Metaal-C.A.O., nieuwe federatie en boterprijs in vergadering K.A.B. KONINGIN FABIOLA ZIET SCHILDERIJEN Verbazing over argument Papoea-petitie voor vervroegde overdracht Koplopers Amstel en AHC blijven ongeslagen KennedyV.S. moeten het economisch beter doen In de binnenlanden van Australië Extra-bijeenkomst voor beraad over structuur Prof. De Quay ontvangt delegatie Voor ingenieurs ën economen taak in ontwikkelingslanden Het heengaan van Bruins Slot Zwitserland tot Raad van Europa toegelaten DelegatieVolksstemming overbodig Attila bezorgt SEW in tweede klas dames een teleurstelling Crescendo moet degraderen Mikojan: Gastro een fantast Nekkramp-patiënten maken het goed Grote brandschade in steenfabriek Luchtverdedigings oefening ^odelijk auto-ongeluk wil geen fusie n>et de B.O.A.C. Korte reclamefilms Onderscheiding DISTRICT WEST A ZAALHANDBAL Van Gend en Loos in Belgische combinatie? Ambonees kindje in hangmat gestikt Promotie DINSDAG 18 DECEMBER 1962 PAGINA 13 Boter en margarine Bijna geklopt Noordhollands daminieuws IJmuidcn redt vege lijf VLAANDEREN (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, t|eC- Na de openings- ede van de heer J. A. Middelhuis ^p't de heer L. Bsumer in de verbonds- ®pRadering van de KAB als opbrengst J*n de tweede ronde van de actie Wij VaLu ■T' ten behoeve van de christelijke «kheweging in de ontwikkelingslanden cheque van 192.462,20 aangeboden. 6 eerste ronde had 76.500 opgebracht. vn Januari of februari zal een extra- .crbondsraadsverga dering worden ge houden ter voortzetting van het beraad ^ep het structuurvraagstuk, niet name rj'er de nieuwe statuten en reglemen- 'en- Het lag in de bedoeling deze zaak Beds in deze vergadering aan de orde r? stellen, doch er was nog geen oplos- 5 gevonden voor de financiering van 6 Plaatselijke organen. Bij de discussies vroeg de heer Brussel (metaalbewerkers) zich af, P' gezien het feit dat bij onderhande lingen over lonen bij een vleugje eco nomische tegenwind alleen economi sche motieven worden aangevoerd en sociale en psychologische redenen ter gde gesteld, nog wel kan worden ge sproken van verbetering van het so ciaal klimaat en er niet eerder sprake Js van een opportunisme aan de zijde t[an de werkgevers. De houding van de werkgevers bij de onderhandelin gen over een nieuwe CAO in de me taalindustrie noemde hij teleurstel lend. .Hij vroeg zich af; of de tot stand ge komen federatie van de werkmeesters technici niet in strijd is met de ge- fhaakte afspraak omtrent de status quo 5?h aanzien van de structuur van de KAB. De heer Spit (vervoerspersoneel) „Parijs, 17 dec. (afpi Het mi nistercomité van de Raad van Europa, ?*t vandaag in de Franse hoofdstad h'Jeen is. heeft besloten Zwitserland •°e te laten als zeventiende lid van de *aad. Zwitserland zal zes zetels krii- 5en in de raadgevende vergadering. Si6 Parlementaire assemblée van de *taad van Europa. Het was reeds door JBaarnemers in deze vergadering ver- ^genwoordigd. Het Zwitserse parlement heeft zich oe vorige week voor toetreding tot o Raad van Europa uitgesproken. p°e ministers zijn hun vergadering in £hrjjs vanochtend begonnen met de ti«I^tekening van een drietal conven- Vo die technische zaken regelen: de Sfantwoordelijkheid van hotelhouders eigendommen van hun gasten, ven regeling ten behoeve van oorlogs invaliden en een toepassingsregeling van de Europese conventie inzake in ternationale commerciële arbitrage. Den HAAG, 17 dec. De toestand van de •Wee dienstplichtige soldaten die in het r®,ntraal militair hospitaal „Oog in Al pJh opgenomen omdat ze aan nekkramp pjhen, is thans goed. Er hebben zich Pu de beide onderdelen waar de solda- ~eh dienen geen andere gevallen van de- ziekte voorgedaan. In de Jualiana van ptolberg-kazerne en de Prins .Villem III *?zerne zijn de gebruikelijke hygiënische Jhaatregelen genomen. De militairen die "gelijk contact gehad hebben met de