0., K. en W. houdt vast aan nieuwe vorm eindexamens Suggestie van classici in teder geval lopend jaar niet te verwezenlijken RITMEESTER l PAUS VERLEENT AUDIËNTIE AAN PELGRIMS ,Minister heeft onderwijs aan het denken gezet Mr. Cals oogst waardering bij zijn laatste begrotings verdediging in de Kamer Veelzijdig artiest bekroond 7 Faire veilig met F akantiespreiding Arbeidsverbod, leerleeftijd en vormingsplicht Delta Dagger bij Soesterberg neergestort Prins Bernhard wil onderzoek naar ongeluk ZWEDEN: rechts houden in 1967 beslissing Aanlijngebod zal voorlopig blijven Ubbo Scheffer ontspanning DONDERDAG 13 DECEMBER 1962 PAGINA 5 onze onderwijsredacteur) t Den HAAG, 13 dec. Minis- er Cals heeft in een schrijven aan Jr1"1 aantal hoogleraren in de klas- 'eke talen en aan de gecommit- eerden, die geprotesteerd hebben .egen de nieuwe eindexamenrege- meegedeeld, dat het niet mo- 'k is vóór de examens van 963 nog principiële wijzigingen an te brengen in het eindexamen- reSlement. Rapport gevraagd aan inspectie A merikaanse piloot redt zich met schietstoel als U Fiat kiest Mr. A. Schouwenaar overleden Kamerlid, voor de P.v.d.A. inspanning TOMATENSAP I Défilé in Nieuwe Kerk te Delft duurt voort Na aanrijding tijdens oversteken overleden Eerste Nederlandse „Starfighters' In de Clemenszaal van het pauselijk paleis heeft de Heilige Vader een duizendtal pelgrims uit alle delen van de wereld ontvangen en toegesproken. Het viel allen op, dat de Paus er zeer slecht uitzag. Hij zei o.m. te hopen, dat „hij of zijn opvolger" het Concilie, dat in september zal worden hervat, tegen kerstmis volgend jaar zal kunnen sluiten. De foto toont de paus terwijl hij de pelgrims zijn zegen geeft. V^^classici-gecommitteerden «fbruifc ^.^pcyfers (voor onderdelen, waarin hebben geh~"! bezwaar gemaak' tegen het hienU-''5en van rapportcijfers als exa- Hj.?cllfers (voor onderdelen, waarin «Prlu?eëxamineerd wordt). In de be- gev nS' die kortgeleden heeft plaats tg °nden, is van de zijde van O.K. en g', d-a. aangevoerd, dat het laten ha» van de rapportcijfers het voor- «j arhste middel is om te komen tot Sva hoodzakelijke verkorting van de jj.v^ens. De duur der examens moet worden aangezien tot de jaren rek vergeleken met 1962, ge- »)a2®nd dient te worden met een toe- Saale van circa vijftig procent van het en Vïi, kandidaten; voor de jaren 1967 1968 is de toename berekend op M?ectievelijk 45 en 41 procent. gP„ nneer bet bezwaar der classici- J.^rhmitteerden tegen het laten gel- Va» jan rapportcijfers als zodanig aan- «Va zou worden, zou dit bezwaar der Serls raoet;en gelden voor de an- vakken dan Grieks en Latijn, rvoor rapportcijfers worden opge- Advertentie) Mist, gladheid, duisternis. En So.r"8 "Ue drie tegelijk. Man ÏJ ,,er, 4 stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderweg. Is verstandig. Is veilig. Is nog lekker óók, (Van onze onderwijsredacteur.) HAAG, 13 dec. Staatssecre taris Janssen is voornemens het pro- te f1*1 van de vakantiespreiding voor dei. ?.Sen aan een commissie uit de on- rati sinspectie' "A*s deze commissie ge- UpPbrteerd heeft kan men haar adres oVp hien met het rapport van de S.E.R. deze kwestig behandelen en ho- sta'Jk een conclusie trekken," zo zei de kj?^secretaris gisteren in de tweede j mer bij de behandeling van de on- ^iisbegroting. e. bewindsman gaf ais zijn voorlopige nS, dat tegen het vaststellen van Jan begin van het schooljaar op 1 Vr,ft ari nogal wat bezwaren aan te eren zijn. Bij het overleg met de classici is de suggestie naar voren gekomen ook in die vakken of onderdelen van vak ken, die op grond van de beslissing der inspectie bij het mondeling examen wegvallen, verlengde examens moge lijk te maken. Bij de bestudering van deze suggestie is gebleken dat ze niet op korte termijn te verwerkelijken is. Er zal in ieder geval opnieuw overleg met het onderwijs voor nodig zijn. De uitvoerbaarheid van de suggestie zal inderdaad onderzocht