Rondweg om Amersfoort officieel in gebruik Drs. Korthals kondigt verbetering aan van circuit bij Hoevelaken -technicus uit Deventer wordt niet vervolgd Verder experimenteren E Ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen benoemd tot voorzitter van de A.N.W.B. „Petten" ontdekt goud- zwendel uit historie Woningbouw Z.-Holland laat veel te wensen over Advent BIJZONDERE TRANSPORTAUTO m Chefarine .4 Voortaan geen vertraging meer FEESTELIJKE OPENING Mislukte bankroof in Maastricht IN BUITENLAND 4-voudige werking... e*tea geneeskracht! Derde reactor straks in bedrijf; KRITOtverkt voor atoomschip Produktietempo zakt geleidelijk B. Leijn overleden Frontale botsing; V oorkeursdagen bij opruiming blijven Vr. dr. E. Verkerk, AR, bedankt voor Kamer Veelvoudige scheeps- botsing op de Rijn Oud-voorzitter van de Kath. Grafische Bond Haagse lucht beste van het land99 dode en drie gewonden Fregatten „Evertsen „Kortenaer" uit dienst en mm DINSDAG 18 DECEMBER 1962 PAGINA 5 ^skombinatie Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen, die eikaars wer king ondersteunen. Eén bestanddeel van Chefarine „4" zorgt ervoor dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Competitie Corry Brokken verlaat' in mei Snip en Snap Revue Debat over luchtvervuiling HET KOERSVERLOOP BEWIJST DAT BELEGGEN THANS MOEILIJKER IS DAN OOIT. Draagt deze zorgen over aan onze deskundigen door aankoop van aandelen NEF0. Vraagt ons laatste verslag. DE NEDERLANDSCHE FONDSEN MIJ."NEFO" N.V. Herengracht 436, Amsterdam (C.) BONEONS Thomas Mitchell overleden IV nieuwe rondweg langs Amersfoort loopt van het (eveneens) nieuwe circuit bij het klooster van de paters Kruisheren, airvan men de toren op de achtergrond ziet, vierbaans naar het kruispunt Hoevelaken. De foto toont hoe de wagen van de minister, voorafgegaan door twee agenten op motoren, als eerste over de weg reed. (Van onze correspondent) Amersfoort, is dec. De minïs- A uan Verkeer en Waterstaat drs. H. Korthals, heeft gistermiddag op sym- 'on wijze de rondweg om Amers- i a rijksweg 23, geopend. Daarmee he» langgekoesterde wens zowel van s»psnelverkeer als de Amersfoortse ga» Üke autoriteiten in vervulling ge- is n' De lengte van deze weg (8,5 km) niet indrukwekkend, maar de krP» nst, die er door kan worden ver- 4|»P belangrijk. De passage door |e rsf°ort leverde tot gisteren een be- Krn/ncri"K v<»or het verkeer, omdat dit «o» ,Pcls gebruik moei t maken van n wegennetwaarvan de middel- kivse ontwerpers uiteraard nog geen r®et konden hebben met welk een in- nsiteit dit gebruikt zou worden. j nieuwe weg, waarin negen via- s^cten en vijf bruggen over wegen, "Poor- en waterwegen liggen, heeft elf HAAG, 18 dec. Het centraal ttijlliï® vkn Anti-revolutionaire kiesver- ^'gingen heeft meegedeeld, dat het van 0ht; dr. E. P. Verkerk bericht heeft Ha^bgen. dat deze voornemens is zijn in de Tweede Kamer voor de Vol t^^ude parlementaire periode vrij te dr. Elias Pieter Verkerk is 63 °üd en burgemeester van Boskoop. fiat^haakt sinds 1946 deel uit van de (Advertentie) miljoen gulden gekost. Het is een dub- belbaans-autoweg met vier rijstroken, die loopt vanaf de Utrechtseweg bij het ziekenhuis Lichtenberg naar het kruis punt bij Hoevelaken. -iiiiMiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiJiiiiiiiiiimiiiiimi iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiiti Er is bij de uitvoering van het plan nauwe samenwerking geweest tussen het rijk en de autoriteiten van Amers foort. Dit leidde er toe, dat het grote