ALS HET OM SECONDEN GAAT Veel kinderen Eigen rechter Probleem POTTER Sp ..LINIA~ Den Haag investeert PAGINA De heer C. A. Otten, foto journalist, Heycopstraat 6, Utrecht en deelnemer no.14 OPERATIE SO.OOO ENGLEBERT moet kunnen vertrouwen op zijn banden als hij achter „nieuws" aanzit. Hoezeer hij op Englebert kan rekenen, blijkt wel uit de notities in zijn „logboek": jjiglebert Door m ijn werk moet ik vaak snel optrek - ken, dan weer plotseling afremmen en bochten met hoge snelheid nemen. Dank zij mijn Englebert-banden kan ik dat alles veilig doen. Mijn wagen laat zich verder uiterst licht besturen. Geen last van tramrails. Geen last van piepen in de bochten". Ja, Englebert-banden zijn bovenal veilige banden. Zij vergroten het rijcomfort aan zienlijk en zorgen voor een betere wegligging ook onder de meest slechte omstandigheden. Dat ondervinden dagelijks alle 50 objectieve deelnemers aan „Ope ratie 50.000". (Zij rijden jaarlijks minstens 50.000 km). Zij profi teren van de 3 markante verbete ringen van de 2nieuwe Englebert- banden 33 en Max: veiligheid door afgeronde schouders (vaste weglig ging) zuinigheid door schuin- gelijnd loopvlakprofiel geruisloosheid door asymmetrische tekening. Liturgische weekkalender 0 0 MTNTHOLM llfts Tc^cn hoest en'Keelpit Uitwerking frappant £ngleb&rt (Advertentie) ZONDAG 16 december: 3e zondag v. d Advent; eigen Mis; credo; pref. v. d. H. Drieëenheid paars of rose. MAANDAG: Mis v. d. zondag paars. DINSDAG: idem. WOENSDAG: Mis van quatertemper woensdag paars ofwel: Gulden Mis. 2e geb. van de quatertemperwoensdag, pref. v. d. H. Maagd Maria wit. DONDEDAG: Mis van deze zondag paars. VRIJDAG: H. Thomas, apostel; eigen Mis: 2e geb. v. d. quatertempervrijdag: credo; pref. v. d. apostelen rood. ZATERDAG: Mis v. d quatertemper zaterdag paars. Utrecht, Groningen en Haarlem: 2e geb. H. Hunger. ZONDAG 23 december: 4e zondag v d Advent; eigen Mis; credo; pref. v. d. H. Drieëenheid paars. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 dec. B. en W. hebben de raad een investeringsplan voorgelegd voor 1963/64 tot een totaal bedrag van zeventig miljoen gulden. In C't bedrag zijn niet begrepen de kos ten voor de woningbouw en de vijf miljoen gulden die worden uitgetrok ken voor asfaltering van een aantal straten. Het grote bedrag wordt geïnvesteerd in de sector economische zaken, waarvoor de uitgaven geraamd worden op ruim 24 miljoen gulden. Openbare werken vergen zestien miljoen, onder wijs, kunsten en sportzaken dertien miljoen en eenzelfde bedrag zal worden uitgegeven aan de stadsontwikkeling en volkshuisvesting exclusief de kosten van de woningbouw. Een rechtzaal ergens in Nederland. Achter de groene tafel de politie rechter. Een snikkende verdach te, zo op het oog een „keurige vrouw" van omstreeks veertig jaar. Haar tranen maken niet veel indruk zoals ze dat evenmin hadden gedaan in het „zweetkamertje" van het wa renhuis waar ze acht weken geleden op heterdaad werd betrapt bij het weg nemen van een doosje kleurpotloden. Ze was, had ze toen in het kantoortje van gebracht en dus in elke statistiek bui ten beschouwing moeten blijven. Al houden al heel wat directies zich aan de regel: bij elk geval wordt de politie ingeschakeld nog altijd zijn er zaken waar men op grond van verschillende overwegingen zelf selecteert. Er wordt dan meestal uit drie mogelijkheden ge kozen: wie op diefstal is betrapt wordt met een stevige uitbrander (en soms met het verbod de winkel nog ooit te betreden) naar huis gestuurd, een re- Dit bordje hangt als waarschuwing ir De directeur verwacht er zóveel heil i