worden, maar het ministerie is van mening, dat de belanghebbenden nu niet langer in on zekerheid gelaten mogen worden. Dit is van belang voor de rust van het onderwijs. Om die reden wordt het on verantwoord geacht te trachten de be doelde wijziging nog vóór de eindexa mens van 1963 aan te brengen. Op de classici-gecommitteerden is een beroep gedaan door hun persoon lijke aanwezigheid toch mee te werken aan de eindexamens. Een en ander werd gisteren bij de behandeling van de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer medegedeeld door staatssecre taris Janssen. De staatssecretaris be streed de critici, die gesteld hadden dat de nieuwe regeling slechts tot een geringe bekorting van de examens zou leiden. Een nauwkeurige berekening heeft uitgewezen, dat bij de kleine scholen één derde tijdwinst kan worden bereikt en bij de grotere scholen nog meer. (Van onze verslaggever) SOESTERBEKG, 13 dec. Om tien minuten voor zes is gisternamiddag een Amerikaanse Confair F 102 „Delta Dagger"-straaljager op ongeveer een kilometer afstand van de vliegbasis Soesterberg neergestort en in brand gevlogen. De piloot, de Amerikaanse eerste luitenant C. B. Henderson, had even tevoren zijn toestel per schiet stoel verlaten. Hij kwam behouden op de grond. De oorzaak van het ongelu is nog niet bekend. De straaljager, deel uitmakend van het 32ste squadron en operationeel ressorterend onder het Nederlands commando luchtverdediging, was op een normale oefenvlucht en werd juist met radar, de zogenaamde ground con- troll approach, binnengepraat. Plotse ling verloor het toestel snel hoogte even later kwam het terecht op een mobilisatiemagazijncomplex achter de Dumoulin-kazerne, op korte afstand van een munitiebunker. Behalve aan de straaljager zelf, die geheel uit brandde, richtte het ongeluk geen ver dere schade aan. Het is voor de eerste maal dat in ons land een Delta Dagger, welk type hier twee jaar geleden zijn intrede deed en waarvan er op Soesterberg ongeveer twintig zijn gestationneerd, is neergestort. Het toestel vertegen woordigt een waarde van enkele mil joenen guldens. De US Air Force stelt zelf een onderzoek paar de oorzaak in DEN HAAG, 13 dec. Er wordt thans al het mogelijke gedaan om de juiste toedracht te achterhalen van een auto-ongeluk, dat prins Bernhard 25 jaar geleden, in november 1937, is overkomen. Prins Bernhard wenst dat dit gebeurt, omdat gebleken is, dat er verschil van mening bestaat over de toedracht. Zelf wil de prins zich liever niet officieel over deze zaak uitlaten, daar zijn kennis van de toedracht van het ongeluk voor het grootste deel gegrond is op mededelingen van der den. Mocht uit het onderzoek blijken, dat de feiten, vermeld in de door Alden Hatch geschreven biografie van prins Bernhard, niet juist zijn, dan zal de prins zorgen, dat de nodige correc ties worden aangebracht, zo heeft het garticulier secretariaat van prins ernhard meegedeeld. (Advertentie) dan rookt u er goed van. Immers het puikje van de tabaksoogsten wordt steeds weer voor Fiat gereser veerd. Fiat: een echt fijnproevers- model! (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 13 dec. Staatssecre taris Janssen heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij hoopt vóór het Paasreces een uitvoerige nota met cijfermateriaal over te leggen over het complex van vraagstukken, samen te vatten onder de termen uit breiding van het arbeidsverbod voor jongens, verlenging van de leerplicht en vormingsplicht. Aan deze onderwerpen werd veel aandacht geschonken bij de behandeling van de begroting van O.K. en W. in de openbare commissievergadering van de Tweede Kamer. Bij de begrotings behandeling in de vergadering van de Kamer zelf ging men er gisteren van verscheidene zijden op door. De staats secretaris zei, dat het wel niet moge lijk zal zijn bedoelde nota ter tafel te brengen vóór de uitbreiding van het arbeidsverbod voor jongens in de Twee de Kamer