Khroesjtsjev beschuldigt Peking van Denigrerende uitlatingen over ADENAUER provocaties HOFNAR WESTERSE MINISTERS BIJEEN IN PARIJS Werktijdverkorting had wel invloed op de woningbouw MINISTERS-BERAAD NAVO BEGONNEN Cuba en Berlijn zullen de volle aandacht krijgen HERINNERING AAN GROOT VORSTIN milj. Vlammenzee laait op aan Coenhaven „Een les in het marxisme en leninisme" er week' Vertraging volgens minister echter slechts tijdelijk Kerstbrood of -stol feestelijke smaak 00K DIT JAAR Aantal rooms- katholieken gestegen ruim 4,6 tot Brand teistert Amsterdams houtbedr^ Geen Westers initiatief voor Berliin Apologie voor houding in Cuba-crisis gn voor toenadering tot Joegoslavië Het weer Burgemeester Van HallFeijenoord leidt met 1-0 16., Senoritas Special Tast benzinestop paraatheid van troepen aan T egemoetkoming aan middengroep Geen opzienbarende beslissingen ECHTE BAKKERS V olkstellingcijfers Bijna een miljoen schade MORRIS êeforeijöuêiuf! Kamervraag: militaire bezuinigingsmaatregel DONDERDAG 13 DECEMBER 1962 86ste JAARGANG No. 31308 moskou, 13 dec. (afp,upi) Premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft gisteren het Joegoslavische staatshoofd Tito haar de zeden van beider landen aan de borst gedrukt en Moskou's Chinese critici verder dan ooit van zich afgeduwd door hen te betichten van een opruiende hou ding in de Cubaanse crisis. De Russische leider zei in een belang rijke politieke redevoering in het Kremlin, die door Tito mede werd aangehoord, in bedekte doch on miskenbare termen dat commu- nistisch-China een groter gevaar I Suède dames- en herenjasjes Buien vormt voor de communistische gedachte dan Joegoslavië dat ooit was geweest. Deze forse stap in de richting van een open breuk tussen Moskou en Peking bete kende in feite dat Mao Tse-toeng de plaats overnam van Tito aan het hoofd van de communistische zwarte lijst. Onderwijs en overheid De N.V. Koninklijke Begeer te Voorschoten slaat een erepen ning, gewijd, aan koningin Wïlhel- mina. De voorzijde van de pen ning, welke op deze foto wordt getoond, is gemodelleerd door de beeldhouwer J. C. Hekman. De keerzijde toont een kort vers van Guïllaume van der Graft: „Bew majesteit van hoger hand vond haar bereid tot heil van 't land" De legpenningen worden geslagen in goudzilver en brons. Neem a,s. zaterdag een heerlijk proefstolletje 2e Kerstdag ons Kerstdiner Restaurant Groenendaai !^Eau SMEDESTRAAT 5 HAARLEM J^efoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 gJKantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 °v*antoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 °"®ctie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. "°ofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtr». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents eer mm. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maanc. 7.90 per kwartaal. Voot klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 21544 (Advertentie) PARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 ÜI0SESTBA<T (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot vrijdagavond lf.l" gemaakt te .15 uur). (op Wisselend bewolkt met buien, waar van sommige met sneeuw of hagel. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind tussen noordwest en noord. Vannacht in het binnen land lichte vorst, morgenmiddag temperaturen op de meeste plaatsen enkele graden boven nul. VRIJDAG: Zon; 8.40-16.28. Maan; 18.49-10.24. Station Den Helder jfpenburg Ybssingen Jelde £e uut Jwente Eindhoven gd-Ltmburg otoekholm Weer max. temp gisteren half bew. half bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. mist regen mist onbewolkt 7 7 6 5 6 6 5 6 5 mm temp 2 1 2 -2 -2 0 1 1 -0 aeersl af gei. 24 uur 2 1 1 0 0.1 0.1 2 8 1 (Advertentie) deze luxe radio/grammo fooncombinatie in teak of donker-noten uitvoering. 