Nog maar weinig getrouwden in het ziekenhuis en de wijk ingeschakeld CAiVÉ Bejaarden en invaliden werken er aan mee Verpleegsterstekort betrekkelijk in katholieke gezondheidszorg j DUIZENDEN NOORSE POPPEN LEOLUX Lange rok THUIS Nieuwe haren en nieuwe hakken ÜSupp-hose mm■mmmmmsm Als aantal religieuzen nog meer afneemtwordt dan behoefte aan gehuwde verpleegsters groter Van glanzend fluweel vraag Mevr. Hilda Ege uit Oslo, typisch Noors Miljoenen voor schoonheid s Japans warenhuis in Amerika fJUl/l? tomaten w&JLlfJc KETCHUP S Drukke tijd TIJD-MAASBODE WOENSDAG 12 DECEMBER 1962 PAGINA 9 PIKANTERIEËN Ervaar Het wonder van Uit (gerust)... goed voor hem I ZITMEUBELEN Duizendpoot MASCARAMATIC krult en kleurt uw wimpers in enkele se conden, zonder borsteltje en zonder water. yrolijk en feestelijk zijn de mantelpakjes in glanzend streep-fluweel van Dior/Bo- han. Dit cocktailpakje is in tur- kois en purperrood. Een purperen blouse zit onder het blazerjasje dat splitten opzij heeft. Het ba- retje is van hetzelfde fluweel. Van zwarte wol met ruiten voering. HOTEL Schrijf voor foto's en prijzen naar V.icbenhacb International, Hilversum ontwerp A.D. Copier ]s er in de katholieke verpleegsters wereld een zodanig tekort aan krachten, dat men een beroep zou willen doen op de getrouwde ver pleegsters om, voor zover het met haar gezinsbestaan doenlijk is, die helpende hand te bieden in het ziekenhuis of in de wijk? We hebben die zaak hespro- ken met twee leidinggevende bestuurs- zusters uit de hooeste regionen van het katholieke ziekenhuis en het wijkwerk, omdat het appèl op de getrouwde ver pleegster in de belangstelling is ge bracht op een recente persconferentie, waar door bijzondere omstandigheden van katholieke zijde niemand aanwezig heeft kunnen zijn. Dat was force ma jeure en men mag er volstrekt niet de conclusie uit trekken, dat de onderlinge ve-houding der diverse „zuilen", die samenwerken in de Federatie van de Nederlandse verenigingen die de belan gen van de verpleging en de verple- genden behartigen, niet uitstekend zou zijn. Omdat de kwestie actueel is. ko men wij er hier op terug na gesproken te hebben met zuster T. Vroom, ver pleegster in algemene dienst van de Na- Er zijn 1500 katholieke verpleegsters meer dan tien jaar geleden. mm tionale Federatie het Wit Gele Kruis en met zuster S. de Theye, functionaresse voor verpleegstersaangelegenheden aan het Centraal Bureau voor het katholieke ziekenhuiswezen. In de katholieke gezondheidszorg is het verpleegsterstekort betrekkelijk, was het antwoord op onze vraag, en bepaald minder dan daar buiten. Van „nood" kunnen we helemaal niet spre ken. Er zijn zelfs psychiatrische inrich tingen en enkele ziekenhuizen, waai men niet alle leerlingen die zich melden aanneemt omdat men het zich kan per mitteren een selectie te maken. Wat niet wil zeggen, dat men op het ogenblik niet meer gediplomeerde verpleegsters zou kunnen gebruiken. Vooral in de kleine ziekenhuizen kampt men met een tekort. Maar toch niet in heviger mate dan in de andere sectoren van de maat schappij. Er is een neiging bij het pu bliek het tekort aan verpleegsters te overdrijven en te sentimentaliseren. Maar zó erg is het niet. Tenminste nu nog niet. Maar wie zal voorspellen wat er gebeurt als de religieuzen eens hele maal zijn uitgeschakeld? De teruggang van religieuzen is, zoals iedereen weet, zeer sterk. Momenteel vormen zij vijf tien tot twintig procent van het verple gend personeel. Op het ogenblik zijn er in ons land zowat tienduizend katholieke verpleeg sters werkzaam. Dat is vijftienhonderd méér dan tien jaar geleden. Er is dan ook geen sprake van, dat minder meis jes dan vroeger dit beroep zouden kie zen. Maar er zijn er méér nodig omdat het werk toeneemt door de meer eisende geneesmethoden en behande lingswijzen. (Advertentie) TOREN-TOASTJES Vermeng 50 