behandeld wordt. Hij zal ech ter bij deze behandeling aanwezig zijn. „Ook los van de genoemde onder werpen acht ik een verbetering van de subsidiëring van het vormingswerk noodzakelijk. Hierover zijn reeds be sprekingen gevoerd met de landelijke organisaties van het vormingswerk", aldus prof. Janssen. De staatssecretaris hoopt, dat voor komen zal worden, dat de 15.000 jon gens, die door het arbeidsverbod voor 14-jarigen niet meer zullen werken, werkeloos op straat zullen komen. De vraag of zij geheel bevredigend zullen worden opgevangen moest de bewinds man echter nog onbeantwoord laten. Hij hoopt, dat bij de begroting voor 196»t meer zekerheid op dit punt ver kregen zal worden. DEN HAAG, 13 dec. jarige leeftijd is gisteren Op vijftig- mr, A. J. Schouwenaar, lid van de Tweede Ka mer, overleden. Zijn overlijden kwam niet geheel onverwacht; hij had veer tien dagen geleden een hartaanval ge had en was sedertdien "^k. Mr. Schou wenaar heeft van 4 februari 1958 tot 19 maart 1959 en sedert 21 juni 1961 voor de PvdA zitting gehad in de Tweede Kamer als specialist voor defensie. H!.' heeft slechts enkele malen in het parlement gesproken, alleen wanneer defensiezaken en bij voorkeur de ko ninklijke marine ter sprake kwamen. Met de verbetenheid, die hem ken merkte, vocht hij tegen het aanhouden van de beide kruisers en vooral het vliegkampsohip Karei Doorman als on derdelen van onze vloot. Hij achtte dit een te zware belasting voor het budget. Het waren parlementaire gevechten, waarin de geëmotioneerde oud-marine- officier hij was tijdens de oorlog commandant van de onderzeeboten 015 en O 23 en ook is hij belast ge weest met de bevelvoering van de „Ternate" en de „Banckert" kwam te staan tegenover de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal H. Moor man, en de huidige bewindsman P. de Jong. Beiden lieten hem uitrazen en gaven in alle kalmte enige voltreffers terug, i die bewezen hoe kansloos zjjn overtrokken betogen waren. Men had de indruk, dat het overleden Kamerlid, als_ hij op dit terrein kwam, niet steeds vrij was van persoonlijke gevoelens. De heer Schouwenaar, die na zijn marine-opleiding in Den Helder later rechten studeerde in Leiden, was ge huwd met mevr. J. F. Schouwenaar- Franssen, eveneens Kamerlid. Zij maakt deel uit van de WD-fractie in de Eerste Kamer. STOCKHOLM, 13 dec. (AFP) Alle grote partijen in Zweden zijn overeen gekomen, dat in 1967 de automobilisten in Zweden rechts moeten gaan houden. De minister van verbindingen heeft bekendgemaakt, dat als gevolg van deze overeenkomst een desbetreffend wetsontwerp begin 1963 bij het parle ment zal worden ingediend. H\j schat de kosten, die gemoeid zijn met de verandering, op 400 miljoen kronen. (Advertentie) Na de tram-lus lust je wel 2 glazen Hero tomatensap. Je proeft die fijne volrijpe tomaten. Je geniet van het aroma. En je kwikt er weer hélemaal van op. U hebt 't verdiend, elke dag zo'n flesje Hero tomatensap. De on misbare vitamine-C (dag vermoeid heid,, dag verkoudheid!) krijgt u boven dien gratis mee! Verrukkelijk en gezond! DELFT, 13 dec. Aan het défilé langs de koninklijke grafkelder in de Nieuwe Kerk, dat maandagochtend werd hervat, wordt nog steeds door vele belangstellenden deelgenomen. Naar schatting zijn er thans al tussen de dertig- en de veertigduizend mensen langs de grafkelder getrokken. Gister middag had zich weer een lange rij belangstellenden buiten het kerkge bouw gevormd. In het hoek van Alden Hatch over Prins Bernhard staan ook enige bij zonderheden over diens auto-ongeluk in 1937 bij Diemeti. De Prins is toen achter tegen een vrachtauto opge botst, met grote vaart, men spreekt over 160 km per uur. Niemand had er behoefte aan deze zaak. die ais algedaan kon worden beschouwd, weer op te rakelen. De verzekerings- maatschappij van de Prins had aan die van de vrachtrijder alle schade vergoed. Maar in het boek van Alden Hatch is beweerd, dat de vrachtrijder