Uitvoerig dispuut over teelt- recht voor jonge kwekers Huiveringwekkend spel van CENTRUM in „De Meiden' 'N KAARS HENRI BENDE HENRI BENDE Mr. J. Bijnen geïnstalleerd als rechter in Haarlem Zestig jaar in breekbaar vak Volksdansen in Haarlems Doelen BLOEMWERK B TAXI 13000 Beslissing over uitbreiding aangehouden tot 1963 De zielsangst van een gekwelde in een chaotische wereld H. Divendal ridder Gregoriusorde EUN's WOENSDAG 19 DECEMBER 1962 pagina 2 Produktschap voor Siergewassen Kerst-grammofoonplaten VAN DEN BERG Voor Haarlem e.o. Films Toneel Muziek Diversen Cabaret Tentoonstellingen Burgerlijke Stand Haarlem BRIXON jm Gen. Cronjéstraat 44 Feestmiddag en -avond KAB-Zamdivoort HAARLEM, 19 dec. De voor stelling van „De Meiden" van Jean Genet aan welk stuk wij in ons blad van vrijdag reeds een korte beschouwing hebben gewijd is een belevenis geworden. De toneelgroep „Centrum" is erin ge slaagd de wereld van de verwor penen, de wereld van Jean Genet, op aangrijpende wijze tot leven te brengen en dat is geen geringe verdienste. Helaas zijn te weini gen daarvan getuige geweest. Ook al daarom, omdat men hier kennis kon maken met een vorm van to neelschrijven die in toenemende mate door de hedendaagse schrij vers wordt toegepast. Genet be hoort tot de belangrijkste der hedendaagse schrijvers. En door de onthullende wijze, waarop hij het wezen van de mens benadert, èn door zijn zuiver dramatisch schrijverstalent. Dansavond „Rond de Twintig" te Halfweg-Zwanenburg wmmm Keiler Macdonald Sifcillde Armeau Heemstede Voor met Kerstmis ALLEEN Gierstraat 75 Haarlem Telefoon 14858 Goudse kunstenaars in de Waag Hoogovens keerden f 1100 uit voor goede ideeën Waterstanden DEN HAAG, 19 dec. De verstrek king; van het teeltrecht aan jonge bloem- en bollenkwekers is op de open bare bestuursvergadering van het PVS, die dinsdagmiddag in Den Haag werd gehouden, een punt van vrij uitvoeri ge besprekingen geweest. In feite zat de zaak al in de bekende kannen en kruiken, toen vlak voor de vergadering een brief binnenkwam van de Katho lieke Nederlandse Boeren- en Tuinders- bond. De Bond deed nl. een aanvul lend voorstel, omdat in de verordening zoals het PVS wilde vaststellen, de nieuw erkende bloemkwekers die in het verleden deel hebben uitgemaakt van een vennootschap onder firma niet voor verstrekking van teeltrecht In aan merking komen. Daarin schuilt naar de mening der Bond een zekere onbil lijkheid. Men stelde, dat een niet gering aan tal ondernemers in de bloemisterij vaak (Advertentie) Voor een grote sortering naar ZIJLSTRAAT 87 - TELEFOON 11110 CINEMA PALACE: Slavenopstand in At lantis, 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: De duivelse dr. Mabuse, 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. LIDO: Poker om liefde, ontoelaatbaar. LUXOR: Boccaccio 70. strikt volw., dage lijks 2 en 8 uur. REMBRANDT: Verrader in opdracht, 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur; do. 7 en 9.15 uur: Breakfast at Tiffany's (t.b.v. actie „Stille Nood". ROXY: ma. t.m. do.: 13 West Street, volw. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Der Rosenlkavalier, 14 jr., 2 en 8 uur. Donderdag 20 december Stadsschouwburg, 8 uur: Tonee trum met „Maribel" van Miguel Regie: Luv Lutz. In de hoofdrollen: Ina van der Miolen; Piet Romer en Nell Knoop, Cen- 'ihura. Raamsingel 5. Iedere' Woensdag 19 december Concertgebouw, 8 uur: Concert door de Christelijke Oratorium Vereniging Haarlem o.l.v. George Robert, m.m.v. J. Waayer, tenor: H. van der Leeuw, bariton: het N. Ph. O. en het jongenskoor van de Koor school St.