24 maanden volledige ga rantie op het hele appa raat. Dit kan alleen met een toestel dat technisch volmaakt is! 2 luidspre kers - 4 golfbereiken w.o. FM - hoge en lage toon regeling - aansiuitmoge- lijkheid voor bandrecor der en extra luidspreker. Volautomatische platen- wisselaar, klaar voor Hi- Fi- en stereoweergave - 4 snelheden. Zonder aan betaling, slechts f 5.- per week. Alléén bij TElï- RAMfl Nieuwe Groenmarkt 2 - tel. 15220 ®»r. Cronjestraat 18 tel. 57900 Khroesjtsjev zei in zijn scherp ge stelde toespraak dat het verloop van de Cubaanse crisis duidelijk had aangetoond dat het grootste gevaar voo het communistische kamp dreigde uit de hoek der dogmatici een term die evenals „vrienden van Albanië" gebruikt wordt om de communistisch- Chinese bewindhebbers aan te duiden. „De Joegoslavische communisten ge droegen zich correct tijdens de crisis periode die wij hebben doorgemaakt", aldus de Russische premier, „terwijl de dogmatici die voorgeven trouwe vol gelingen van Marx en Lenin te zijn een opruiende houding hebben aangeno men". De Sovjet-leider ging zelfs zo ver dat hij „deze dogmatici" pogingen verweet een open strijd tussen Ameri ka en zijn land uit te lokken. Hij wees de Chinese kritiek op zijn milde hou ding inzake Cuba, waarin Amerika een „tijger van bordpapier" werd genoemd van de hand. „Denk er wel om", al dus Khroesjtsjev, „die tijger heeft tan den, voorzien van atoomwapens". Khroesjtsjev brak tevens de ban die sedert 1948 op Joegoslavië had ge rust, een politieke verschuiving die hij maanden geleden reeds voorbe reidde met verkennende besprekin gen in de satellietlanden. Hü noem de Joegoslavië een socialistisch land. „Beweringen van bepaalde zijde, als zou Joegoslavië geen socialistisch land zijn, zijn onwaar", zo sprak hij, „het kent geen kapitalisten en groot grondbezitters meer en de commu nisten bouwen er aan het socialisme. Wij beschouwen de Joegoslaven als een socialistische natie." De Sovjet-premier, die zich 's mid dags in het partijparlement bijzonder denigrerend over de Westduitse bonds kanselier Adenauer had uitgelaten „wij hebben onze raketten van Cuba teruggetrokken maar er is een partijtje voor u bewaard" vroeg zich af waar om Albanië en communistisch-China toch „dezelfde doelen nastreven als Adenauer". Ter verdediging van zijn handelwijze in de Cubaanse crisis wees Khroesjtsjev erop dat een open conflict tussen Rus land en Amerika een wereldoorlog zou betekenen. „Waarom dan toch deze drang naar spanningen. Ik geloof niet dat degenen die zich Marxisten en Leni nisten noemen, maar niettemin zo een provocerende houding hebben aangeno men, zouden willen deelnemen aan een wereldoorlog. Zij noemen het resultaat van de Cubaanse kwestie een capitula tie en voor Rusland een stap terug. Wat betekenen deze klachten indien men bedenkt dat Amerika heeft beloofd Cuba's souvereiniteit niet te schenden en dat een atoomoorlog is afgewend..." Over de verhouding tussen Albanië en communistisch-China zei Khroesjt sjev het volgende: „iemand heeft Al banië dat luide schreeuwen geleerd. Zinloos geschreeuw van mensen die gek zijn geworden en cynisch ten opzichte van het vermijden van een thermonu- cleaire oorlog die miljoenen het leven zou hebben gekost". LONDEN In bevoegde Britse krin gen is men na een eerste bestudering van Khroesjtsjevs rede tot de conclusie gekomen, dat deze rede voor een groot deel „een les in het Marxisme en Le ninisme" is, die waarschijnlijk wel niet erg gewaardeerd zal worden door de leiders in Peking. Men wees er voorts op, dat de le zing, die Khroesjtsjev gegeven heeft van het verloop