g smeerworst met 2 geprakte, hardgekookte eieren, een tikkeltje peper en zout (de worst is gezouten!) en 1-2 eet lepels mayonaise. Beleg met dit smeersel - torensgewijs - toastjes. Maak af met een rozetje tomatenketchup uit tube. SARDINE-FANTASIE. Neem de sardines uit de olie, laat even uitlekken. Prak er dan doorheen: zeer fijngesnipperde zoetzure uitjes, augurken en gehakte peterselie. Maak op smaak af met Calvé Tomatenketchup. De „edelmoedigheid" van het moderne meisje tegenover dit beroep kan op zo'» bijzonder onaangename wijze door be paalde lieden in discrediet worden ge bracht. Het zijn loze kreten die wel zeer worden gelogenstraft door het feit dat er juist animo is voor de moeilijke vor men van verpleging, dat er bijvoorbeeld „gedrongen" wordt om zich te bekwa men in de zorg voor zwakzinnige kin deren. Waarom is het tekort aan krachten bij de katholieke verpleging minder dan elders? Uitsluitend door het aandeel van de religieuzen? Maar bij de protestants- christelijken is het tekort óók minder. En die hebben naar verhouding minder diaconessen. Een helemaal bevredigend antwoord weet men niet te geven. Zo als de situatie nu is, wordt het moeilijke werk in de psychiatrische inrichtingen veel door religieuzen gedaan. Maar als die zich successievelijk, door roepingen gebrek moeten terugtrekken, kunnen er zoals gezegd, gevoelige hiaten ontstaan. Tot nu toe zijn er in de katholieke ziekenhuizen en verpleeginrichtingen nog maar zeer weinig gehuwde vrouwen werkzaam, evenals in de wijk, hoewel de situatie daar iets anders ligt. Al met al is hun totale aandeel nog niet één procent. Terwijl landelijk het aantal ge huwde verpleegsters hoger ligt en in sommige neutrale grote ziekenhuizen vijf tot tien procent bedraagt. In enkele grote katholieke ziekenhui zen is een zeer gering aantal werkzaam en ze voldoen, zoals ook elders het ge val is, uitstekend. Ze hebben veel hart voor het werk en door hun persoonlijk- gezinservaring zijn ze praktisch gericht. Ze hebben overzicht over het werk. Ook hier is de ervaring, dat de getrouwde vrouw terug in het verplegingswerk, door haar gevormde persoonlijkheid een eigen bijdrage te leveren heeft. Uiter aard heeft ze een deeltaak, en welke diensten haar worden toegewezen, hangt af van haar gezinsomstandigheden. Er is bijvoorbeeld een gehuwde verpleegster die b(j voorkeur avonddienst doet van half zeven tot negen. Dat komt in haar gezins-situatie het beste uit. Natuur lijk vraagt het te werk stellen in deel taken zoals bij gehuwde zusters altijd het geval is, extra planning en organi satie van de ziekenhuisleiding, maar dat is overal zo waar de getrouwde vrouw in part-time-werk haar aandeel, geeft. In de wijkverpleging, breder betiteld als de sociale gezondheidszorg, zijn er op de 1260 katholieke wijkverpleeg sters hoogstens tien getrouwden aan gesteld. De meesten zijn weduwe. In zoverre is dit werk met een gezin te combineren (vooropgezet dat er huis houdelijke hulp is) dat men de dienst meer zelf in de hand heeft. In afgele gen streken, waar het dikwijls moeilijk is een zuster te vinden die de eenzaam heid van de post met geringe afleiding U MAAKT ER MÉÉR VAN MET CALVÉ De klederdrachtpoppen zijn altijd op rondreis voor tentoonstellingen. andere heeft ze geen tijd. Dat doen haar thuiswerkers en thuiswerksters en die contacten met al het heen- en weergetrek kosten overdag al haar tijd. Zü heeft zichzelf alleen nog maar als taak gegeven de pruikjes met het blonde haar op de hoofdjes te plakken, waar dan nog een ge borduurd mutsje of een versierde bruidskroon bovenop komt. Wanneer ze dat doet? „O, 's nachts", zegt ze, en schenkt daar verder geen aan dacht aan. Houdt ze dat vol? „Wel ja", is haar antwoord, „lk ben nooit ziek en vergeet niet, dat wij in Noorwegen pas met zeventig worden gepensioneerd. We gaan maar door". Ze heeft in