Internationale Kerstexpositie in onze Meubel Show Van Duivenboden's Interieurverzorging Spaarne 11 Afscheid J. Jurissen van Haarlemse Roode Kruis VOORBEREIDING VOOR DE BOUW VAN HET NIEUWE STATIONSGEBOUWENCOMPLEX OP SCHIPHOL Kranten lezen is niet altiid leuk Twaalf weken voor koopman, die 30 bossen bloemen stal Katholieke School- en Beroeps keuze in nieuwe handen Ruim 52% der schoolkinderen kreeg geen toestemming STILLE NOOD Sparregroeit Kerstsparren Onlangs 21000ste lid voor Haarlem, en omstreken ingeschreven Drie inbraken in Haarlem m MM .TOfiMlte" Kerstzangavond in Schalkwijk Proef met nieuwe „spiegeleieren" op Rijksstraatweg Na acht jaar voorzitterschap lumcboWnm! HAARLEMSE POLITIERECHTER REORGANISATIE IN HAARLEM AT AX-T AXI Bloemendaalse schooltandverzorging Zuster in Heemstede door auto aangereden Hoe gaat dat precies Autobotsing voor oversteekplaats Bejaarde chauffeur gaf geen voorrang DINSDAG 18 DECEMBER 1962 PAGINA 3 18-19-20-21 december; 00k S dvonds V3II half acht tot tföfl uur geopend. U bent van harte welkom! t/o de Damstraat bij de Ophaalbrug - Tel. 13608 Maak warme vrienden met j DINER NOËL BLOEMENDAAL 1.2.3.4.5. „Huisje van vertier" „Kippig" ,Onwillig// Firma v. Empelen v. Dijk Oecumenische bijeenkomst Filmvoorstellingen voor „Sitfille Nood" Kerstactie S pontaan is er de laatste weken gegeven ten behoeve van onze kerstactie. En we weten zeker, dat velen nog met een gift zullen vol gen. Op het bureau van de Sociale Raad aan de Jansstraat, waar de actie gecentraliseerd is, wacht men in spanning, hoe hoog het ingezamelde bedrag zal worden. Daar heeft men trouwens ook niet stil gezeten. Daar zijn intussen, zoals ieder jaar, van alle charitatieve instellingen in Haar lem de lijsten binnengekomen met namen van degenen, die voor een kerstgave in aanmerking zouden kun nen komen. Al die namen worden door de Sociale Raad gerangschikt om te voorkomen, dat een dubbele kerstgave wordt uitgereikt. Daarna wordt, naar urgentie, voor iedere kan didaat het bedrag bepaald, dat uitge keerd kan worden. Dat bedrag kan voor ieder geval verschillend zijn. Een echtpaar krijgt over het alge meen meer dan een alleenstaande, een gezin wordt zo mogelijk nog ho ger bedacht. Het vorig jaar heeft de Sociale Raad in totaal 1100 giften kunnen verstrekken. Het grootste ge deelte vóór Kerstmis; een klein be drag, dat later binnengekomen was, kon dèarna nog verdeeld worden. U weet nu precies, hoe de kerst actie in haar werk gaat. U doet toch mee? Laat U niet door de regen weer houden bij ons bureau aan te komen. Of gireer anders Uw gift. (Advertentie) A«' 1» ...HAARLEM. IS dec. Tijdens een PDzondere bijeenkomst in de aula. van *j®t schoolgebouw aan de Raaks heeft heer J. J. Jurissen, tot voor kort fitter van de afdeling: Haarlem en '"istreken van het Nederlantlsche Roo- "e Kruis gisteravond afscheid genomen staf en de kolonneleden van de afdeling:. Met hem namen afscheid me- ^ouw N. M. van der Wardt-Kikkert, ®rts, en vjj{ kolonneleden. De heer Ju- fsen. die wordt opgevolgd door de neer A. J. Franken, is acht jaar voor- •'tter geweest. Tegelijk met zijn af scheid kon het 21.000-ste lid van de afdeling: Haarlem en omstreken worden (Advertentie) HAARLEM: GR. HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG ranten lezen is zelden een on- J\ verdeeld genoegen. ,,A1 die narigheid, al die misère, je °egrijpt niet waar ze het vandaan halen", zult u wel eens hebben ge dacht of gezegd. Er staat inderdaad veel in de krant dat u liever niet Zou weten, althans liever niet zou Ie- zen. Aardbevingen in Perzië, hon gersnood in Algerije, overstromingen in