van de Cubaanse zaak, afwijkt van de realiteit en met name vooral wat de „formele garantie" be treft die Kennedy zou hebben gegeven aan Cuba in ruil voor het weghalen van de Russische raketten. Premier Fi del Castro van Cuba, zo zei men, is immers niet akkoord gegaan met het toezicht ter plaatse op de ontmanteling van de Russische bases. En dit toezicht vormde een van de punten van het ak koord over Cuba. AMSTERDAM, 13 dec. De Amster damse gemeenteraad toonde zich gis teravond tijdens de begrotingsdebatten bijzonder geïnteresseerd ir de presta ties van het Rotterdamse Feijenoord tegen Vasas, ondanks de vaak bespro ken tegenstellingen tussen de twee havensteden. Bij de behandeling van de sportvraagstukken zei de heer L. Matteman (PvdA) last te hebben van zijn zenuwen, omdat hij de stand van het voetbalduei niet wist. Burgemeester mr. G. van Hall ver dween hierop in de koffiekamer. Vijf minuten later onderbrak hij het betoog van het raadslid om hem gerust te stellen met de mededeling: Feijenoord leidt met 1-0. Deze tijding werd door de raad met applaus ontvangen. Voor de verslagen van de wedstrijd in het toernooi om de Europese beker zie men de sportpagina. Advertentie Aan de vooravond van de ministers-conferentie van de NAVO poseren de ministers van links naar rechts) hord Home (Brittannië, Rusk (VS), Schroder (West-Duitsland) en Couve de Murville (Frankrijk) in ogenschijnlijk opperbeste stem ming voor een fotograaf. DEN HAAG, 13 dec. Het Tweede Kamerlid, de heer J. H. Couzy (WD), heeft de minister van Defensie schrifte lijk vragen gesteld over een eventuele „benzinestop", die voor de lopende maand van kracht zou zijn voor de onderdelen van de parate troepen en die tot gevolg zou hebben, dat er vrij wel geen militair voertuig ineer mag rijden. De heer Couzy vraagt, indien dit inderdaad het geval is, deze benzine stop onverwijld op te heffen. Het Kamerlid vraagt de bewinds man of deze, niet van oordeel is dat door de maatregel de geoefendheid en de paraatheid van die onderdelen ern stig worden aangetast, omdat daar door geen onderdeel- en alarmoefe ning meer kunnen worden gehouden. Ook zou het verhogen van de indivi duele geoefendheid ernstige bezwaren ondervinden van het ontbreken van enig vervoer. D heer Couzy, die luitenant-generaal buitendienst is en vroeger commandant was van het eerste legerkorps, vraagt verder of de minister ook niet van oor deel is, dat het uitvaardigen van een benzinestop in strjjd is met het wezen van een gemotoriseerde en gemechani seerde strijdmacht. Het ministerie van Defensie heeft geen enkel commentaar op vragen of er inderdaad een benzinestop is. Men verwijst naar het antwoord dat de mi nister zo spoedig mogelijk op de schrif telijke vragen van het Kamerlid zal geven. Het lijkt niet uitgesloten dat de bezui nigingsmaatregel genomen is om te blij ven binnen de voor 1962 voor de land macht geraamde uitgave aan benzine, olie en smeermiddelen van ruim 21,5 miljoen gulden. Op de begroting 1963 is de post benzine met bijna twee miljoen gulden teruggebracht. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 dec. De verwach ting dat de werktijdverkorting in de woningbouw geen produktieverlies tot gevolg zou hebben, is niet in vervul- ling gegaan. De verkorte werktijd, slechte weersomstandigheden en span ningen op de arbeidsmarkt zijn oor zaak, dat dit jaar minder woningen gereedgekomen zijn dan waarop de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid bij het samenstellen van het bouwprogramma voor 1962 gerekend heeft. Omdat ondanks ge nomen maatregelen het aantal gereed gekomen woningen is achtergebleven en anderzijds het getal in uitvoering zijnd woningen nog steeds zeer hoog blijft ziet