verkeersplein bij Amersfoort een ande re vorm kreeg dan oorspronkelijk was gedacht. Dit plein bestaat nu uit twee ringen, een binnenring voor het door gaande verkeer en een buitenring voor het langzame en naar Amersfoort lei dende verkeer. Het ontwerp van de directeur van gemeentewerken van Amersfoort ir. J. S. van Nouhuys, heeft tot gevolg gehad, dat een groot stuk recreatiegebied gespaard kon blijven. In grote onzelfzuchtigheid en goed provin ciaal besef heeft de Amersfoortse ge meenteraad besloten dit plein te noe men ,,De Stichtse Rotonde". Het door gaande verkeer door Amersfoort uit de richting Hoevelaken naar de richting MAASTRICHT, 18 dec. De politie heeft zondagavond een 26-jarige verte genwoordiger uit Maastricht en een 20- jarige grondwerker uit Epen aangehou den, die verdacht worden resp. van po ging tot inbraak in een bankgebouw en medeplichtigheid. Een derde verdachte sloeg bij de komst van de politie op de vlucht en is nog voortvluchtig. Voorbijgangers bespeurden onraad, toen zij in de buurt van het vrij afgele gen kantoorgebouw van de Nederland- sche Handelmaatschappij aan de Kas tanjelaan (Caberg) glasgerinkel hoor den. Zij alarmeerden de politie, die achter een boom twee mannen gewaar werd. Een van hen sloeg op de vlucht, de ander, kennelijk verrast door de komst van de politie, liep de agenten tegemoet. Hij verklaarde „op zijn moe der te wachten". Deze onaannemelijke verklaring werd kort daarop ontzenuwd door een derde persoon, die met een auto in de buurt van de bank werd gesignaleerd. Hij verklaarde, dat hij op twee kameraden moest wachten, die een inbraak wilden plegen in de bank. <van onze correspondent) V('He 18 dec. De officier van vAi, ,j"hier heeft het tegen de tech- VÏVal ®eventer opgemaakte proces- •O de kens vermeende overtreding K c'egraafwet geseponeerd. De (i, ee nam enige tijd geleden proeven Vh6|>ter Hbparaat op een hoge silo te fl,. 'r*,' Waardoor het de bezitters zon- tweede ontvangen, bekend heeft staatssecretaris 'V hg» 0nlangs opgemerkt, dat als v>h de l verzoek tot experimenteren Hjj. U». KT -jAii imtrillirran /4a tlaitr Tv» waardoor het de bezil <k, biii;oesfellen mogelijk werd, v-jonnende kosten, het tw pr°Kramma te er K. zou inwilligen, de deur ®r' opengezet voor anderen Eenzelfde verzoek komen. Er N-SfC!' rt» cuae verzoeK Komen. r,r k l)h» hkini1 ,niet genoeg kanalen ter "iet" 2Ün, De heer Krebbers be- heof»eu' van deze uitspraak; ten voor slechts vergunning ge- Proefnemingen en ten twee de wordt bij toepassing van zijn idee geen enkel ander kanaal gebruikt. Men vangt slechts op een hoog punt het pro gramma op en geeft dit versterkt door op hetzelfde kanaal. Ook het argument, dat heruitzending van buitenlandse zenders niet zou pas sen in het algemeen omroepbeleid gaat volgens de heer K. niet op. Regelmatig worden op het distributienet van de draadomroep buitenlandse zenders her uitgezonden en de technicus ziet niet in waarom dat bij TV niet mogelijk zou zijn. De heer Krebbers heeft inmiddels v-el belangstelling uit het buitenland voor zijn experimenten ondervonden en hijzelf acht de kans groot, dat hij in het buitenland de kans krijgt te bewijzen, dat het mogelijk is meer uit de TV-toe- stellen te halen dan nu geschiedt, zon der dat dit extra kosten mee brengt, terwijl daarnaast de hoge TV-masten overbodig zullen worden. Utrecht en omgekeerd zal nu niet meer door de stad gaan. Verder zal het doorgaande verkeer uit de richting Hoevelaken en Utrecht naar de rich tingen Doorn en Woudenberg eveneens