IJsbreker zocht vergeefs tiaar ingevroren schepen op IJsselmeer „Ik heb er geen tabak van Bedrijvigheid in komend jaar weer op hoog peil Vooral particulier verbruik weer op hoger niveau K O ARNOLDI m I champagne um m cnampagne m champagne champagne In de binnenlanden van Australië Opmerkelijke rol in „De nacht van de Leguaan" H.A.L. blijft op Amerika varen ondanks staking KERSTFEEST IN DE CONGO Bus geslipt: VRIJDAG 28 DECEMBER 196. PAGINA 13 Ijsgang belemmert veertocht naar Schiermonnikoog Fusie Blaauwhoed/ R'damse Koel en Vrieshuizen Over boord geslagen en verdronken LE COGNAC DE NAPOLÉON S. H. Speerstra Rohte en Jiskoot: Topjaar 1961 nog overtroffen Spaarbank Den Haag verhoogt de spaarrente A'DAM DROOGDOK Resultaten zullen achter blijven N.H.M. gaat belang in Frankrijk verwerven „DE SILVEREN SPIEGEL" L. M. A. Thole verlaat Theodoor Gilissen N.V. Een zakenman vraagt. Een vertrouwde raadsman antwoordt... Canadese bedrijven hebben nog geen nadeel van EEG Mengvoederindustrie moet de bakens verzetten achttien gewonden Soedan wijst vele missionarissen uit VLAANDEREN (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 28 dec. De ijsbreker jiWalvls", die Tweede Kerstdag elf uur avonds is uitgevaren om de twee op ®et IJsselmeer ingevroren binnenvaart schepen „Pax" en „Zwaluw" uit hun «element te bevrijden, is vannacht om streeks twee uur na een etmaal lang roeken onverrichterzake In de hoofd stedelijke haven teruggekeerd. De beide schepen bleken totaal on- ^indbaar. De kapitein van de „Walvis" vertelde ons vanmorgen het volgende: "°P Tweede Kerstdag ben ik uitgevaren ?tet de opdracht om de twee ingevroren fchepen op het IJsselmeer uit de iis- *°fst te bevrijden. Ik had als positie op- Eekregen 12 kilometer ten oosten van «iarken en 16 kilometer ten zuiden van Lelystad. Toen wij 's nachts het IJssel- Jfleer opvoeren hing er een dichte mist. jV'J vorderden maar langzaam. Het hele IJsselmeer was dichtgevroren en wij oadden veel last van strekdammetjes, ?'e wij moeilijk konden zien. Pas tegen j s uur 's avonds de volgende dag trok r® .rnist op. Ik heb op de opgegeven Posities geen schip kunnen ontdekken. Va 13 ook nog een positie opgekregen de Rijkspolitie uit Harderwijk, maar t°k daar lagen de schepen niet. Ik ben tv. teruggevaren naar Amsterdam, rvf, Pampus kreeg ik telefonisch de bevi door, waar de helicopter de cide schepen had bevoorraad. Die po- bleek helemaal niet overeen te gezocht "16t dS pIekken die ik pad a4~ .Opperwachtmeester 't Lam, comman- Veiii van de rijkspolitie in Harderwijk da j ••wii hebben gisteren inder- Jad telefonisch contact gehad met de Ó'LJalvis". Wij hebben toen de positie, .gegeven, waar de helicopter de sche ven het laatst nog had gezien. Zij bleken dat rj niet meer te liggen. Ik vermoed bla schepen op eigen kracht van die p aats zijn weggevaren. Wij zullen nu Spo ze 11164 een helic°Pter °P te SCHIERMONNIKOOG, 27 dec. De fsjksveerboot „Brakzand" is er vanmor gen ondanks de hulp van een kleine IJsbreker niet in geslaagd van Oostma- ?°rn uit Schiermonnikoog te bereiken, halverwege moest het kleine konvooi, uat behalve de veerboot en de ijsbreker ®en barkas omvatte, wegens de ijs- Eang en de dichte mist de terugtocht anvaarden. De omstreeks dertig pas- agiers op Schiermonnikoog, alsmede een *,?tpatlente in een ambulancewagen, wachtten vergeefs. Nader vernemen wij nog, dat het ini tiatief tot het bevrijden van de „Pax,, en de „Zwaluw" is uitgegaan van de heer J. Djjkdrenth, directeur van de samenwerkende havenbedrijven, waar- Onder de ijsbrekers ressorteren. Hij had het nieuws over de ingevroren schepen via de nieuwsdienst gehoord en had daarop besloten de „Walvis" erheen te sturen. „Wanneer de juiste positie van de schepen bekend is, mag de „Walvis" er, wat mij betreft, weer heen", ver klaarde hij. AMSTERDAM 20 dec. De directies van Blaauwhoed en van de N.V. Rot- terdamsche Koel- en Vrieshuizen be richten dat tussen beide N.V's over eenstemming is bereikt over een fusie. De fusie wordt geëffectueerd door ver wisseling van alle aandelen in de Rot- terdamsche Koel- en Vrieshuizen tegen certificaten van voor dat doel te emit teren aandelen in Blaauwhoed. Het ge hele kapitaal van de Rotterdamsche Koel- en Vrieshuizen, bestaande uit 500 gewone aandelen a 750,-, 6 prioriteits aandelen a 750,- en 50 oprichtersbe- wjjzen, wordt verwisseld in 761 certifi caten van aandelen Blaauwhoed (ex di vidend 1962). De Rotterdamsche koel huis (nuttige inhoud 14.000 m3) met kaden, kranen, loodsen enz. aan de Katendrechtsehaven te Rotterdam en heeft een zeer groot vrieshuis (nuttige inhoud ruim 45.000 m3) in aanbouw ten zuiden van de Waalhaven in Rotterdam. Voor de verdere financiering daarvan zal Blaauwhoed de nodige middelen ter beschikking stellen. Laatstgenoemd vrieshuis zal in de tweede helft van 1963 in exploitatie komen. Nadat de Rot terdamsche Koel- en vrieshuizen een dochtermaatschappij is geworden van Blaauwhoed is de weg geopend voor nau we samenwerking tussen de vrieshuizen van beide vennootschappen. De heer Th. C. Jerne zal aftreden als directeur van de Rotterdamsche Koel- en Vrieshuizen. Aan de eerstvol gende jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van Blaauwhoed zal worden voorgesteld hem tot com missaris te benoemen. BRUINISSE, 27 dec. De 37-jarige M. Koolaard, werkzaam bij het over slaan van stortsteen op een zogenaamde tomsonkraan bij de Deltawerken aan de Noord-Grevelingen, is vanmorgen bij zijn werk uitgegleden, over boord ge slagen en verdronken. De man was ge huwd en vader van een kind. (Advertentie) IMPORT OUD HAARLEM /n een nieuw werkkamertje zit Sybren H. Speerstra achter zijn bureau. Hij heeft een maquette voor zich van een fraai gebouw en schikt daar zorgvuldig wat mi niatuurboompjes omheen. De opening van dat gebouw, de nieuwe uitbreiding van zijn be faamd hotel Jan Tabak", deze Week door burgemeester Has pels van Bussum, is een hoog tepunt uit de carrière van de heer Speerstra geweest. Reeds lang bestaat er zoiets hls een „magisch-culinair fluï dum" tussen deze uitspanning en honderden mensen die re gelmatig langs onze wegen trekken. Maar over de identi teit van de directeur blijkt iedereen het nog niet eens te zijn, aangezien hem dikwijls Wordt gevraagd: „Bent u nu Minheer Tabak?". Dan moet de belangstellende vrager Worden verduidelijkt, dat dit de oij- riaam was van de man uit Maar den die in 1687, dus 275 jaar geleden, het bedrijf stichtte, en de werkelijke naam van een ferie opvolgers, maar dat de huidige eigenaar toch de echte Friese naam Speerstra voert. Hij werd 53 jaar geleden ge boren in het dorp Wolsum en bezocht in IJsbrechtum de lagere school. '■Erg veel studieambitie had ik niet, vandaar dat ik de h.b.s. in Sneek hiet helemaal heb doorlopen. Dat vond mijn vader niet zo héél erg: ik htoest het zelf maar weten. Wel stuurde hij me onmiddellijk naar een aan tal Westeuropese landen om de moderne talen goed te leren. Vader was Veefokker en kon voor de internationale handel in het Friese stamboek- Vee best een mannetje gebruiken." „Door dat frequente getrek moest ik vaak overnachten in een hotel, ?h op die manier is het eigenlijk begonnen. Zo'n soort bedrijf vond ik pas lets geweldigs. iets fantastischEen groot gebouw, vol tevreden Jhensen, rustig, stil De verteller zoekt even naar woorden. Het is niet gemakkelijk een buitenstaander uit te leggen wat nu precies de aan- ?ekkelijkheid van een hotelbedrijf uitmaakt. „Mijn vader kocht een pen- i°n voor me. in Soest, en dat ging ik samen met mijn vrouw exploiteren. 