grootwinkelbedrijven ter i bedrijven ln het buitenland oriëntatie en inspiratie gaan opdoen, brengen zij altijd en overal wei de diefstal ter tafel. Wij spraken de filiaalchef van een warenhuis in Heerlen het grootste van Limburg die zojuist van een reis naar de V.S. was teruggekeerd. In zijn zaak loopt een bedryfsrecher- cheur rond die, wanneer hij alleen al op eventuele diefstal door bezoekers let, de hele dag druk in touw is. Die chef heeft in Amerika kennisgemaakt met het systeem van verzegeling van tassen. Wanneer de klant de zaak be treedt wordt zijn tas ogenblikkelijk door een rechercheur dichtgeknipt, of hl) nu wel of niet met mand of wa gentje van het warenhuis wil gaan winkelen. Wil hij vóór hl) de zaak (waar enkele tientallen bedrüfsrecher- cheurs het doen en laten van de klan ten nauwkeurig volgen) verlaat, het ze gel verbreken, dan impliceert dat con trole van zijn tas by de uitgang. Het Is een systeem dat zeker een waar borg biedt: de klant rekent de arti kelen die hij in mand of wagen heeft meegenomen bij de „sluis-kassa" af en kan zijn tas niet gebruiken om wa ren mee te nemen zonder te betalen. „Het Amerikaanse publiek", zegt de Heerlense filiaalchef, „accepteert die gang van zaken zonder protest, maar hier zou je het niet moeten proberen". De Nederlandse winkel- en waren- huisdirecties zijn er inderdaad over het algemeen huiverig voor, het pu bliek door al te duidelijke veilig heidsmaatregelen een gevoel van on behagen te bezorgen. De directeur van een vijftal Amsterdamse zelfbe dieningswinkels ln de levensmidde lenbranche is over die drempel heen gestapt. HU heeft in zijn filialen bordjes laten ophangen: een be- betraand vrouwenkopje achter tra lies, met de woorden „Niet betalen by de kassa leidt tot nare gevolgen". Een wat huilerig geheel, maar de betreffende directeur verwacht er een belangryke psychologische, pre ventieve werking van. Hy heeft zijn idee de vereniging van grootwinkel- bedryven ter navolging aanbevolen. Wie zou verwachten dat elk waren huis en grootwinkelbedryf er een of meer eigen rechercheurs op na zou houden, komt bedrogen uit. Zeker, der gelijke zaken zijn er hier en daar wel en de directies tonen zich over de verrichtingen van hun controleurs heel tevreden. Maar over het algemeen weet eerder ervaren winkelpersoneel dan een speciale controleploeg die van buiten het bedrijf is aangetrokken, ge vallen van diefstal te constateren. De winkelende klant vertoont een ge- vljf Amsterdamse zelfbedieningszaken, an, dat hij zijn idee de vereniging van avolging heeft aanbevolen. dragspatroon dat een oudere verkoop ster of verkoper in de loop der jaren door en door is gaan kennen. Afwy- kingen van dat patroon, ogenschijnlijk hoe onbetekenend ook, worden door het personeel veelal verbluffend snel onderkend. En by meer dan één zaak zyn het altijd dezelfde „gehaaide" ver-- koopsters, die winkeldieven of -dieveg gen op heterdaad betrappen, ze tot buiten de winkeldeur volgen en de ze kere schroom overwinnen, hen daar aan te spreken om „even mee te gaan". Maar tracht deze dames niet op drukke dagen, in de Sint Nicolaas- of oprui- mingstyd buiten haar eigen afdeling door de zaak te laten surveilleren. Dan biyken ze teveel uit hun doen te zijn om ook maar één geval van diefstal te constateren. De feeling is dan bul ten bedryf dezelfde feeling die parti culiere rechercheurs zo zelden bhjken te bézitten. Men mag aannemen dat de frequen tie van winkeldiefstal relatief over het gehele land dezelfde is. Dat er ln elk van de grootste winkels en warenhui zen in de grote