de vorige avond stomdronken was geweest. Dat neemt de chauffeur niet. Uit een communiqué van de zijde van de Prins vernemen wij nu, dat deze de feiten slechts van derden weet en thans prijs stelt op een nauw keurig onderzoek. Op zichzelf kan men dit wel een faire beslissing noe men. Het ware beter geweest als zij niet nodig ware geworden. iiiiiNimmiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimii VEGHEL, 13 dec. Gistermiddag is op de provinciale weg Eindhoven-Nij- megen de 53-jarige mevrouw G. van Vreij-van Berkel, moeder van vijf kin deren, door een auto aangereden. Zij werd daarbij zo ernstig gewond, dat zq kort na aankomst in het St. Joseph- ziekenhuis alhier is overleden. Mevr. van Vrejj werd aangereden, toen zij met de fiets aan de hand de weg. over stak. Het ongeluk gebeurde voor de ogen van een van haar zoons, die bi) haar was en op het laatste ogenblik met oversteken gewacht had. DEN HAAG, 13 dec. Gisteren zijn op de vliegbasis Twenthe de eerst» twee Lockheed F 104g. „Starfighter"- straaljagers aan de Koninklijke Lucht macht afgeleverd. De „zending", die uiteraard door de lucht geschiedde, werd op de basis zonder enige plicht pleging in ontvangst genomen. De toe stellen, beide door Fokker gebouwd, zijn op Twenthe in een hangar ge plaatst, die in de nabijheid staat van het nieuwe gebouwencomplex, waarin de vluchtnabootser voor de opleiding van „Starfighter"-vliegers is onderge bracht. Niet alleen het feit, dat de eerste twee Nederlandse „Starfigters" van Schiphol naar Twenthe werden overge vlogen, maar ook de omstandigheid, dat ze werden bestuurd door de twee Nederlandse kapiteins, die als invlie- ger bij Fokker zjjn gedetacheerd is een bijzonderheid. Bovendien maakte een dezer twee vliegers gisteren he eerste op Twenthe „binnnengeprate" vlucht met een Nederlandse „Starfigh ter". (Advertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 13 dec. Hoewel de socialistische woordvoerder, de heer Kleijwegt, bij de behandeling van de onderwijsbegroting in de Tweede Kar mer gisteren constateerde, dat tién belangrijke punten van het onderwijs beleid in de openbare vergadering van de onderwijscommissie niet uit de verf gekomen zijn, kreeg minister Cals in het algemeen veel waardering te horen voor zjjn beleid van de afgelopen jaren. Het was de laatste maal, dat de minister, die heeft aangekondigd na de verkiezingen zich niet meer voor Ö.K. en W. beschikbaar te zullen stellen, zijn begroting in de Tweede Kamer verdedigde. De lof kwam niet alleen van s ministers politieke vrienden pa ter Stokman wees op de belangrijke legislatieve arbeid van mr. Cals doch ook van andere zijden. Dr. Tila- nus, die mr. Cals vaak gecritiseerd heeft, omdat hij naar zijn mening te ver ging, zei nu dat de minister ,voor alle onderwijssectoren een op bouwend, vooruitstrevend beleid ge voerd heeft, dat het onderwijs in menig opzicht ten goede is ge komen". De christelijk-historische fractieleider voegde er wel aan toe, dat minister Cals in financieel oj> zicht de wind heeft mee gehad. Mevr. Van Someren-Downer. de ba lans opmakend van een beleid van ruim twaalf jaar, zei dat men van de WD wellicht zou verwachten dat zij op een saldo niet in zwarte, maar in rode cijfertjes zou uitkomen. „Niet alleen de loyaliteit echter, ook de redelijkheid vereist het beleid van de minister, waarmee wij lang niet altijd hebben kunnen instemmen, te projec teren op de omstandigheden". Op het gebied van het onderwijs manifesteren zich de felste tegenstellingen. Enerzijds zjjn er mensen met een niet te blussen heimwee naar het verleden, anderzijds degenen, die hun wensen als alleen zaligmakend poneren. Tussen deze beide uitersten moet zich ook de minis ter bewegen, hoe moeilijk dat ook zijn mag, zo zei mevr. Van Someren. De woordvoerdster van de WD be handelde uitvoerig een reeks nog on opgeloste problemen, maar zij noemde het een niet geringe verdienste van minister Cals, dat