'k achter het fornuis, zij vóór. We verbouwden, groeven een vijver en de ,httk draaide uitstekend. Tot de oorlog uitbrak en net zoals overal ook V ons alles flink in het honderd liep. lk werd door de bezetters in een Z°Jieentratiekamp gezet en moest na mijn vrijlating onderduiken, terwijl "Vn pension eerst door de Duitsers en later weer door de Canadezen werd Bevorderd. Met collega's ging het al niet erg beter, want zo werd bijvoorbeeld hotel •wan Tabak" tot puin gebombardeerd. De eigenaar daarvan, de heer Van «uren, kwam me na de oorlog vragen of ik geen zin zou hebben in het hJ. wanneer het weer herrezen zou zijn. Natuurlijk had ik daar zin in, het ifas kans van mijn leven. Ik schreef op papier hoe ik het gebouw t liefste zou hebben, en iedereen was meteen enthousiast En zo is alles heneer gegaan lk kwam in „Jan Tabak", en heb het Later gekocht." liik u6eT Speerstra, die zijn energieke krachten ook geeft aan de landé- afrtii Horecaf.organisatie als hoofdbestuurslid en voorzitter van de Gooise Ven 0 buigt zich weer over de maquette op zijn bureau. „En dan dur- hoo ïe noa te "raPen °f ik van dit alles al tabak heb", schampert hij, 0 wat boompjes verschuivend. (Advertentie) moetetchandon IMPORT OUD HAARLEM WIJNKOPERS SINDS 1877 HOFLEVERANCIER AMSTERDAM, 20 dec. In de bui tengewone vergadering van Oscar Rohte en Jiskoot n.v. tijdens welke do heer E. Berentzen bij acclamatie tol directeur is benoem 1, heeft het bestuur medegedeeld dat de gunstige verwach tingen uitgesproken in het jaarver slag 1961 grotendeels zijn uitgeko men. De tot nu toe behaalde bruto resultaten hebben die van het jaar 1961 wat tot nog tot het beste na oorlogse jaar der vennootschap was nog overtroffen. Hiertegenover staat, dat de ontwik kelingen in enige landen, waar de ven nootschap grote belangen heeft, zodanig zijn, dat er rekening mede gehouden moet worden, dat ook dit jaar een ver dere toevoeging aan de „Reserve voor bijzondere risico's" welke thans 200.000,bedraagt, nodig zal blijken te zijn. Daarnaast is het noodzakelijk geble ken verdere pensioenvoorzieningen te treffen voor staf en personeel. Ook als deze beide factoren in aan merking worden genomen, kan de ver wachting worden uitgesproken, dat de nettoresultaten over 1962 die van 1961 zullen overtreffen. (In 1961 werd een totaal aan baten verkregen van 1.469.058 tegen 833.149 in het voorafgaande jaar. De nettowinst bedroeg 589.939 iv.j. 281.971 en het uitgekeerde divi dend 14% 8% over 1960 waarvan desgewenst 5% in aandelen). DEN HAAG, 27 dec. Het bestuur van de Nutsspaarbank in Den Haag heeft besloten de rente over alle spaar gelden met ingang van 1 januari 1963 te verhogen van 3 pet tot 3Vs pet, even als thans halfmaandeiij'ks berekend. Aan de opzeggingstermijnen werd de bepaling toegevoegd, dat bedragen bo ven 10.000,- een maand tevoren moe ten worden opgezegd. Bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij werden in 1961 opdrach ten voor de bouw van 4 schepen voor de ZIM Israël Navigation Company Ltd. geboekt, waardoor de nieuwbouwafde- ling tot medio 1964 volledig bezet is. Het voor eigen rekening in aanbouw zijnde drijvende droogdok van 18.000 ton hefvermogen zal eind 1963 gereed zijn. Ten aanzien van de afdeling repara tie van schepen wordt het volgende op gemerkt: De ongunstige gang van za ken in de scheepvaart duurt nog onver minderd voort. De reparatie- en onder houdswerkzaamheden aan schepen wor den daardoor tot het minimum