overwogen". Er is reden om aan te nemen, aldus prof. de Quay, dat de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties juist met het oog op zulke speculaties en sug gesties, in*de rede waarmede hij on langs zijn ambt aanvaardde, met na druk heeft gezegd te vertrouwen dat de bepalingen van het gesloten en door de Verenigde Naties aanvaarde ak koord door de betrokken regeringen nauwgezet zouden worden uitgevoerd. Wat het gevoerde Nieuw-Guinea-be- leid betreft nad ir. Vos (P.v.d.A.) de regering verweten dat zij „zo totaal ergens anders" was uitgekomen dan zij bedoeld had. prof. De Quay stelde hier tegenover dat de uiteindelijke doelstel ling van de Nieuw-Guinea-politiek door de jaren heen dèzelfde was gebleven, n.l. een zo goed mogelijke verzekering van het zelfbeschikkingsrecht der auto- tochtone bevolking. De regering heeft ten aanzien van de wegen die gevolgd konden worden, haar inzichten in over eenstemming met de veranderende al gemene politieke situatie moeten wijzi gen. Doch ook de heer Vos en zijn poli tieke vrienden zouden, als zij in de af gelopen jaren verantwoordelijk waren geweest, tot afwijkingen zijn gekomen van de wegen die hun in 1959 voor ogen stonden. Overigens zou de heer Vos volgens prof. De Quay niet willen ontkennen dat het deze regering is ge weest die getracht heeft de impasse van jaren te doorbreken met nieuwe initiatieven. LONDEN, 11 dec. Teneinde ge bruik te maken van het znh door de gemeenschappelijke markt van midden- Amerika uitbreidende handelsgebied, zijn onderhandelingen gevoerd tussen Unilever en mssrs H. de Sola and Hijos in El Salvador. Als gevolg daarvan is een deelgenootsehapovereenkomst on dertekend voor de oprichting van een maatschappij in gemeenschappelijk eigendom: de Unisola S.A., die haar hoofdkantoor in El Salvador zal hebben. De nieuwe maatschappij zal begin 1963 met haar werkzaamheden begin nen en zal aanvankelijk meewerken aan de verdere ontwikkeling van de bestaan de markt voor margarine en toiletzeep van de Solamaatschappij, zo deelt Uni lever verder mee. Dit zal gevolgd wor den door fabricage ter plaatse door de Unisola S.A. voor de verkoop in de re publieken van midden-Amerika van an dere margarine, toiletzepen, reinigings middelen, tandpasta's en gedroogde soe pen van welbekende internationale mer ken. DEN HAAG, 11 dec. De ambassa deur van Peru in Nederland, de heer C. A. de la Fuente, opent vrijdagmid dag om drie uur in het centraal Mu seum te Utrecht de tentoonstelling „Het goud van Peru", die tot 10 februari duurt. Aanvankelijk was het de bedoe ling, dat prins Bernhard deze ten toonstelling zou openen, maar de prins heeft wegens het overlijden van konin gin Wilhelmina van dit voornemen af gezien. De tentoonstelling omvat ongeveer driehonderd voorwerpen uit de Chimu- en de Mochicacultuur van de twaalf de eeuw. De gehele collectie van de voorwerpen van goud en goudlegerin gen, al of niet met edelstenen, is het particuliere eigendom van de Peruaan Michael Mujica Gallo. UTRECHT, 11 dec. Haar dank betuiging voor het medeleven dat zU en haar gezin hebben ondervonde by het overlijden van haar moeder, heeft koningin Juliana aan het Ne" derlandse volk gericht als „koning1® Wilhelmina's dochter". Het is namelijk de wens van ko ningin Juliana, dat in het vervolg over haar moeder gesproken en ge schreven wordt als koningin Wilhel mina. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii111"1 BEVERWIJK, 12 dec. Drie Bever- wijkse jongelui hebben het initiatief fff7 nomen tot het organiseren van een 1* uur durende show en wel op zaterdag 15 december van I uur 's middags 81 in het Kennemertheater, ten bate va» de actie „Open het Dorp". De organi satoren hebben meegedeeld, dat aan de show reeds over de honderd artisten vnl. amateurs en seml-beroeps hu° medewerking hebben toegezegd. ZU noe men o.a. de namen van Joop de Knegt- Ria Verdl, Rla Valk en Maria Zamora- De meeste artisten zijn aangetrokken via de grammofoonplatenmaatschappd Phonogram te Amsterdam. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de show te organiseren in het oude vei linggebouw aan de Breestraat. C. en A- die eigenaresse is van het gebouw, ha® toestemming gegeven, maar de politi0 wilde geen vergunning verlenen, om dat in het gebouw geen enkele voor ziening gas, licht, water en verwar ming aanwezig is. Nu hebben ®e organisatoren gratis het Kennemerthea ter ter beschikking gekregen. De organisatoren hopen dat Mie» Bouwman telefonisch de show zal ope nen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 dec. Terwijl in het verleden het mindere door hot meerdere werd vervangen, zijn we er nu op uit on» te verrijken met openluchtmusea, dl® het maatschappelijk leven in de wef staan," aldus vanmorgen prof. ir. J. H- Froger in zijn functie van stedebouw kundig adviseur van de gemeente Was senaar tijdens zijn verdediging van de komverordening van deze gemeente te gen Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land voor de Raad van State. Het beroep, dat. het "gemeentebestuur van Wassenaar had ingediend tegen df besluiten van GS. over het pleintje ron® de Nederlands hervormde kerk in hef villadorp. Volgens GS moet alles ge daan worden om dit geheel in stand te houden. Prof. Froger daarentegen noemde de schoonheid van kerk en erl een „boeren toevalligheid," en achtte het zeer gevaarlijk dit soort „brief- kaartschoonheden" te gaan bescher men. Dit zou geheel in strijd zijn met de „geweldige ommelfeer" in Wasse naar, dat in vijftig jaar tijds van een boerendorp tot een wat de Delfts® hoogleraar „een belangrijk forensen dorp" noemde. Het komplan is ge baseerd op de ontwikkeling van de oud® dorpskern tot een modern winkelcen trum, voerde prof. Froger aan. Hij meende, dat het pleintje, dat gf' projecteerd is aan het einde van «e Schoolstraat, geen afbreuk doet aan d® schoonheid van het kerkerf. De schoon heid daarvan had trouwens in zijn o°» al belangrijk geleden door de om' sierende bebouwing rondom. Een ver regaande verslechtering wil de gemeen te juist met haar plan voorkomen- Porf. Froger verklaarde zich nadruk? kelijk tegen het „voor eeuwig schoon verklaren van het kerkje en omgs ving. Voor de Raad van State wei"® vanmorgen ook het bezwaar behan deld van de bewoners van het B®1' juw-huis. Burgemeester Geertsern® van Wassenaar verklaarde ter zitting- dat de gemeente bereid is op plan terug te komen en achter de tu1' t.b.v. woningen een parkeerplaats a® te leggen. 's-GRAVENHAGE, 11 dec. de hoofdposten van de gecombinee jfd» balansen der 32 representatieve (lelsbanken, meegedeeld door het Cf» gaf de kredietverlening aan particU ren in oktober een teruggang te ten opzichte van de maand septen1'^ De post overige debiteuren is 'nlS4,0 maand n.l. teruggelopen van (C min, in september tot ƒ6.121,6 ml®»,rest gen 5.677,2 min in december X961- opzichte van 1 januari 1962 vpf 'reii de kredietverlening aan partlcub® echter een stijging van 444,4 m1"- De kredietverlening aan de oVf 37J,® is eveneens gedaald en wel tot J 0 (462,2) min. e Door de vier grote banken werden^ vorige maand aan particulieren dieten erleend tot 3.668,9 min (ie] 3.648,9 min in september, terwy.eeii] cijfer voor aan de overheid veltprug' krediet tot 286,7 (366,9) min le liep" 16®' De post deposito's voor 1 maand I o ^7,] ger vertoont een daling van J p9a», min tot 3.322,3 min en de P°st ItyO,* gelden een kleine toename tot (1.364,4) min. r0X£, SUFFERD. WE WILDEN JE EEN KANS GEVEN. WE MOETEN Dl B0LW0RTH HEB BEN... SMEER'M BROER EN NEEM DAME MEE IUK&« SORRy DOE 00K MEE MALCOLM, HOU JE MAN BEZIGTOT IK JE KOM HELPEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2