Tot het jaar 2000 VIER MILJOEN huizen Nota als richtsnoer voor toekomstig bouwbeleid nodig Boek over de prins in opspraak gebracht Chauffeur: niet dronken „Ik ben geweest RADIO ELEKTRA TELEV SIE TULLEKEN Commissie-rapport over de vijfdaagse schoolweek Oe Thant wil nu boycot van KATANGA Bij Fokker geen belangrijke verandering in de resultaten Bedrijf vrijwel volledig bezet Protest van schrijvers tegen overheidsbeleid In de binnenlanden van Australië LANG BEGEERDE BOWNOTA VERSCHENEN Martha Graham gearriveerd Opstand BRUNEI stort ineen Kamer akkoord met verhoging kinderbijslag Nog meer Papoea's naar Djakarta Reorganisatie van bestuur VVV SKI-KLEDING BERTAM Brits generaal: directeuren: ,Geef geen dure relatiegeschenken UITEENLOPENDE CONCLUSIES VOOR VERSCHILLENDE SCHOOLTYPEN Zwitserland treedt toe tot de Raad van Europa Verklaring Wereldunie Katholieke Vrouwen over Luikse proces „NIET NAAR DE BOEKENMARKT, OOK NIET NAAR SUHRIJVERSBAL Stichting v. d. Arbeid bemoeit zich niet met gesprek metaal-CAO Gewonde van auto ongeluk overleden Laura en Vereniging" bouwt een nieuwe elektriciteitscentrale DONDERDAG 13 DECEMBER 1962 PAGINA 15 is Sporthuis BERTAM un bon grog un bon rhum WILLEMSPARKWEG 30 - PRINSENGRACHT 56 GROTE JUWELENROOF IN BRUSSEL PAUL VLAANDEREN (Van een onzer verslaggevers) DELFT, 12 dec. Vanorgen is in het Schoutenhuis alhier de door velen lang hegeerde Bouwnota1962 samengesteld noor het Economisch Instituut voor de "Ouwnüverhied, aangeboden aan de }.?rtegenwoordigers der betrokken par ken, waaronder werkgevers, werkne mers, woningbouwcorporaties en archi tecten. De Bouwnota, een doorwrocht ®tuk werk met een stroom van statisti sche gegevens omtrent de bouwnijver heid in ons land, is de rol toegedacht Van richtsnoer voor bet bouwbeleid in "e komende decennia, maar verdere (Advertentie) Het goedkoopste adres voor Lastex damespantalons in diverse kleuren, reeds v.a. 19.75 MONTY-COATS v.a. 29.75 NYLON JACKS v.a. 19.50 Kinder SKI-broeken v.a. 15. Gabardine HEREN PARK A'S met uitneem- bare teddyvoering 64.50 Voorts enorme sortering in dames- en beren ski-pantalons, truien, vesten, wanten, handschoenen, sokken, poplin jacks etc. Herengracht 213, hoek Raadhuisstraat AMSTERDAM - Telefoon 248422 uitwerking van de in het rapport ver vatte informaties zal daartoe noodzake lijk zijn. De conclusies zijn zeer globaal en worden eigenlijk aan de interpre teerder van de nota overgelaten. Het werkstuk is meer de neerslag van een strikt wetenschappelijk onderzoek, be zien vanuit economisch oogpunt. In de Bouwnota1962 gaan de sa menstellers uit van de veronderstel ling, dat ons land omstreeks het jaar 2000 ongeveer achttien miljoen inwo ners zal tellen. Men verwacht tegen die tijd een gemiddelde woningbezet ting van 3,40 hoewel ook 3,10 nog tot de mogelijkheden tehoort De be hoefte aan woningen zou dan resp. 5,3 en 5,8 miljoen bedragen. Dit be tekent in veertig jaar een noodzake lijke toeneming met 2,4 resp. 2,9 miljoen woningen. De Bouwnota houdt er rekening mee, dat in 1970 het heer sende woningtekort zal zijn opgehe ven. Van deze veronderstelling uitgaande komen de rapporteurs tot het volgende bouwprogramma over de jaren 1960 tot 1970: 470.000 voor de normale uitbrei ding, 280.000 voor het inhalen van het tekort dat ultimo 1960 nog bestond, en 100.000 voor technisch onontkoombare vervanging, een totaal van 850.000 stuks. Het huidige produktieniveau zou deze taak aankunnen. Bij een woningbezet ting van 3,10 in het jaar 2000 zou dit aantal op een miljoen moeten worden gebracht. Landelijk bezien zal een der de van de produktie tussen 1960 