-Bavo. Aan het orgel: J. Schou ten. Programma: Liszt, Berlioz en Honeg- ger. Donderdag 20 december Rest. Brinkmann, 12 uur: Wethouder J. A. Happé over „Het Haarlemse Structuur- en Saneringsplan" voor de Nederlandse Mij. voor Nljverheid en Handel. „Adam en Eva" avond 82 uur. Frans Halsmuseum. Werken uit de Haar lemse School van de 16e tjn. 19e eeuw. Bijzondere collectie werken van Frans Hals Dagelijks 10—5 uur; zo. 1—5 uur. Teylers Museum. Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse Italiaans» en Franse school, 16e t/m 19« eeuw Foe- sielen, natuurkundige instrumenten Dage lijks 11-5 uur Eerste zondag van de maand van 1-6 uur. Blsachoppelljk Museum, Jansstraat 78 Oude religieuze kunat, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken Van 10-12.30 en van 1.3U5 uur (behalve maandag) Zon- en feestdagen 25 uur Kunstcentrum „De Ark'- Nieuw Heilig land 1-3. Expositie Jan Hoogervorst en Wam van Dam t.m 28 december. Vleeshal. Tot 31 Januari, behalve in de kerstvacantles: „Bestuurde trillingen", ten toonstelling over electricitelt en electro- nica. De Waag, Damstraat. Ultwlssellngsten- toonstelling Goudse Kunstcentrum „Burg vliet", In verenigingsgebouw van het ge nootschap „Kunst zij ons doel", t.m. 28 december. „In 't goede uur", Korte Houtstraat 1. Expositie van tekeningen en aquarellen van Rudolf Bruyn. BEVALLEN van een zoon: 17 dec.: J. van Tatenhove-Smit; S. van Oeffel- Makkes van der Del; J. W. Schouw- Tujn. BEVALLEN van een zoon: 14 dec.: H. W. Derks-Stuurman. 15 dec.: M. Th. Kletter-van Dillen, J. M. Houtkamp- Nuyten, A. Lanfermeyer-Heeremans. 16 dec.: M. N. Oostenrijk-Sehneiders, J. M. Ransijn-Jansen, S. Dercksen- Spanjer, A. J. Bjjster-van Wezel, G. M. van Oudenaaren-v. d. Weerdt. 17 dec. M. I. Hofmans-v. d. Beek. Bevallen van een dochter: 15 dec.: M. C. Scholte-van der Zwan. 16 dec.: M. A. Rahantein-Koatubun; C. H. W. Broek- meulen-Slagboom. 18 dec.: A. W. G. Verhoef-van Empelen; A. M. Petersen- Lubezuk; C. A. Droog-Dutjn. BEVALLEN van een docfhter: 15 dec: A. M. Vooges-Klaren, J. FibSe-Adml- raal, Oh. H. Blom-Oerlemans, D. An- jewierden-de Haan. 16 dec.: C. M. van Steen-Put, C. M. Noordeloos-Deen. 17 dec.: H. Klaassen-van Dek, J. Rodts- Hooglugt. ONDERTROUWD: 17 dec.: H. Mon- tauban en M. P. Bootsma, E. Deet- man en M. Prah. GEHUWD: 15 dec.: J. I. Goudsmit en C. W. Hulsewé, R. E. Raap en H. W. Krauss. 17 dec.: J. C. Hazes en W. E. v. Bruggen, J. Kiestra en M. G. Sallé. GEHUWD: 18 dec.: J. A. v. Nes en A. Th. I. Jongerius; J. A. Meulman en M. L. Kieft; M. B. Ponsen en T. Bruin vis; J. M. v. d. Brand en E. M. A. Hendriks. OVERLEDEN: 16 dec.: A. Th. M. Maas, 66 jr, Gasthuisvest; J. Vermeer, 50 jr, Mrt. v. Heemskerkstraat. 17 dec. M. J. Jansen, 57 jr, Hazepaterslaan. ONDERTROUWD: 18 dec.: J. Vander en A. M. M. Ruurda; H. Wynveld en E. G. Bakker: N. M. H. Denhoorn en M. A. W. Groeneveld; H. Jeude en H. .J van der Lugt. OVERLEDEN: 14 dec.: F. de Grood, 71 j, Madioenstraat, J. A. Dykzeul, 88 j, Mrt. v. Heemskerkstraat, W. Ch. Toorenburgh-v. d. Heuvel. 75 j Stuyve- santstraat, A. J. Hazevoet-Bolhuls, 66 1 Kamperlaan, S. M. Schuurman-van Dijk, 74 j, Graafschapstraat. 15 dec.: Oh. Helmerhorst, 89 j, van Kinsbergen- straat, E. Brouwe-v. d. Leest, 64 j, Ha zepaterslaan, J. Geschiere-Haaijer, 46 j, Gasthuisvest, D. Vos-v, Zoelen, 83 j. Hazepaterslaan. 16 dec'.: H. J. Lips. 76 1 Spaame, G. A. van Eekhout. 