sluitstuk van trilogie der eenzaamheid Aöeoda voor Haarlem en omgevinj KREMER Thee m ZIEK ZIJN KAN DUUR ZIJN VERZEKER U VAN EEN GEZONDE POLIS VEZENO 'JHT ZAANDAM mm Wm fss® X 25 meldt.... Overig e films in Haarlem Christenen zingen samen in Haarlem's oude kathedraal De drie Stooges en Hercules De Ijzervreter Sergeants 3 Expositie „De Groep" geopend ■MM Kerstviering op het Mendelcollege „De weg naar de eenheid is weg de herders naar Bethlehem \3? AT AX-TAXI Frans Hals Lido Cinema Palace Roxy H.H. Missen in Dekenaat Haarlem Scherp oog iiamdMumml de kerkuil OP DE VIGILIE VAN KERSTMIS ZATERDAG 22 DECEMBER 1962 PAGfl*' 1.2.3.4.5. Films \Cabaret Toneel Diversen Tentoonstellingen Waterstanden r -Zsn-mSmM ALLES VOOR UW TUIN ZAADHANDEL JAN R00ZEN Burgerlijke Stand Haarlem SPORTAGENDA VERZEKERT U TEGEN ZIEKENHUISKOSTEN WASSERIJ DUYN Apotheken en dokter* diensten :rVt$' I a4. FILMJOURNAAL (Advertentie) Michelangelo Antonioni's nieuwste film „l'Eclipse", die dit jaar op het filmfestival in Cannes een speciale prijs verwierf, zal men na „La Notte" en ,,1'Avventura" het sluitstuk van diens trilogie der menselijke eenzaam heid kunnen noemen. De eenzaamheid, die zich meester maakt van de mens, wanneer hij weigert op het woord liefde dat van de naastenliefde te laten vol gen. ,,De Eclips" heeft veel gemeen met beide vorige films. Geen wonder, want Antonioni heeft zorgvuldig, om niet te zeggen moeizaam, gezocht naar een eigen stijl. Nu hij die heeft ge vonden en met onmiskenbare verrijking van het medium heeft weten toe te pas sen, gaat hij consequent en vol zelfver trouwen voort op de ingeslagen weg. Evenmin als Alain Eesnais in zijn veel geprezen, maar even vaak verguisde film ,,1'Année dernière a Mariënbad" vertelt Antonioni een verhaal in de eigenlijke zin van het woord. Ook hij maakt gebruik van abrupte overgangen, breekt een bepaalde scène zonder aan wijsbare reden af om pas later de toe schouwer de zin ervan duidelijk te ma ken. Maar in tegenstelling tot die van Resnais, die letterlijk alles in het onze kere laat, is zijn opzet veel reëler, al kleedt hij die werkelijkheid in de poëzie van zjjn beelden. Hij tracht en over de vraag, in hoeverre hij daarin is ge slaagd, valt te twisten de eenzaam heid te visualiseren van een vrouw, die geen doel en geen blijvend geluk kent in het leven, omdat ze beide uitsluitend in zichzelf zoekt. De film begint met een afscheid en (Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht Begonnen als grappenmakers in lang niet altijd grappige voorfilmpjes en te levisie-shows hebben de drie Stooges nu hun debuut gemaakt in een hele echte speelfilm. „De drie Stooges contra Her cules" heet de vertoning die men in het Frans Hals-theater krijgt voorge zet. Het is ook nu de bedoeling dat men in lachen uitbarst bij de verrichtingen van deze drie dwaze mannetjes. Maar de humor in hoeverre daar tenmin ste sprake van is doet zo geforceerd aan dat de lust tot lachen u in vele gevallen vergaat. Een enkele maal als het eerlijke, gezonde gooi- en smijt werk aan de orde is zult u zichzelf betrappen op een even trekken met de mond van waaruit wellicht een glim lach gebqren zou kunnen worden. Maar zulke momenten behoren tot de hoge uitzonderingen in deze flauwe film, die met meer talent, fantasie en vakman schap een aardige persiflage op de te genwoordige Hercules-rage had kunnen zijn. (Frans Hals, alle leeftijden) Gezond en opwekkend amusement vindt men in „De Ijzervreter" een van de aardigste films, waarin de po pulaire Britse komiek Norman Wis