haar koffer een popje in Hardanger bruidskostuum, rood gebor duurde wollen rok, witte bloes en wit geborduurd schort met rode linten, sieraden van kraaltjes en pailletjes. „Dat borduurwerk", zegt ze, „doet een zieke dame van 78 jaar. Ik heb ook een negentigjarige die thuis voor mij het weefwerk doet". Een oude man op een boerenhoeve snijdt met de hand de miniatuur-ski's en -klompschoentjes, die er ook aan te pas komen. Een man met verlamde benen maakt voor iedere pop het begin, dat is het steun- sel van ijzerdraad. In dozen van vijf honderd gaan die poppen-in-wording naar de volgende, ook een bedlegerige, die er met watten model in brengt. Weer een ander zet er de koppen op. „En weet je wie de plastic benen en handjes maakt? Dat doet een tramcon- duct ur in zijn vrije tijd. Al vijftien jaar lang. Elke week komt hij een doos pop pen bij mij halen. Het beschilderen van e gezichtjes doet een meisje dat een baan heeft op het departement en dat voor- haar trouwen haar hele keukenuit- zet zo by elkaar schildert!" Hilda Ege he^it er zelf plezier in als ze het vertelt. Zij is de motor, die alles laat lopen en draaiend houdt. Al met al heeft ze zo'n vijftig mannen en vrouwen die voor haar bezig zijn en ln de seizoenstijd als de toeristen in Noorwegen komen zo tussen Pasen en september heeft ze het er razend druk mee. In het drukst van de besteltijd had ze eens bfi een van de thuiswerksters duizend witte poppe-onderjurkjes liggen, die in elkaar gezet moesten worden en waar een borduurseltje langs moest ge stikt. Maar de betreffende kreeg plotse ling een soort verlamming aan haar voet zodat ze de elektrische naaimachine niet kon bedienen. Haar man heeft dat prut- serige karwei toen vfen zijn gehandicapte vrouw overgenomen! Noorse mannen staan voor niets. Dat ze allemaal handig zpn komt door het „hut"-leven. Des zomers woont elk Noors gezin dat het zich even permitteren kan zo lang en zo veel mogelijk helemaal buiten. Ze weten zich dan in de meest primitieve omstan digheden te redden, het is hun ingebo ren. Honderdduizenden poppen zijn in de meer dan twintig jaar dat ze dit doet, door haar handen gegaan. Stuk voor «tuk heeft ze ze gecontroleerd: het kan ten^ zakdoekje van de bruidspop, de piep kleine wantjes die op stopnaalden zjjn gebreid, de lovertjes van het feestkos- tuu.n die de gesmede zilveren sieraden moeten imiteren. En zij persoonlijk maakt dan al die Solveigs en Ingrids en Helga's en Ragnhilds klaar voor verzen ding door ze veilig te omhullen met cel- lofaanvlies. Als tienlingen in een doos varen en vliegen ze de wereld over. Maar hun beste werk hebben ze dan eigenlijk al gedaan. Van de vijftig mensen die aan het tot stand komen hebben meegewerkt, zijn er elf perma nent bedlegerig. A. Bgl. (Advertentie) 100'.', nylon-zonder rubber 6 FILIALEN IN R'DAM - TEL. 119055 Natte wegen en verblin dende koplampen! Ala hij opbelt om u te ver tellen, dat het laatwordt, zeg hem dan, dat hij een rustig hotel zoekt waar hem een goede maal tijd en een goede nacht rust wachten. Datis véél verstandiger! Ongezellig voor u, me vrouw, maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. En zijn veiligheid en gezond heid wegen héél zwaar. ALMELO, 11 dec. De gemeente raad van Almelo heeft besloten 300.000 gulden ter beschikking te stellen om een gedeelte van de binnenhaven te dem pen. Deze binnenhaven is een stuk van het Overijssels Kanaal. Door de dem ping wordt een groot parkeerterrein ver kregen en komt meer ruimte voor de weekmarkt beschikbaar. Advertentie) I METZ TOONT U DE VOLLEDIGE COLLECTIE NIEUWE BINNENWEG 146-148-170-172 NIEUWE BINNENWEG 1 NIEUWE BINNENWEG 22 voor lief neemt, kan een getrouwde wijkzuster uitstekend op haar plaats zijn. Hét feit dat ze een gezin heeft is een positief goed. Voor incidenteel werk in de wijk. als de officiële wijkzuster vakantie heeft of door