71 j, Byzantiumstraat, E. B. Nies-v. d. Lan den, 79 j, Hazepaterslaan. door de omstandigheden wordt gedwon gen om over te gaan tot het stichten van een firma om dan later als zelf standige ondernemers in de bloemiste rij verder te gaan. In vele gevallen be treft dit jonge kwekers die in eerste instantie samen met hun vader onder firma hebben gewerkt met de bedoe ling op een later tijdstip een eigen be drijf te beginnen. Men vroeg de spe ciale aandacht voor deze groep, die anders min of meer in ,,de vergeten hoek" zou zitten. De voorzitter van het PVS, dr. A. J. Verhage, meende dat de brief, die een dag voor de vergadering binnenkwam, niet voldoende is doorgelicht om er een bindend besluit aan vast te kop pelen. Zoals de Bond het nu stelt, is er naar sprekers mening een mogelijk heid opengelaten om tweemaal gratis teeltrecht te krijgen en dat wil men bepaald voorkomen. De secretaris van het PVS, de heer Vermeer, bracht nog naar' voren dat deze kwestie in de kleine commissie is bekeken en die commissie adviseert om niet op het verzoek van de Bond in te gaan- Diverse leden gaven hun mening aan de openbaarheid prijs en dat resulteer de in de toezegging van de voorzitter, dat men deze zaak terdege zal bezien. „Ik zou niet graag willen, dat wij als bestuur van het PVS onbillijkheden begaan", aldus de heer Verhage, „maar aan de andere kant laat het voorstel /der Bond te veel hiaten om onmiddellijk te besluiten". De heer Sterringa: „Helemaal water dicht maken kunt u een regeling toch niet". Dr. Verhage: „Maar we moeten er wel naar streven hem zo dicht moge lijk te maken". De heer Hofman vreesde dat er heel wat vennootschappen onder firma ont bonden zullen worden, enkel en al leen om de firmanten in de gelegen heid te stellen gratis teeltrecht te krij gen. Op verzoek van de heer Roelofs zal men inzage krijgen van de oude stukken opdat mén kan zien hoe de ont wikkelingsgang in deze is geweest. In de Commissie van Bijstand zal het ver zoek van de Bond doorgelicht worden en over een of twee maanden hoort men er nader van. Dan kan men altijd nog besluiten voor de bepaalde groep een aanvulling te maken. Zij nog ver meld, dat in het begin der vergadering de minimumexportprijzen voor zgn. tonnen-narcissen werden vastgesteld. Advertentie) Kostuums van Europese klas se! In dessinsdie speciaalvoor Brixon werden geweven: bleu caravelle, grijze nuanceringen en teak-bruin j. 154.- - 225.- Brixon keurmerk, hoogste onderscheiding in herenkleding Brixon exclusief bij ZANDVOORT, 19 dec. Zondag 23 december organiseert de KAB afdeling Zandvoort een feestmiddag voor de kin deren van haar leden. Aanvang half drie, in het parochiehuis, 's Avonds om 8 uur wordt het feest voortgezet. Dan kunnen de lieden en hun huisgenoten deelnemen aan een kienavond om fraaie przen. SPREEKUUR De heer D. J. A. Geluk zal op donderdag 20 december van 11-12 uur spreekuur houden. De heer J. A. Schippers zal op die dag geen spreekuur houden. Over de wereld van Genet hef rituele spel dat zfjn personages binnen het kader van het toneelspel zelf spe len hebben wfj vrijdag reeds ge schreven, evenals over de inhoud van het stuk „De Meiden". Rest ons slechts er nog eens de nadruk op te leggen, dat Jean Genet op opmerkelijke wijze de traditionele toneelmiddelen toepast: het aflopen van de wekker om een keerpunt in de handeling te markeren; het spel met het publiek rond het kopje vergiftigde kruidenthee. Het zijn to neeleffecten die door de jaren heen hun doeltreffendheid hebben bewezen. Het lijkt of Genet zijn toeschouwers in een bekende sfeer wil brengen: een vertrouwde