steden Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Utrecht per week wel vier, vijf personen op diefstal wor den betrapt, is alleen een kwestie van grootte van de zaak: hoe uitgebreider de oppervlakte, hoe moeilijker de con trole. Politie en directies schatten, dat drie- tot viermaal zoveel winkel- en wa renhuisdiefstallen worden gepleegd als er worden ontdekt. Tussen de tachtig en negentig pro cent van de meerderjarige daders zyn vrouwen; wanneer een man als winkeldief opereert, doet hy dat meestal nog wel ln samenwerking met een vrouw. De meeste volwassen win keldievegges zyn tussen de veertig en vijftig jaar oud. En byna altüd zijn zy gelegenheidsdievegges: een re delijk motief voor hun daad ontbreekt, z(j zijn nog nooit met de politie ln aanraking geweest, hebben het ge- stolene helemaal niet nodig of kun nen het in elk geval gemakkeiyk be talen. In de tas van e'en vrouw die kortgeleden in een warenhuis op dief stal werd betrapt, vond men een aan haar man gezonden belastingbiljet; hy werd voor ruim 70.000 aan in komen aangeslagen. Misschien brengt een psychische dwang sommigen tot stelen, zeker is dat er voor de meesten geen rem ls om hen van diefstal te weerhouden. Vooral de wyze van uitstallen van de goederen, zoals die vandaag de dag ln vele grote zaken wordt toegepast het publiek zoveel, zo goed en zo gemakke iyk mogeiyk laten zien, alles op lange „gondola's" in plaats van traditionele toonbanken opgestapeld deze wyze van uitstallen betekent een tè grote Grammofoonplaten zijn nog steeds bij winkeldieven in trek. Meestal zijn het teenagers en studenten die in één snelle greep hun collectie met een aantal exemplaren weten te vergroten. Een collectie die niet zelden in zijn geheel bij elkaar is gestolen. verleiding. De gelegenheid is er, de dief is snel „gemaakt". En de deskun digen zün het er niet over eens. of de kleptomanie by dit alles nu al dan niet een rol van belang speelt. Zij heeft haar plastic winkelmand (rechts boven in de spiegel) keurig met bood schappen gevuld. Straks zal ze voor alles bij de uitgang eerlijk de volle prijs betalen. Maar in haar tas zit dan ook een pakje vlees, schichtig weggemoffeld, dat ze zichzelf cadeau heeft gedaan. „Doe het zelf' in de moderne discount-winkel. van politie en bedrijfsleiders hebben dat allang geleden aangetoond, voor al in het buitenland, waar de wa renhuisdiefstal reeds een halve eeuw geleden tot het nemen van speciale maatregelen dwong. In hoeverre de komst van de zelfbedieningswinkels (die overigens kunnen werken met elders onmogeiyke controlesystemen als één uitgang en één kassa of kas sa-groep), de diefstalfrequentie heeft verhoogd, kan nog niet worden be cijferd. Maar de politierechter zal het er druk mee blijven hebben. Wie al niet by zijn eerste winkeldiefstal wordt gepakt loopt, als hy het die venpad blijft volgen, toch vroeg of laat tegen de lamp. Een kleine jongen voelde dat mis schien onbewust aan. toen hy vorige week rondscharrelde in een warenhuis in Amstelveens nieuwe winkelcentrum (waar men in één jaar ook al vele malen de activiteiten van winkeldieven heeft vastgesteld). Op de afdeling schrijfwaren zag een winkelende re chercheur hem zaterdagmiddag een glinsterende passerdoos openen, bekij ken, dichtdoen en terugleggen. De jon gen verdween. Maar even later kwam hij terug, opnieuw door de fraaie pas sers aangetrokken. Wéér bekeek hy ze, kennelijk zenuwachtig. Wéér verdween hü. En wéér keerde hy terug om al dat moois met glansogen te onderzoe ken. Tot hij plotseling de doos neer smeet en de zaak uitrende. Zonder ook maar iets te hebben meegenomen. Hy