India, mijnrampen, verkeersonge vallen, moord en doodslag... Dege- hen die betrokken zijn bij de samen stelling van de krant zouden hun le zers graag meer goed nieuws wil len bieden en minder slecht nieuws. Maar zij hebben het nieuws niet in de hand; zij moeten getrouwelijk be lichten wat er op de wereld gebeurt. En er gebeurt nu eenmaal veel on prettigs en deprimerends. Toch moet u niet denken, dat niets d verzwegen blijft. Er is heel wat fnisère en verdriet, waarover u nooit lets in de krant leest. Omdat dege nen die dat verdriet en die misère hebben het niet aan de grote klok gehangen willen hebben. Daarom Verneemt u zelden of nooit iets over de zorgen en onoplosbare problemen van mensen die niet in Afrika of Azië wonen maar veel dichterbij, hier {h uw eigen stad, misschien een paar honderd meter van waar u zelf Jvoont. De mensen die daar ach ter keurig nette gordijntjes vaak ean wanhopige strijd voeren om toch blaar een menswaardig bestaan te kunnen leiden, zijn geen figuren, die dn het nieuws" komen. Aan hen borden geen vette koppen gewijd. Zij Zouden dat ook niet willen. Zij lijden hün nood in stilte. En al lijden zij misschien geen bit tere armoede, in ieder geval wordt de grauwheid van hun bestaan nooit Verlicht door de glans van iets hieer dan het allernodigste. Zelfs de kerstdagen zouden voor hen even ka- T'g zijn als de andere dagen van het Jaar... tenzij u daar iets aan cjoet. "oe? Door snel in uw beurs te tas ten en een bijdrage te sturen voor de kerstactie „Stille Nood" (voor heen genaamd: kerstactie „Stille Ar men"). Het is een actie waaraan tedere Haarlemmer die iets missen £an zou dienen mee te doen ten be hoeve van zijn in uiterste karigheid 'eVende medeburgers. Dat zou bur- &erzin zijn in de beste vorm. Wie zich Ijn eens afvraagt wat het modieuze ?egrip .burgerzin" eigenlijk te bete- *ehen heef et, kan er nu door een per soonlijke daad reële inhoud aan ge- Ven. Als men bijdraagt aan de inzame- hhg „Stille Nood", geeft men aan rhonieme anderen, ongeacht hun maatschappelijke of godsdienstige fh-dndheid. Men1 geeft gewoon aan j~'Jh naaste. En dat is een van de sympathiekste aspecten van deze *erstactie. Het is een gelukkig ding er in Haarlem nog gelegenhe- heh zijn om buiten de begrenzing an C]e eigen maatschappelijke of «odsdienstige groep van medemen- eh.ikheid te getuigen. In het besef dah de zinrijkheid daarvan ijveren e Haarlemse dagbladen in de we- ven vóór kerstmis traditiegetrouw o°r verlichting van de zorgen van he armen. Soms als het zin nfhft kunnen dagbladen het erg ee elkaar eens zijn. Zo eens, dat zij - h gemeenschappelijk hoofdredacti- Aw Q aan6' s*ukje publiceren om de lezers f-h te sporen tot een daad van puur hselijke solidariteit. SIMON KOSTER ('hoofdredac teur van Haarlems Dagblad óprechte Haarlemsche Courant). H. W. M. VAN RUN (hoofdre dacteur van de Nieuwe Haarlem sche Courant). ingeschreven. Het is de heer N. C Eindhoven uit Haarlem. Mevrouw van der Wardt is twee jaar lid geweest e» was leidster van de vrouwelijke ko lonneleden. Zij wordt in haar functie opgevolgd door de Overveense arts. me vrouw J. Staal-Engelenkamp. Aan het begin van de avond kweet de heer Ju- rissen zich voor de laatste- maal van een van de voorzitterstakenhij reikte aan mevrouw B. Jansen-Smidt de on derscheiding uit voor tien jaar trouwe dienst. ,,Op voorbeeldige wijze deed zij afs vrouwelijk koionnelid. haar plicht, /.o zei de heer Jurissen. die eveneens de scheidende mevrouw Van der Wardt toesprak. De heer Jurissen memoreer de onder meer. dat onder haar des kundige leiding dit jaar alle leidsters tweede klasse de jaarlijkse cursus met