ïP'daten die in „Og en Al" zijn opge nomen, verrichten lichte dienst. In verband met het feit dat ouders v8n dienstplichtige militairen zich on gerust maken over het voorkomen van nekkramp, heeft de inspecteur van de militaire geneeskundige dienst Verklaard dat er geen reden tot on gerustheid bestaat ten aanzien van een eventuele uitbreiding van de *iekte. ARNHEM, 17 dec. In de nacht van jBterdag op zondag is brand uitgebro- in de steenfabriek Meinerswpk aan KI Rijn. Daarbij werden twee ovenge- f°hwen die jaarlijks 6'/» miljoen stenen Cöpiceren in de as gelegd. De brand V ontstaan doordat de beukende storm to gekregen op de houten kap van dak. Deze schoot los, kwam te- »Beht op de oven en vatte vlam. De j^hzienlpke schade, die tot op dit mo- VB6nl nog niet bekend is. wordt door 'Zekering gedekt. HAAG, 17 dec. De luchtmacht morgen en woensdag een luohtver- bgP'gingsoefening, waarbij op de vlieg- Sv-Bf Leeuwarden en Twenthe ook 's VjfpVis en 's nachts een verhoogde acti- zal worden ontwikkeld. Tijdens 8erf oefening zullen ook vluchten op "•ge hoogte worden gemaakt. flf?^PLLE, 17 dec. De 22-jarige his^Uhe-machinist C. Prooi uit Spijke- 'uk 's vanmorgen bij een auto-onge- Ofq v6 Wezep (gemeente Oldebroek) Reu "et leven gekomen. Het ongeluk Wde op de rijksweg Zwolle-Har- Wgjf'Uk ter hoogte van het viaduct te OegBP. Hoor de gladheid ter plaatse hiOet de auto die met grote snelheid Vi6r 1 hebben gereden te slippen, sloeg de .maal over de kop en kwam in •bapu.hhenberm terecht. De dragllne- B(ii~ ''hist die de auto bestuurde en de ??slin '"zittende was, werd uit de auto 9e Hf,erd en bleef op de weg liggen. ^••i.c4ui,?P°ütie neemt aan, dat het Pa.arnL toen reefis dood was en s ov„ noK door een passerende auto verreden. Stte^EN, 17 aec. (Rtr.) De voor knoop"11 het bestuur van de British SrlvResirf" Airways, Lord Douglas of gB'ift v ^eeft in bet personeelstijd' Vfthgesm. P be B.E.A. de geruchten te- Ai" d» Rïfh omtrent plannen tot fusie 'Vi c met de British Overseas bio orP°ration. De argumenten ssti„® zijn volgens de voorzitter sterke dan ooit. informeerde of deze federatie moet wor den gezien als een fase in de ontwikke ling van de nieuwe structuur. De heer Jurres (textielarbeiders) meent dat de overheid een actieve taak heeft bij de toekenning van een winstaandeel aan de werknemers. Over de medewerking van de katholieke werkgevers in de tex tielindustrie was hij niet erg te spreken. De heer V. d. Ploeg (landarbeiders) wees erop, dat de bestaande P.B.O.- organen het zeer moeilijk zullen krij gen, als de ontwikeling van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie niet wordt voortgezet en een andere weg wordt ingeslagen. De koppeling van de prijzen van de boter en de margarine, waarover de heer Mans- holt zaterdag heeft gesproken, noem de hij eerder een nadeel dan een voor deel voor de afzet van de boter. De heer Nooij (werknemers In Indus triële bedrijven) herinnerde aan vroe gere uitspraken van de heer Mansholt, die toen genoemde prijsbinding niet gunstig achtte. De resultaten van de heffing op de margarine zou volgens de heer Nooij alleen ten goede komen aan Italië en Frankrijk. Steun aan de ont wikkelingslanden ten behoeve van de olijfcultuur zou z.i. uit algemene midde len moeten geschieden. Hij wenst een adres aan de Europese commissie, waarin de verbondsraadsvergadering haar standpunt ten opzichte van de land- landbouwpolitlek meedeelt en van haar ongerustheid getuigt over de uitspraak van de heer Mansholt. De heer Janssen (kantoor- en winkel bedienden) kwam op voor de positie van de beambten, die in het tijdvak april 1961—april 1962 met de loonsverhoging twee procent ten achter zijn gebleven. De heer Spit waarschuwde nog, dat har monisatie van sociale maatregelen in het kader van de E.E.G. niet ten koste mag gaan van wat op dit gebied reeds in ons land bestaat. Rector Doesburg, de geestelijk adviseur, ro°rde in zijn toespraak ook de hier en daar gehoorde bezwaren tegen een tè rustige sfeer in de KAB aan. Volgens sommigen is alles te burgerlijk, zo merkte h;j op. Men vergeet dan echter wat er dagelijks door de gezamenlijke krachtsinspan ning van velen in de beweging wordt gedaan. Wie de problemen ziet, waar mee de beweging thans worstelt, zal beter haar dynamiek zien, aldus de rec tor. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 17 dec. Een groot aantal op het laatste film-reclamefesti val in Venetië bekroonde televisiespots en reclamefilmpjes werden vanmorgen door de n.v. Cefima, filmreolame-on- derneming, gepresenteerd in het Tu- schinski-theater. Behalve de gebruike lijke reclame-films van vijftig meter, die twee minuten duren, zijn er ook filmpjes van dertig meter, die niet lan ger dan een minuut duren, beknopter zijn en in het algemeen lijkt dit ons in ieder opzicht aangenamer. Er waren films bij in kleuren en in zwart-wit, getekende en getruqueerde. alleraardig ste en hopeloos-flauwe. Het merendeel was van Britse of Franse, een enkele maal van Spaanse makelij en de on derwerpen (i.e. de ondernemingen, die hun produkten willen aanprijzen) be- woger zich voornamelijk in de bran ches van drank, electronica, zuurtjes en merkwaardigerwijs ook kredietver strekking. DELFT, 18 dec. Prof. dr. ir. H. J. van der Maas, hoogleraar in de vliegtuigbouwkunde aan de Technische Hogeschool heeft gistermiddag de gou den Generaal Snijders-medaille met bijbehorende oorkonde in ontvangst, ge nomen. Deze onderscheiding, hem ver leend bij unaniem besluit van het be stuur van de stichting Generaal Snij ders-fonds, is hem uitgereikt door de heer I. A. Aler, voorzitter van het stichtingsbestuur. Koningin Fabiola tijdens een bezoek aan de tentoonstelling „Ile de France-Brabant" in het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten, omringd door andere, „gewone" bezoekers. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 17 dec. Haagse poli tieke kringen vinden het vreemd, dat de groep Papoea's die hier een petitie voor vervroegde overdracht van weste lijk Nieuw-Guinea aan Indonesië is ko men aanbieden, als argument daar voor aanvoert, dat de ontwikkeling van hun land zou stagneren nu er nog geen definitief Indonesisch bestuur is geves tigd. Indonesië, zo zegt men hier, is in Nieuw-Guinea welkom. De UNTEA zal geen enkel bezwaar maken tegen een materiële inbreng van Indonesische zijde, waardoor het zakenleven op Nieuw-Guinea opnieuw kan worden ge activeerd. Ook bijvoorbeeld het onder wijs zou slechts zijn gebaat met goede nieuwe krachten waar dezen ook vandaan komen. Het is echter zeer de vraag, of een wederom vervroegde overdracht het land in die richting vooruit zou lopen, nu de UNTEA prak tisch reeds een opendeurpolitiek ten opzichte van Indonesië voert. Een ander aspect is of de Verenigde Naties, die de hoofdverantwoordelijk heid van de verdere gang van zaken thans dragen, ervoor zullen voelen de eenmaal gemaakt? afspraak op te ge ven, dat eerst 1 mei het bestuur zal worden overgedragen. In Nederland, waar men zich van een stuk mede verantwoordelijkheid bewust is, bestaat die neiging niet. Zoals de minister-pre sident onlangs in de Eerste Kamer nog eens duidelijk uiteen heeft gezet, is er ook reden om aan te nemen, dat se cretaris-generaal Oe Thant van de VN juist met 'net oog op suggesties in die richting, bij aanvaarding van zijn ambt onlangs met nadruk heeft gezegd te vertrouwen dat de bepalingen van het gesloten en door de VN aanvaarde ak koord, door de betrokken regeringen nauwgezet zullen worden uitgevoerd. (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 18 dec. Het stellige voornemen van SEW, dit seizoen een greep te doen naar promotie uit de tweede klas dames van de zaalhandbal competitie, district West A, Is afgelopen weekeinde geducht op de proef gesteld. Het team nlt Nibbixwoud moest