en 1970 bestemd zijn voor het inhalen van het tekort, en twee derden voor de toene ming van de woningbehoefte. Hieruit resulteert de conclusie, dat na 1970 een derde van de bouwcapaciteit zich op andere doeleinden zal moeten richten, bijvoorbeeld op vervanging. Wat die vervanging betreft becijfert het rapport, dat bij een gemiddelde levensduur van 75 jaar per woning, tus sen de jaren 1960 en 2000 1.600.000 wo ningen voor een dergelijke ingreep in aanmerking komen. Men is eenter 600.000 woningen ten achter. Het pro- duktleprogramma tot het jaar 2000 ver meldt dan, deze factoren meetellende, het indrukwekkende getal van viermil- joen woningen, waarvan 2.400.000 be stemd zijn voor het opvangen van de normale uitbreiding. Slechts wanneer Martha Graham bij haar aankomst op Schiphol. SCHIPHOL, 13 dec. In twee Constel lations is woensdag de Amerikaanse dansgroep van Martha Graham uit Hel sinki op Schiphol aangekomen. In het *ne toestel zaten de 20 dansers en dan seressen, alsmede het uit 25 leden be staande Britse orkest en 12 man adrrtini- stratief en technisch personeel. In het andere arriveerde de elektrische appa ratuur, de decors, kostuums, requisie- jen en muziekinstrumenten, samen «Om, tien ton wegend. Martha Graham, die in 1954 ook een bezoek aan Nederland heeft gebracht, zal met haar groep drie voorstellingen 8even: vanavond in de stadsschouw burg van Haarlem, vrijdag in de konink- Jflke schouwburg van Den Haag en zon dag in de stadsschouwburg van Heerlen. LABOEAN, 12 dec. (Reuter) De bevelhebber van de Britse landstrijd krachten in het Verre Oosten, Sir Nigel jvoett, heeft vanmorgen meegedeeld «at de opstand in Brunei „ineenstort". Dij voegde hieraan toe goede hoop te «ebben, dat de orde spoedig geheel zal ï'in hersteld. De steden Koeala Belait 1,1 Brunei en Limbang, in het noorden Van Serawak, zijn vanmorgen op de Opstandelingen heroverd, zo deelde Sir Doett mee. De Britse generaal sloot de btogeiykheid, dat de rebellen nu zullen «Vergaan tot een guerrilla-actie, niet uit. Koeala Belait, dat dicht bij de olie- *tad Seria ligt, is vier dagen in handen van de rebellen geweest. De daar wo nende Europeanen waren door de re bellen onder huisarrest gesteld. In Se- -la zelf, dat dinsdag door de Britse 'roepen werd ingenomen, is alleen het politiebureau nog in handen van de re- j, Gisteren werd reeds gemeld dat alle *-Uropese gijzelaars in Brunei, die door ?e rebellen werden vastgehouden, zich u1 veiligheid bevonden. Vanmorgen werd "ekend, dat 120 gijzelaars zijn bevrijd uit politiebureau in Seria. Zij zijn allen «gedeerd. Onder hen be- onden zich 40 Nederlanders. lanrt®^ HAAG. 12 dec. De Neder- vereniging van commerciële di- |jon euren heeft zich tot haar negen- *lch kc 'e,'en gewend met het advies ken k®' geven van relatiegeschen- *ak r-e beperken tot eenvoudige, voor W*b'Oke doeleinden te gebruiken voor- Ten van geringe waarde. bebh Iv'-C-D- ze§t met bezorgdheid te keitiun kennis genomen van de beden- hetasPecte«. die de laatste jaren Ijj'-^enden van geschenken aan zake- 'egenhe 'es- in het bijzonder ter ge- *elinL .d van Kerstmis of de jaarwis- 50,nen 't sommiEe gevallen heeft ge- floo- -• Het bestuur meent, dat hier- «edrlifsi gezonde verhoudingen in het t*st. Ven kunnen worden aange- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 12 dec. De Tweede Kamer heeft vanmiddag zonder hoof delijke stemming besloten tot wijziging van de kinderbijslagwetten. De wijzi ging was nodig om de bijslagen met ongeveer tien procent te verhogen en deze aan te passen aan de loonindex Sier 30 september 1962, die in twee aar tijds met 