zijn weg buitenom nemen. Drs. Korthals kondigde gisteren aan, dat het kruispunt bij Hoevelaken in de toekomst verbouwd zal worden tot een verkeersplein met volledige klaverblad aansluitingen, waardoor de verbindingen met Amsterdam, Zwolle en Apeldoorn nog vrij aanzien lijk kunnen worden verbeterd. Hoezeer de nieuwe weg door de bur gerij op juiste waarde wordt gewaar deerd bleek uit een défilé van bedrijfs auto's, een aubade van het trompetter korps van de Cavalerie en de grote publieke belangstelling. De opening van de weg geschiedde op originele wijze door de opening van een immens gor dijn, dat voor een der viaducten was opgehangen. WESEL. 18 dec. Gistermiddag heeft op de Rijn, tussen Wesel en Ree? een botsing plaats gehad, waarbij vnf vaartuigen betrokken waren. De stroom opwaarts varende Nederlandse sleep boot ,,Spes". die het Nederlandse mo torschip „Wilhelmina", de Nederlandse aak „Damoo 82", en de Duitse aak „De Gruyter 29" in sleep had, kwam in aanvaring met de Duitse duwboot „Ru- dolf Ohmann". Alle vijf schepen liepen averij op. De Duitse aak, die met 1.600 ton ijzer erts was geladen, moest niet een inge deukte voorsteven aan de grond wor den gezet. (Advertentie) Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f3.60 DEN HAAG, 18 dec. Tot opvolger van de op 24 november 1961 plotseling overleden bondsvoorzitter, mr. W. A. Offerhaus, commissaris van de konin gin in de provincie Groningen, heeft het algemeen bestuur, ingaande 1 ja nuari 1963, tot voorzitter van de Kon. Ned. Toeristenbond ANWB benoemd, ir. F. H. van der Linde van Sprank huizen uit Bilthoven, directeur-hoofdin genieur van de provinciale waterstaat van Utrecht. De heer Van der Linde van Sprank huizen is lid van zeer vele commis sies op het gebied van de waterstaat in de provincie Utrecht. Hjj heeft in llllllllllHllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUl DiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiMi (Van onze verslaggever) PETTEN, 18 dec. In het nieuwe FERMI-gebouw van het Reactor Cen trum Nederland in de Noordhollandse duinen hier is de derde reactoropstel- lirg gereed gekomen. Technici zijn druk bezig het apparaat te checken. Medio januari zullen de splijtstofele- mente in deze proefreactor worden aangebracht en men verwacht dat een maand later de reactor kritisch zal worden. Het gaat hier om een belang rijke serie experimenten met een duur van anderhalf jaar, die de verzamel naam „KRITO" heeft gekregen en die bestemd is voor het NËRO-ontwikke- lingsprogranima voor een scheepsreac tor, dat het R.C.N. in samenwerking met Euratom, die voor veertig procent in de kosten deelneemt, op stapel heeft gezet. In 1959 was ai een voorontwerp voor een dergelijke reactorinstallatie met water als moderator, maar dan nog geheel berustend op literatuurstu die, klaar. Zowel bij het R.C.N. als bij Euratom hoopt men door de expe rimenten later een druk-water-reactor voor een schip van 65.000 ton te kun nen (laten) construeren, die een ver beterde uitgave is van dergelijke reac toren, welke momenteel reeds atoom schepen van Amerika en Rusland in de vaart houdt. De experimenten hebben o.m. be trekking op het soort splijtstof dat wordt gebruikt en wel in de vorm van tabletten van licht verrijkt uranium- oxyde (U02) als op de wijze waarop een meer gelijkmatige verdeling van de energiedichtheid in de kern, samen gesteld uit een aantal pijpen met daar in de splijtstof, kan worden verkre gen. Voorts wil men de reacties van het zogenaamde dodend neutronengif