tegen Attila een nederlaag accepteren. Ook Amstel kreeg een tegenvaller te ver werken want het kwam tegen Spirit niet verder dan een gelijk spel. In de eerste klas verstevigde De Blinkert zijn positie aan het hoofd van de ranglijst door IIHC met verlies af te schepen. En bij de heren handhaafden AHC en Am stel zich eveneens, wat voor elk een vierde zege in successie betekende. Voor De Blinkert verliepen de zaken in de eerste klas dames zeer gunstig. Allereerst voegde het team twee punten aan zijn totaal toe door de krachtmeting tegen HHC met 3-8 in zijn voordeel te beslissen, terwijl de strijd tussen Athleta en Sagitta met als inzet het bezetten van de tweede plaats een overwin ning voor de Amsterdamse formatie op leverde: 2-3. Verder toonde AVA teke nen van herstel met een verdienstelijk gelijk spel bij Vriendschap (3-3). De stand1: Blinkert Sagitta Athleta HHC Vriendschap AVA In de tweede klas begint de troon van Amstel te wankelen. Spirit zette zich schrap en slaagde er in, via een score van 5-5 qua punten op gelijke hoogte met de koploper te komen. Verwacht mag worden dat SDW binnen afzien bare tijd de nul aan de kant doet. De hekkensluiter weerde zich hardnekkig bij Full Speed dat slechts met de aller grootste moeite twee punten rijker werd (10-9). Het niet zó sterk geachte Attila trok vol goede moed Noord-Holland in, waar SEW iets tegen de verwachting het loodje moest leggen: 4-5. Al deze uitslagen duiden er op, dat er veel span ning in het verschiet ligt, hetgeen bo vendien blijkt uit dit standenlijstje: Amstel Spirit Full Speed Attila SEW SDW 4 4 2 2 4 0 Het is In de eerste klas heren een dubbeltje op zjjn kant geweest, of AHC had kennis gemaakt met een nederlaag. Ee geladen Aalsmeer 2 gaf evenwaar dig party en sneuvelde tenslotte, hoogst eervol, met slechts één doelpunt ver schil (15-14). Op de tweede plaats staat nu Blauw wit. De Amsterdammers hielden De Blinkert met 21-16 op afstand en ver namen later tot hun genoegen, dat UD hei tegen Attila niet had kunnen klaren (9-11). De krachtsverschillen zyn nu als volgt: AHC Blauw Wit UD 8 4 4 6 4 4 Attila Aalsmeer 2 Blinkert 4 4 3 0 3 0 De belangrijke ontmoeting in de twee de klas tussen Amstel en rivaal Blauw Wit 2 heeft tot gevolg gehad dat eerst genoemde via een overwinning van 19-23 steviger aan het hoofd van de ranglijst is gekomen. Voor Rapiditas kreeg afgelopen weekeinde een bittere bijsmaak. Allereerst verloor het met 11-16 van Sport Vereent en daarnaast lukte het WVGV een eerste punt te be halen op Oranje '57 (11-11). Daardoor sluit Rapiditas nu de rij, hetgeen uit dit standenlijstje blijkt: De minister-president voegde daar aan toe: „Toen Nederland nog de verantwoordelijkheid droeg voor Nieuw-Guinea, heeft het de bestaande overeenkomst mét Indonesië aan vaard als de beste oplossing die voor de Papoea's in de gegeven omstandig heden bereikbaar was. Het heeft er toen nimmer aan gedacht bq de on derhandelingen de belangen van de Papoea's ondergeschikt te maken aan het bereiken van andere doeleinden, met name niet van de wens tot her stel van betrekkingen tussen Neder land en Indonesië. De regering is geenszins van plan dit nu wel te doen," aldus de minister president. Nu zij geen rechtstreeks verantwoordeiykheid voor de Papoea's meer draagt." Prof. De Quay zei ook dat hem wel suggesties bekend waren betreffende verkorting van de duur van de UNTEA-periode, maar dat zodanige vervroeging door de regering en door de VN officieel noch onofficieel wordt overwogen. UTRECHT. 