succes hadden doorlopen en voor het examen waren geslaagd. Dokter P. Visser, plaatsvervangend kolonne-commandant. sprak de heer Jurissen toe. Hij beklemtoonde in zijn dankwoord onder meer de rustige en doordachte wijze, waarop de oud-voor zitter beslissingen nam en zowel kleine als grote zaken in de afdeling behartig de. ,,U was nagenoeg bij elke bestuurs vergadering aanwezig en het was altijd een belevenis, wanneer u optrad en met initiatieven tevoorschijn kwam. U was iemand, die het goed deed," aldus dok ter Visser, die ook mevrouw Van der Wardt in zijn dankbetuiging betrok. Vervolgens spraken mevrouw H. G. De- genaar Boele van Hensbroek, een mede bestuurslid en de heer M. Stoel na mens het Gewestelijk Commando. De heer Stoel wees er op. hoe de heer Jurissen altijd open had gestaan voor initiatieven van de hogere leiding. Hij sprak de hoop uit dat de oud-voor zitter ook in de toekomst tijdens acti viteiten en bijeenkomsten van de af deling Haarlem van zijn aanwezigheid zou laten blijken. De heer Visser bood namens de hele Haarlemse afdeling de heer Jurissen een cadeau aan. een boekwerk. Tenslotte sprak de 'heer Jurissen zelf. Hij zei zeer veel bewondering te heb ben voor de wijze waarop de Haarlemse afdeling werkte. Hij hoopte, dat zijn opvolger bij de staf en de kolonne evenveel vertrouwen zou genieten als men hem in de acht jaar gegeven had. HAARLEM, 18 dec. In de nacht van zondag op maandag is cr in Haar lem op drie plaatsen ingebroken: in een kantoormachinehandel op de Gedempte Oude Gracht, in het stationspostgebouw aan de Baljuwslaan en 'n het VW- kantoor op het Stationsplein. De politie vermoedt, dat de laatste twee inbraken door dezelfde persoon of personen ge pleegd zijn. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. De kantoormachinehan del is men via een w.c.-raampje binnen gekomen: het raampje stond open. In de werkplaats zijn verschillende bureau laden doorzocht en uit oen geldkistje werd een bedrag van bijna vijfentwintig gulden meegenomen. Het stationspostgebouw kwam men binnen door het vernielen van een grote ruit van de administratie-afdeling. Ook daar werden de bureauladen doorzocht. Twee blikken trommeltjes zjjn verdwe nen. waarin zich tweehonderd gulden spaargeld en een spaarbankboekje be vonden. De inhoud van de trommeltjes was privé-eigendom van een ambte naar. In het WV-kantoor wordt niets vermist. Daar kwam men binnen na verwildering van een lichtkap. Waar schijnlijk is men niet verder dan de gar derobe geweest. U: V HAARLEM, 18 dec. De Haarlemse politierechter, mr. J. D. Vink, heeft maandagmorgen een 27-jarige koopman uit Amsterdam wegens diefstal van dertig bossen fresia's uit een veiling gebouw in Aalsmeer veroordeeld tot twaalf weken gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling van de reclassering. De officier van justitie had tevoren tegen de stelende koopman drie maanden, waarvan 1 voorwaarde lijk geëist. Op 7 november was de koop man naar Aalsmeer gekomen, niet, zoals hij op de zitting vertelde, om bloemen te stelen, maar om van collega- bloemenventers geld te lenen. (Advertentie) RESERVEER TIJDIG UW TAFEL Telefoon 6 2 16 2 HAARLEM, 18 dec. Vanaf 1 janua ri wordt het Katholiek Pedagogisch Be roepskeuzebureau in Haarlem overgeno men door de Stichting Katholiek Bureau voor School- en Beroepskeuze, welke stichting eigen bureaus heeft in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. Voorlopig zal het bureau in Haarlem in het gebouw van de Katholieke School psychologische Dienst, Kenaupark 17, iedere maandag- en woensdagavond van 7 uur tot half negen spreekuur houden. Het Bureau voor