bestuderen. Bij het „KRITO"-experiment zal men gaan werken met een lage neu- tronenflux, waardoor de technici in staat zijn kort nadat de reactor is af gezet, veranderingen in de kern aan te brengen. Het vermogen van de wer kende reactor wordt daarom maar heel laag gehouden. Dat had het voordeel dat om de reactor zelf geen afscher ming behoefte te worden aangebracht. De veiligheid van de radiobiologische werkers en de technici wordt gegaran deerd door de dikke betonnen muren van de hal en door een veiligheids systeem, waardoor geen mens deze hal kan binnentreden, zolang de reac tor kritisch is. Naar het Fermi-gebouw is voorts overgebracht de lage flux reactor, de eerste waarmee het R.C.N. destijds is gaan werken in afwachting van de ho ge flux reactor, die inmiddels ook al in bedrijf is. In deze lage flux reactor wordt momenteel een activeringsana lyse uitgevoerd, die van archeologische en historische betekenis is. Men onderzoekt namelijk op ver zoek van het Koninklijk Kabinet van Munten, Penningen en Gesneden Ste nen te Den Haag het kopergehalte (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 18 dec. De heer D. van der Kwaak, lid van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland, had gis teren een drukke dag. In niet minder dan vier gemeenten sloeg hij de eerste paal voor nieuwe woningcomplexen, n.l. achtereenvolgens in Maassluis, Rid derkerk, Waddinxveen en Boskoop, waar deze handeling het officiële begin markeerde van de bouw van resp. 150, 250, 150 en 125 huizen. Na afloop van de plechtigheden klaagde de heer Van der Kwaak op een persbijeenkomst zijn nood over de achterstand in de Zuidhollandse woning- produktie. Dit jaar zullen er slechts 17.500 aan de voorraad worden toege voegd, tweeduizend minder dan was be rekend, wegens slecht weer en gebrek aan mensen. Voor 1963 zal de provin cie een kwantum van 18.900 mogen ver werken, waarvan voor de Rotterdamse agglomeratie, tezamen elf gemeenten omvattend, al ongeveer de helft be stemd is. De heer Van der Kwaak ver geleek het jaar 1947, toen er 25.000 wo ningen gereed kwamen, met het jaar 1961, dat 20.000 stuks opleverde. Het merkwaardige daarbij is, dat in beide jaren het totaal aantal bouwvakarbei ders in Zuid-Holland schommelde rond de 30.000, overigens ook een factor, waarover de heer Van der Kwaak zich zorgen maakt. Er is namelijk slechts een zeer geringe toevloed van mensen naar de bouwnijverheid, en de gemid delde bouwtijd van een woning, die een paar jaar geleden nog beneden de zes tien maanden lag, klimt nu soms op tot twee jaar. In aansluiting op deze elegie hield drs. J. Poot, directeur van de N.V. Eurowoningen, voor welke onderneming de genoemde vier complexen in aan bouw zijn, een pleidooi voor meer faci liteiten ten behoeve van de goed ge organiseerde traditionele bouw, evenals de industriële bouw die geniet in de vorm van overheidsgaranties voor la gere rente, meerjarige contracten en frotere contingenten. Het zou volgens e heer Poot mogelijk zijn de jaarlijkse productie tot 100.000 stuks op te stu wen, mits de traditionele bouw minder versnipperd wordt over te veel bouw plaatsen, te veel bedrijven, te kleine projecten en te veel woningtypen. Er is voorts een gemis aan synchronisatie in de woningbouw, dat door het tijdig bundelen van alle betrokken partijen zou zijn op te heffen. De N.V. Eurowoningen is een over koepelende organisatie, die grond aan koopt, de administratieve besognes be hartigt, de financiering verzorgt, en de bestekken gereed maakt, in haar