TEENAGERSTEM Nieuw wapen van de Chinezen op Formosa Vijfentwintig jaar (ijs-)baan Kortebaanwedstrijden voor jongeren in De Zilk Gees Lute uit Castricum niet te kloppen Verrassende nederlaag AHC en Amstel (heren) SEW moet in tweede klas buigen voor koploper DIEREN IN ARTIS IN WINTERSE STEMMING nü bij de HOUTPLEIN 21 HAARLEM TH. VIJN Hoogste onderscheiding voor Amerikaanse arts Thalidomide uit de V.S. geweerd Marcel Rutte sneller dan broer Toon in „Oliebollenrit" ATAX-TAKX Wielrenners op de schaats J. de Bruin snelste van „Excelsior DISTRICT WEST A ZAALHANDBAL TEL. 22020-12138 MAANDAG 31 DECEMBER 1962 PAGINA 8 verdwijnt GROTE HOUTSTRAAT 174 Telefoon 14736 7eaasLtVellr°a^.m9eiZor Mej. F. van Honstede Waarschuwing Benoemingen bisdom Rotterdam 1.2.3.4.5. Nlieuwj aarsreceptie HET MODERNE KEELTA8LET QUEMOY (UPI) Het nieuwste wa pen van de Chinese nationalisten op het eiland Quemoy is een teenager van 19 jaar met een stem als flu—eel. Wat zy probeert te doen is de communistische soldaten, die gelegerd zijn op het eiland Tsjao Hsoe, slechts twee kilometer van Quemoy, over te halen naar het Westen over te lopen. Dag en nacht fluistert de stem van miss Pei over de zeestraat door een van de batterijen luidsprekers, die de nationalisten hebben opgesteld in de richting van communistisch China. Op lieflijke toon leest zjj nieuwsbulletins, kondigt zijn Chinese muziekprogram ma's aan en vertelt zij over de stand van zaken op Formosa. Op gezette tijden voelt miss Pei mee met de ontberingen van de soldaten. Zij legt hun uit dat hun leiders daar ver antwoordelijk voor zjjn en daagt hen uit naar het westen te komen. Maar of schoon haar stem een nachtclub-timbre kan hebben, is miss Pei zelf even kor daat als de soldaten, die op deze buiten post op wacht staan. Ze heeft heldere ogen en appelwangen en zij leidt een sober bestaan van hard werken met zes andere omroepsters, die in elk opzicht op haar lijken. Haar kamer is een kleine vierkante ruimte, uitgehakt in de rotsen van het eiland. Zij deelt deze kamer met een collega van dezelfde leeftijd. De meubi lering is erg eenvoudig. Het licht komt van een enkele peer aan het plafond. Een paar meter verder, ook in de rot sen uitgehakt, is het omroepstershokje waar zij werkt, 's Zomers is het er heer lijk koel, maar 's winters vochtig en bitter koud. Het dienstrooster van miss Pei is erg (Advertentie) (iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiii Hierbij wensen wij onze cliënten en alle lezers een voorspoedig 1963 toe. Onze wijze van bediening dat is Uw garantie IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIVIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII grillig, soms veeleisend en soms eento nig. Omdat harde wind het meestal on mogelijk maakt de communisten njet luidsprekers te bereiken, is zij vaak da genlang werkloos. Maar als de wind in de goede richting waait wordt zu dikwijls midden in de nacht opgeroepen. De omroepsters brengen nooit meer dan vier opeenvolgende uren achter de microfoon door. Om hun onregelmatige werktijden te compenseren krijgen ze om de twee weken veertien dagen vrij. In die vrije dagen gaat miss Pei, even als de meeste van haar collega's, naar haar familie op Formosa, dat 180 kilo meter van Quemoy verwijderd ligt. Die bezoeken zijn prettige onderbrekingen van het verblijf op Quemoy, waar de gezelligheid bijna geheel ontbreekt. Ofschoon de jonge omroepsters om ringd zijn door 60.000 soldaten,hebben zij weinig afspraakjes. Waar wil men op Quemoy trouwens uitgaan. Maar al deze nadelen kunnen miss Pei niet ontmoedigen. Integendeel, zij is er trots op gekozen te zijn uit 300 sollici tanten vanwege haar kennis van de man darijn- en fukien-dialecten en natuurlijk ook vanwege haar lieflijke stem. Toen haar werd gevraagd wat haar uiteindelijke doel is, haalde zij haar schouders op en zei: „Een betere om- roepster worden". WASHINGTON, 29 dec. De Ame rikaanse arts dr. Frances Kelsey, die ervoor heeft gezorgd dat het farmaceu tisch produkt Thalidomide van de Ame rikaanse markt is gebleven, is benoemd