11,64 procent was ge stegen. De kinderbijslagen zijn nu: Voorzover het betreft de kinderbij slagwet voor loontrekkenden en kleine zelfstandigen: 64,74 per kwartaal voor het eerste kind en f 70,20 per kwar taal voor het tweede kind: voorzover het betreft de op 1 Janu ari a.s. ingaande algemene kinderbij slagregeling worden de bedragen: 70,20 per kwartaal voor het derde kind, 95,94 per kwartaal voor het vierde en vijfde kind en 107,64 per kwartaal voor het zesde en volgende kinderen. de vervanging ln voldoende mate plaats vindt, zal, aldus de nota, de bouwca paciteit na 1970 volledig kunnen wor den benut. De noodzakelijke voorzieningen voor het verkeer komen eveneens in de nota ter sprake, maar men beperkt zich slechts tot een teruggrijpen op eerder gepubliceerde gegevens. Het is nog niet mogelijk aan te geven 'toe de ontwikke ling na 1975 zich zal voltrekken. El ders wordt er op gewezen, dat het even min doenlijk is iets steekhoudends te zeggen over de omvang en samenstel ling die de bouwproduktie moet hebben voor de maximale bijdrage aan onze nationale welvaart. De representanten van de organisa ties die met de Bouwnota zullen moe ten werken de minister is officieus reeds in het bezit ervan gesteld spra ken vanmorgen de wens uit, dat de nota ertoe zou mogen bijdragen dat de bouw activiteit op de juiste manier zal wor den benut. De heer A. in 't Veld, voorzitter van de Nationale Woningraad uitte zijn vreugde er over, dat de nota het statistisch woningtekort als uitgangs punt voor het bepaler van de behoef te, beslist afwijst. Anderen spraken de hoop uit dat de Bouwnota de stoot zal geven tot het uitwerken van meerja rige bouwprogramma's. i Advertentie) lUsrWD un bon rhume Generaal Agent N.V. G. van Lennep en Co. Amsterdam. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 12 dec. Het ongeluk op 29 november 1937 op de Muider- straatweg onder de rook van Amster dam, waarbij prins Bernhard ernstig gewond raakte, is thans, welgeteld vijf entwintig jaar later, opnieuw actueel geworden wegens een uitvoerigfe passa ge in het onlangs door de Amerikaanse schrijver Alden Hatch geschreven boek „Prins Bernhard, zijn plaats en functie in de moderne monarchie" In dit boek, waarin het ongeluk uit voerig wordt beschreven, wordt de chauffeur van de vrachtwagen, waarte gen de prins met zijn auto opbotste, de heer D.Zweerus uit Zwanenburg, er van beschuldigd de ochtend van het on geluk niet in staat te zijn geweest zijn wagen te besturen, omdat hü de vori ge avond zwaar dronken was geweest. „Dat is beslist niet waar", vertel de ons vanmorgen de 51-jarige heer Zweerus, die nog steeds bij hetzelfde zand-transportbedrijf werkzaam is. ,,Ik kan mi) het hele geval nog als de dag van gisteren herinneren. Het was ongeveer kwart over zeven 's morgens. Wij waren bezig een ter rein gereed te maken voor de Spoor wegen. Heel langzaam, met een vaart van ongeveer zestien kilometer reed ik de dijk op naar de Muiderstraat- dük weg. Ik keek naar beide kanten in het schemerduister of er iets aankwam en toen ik niets zag, stak ik de weg over in de richting Amsterdam. Plot seling hoorde ik een ontzettende klap en tegelijkertijd werd mijn wagen wel dertig meter vooruit geduwd. Toen ik uitstapte ik mankeerde vrijwel niets zag ik, dat er een personen auto achter mijn zandauto zat. De wagen was half onder het zand be dolven en de motorkap was helemaal ingedrukt. Later zag ik dat prins Bernhard de bestuurder was. Een van de vier marechaussees, die vlak na het ongeluk verschenen, nam mij apart en zei, dat ik er geen schuld (Advertentie) LiA. I *- Ia |».s0*1, TEL 