14 dec. Van Gend en Loos voert op het ogenblik onderhan delingen, over deelname in een combi natie met de Belgische spoorwegen en een groot Belgisch expediteursbedrijf. Van Gend en Loos heeft hierover het volgende meegedeeld: „Bij de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen (N.M.B.S.) is de wens ontstaan haar vervoer van stuk goederen te reorganiseren. waarbij haar het Nederlandse voorbeeld (N.S.: railvervoer; van Gend en Loos; loods- beheer en aansluitend wegvervoer) voor ogen stond. In verband met deze plan nen kwam overleg tot stand tussen N.M.B.S. en een van de grote Belgische expediteurs en wegvervoerders, de n.v. Edmond Depaire. Men heeft vervolgens 'n beroep gedaan op van Gend en Loos om haar kennis en ervaring op het gebied van het spoorwegstukgoedvervoer ter beschikking te stellen. BARNEVELD Naar eerst vandaag is bekend geworden is vrijdag de bijna één jaar oude baby van de Ambonese familie Timorasson in het woonoord De Biezen in een gescheurde hangmat ge stikt. Het ongeluk gebeurde toen de moeder even naar de groenteboer was. die bij het woonoord zijn groenten had uitgestald. Teruggekomen, trof zij de baby dood aan. Een van de doeken waaruit de hangmat bestond, was inge scheurd, waardoor de baby er gedeelte lijk was doorgevalleiv Het kind is met zijn keeltje achter de doeken blijven steken en kwam daardoor om het leven. UTRECHT, 15 dec. De Orde van Ned. Raadgevende Ingenieurs had gis teren een bijeenkomst gewijd aan de problematiek van de ontwikkelingslan den. „Als technici", aldus de voorzitter ir. J. P. Heederik, „hebben wij ook een zekere verantwoordelijkheid voor de gang van zaken daar". Allereerst was er een voordracht van een socioloog, prof. dr. R. A. J. van Lier uit Wageningen, die juist voor raadgevende Ingenieurs, omdat zij meer vertrouwen genieten dan ondernemers, waar deze gezien worden als exponen ten van het kapitaal, in de ontwikke lingslanden een belangrijke taak zag weggelegd. Deze landen hebben een enorme behoefte aan experts om tot werkelijk rendement te komen en ge brek aan kapitaal is volgens prof. Van Lier niet het eerste probleem. In dit verband wees hij erop, dat Amerika de laatste 13 maanden voor de Latijns- Amerikaanse landen 1100 miljoen dol lar beschikbaar had gesteld, terwijl er slechts 186 zijn opgenomen. Hij zag het verschil in welvaart tussen de ontwikke lingslanden en het westen steeds groter worden. Voor de nodige kennisover dracht zou het volgens prof. Van Lier gewenst zijn, dat in bepaalde streken instituten voor fundamenteel onderzoek in internationaal verband worden op gezet. Hij constateerde tenslotte een groot gebrek aan planning, waarvoor raadgevende ingenieurs zouden moeten samenwerken met een econoom-socio- loog. Prof. mr. A. Kleijn uit Rotterdam vertelde zijn ervaringen in Paraguay, waarheen hij in 1952 door de V.N. was uitgezonden ter advisering voor de ont wikkeling van woonkernen. Het werk van de expert, vaak neer komend op verwijdering van privileges en aantasting van bestaande machtspo sities - zo zei hij - zal zelden algemene instemming vinden. Hij heeft te reke nen met sterke ondergrondse tegenwer king, die zich veelal voordoet onder het mom van hartelijke medewerking. De activiteit van experts zal meestal primair gericht moeten zijn op menta liteitsverandering en vorming vooral van een middenkader en een midden stand. Prof. dr. W. Brand uit Leiden, die zqn visie als econoom gaf, tekende het verschil in levensstandaard tussen de ontwikkelingsgebieden en een land als het onze met te vermelden, dat in Ne derland het gemiddeld inkomen 5000 per jaar bedraagt en daar slechts 400 tot 5 honderd gulden. De armoede is er een gevolg van lage produktiviteit van de arbeid, wat weer samenhangt met de ongeschooldheid van de ar beidskrachten. Er zullen meer kapitaal en onderwijs nodig zijn, doch de verbe tering zag prof. Brand als een uiterst langzaam proces. Men zou de ontwikkelingslanden kun nen dwingen een economisch program ma te kunnen opstellen, doch zij zitten met de grote moeilijkheid zo zette prof. Brand uiteen dat de export van grondstoffen afneemt. Dit houdt ver band met de veranderde structuur van de wereldhandel, waarbij men grond stoffen vervangen ziet door synthetische stoffen. Toch is het voor West-Europa