werk wijze minofmeer analoog aan de N.V. Bouwkas van Nederlandse Gemeenten. Onder de gisteren in uitvoering geno men woningcomplexen bevindt zich het tweeduizendste huis, dat door de zorg van Eurowoningen totstand zal komen. AMSTERDAM, 18 dec. Naar de directie van de Nederlandse Revue mee deelt zal de artieste Corry Brokken aan het einde van dit seizoen, in mei 1963, de Snip en Snap-revue verlaten. van met zilver gelegeerde gouden munten uit de schat van koning Croesus van Lydië. Deze munten, geslagen 700 jaar voor Christus, zijn destijds door een aantal stad-staten in Groot-Griekenland in het zuiden van Italië nagemaakt met een veel te groot kopergehalte. Men heeft in Petten eerst vijf munten als proef monsters gehad, maar nog deze week komt er een kostbare serie van 25 munten voor een uitgebreide test, die nog door andere proefnemingen met in totaal enige honderden munten zal worden gevolgd. Tot nu toe heeft men van de kort en zwak radio-ac- tiefgemaakte munten al kunnen vast stellen, dat de stad Mytilene gouden munten uitgaf, die alleen maar met een laagje goud zijn geplateerd en verder koper en zilver bevatten. Een valse munterszaak van meer dan 2500 jaar oud is dus zo in de Petten- se reactor achterhaald. De zwende laars zelf kunnen echter niet meer gegrepen worden. Het Reactor Centrum verricht dit bijzonder interessante onderzoek in sa menwerking met Engelse kerngeleer den in hef atoomcentrum te Harwell. Er is tussen beide groepen een spor tieve competitie ontstaan, waarvan mei. in april a.s. de resultaten geza menlijk wil publiceren. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 18 dec. Op 69-jarige leeftijd is .tengevolge van een hartaan val overleden de heer B. Leijn. erevoor zitter en oud-voorzitter van de Kath. Grafische Bond. Reeds op achttien jarige leeftijd werd de heer Leijn be stuurslid van de afdeling in zijn geboor teplaats Nijmegen, om in 1933 bezol digd bestuurder van de bond te worden. Het volgend jaar werd hij gekozen tot voorzitter. In 1953 ging hij met pensioen. Hij is ook voorzitter geweest van de in ternationale van katholieke grafici en bestuurder van het algemeen sociaal fonds en het bedrijfspensioenfonds. Korte tijd maakte hij deel uit van de Utrechtse gemeenteraad. Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau en ver wierf de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 dec. B. en W. hebben de directeur van de geneeskun dige dienst opdracht gegeven een al gemeen oriënterend rapport uit te bren gen over de toestand van de luchtvervui ling in Den Haag. Aan de hand hier van zal worden overwogen of het zin heeft een „alarmcentrale" in te stellen waar het raadslid mr. dr. Van Om men Kloeke had gevraagd De centrale zou moeten waarschuwen wan neer de vervuiling gevaarlijk zou wor den. Tevens zal dan worden beslist of er .aatregelen moeten worden genomen tegen luchtverontreiniging of dat de be staande voorschriften moeten worden verscherpt. Dit heeft de wethouder van Financiën en Volksgezondheid, mr. W. Schouten gisteren gezegd in de gemeen teraad bij de behandeling van het voor stel een vuilverbrandingsinstallatie te bouwen in de stad. Diverse leden maak ten zich ongerust, dat deze installatie een verergering zou betekenen van de luchtverontreiniging. In het debat, dat hierover ontstond zei de wethouder, dat bij de jongste zware mist het giftige S02 de grens van het ontoelaatbare dicht was genaderd. Zo ver is na te gaan heeft de gevaarlijke mist geen slachtoffers gemaakt in de stad. De ongewenste