790929.791743 TEL: 246762-64791 (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 12 dec, Het minis terie van O. K. en W. heeft thans een samenvatting gepubliceerd van het rapport van de commissie-vijfdaagse schoolweek, dat vermoedelijk ln de tweede helft van februari zal verschij nen. De samenvatting valt wat de hoofdpunten betreft samen met de be schouwing „vijf of zes schooldagen, een ganzenbordspel", die vorige week in ons blad verscheen. Hier volgen nog enkele aanvullehde bijzonderheden. Voor de lagere scholen acht de com missie de vijfdaagse schoolweek niet overwegend bezwaarlijk. Hetzelfde geldt voor de V.G.L.O.-scholen voor jongens, al wegen de onderwijskundi ge nadelen hier iets zwaarder. Bij de V.G.L.O.-scholen voor meisjes tellen de onderwijskundige nadelen minder naarmate de opleiding een meer huis houdelijk karakter heeft. Bij de huis houdscholen spreekt het maatschappe lijk voordeel van de vrije zaterdag de kinderen kunnen dan hun moeder helpen sterk aan. De onderwijskun dige nadelen wegen hier ook minder zwaar. Voor -de U.L.O.- en V.H.M.O.-seholen. de kweekscholen, de opleidingsscholen voor kleuterleidsters, de opleidings scholen N.O., de U.T.S.-en en de H.T.S.- en luidt de conclusie omtrent invoe ring van de vijfdaagse schoolweek echter negatief. Wel beveelt de com missie aan voor het weekeinde geen huiswerk op te geven. Voor de L.T.S.- en is de conclusie gelijk aan die voor de lagere scholen. Een enquête gehouden onder vijfdui zend ouders van leerlingen van ver schillende schooltypen wees onder meer uit, dat de ouders van kinderen, die een U.L.O. of V.H.M.O.-schoo] be zoeken minder voordelen en meer na delen van de vijfdaagse schoolweek verwachten dan de ouders, die kinde ren op andere scholen hebben. Er kon geen duidelijk verband geconstateerd worden tussen het percentage gezin nen, waarvan de vader een vijfdaagse werkweek heeft, en het percentage, dat voorstander is van een schoolvrije za terdag. Het percentage van de ouders, die geporteerd zijn voor een schoolvrije za terdag gedurende het gehele jaar was bij de lagere scholen 39. het percen tage, dat zich voorstander toonde van de vijfdaagse schoolweek alleen in de zomermaanden was bi) de lagere scho len 28. Bi) de V.G.L.O.-scholen waren deze percentages respectievelijk 52 en 18. Bij de huishoudscholen 67 en 12. Bij de U.L.O.-scholen 23 en 18. Bh de V.H.M.O.-seholen: 18 en 19. Bp de kwtekscholen 36 en 24. bij de L.T.S.- en: 58 en 14, bij de U.T.S.-en 61 en 17 en bij de H.T.S.-en 36 en 24. aan had. Ik zou er niets meer van horen zei hij. De volgende dag ben ik naar het Burgerziekenhuis gegaan in Amsterdam, waar de prins was opgenomen. Ik kreeg van zijn secre taris een sigaar, maar mocht de prins niet bezoeken, omdat de toestand op dat moment niet bevredigend was. „Ik moest een paar dagen later iriaar terugkomen", werd mii gezegd. Om dat ik de volgende dag op Urk moest gaan werken, is daar nooit meer iets van gekomen. Ik had de avond voor het ongeluk geen druppel gedronken en heb we gens het ongeluk ook geen proces verbaal gehad. Ik heb mijn leven lang geen proces verbaal gehad en vind het ontzettend (naar wat er in dat boek over mij wordt geschre ven". aldus de heer Zweerus. Alden Hatch schrijft in zijn boek dat de prins met een vaart van 160 kilo meter over de Mui derstraatweg in de richting van Amsterdam reed om deel te nemen aan een jachtpartij. Ei kwam een vrachtwagen van links, waarop de prins lichtsignalen gaf. De vrachtwa gen reed echter door en plotseling zag de prins dat er nog een aanhangwagen achter zat. Hij remde daarop onmid dellijk, maar