School- en Beroeps keuze verricht alleen haar werk ten behoeve van leerlingen, die het lager onderwijs gaan verlaten en ten behoeve van oudere kinderen en volwassenen. SChoolmoeilijkheden van leerlingen van de lagere school worden niet door het Bureau behandeld, maar door de School psychologische Dienst of het Medisch Opvoedkundig Bureau. Door het Bureau voor School- en Beroepskeuze worden inlichtingen verstrekt over verschillen de scholen, opleidingsmogelijkheden en beroepen, alsmede over studiebeurzen etc. (Alleen op maandagavond). Daar naast kan men zich daar aanmelden voor een psychologisch onderzoek ten behoeve van een juiste school- of be roepskeuze. Het onderzoek zelf geschiedt voorlopig nog in Amsterdam, in het bu reau van de Stichting, Singel 50. Wan neer er in Haarlem voldoende belang stelling blijkt te bestaan, zal in de toe komst ook in Haarlem onderzocht wor den. De bespreking van de resultaten van het psychologisch onderzoek, vindt echter altijd in Haarlem plaats. Inldhtingen over scholen, opleidingen, beurzen, beroepen etc. zijn doorgaans gratis. Alleen wanneer het verzamelen van deze inlichtingen erg veel tijd vergt, zal een geringe vergoeding worden ge vraagd (maximaal 5). Voor het indivi dueel psychologisch onderzoek wordt een vergoeding naar draagkracht be rekend. Dit varieert van 5 tot 65 (bij een inkomen van 16.000). Naast het individueel psychologisch onderzoek, is ook een psychologisch onderzoek in schoolverband mogelijk. Dit vindt op school zelf plaats en is speciaal be doeld voor leerlingen van de vijfde en zesde klassen van de lagere scholen. Hiervoor wordt 5 per onderzoek bere kend. Tot nu toe werd het school- en be- roepskeuzewerk in katholiek verband in Haarlem verricht door het Katholiek Pedagogisch Beroepskeuze-bureau dat uitging van de standsorganisaties en de Katholieke Onderwijzersvereniging. Beide organiserende instanties hebben dit werk nu overgedragen aan de Stich ting Katholiek Bureau voor School- en Beroepskeuze, die de beschikking heeft over een staf van deskundige en be voegde medewerkers. De adviezen die door de stichting verstrekt worden, blij ven uiteraard voor de verantwoording van de stichting. De ouders of de be trokkenen zelf blijven de vrijheid behou den om het advies op te volgen of naast zich neer te leggen. keuze-adviezen is de laatste jaren steeds De behoefte aan school- en beroeps- groter en steeds duidelijker geworden. Enerzijds, omdat het kind of de volwas sene individueel moeilijker zichzelf kan beoordelen. Anderzijds, omdat de be roeps- en schoolmogelijkheden dermate groot en genuanceerd zijn geworden, dat het steeds moeilijker wordt voor de individuele mens om de juiste keuze te doen. Een deskundige en bevoegde voor lichting op grond van kennis der moge lijkheden, van sociale en economische omstandigheden en van de capaciteiten en het karakter van de aanvrager, blijkt steeds meer in een dringend gevoelde behoefte te voorzien. (Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht Door huiselijke moeilijkheden was hij de laatste weken helemaal door zijn geld heengeraakt. Zo zelfs, dat hij uit armoe zijn bakfiets moest verkopen. Hij was nog maar kort getrouwd en zwierf met zijn tien jaar jongere vrouw en een baby van het ene logement naar het an dere. Hij had gehoopt in Aalsmeer „oude bekenden" te ontmoetgn, maar dat had hem niet veel opgeleverd. Toen hij de dertig bossen bloemen, nagenoeg on beheerd zag staan, leek hem dat zijn enige redding. Maar voor hij de partij uit het veilinggebouw had, werd hij door een van de suppoosten in de kraag gevat. Wegens huisvredebreuk hadden