dom ooit is opgetreden. Hij is (weer) een olie-domme, veel te kleine man, die heel zijn leven bij de politie heeft gewild. Er doen zich rond hem de dol ste situaties voor, waaraan de regis- seu Robert Asher heel wat echte film humor heeft weten mee te geven. Een zonnige, grappige en volkomen ontspannende film voor de liefhebbers van een gulle lach, In Lido A.L. eindigt, naar men mag aannemen, ook daarmee. Vittoria verlaat de man, met wie ze kennelijk een langdurige verhou ding heeft gehad. Hoe die verhouding en wat de reden van het afscheid was, laat Antonioni in het duister. Zij zoekt troost bij haar moeder, die echter alleen be langstelling heeft voor haar speculaties op de beurs. Ze probeert afleiding te vinden bij vriendinnen en buren, die haar meenemen op een vliegtocht naar Verona. Maar niets kan de onrust, die haar voortdrijft, stillen. Evenmin een nieuwe liaison met Piéro, een vlotte beursemployé. Ook omtrent het ver loop daarvan laat Antonioni ons in het ongewisse. Het leven, zoals hij het ziet, laat zich niet van zijn onberekenbare loop afbrengen door een rooskleurig fade-out". Om zijn figuren en de wereld, waarin zij leven, gestalte te geven, laat Anto nioni beeldflitsen zien van hun wonin gen en van hun dagelijkse leven. Hij bedrijft met de mensen in zijn film, met hun gezichten, hun handen, hun houding en gebaren, een obsederend haast diabolisch spel. Hun omgeving, de woningen waarin zij leven, de Ro- In Roxy is deze week X35 een ver zetsstrijder, die zich voor de Joegosla vische zaak inzet. Na een intensieve opleiding tot Duits spion krijgt hij ver schillende vertrouwensopdrachten, waarbij hem het vuur soms na aan de schenen wordt gelegd. Tenslotte blijkt het Duitse bureau, waarvoor hij in Joegoslavië werkt, een verzamelplaats van illegale werkers. Op spectaculaire wijze wordt in deze film de strijd van de Joegoslavische partisanen uit de doeken gedaan. Veertien jaar. Tot en met zondag. Daarna de film „Het ge heim van Monte Christo". Veertien jr. Kathedraal: 7, 8.15, 9.30 H. 11.15 en 12.30 uur. Sint Antonius, Nieuwe Groenmarkt: 6.30, 7.30, 8.30 H„ 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstiaat: 6.45, 8, 9.15 H., 11, 12 uur en 18 uur Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans: Spaarne: 6, 7.30, 9, 10.30 H. en 12 uui. De Goede Herder: Italiëplein: 7.30, 9.30 H. en 11 uur. St. Jan, A'damstraat: 7, 8.15, 9.30 H. 11 en 12.15 uur. H. Pastoor van Ars, Parkwijk: 7.30, 8.45 H., 10.30, 11.45 en 18 u. Avondmis. H. Hart, Kleverpark: 7. 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kru- gerstraat: 7, 8, 9.15 H., 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 7, 8. 9.30 H., 11.15, 12.30. O.L. Vrouw van VII Smarten: Rijks straatweg 7, 8. 9.15 H„ 10.45 12 en 18 uur. H.H. Petrus en Paulus: 7 8.30, 10 H.. en 11.45 uur. BLOEMENDAAL: Allerh. Drieëenheid 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9, 10.30 H. en 12 u. AERDENHOUT: 7.30, 9 H., en 11 uur. ZANDVOORT: H. Agatha: 7.30. 9.30 H en 11.30 uur. OVERVEEN: 7, 8. 9 H.. 10.30 en 11.30. HEEMSTEDE: (H. Bavo)- 7.30. 3 30. 9.40, 11 en 12 uur. HEEMSTEDE (O.L. Vrouw Hemel vaart) 6.45, 7.45, 8.40 H. 10. 11 en 12 u. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. BENNEBROEK, (St. Josenb): 6.45, 8.30, Van goeds „Sergeants 3" valt niet veel te zeggen. De titelbeelden zijn nog niet van het doek, of we hebben ai een troep gillende en schreeuwende In dianen de hele blanke bevolking van een klassiek Wild West-stadje zien uit roeien. Aha, denkt de ervaren bioscoop- ganger, dat wordt een ouderwetse Wes tern, eerlijk, recht óp en neer, waarin straks op even spektaculaire als afdoen de manier met die moordzuchtige rode onverlaten wordt afgerekend. Het volgende moent zitten we in een niet minder klassieke „saloon" elders waar blanke pelsjagers een arme neger (Sammy Davis jr.) aan het treiteren zijn. Drie sergeanten van de Amerikaan se cavalerie in de personen van Frank Sinatra, Dean Martin en Peter Lawford snellen de geplaagde neger te hulp en er volgt een gevecht, dat al minuten aan de gang is, eer het tot de toeschou wer doordringt, dat het allemaal grap pig is bedoeld. Maar net als hij er voor gaat zitten om nu eens recht hartelijk te gaan lachen, keert de dodelijke ernst terug en moeten we mee met de drie sergeanten, die er op uit worden ge stuurd om te onderzoeken, wat er eigenlijk in het eerste stadje is gebeurd. Het is jammer, dat de makers van deze in technicolor en panavision op genomen film Frank Sinatra als pro ducent en John Sturges als regisseur het niet met zichzelf eens hebben kun nen worden, wat het nu eigenlijk moest zijn: een daverende klucht of een span nende avonturenfilm. Er worden de ge ijkte moppen getapt over stoere vecht jassen, die in de week-makende huwe lijkskluisters van verleidelijke jonkvrou wen dreigen te raken, de dialogen zijn hier en daar wel leuk en de scène, waarin Sammy Davis jr. met een In diaans oorlogsmasker op, deelneemt aan een krijgsdans, laat zien, hoe grap pig de film had kunnen zijn, als er niet zoveel blanken met pijlen werden door boord en zoveel Indianen van hoge rots punten naar beneden werden gesmeten. Daarentegen zouden de speurtocht door het uitgemoorde dorp en de verlaten huizen waarom maakt Hollywood in zo'n geval toch niet gebruik van de ab solute stilte als spannend element? het gevecht op de voortrazende wagen, de tocht over de van touwen en planken vervaardigde hangbrug en het onverval ste, knap verfilmde Wild West-gevecht aan het slot, veel spannender en opwin dender zijn geweest, als de grappen van Sinatra, Martin en Lawford er niet alle realiteit aan hadden ontnomen. Nu rest slechts een lang, kleurig kijk spel, waaraan noch veel spanning noch plezier valt te beleven. Cinema Palace, 14 jr. In Rembrandt is deze week de nieuwe Nederlandse speelfilm ,,De Overval" te zien, waarover in ons blad van gisteren reeds uitvoerig is geschreven. Het is een eerlijke, spannende en eerbiedige hommage geworden aan het verzet in het algemeen en in het bijzonder aan de deelnemers van de beroemd geworden overval op de Leeuwarder strafgevan genis in het najaar van 1944. Luxor prolongeert „Boccacio '70", de drie film visies op de liefde door drie beroemde regisseurs. Str. volw. In Minerva draait tot en met morgenavond de Ame rikaanse filmklucht ..Some like it hot" met o.m. Marilyn Monroe. Str. volw. Morgenmiddag wordt daar de „Kolder- cocktail" weer gedraaid voor alle leef tijden. Eerste en tweede kerstdag draait er 's middags „Door het dolle heen", een dwaze filmkluch' A.l 's Avonds is er dan .,So lacht und küsst man in Tyrol" te zien. 14 j. Monica Vitti en Alain Delon in „De Eclips", sluitstuk van de eenzaamheids- trilogie van de Italiaanse filmregisseur Michelangelo Antonioni. meinse straten en wegen, waarlangs ze zich voortbewegen, het beursgebouw, waar de zucht naar het geld alle andere hartstochten in de schaduw stelt, vor men een integrerend deel van zjjn beeld composities, zodat ze een veel diepere betekenis krijgen dan alleen als decors. Antonioni's haast magische gevoel