van belang, dat het zich economisch met deze landen blijft bemoeien. Hun ex port van 25 miljoen dollar gaat altijd nog voor twee derde naar industrielan den, en voor de helft naar West-Europa. Zaak zal het zijn, dat in de ontwikke lingslanden meer activiteit op de bin nenlandse handel gericht wordt Te ver wachten is, dat in het jaar 2000 het aandeel van de wereldbevolking dat daar verblijft van twee derde nu geste gen is tot tachtig procent. Prof. Brand vond, dat de bedrijfseco nomie zich meer met de problematiek van de ontwikkelingslanden moest be zig houden, omdat hij de organisatori sche kant altijd nog de zwakste plek achtte in de arme landen. (an onze dammedewerker) AMSTERDAM, 18 dec. De spanning in afdeling A van de Noordhollandse damcompetitie is er tot de laatste ronde in gebleven en zelfs hierna nog niet geheel geweken. Twee van de drie de gradanten zyn nu bekend en enkele af gebroken partijen moeten beslissen, welke club het derde slachtoffer wordt Twee van de kandidaten voor degra datie ontmoetten elkaar in Alkmaar, DDD en de Haarlemse Damclub. De speeltijd werd zo goed benut, dat na vier uren spelen nog geen enkele partij uit was. De eindstand was hier 19-10. De hekkes'luiters Crescendo moesten het opnemen tegen IJmuiden, dat ook nog niet geheel safe was. Door blunderen van Beukema kwam Crescendo goed koop aan een voorsprong, maar na winst van Binkhorst en Van den Berg gaven de IJmuidenaren hun voorsprong niet meer prijs, zodat ze met 11-9 won nen en daarmee het lót van Crescendo bezegelden. Uiterst spannend verliep ook de wed strijd tussen degradatiekandidaat Joseph Blankenaar II en KDA. Het begin was goed voor de gastheren, want Vittali klopte De Weerd en Westenborg wist Éelderok te verschalken, zodat na enige remises de stand 6-2 was. Een blunder van Faber was hier het keer punt, want Trompen greep deze kans en ook Slqkerman liet zich niet onbe tuigd. Na winst van Fakkeldij in een remisestand kwamen de gebroeders Westra beide tot remise. Zo won KDA nog met 11-9, terwijl de Blankenaar- reserves naar de eerste klasse werden verwezen. Het Heemsteedse Sint-Bavo moest de strijd tegen koploper Zaandam aanbinden. Stevens opende de score voor Heemstede, maar Bos bracht alras de stand weer in evenwicht. Na winstpartijen van Janus en Leuffen werd de strijd op 10-6 afgebroken. Een winst voor St. Bavo is niet on waarschijnlijk. De derde degraderende club zal nu bekend worden na het uitspelen van bovengenoemde hangpartqen en die uit de wedstrijden KDA-DDD (10-8) en St. BavoCrescendo (eveneens 10-8). Be halve St. Bavo en DDD loopt ook de Haarlemse Damclub nog een kleine kans op degradatie. KDA en Zaandam gaan over naar de titelfinale in Noord- Holland. NEW YORK, 18 dec. (UPI) De Cubaanse premier Fidel Castro is door de Russische eerste plaatsvervangend premier Mikojan een „fantast" ge noemd, toen Mikojan in Moskou was teruggekeerd van zijn onderhandelingen in Cuba, meldt het tydschrift News week. Volgens dit blad heeft Mikojan aan het Kremlin gemeld dat telkenmale dat hij probeerde Castro over te halen de Russische raketten en bommenwerpers op te geven, Castro bleef schreeuwen dat hij liever zou sterven dan aan de Verenigde Staten toe te geven. Toen Mikojan vol hield, gebruikte Castro het woord verraad en dreigde hij de partij van communistisch China te kiezen. WAGENINGEN, 17 dec. De heer ir. G. P. Termohlen, geboren 17 januari 1924 te 's-Gravenhage, thans wonende te Delft, werd op 14 december 1962 aan de Landbouwhogeschool te Wage ningen bevorderd tot doctor in de landbouwkunde, na verdediging van een proefschrift met stellingen, getiteld: Onderzoekingen over kurkwbrtel van tomaat en over de kurkwortelschimmel. Als promotor fungeerde prof. dr. A. J. P. Oort, hoogleraar in de plantenziek- tenkunde. UTRECHT, 17 dec. Gepromoveerd de heer J. E. van Hinte, uit Utrecht, tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen op het proefschrift ge titeld: „Zur stratigraphie und mikropa- laontologie der Oberkreide und des Eozans des Krappfeldes (Kaernten)". Ir. P. A. Schippers te Rolde is be vorderd tot doctor in de landbouwkun de na verdediging van een proefschrift met stellingen „Investigations about the possibility to measure quality charac teristics of cooked potatoes by instru mental methods". De promotor was prof dr. C. den Hartog, hoogleraar in de voeding en de voedselbereiding. WAGENINGEN, 18 dec. De heer A. M. M. F. Monib te Bennekom, ge boren te Cairb, is bevorderd tot doc tor in de landbouwkunde na verdedi ging van een proefschrift met stellin gen, „The Calcium-paracaseinate-phos- phate-complex under conditions similar to those in cheese". De promotor was prof. dr. H. Mulder, hoogleraar in de zuivelbereiding en de melkkunde. Dr. J. A. H. S. Bruins Slot, di« zeventien jaar lang voor de anti-revo lutionaire partij zitting heeft gehad in de Tweede Kamer, zal zich niet meer beschikbaar stellen voor het Kamer lidmaatschap. Met de heren Romme, Oud, Tilanus en Burger is hij de vijfde fractieleider van de oude garde, die uit de Tweede Kamer verdwijnt. Hij heeft om gezondheidsredenen moe ten kiezen tussen het hoofdredacteur schap van Trouw en ijn Kamerzetel en hij heeft - tot verheugenis van Trouw - voor het eerste gekozen. Nu zijn die gezondheidsredenen inder daad reëel. Het was bekend, dat dr. Bruins Slot deze zomer langdurig rust heeft moeten nemen. Weliswaar scheen hij van deze inzinking te zijn hersteld, maar het lijkt zeer aanneme lijk, dat hij bij de eerste tekenen van een terugval van medische zijde het advies heeft gekregen een deel van zijn omvangrijke werkzaamheden te laten vallen. Toch kan men wel enig verband zoeken tussen zijn beslissing zich uit de Kamer terug te trekken en de oppo sitie binnen de anti-revolutionaire partij van de groep der „verontrusten die zich niet konden verenigen met de houding, die de anti-revolutionaire Kamerfractie heeft ingenomen met name ten aanzien van de kwestie- Nieuw-Guinea. Dr. Bruins Slot heeft zich de verwijten in eigen kring sterk aangetrokken. Het gebrek aan respect voor zijn persoonlijke gewetensbeslis sing in deze zaak - die overigens mede die van bijna zijn gehele fractie was - heeft hem sterk gehinderd. Zijn ge zondheid kan daarvan geleden heb ben. Als hij dan ook op medische gronden afziet van verlenging van zijn Kamerlidmaatschap, kan men deze beslissing niet geheel los zien van Je genoemde oppositie. De intussen wel reële medische grond, waarmee de beslissing kan wor den gemotiveerd, heeft voor de anti revolutionaire fractie wel het voordeel, dat de andere fractieleden zich niet gedwongen zullen voelen uit solidari teit met hun fractieleider dezelfde con sequenties te trekken, hetgeen wel het geval zou zijn geweest als de beslis sing van dr. Bruins Slot rechtstreeks gemotiveerd zou zijn geweest door het succes van de anti-revolutionaire op positiegroep bij de samenstelling van de candidatenlijst voor de volgende verkiezingen. Deze candidatenlijst is nog niet gereed. Het gerucht wil. dat dr. Bruins Slot door verschillende kiesverenigingen niet voor een voor aanstaande plaats was aangewezen. Als dat zo is, moet men wel nieuws gierig worden naar de plaats, die andere fractieleden, die zijn beleid in de Kamer hebben gesteund, op de candidatenlijst zullen krijgem Wat er binnen de anti-revolutio naire partij gebeurt, kan ons niet on verschillig laten. Enige boop putten wij uit het artikel, waarmede in Trouw n vandaag de voorzitter van de A.R.Pde heer Berghuis, commen taar levert jp de beslissing van dr. Bruins Slot en waarin hrj spreekt van het zware kwaliteitsverlies, dat de fractie door het heengaan van dr. Bruins Slot zal lijden. Dr. Berghuis meent, dat het gaat om „een opnieuw uit de verf komen van een levende christelijke politiek vanuit het hart van