vier inwoners van IJmuiden zich voor de politierechter te verantwoorden. Zij wa ren in de nacht van 4 op 5 augustus de woning van een kennis aan de Willems- beekweg binnengedrongen terwijl dit uitdrukkelijk tegen de wens van de beide bewoners was. Overeenkomstig de eis van de officier van justitie werd elk tot een geldboete van 50 of tien dagen hechtenisstraf veroordeeld. Even na middernacht hoorden de twee broers lawaai op het achtererf. Toen zij polshoogte gingen nemen zagen zij dat vier figuren probeerden over een schut ting heen te komen. Een volgend ogen blik zakte de schutting, waarvan de planken en palen geheel verrot waren, in eikaar. Het viertal, drie mannen en een vrouw, kwamen toen in de richting van het huis. Zij trokken zich niets aan van de bewoners en nestelden zich in de woonkamer. Hoewel ze reeds flink wat bier op hadden, drongen zij er bij een van de broers op aan, pils voor hen te gaan halen. „Ik heb ze toen maar een pptje bier gegeven, in de hoop dat hun opstan dig optreden daardoor wat gerust zou worden. Drie dagen tevoren had ik met deze mensen ook al moeilijk heden gehad", vertelde de 40-jarige losarbeider. „Vroeger kwamen ze na melijk na sluiting van de café's nog wel eens een glaasje bier bij mij drin ken, maar langzamerhand heb ik daar een punt achter gezet, omdat ze mijn woning gingen beschouwen als een „huisje van vertier". Geleidelijk werd het evenwel van kwaad tot erger. Toen ik hen geen drank meer wilde geven, begon men met het meubilair te slaan en te gooien. Een koolschrapmachine die in een aan grenzend vertrek stond moest het ont gelden, evenals een aantal potten con serven, die in scherven op de grond terecht kwamen. Tot twee maal toe heb ik de politie erbij gehaald. Aanvankelijk heeft men de „gasten" niet willen ver wijderen, omdat deze tegenover de po litie volhielden werkelijk genodigd te zijn. Tegen half drie 's nachts heeft de politie de indringers echter wel op straat gezet. Tot een geldboete van 75 of vijftien «lagen hechtenisstraf werd een 22-jarige visser uit Katwijk aan Zee veroordeeld. HU had op 10 oktober op de weekmarkt in IJmuiden een horloge gestolen, ter waarde van 115. De visser behoorde tot «1e omstanders van een kraam, waar een koopman in horloges zijn waren luid stond aan te prijzen. Om een van de klokjes op zijn juiste waarde te schat ten, nam «1e visser het in «1e hand. Een ogenblik later verihveen het uurwerk evenwel in zijn broekzak. „Ik dacht dat de koopman een beetje kippig was, en het wel niet gezien zou hebben", vertelde de visser maandag morgen. Gezien had de koopman de diefstal ook niet, maar toen deze met zijn demonstratie klaar was, miste hij het horloge wel onmiddellijk. Bij na vraag bleek geen van de omstanders het klokje in bezit te hebben. De visser verdween er mee naar Katwijk aan Zee. Eerst de maandag daaropvolgend kwam hij met de buit in IJmuiden terug. Hij gaf het horloge af aan een collega-kraamhouder en verdween even snel als de eerste maal. De officier van justitie zag de handelwijze van ver dachte niet, zoals deze gesuggereerd had, als een grap en eiste wegens dief stal 100 boete of twintig dagen hech tenis. Er wordt reeds hard gewerkt aan de voorbereiding voor de bouw van Schip- hols nieuwe stationsgebouwcomplex aan de rijksweg Amsterdam-Den Haag. Om streeks de jaarwisseling zal de eerste officiële handeling voor het begin van de bouw worden verricht. Het werk, dat ca. f250 miljoen zal vergen, zal eind 1965 gereed zijn. De metingen, afbakenin gen en grondwerkzaamheden zijn reeds begonnen. Op de achtergrond de rijks weg. BLOEMENDAAL, 18 «lec. Voor «le Bloemendaalse