ziekte is uitgeschakeld, zijn er veel meer getrouwde verpleegsters in geschakeld, In dat vervangingswerk vol doen ze uitstekend. Getrouwde katho lieke verpleegsters met wijkervaring die zich daarvoor willen opgeven kunnen zich melden bij het bemiddelingsbureau van „Salus Infirmorum" in hun district. De bureaus van de bond zijn gevestigd in Utrecht, Den Bosch, Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Nijmegen, Heerlen en Eindhoven. A. Bgl. EEN kapper in Parijs is op het lu mineuze idee gekomen de tijd die zijn cliënten in de kapperssalon plegen te verdoen toch nog enigs zins rendabel te maken. Wie aan komt op versleten naaldhakken, kan ze tijdens de haar-behandeling laten repareren. Het enige incoveniënt is, dat men in de tus sentijd slofjes aan heeft, maar dat kan voor de voet alleen maar een verlos sing zijn. De service gaat nog verder. Men kan een boodschappenlijstje afge ven en terwijl het haar gewassen, ge spoeld en gedroogd wordt, komt ook dat in orde. Een handige kapper, die een dergelijke afspraak heeft gemaakt met een schoenmaker en met verschillende leveranciers in de buurt De omzet en de produktie van cos metische artikelen in ons land zijn na de oorlog met sprongen om hoog gegaan. Alleen al de omzet is in de afgelopen drie jaren met bijna tien miljoen gulden gestegen tot een bedrag van 57 miljoen gulden. De fabrikanten van cosmetische arti kelen vinden dat natuurlijk fijn. En niet alleen vrouwen en meisjes, doch ook mannen blijken goede afne mers van dit soort artikelen te zijn ge worden. Volgens een fabrikant zouden de be tere salariëring, de verkorte werkweek alsmede het grote aantal werkende vrou wen de voornaamste factoren zijn, die de verhoogde omzet van schoonheids middelen in ons land hebben gestimu leerd. Bij dit berichtje van ..Consu" zouden wij willen aantekenen, dat de steeds hogere levenseisen en het voorbeeld van Amerika er ook niet vreemd aan zijn. Maar dat het buitenshuis werken van de vrouw haar noodzaakt zich meer te soigneren, en er altijd zo goed mogelijk uit te zien, dus méér flesjes en potjes te gebruiken, is evident. En vergeten we ook de tieners niet! Er zijn tegenwoor dig al dertienjarigen, die hun wimpers proberen te krullen! Advertentie) Ze kwam uit Parijs van een inter nationale poppententoonstelllng die werd gehouden voor een goed doei. Daar waren poppen in kle derdrachten van alle landen ter we reld, ook Noorse uit haar collectie. Ze was van Parijs weer op weg naar Oslo, naar huis. Maar ze wilde Amsterdam even te' ugzien. Hilda Ege, moeder van vier volwassen kinderen en van honderdduizenden in Noorse kleder dracht gestoken poppen, is een soort wervelwind. Altijd onderweg, altijd lie zig, altijd ondernemend, altijd vrolijk. Vele jaren geleden heeft ze eens een stand gehad op de Damesbeurs, een stand van Noorse huisvlijt-artikelen Houten koppen en beschilderde dozen en tassen van rendierbont en poppen in Hardanger-dracht. Ze inviteerde ons daarna in Haugesund aan de Noorse Westkust waar ze toen voor de oor log woonde en waar overal de klip vis op het dak lag te drogen, zodat we er ons vooral van herinneren hoe erg het naar vis rook! Ze had daar eer heel bedrijfje van poppen in kleder- dr. cht, waarvoor de verschillende on derdelen van de lilliput-kostuums doo: thuiswerksters werden gemaakt. Nu woont ze in Oslo, de hoofdstad en haar souvenirpoppen gaan vandaai de hole wereld over: naar Amerika naar Japan, naar New Delhi, naar Jo hannesburg. De Amerikaanse toeristen die op luxueuze vakantieboten de fjor den bevaren, horen tot haar grote af nemers. Hilda Ege, die ver over de zestig is, mag er trots op zijn zoals ze haar bedrfif helemaal door eigen kracht heeft opgebouwd, eigenlijk al tijd om anderen te helpen. Want hel maken van de poppen, vanaf hun ijzerdraad skelet en hun watten vor men tot het authentieke