beperkt, terwijl door de mindere nieuwbouw van schepen de reparatiecapaciteit bij de werven toeneemt. De concurrentie is daardoor steeds scherper geworden en de onregelmatigheid in de bedrijfsbezet ting neemt toe. Als gevolg hiervan zul len de bedrijfsresultaten van het lopende jaar ongunstiger z;jn dan die over het jaar 1961. In 1961 gaf de exploitatierekening een overschot te zien van f4,56 min (4,43). Ter verdeling bleef een onveranderd winstsaldo van 1,54 min. Er werd een dividend van 17 pet (onv.) uitgekeerd op de gewone aandelen. De converteer bare aandelen werden 5 pet. (onv.) be taald. AMSTERDAM, 21 dee. Ter uitbrei ding van haar activiteiten binnen de Euromarkt heeft de Nederlandsche Handel-Maatsehappij (N.H.M.) in prin cipe besloten deeei te nemen in het kapi taal van de Banque Jordaan S.A. te Parijs. De besprekingen hierover, welke reeds in een vergevorderd stadium ver keren, zullen, naar wordt verwacht, tot een participatie van de N.H.M. ter grootte van 25 pet. leiden. DEN HAAG, Ks dec. Naar het zich thans laat aanzien zal in het ko mende jaar het economische leven ge kenmerkt blijven door een hoog peil van bedrijvigheid, zo deelt het ministe rie van Economische Zaken mee. Ver wacht mag worden dat in het bijzonder het particuliere verbruik wederom op een hoger niveau zal komen te liggen. Men moet echter rekening houden met de waarschijnlijkheid dat het volume van de bedrijfsinvesteringen in vaste activa in 1963 niet noemenswaard bo ven het peil van het afgelopen jaar zal uitkomen. Een bevredigende stijging van de export lijkt mogelijk, al dient wel te worden bedacht, dat de coneur- rentiereserves van hef Nederlandse be drijfsleven op de internationale mark ten als gevolg van de naar verhouding sterke stijging van de arbeidskosten, aanzienlijk zijn ingekrompen. Ten aan zien van de verhouding tussen binnen landse middelen en bestedingen mag een evenwichtige ontwikkeling worden verwacht, die vermoedelijk enige stij ging van het overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans zal toelaten. In 1962, aldus het ministerie, was de Nederlandse economie gekenmerkt door een voortgezette expansie. De na tionale produktie ging verder omhoog bij een toeneming van de binnenlandse bestedingen en een voortgaande uit breiding van de export. Het volume van de bedrijfsinvesteringen in vaste activa zal ongeveer 4 pet boven het niveau van het vorige jaar liggen, ter wijl ook de consumptieve bestedingen T7~ o Arnoldi wordt op nieuwjaars- li dag tachtig jaar. Vermoedelijk JLV. is hij de oudste nog spelende acteur, die geheel toepasselijk in Tennessee Williams' „De nacht van «1e Leguaan" de „oudste nog produce rende dichter" speelt, een man van 96 jaar. In deze rol kan men waarnemen, dat Ko Arnoldi, zo hij al verandert, dit niet merkbaar doet. Hij heeft het vak geleerd in een andere stijl dan de thans gangbare, maar hij nast geheel in het ensemble van nu. Hij is een modern acteur, omdat bij een groot vakmanschap als het zijne de stijl een uiterlijkheid is, die zich zon der opvallende moeite laat variëren. De oude dichter, die hij nu speelt, is in Tennessee Williams' stuk een ei genaardige figuur. Meer een symbool dan een karakter, een restant van le ven, een klein vlammetje van geloof, dat na een laatste opflikkering uit dooft. Maar dan heeft het zijn rol ge speeld. Ko Arnoldi nu speelt deze fi guur met een suggestiviteit, waarvan men verscheidene malen heel sterk de ontroering ondergaat. Dit doet hij met weinig uiterlijke middelen, die hij in getogen gebruikt, de spannng in zijn ogen, de glimlach op zijn gelaat, de gloed van zijn traag Komende woorden op enkele hoogtepunten: als hij