Nederlanders op goede voet met de Indonesiërs Bet Papoea-nationalisme is zeker nog niet dood M Hervorming Hogerhuis voor weerbarstige edelen Ook rechten voor dames van adellijke afkomst? ZONNEN OP DE PROMENADE DES ANGLAIS i Macmillan ontmoet Kennedy De twee staatslieden hopen samen te gaan zwemmen Groots karakterspeler D Minister Schroder in Parijs Frans- Westduitse samenwerking wil nog niet vlotten Regering van ex-militairen VEEL CONTACTEN OP NIEUW-GUINEA COGNAC CHATEAU PAULET OP BAHAMA-EILANDEN BIJ DE DOOD VAN CHARLES LAUGHTON Alles aan hem is altijd meer dan levensgroot geweest De Gaulle houdt EEG-deur voor Londen nog dicht Harold Macmillan als vocalist op rock 9n roll-plaat CHEFAROX b r> P. Platteel in Ede geïnstalleerd I Weet u wat lekkcf Isï A HET FUNDAMENT VAN UW VERMOGEN Zuid-Rhodesië Maagklachten? Missiebisschoppen na jaren in Nederland Benoeming Overleden Ambtsaanvaarding s DINSDAG 18 DECEMBER 1962 PAGINA 9 <Van V.S.OP. Chatea» He? H Sde Ca>SnaadezSeie -toespraak tot -de ge" tnet 't exclusieve blauwe toicronite filter II i ifi* p<-.„ memméi MËÈÊÊÊÊmmmB lÊÊÉMÈmmi mm De ENIGE JENEVER met het waatborgzegelvandestad Schiedam. De énige wat je noemt „ouderwets- goede"' jenever. De énige, die nog op de originele manier onder waar- borgzegel uit MOUT wordt bereid. Vraag uw leverancier oude of jonge "Wittkampf enproef het verschil I Oude jenever f. 9.— per 1/i L Jonge'jenever f. 8.85 per 1/l L Alleenverkoop: JOHS. VRIJMOED ZONEN N.V- SCHIEDAM SEDERT 1776. Gemoedelijk Lastig Macmillan onze correspondent in Hollandia) et enige verbazing, maar ulter aard met veel enoegen kunnen de mensen van de Verenigde Naties op Nieuw-Guinea steeds j?eer constateren, dat Indonesiërs en elk anders eigenlijk heel goed met 'kaar overweg kunnen Na aanvankelijk at aarzelingen kort na de overdracht, l®en de eerste Indonesiërs hier binnen ®Sonnen te komen, wordt nu de om- ak steeds vriendschappelijker. Zelfs aet feit dat de Indonesiërs hierheen ko- 5f'a om de werkzaamheden van de Ne- Jpflandcrs over te nemen, en dat zij at proces nog proberen te bespoedi- |.eo, doet daaraan niets af. Het is weer jjls vanouds: terwijl op officieel niveau verhoudingen nog moeilijk liggen «at op persoonlijk niveau alles prima. VPvallend is ook dat veel Indonesiërs 'h privé-gesprekken het verlangen naar .0ren brengen, dat de betrekkingen ."ssen Nederland en Indonesië nu einde lik normaal zullen worden. Er is spra- Advertentie) Appellation Controlée 5JTEAU PA$£ cognac ^TEAUP^#1 'INE C IMPORTEUR: ANDRÉ KERSTENS NV -TILBURG ken van een duidelijk verlangen in die richting, een begrijpelijk verlangen ook, want veel van deze Indonesiërs hebben nog familieleden of vrienden in Neder land. Zij hebben bovendien door hun opvoeding en verleden een binding aan de Nederlandse taal en cultuur en zij willen de goede dingen van vroeger graar terugvinden. Over het streven van president Soekarno om Indonesië een eigen gestalte te geven wordt ver schillend geoordeeld door de Indone siërs hier, al koestert men algemeen kennelijk veel bewondering voor de In donesische president. Algemeen ver wacht men dat hij ruimte zal scheppen voor normale betrekkingen met Neder land en vooral met de Nederlanders. Op officieel niveau loopt de zaak nog niet zo vlot. Wel zijn de post-, tele graaf- en telefoonverbindingen tussen Nederland en Indonesië (en ook tus sen Indonesië en Nieuw-Guinea) her steld, maar dat is dan ook eigenlijk alles. Algemeen wordt aangenomen dat UNTEA-administrateur dr. Djalal Ab- doh van secretaris-generaal Oe Thant opdracht heeft gekregen te trachten een herstel van de diplomatieke be trekkingen tussen Nederland en