de beginselen en aansluitend op de beste tradities van het verleden Men kan slechts hopen dat het de „levende christelijke politiek" zal zijn, die uit het gistingsproces binnen de anti-revolutionaire partij overwinnend te voorschijn zal komen. NEW YORK, 15 dec. President Kennedy heeft gezegd dat de Verenig de Staten het op economisch gebied „veel beter" moeten gaan doen dan zü de laatste vyf en half j'aar hebben gedaan. De president zei dit in een rede voor de economische club van New York. Amerika „behoeft geen werkloosheidscyier van vijf procent of hoger te aanvaarden, zoals wq in zestig van de afgelopen 61 maanden hebben gehad. Wq behoeven niet tevreden te zyn met een groeisnelheid waarbij ge schikte mannen zonder werk zqn en goede capaciteiten ongebruikt blijven". Een voorspoedig groeiend Amerika is van vitaal belang voor de gehele westelijke wereld, aldus de president. De economische toestand van de Ver enigde Staten is „fundamenteel ge zond gebleven, maar een leidende na tie kan het zich niet veroorloven al leen maar tevreden te zijn met een terugblik of met stilstand. Van onze kracht en groei hangt de kracht van anderen af, de ontplooiing van de vrqe wereldhandel en de eenheid en voortgezet vertrouwen in onze leiding en onze geldeenheid, aldus de presi dent. In het komende belastingjaar moe ten zowel de persoonlqke belasting als dc belasting op het bedrqlsleven wor den verlaagd, zo ging president Ken nedy verder. De belastingverlaging moet zowel voor de lagere als voor de hogere inkomensklassen worden toe gepast opa investeringen aan te moe digen. De particuliere consumptie moet volgens hem verhoogd worden. De reeds lang noodzakelqke belastingherzienin gen moeten het volgend jaar in de be lastingwet worden aangebracht. Het volgend jaar zal minstens 600 miljoen dollar worden bespaard .door opheffing van verouderde of onbruikba re bewapeningssystemen. De minister van defensie, McNamara, onderneemt een bezuinigingsprogramma waardoor naar verwachting per jaar drie mil jard dollar zal worden bespaard. Alle ministeries hebben order gekre gen de productiviteit op te voeren en af te zien van niet noodzakelijke uitga ven. De verhoogde vraag naar consump tiegoederen zal tot vergroting van de import leiden. Nieuwe investeringen in meer efficiënte productie-eenheden zul len de export helpen „en een nieuw economisch klimaat zal zowel van lit het buitenland als thuis kapitaal aan- trekken' Het vertrouwen in de dollar op de lan— duur berust op het vertrouwen in Amerika in onze kundigheid in het voldoen aan onze verplichtingen en het bereiken van onze economische doelein den, aldus Kennedy. De verbetering van de betalingsbalans in de laatste twee jaar toont duidelqk dat niets zo dwaas zou zijn als het beperken van onze eco nomische groei, alleen om dit speciale vraagstuk te miniseren. Integendeel, de autoriteiten hebben, in plaats van te dreigen met het terugtrekken van goud, er bij ons op aangedrongen om onz« belastingen te verlagen om onze ecoq» mie te Devorderen, meer kapitaal aa* te trekken en het vertrouwen in de to® komst te versterken. Ir. G. P. Termohlen te Delft, is Ito* vorderd tot doctor in de landbouwkim. de na verdediging van een proefschrift met stellingen „Onderzoekingen over kurkwortel van tomaat en over de kurk wortelschimmel". Als promotor trad op prof. dr. A. J. P. Oort. hoogleraar in de plantenziektekunde. Amstel 4 Blauw Wit 2 4 Sp. Vereent 4 Oranje '57 WVGV Rapiditas IK NEEM GEEN OMGEL'J- KE WEDDENSCHAP AAN... WELTEE.U5TEN, INTUSSEN, OP HST IK&EN Dt'J DAT MAL COLM WEG I5. INA. H'J ZAT VRESEL'JK IN DE RATS VANAVOND IS DAT WEL ZO...? EIGENIUK KOMT HET ME IN DEZE SITUATIE 001 VAN PAS VLIEGVELD. DUIVELSi DIT STUURT ALLES IN DE WAR GELOOP JE DAT H'J NAAR LONDEN GAAT? IK WED, DAT HU IN CHICAGO UITSTAPT EN MET DE REST VAN HET GELD WEER GAAT GOKKEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 13