minister Van Aartsen zich genoodzaakt vast te houden aan een zeer strak goedkeuringsbeleid. Dit deelt de bewindsman mee in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op de ontwerpbegroting van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid. Overigens verwacht de minister, dat de ontstane vertraging in de woningbouw slechts van tijdelijke aard zal zijn. Hü heeft goede hoop. dat nu in 1962 en 1963 de aanvang van de bouw van niet meer dan 90.000 woningen zal worden goedge keurd, een hogei aantal woningen gereed zal komen. Met nadruk wijst de bewindsman er op, dat gezien de bestaande inkomens verhoudingen en het nog steeds grote aantal gesubsidieerde woningen voor de bevolkingsgroepen met normale in komens de huren van de overgrote meerderheid der nieuwe woningen zeker aanvaardbaar zijn. Aan de behoefte aan woningen voor de middengroepen kan volgens minis ter Van Aartsen ten dele worden vol daan in de premiesector. In verband hiermee is hij van plan op iets ruimere schaal B-premies te verstrekken, waaraan de bewindsman tot nu nau welijks is toegekomen. Voorts wil hü de middengroepen tegemoet komen door een zekere voorrang te verlenen voor goedkopere huurwoningen in de ongesubsidieerde sector. In de memorie herhaalt minister Van Aartsen, dat voor een reeks van jaren moet worden gerekend met de noodzaak van de bouw van ongeveer 90.000 woningen per jaar. Maar dan is ook noodzakelijk, zo zegt hij, dat wi) een zo omvangrijk jaarlijks ouwprogramma haalbaar zijn op grote schaal arbeidsbesparende bouw wordt toegepast en zoveel mogelijk de voordelen van concentratie en conti nuïteit worden behaald. In afwachting van het advies van de Voorlopige Raad voor de Volkshuisves ting acht de bewindsman het thans niet opportuun een regeling tot stand te brengen in de vorm van garanties of toeslagen in de tot dusver ongesub sidieerde sector van de woningbouw. Daarmee zou vrij ingrijpend worden vooruitgelopen op de definitieve rege ling. Bovendien, aldus de memorie, is de aard van de materie niet geschikt voor een interimregeling. Ook in 1963 zal voor zogenaamde koopwoningen slechts bij hoge uitzondering premie worden verleend. De scholenbouw is blijkens de memo rie het vorig jaar eveneens achterge bleven op de ramingen in het bouw programma. Als oorzaken worden ge noemd het achterblijven van de totale bouwcapaciteit op de raming en een te laag uitvoeringsniveau voor het nij verheidsonderwijs. het voortgezet ho ger en middelbaar onderwijs en het wetenschappelijk onderwijs. Minister Van Aartsen deelt in de memorie verder mee, dat de komende tijd een groot aantal overheidsgebou wen tot stand moet komen, maar dat de omstandigheden verhinderen aan deze noodzaak op korte termijn te voldoen. Niettemin worden voorberei dingen getroffen binnen afzienbare tüd de uitvoering van een aantal gebouwen *e realiseren. De voornaamste daarvan zijn: een ministerie van Financiën aan het Korte Voorhout, een paleis van histitie aan de le Van der Bosch- straat, een nieuw kantoor voor de Rijkswaterstaat en de Deltadienst op het terrein van de voormalige Dieren tuin in Den Haag. Over de verdere gang van zaken betreffende de huisvesting van depar tementen zal pas worden beslist wan neer vaststaat, dat terrein in het wederopbouwplan Bezuidenhout kan worden verkregen. De minister heeft nog geer beslissinp genomen over het hem tei goedkeuring voorgelegde we- deropbn '/plan Bezuidenhout-C. omdat nog enige adviezen moeten worden in gewonnen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 13 dec. Bü ontstentenis van de heer Stikker, wiens gezond heidstoestand nog steeds te wensen overlaat, heelt gisteravond de waar nemend secretaris-generael. de Itali aanse prins