raadsleden heeft ter in zage gelegen het door «le schooltaml- arts, mejuffrouw I. van Dorsser, uit gebrachte rapport over de schooltand verzorging in het cursusjaar 1961-1962. De in het verslagjaar d«>orgevoerde re organisatie hield in, «lat de gemeente de mogelijkheid accepteerde voor dit dienstbetoon een bijdrage van de alge mene ziekenfondsen te aanvaarden voor de bij die fondsen verzekerde leden. Voor de kinderen van niet bij een zie kenfonds aangesloten ouders werd een bijdrage voor de schooltandbehandeling verplicht gesteld. Dit betekende, dat elk kind op school een schriftelijke toestemming van de ouders voor het al dan niet deelnemen aan de tandverzorgingsdienst moest meenemen. Aan het begin van het cur susjaar werd daarom aan drie duizend ouderparen en verzorgers een circulai re gezonden, waarin een toelichting op de reorganisatie werd gegeven. Ais bij lage bij deze circulaire werd een toe stemmingsformulier bijgesloten. Van de aan 3020 ouderparen van de kinderen uit alle klassen van de 14 deelnemende scholen gezonden circulaires werden 2357 formulieren terugontvangen. Hier uit bleek, dat 1113 kinderen (47 pet) toestemming kregen voor een tandver- zorging op schooi, maar 1244 (52 pet) mocht er niet aan deelnemen. Daar echter over 663 kinderen geen bericht werd ontvangen kon nog geen volledig beeld van de gevolgen van de reorgani satie worden verkregen. Bij de eerste rondgang langs de scho len werden 1056 kinderen behandeld, bij wie totaal 1235 vullingen werden gelegd. Wegens een te zwak gebit moesten 10 kinderen van de söhooltandtoehandeling worden uitgesloten. Voorts waren 7 leer lingen „onwillig" zich te laten helpen en van de „nieuw" aangekomen leer lingen werden er 6 voor sanering naar de eigen tandarts verwezen. Bij de tweede rondgang werden van de 113 1 in aanmerking komende kinderen 1075 kinderen onderzocht en in totaal wer den 1643 vullingen gelegd. Niet behan- (Advertentie) in alle maten TUINBOUWBED ÏI.'F AERDENHOUT - TELEF. 41950-41951 HAARLEM, 18 dec. Woensdag 19 december, 's avonds om half acht, wordt in de kerk van „De Goede Her der" in Schalkwijk een samenkomst ge houden van protestanten en katholie ken, op initiatief van ds. Snijders en pastoor L. van Teijlingen. De samen komst staat in het teken van kerstmis. Evenals vrijdagavond in de Grote kerk, wordt het een volkszongavond. HAARLEM, 18 dec. De directie van het Rembrandt-theater heeft beslo ten de recette van de twee voorstellin gen van donderdag 20 december geheel ter beschikking te stellen van de kerst actie Stille Nood. Voor deze gelegen heid zal donderdagavond de film ge draaid worden „Diamanten bij het ont bijt" met in de hoofdrol Audrey Hep burn. HAARLEM, 18 dec. Vanmorgen heeft de Haarlemse verkeerspolitie op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Vergierdeweg geëxperimenteerd met de nieuwe spiegeleieren, waarmee de ver- keersbrigadiertjes kinderen na school tijd de weg overloodsen. De spiegel eieren zijn groter dan die tot nu toe ge bruikt werden en hebben een diameter van 28 cm. Bovendien zijn zij bestreken met lichtgevende verf. De jongen, die het oversteken leidt, heeft een spiegelei met een reflector Voorts zijn de briga- diertjes gekleed in gele jassen. Nieuw is ook dat men eer men gaat oversteken het spiegelei horizontaal over de weg houdt, om het verkeer erop te atten deren dat men op het punt staat over te steken. Men begint dus niet zoals nu gebruikelijk is onmiddellijk met over steken. HEEMSTEDE, 18 dec. In de Prin- senlaan is gistermiddag om half zes zuster Gaudina van het St. Lucia Kloos ter in Bennebroek door een personen