hij het onderwijs zelf aan het denken heeft gezet. Wie zich met hem moest meten, wist een man tegenover zich, die altijd bereid was te vechten. Bij een „onderwijs- poiitiek-in-memoriam" past waar dering voor zijn persoon, aldus mevr. Van Someren. Van de vraagstukken, die gisteren aan de orde kwamen, verdienen vooral vermelding de problemen van de scho lenbouw, de organisatie van de onder wijsinspectie, de regeling van het schippersondenvijs, het probleem van de lange studieduur en de differentia tie in het universitaire onderwijs. Sprekend over de spelling, zei mr. Cals, dat hij op het eind van deze week overleg zal plegen met zjjn Belgische ambtgenoot Van Elslande. De bewindsman hoopt, dat dan be sloten kan worden tot het invoeren van één voorgeschreven spelling voor het onderwijs. De minister legde ais een soort „politiek testament" de Kamer een lijst voor van veertien meer en minder be langrijke wetsontwerpen, die in de ko mende weken zullen worden ingediend. Op deze lijst komen o.a. voor de sub sidiëring van de faculteiten der god geleerdheid van de bijzondere univer siteiten, een herziening van de regeling van de toelating tot universitaire exa mens, de wet op het leerlingenwezen en een wijziging van de wet op het kijkgeld (strafbaar stelling wegens niet betaling van kijkgeld). D begroting van O.K. en W. is zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 dec. De minister van Landbouw gaat beslist niet over tot opheffing van het aanlijnvoorschrift voor honden zolang hij geen duidelijk inzicht heeft in de staat var immuniteit van honden in het gehele land. Dit deelt minister Marjjnen mee in ant woord op vragen van het Tweede Ka merlid mej. Ten Broecke Hoekstra (WD). De bewindsman vestigt er de aan dacht op, dat een effectieve controle op het verbod om honden, die niet zjjn in geënt in het openbaar mee te voeren, zeer zal zijn gediend met handhaving van het aanlijnvoorschrift. Ook na 1 maart zal het voorschrift aanvankelijk van kracht blijven. Echter niet langer, aldus minister Marjjnen, dan voor een verantwoorde bestrijding van de hondsdolheid nodig is. GRONINGEN Op een niet beveilig de particuliere overweg in de stad Gron'-igen is gistermiddag een auto tegen de trein uit Nieuwe Schans ge botst. De bestuurder en enige inzittende van de auto, de 53-jarige H. P. Kern uit Rotterdam, kwam hierbij om het leven. r Tbbo Scheffer, een 38-jarigt f beeldhouwer uit Heelsum, J heeft de Culturele Prijs 1962 van de stad Arnhem gekregen. at houdt in, dat de burgemeester van die stad hem maandag 17 december een enveloppe met duizend gulden zal overhandigen; iets heerlijks in een peperdure maand, ook voor iemand, die daar nu niet bepaald op zit te wachten. Wie is Ubbo Scheffer. Hij is een veelzijdig artiest van grote, nu officieel erkende gaven, maar „ik laat mijn haar knippen zo dra het langer is dan mijn talent." Dat tekent de man, want deze kernachtige uitdrukking blijkt geen frase. Ubbo Scheffer is een zeer mannelijk man, uiterlijk hard als het materiaal, dat hij tot beter en schoner leven be vrijdt; innerlijk van een be heerste, daarom niet minder hevige emotie. Als jongetje van vijf tekende hij het portret van zijn moeder, gelijkend als een foto. Hoewel er thuis in Amersfoort, waar hij 25 september 1924 werd gebo ren, in het gezin van de be roepsofficier nooit over politieke zaken werd gesproken, begon hij als jongen van zeven „socialistische schilderijen" te maken; duistere fabrieken, die bij het loeien van de sirene drommen arbeiders uitspuwen, grauwe fabrieksschoorstenen in de donkere avond. Ach, de aarde was voor het jongetje Scheffer toen nog „vormeloos en duister". Er zouden nog jaren heengaan alvorens in zijn kunstenaarsleven het „worde licht" zou worden gesproken. Reeds toen waren er echter belangstellende mensen, die de tekeningen en schilderijen van de zevenjarige wel eens op een tentoonstelling zouden willen tonen De ouders van