omgeving. De schok van zijn volkomen on-orthodoxe denken komt dan te heftiger aan. En is het scheppen van een dergelijke tegenstel ling op zichzelf al niet een zuiver dra matisch element? Ik heb de grootste bewondering voor wat Theo Kling als regisseur hier heeft bereikt. Hij moet het stuk èn de schrij ver wel grondig bestudeerd hebben. Maar bovendien moet hij de gave heb ben zijn actrices in zijn tekstbegrip te betrekken. Hij is de moeilijkheden niet uit de weg gegaan. Hij heeft niet gekozen voor het gemakkelijke aspect van de sociale dienstbaarheid, dat wel licht voor de hand lag. Hij heeft in tegendeel gekozen voor de zielsangst, die de schrijver in zijn stuk heeft uit geschreeuwd: voor de diepste onvrede van de verworpene. Theo Kling is er in geslaagd die angst tot in de kleinste nuances duidelijk te maken. Hij be schikte daarbij over een uitstekend klinkende vertaling van de dramaturg van „Centrum", Hans Roduin en over decor- en costuumontwerpen van Her man Gordijn, die juist voldoende rela tie tot de werkelijkheid hadden om de feitelijke handeling op juiste wijze te encadreren, maar toch ook weer vol doende onwezenlijk waren om de ziels angst die uit het stuk spreekt, te ac centueren. Huiveringwekkend was Henny Orri als de meid Solange, haarscherp alle nuances uitspelend, duidelijk de ver schillende wezens in de ene mens tot uiting brengend. Het is een prachtig stuk toneel geworden, dat zij te zien gaf, geladen van mimische en plasti sche uitdrukkingskracht. Karin Haage als haar zuster Claire was aanvanke lijk moeilijk te verstaan, waardoor men moeite had haar te volgen. Haar nu ancering was iets minder sterk, maar gaandeweg groeide ook zij in de rol om tenslotte tegen het einde even eens een hoogte te bereiken, die ik bij deze actrice nog nooit gezien heb. Het is niet eerlijk om met deze beide creaties de rol van „mevrouw" te vergelijken. Genet heeft haar aanzien lijk minder kansen geboden en Diny Sprock heeft die kansen zo goed mo gelijk benut. Toch komt het mij voor. dat zij de „mevrouw" te veel op het niveau van de meiden bracht; te wei nig afstand nam tot de vrouwen. Ook de „mevrouw" speelt immers toneel en de schrijver wil juist betogen, dat de mens hooguit kan denken dat hij iets gemeenschappelijks heeft ten op zichte van zijn medemensen. Daardoor werd deze rol te veel in de sfeer van het verhaaltje getrokken. Het is dus een bijzondere voorstel ling geworden, waarvan men hartelijk hopen mag dat zij spoedig in Haarlem terugkeert. Men moet wel het nodige onderscheidingsvermogen op kunnen brengen om deze voorstelling te gaan zien. En men moet er bepaald niet onvoorbereid heengaan. J. W. v.d. V. HEEMSTEDE, 19 dec. Gistermid dag is de heer Herman Divendal, die op X september van dit jaar 25 jaar verbonden was aan de actie „Voor God" sinds 1954 als secretaris benoemd tot ridder in de orde van Gregorius de Grote. De heer Divendal is tevens o.m. hoofdredacteur van „Sursum Corda" en lid van het hoofd bestuur der Willibrordvereniging. Na de oorlog is hij enige jaren tweede secretaris geweest van de Katholieke Actie. Bij de uitreiking van de onderschei ding op het seretariaat van de actie „Voor God" aan het Raadhuisplein in Heemstede waren, behalve de echt genote van de heer Divendal, zijn kin deren en zijn hoog bejaarde vader, aanwezig: mgr. J. P. Huibers, emeri tus-bisschop van Haarlem, drs. Th. Zwartkruis, deken van Haarlem, mgr. mr. A. Diepenbrock, voorzitter van de actie „Voor God", de heer E. J. M. Hupperetz, regent van het seminarie