Indo nesië te bewerkstelligen en dat hij daarover overleg heeft gepleegd in Den Haag en Djakarta. Tot tweemaal toe, respectievelijk in intervieuws met Uni ted Press en met het ANP, heeft hij in november verklaard helemaal niet verbaasd te zullen zijn, als de diplo matieke betrekkingen „nog deze maand" hersteld zouden worden. Maar zijn voorspelling als men het zo noemen mag kwam niet uit. Intussen neemt de Indonesische invloed op Nieuw-Guinea dagelijks toe. Steeds meer Indonesische ambtenaren komen binnen om de opengevallen plaatsen te bezetten. De Garoeda Indonesian Air ways onderhoudt tweemaal per week een verbinding tussen Djakarta en Biak en per 1 januari zal men het werk van de Kroonduif op Nieuw-Guinea geheel gaan overnemen. Alle eigendommen van de Kroonduif (vliegtuigen, kantoren, hui zen, hotel, auto's enz.) zijn daartoe aan de GIA overgedaan, met uitzondering slechts van de oude Dakota's die Indo nesië niet wilde en die nu naar Neder land zullen terugkeren om voor vracht vervoer gebruikt te worden. Alle Neder landse personeel 'van de Kroonduif zal door Indonesisch worden vervangen. Ook is in Hollandia reeds een Indo nesisch restaurant geopend, terwijl de zer dagen een Indonesische boekhandel opengaat. Per 1 januari zullen bijkanto ren van de Bank Indonesia en van het (Van onze Londense correspondent) Ï-ONDEN, 18 dec. Er zijn de laat- rje jaren een aantal gevallen geweest i?" leden van het Britse Lagerhuis [/'e. dank zij het overlijden van een rdelljjke vader, hun Lagerhuiszetel [Jjoesten prijsgeven, omdat het lid maatschap van het Lagerhuis niet ver- jligbaar is met de adelstand, welke ratste automatisch zittingsrecht ver ent in het erfelijk Hogerhuis. Het meest bekende geval was dat Van Anthony Wedgwood Benn, die het Lagerhuis moest verlaten toen hij *Ün vader, burggraaf Stansgate. op- Volgde in diens adellijke rang. Dank vooral zij dit laatste geval benoemde de regering een comité, bestaande hit leden van de beide huizen van bet parlement. jLit comité heeft nu verslag uitge- kTfoht, waarin o.m. de volgende aan- L^velingen worden gedaan: edellieden Jfboren het recht te verkrijgen om iiS?r be duur van hun leven hun adel- ,vke rang en privileges prijs te geven, U-tgeen hen in staat zou stellen zich fkndidaat te stellen voor een Lager- Jhszetel: het recht tot afstand zou j'et slechts behoren te worden ver- ^eld aan personen die in de toekomst jw) titel zullen erven, maar ook aan lif1 die reeds gedwongen zijn geweest lkjpen hun zin op te volgen in een adel- rang: vrouwen die krachtens per- Va blijk erfrecht (dus niet tengevolge (jjA huwelijk met een edelman) deel k_i aken van de Britse adel. behoren tutrecht te verwerven zitting te ne- 5b in het Hogerhuis. «Rvfb bet ogenblik is Je situatie zo dat dame, die voor de duur van haar sta®b leven in de niet-erfeUjke adel- •hftn .wordt verheven, zitting kan ne- *W 'n bet Hogerhuis, terwijl dames terp a<leliiike rechten welke soms da- tif,®" vanaf de middeleeuwen, geen zit- bunnen nemen, fivpbien de regering de aanbevelingen tyfl ernt en bier zal nog heel wat Sgjioverheen gaan zou een interes- 'le situatie kunnen ontstaan. De twee 18 dec. Gisteren is dr. P. J. oud-gouverneur van Neder- Va^hLNieuw-Guinea v5rf VY'^'w-Guinea, als burgemeester b® r~a® geïnstalleerd. De buitengewo- a°bl6Hj ver£adering. waarin dit ge- Soop bo werd ondermeer bijgewoond staatssecretaris van Binnen- >Jh ,rken- mr. Th. M. Bot. uur gtJintreïHtsr jriaiuccj Pat, overgang van het gouverneur- kSconti aa!" l)et burgemeesterschap geen ?b,an buiteit in zijn gevarieerde loop- jjêrit op bij mocht terugzien, be- 1 f 5at baf'°°P van de installatie