kon niet voorkomen, dat zijn auto zich met een enorme klap in de vrachtwagen boorne. De prins liep bij dit ongeluk een diepe hoofd wond en een zware hersenschudding op. De hof.iager, die naast hem zat, brak zijn knie. „Ook dat, wat er over een aanhang wagen geschreven wordt, is niet juist", aldus de heer Zweerus. Ik reed in een zandauto en daar zitten geen aanhangwagens achter. Dit vind ik echter niet zo erg, maar wat er over die dronkenschap ge schreven wordt, wel. Sommige ken nissen begroeten mij met opmer kingen als ,,Zo, stille drinker!". Volgens het boek wilde Prins Bern- hard, toen hij in het ziekenhuis weer enigszins bij zijn positieven kwam, de aannemersfirma een proces aandoen. Koningin Wilhelmina zou dit, aldus het boek, hebben tegengehouden, omdat het volgens haar niet paste, dat leden van het Koninklijk Huis gingen proce deren tegen onderdanen. De verzekeringsmaatschappij, waarbij het zand-transportbedrijf indertijd was verzekerd, heeft na het ongeval alle schade vergoed gekregen van de tegen partij, de assuradeur van prins Bernhard. BERN, 12 dec. (AFP, ANP) De Zwitserse Bondsraad heeft vandaag zijn goedkeuring gehecht aan de toe treding van Zwitserland tot de Raad van Europa. De stemverhouding was 32 voor en 7 tegen. De Nationale Raad had gisteren al met 142 tegen 15 stem men zijn instemming betuigd. De Zwitserse regering is nu in staat te antwoorden op een recente uitnodi ging van het comité van ministers van de Raad van Europa om als volledig lid tot de organisatie toe te treden. Zwitserland wordt het zeventiende lid. De andere zijn: België, Cyprus, Denemarken, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Griekenland, Ierland, Ita lië, Luxemburg, Nederland, Noorwe gen, Oostenrijk, Turkije, IJsland en Zwe den. Zwitserland was reeds enkele jaren in de Raadgevende Vergadering (de parlementaire Assemblée van de Raad van Europa) vertegenwoordigd door waarnemers. De Oe NEW YORK, 12 dec. (UPI) secretaris-generaal van de V.N., Thant, heeft de belangrijkste afnemers van koper en kobalt uit Katanga ge vraagd mee te werken aan een boycot tegen dit gebied om zo president Tsjom- be te dwingen de afscheiding van Ka- tanga ongedaan te maken. Brieven met dit verzoek zijn naar verluidt uitge gaan naar België, Engeland, Amerika en West-Duitsland. Oe Thant is tot deze actie overge gaan nadat hij president Tsjombe er van in kennis had gesteld, dat zijn her enigingsplan voor de Congo, dat onder meer voorziet in economische sancties tegen Katanga indien Tsjombe niet wil meewerken, zou ingaan „in de onmid dellijk voor ons liggende periode".' HOLLANDIA, 12 dec. Acht leden van de Nieuw-Guinea Raad zijn gis teren naar Djakarta vertrokken. Het zijn de voorzitter, Mezeth, en de leden Suwae, Burwos, Deda. Torey, Raman- dey, Kiriwaib en Mofu. Dit bezoek houdt verband met de reis van de vier raads leden (Bonay, Gebze. Tanggahma en Poana) die zaterdag reeds naar Dja karta vertrokken en die ook in Den Haag en bil de V.N. willen aandringen op vervroegde overdracht van het be stuur over Nieuw-Guinea aan Indonesië. AMSTERDAM, 12 dec.— Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Vlieg tuigfabriek Fokker heeft geen redenen om aan te nemen, dat de resultaten over het lopende boekjaar aanmerke lijk gunstiger zullen uitvallen dan over 1961. evenmin als het verwacht, dat de resultaten aanzienlijk zullen achter blijven. Op deze voorzichtige wijze werd geantwoord op vragen, die aan deelhouders stelden tijdens de buiten gewone aandeelhoudersvergadering, bijeengeroepen voor een directiebenoe ming. Lange tijd werd gepraat over de F 104 Starfighter. In verscheidene pers berichten is gezegd, dat het toestel niet zou voldoen, terwijl van andere zijden de F 104 een buitengewoon goed toestel wordt- gevonden. De directie van Fokker antwoordde, dat zij over het al dan niet voldoen of het al dan niet modern zijn van een toestel, geen oordeel mocht hebben. De beoordeling hiervan is aan de afnemers. De enige taak van de fabrikant is het toestel volgens het ontwerp te bouwen, in te vliegen en af te leveren. Zij Is niet verantwoordelijk voor de tactische ei genschappen. Tot nu toe is niet geble ken dat over deze taken ontevredenheid zou bestaan. Fokker voldoet precies aan de con tractuele verplichtingen. Men mag niet zeggen hoeveel Starfighters er tot nu toe zijn afgeleverd. De resultaten van deze order zullen dit jaar in de cijfers tot uitdrukking worden gebracht. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zullen de laatste toestellen be gin 1965 worden afgeleverd. In 1962 zijn er 21 Friendships ver kocht, waardoor het totaal op 137 komt. Afgeleverd zijn eveneens 21 toestellen. De mogelijkheid, dat er nog dit jaar twee orders zullen worden geboekt, werd niet uitgesloten geacht Over het nieuwe ontwerp van de F 28 werd mede gedeeld, dat de plannen in een vergevor derd stadium zijn. Tot een definitief project zal het echter nooit komen als het Rijk niet bijdraagt in de kosten. Met de ontwikkeling van het toestel zijn fenomenale bedragen gemoeid. De samenwerking met de Franse vliegtuigfabriek Bréquet verloopt uit stekend. Fokker is in Amsterdam volle dig bezet. Men merkt nog niets van een verminderde spanning op de arbeids markt. Men zou nog veel mensen kun nen gebruiken. Ypenburg is volbezet, terwijl in Dordrecht momenteel enige speling is, maar dit is waarschijnlijk slechts voor enkele maanden het geval. Dan zal er misschien uitgebreid moeten AMSTERDAM, 12 dec. De Wereld unie der Katholieke Vrouwenorganisa ties heeft naar aanleiding van het softenonproces in Luik een verklaring gericht aan alle katholieke vrouwen over heel de wereld. Het bestuur te Parijs in vergadering bijeen veroor deelt de betrokkenen niet, maar wil naar aanleiding van het morele pro bleem stellen, dat niemand het recht heeft een misvormd kind, ook bestemd om te denken, te willen en te bemin nen. te doden. Dat de arts zijn weten schap niet mag aanwenden om te do den en dat kalmerende middelen te veroordelen zijn als ze een uiting zijn van gebrek aan moed om te leven. Dat de gemeenschap een bescherming moet vormen voor de gebrekkige kinderen, hun ouders en hun gezinnen. AMSTERDAM, 12 dec. Vijfen zestig Nederlandse schrijvers, die het tot nu toe door de overheid gevoerde literatuurbeleid „in hoge mate onvol doende vinden" hebben besloten zich van alle activiteit gedurende de Boe kenweek 1963 te onthouden. Zjj zullen niet deelnemen aan enige manifestatie ln deze week, zoals de boekenmarkt en het schrijversbal. Ook zullen zij geen lezingen houden. Mn een circulai re delen de 65 literatoren een en ander mede. De schrijvers vestigen er met nadruk de aandacht op dat deze „eer ste symbolische daad" niet gericht is tegen de uitgeverij en boekhandel. An dere maatregelen, die zich recht streeks richten tegen het literatuurbe leid van de overheid zijn in voorbe reiding, aldus de circulaire. „Er bestaat voor de Nederlandse letteren een maatschappelijke noodtoe stand. Mede door het beperkte taalge bied is de Nederlandse schrijver over 't algemeen niet in staat van zijn pen te leven. Hij is gedwongen allerlei werkzaamheden te verrichten die met zijn vak niet of slechts zijdelings te maken