Hageveld, professor dr. J. C. Groot, voorzitter van de St. Willibrordvereni ging en voorzitter van de Katholieke Bijbel Stichting, rector H. L. Sondaal, secretaris van de Willibrordvereniging, de heer A. Bergers uit Rotterdam, enkele predikanten van de Couturier-kring en pastoor H. A. Drost van de parochie O.L.Vr. Hemelvaart in Heemstede. Pastoor Drost memoreerde in zijn toespraak, dat de activiteiten van de heer Divendal zich ver buiten de pa rochiële grenzen uitstrekken en dat hij de kunst verstaat op alle mogelijke manieren zowel met katholieken als andersdenkenden contacten te leggen. Pastoor Drost noemde de heer Diven dal een pauselijk zouaaf. Mgr. Diepen brock vergeleek de heer Divendal met een met open vizier strijdende ridder. Mgr. Huibers, gedurende wiens episco paat de heer Divendal werkzaam was geweest voor de K.A. en de actie „Voor God", herinnerde er aan, dat de jubila ris vooral in oecumenische zin veel ac tiviteiten aan de dag legde en uitste kend de kunst verstond goede contac ten te leggen met andersdenkenden. HALFWEG, 18 dec. „Rond de Twintig", de r.-k. vereniging voor tie ners heeft voor zaterdag 29 december een dansavond in kerstsfeer georgani seerd in „de Zoete Inval" te Halfweg. De muziek wordt verzorgd door het orkest Bob van Venetië. Jammer is het, dat op dezelfde avond een jazz-uitvoering wordt georgani seerd door de actie „Kinderwereld- in klank en kleur". Dit kon gebeuren om dat de bureaus voor Culturele Zaken van de gemeenten Haarlemmermeer en Haarlemmerliede en Spaarnwoude bij het maken van hun plannen voor de jeugdmanifestatie in de kerstvakan tie te weinig of geheel geen overleg hebben gepleegd met de jeugdorgani saties. Het kan haast niet anders of beide jeugdavonden moeten schade lij den van dit gebrek aan overleg. (Advertentie) cadeau geven? Dat is ,,'n gek geschenk" zult U zeggen en misschien lacht U er wel om. Maar dat lachen gaat over in een oprechte bewondering als U ziet wat in kaarsen brengt Kaarsen van zuiver was, geheel bewerkt met middeleeuwse- of liturgische motie ven en door kunstenaars met de hand gemaakt, kortom juwelen van kaarsen die ieder interieur ten goede komen en die als geschenk het bewijs zijn van goede smaak en activiteit. Prijzen vanaf enkele guldens tot twee honderd gulden toe. Smeedijzeren voet passende bij deze kaarsen vanaf f 6.30. Artistique kande laars van eeuwenoud hout gemaakt f 12.50. Kom vrijblijvend kijken! (Speciale afdeling kaarsen achter in de zaak). Zijlstraat 73-75 Telefoon 10542 Advertentie HAARLEM. 19 dec. Tijdens een plechtige rechtszitting is gistermiddag mr. J. G. L. M. Bijnen officieel als rechter van de arrondisementsrecht- bank van Haarlem geïnstalleerd. Voor dien was mr. Bijnen griffier bij het kantongerecht in Utrecht en kanton- rechter-plaatsvervanger aldaar. Mr. Bijnen, die zevenendertig jaar is, deed in Nijmegen zijn candidaatsexamen in de rechtenstudie. In 1952 slaagde hij voor zijn doctoraal aan de rijksuniver siteit in Utrecht, waarna hij zich als advocaat en procureur vestigde in Eindhoven. In april 1960 volgde zijn benoeming tot griffier van het kanton gerecht in Utrecht en sinds januari 1961 vervulde hy daartevens de func tie van kantonrechter-plaatsvervanger. By Koninkiyk Besluit van 5 december werd mr. Bgnen benoemd tot rechter in Haarlem. Na het requisitoir van de officier van justitie, mr. L. H. Feitsma, hoofd van het parket van het arrondisement Haarlem, en het voorlezen van de in- Cisiterenmiddag is mr. J. G. L. M. Bijnen officieel tot rechter