voor het menselijke detail spreekt uit de scène van de dronkeman in de straat, die even voor het flatgebouw, waar Vit toria woont, blijft staan en, als hij haar achter het gordijn ziet staan, naar haar wuift en roept: „Ciao cara - hallo lief je". Vittoria lacht en die lach onthult haar hele karakter. In dezelfde straat wandelt later Piéro. Als hij opkijkt naar het balcon van Vittoria, komt een jonge blonde vrouw het gebouw uit, stapt in een auto en rijdt weg. Piéro kijkt haar begerig na. Een blik, die meer zegt dan een hele pagina over de held van een roman. Men moet een scherp oog hebben om de zin van elk door Antonioni getoond detail te doorgronden. Maar waarom zou alles altijd gemakkelijk en voor de hand liggend moeten zijn? De figuren in de film zijn niet sympa thiek, hun lot en hun beweegredenen blijven onzeker. Riecordo, de man, die aan het begin van de film door Vittoria wordt verlaten bijna houterig ge speeld door Francisco Rabal hoort haar hulpeloos aan en gaat zich in de badkamer scheren, omdat hij niets weet te zeggen. Piéro (Alain Delon) is een irritante vlerk, een typisch moderne jongen, die meer belangstelling heeft voor geld en auto's dan voor zijn mede mensen. En Vittoria zelf, gespeeld door Monica Vitti? Kan men veel sympathie hebben voor een gezonde jonge vrouw, die van het leven alleen genot eist en die zich afvraagt: „Moet je iemand wel goed kennen om hem te beminnen? Is het misschien niet beter helemaal niet lief te hebben?" Maar het zijn kinderen van deze tijd. Mensen, die niet tevre den zijn met het lot en met de wereld. Eenzame mensen, die alleen zichzelf zoeken. De wijze, waarop Antonioni zich ook nu weer van zijn medium bedient de stilte van de beginscène is indringen der dan een schreeuw is groots en verruimt de blik van de film meer dan welk breed scherm het ooit heeft ge daan. Maar vraagt men zich eerst en vooral af welke ideeën door een film worden uitgedragen en beoordeelt men de stijl naar de wijze, waarop die ideeën er in tot uitdrukking komen, dan is „De Eclips" de mindere van „l'Avventüra" en „La Notte", al wil dat nog niet zeg gen, dat het op zich geen uiterst impo nerend werkstuk zou zijn. (Studio strikt volwassenen). MAAK WARME VRIENDEN MET HAARLEM: GR. HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG HAARLEM, 22 dec/ Achter het scherm van een geestig woord heeft mr. H. Lagerwaard gisteravond heel behar- tenswaardige dingen gezegd over de kunstenaar en de samenleving. Hij deed dit bij gelegenheid van de opening van de jaarlijkse tentoonstelling van de Groe van Haarlemse schilders en beeldhou wers in De Vishal en onder het gehoor van een groot publiek dat echter bij voorbaat al zijn opvattingen deelde. Hij stelde de sociale taak van de beel dende kunstenaar en de culturele taak van de samenleving tegenover elkaar. De kunstenaar moet zich in en door het volk gedragen weten. De overheid begint haar taak in dit opzicht te zien door de burger voor te gaan. In Haarlem acht te hij het ontbreken van een museum voor moderne kunst waar de openbare verzameling voor de bevolking te zien is, nog een betreurenswaardig gemis. Hij beschreef de veelsoortige vreugden van de particuliere kleine verzamelaar van eigentijdse kunst in de omgang met de kunstenaars en hun werk. Voor onze stad noemde hij De Groep een belang rijke verenigiging; het werk dat zij exposeert komt voort uit de geest van onze tijd en hij wees op de grote ver schillen in de reacties daarop. Na een woord van dank aan het be stuur voor de eer deze expositie