bidt, als hij zijn allerlaatste vers aan zijn kleindochter dicteert. Bij deze laatste scene, waarnaar hij het hele stuk door tocgeleefd heeft, drukt de zich ontla dende spanning zich ook uit in de hou ding van het lichaam, dat de extase meebeleeft. Dit is een rol, die weinig uiterlijke steunpunten lijkt te bieden. De uiter ste zorg, waarmede zij wordt gespeeld, uit diep innerlijk begrip opgebouwd, is typerend voor de speelkunst van Ko Arnoldi. Hij is een van die acteurs met zoveel typerende eigenheden in zijn verschijningsvorm, dat men hem al tijd direct kan herkennen. Zijn manier van praten alleen al typeert hem on miskenbaar. Een beletsel om telkens een ander in hem te zien is dit nooit geweest. Vroeger was men geneigd te zeggen, dat hij op de planken een an der wist te worden. Helemaal juist is die uitdrukking nooit geweest. Geen acteur kruipt ooit weTkelijk in de huid van een ander. Hij begrijpt de ander zowel met zijn gevoel als met zijn be grip en vertaalt de daaruit Voortkom- stige reacties in uiterlijk waarneem bare, het innerlijk onthullende, gedra gingen. Ko Arnoldi is de man, die deze uiterlijkheden op grond van een zeer fijnbesnaard gevoel, op grond van een aangeboren noblesse, in subtiele uiter lijkheden vastlegt en opbouwt tot een gaaf geheel. Daardoor is het nog steeds een bizonder genoegen hem te zien ac teren. Men ziet hem, met zijn vrouw, Lize Servaes, nog geregeld onder de bezoe kers in de schouwburg. Hij kent het toneel van vandaag en is er, ook als speler, volkomen in thuis, omdat zijn gevoeligheid hem toegankelijk houdt voor de soms nauw waarneembare ver schuivingen, die zich op de planken voordoen. (Advertentie) Tel. 246589 - Kattegat 4 - Amsterdam VOOR UW RECEPTIES EN INTIEME DINEETJES 's ZONDAGS GESLOTEN Ko Arnoldi als de oude dichter met Caro van Eyck als diens kleindochter in „De nacht van de Leguaan". wederom een duidelijke groei toon den. Dit laatste was vooral een gevolg van de loonsverhogingen. De verhou ding tussen binnenlandse middelen en bestedingen gaf evenwel gedurende 1962 een evenwichtige ontwikkeling te zien. De stijging van de invoer was minder sterK dan in 1961, terwijl daar entegen voor de uitvoer het stijgings- percentage enigszins hoger kwam te liggen. Het overschot op de lopende re kening van de betalingsbalans za) ver moedelijk ongeveer even groot zijn als in 1961, n.l. rond 500 miljoen. De stijging van de industriële pro duktie was in deeerste negen maan den van 1962 met 3,5 pet iets sterker dan in dezelfde periode van 1961, toen de vooruitgang ruim 2 pet bedroeg. Daarbij dient echter in aanmerking te worden genomen, dat in 1961 de ver korting van de arbeidstijd het tempo van de produktieuitbreiding in aanzien lijke mate heeft gedrukt. De produktie per werknemer die in de eerste helft van 1962 met 1 procent toenam zal over het gehele jaar vermoedelijk een toeneming te zien geven van om streeks 2 pet. De personeelsbezetting lag in de eerste helft van het thans aflopende jaar bijna 2 pet boven het niveau van dezelfde maanden van 1961. De bruto-investeringen in vaste acti va beliepen in het eerste halfjaar van 1962 4.621 tegen 4.452 min in het zelfde tijdvak van het vorige jaar. Dit komt neer op een stijging met ruim 3,5 procent. Voor de nijverheidssector (incl. bouwnijverheid) bedroeg de toe neming ongeveer 9 procent. In de sec tor verkeer stegen de investeringen met omstreeks 3 nrocent. In het afge lopen jaar vestigden zich weer een aantal buitenlandse ondernemingen in Nederland. Het aantal dochteronderne mingen steeg in de eerste negen maan den met 31, het aantal deelnemingen met 23. Het particuliere verbruik gaf ook in 1962 een