was van de verleiding geschrok ken, maar er nog net niet voor ge zwicht. PAUL KLARE Polen Het elfde plenum van cie Poolse verenigde arbeiders (com»11" nistische) party zal op 17 decent®' aanvangen. Het plenum zal zich bez g houden met het hoger onderwijs en tenschappelyke onderzoekingen. (UPt ""~~n Xenzaam rijdt het locomotiefje nog ove de tas om straks als verjaardagscadeautje r ook wel bij. Er is immers een goei opnieuw haar slag te slaan. Wa de flllaalehef onder vertoon van veel verdriet gehakkeld, helemaal niet op diefstal uitgeweest. Maar bü de pot loden die daar zo gemakkeiyk voor het grijpen lagen, was ze voor de verlei ding bezweken. Bij fouillering kwa men er echter nog meer niet-betaalde artikelen, van het zelfde warenhuis èn van een ander aan de overkant van de straat, uit haar tas tevoorschyn: een truitje, een broodzaag, twee rok ken, een rasp en een scheerapparaat. Allemaal „per ongeluk" meegenomen. In haar woning werd nog eens voor enkele honderden guldens aan gestolen goed gevonden. Het was duidelyk: zy maakt» van stelen haar beroep of ging er althans regelmatig voor op stap. En de recherche zag haar stelling op nieuw bewezen: „We krijgen dergelijke mensen niet gauw te pakken, maar als het lukt, is het ook raak". Elk jaar wordt er voor een aanzien- U)k bedrag uit winkels en warenhuizen gestolen, voor meer dan ja: voor Sóeveel eigenlijk? Niemand die het antwoord weet te geven. Het manco- cyfer dat aan het eind van het jaar op de balans verschynt, is geen maat- •taf. Vodral by de grotere bedrijvn ls de derving zeker niet alleen het ge volg van diefstal. Daar zyn ook andere zaken in het spel: breuk, verschrü-- ving in de administratieve verwerking van de goederen, foutieve „pryzing".* Er zijn werenhuisdirecties die de helft van het manco op rekening van al of niet professionele winkeldieven schry- ven; dat betekent vijftigduizend gulden op een tekort van een ton. Maar veel houvast is er niet. Oók niet by het vaststellen van het aantal gepleegde winkeldiefstallen. Zelfs de Haagse po- litie-inspecteur C. N. Peyster, thans commissaris te Vlaardingen, kwam in zijn proefschrift met de veelzeggende titel. „De onbekende misdaad", waar op hy inmiddels alweeT vyf jaar gele den promoveerde tot doctor in de rechts geleerdheid, op deze punten tot niet veel meer dan schattingen. En hy had er toch heel wat onderzoekingen en be rekeningen met betrekking tot de win kel- en warenhuisdiefstal voor achter de rug. Een struikelblok voor ieder die zich een exact beeld van de winkel- en wa renhuisdiefstal wil vormen, is nog steeds het feit dat lang niet alle ge vallen ter kennis van de politie worden de rails rond. De wagon verdwijnt in te dienen. Misschien is dan de locomotief le kans dat de dievegge terugkomt om heb je aan een wagon-alléén classeringsvererviging wordt in de arm genomen, of men waarschuwt de politie. Deze laatste is overigens verre van ingenomen met een dergeiyke „voor-selectie": wie is de winkelchef of bedryfsrechercheur (ook al is hy dan oud-politieman), dat hy op de stoel vi.n de rechter mag gaan zit ten? Dat dit systeem zyn twyfelach- tige kanten heeft is inmiddels wel ge bleken uit een aantal rechtzaken, dat met winkeldiefstallen verband hield. Maar niet de dief of dievegge stond daar terecht, maar de filiaal chef, die had gemeend eigen rechter te moeten spelen en de betrapte klant een stevige „boete" had opgelegd, een bedrag dat de waarde van het gestolen artikel verre overtrof. Wel elke winkeldiefstal bü le politie melden dus. De justitie zal dan wel uitmaken wat er moet gebeuren daarvoor is