te mo gen openen, zette mr. Lagerwaard zijn wens voor een druk bezoek en een goede kritiek kracht bij door mededeling te doen van aankoop van een der geëxpo seerde aquarellen voor zijn collectie. De voorzitter van De Groep, de heer Poppe Damave had tevoren zijn dank betuigd aan het gemeentebestuur voor het besohikbaarstellen van De Vishal ten behoeve van de levende kunst in onze stad, en de spontane medewerking gemoreerd, ondervonden van de directie van het Frans Halsmuseum. Er werd op de openingsavond al zoveel animo door kopers getoond, dat de voor particuliere aankopen beschik baar gestelde rijkssubsidie van in to taal duizend gulden spoedig was opge bruikt. Men is doende een nieuw sub sidie aan te vragen. ZANDVOORT, 22 dec. Zondagavond 8 uur zal in de Ned. Hervormde Kerk te Zandvoort een kerstconcert worden ge geven. Het Hervormd kerkkoor zal on der leiding van Herman Blekkendorst onder meer ten gehore brengen een drie tal koralen van het Weihnachtsorato- rium van J. S. Bach. De tenor Bert van 't Hof zal met orgelbegeleiding een aan tal kerstliederen zingen. Tenslotte zal de heer Blekkendorst nog enkele orgel- soli ten gehore brengen, ontleend aan het lied „Adeste fidelis". (Advertentie) moderne binnenhuis architectuur nieuwe gracht 21-23 maandag 24 en 31 dec. gesloten CINEMA PALACE: Sergeants 3, 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur; zo. en kerstdagen 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: De 3 Stooges en Hercules, а.l. 2, 7 en 9.15 uur; zo. en kerstdagen 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: De ijzervreter, a.l., 2, 7 en 9.15 uur, zo. en kerstdagen 2, 4.15, 7 en 9..15 uur. LUXOR: (2e week) Boccaccio '70, str. volw., dagelijks 2 en 8 uur. (24 dec. geen middagvoorstelling REMBRANDT: De overval, a.l., vrij. 21, za. 22, ma. 24 dec. en le kerstdag 2, 7 en 9.15 uur; zo. 23 dec., 2e kerstdag en 27 dec 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: Vrij. t.m. zo.: X25 meldt..., 14 jr. Ma. t.m. do.: Het geheim van Monte Christo, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur; zo. en kerstdagen 2, 4.15. 7 en 9..15 uur. STUDIO: De eclips, volw., 2, 6.4'5 en 9.15 uur; zo. en kerstdagen 1.45, 4.15, б.48 en 9.15 uur. MINERVA: Some like it hot, str. volw., zaterdag 22 en zondag 23 december 7 en 9.15 uur. Koldercooktail, a.l., za. 22 dec. 2,30 uur, zo. 23 dec. 2 en 4.15 uur. So lacht und küsst man in Tirol, 14 jr., beide kerstdagen 7 en 9.15 uur. Door het dolle heen, a.l., beide kerstdagen 2 en 4.15 uur. Zaterdag Stadsschouwburg, 22 december Toneelgroep uur: Ensemble met „Een maand op een eiland" van: Van Toergenjew. Regie: Peter Sjarow. In de hoofdrollen: Julien Schoenaerts, Jan Retèl, Sigrid Koetse en Magda Jansens. Zondag 23 december Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep Ensemble met „Naar het U lijkt van Shakespeare. Regie: Karl Guttmann In de hoofdrollen: Sigrid Koetse en Julien Schoenaerts. Maandag 24 december ,,'t Huls te Vogelenzang", 10 uur: Kerst wandeling Jeugdnatuurwacht Vogelenzang. Advertentie Raamslngel 5. Iedere „Adam en Eva" avond 8—2 uur. Frans Halsmuseum. Werken uit de Haar- lemse School van de 16e t.m 19e eeuw Bijzondere collectie werken van Frans Hals Dagelijks 105 uur; zo. 15 uur Teylers Museum. Schilderijen 19e en 2oe eeuw Tekeningen Nederlandse Italiaanse en Franse schooi, 16e t/m 19e eeuw Fos sielen, natuurkundige instrumenten Dage- Lijks 11-5 uur Eerste zondag van de maand van 1-5 uur Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 