hebben. Zijn creatieve arbeid lijdt hieronder en wordt hem dikwijls onmogelijk gemaakt", zo wordt in de circulaire gesteld. „Blijkens haar subsidiepolitiek heeft de overheid voor deze onaanvaardbare situatie weinig begrip. De bedragen die op de begrotingen voor literatuur worden uitgetrokken, waarvan dan nog het kleinste deel rechtstreeks aan de schrijver ten goede komt, zinken in het niet vergeleken bij de gelden die zij, terecht, voor andere takken van kunst besteedt. Ondanks de verwachtingen die na de bevrijding t.a.v. de subsidie politiek op het gebied der letteren zijn gewekt, is de positie van de Neder landse schrijver nauwelijks verbeterd. Als schrijver deelt hij vrijwel niet in de gestegen welvaart. In de loop der Jaren zijn uit schrij verskringen verschillende voorstellen 74 ter verbetering van het literatuurbe leid naar voren gebracht, waaraan geen gehoor werd gegeven. Van de zeer bescheiden voorstellen die de Raad voor de Kunst in 1959 en 1960 ter verbetering van de materiële po sitie der letterkundigen deed. is wei nig gerealiseerd. Van het door de raad voorgestelde bedrag van ruim 200.000.- is nu ongeveer 60.000,. be schikbaar, terwi; de totale kunstsubsi dies van 1960 tot 1963 stegen van 12 tot 20 miljoen. Om hun ongenoegen hierover ken baar te maken en de aandacht van overheid en publiek op de hierboven fenoemde situatie te vestigen, hebben e 65 schrijvers tot reeds genoemde protestactie besloten. Het actie-comité dat deze protestac tie heeft voorbereid bestaat uit 10 schrijvers: H. A. Gomperts, Ed Hoor- nik, Alfred Kossman. Gerrit Kouwe- naar, Adriaan Morriën. Harry Mulisch Sijbren Pnlet. Bert Schierbeek Adriaan van der Veen en Bert Voeten. VENLO, 12 dec. De Venlose voet balvereniging WV, die het vorige jaar nog uitkwam in de hoogste afdeling van het betaalde voetbal en nu de grootste moeite heeft zich in de Eerste ivisie te kunnen handhaven, gaat re organiseren. Door het steeds kleiner wordende aantal bezoekers is de Lim burgse club in financiële moeilijkheden geraakt. Besprekingen tussen een groep Ven- loërs en het bestuur van VVV hebben er nu toe geleid, dat binnenkort een nieuw bestuur zal worden benoemd dat steun zal ontvangen van een groep Ven lose financiers. worden, als Fokker de order krijgt op vervaardiging van vervangingsonder- delen voor de Starfighter. In de meeste contracten is een loonelausule opgeno men, waardoor loonstijgingen kunnen worden doorberekend. Het ontslag aan de directeur, de heer F. J. L. Diepen geschiedt geheel op eigen verzoek en om particuliere rede nen Het bestuur verliest in hem een voortreffelijk directeur, aan wie een groot deel van het succes van de F-27 (Friendship) te danken is. Men mag zich verheugen over het feit, dat de heer Diepen als adviseur aan de directie verbonden blijft. Bij de verkiezing van de nieuwe directeur merkte een der aandeelhouders op, dat hij gaarne num mer een op de voordracht, ir. H. C. van Meerten benoemd zag, omdat de ze onderdirecteur van Fokker is en een bekend vliegtuigontwerper, terwijl hem vai. nummer twee op de voordracht bekend was, dat deze weinig of niets van vliegtuigen afwist. DEN HAAG, 12 dec. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid ziet nog geen aanleiding zich in het huidige stadium actief te bemoeien met de on derhandelingen in de metaalnijverheid over de nieuwe CAO. De even geopperde gedachte, dat de centrale verbonden van Werkgevers en werknemers zich thans reeds zeer ac tief met de metaaionderhandelingen zou den moeten gaan bezighouden, is ver worpen. De organisaties in de bedrijfs tak kennen de eis, dat een eventueel akkoord over de metaal-CAO het lande lijk toelaatbaar geachte gemiddelde van 2,7 procent niet in gevaar mag bren- fen, zo redeneert men in de stichting. eker nu de partijen nog geen bemiddeling hebben gevraaga, dient de stichting af te wachten wat het resul taat van de onderhandelingen zal zijn. De onderhandelingsvrijheid van de be- drijfstakorganisaties, die men als essen tieel ziet voor het nieuwe loonsysteem, zou anders tot een illusie worden. Zoals bekend worden vrijdag de on derhandelingen tussen werkgevers en werknemers in de vakraad voor de me taalindustrie voortgezet. De Stichting van den Arbeid vergaderde vandaag over de uitwerking van de algemene beginselen van het nieuwe loonsysteem. DORDRECHT, 13 dec. Het onge luk, dat maandagmiddag op de rijks weg 16 bij Zwijndrecht is gebeurd en waarbij vier wagens op een geslipte en op de andere rijbaan gevlogen per sonenauto botsten, heeft thans een derde slachtoffer geëist. Twee mensen waren vrijwel op slag dood. Een van de zwaar gewonden, de 32-jarige heer W. A. Lodewikus uit Breda, is thans overleden. In totaal heeft dit ongeval 19. gewon den geëist, dus veel meer dan aanvan kelijk gedacht werd. Er waren, zoals nu is gebleken, verscheidene lichtge wonden die zichzelf onder behandeling van een dokter hadden gesteld. BRUSSEL, 12 dec. (ANP) Te Brus sel is in de nacht van maandag op dinsdag een grote juwelendiefstal ge pleegd. Bij een inbraak in een juwe lierszaak zijn ruim 1.000 gouden rin gen, 600 armbandhorloges en talrijke sierraden gestolen, die volgens de eige naar een waarde vertegenwoordigen van meer dan drie miljoer Belgische frank (ruim 210.000 gulden). De daders hebben zich waarschijn lijk toegang tot de winkel verschaft via een aangrenzende bioscoop IJze- renstaven werden opengebogen, waar door een ruimte van ongeveer 30 cen timeter ontstond, waar zii zich door heen hebben gewrongen. Een brandkast, waar kostbare juwe len van grote waarde waren opgebor gen bleef onaangeroerd. EYGELSHOVEN12 dec. - De di recteur van de alhier gevestigde parti culiere mijnonderneming „Laura en Vereniging' ir. W. P. Teeuwisse heeft gisteren de eerste paal geheid voor de bouw van een nieuwe electriniteitscen- trale, welke veel groter wordt dan de bestaande centrale. Deze vergroting is noodzakelijk, aange zien „Laura en Vereniging" in de na bije toekomst stroom gaat leveren (200 miljoen kwh per jaar) aan een Duitse electriciteitsmaatschappij. Voor het eigen mijnbedrijf zal de ,,Laura"-cen- trale rond 100 miljoen kwh gaan opwek ken. De kosten van de nieuwe centrale bedragen ruim 35 miljoen gulden. Voor de afzet van kolen, met name van de minder hoogwaardige soorten, is deze centrale van grote betekenis, daar hierin 150.000 ton kolen kunnen worden veredeld. Medio 1965 zal de nieuwe centrale gereed zijn. Afgezien van de stroomleveranties aan het buitenland in S.E.P.-verband, is „Laura en Vereni ging" het eerste bedrijf, dat recht streeks elektriciteit zal leveren aan Duitsland. De ligging van de nieuwe centrale op 300 meter van de Duitse grens speelt rijke rol. in dit verband een belang- ROTTERDAM, 12 dec. De 52-jari- ge vrachtwagenbestuurder J J. B. is vanmorgen verongelukt op de Vonde- lingenweg, de verbinding tussen het Botlekgebied en Rotterdam. Hii was met zijn vrachtwagen naast een stapel betonplaten gestopt en had een hem tegemoet rijdende vorkheftruck aange houden opdat deze hem zou kunnen helpen de platen op zijn wagen te la den. SORRV, MAAR JU MQAKT EEN LELUKE SMAK ZO MAS IK EVEN STOREN, MENEER Y EVEN U1TSESCHA MALCOLM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 15