Ubbo Scheffer reageerden op die lieve ge dachte met een categorisch: „Nee, wij laten onze Ubbo niet voortijdig verpesten, zelfs niet met de beste bedoelingen van de wereld." H.B.S. Wereldoorlog nr. 2. Familie Scheffer woonde in Vught, pal naast het „kamp". Moeder Scheffer onderhield in haar huis acht onderduikers. Ubbo ging als vanzelfsprekend in het verzet. In 1944 frontsoldaat bij het Canadese Leger; parachutisten door de linies geleid. Als beloning later het aanbod van Binnenlandse Strijdkrachten in Amerika een militaire opleiding van een jaar te volgen. Ubbo Scheffer deed een tegenvoorstel: „Graag een broek en een fiets." Het zat er wel aan, maar het bleek er administratief niet af te kunnen. Ook goed. Hij toog naar Breda en kocht daar een broek en een fiets. Daarmee reed hij naar de grote Jan Vermeer, die intussen gestorven is. Jan Vermeer was belast met de restau ratie van de Grote Kerk. Hij accepteerde Ubbo Scheffer, net volwassen. Hij kwam te werken tussen Franse en Hollandse practiciens; daar waren mannen van om en nabij de tachtig bij, die het materiaal zo volmaakt beheersten dat ze de unieke restauratie spelenderwijs voltooiden. Van deze geduchte steenhouwers leerde Ubbo Scheffer het vak op keiharde, bijna middeleeuwse wijze tot in de perfectie Daaraan dankte hij de kans, zich aan de Wiener Meisterschule verder te bekwamen. Het is er niet van gekomen, omdat er in die tijd in Wenen geen werk en nauwelijks te eten was. In plaats van Wenen werd het Amsterdam. Daar kwam Ubbo Scheffer tot het besef, dat de tijd van het schilderij in een lijst aan de wand toekom stig verleden tijd is. Hij gelooft er niet in; alleen in het fresco en in de wandschildering in bedrijf en badkamer en in de fijnbesmaakte liefhebberij voor tekeningen en etsen Deze tijd is de tijd van de monumentale kunst, meent hij. De opdrachten schenen hem in het gelijk te stellen; een kapel in Vught, een gevelbeeld voor de Goede Herder in Oosterbeek; het o, paradox humoristische oorlogsmonument „De vier tamboers" voor het nieuwe Raad huis te Zevenaar; Jacob en de Engel, bekroond op Keukenhof 1950; beelden voor het monumentale P.T.T.-gebouw in Arnhem; Nederlands grootste paardencompositie voor het Arnhemse Thorbeckelyceum; drie beelden van vier meter hoog voor de Technische School te Eindhoven. Sterke beelden typisch nu eens door humor dan weer door voornaamheid van conceptie. „Dank zij Breda, zegt Ubbo Scheffer. „Ik ben modern; overigens is Michelangelo wijlen de modernste beeldhouwer die ik ken. In Breda hebben ze mij zijn procédé geleerd, het procédé van de taille directe, d.w.z. ik maak een piepklein schetsje tn was en voer dat direct in het groot uit. Beheers je de techniek „ik zeg opnieuw: dank zij Breda dan houdt dat in, dat je doorlopend creatief aan je beelden werkt. Rodin bijvoorbeeld deed dat niet. Hi; maakte een model meteen op ware grootte in klei of gips, dat dan door technici m steen werd gecopieerd. Voel ie 't verschil? Het stokoude ts hypermodern geworden.' Als leek mogen wij ons warempel toch wel aan het oordeel van de Aimhemse jury conformeren Ubbo is een groot kunstenaar. Zijn huis en zyn atelier liggen op een terrein van vier hectare in de bossen van Heelsum. Daar is de in deze wereld zo zeldzame stilte hoorbaar in de winterwind door ae berken en dennen. Een vogel vliegt krijsend naar een stuk brood. Een tak kraakt, een humoristische dissonant in een Haydn sonate, die Ubbo scheffer op de viool heeft ingezet met strakke streek klaar en mannelijk Stom staan de beelden m zijn huis, turend door de kale bomen De nobelste der muzen is aan het woord in het huis van de beeldhouwer Ze woont bij hem in, in een liaison met de sculptuur, want behalve beeldhouwer is Ubbo Scheffer lid van een voortreffelijk getraind strijkkwartet, wac.'van ook zijn vrouw opgeleid aan het Amsterdamse conservatorium deel uitmaakt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5