zy er immers. Zelfs wan neer er geen veroordeling volgt (heel wat zaken van „eerstelingen" worden geseponeerd) zal de schrik van het contact met de politie, het proces-ver baal, de betrokken man of vrouw waar- schyniyk el büblüven: een kwestie van preventie dus. Bovendien kent juist de justitie de wegen om organi saties op het gebied van de reclasse ring e.d. in te schakelen. Dat aange- ven-zonder-aanziens-des-persoons mag bikkelhard schynen, er mag eens na righeid uit voortkomen die achteraf bezien misschien beter had kunnen worden vermeden, het ïykt toch de enige weg waarlangs aan het probleem van de winkel- en warenhuisdiefstal al thans iets kan worden gedaan. Dat hier voor de directies inderdaad van een probleem sprake is, wordt wel bewezen door het feit dat men zich regelmatig gezamenlijk beraadt op maatregelen, het de aspirant-wlnkef- dief zo moeilyk mogelijk te maken. Wanneer vertegenwoordigers van Ne derlandse warenhuizen en grootwinkel- Bü de minderjarige daders van wie er zeer velen zyn bestaat de meerderheid uit jongens. Halve school klassen trekken cr soms. Individueel of in groepjes, op uit. Niet omdat zij door de ouders zouden worden gezonden (dat komt maar zelden voor), maar omdat zy voor elkaar niet willen onderdoen, er een soort steelwedstrüd van maken, een bezigheid die gemakkeiyk kijk er de kranteberichten maar op na in geregelde strooptochten door soms straf georganiseerde jeugdbenden kan verkeren. Richt de interesse van vol wassen delinquenten zich meestal op byous, parfumerieën en kleinere kle dingstukken, bij kinderen staat natuur- ïyk het speelgoed voorop. Meisjes ne men verder óók nogal eens graag een flesje parfum, een armband of broche en verder snoepgoed mee. Jongens wor den byzonder aangetrokken door de af deling schrijfwaren ze gaan soms met broekzakken vol ballpoints de straat op en ontwikkelen zich de laatste tüd tot doe-het-zelvers in dub bele zin: heel wat kleinere stukken ge reedschap worden door winkeldiefjes uit de bakken weggemoffeld. De praktyk heeft bewezen, dat wie eenmaal een geslaagde winkeldiefstal heeft gepleegd, gemakkeiyk een twee de keer zwicht en al een gevaarlijk stuk op de weg van de professionele wlnkeld'ef heeft afgelegd. De waren huizen kennen die typen, ook al zUn ze nog nimmer veroordeeld of zelfs maar betrapt. Telkens wanneer ze de zaak binnenkomen dat kan elke dag een of meer malen zyn! wordt het per soneel op hun aanwezigheid attent ge maakt. En de zaken waarschuwen el- kaqr. wanneer deze of gene kenneiyu weer met duistere bedoelingen op pad is. Maar zelfs de meest gespannen col lectieve waakzaamheid ltan dan nog geen nieuwe diefstal voorkomen. Een frappant voorbeeld. Op de speelgoed afdeling van een groot warenhuis was een treinwagon verdwenen. Er waren verdenkingen tegen een bepaalde vrouw en dagenlang postte de afdelingschef achter een pilaar vanwaar hy de res terende locomotief en wagon geen ogen blik uit het oog wilde verliezen. De vermoedelyke daderes zou, dacht hü, wel terugkomen want aan een wagon alléén had ze niet veel. Ze is weerge keerd: na twee dagen verdween de wa gon en nog eens drie dagen later werd ook de locomotief vermist. De afdelingschef knarst er nóg de tanden over, want hy heeft van de beide dief stallen niets bemerkt. Er is één belangryk facet aan het fenomeen winkeldiefstal: al is het dan een schaduwdelict, waarvan het moei lijk is de exacte omvang te bepalen wie zich eraan schuldig maakt loopt ééns tegen de lamp, al kan dat soms wel enkele Jaren duren. De ervaringen (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 10