stijging te zien. De totale con sumptie lag naar hoeveelheid gemeten in de eerste negen maanden van 1962 ongeveer 4 procent boven het niveau van 1961. Per hoofd van de bevolking beliep de stijging bijna 3 procent. Het verbruik van duurzame consumptie goederen lag in de eerste negen maan den van 1962 4,5 procent boven dat in 1961, per hoofd van de bevolking om streeks 3 procent. De afbetalingskre dieten, verstrekt door financierings maatschappijen voor consumptieve doeleinden, stegen in de eerste helft van 1962 met ongeveer 4 procent. ROTTERDAM, 27 dec. Ondanks de havenstaking aan de oostkust van de Verenigde Staten heeft de Holland-Ame- rika-Lijn het vaarschema, zowel voor de passagiers als voor de vrachtschepen, (nog) niet gewijzigd. Men wil zo werd namens de directie medegedeeld afwachten hoe de situatie zich gaat ontwikkelen en na 1 januari, als de „Maasdam" en de „Westerdam" in New York zijn gearriveerd, de ontwikkeling opnieuw bezien. Inmiddels ziet het er niet naar uit dat de staking spoedig ten einde is. De United Lines zag zich reeds genood zaakt enkele afvaarten af te zeggen. AMSTERDAM, 27 dec. De heer L. M. A. Thole zal per 31 december a.s. af scheid nemen als directeur van Theo door Gilissen N.V. De heer Thole, die meer dan 50 jaar firmant van de firma Theodoor Gilissen is geweest (begin dit jaar is de firma omgezet in N.V.), zal als gedelegeerd commissaris aan het effecten en bankkantoor verbonden blijven. De scheidende directeur is commissaris bij diverse ondernemingen zoals Simplex. Tetterode en Maxwell. (Advertentie) Onze Chileense leverancier verlangt een onherroepelijk accre- ditief, dat de verscheping in zeven maandelijkse termljnen-toestaat. Hoe kunnen wij dit het voordeligst regelen? De kennis en het inzicht, noodzakelijk om op deze vraag het juiste antwoord te kunnen geven, staan ook ten dienste. Voor welk vraagstuk het nationale of internationale handelsverkeer u.ook stelt... u kunt het in het volste vertrouwen voorleggen aan de deskundigen van... Handel - Maatschappij H. Albert de Bery Co. n.v. Devlezenbank Herengracht 450 - Amsterdam-C. - Tel. 2211 55 - Telex 12029 EL1SABETHSTAD, 27 dec. (UPI) Een Indische generaal van het leger van de Verenigde Naties in de Congo, bri gade-generaal Reginald Nohrona, heeft op de Eerste Kerstdag veel roem ver gaard door de moedige wijze, waarop hij een einde wist te maken aan een plotseling uitgebroken gevecht tussen Katangaanse „gendarmes" en V.N.-sol- daten. Het vuurgevecht had nog maar kort geduurd, toen generaal Nohrona in zijn witte jeep stapte en naar de Katangaan se stellingen reed. Hij stelde een wapen stilstand voor opdat beide partijen in de gelegenheid zouden zijn hun gewon den te verzorgen. Een heetgebakerde Katangaanse offi cier riep uit: „Weet u wel, generaal, dat mijn mannen bereid zijn te sterven Och", antwoordde de katholieke ge neraal, „een andere keer maar. Vandaag is het Kerstmis Min of meer verbouwereerd gaf de Katangaanse officier daarop zijn man nen bevel het vuren te staken. De ge wonden werden verzorgd en sindsdien is de strijd niet meer hervat, nóg niet althans. Eenheden van het V.N.