7b Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken Van 10-12.30 en van 1.3U5 uur (behalve maandag! Zon- en feestdagen 25 uur Kunstcentrum „De Ark' Nieuw Heilig land 1-3 Expositie Jan Hoogervorst en Wam van Dam t.m 28 december. Vleeshal. Tot 31 januari, behalve in de kerstvacanties: „Bestuurde trillingen", ten toonstelling over electriciteit en electro- nica. De Waag, Damstraat. Uitwisselingsten- toonstelling Goudse Kunstcentrum „Burg vliet", in verenigingsgebouw van het ge nootschap „Kunst zij ons doel" t.m 28 december. De Vishal, Grote Markt. Tentoonstelling van werken van leden van de Haarlemse Vereniging van Beeldende Kunstenaars „De Groep", Tevens expositie van enige aan winsten van 1962 van het moderne Haar lemse kunstbezit. Dagelijks geopend 22 dec t.m. 13 jan. van 105 uur, zon- en feest dagen 1-5 uur. Nieuwjaarsdag gesloten. Museum Het Huis Van Looy, KI. Hout weg. Tentoonstelling van litho's en affi ches van Toulouse Lautrec. 21 dec t.m. 15 jan. 12-12.30 uur en 13.3017 uur, zon- en feestdagen 2-5 u. Nieuwjaarsdag gesloten IJMUIDEN Zaterdag 22 december Hoog water: 0.19 en 12.47 uur. Laag water: 8.07 en 20.29 u. Zondag 23 december Hoog water: 1.19 en 13.40 u. Laag water: 9.06 en 21.21 u. Maandag 24 december Hoog water: 2.06 en 14.21 u. Laag water- 9.57 en 22.09 u. Honderden mensen waren gisteravond aanwezig bij de Volkskerstzang in de Oude Sint Bavo-kerk. De foto geeft een fraai beeld van de samenkomst met op de achtergrond het prachtige orgel. (Advertentie) SPEKSTRAAT b TELEt 1606) HAARLEM, 22 dec. In de hal van het Mendelcollege is gisteravond der traditie getrouw de jaarlijkse Kerst zangavond gehouden. Weer werkte de Haarlemse Musyckcamer mee aan de uitvoering van het programma. On der leiding van dirigent André Kaart werden achttiende eeuwse werken ten gehore gebrtcht, waaronder als pre mière de Variaties en Fuga op een thema van Joh. Kuhnau", in een be werking van Hendrik Andriessen. Het schoolkoor voerde onder leiding van André Kaart en begeleid door de Mu syckcamer uit „In dulce jubilo" van D. Buxtehude. De bijeenkomst werd geopend met een voorlezing van het Kerstevangelie door Pieter Hoenderdos. Later decla meerde A. Kaufman „Antifoon voor Kerstmis" van Jan Boelens. Rector pa ter V. Hutjens o.e.s.a. herinnerde in zijn toespraak aan de vier notebalken, die hjj op het muziekpapier had gezien. Zo zag hij ook de Mendelgemeenschap: de vier samenstellende delen: ouders, leerlingen, docenten en personeel. Vier onderscheiden delen, maar toch een harmonische eenheid. Geen concert is vermoedelijk zo gauw uitverkocht als dit Kerstconcert, aldus de rector. Maar dat komt omdat onze hal eigenlijk veel te klein is om alle belangstellenden te kunnen omvatten. Hij sprak tenslotte de hoop Uit dat Kerstmis een feest van harmonie op de wereld zou mogen z;1n. BEVALLEN VAN EEN ZOON. 19 dec.: E. M. West-Jansen; 20 Dec.: A. H. J. van der Vooren-Tilleman, M. E. J. H. Jochemus-van Baekel, A. M. C. Hulsbosch-Diependaal; 21 dec.: E. J. Bangoura-Kweldam, M. A. Handgraaf- Leijen. Van een dochter: 20 dec.: H. M. Bak- ker-Koelemij, E. Leising-Steenkist, H. Wegman-Buijs, A. S. M. van Menen- Emmerich, G. A. M. van der Veldt- van den Hoogen, F. Th. M. Kleiss- Dopheide, W. F. M. de Jager-Rupke; 21 dec.C. M. Meiboom-Bank. ONDERTROUWD: 21 dec.: J. V. Lee- bens en C. M. Hoedeman, A. A. van Herk en W. B. G. Vermeulen. GEHUWD: 21dec.: P. Cornet en J. Thomas, P. E. L. E. Gallois en M. V. M, Steenstra Toussaint, J. Regelink en M. v.d. Beek, A. J. v. Grevenhof en M. Hameteman, H. Schaap en