begaven h?3iK(1 rKemeestersechtpaar en de ge- mester D>ch naar de Paasberg. Burge- ih de ^'ftteel legde daar een krans l-i, de in van het mausoleum, waar- J16' verzet gevallen Edenaren 'o»b* bp If »rouw P'atteei legde een KesnL, monument voor in de oor- uvelde Edese militairen. burgemeester Platteel personen, die het meest in tel zijn voor de opvolging van Macmillan als premier, zijn edellieden, namelijk de ministers Lord Home en Lord Hails- ham. Indien zij hun titels prijs zouden kunnen geven, zouden zij beiden terug kunnen keren naar het Lagerhuis en derhalve in aanmerking kunnen komen voor het opvolgerschap. persbureau Antara v/orden geopend. De eerste zending handelswaar uit Indo nesië (300 ton suiker) is ook reeds met een Indonesisch schip op Nieuw- Guinea gearriveerd. Bij deze opsomming mag niet worden vergeten de in Hof landia-Binnen geopende Indonesische universiteit, waar op de lijst van de ge geven colleges vakken als „Nationale geschiedenis van Indonesië" en „Pant- jasila-Manipol" een belangrijke plaats innenemen. (De Pantjasila is bet grond beginsel van de Indonesische staat, even als het politieke manifest Manipol opgesteld door president Soekarno. De Papoea's houden zich nogal rus tig onder de „Indonesianisering" van hun land. Dat komt natuurlijk ook door dat de Papoea-delegaties, die naar In donesië zijn geweest, met nogal gun stige indrukken terugkeerden. Vele Pa poea's zjjn ook reeds voor studie naar Djakarta vertrokken, zodat de ban den nauwer worden. Toch is het Pa- goea-nationalisme zeker nog niet dood. [et feit dat enige Indonesische mili tairen ruzie zochten met Papoea's die uitdagend de Papoeavlag voerden, zet te kwaad bloed, maar de meerderen van die Indonesische militairen zijn daar streng tegen opgetreden. Van In donesische zijde stelt men zich nu meer op het standpunt: laat die Pa poea's maar met hun vlag, hoe min der we er tegen doen hoe eerder het over is en desnoods erkennen we hem als provinciale vlag. En dat systeem blijkt te werken. In zijn toespraak bij de sluiting van de Nieuw-Guinea Raad op 5 december heeft administrateur dr. Djalal Abdoh overi gens, voor het eerst sinds de UNTEA aan het bewind kwam, gezorgd voor een officiële uiteenzetting over het ak koord en bet zelfbeschikkingsrecht. Tot dat ogenblik was daar nog niets aan gedaan. Dr. Abdoh sprak duidelijk als zijn me ning uit, dat de leden van de Nieuw Guinea Raad ten aanzien van het zelf beschikkingsrecht 'n taak hebben. Maar er is natuurlijk niemand die gelooft dat de keus bii het beloofde referendum van 1969 een andere dan Indonesië zal zijn. Het feit dat in korte tijd van VN- bestuur de Indonesische invloed zich reeds enorm heeft uitgebreid het feit ook dat na het VN-bestuur nog zes jaar Indonesisch bestuur zullen volgen, spreekt in dit verband zeer duidelijke taal. (Advertentie) IN SS J.N3> P. LORIllARD NEW YORK (Advertentie) In heel West-Europa, ook in het grootste gedeelte van Frankrijk, was het dit weekeinde bar slecht weer. Maar natuurlijk niet in Nice, waar de mensen, zij het met hun jassen aan, op de Promenade des Anglais genoten van de zon. NASSAU (Bahama^ilanden)18 dec. (Rtr) President Kennedy en pre mier Macmillan ontmoeten elkander vandaag op het vliegveld van Nassau, de hoofdstad van de Bahama-eilanden. Morgen beginnen zij hun besprekingen op het terrein van de Lyford Cay Club. Kennedy verblijft in Nassau in de woning van de Canadese fabrikant J.