geïnstalleerd van de arrondissementsrechtbank te Haarlem. Op de foto zittend van links naar rechts de president van de Haarlemse recht bank, mr. F. P. E. Bloemarts, mr. J. P. Petersen en de nieuw benoemde rechter, mr. J. Bijnen. stallatie-brief door de griffier, mr. A. Vogelaar, sprak de president van de Haarlemse rechtbank, mr. F. P. E. Bloemarts, een woord van welkom tot de nieuw geïnstalleerde rechter. Mr. Bloemarts memoreerde, dat met de installatie van mr. Bijnen het col lege rechters in Haarlem weer voltal lig geworden was. Vervolgens merkte de president op, dat enkele jaren ad vocatuur de beste opleiding was voor het rechterschap. Tenslotte sprak mr. Bloemarts de verwachting uit dat de nieuw benoemde rechter zich met élan Zestig jaar lang snijdt de heer W. Heerens, in dienst van de glas- en verfhandel A. Schenk, ruiten, zet hij ruiten in en maakt hij verf klaar. En hij is er springlevend hij gebleven. Ondanks zijn 72 jaar denkt hij er nog niet aan met werken op te houden. In de zaak, die zich onder zijn woning bevindt, staat hij iedere dag de klan ten te woord of trekt hij er met de auto op uit om ergens een ruit in te zetten. Hij is in de loop der jaren een bijzonder groot vakman geworden. Alleen grote spiegelruiten kunnen hem nog zenuwachtig maken. De heer Heerens is een nuchter man. „Waarom al die drukte, 't is een dag als alle andere", zei hij van zijn ju'bileumdag, gisteren 18 december. Geef hem maar verfpotten, glasplaten en glasmessen. Hard werken is goed voor een mens. Van een lange mid dagpauze of zoveelurige werkweek wil hij niet veel weten. Als hij tussen de middag zjjn maaltijd gebruikt heeft, trekt hii weer naar beneden. Géén getreuzel, geen klandestiene koffie- uurtjes boven wanneer het iets min der druk is. En belt er 's avonds iemand met een spoedkarwei, dan kan men er op rekenen dat „Willem", zoals men hem in de loop der jaren is gaan noemen, zal helpen. Tenzij na half tien natuurlijk. De heer Hee rens voelt er niets voor met pensioen te gaan en voor het raam te gaan zitten. Hij staat goed zijn mannetje bij alle voorkomende werkzaamheden. En bovendien, het werk is er zoveel gemakkelijker op geworden, nu ntf een auto tot zijn beschikking heeft. Vroeger bond hij de glasplaten met een touw tegen een houten stelling, die op een handkar werd gezet. Lopend achter de kar trok hii naar zijn karweien, in Haarlem-Noord, in Spaamdam, in Heemstede. Op de terugweg kwam zijn baas hem dan halverwege tegemoet met een paar bananen en moctht hij op de kar gaan zitten, waarna de baas hem het laatste eindje naar de zaak reed. Ongelukken ztjn de heer Heerens zelden overko men, hoewel zijn werkmateriaal uiterst breekbaar en gevaarlijk is. Na zestig jaar is de heer Heerens volko men vergroeid met zijn bedrijf en hij zal niet dan uit grote noodzaak af scheid nemen van de winkel in de Lange Herenstraat. Dat is zo helder als glas. De Russische troika is een snelle dans, waarbij de dansers zich telkens groepjes van drie formeren en elkaar razendsnel in het rond trekken. W. HEERENS: zestig jaar ruiten troef. In één der zalen van de Stadsdoe- len aan de Gasthuisstraat zijn iedere zondagavond een groot aantal lan den muzikaal vertegenwoordigd. Dan worden daar de klanken van de troi ka uit Rusland, de toukou-toukou uit Griekenland. Hineh ma tov uit Is raël of een snelle wals uit Mexico door de leden van de nieuwe volks dansgroep „In de Doelen" onder lei ding van de heer Jan van Treuren, „vertaald" in wervelende rondedan sen, stampen op de grond