-leger patrouilleren thans door de straten van Elisabethstad. De spanning blijft en kan elk ogenblik opnieuw tot uitbarsting komen. ROTTERDAM, 27 dec. De meeste Canadese bedrijven ondervinden nog geen nadelige invloed van de Euro- markt, zo is komen vast te staan door een onderzoek van de National Indus trial Conference Board bü een aantal Canadese zakenlieden, aldus een publi- katie van de Nederlands-Canadese Ka mer van Koophandel in Rotterdam. Meer dan 80 procent van de onder vraagden antwoordde dat zij van de eco nomische integratie in Europa vrijwel niets hebben kunnen bemerken. Deze bedrijven beperken zich in hoofdzaak tot de binnenlandse markt of hebben hun export gericht op landen buiten de E.E.G. Als verdere oorzaken worden ge noemd het feit dat een aantal belang rijke exportgoederen vrij van invoer rechten in de Euromarktlanden kan wor den ingevoerd en het feit dat sommige fabrikanten van secundaire goederen technisch een voorsprong hebben op hun Europese concurrenten. Minder dan 20 procent van de onder vraagde fabrikanten is van mening dat de gemeenschappelijke markt wel in vloed heeft gehad op de werkzaamhe den van hun bedrijven. Maar veelal werd gerapporteerd dat deze invloed gunstig is geweest. Het onderzoek werd verricht onder fa brikanten van primaire en secundaire goederen en onder een aantal dienst verlenende bedrijven. Volgens 40 procent van de zakenlieden zal de toetreding van Engeland tot de E.E.G. hun za ken op de .een of andere wijze scha den. Slechts enkele firma's verwachten voordeel van Enigelands aansluiting, wat wordt gebaseerd op de mogelijke verdwijning van het voorkeurstarief van Britse goederen. AMSTERDAM, 2*. dec. In de ver gadering van de nationale coöperatieve aan- en verkoopvereniging voor de land bouw „Centraal Bureau" G.A. heeft de plaatsvervangend algemeen directeur ir IJ. de Boer, meegedeeld dat een plan om in Deventer een zgn. kern- voederfabriek te stichten in vergevor derde staat van voorbereiding is. Het mengvoerderproduktiebedrijf te Alme lo zal eind januari in bedrijf komen. De mengsels worden daar volautoma tisch via ponskaarten gedoseerd, sa mengesteld en afgewogen, terwijl het gehele bedrijf volautomatisch wordt ge stuurd. Bij de coöperatieve mengvoe derindustrie is het nodig, de bakens te verzetten. Is men daartoe bereid, dan kan de slag tegen de grote concurren ten In de particuliere sector zeker ge wonnen worden. Deze opvatting van het Centraal bureau werd vertolkt door de voorzitter, de heer A. Loman. De struc tuurcommissie van het Centraal Bureau, denkt aan een regionale samenwerking van de coöperaties, waarbij de her vorming van de structuur van de meng voedervoorziening voorop staat. Dit houdt niet alleen een regeling van pro duktie en distributie in, maar ook het voeren van een uniforme verkooppol' tiek. ENSCHEDE, 27 dec. Vanmorgen is op de Haaksbergerstraat nabjj Boekelo een bus met arbeiders, die in de rich ting Enschede reed, geslipt en tegen een stilstaande bus van de Gelderse Tramwegen gebotst. Hierbij liepen acht tien personen verwondingen op. Drie arbeiders werden in een ziekenhuis op genomen, evenals een passagier, die naast de chauffeur van de arbeiders bus zat. De G.T.-bus werd slechts licht beschadigd. De arbeidersbus liep aan de voorzijde zware schade op. NAIROBI, 27 dec. Vier r.-k. gees telijken, onder wie pater Meyer uit Am sterdam en pater Kok uit Hoorn, zijn vandaag in Nairobi aangekomen uit Soedan, waar zij van de regering een schrijven hadden ontvangen, dat zij per 27 december moesten vertrekken. De andere twee missionarissen zijn een Ier en een Engelsman. Alle vier zijn negen jaar lang in Soedan geweest. Zij zeiden dat de Soedanese regering godsdienstige onderdrukking toepast. Volgens de En gelsman zouden reeds ruim vijftig mis sionarissen en kloosterzusters uit Soe dan zijn uitgewezen. ElGENfifiRDIG- INZ'JN BRIEF SCHREEF H'J DAT H'J GEEN HAAST HAD. BILLY BRENGT NAAR WIGT0N SPRINGS TOT ZIENS DAN GAAT 0 LOGEREN B'J MR. B0LW0RTH NOU, U LIEVER DAN HOE DURFT HU U HELEMAAL HIERHEEN TE LATEN ROMEN, VOOR DIE PAAR DAGEN? HMM, INDERDAAD, ALS' HU DONDERDAG AL 'NAAR ENGELAND VLIEGT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 13