- P. Taylor, stichter en voorzitter van de Lyford Cay Club. Macmillan en zijn geselschap namen hun intrek bij me vrouw Robert Holt, de weduwe van een andere Canadese fabrikant. Kennedy en Macmillan hopen dat zij tijd kunnen vinden om samen te gaan zwemmen. De president wil ook graag op de visvangst gaan. Er zijn twee snelle jachten voor de staats lieden beschikbaar, voor het geval zij hun besprekingen willen afwisse len met een tocht op de Atlantische Oceaan. Langs de kust van de Bahama-eilan den bevinden zich koraalriffen. Op de eilanden zelf groeien onder meer palm bomen. De eilanden worden een „ide aal oord voor een rustige beoefening van de diplomatie" genoemd. Leden van de Amerikaanse geheime dienst, Britse mariniers en de plaat selijke politie hebben strenge voor zorgsmaatregelen genomen om de vei ligheid van het Amerikaanse staats hoofd en de Britse regeringsleider te waarborgen. LONDEN. (UPI) Voordat hij gis- teravond vanaf het Londense vliegveld naa^ de Bahama-eilanden vertrok, leg- Macmillan een korte verklaring af. Hij zei ervan overtuigd te zijn met Kennedy „een weg door de moeilijkhe den te zullen vinden" pn dat het „on deronsje" met Kennedy noodzakelijk is om de verhouding Oost-West in de periode na de Cubaanse crisis „door een nieuwe bril te bekijken". De Britse premier zei, dat het Wes ten een koers moet bepalen „in het licht van de grote gebeurtenissen die in Azië hebben plaatsgevonden". Hij doelde daarmee op de steeds breder wordende kloof tussen de Sovjet-Unie en communistisch China en het Chi nees-Indische grensgeschil. (Advertentie) (Van onze filmredactie) e op 63-jarige leeftijd overleden acteur Charles Laughton mag tot 's werelds grootste karakterspe lers worden gerekend. In de loop van zijn langdurige carrière, die kort na de eerste wereldoorlog begon, heeft hij de meest uiteenlopende types ge speeld, van de meest wreedaardige schurken af tot de zachtaardigste men sen toe. Alleen de ondernemende held is er, zoals hijzelf meermalen erkende, nooit bij geweest: „Ik ben dik, maar ik heb me er nooit dik over gemaakt". Ir, zijn jeugd was Laughton voorbe stemd om het hotel van zijn vader te gaan leiden. Zijn opleiding tot het hotel vak werd echter onderbroken door de eerste wereldoorlog. Hij nam dienst, doch werd bij een gasaanval aan het front ernstig gewond. Terug in zijn ge boorteplaats Scarborough, inviteerde ntj een amateurgezelschap in het hotel van zijn vader om later met dit gezelschap mee te trekken. In 1925 ging hij aan de Royal Academy of Dramatic Art in Londen studeren, waarbij hij al spoedig de Bancroft Gold Medal verwierf, de hoogste onderscheiding voor amateur toneelspelers. Het eerste stuk, waarin hij optrad als beroepsacteur was „The Govern ment Inspector". Hij speelde er een bescheiden rolletje in, dat niettemin het begin werd van een glansrijke carrière. Edgar Wallace schreef een toneelstuk speciaal voor Laughton, die er een Amerikaanse gangster in uitbeeldde. ,,On the spot" heette dit stuk en Laugh ton speelde zijn rol zo voortreffelijk, dat de filmindustrie zich voor hem ging in teresseren. Hjj trad achtereenvolgens op voor de film in Engeland, Frank rijk en tenslotte in Amerika, waar hij zich in 1939 vestigde. Pas in 1950 ver wierven hij en zijn echtgenote, Elsa Lanchester, het Amerikaanse staatsbur gerschap. „Ik kon", zo verklaarde hij later naar aanleiding van zijn naturali satie, „moeilijk voor onbepaalde tijd de gi st blijven in een .andermans huis". Charles Laughton, de strandvonder in „Vessel of Wrath", de butler in „Rug- gles of Red Cap", de koning in „Henry VIII" en de advocaat in „Getuige a chargi", heeft altijd een grote bewon dering gehad voor Gary Cooper, die hij zich tot voorbeeld had gekozen: „Na Chaplin is hij de beste filmacteur. Iede re beweging heeft hij onder controle. Cooper is een rasartiest". In het