gepriegelde borduurwerk op de rokjes, wordt ge daan door mensen die ze wil helpen. Bejaarden, invaliden, een meisje dat moet bijverdienen na kantoor omdat ze voor haar trouwen spaart. Zelfs gees telijk gestoorde vrouwen weet ze in te schakelen. „Hoe doet u het, hoe houdt u het allemaal bij mekaar?" vragen we haar als we, tussen haar aankomst uit Pa rijs en haar vertrek per trein en boot naar Oslo diezelfde avond, nog even gauw samen lunchen in Amsterdam. Ze weet nog niet eens precies met welke trein ze straks zal vertrekken en Oslo is toch heus niet naast de deur als je het van ons land uit rijdend en varend wilt bereiken. Maar dat komt wel ln orde, zegt ze, dat gaat allemaal vanzelf. Zware koffers? O, die kan ze best sjouwen. Ze heeft nooit tegen sjouwen opgezien. En omdat ze vrien delijk en goedwillend tegenover ieder- een staat die ze tegenkomt, lukt haar alles, in alle landen. Al spreekt ze hoofdzakelijk Noors. Er zijn van die duizendpoten, wie alles lukt. Misschien omdat ze hele maal niet aan zichzelf denken. Ze is met die poppenmakerij begonnen omdat het gezin het geld wel kon gebruiken. Haar man is ambtenaar er hun twee zoons en twee dochters wilden studeren. Twee zijn er nu dan ook ingenieur in Amerika, een doch ter is binnenhuisarchitecte. De Noor se vrouwen doen er bijna altijd „iets bij", ze zijn flink en hebben handige vingers. Maar haar eigen „handig heid" gebruikt Hilda Ege nu alleen nog maar om de laatste hand aan de bijna klare pop te leggen, voor het HILDA EGE alles lukt haar De mondaine Engelse gast vrouw ontvangt haar genodigden bij de brandende haard in een lange tweed rok en een pongé Jden blouse. Het nieuwtje werd over- h bomen door het Italiaanse ontwer- s£r,s-echtI>aar Simone.tta-Fabian! die h.nds kort in Parijs gevestigd zijn (en rót zonder succes) en nu is de lange als „fhuis-draelit" er ineens in. at is te zeggen bij de voortreksters ab de mode. En bij degenen die er fan van hebben om altijd in een it, Se broek te lopen. Het is weer eens anders. En in het koude seizoen ln niet overmatig gestookt huis, zit het lekker warm. 'n Parijs zijn ze als confectie sinds W°rt a' overa! te krijgen, ook In de ^arenhuizen en een vooruitstrevend ^deriands warenhuis heeft er kort heden enkele getoond, als grapje, bij In Amerika, in de stad Los Angeles, is een Japans warenhuis geopend, zo bericht het Textiel vakblad. Het is het eerste Japanse warenhuis ln de V.S. Zijden stoffen en kimono's trek ken de grote belangstelling van de koopsters, evenals de specifiek Japanse gerechten. Goedkope Japanse „rom mel" wordt er geweerd. Integendeel, het streven is om er de allerbeste Ja panse artikelen te bieden. (Advertentie) show van ski- en afterski kleding, waren onmiddellijk weg. En ln het Tijn ze er dus niet meer. Maar ze J^iinen wel weer te komen. Er is na- e,|jk animo voor. Nee, ze zjjn echt niet bedoeld als av°ndtollet, die rokken tot de enkel aac zijn ze ook niet „gekleed" ge- ,l0eg voor. Maar ze zjjn prima ge schikt voor huiselijke feesten, ze heb- 6n iets behaaglijks, behaaglijker dan korte strakke rokje, dat toch elgen- j'* zo ongemakkelijk is om lang mee Tltten. Hoe elegant het ook staat als er mee loopt! „Praktisch, roman- p h en geraffineerd", zegt men in arils van de nieuwe lange „thuls"- ^01<. die iets mysterieus terugbrengt. at men van de lange broek bepaald 'et kan zeggen. .Maar, zegt de Frangaise, met haar jïeboren gevoel van verfijning, zoek jj, 'h de contrasten van stof en kleur. *iil? een lar,go rok van tweed een ïw chiffon of crêpe blouse. Bij een yjjïrt fluwelen rok een blouse van *nu mousse"ne. De meest geestige die wy zijn tegengekomen was van Va soepele shetiandwol, voorzien L,n een lang zjjsplit met knoopjes, dat het lopen een ruiten voering laat Oeknipt, in heel donkerbruin. A. Bgl (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9