Guido Colonna di Paliano, voor de geaccrediteerde journalisten met de gebruikelijke persconferentie de ministersbijeenkomst van de NAVO- raad die vandaag begint, ingeleid. Co lonna bediende zich hierbü beurtelings even perfect en diplomatiek van de Engelse als van de Franse taal. De beraadslagingen die tot en met zaterdag duren, zullen achtereenvol gens betrekking hebben op de inter nationale politieke situatie, de mili taire kwesties, waarbij o.a. de het afgelopen jaar geleverde prestaties der onderscheidene leden de revue zullen passeren, de burgerlijke ver dediging en de samenwerking op het gebied van de wetenschappelijk-tech- nische research voor defensiedoelein den. Colonna gaf te verstaan dat geen opzienbarende beslissingen van deze ministersbijeenkomst zijn te verwachten. In de kringen der NAVO-waarnemers hechtte men niettemin in het bijzonder aan het politieke debat grote betekenis, aangezien dit ongetwijfeld in het teken zal stem van het „nieuwe feit" der afgelopen maanden: de Cuba-crisis, haar ontknoping en de repercussies op de Oost-West betrekkingen. Men hield rekening met de mogelijkheid van uit- eenwijkende conclusies bü de traditio nele voorstanders van resp. een meer zachte en een meer harde politiek te genover de Sovjet-Unie. „Berlijn" zal ook ditmaal uiteraard weer de volle aandacht hebben van het ministeriële NAVO-beraad. Vermelden wij in dit verband de door de waar nemend secretaris-generaal naar aan leiding van een desbetreffende vraag gedane vaststelling dat in West-Berlijn tot dusverre de rechten van de West- berlüners onverlet zijn evenals de rech ten van de drie Westerse mogendheden die daar hun bijzondere taak vervullen. Op een vraag of de bekende en veel besproken „divergentie"" tussen zekere vooraanstaande leden van de NAVO geen zwakte betekenden, gaf de waar nemend secretaris-generaal het beken de antwoord, dat met die divergenties de NAVO niet haar zwakte bewees, maar haar op vrijheid gebaseerde kracht. (Advertentie) van de heef* een (Advertentie) serveren wij itsluitend op Reservering voor Uw lamilie- tafel tot uiterlijk zondag 23 december. Gebr. Uitendaai, Heemstede. Telefoon 02500-38140. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 13 dec. Het aantal rooms-katholieken in ons land is van 31 mei 1947 tot 31 mei 1960 gestegen van 3.703.572 tot 4.634.470. Dat is in cij fers een stijging van 930.898 en in per centage van 25,1. In procenten van dn totale Nederlandse bevolking was het aantal katholieken op 31 mei 1960: 40,4 tegen 38,5 eind mei 1947. hetgeen een procentuele toeneming betekent van 1.9. Deze cüferg blijken uit een door het Centraal Bureau voor de Statistiek ver strekte tabel, waarin voor Nederland als geheel voorlopige eindcijfers wor den gegeven over de verdeling van dn bevolking naar kerkelijke gezindte, din verkregen zü'n bü de laatste volkstel ling. Reeds eerder zün de gegevens ven- strekt voor de afzonderlijke gemeenten. Behalve ruim 4,6 miljoen katholieken telde ons land op 31 mei 1960 een aan tal van 3.240.490 Nederlands hervorm den, een toeneming van 251.651 sinds 1947 (in percentage 8,4). In procenten van de totale bevolking is het aandeel van de Nederlands-hervormden echter 2.7 (achteruitgegaan van 31 in 1947 tot 28,3 in 1960. Het aantal gereformeer den steeg van 935.956 tot 1.068.590 (toe neming 132.634 of 14,2 pet), terwijl het percentage van de totale bevolking daalde met 0,4 van 9,7 tot 9.3, Tot de overige kerkelijke gezindten behoorden 416.180 eind mei 1960 tegen over 355.918 eind mei 1947 (toeneming 60.262 of 16,9 pet), terwijl het percenta ge van de otale bevolking licht daal de van 3,7 tot 3,6. Tot geen kerkelijke gezindte gehoorden of wensten te beho ren 