of rechte staccato-bewegingen. Hoewel het groepje nog maar pas ruim een maand bestaat hebben de leden zicht baar langer oefening gehad. Niemand heeft bijzonder veel moeite met de on-Nederlandse dansbewegingen. Zij komen voor het merendeel uit de dansgroep van Henk van de Wateren, die zich een half jaar geleden heeft teruggetrokken. De meest enthousi asten onder zijn leerlingen hebben het daar echter niet bij laten zitten; het resultaat was een nieuw dansgroepje, dat ieder met belangstelling voor volksdansen graag wil opnemen. Vijf tien jaar is de minimum leeftijd. Aanvankelijk kwamen de dansers iedere week in een garage in het Klein Heiligland bijeen. Door bemid deling van de Haarlemse Raad voor de Jeugd kunnen zij nu gebruik ma ken van de kleine zaal of de gym nastiekzaal in de Doelen. Tot grote vreugde van de heer Van Treuren, die met geestdrift het grooepje leidt. Zelf meelt hij nooit bij Henk van de Wateren gedanst, hij werd door het groepje als leider aangezocht. Op een cursus in Alphen aan de Rijn en op volksdansweekeinden, waarbij hij met een groot aantal buitenlandse collega's in contact komt. verdiept hij zich in alles wat met volksdansen verband houdt. Buitenlandse dansen en vooral die van de Balkan, hebbe' zijn voorkeur. „Bij de Nederlands® dansen kom je zo moeilijk van vloer. Bovendien zijn ze vrij eentbj nig, alle vol bruiloftsgezelligheid. Ni?' iets om je week aan week mee bez'» te houden. En waarom zou je niej' als elk willekeurig orkest of toneer vereniging, een buitenlands program' ma kunnen hebben?" De volksnU1' ziek uit oontelijker landen brengt m|' haar herhalingen de danser tot steed» groter uitbundigheid, om plotseling eindigen of laat de kring lichtvoeti» naar links, dan weer naar rechts laaI draaien. In de grote gymnastiekzaal kan de leider, voor aan de lange r« dansers, die hij als serpentine dom de zaal voert, daarbij goed uit d® weg. Hoewel hij bijzonder te spreke» is over de oefengelegenheid voor zij" groep, is de grote gymnastiekzaal' volgens hem, toch niet het mooist» décor dat de Doelen te bieden heb" ben „Denk je eens in hoe het va» de zomer allemaal zal klinken op d'9 oude binnenplaats", zegt hij. (Advertentie) Zijlstraat 56 Telefoon 11828 ARISTONA TELEVISIE Het comité voor stille armen te Heem stede mocht na de verantwoording van de vorige week de volgende bijdragen ontvangen: Ir. D. A. B. 30, H. F. 5, A. G. G. 25, E. A. C. W. v. H.-V. 5, G. H.-A. 5, Mej. J. M. 2.50, J. B. Th. P. 5, J. S. 10, J. Z.-G. 2.5z, P. J. D. 2.50, J. v. W.-J. 2.50, C. B. te Beverwijk 2, H, B. f 2.0, J. D. te Zandvoort g, E. J. W. E. 10. H. H.- B. 2.50, Mr. J. D. R. 10. C. A. v. d. R. 2,50. Fam. J. v. W. 2.50, R. A. P. R. 50, C. H. B. 5, Mr. H. A. D. 10, Mr. C. v. L. te Haarlem 50, W. E. N. 10, V. M. S. 10, D. d. Z. 10, H. C.-K. 10. J. v. B. 5, J. J. B. 10, D. C. 25, J. H. d. G.-P. 25. D. J. G. 25, H. C. K. S.- W. 50, H. P.-D. (huw.) 50, J. M. S. 10, P. A. T. f 10, M. d. V.-Z. 10, mej. H. v. W. 5, N.N. 1, N.N. 10, T. v. T.-v. V. 25, Mw. d. K. 2, E. C. D. 100, Kaartpot D. D.-M. A. 50, C. W. v. G.