situatie was te wij ten aan een zeer zelden voorkomende weersgesteldheid, aldus de wethouder. Overigens is er voor Den Haag geen enkele reden ongerust te zijn, zo zei hij. Uit een eerder onderzoek is gebleken dat Den Haag dat ri'k is aan de vuile lucht filtrerende bomen en dikwijls in een frisse zeewind ligt de „beste" lucht van het land heeft, samen met de Zeeuwse eilanden, de Waddenkust en de Veluwe. Philippijnen. In een autobusstation in Manilla heeft een buiten zijn zin- .nen geraakte man gisteren acht men sen neergestoken voordat hij door een politieofficier werd doodgeschoten. De acht slachtoffers zijn allen niet le vensgevaarlijk gewond. (UPI) Advertentie) deze functies niet alleen te maken met het verkeer, maar ook met de planolo gie, de landbouw en de recreatie. Zo was hij o.a. ook lid van de commissie, die het streekplan Utrechtse Heuvelrug voorbereidde, terwijl hij thans een werkzaam aandeel heeft in de commis sie, die het streekplan Vecht- en Plassengebied gereed maakt. Voorts is hij adviseur van het plassenschap Loos- drecht (zijn dienst werkt o.a. het Loos- drechtse eilandenplan uit) en van de Vereniging Utrechtse Heuvelrug. Aan zijn stimulerende arbeid is mede te danken, dat de provinciale waterstaat van Utrecht en de provinciale planolo gische dienst bijzonder veel aandacht besteden aan de belangen van de re- creatie Van de vele werken tot verbetering van het Utrechtse wegennet, die onder zijn leiding worder. uitgevoerd, mag spe ciaal worden genoemd de provinciale weg VinkeveenWilnisWoerden. Deze weg en ook de te maken verbindings wegen naar Noorden (Nieuwkoopse Plassen), Breukelen en Kamerik liggen in het door de ANWB gepropageerde plan Hollands groene zone. Langs deze in 1963 gereedkomende wegen zijn ve lerlei recreatieve voorzieningen ont worpen. Ook is de heer Van der Linde van Sprankhuizen onder meer nog lid van het algemeen bestuur van de „Holland- sche Molen" en de vereniging „Het Nederlandsche Wegencongres." In december 1939 werd hij benoemd tot lid van het dagelijks bestuur van de ANWB, in welks commissie wegen en verkeer hij reeds sinds 1958 zitting had. Tevens maakt hij, sedert 1960, deel uit van de gemengde commissie ANWB/ KVNWV, die zich onder meer ook bezig houdt met de recreatie op en aan het water. De heer P. F. Zimmerman, oud-voor zitter van de ANWB, die sinds het over lijden van mr. Offerhaus met het waar nemend-voorzitterschap van de ANWB was belast, blijft als vice-voorzitter zijn plaats in de leiding van de bond behou den. GILZE-RIJEN. 18 dec. Bij een frontale botsing tussen twee personen auto's op het punt. waar de rijksweg Tilburg-Breda en de Oosterhoutseweg elkaar kruisen is gistermorgen de 68- jarige mevrouw W. M. Hopstaken uit Hoeven gedood. Drie personen werden vrij ernstig gewond, namelijk de bestuur der, de 60-jarige J. H. uit Roosendaal, zijn even oude vrouw en de 82-jarige P. H. uit Hoeven. Het ongeval gebeurde, toen de auto, waarin zij zaten, bij het passeren van een stilstaande personenauto die had voorgesorteerd om linksaf te gaan, in botsing kwam met een tegenligger. Bei de auto's werden zwaar beschadigd. De vijf inzittenden van de tegenligger ble ven nagenoeg ongedeerd. ALMELO. De 79-jarige G. J. Leus is gistermiddag bii het oversteken van de Van Regteren Limpurgsingel (een deel van rijksweg 36) door een auto ge grepen. De bejaarde man werd zo ern stig gewond, dat hij kort daarna ter plaatse overleed. ZEIST In het ziekenhuis alhier is gisteravond de 5-jarige Marceiline Mulder overleden. De jongen was des middags, toen hij alleen de drukke Utrechtse weg bij zijn woning overstak, door een bestelauto aangereden en ern stig gewond. 