dagelijkse leven was Laugh ton een eenvoudige, gemoedelijke man, wat verlegen en onzeker in de omgang met vreemden, erg op zijn gemak gesteld en opzettelijk noncha lant in zijn kleding. Hij was een op recht liefhebber van de natuur. Voor dat zijn ziekte hem aan zijn kamer kluisterde, zag men hem vaak in de omgeving van Hollywood rondschar relen, zijn kolossale lichaam meesle pend tussen de bloemen door, een pet schuin op het geweldige hoofd, in een hemd, waarvan altijd één van de boordpunten de lucht instak. Hij kon uren wandelen om de eerste bloeien de bloemen van het nieuwe seizoen te zien en kon in vervoering raken over de eerste crocus. Voor kunst, in welke vorm ook, had hij grote belangstelling. In zijn huis vindt men schilderijen van Utrillo, Ce zanne en Renoir. Hij heeft eens een Renoir gekocht voor 35.000 dollar ën weigerde het stuk te verkopen, zelfs toen men hem een bod van 150.000 dollars deed. In de studio was er van zijn gemoe delijkheid echter niet veel te merken. Voor de regisseurs is hij nooit een ge makkelijke speler geweest. Alfred Hitchcock zei van hem: „Regisseurs kunnen een film met Laughton niet regisseren. Het beste, waarop ze kun nen hopen is, dat ze een kans krijgen als scheidsrechter te fungeren". Laughton had één van de meest ex pressieve gezichten, die de film en het toneel ooit hebben gekend. In rust was het nietszeggend, haast vormloos als een rubberbal. Maar zijn vollemaans gezicht kon op commando elke wille keurige emotie tot uitdrukking brengen. In de loop van de jaren heeft hij zijn Eubliek ervan weten te overtuigen, dat ij de verminkte soldaat was in O'Ca sey's „Silver Tassie", de strenge va der van de invalide dichteres in „The Barretts of Wimpole Street" en ver der Rembrandt, Galilei, keizer Claudius en de waanzinnige geleerde in een stuk van H. G. Wells. Het heeft weinig zin, alle grote rollen, die hij on zijr. naam heeft staan, hier nog eens op te sommen. Zijn grootste bevrediging echter vond hij de laatste jaren van zijn leven in zijn optreden als verteller. Dan las hij voor uit de Bij bel, Shakespeare, Dickens, Shaw en Thur- ber. In die hoedanigheid heeft hjj alle records in de Verenigde Staten geslagen. Door al zijn gedaanteverwisselingen heen, is Laughton altijd de opvallende figuur gebleven met een heel eigen in dividualiteit. Er zijn mensen, die vin den, dat alles aan hem wat overdre ven was. Maar daarop zou men kunnen zeggen, dat Laughton zelf, zowel geeste lijk als lichamelijk, altijd meer dan le vensgroot is geweest. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 18 dec. Op de ontmoeting De Gauile-Macmillan, waarvan deze iratste meer onverrichterzake huis waarts lijkt te zijn gekeerd dan hier aanvankelijk werd vermoed, zijn zon dagavond op de Quai d'Orsay bespre kingen gevolgd tussen de Franse mi nister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, en zijn Duitse ambtge noot Schroder over de middelen tot ontwikkeling van de De Gaulle zo bijzonder dierbare Frans-Duitse sa menwerking. Deze besprekingen wer den in de loop van gisteren voortgezet en beëindigd. Uit hetgeen over deze besprekingen bekend is geworden, is men geneigd af te leiden dat merk waardige omstandigheid deze door De Gaulle nagestreefde entente cor diale, nu een Frans-Duitse, aan Duitse zijde op enige gereserveerdheid blijft stuiten. Zo lijken de Duitsers vast te hou den aan hun voorkeur voor een zo soepel mogelijk bilateraal kader voor de Frans-Duitse betrekkingen, zon der dat zij zich willen verbinden tot periodiek vastgelegde ontmoetingen tussen de beiderzijdse regeringshoof den en ministers. Zij wensen deze ontmoetingen afhankelijk