2.102.230 Nederlandsers eind mei 1960 tegenover 1.64.214 eind mei 1947 (stüging 461.016 of 28,1 pet). In per centages van de totale bevolking: 18,4 in 1960 tegen 17,1 in 1947. een stüging dus van 1,3. Irak Irak zal de diplomatieke be trekkingen met Frankrijk hervatten. (AFP) i I AMSTERDAM, 13 dec. Vannacht om 2 uur is brand uitgebroken op de stapelplaats in de Minervahaven van de N.V. maatschappü De Fünhouthan- del. De brand greep zeer snel om zich heen in de stapels hout waarbü ook de woning van de concierge een prooi van de vlammen werd. Deze woning is vol komen uitgebrand. De brandweer is met groot materieel uitgerukt om het vuur te bestrpden. De felle brand heeft in ruim een uur tüd voor bü'na een miljoen gulden aan schade aangericht. Hü is door nog onbekende oorzaak ont staan aan de achterzijde van het on geveer 5.000 vierkante meter grote ter rein. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de 58-jarige concierge L. H. Koger en zün echtgenote, die aan de straatkant op het terrein wonen, zich met moeite in veiligheid hebben kun nen stellen. Zij werden gewekt door een chauffeur van een ander b^-Hl in dit industriegebied en moesten in dikke rookwolken de vlucht nemen De brandweer die spoedig met groot materieel ter plaatse was. stond voor een moeilijke taak tege>- reus achtige vuurzee, die tot ver in de om trek te zien was. Aanvankelük bestond er gevaar voor overslaan van het vuur naar de dichtbü gelegen superfosfaat- fabriek. maar toen d' win" draaide dreigden dt vlammen de aan de an dere zjide grenzende stmpinlnits van het zachthout-cerslagbedrijf aan te tasten. Dit gevaar heefi de h'1'a„oer die gebruik maakte van viii straatwa terkanonnen vijftien stralen en het ka non van de drijvende brandspuit Ja son", kunnen bezweren. Ook heeft de bi ndweer kunnen voorkomen, dat het vuur een vaste greep kreeg op een grot" loods op het terrein van „Fünhout". waarin een hoeveelheid kostbaar Oregon pine hout was or>"'-"«r Zii heeft echter niet kunnen verhinderen, dat eer andere opslaer>|p"ts met eiken- en beuken hout, het schaftlokaal van het perso neel, vervoermiddelen, de lading ge stoomd beukenhout uit Joegoslavië van vijf goederenwagons, die aan de straatkant van het bedrijf stonden, en stapels hout op drie dekschuiten ge heel verloren gingen. Het bedrül is tegen brandschade ver zekerd. Ook in de woning van de con cierge, die niet verzekerd is, werd grote schade aangericht. Zün spaargeld, een bedrag van bijna 4.000 dni in een blikken trommel opgeborgen was, heeft de heer Koger kunnen redden. Zün hond. een bouvier die in keuken was opgesloten, is in de rook gestikt. De heer Koger vertelde, dat hij des avonds laat nog zün gebruikeüjk ronde over het terrein had gemaakt. Toen was er niets opmerkelijks te bespeuren geweest. Er werd ook ni ,t overgewerkt, zoals in dit bedrijf vaak geschiedt. Hoe de brand is kunnen ontstaan is voor hem dan ook een raadsel. PARIJS, 13 dec. (UPI) De V.S. en hun bondgenoten zün gisteravond overeengekomen de Sovjet-Unie niet opnieuw te benaderen met een aanbod om over de kwestie Berlijn te spreken. De Amerikaanse mimstei van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, en diens Britse, Franse en Westduitse ambtge noten werden het hierover eens op een „werkdiner", dat werd gegeven op het Franse ministerie van buitenlandse zaken. De vier ministers van buiten landse zaken meenden dat premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie de Berlijnse crisis vier jaar geleden door zijn ultimatum aan het Westen in het leven had geroepen en dat bet niet de taak van de Westerse bondgenoten is te pogen het vraagstuk opnieuw me' de Russen te bespreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1