99 99 DEN HAAG, 18 dec. De fregatten „Evertsen" en „Kortenaer" zullen bin nenkort ingevolge een beschikking van de minister van Defensie van de sterkte van de zeemacht worden afgevoerd. Aangenomen mag worden, dat ze voor de sloop zullen worden verkocht. Met de „Evertsen" en de „Kortenaer" zullen de laatste ex-tor pedoboot jagers de marine verlaten. Beide schepen werden in 1941 in Enge land gebouwd. De „Evertsen" werd op 1 februari 1946 bij de Koninklijke Mari ne in dienst gesteld. Tot 1957 heeft het als torpedobootjager dieri-4 gedaan. Dezer dagen verscheen de Kerstman op ons televisie scherm en mijn zoon raak te op slag in een plezierig soort paniek. Hij dacht namelijk dat Sinterklaas op zijn schreden was te ruggekeerd, met alle ge volgen van dien. Ik heb hem dat misverstand onmiddellijk uit het hoofd gepraat. En ik ben van meet af aan drastisch te werk gegaan. „Luister nou eens goed", zei ik dus, „de Kerstman is gewoon een verklede vent." Er viel een pijnlijke stilte. Toen vroeg hij: „En komt-ie ook uit Spanje?" Hij greep zich kennelijk aan de laat ste strohalm vast. „Neen," zei ik zonder meedogen, „hij komt uit de Noordpool." De kennis van mijn zoon om trent geografische wederwaardigheden strekt nog niet erg ver en hij vroeg dus: „Hebben ze daar ook winkels?" „Neen," antwoordde ik, „alleen maar sneeuw en ijs." Nu is hij daar nauwelijks bewust een dolle liefhebber van en hij wilde dus onmiddellijk naar de Noordpool. En dan mocht de Kerstman gerust hier blijven. Nieuwe moeilijkheden dus; want een retourtje-Noordpool zit er vooralsnog niet in. Enfin, ik ben er wel in geslaagd hem op de plek rust te doen houden. Maar ik had hem een geloof afgenomen; daar moest ik iets tegenover stellen. Ik schakelde dus bonafide over op de herders, die bij nachte in het veld la gen, op de engelen en op de os en de ezel. Als sluitstuk gebruikte ik de Drie Koningen. „Dié brachten cadeautjes mee," riep mijn zoon geestdriftig. „Ja," zei ik, „voor het Kindje." Stilte. Toen vroeg hij: ,,En de Kerstman dan?" Een mens hoeft maar te geloven. (Advertentie) ROBIJN; een verfijnde combinatie van ananas parfait met amandel, f. 1.20 p. 100 gr. DEN HAAG, 18 dec. Staatssecre taris Gijzeis wil de voorkeursdagen in de opruimingstijd handhaven. Deze voorkeursdagen worden zowel door de vaste klanten als door de verschillende winkeliers op prijs gesteld. Aldus blijkt uit de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het wetsontwerp tot wijziging van de uitverkopenwet 1956. De voorgestelde wijziging is van tech nische aard, zo wordt gezegd, en laat de uitverkopenwet in principe onaange tast. Van de voorgestelde wijziging in de wet verwacht de staatssecretaris van Economische Zaken, dat de wet beter aan haar doel zal beantwoorden. BEVERLY HILLS, 18 dec. (Reuter) De Amerikaanse toneel- en filmac teur Thomas Mitchell is op zeventigja rige leeftijd aan kanker overleden. Hij maakte zijn debuut in 1913. Mitchell speelde onder meer in „Lost Horizon", „Gone with the wind" en „Stagecoach". Hij won een Oscar voor zijn rol van Doc Boone in deze laatste film. (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij DE OLVEH geborgen. Wsïl, Een Weense bouwstenenfirma liet deze vrachtwagen speciaal voor haar bedrijf maken. Wanneer de wagen niet geladen is kan men er onder door lopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5