te stelen van „de opportuniteit". Met andere woorden: de Duitse regering lijkt, anders dan de Franse regering, wei nig geporteerd voor straffe institutio nalisering van de samenwerking. Het is in dit verband ook niet zonder betekenis dat de Franse regering de concessie heeft moeten doen van uitdrukkelijke vermelding, dat de Frans-Duitse samenwerking zich zal afspelen binnen het Europees en Atlantisch kader. Voor wat betreft de culturele uit wisseling en samenwerking bijvoor beeld Frans als eerste verplichte bui tenlandse taal op het Duitse leer plan verwijst de Duitse regering naar de zeer grote moeilijkheid, die voo het aangaan van een Frans- Duitse overeenkomst voortvloeit uit de door de diverse landen van de bonds republiek genoten autonomie op cultu reel en onderwijsgebied. En wat be treft de militaire samenwerking, de bestaande plannen zijn enigszins in de lucht komen te hangen doordat Bonn momenteel geen volwaardige minister van defensie bezit. Al met al schijnt het voornaamste resultaat van deze jongste Frans- Duitse besprekingen te zijn geweest, dat de twee bestaande commissies „ad hoe", een Franse en een Duitse, opdracht hebben gekregen tot de op stelling van een rapport over de Frans-Duitse samenwerking, ter voor legging aan generaal De Gaulle en bo. dskanselier Adenauer, wanneer deze laatste in de tweede helft van januari in Parijs op bezoek zal zijn. Hetgeen generaal De Gaulle en bonds kanselier Adenauer daarna overeen zullen komen zou vervolgens niet vast gelegd worden In een ratificatie be hoevend verdrag, maar in een door de president en de bondskanselier onder tekend document. LONDEN. 18 dec. (UPI) Premier Harold Macmillan is de vocalist op een rock 'n roll-plaat welke in Engeland furore maakt. De basis voor deze plaats is gelegd op het congres van de Britse Conservatieve partij deze zomer, toen Macmillan de aarzeling van de Labour-partij wat be treft het innemen van een standpunt ten aanzien van de Euromarkt, illu streerde met het oude liedje „she didn't say yes". Op zijn gebruikelijke plechtige wijze, citeerde Macmillan het eerste couplet: „Sfhe didn't say yes, she didn't say no, „She didn't say Come and she didn't say go." De redevoering werd op de band ge zet en uitgezonden en zij trof het oor van Nicholas Luard, een van de men- sen van „Private Eye", een Brits sa tirisch tijdschrift. Luard haalde er een koortje en een band bij en zette de stem van Mac millan tegen een rock 'n roll achter grond. „Die jongen heeft een bijzondere stem. We kuitnen de verkoop van de plaat niet bijhouden met de produktie", aldus Luard. De reactie van de premier is niet bekend. SALISBURY, 18 dec. (Rtr) Win ston Field, de nieuwe premier van Zuid-Rhodesië, wiens Rechtse Front bij de verkiezingen van vorige week een -absolute meerderheid behaalde, heeft gisteren een kabinet van acht minis ters bekendgemaakt. Het zijn allen oud-militairen. Vier van hen zijn in Engeland geboren. Field wil de blanke suprematie handhaven. In een hoofdzakelijk door Afrikanen gelezen dagblad wordt de politiek van het Rechtse Front „weerzinwekkend" genoemd. Het front heeft volgens het blad de verkiezingen gewonnen door het propageren van de blanke supre matie en door zich openlijk uit te spre ken tegen progressieve maatregelen om de rassen tot elkaar te brengen. De blanken hechten meer waarde aan hun eigen welzijn dan aan de vriend schap van de stemloze massa, waar mee zij het land delen, aldus het blad. (Advertentie) voor blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand Grijpen we nu nog even terug op de in de aanvang vermelde ontmoe ting De Gaulle-Macmillan. In zijn buitenlandse