auto aangereden. Met een medezuster liep zij links van de weg, het verkeer tegemoet. Desondanks werd zij geraakt door een achteropkomende auto, waar van de bestuurder verklaarde dat hij de zusters niet gezien had. Zuster Gau dina kwam te vallen en liep daarbij een hersenschudding en ernstige hoofd wonden op. Zij moest in de Mariastich- ting worden opgenomen. deld werden 10 kinderen wegens een te zwak gebit, 23 kinderen wegens afwe zigheid tijdens het bezoek van de sohool- tandartse, 3 kinderen wegens „onwil ligheid" en 2 kinderen die voor sane ring eerst naar de eigen tandarts wer den gestuurd. Als gemiddelde uit bovenstaande ge gevens komt een behandeling van 1066 kinderen bij wie 278 vullingen werden gelegd. Het vorige cursusjaar werden bij 2111 kinderen 3233 vullingen aange bracht. Het vullingstal (het gemiddeld aantal vullingen per kind) steeg daar door van 1.5 in het cursusjaar 1960- 1961 tot 2.7 in het afgelopen cursus jaar. Aan 1534 ouders werd bericht ge zonden over het aantal verstrekte vul lingen en eventuele afwijkingen van het gebit. Tevens werd de ouders gewezen op uitgaven van het Ivoren kruis over onderhoud en juiste poetsmethode van het gebit. Door het verminderd aantal kinderen, dat aan de schooltandverzorging deel nam, werd juist door het kleiner aantal deelnemende kinderen de mogelijkheid geschapen de gebitten nauwgezetter te controleren en te behandelen. Mejuf frouw Van Dorsser ziet in de reorga nisatie van de schooltandverzorging een zekere verkregen selectie. Van kinde ren. die geen toestemming kregen, mag rustig worden aangenomen, dat zij ge regeld de eigen tandarts bezoeken. On der de kinderen, die wel op school be handeld werden, bevinden zich velen die sporadisch een eigen tandarts be zoeken. Aan deze gebitten vooral kan nu extra zorg worden besteed. Bloemendaal heeft sedert 1918 een schooltandartsendienst in egen beheer; sedert het afgelopen seizoen wordt voor het eerst een bijdrage aan de ouders gevraagd van ten minste acht gulden. Aan ons bureau werd bezorgd: N.K. 5,—; N.N. 5,—; N.N. 10,—; wed. N.N. 10,—; H. v.d. K. 15,—; N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" 1300, N.N. 10,—. Per giro ontvingen wij: C.K. 10, F.V. 20,—; A.H.-H. 10,—. Rectificatie: in ons girostaatje van 7 december verantwoordden wij: M.v.d.W. 10,—. Dat moet zijn 20,—. Gisteren avond werd achter de initialen C.V. niet het bedrag vermeld, namelijk 7,50. U kunt Uw gift onder het motto „Stille Nood" gireren op nummer 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant of bezorgen aan ons bureau SmedestraatS Haarlem. HAARLEM, 18 dec. Drie auto's reden gistermiddag omstreeks kwart over drie achter elkaar over de Grote Markt, toen de voorste wagen plotse ling moest stoppen voor een voetgan gersoversteekplaats. De tweede auto kon eveneens tijdig stoppen, de laatste wa gen kwam echter niet tijdig tot stil stand. Met een klap kwam de laatste auto, die bestuurd werd d«jor een 21-jarige dame uit Alphen aan de Rijn, met de middelste wagen in aanraking. Een 50-jarige passagiere uit de derde auto klaagde na het ongeval over hoofd pijn. Met een lichte hersenschudding werd zfj naar het Diaconessenhuis ver voerd. Gistermorgen omstreeks half twaalf verleende een auto, bestuurd door een 76-jarige Haarlemmer, die van de Hoofdmanstraat de Zjjlweg wilde oprij den geen voorrang aan een over de Zijl- weg rijdende auto. Beide wagens kwa men met elkaar in botsing. De wagen van de 76-jarige Haarlemmer werd ern stig beschadigd. Met hoofdwonden werd de bejaarde man naar het Grote Gast huis overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3