-Z. 5. W. M. v. 0, H. J. S. 100, E. G. S. 5, 10, G. J. S. v. Z. 10. Totaal zodat nu is ontvangen 3789.30. P. H. G. V. 835, De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde zal gaarne uw giften in ontvangst nemen, zowel te ze nen huize, Willem Pijperlaan 14, als ten raad'huize. Gironummer 153308. (Advertentie) loemenmagazijn van zjjn taak zou kwijten. Mr. Bijnen krijgt zitting ln de civiele kamer en de strafkamer A. Mr. H. J. Pot, deken van de orde van advocaten in Haarlem, sprak na mens de palie en bracht naar voren, dat de samenwerking tussen het col lege rechters en de advocaten uitste kend is. Mr. Pot wenste mr. Bijnen alle goeds toe. Na de plechtige zitting recipieerde mr. Bijnen in de raadska- HAARLEM, 18 dec. Uit Gouda ontving „Kunst zij ons doel" het ver zoek, een tentoonstelling te organiseren voor Kunstcentrum Burgvliet waar te genover de Haarlemse vereniging werd uitgenodigd tot een expositie ln Gouda. Het bestuur is ingegaan op dit plan voor uitwisseling en zaterdag is de ten toonstelling van de Goudse schilders in De Waag geopend, terwijl de Haarlem mers in januari in Gouda :,ullen worden ingehaald. „Even gastvrij" naar voor zitter Noortman beloofde. De heer Simon Busé verwelkomde namens de gastheren de Goudse schil ders en schilderessen. Hij constateerde dat de tentoonstelling een eigentijds ge zicht heeft en vond dat ook voor de ei gen vereniging een belangrijk feit. Sinds Matisse een schilderij vergeleek met een makkelijke stoel die zijn armen naar je uitsteekt, is er veel veranderd. Nu is het schilderij een deel van de schilder zelf geworden en de vorm er van wordt bepaald door de aard van het toegepaste materiaal. Volgens Herbert Read, de Engelse autoriteit op het gebied van de heden daagse kunst, gaat het teken vooraf aan de idee. Hier, bij het werk van de Goudse schilders treft men zulke tekens aan, en het is plezierig dat te mogen vaststellen. Simon Busé besloot zijn in leiding met de gasten een goed succes te wensen. - De tentoonstelling in De Waag (Spaar- ne, hoek Damstraat) is dagelijks ge opend van 8 tot 10 uur 's avonds: op zaterdagen en zondagen en op beide kerstdagen van 2 tot 5 uur. IJMUIDEN, 19 dec. By Hoogovens werden drie goede ideeën met in to taal 1100 gehonoreerd. De heer B. Wescher uit Heemskerk, hoofdwerk voorbereider-calculator in de mechani sche werkplaats van Breedband, ont ving een beloning van 550. Zijn Idee bestond uit het vervangen van de gren dels van de inbouwstukken ln de steun- en strekwals door grendels van hogere staalkwaliteit. Een beloning van 350 werd uitge reikt aan de heer D. v. d. Ham uit Beverwbk, elektromonteur ln de elek trotechnische afdeling. Het betrof hier een verbetering van de demag-takels van de Hoogovens. De heer J. J. Burgering uit Bakkum, inpakker by Breedband, ontving een beloning van 200 voor het bedenken van een betere verpakkingsmethode van de dunne plaat. Woensdag 19 december Hoog water.' 9.34 en 22.US u. Laag water: 4.46 en 17.13 u. donderdag 20 december Hoog water: 10.36 en 23.11 u. Laag water: 5.44 en 18,16 u. De heer G. J. C. Snelleman kwart* gistermorgen even voor elf uur bij het bureau van de burgerlijke stand om zich als inwoner van Beverwij* te laten inschrijven. Hij was, zoajs bericht, de 40.000ste inwoner. Zo'1* gebeurtenis laat men niet zo maat voorbij gaan en de inschrijving weTt* gistermorgen dan ook officieus vet' richt. Vanavond zal de heer SneUe' man officieel worden ingeschrevenu tijdens eenspeciale bijeenkomst *n het stadhuis „Scheybeeck". Aan da- gebeuren zal een feestelijk tinM® worden gegeven. Voor de heer Snc1' leman is het vandaag dus ook ef* feestdag. Hij heeft er vrij voor. GlS' teren nog niet. Toen ging hij °fs even na één uur rustig naar zijn b®r de Hoogovens. Hij is hier gef° grafeerd voor zijn woning aan a Van Riemsdijklaan. (Advertentie) ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM BRILLEN SPECIALIST >-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2