politieke hoofdartikel schrijft hierover de liberale Monde, dat het aan Franse zijde een zeer goede indruk heeft gemaakt, dat de Britse premier thans bleek terugge komen van zijn nog in juni te Champs ingenomen standpunt, dat het westen in het Duitse probleem de Sovjet-Unie tegemoet moest tre den met een initiatief tot onderhande len. Deze verandering van toon van Macmillan was overigens niet genoeg om het Franse s'aatshoofd zijn globale positie, wat betreft de Britse kandida tuur voor de EEG, te doen herzien. Naar de mening van De Gaulle hadden de Engelsen het zelf in handen gehad als zij deel hadden willen nemen aan de onderhandelingen, die geleid hebben tot het Verdrag van Rome. Maar op dat moment probeerden zij de afslui ting ervan te verhinderen en vervol- fens er de oorlogsmachine van de luropese Vrijhandelszone tegen op te richten. Vandaag stellen zij de misluk king vast van deze politiek en bekeren zij zich tot Europa. Dat is geen reden om te hunnen gunste de tussen de Zes gesloten accoorden te wijzigen. Het is aan Engeland om zijn contributie te betalen en niet aan de andere om zijn medewerking te betalen. Tot zover de Monde over De Gaulles zienswijze, waarvan het blad nog schrijft dat Macmillan "iet de laatste is om er begrip voor op te brengen. Maar Macmillan had niette min te Rambouiilet wel de behulpzame hand willen vinden die hem zou heb ben geholpen een bijzonder glibberige passage te nemen. „Generaal De Gaulle evenwel", aldus besluit het biad, „lijkt nog niet bereid het gebaar te maken dat van Washington tot Rome velen van hem verwachten." (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 18 dec. Twee Bra bantse missiebisschoppen, die om het door hen aanvaarde Indonesische staatsburgerschap lange tijd met in Ne derland konden terugkeren, zijn thans in hun geboorteplaatsen luisterrijk ont vangen. Het zijn mgr. Van den Tillaart SVD, bisschop van Timor, die in Veghel geboren is, en mgr. L. van Kessel SMM, bisschop van Sintang op Sumatra, die uit Vlijmen afkomstig is. Beide bis schoppen hebben het Concilie bijgewoond en hebben nu van de gelegenheid ge bruik gemaakt om even bij hun familie leden terug te keren. UTRECHT, 18 dec. Op 86-jarige leeftijd is overleden de heer P. F. Kie- ven, oprichter, oud-hoofddirecteur en ge delegeerd commissaris van „De Verze- dus". Bovendien was hij commis- zekeringsmaatschappij ,,St. Willi bror- brordus Bovendien was hij commis saris van de assurantiemaatschappij „De Nieuwe Prudentia". DEN HAAG, 18 dec. Bij KB is met ingang van 1 januari benoemd tot burgemeester van Didam de heer N. yiaar te Waalwijk (r.-k., K.Y.P.); se- czrt 1952 secretaris van Waalwijk. Voorts is de heer J. G. T. Bouwens benoemd tot burgemeester van Itteren (r.-k., K.V.P.); de heer Bouwens is thans hoofdcommies ter secretarie te Munstergeleen. Tot burgemeester van Reeuwijk is benoemd jhr. mr. W. H. D. Quarles van Ufford r.H„ V.V.D.). Jhr. Quarles van JJfford was hoofdcommies, plaatsvervangend hoofd van het bureau kabinetszaken van het ministerie van Binnenlandse Zaken. UTRECHT, 17 dec. „Land van wijkende grenzen" was de titel van de oratie, waarmee prof. dr. J. B. Tho mas vanmiddag het ambt aanvaard de van gewoon hoogleraar in de facul teit der wiskunde en natuurweten schappen aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de biofysica. Prof. Thomas was voor zijn benoe ming lector in de biofysica in Utrecht. Vele jaren werkte hij als plantkundi ge bij 's lands plantentuin in Buiten zorg op Java. Zijn studie aan de Utrechtse universiteit beëindigde hij in 1939 met een promotie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9