H. D. Slager, J. J. Pouw en M. P. Jansen, C. Westland en E. Geerts, A. S. Ch. Aangeenbrug en Ch. S. Uijlenbroek, K. C. Hoekstra en L. O. A. Hoomans, N. d. Bruin en J. A. Breeuwer, W. J. P. M. Leijgraaf en A. M. Joosten W. F. Schoppen en W. Alkema, G. H. v. Sluis en H. K. de Mootj. OVERLEDEN: 19 dec.: J. van Stam- van Groningen, 78 jr.,Hazepaterslaan, 20 dec.: C. J. Delissen, 76 jr., Scher merstraat, H. J. Kolijn, 74 jr„ Gast- huisvest, J. M. Hoekmeter, 44 jr., Ha- zepaterslaan, J. Jansen-van Schooten, 87 jr., Amsterdamsevaart. HAARLEM, 22 dec. Een huivering van ontroeren moet gisteravond de honderden christenen doortrokken heb ben, toen zij in de wijde en gewijde ruimte van de oude Sint Bavo-kerk hun stemmen verhieven en met elkaar zon gen: „Komt allen tezamen, komt ver heugd van harte". Zij waren samen gekomen, reformatorische en roomse christenen, uit alle delen van de stad door de stille winterkou. Een histori sche pelgrimage naar het hart van Haarlem, naar de kathedraal van Sint Bavo. Voor het- eerst, sedert drie eeu wen, waren zij vereend. De kerk, die vitaal en onverwoestbaar altijd nog een groot kruis slaat over stad en om geving, stond te trillen onder al dat christelijk geweld, deze zang op de vigilie van Kerstmis. De kerstliederen, gedragen en veelal reformatorisch van accent, klonken weelderig op, de kerst klanken klommen omhoog langs de pijlers der gothiek en moeten vanuit dat witte paradijs in de hemel zijn terechtgekomen. Toen wij de oude kathedraal bin nenkwamen, ging als het ware een nieuwe wereld open. Op de kansel getuigde de Deken van Haarlem, drs. Th. Zwartkruis, daarvan, toen hij ge waagde van het historische ogenblik in deze Haarlemse kathedraal, die ooit getuige is geweest van felle godsdiensttwisten. Daarom was hij zo dankbaar, dat de verscheurde christenheid hier samenkwam om te zingen. En hij herinnerde eraan, hoe katho lieke waarnemers destijds aanwezig waren op de bijeenkomst van de We reldraad van Kerken in New Delhi en protestantse afgevaardigden op het Vaticaans Concilie. In Haarlem treffen protestanten en katholieken elkaar in de Couturier-kring, Bijbelgenootschap en Bijbelstichting werken samen. Maar, aldus de Deken, laten we realist genoeg zjjn om te weten, dat we aan het begin staan van een lange weg naar de eenheid zoals Christus die heeft afgebeden. Wij zullen, ons blij vend bewust van die verscheurdheid, die weg moeten gaan zoals de herders naar Bethlehem z(jn gegaan. Dat oude verhaal kreeg gisteravond Haarlem: EDO RCH, HFC Wa tergraafsmeer, Ripperda Aals meer, Renova ETO, EHS THB. Heemstede: HBC Baarn. Hillegom: Hillegom HVV. Lisse: Lisse Lugdunum. De Zilk: Van Nispen DOCOS. Noordwijkerhout: VVSB DOSR. Voorhout: Foreholte Wassenaar. Hoofddorp: Hoofddorp Boys Bloemen- daal. Zandvoort: Zandvoortmeeuwen WA, Santpoort: Velsen QSC. IJmuiden: Stormvogels Tubantia. Wjjk aan Zee: Wijk aan Zee CSV. Heemskerk: ADO Beverwijk. Castricum: Vitesse WB. Uitgeest: USVU Monnikendam. (Advertentie) opname in een ziekenhuis kan u tegenwoordig duizenden guldens kosten AAN: "VEZENO"-ZAANDAM Westzijde 212 - Tel.:(02980) 6 34 41 gaarne ontvang ik inlichtingen over verze kering tegen ziekenhuis-/operatiekosten. NAAM: ADRES: WOONPL.: TEL.: nieuwe glans, toen in gedeelten "L kerstevangelie werd voorgelezen. Ëe. voudige woorden, die iedereen v3' stond. En daar tussendoor werd er j», zongen, hartelijk en spontaan. „KoiL verwondert u hier, mensen. Ziet dat u God bemint". De mensen hebbv, zich verwonderd en zij hebben dat S gezongen. Het fragiele „Een roze ontloken" werd gevolgd door het o\ Hollandse „Daar is uit 's werelds du'-, re wolken een licht der lichten OPA gaan". Het koper van „Arti et Re'1») oni" fanfaronneerde daar zelfbetW; overheen, of anders doortrok het oris de liederen met zijn klankrijke melod' De jongensstemmen, soms ondersteun door die der mannen, sloegen lieu toetsen aan. Zij, de zangertjes en z3' gers van de nieuwe Sint Bavo, zongL onder leiding van kapelaan P. gaards het Alleluia uit. Het sentim®|): bevangt dan de kerkgangers. Het j tenslotte het feest rond een klein kiU( De jongens zingen: „Sluimer, 1'%* Jezus, sluimer", de volwassenen voIEj' hen met een „Na, na, na, kindek teer". Zo is het kerstfeest in de oude Bavo. Jos de Klerk regelt en dirige®1 De vrouwen zingen van „Engelk1" door 't luchtruim zwevend", de nu nen vallen In met een machtig golvi „Gloria in excelsis Deo". De liede: volgen elkaar op: het prachtige siit wellecome", het viriele Vondel-V3 „O Kerstnacht, schooner dan de y, gen" en het traditionele „Stille NacnL En daar tussendoor de onvergeteHKjj herdertjes, die bij nacht in het v"3 lagen. De organisten Teke Bijlsma en «5, Schouten spelen het hoogste lied "l, de stilte valt weer, als dr. Okke JagS, gereformeerd predikant, deze kefA avond gaat besluiten. „Zingen is bel bidden", zegt hij, Augustinus C'(f rend. „Maar dan alleen als wij staan voor God". Hq wenst ons allen toe. - (Advertentie) Ook voor de fijne was Haarlem Apotheken: (23 dec. en 25 dec. 18 Schoterbosapotheek, Rijksstraatweg 19, jf '50155. Stations Apotheek, Kruisweg tel. 10043. Apotheek Klinkhamer, KorJ ginneweg 69, tel. 11596. Aerdenhout A' theek, Zandvoortselaan 164, tel. 40758. J (25 dec. vanaf 18 uur en 26 dec.) rf.»; tel. 16760. Apotheek Schotsman, Bin11 Hals Apotheek, Frans Halsplein 1, teJ ----- - ipgtdj.| 19, tel, 11000. Elswout Apotheek, Over 60800. Apotheek Buzink, Lange Vee: weg 206, tel. 38320. Doktersdienst: indien geen nulp van O-h arts belle men fa. Mathöt, telefoon 1 (Niet voor tandheelkundige hulp) j Wijkverpleging Wit-Gele Kruis, tel. F; Tandarts: (23 december) N. A. B r Jeroen Boschlaan 5, tel. 3441. (25 elLji' december) G. A. van der Burg. Ru" 'ourgherweg 26, tel. 55869. e? Dierenarts: (23 december) J. Bali®' (JJ G. Tiecken, Kenaupark 13, tel. 145®»-„/ december) J. Westerman, Harmnlu- C^ 7, tel. 51555. (26 december) Q. Verb3» A. Verweylaan 19, tel. 63070.. J Zlekenvcrvoer: G.G.D., telefoon 1 Margriet, Turfmarkt, telefoon 21400. Ambulancedienst Dierenbescherming: 12823. b.g.g. 008 boodschappendienst. Heemstede en Aerdenhout Apotheken: zie onder Haarlem Doktersdienst: (23 december) J-, W alsem, Bronsteeweg 32, tel. 383"'*^; Nout, Camplaan 20, tel. 38763. (25 - K. Kout, J. de Wittlaan 23, tel. Laeijentdecker, Raadhuisplein 9, tel (26 december) A. Degenaar, P. de g- straat 11, tel. 35006, J. Reurink, A-® houtsdumweg 8, tel. 42962. Bloemendaal Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: (23 december) C* noorn, Bloem endaalse weg 17, tel: ,25 en 26 december) J. Bosch, Bl°c daalseweg 84, tel. 52655. Overv®en Apotheken: zie onder Haarlem- ff Doktersdienst: (23 dec.) F. Wljkma"5'. lianalaan 152, tel. 61054. (25 en 26 de1-- Oosterhuis, Gillis, Schoolmeesterlaa,J 42630. Zandvoort J Apotheek: (23, 25 en 26 dec.) Apotheek, Zeestraat 71, tel. 3073. Ze®5 V»?i i Doktersdienst: (23 dec.) H. K L*'.) J Kost verlorenstraat 4, tel. 2053 25 <?gj, j Flieringa, Brederodestraat 1, tel. f,,cï dec.) C. F. M. Robbers, Koninginnen tel. 2813.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2