tot hoofd van een nieuw regeringsinsti tuut dat moet beschikken op aanvra gen voor proefnemingen met nieuwe ge neesmiddelen. Hjj is directeur gewor den van het bureau voor geneesmidde len in het raam van een reorganisatie van het Amerikaanse bureau voor de volksgezondheid. President Kennedy heeft dr. Kelsey de hoogste Amerikaanse onderscheiding voor uitzonderlijke verdiensten verleend voor haar actie die tot gevolg had dat Thalidomide dat ernstige misvormin gen bij baby's kan veroorzaken niet in de handel werd gebracht. Tr-ia een bankdie failliet ging, en een Italiaanse opera, die ook al voor de w?W-r oorlog is opgeheven, toch -if jSjfti nog naar een vijfentwintigjarig 'f W": I dienst-jubileum. Dit is in één ifff jHHwllMph f jMÉMMÉI zin de loopbaan van mejuffrouw tm- - F. van Honstede, waarmee tege- "f jjpjjp''-- lÉfe lijk het gezegde gelogenstraft is, Jl dat een goed begin het halve -|p werk is. Mejuffrouw van Hon stede, directrice van de N.V. m Haagse Overdekte Kunstijsbaan, '0' viert 1 januari haar zilveren ju bileum in dit voor Nederland Sf j&XÈÈm toch altijd nog unieke bedrijf. Jttm, m- 1H „Zo safe als de bank van Scheur- w .,.r>mÊ leer", was het gezegde in Den HuggR, MÊBÈ Haag in de jaren dertig, en zo j JM dacht ook mejuffrouw Van Hon- stede erover, die 'aan de kas zat WÈj$Ê$mË'i van die vertrouwenwekkende instelling. Totdat van de ene dag op de andere alle uitbetalingen plotseling werden gestaakt. „Ik HMj^Hragl Jj durfde me nauwelijks meer op M| straat te vertonen. Ze riepen me na: „Wat hebben jullie met |MWB| het geld gedaan," alsof ik er iets aan kon doen," zegt me- juffrouw Van Honstede nu. Ze T lang echter, want een van de cliënten, de directeur van de Italiaanse opera in Den Haag, Arturo Borin, zag wel wat in die juffrouw, die zich als administratrice kennelijk wel zou weten te redden temidden van zijn welluidend, maar tumultueus gezelschap. „Het was een leuke tijd daar. Ik ging naar alle uitvoeringen en zomers reisden we naar Milaan om nieuwe zangers te engageren. Die audities waren prachtig: iedereen kwam zich laten horen, of men kon zingen of niet." Net als in de opera zelf was het ook in haar functie niet alles goud wat er blonk. „We hadden geen subsidie ert elk jaar was het weer dubieus of we konden doorgaan. Toen ik dan ook een aanbod kreeg om bij de pas geopende overdekte kunstijsbaan te komen werken heb ik het maar gauw genomen. Van opera's houdt maar een beperkt publiek, maar er is geen Nederlander, die niet schaatst." Deze wijsheid bleek waar genoeg om mejuffrouw Van Honstede thans haar vijfentwintigjarig jubileum te doen vieren. Vanuit haar (goed ver warmd) glazen vertrek kijkt ze op de baan, een tafereel niet minder vrolijk dan de Hollandse ijsfeesten blijkens de schilderijen en prenten honderden jaren geleden al waren, al kwam de vrieskou toen uit een heldere hemel en niet uit een mengsel van pekel en ammonia, dat door plastic buizen stroomt. „In het begin was het iets heel bijzonders, wanneer men schaatsen met schoenen had. Ze waren toen dan ook veel duurder dan nu," herinnert de directrice zich. Kocht ze vroeger platen met walsen en andere semi- klassieke muziek om op de ijsbaan te doen spelen, nu moet ze nauwkeurig de ontwikkeling volgen van twist en madison. Ze spreekt er even gemak kelijk over als over „compressors en condensors", al heeft ze twee machi nisten om het technische werk te doen. Als zakenvrouw is ze beducht voor haar grote concurrent: de vorst. „Langdurige vorst is funest voor ons. Verleden jaar waren er op Tweede Kerstdag vijf mensen op de baan, terwijl er meer dan tweeduizend op kunnen. Iedereen was toen buiten aan het schaatsen. En het ergste was: de meesten hadden er 'voor de rest van het seizoen genoeg van. En deze week was het ook mis." Sterren als Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel heeft ze nog gekend als kleuters, die maar wat wegkrabbelden op het ijs. „Mijnheer Haanappel was hier de eerste ijsdanser. Hij is nu nog voorzitter van de kunstrijders club en mevrouw Haanappel secretaresse. Joan is ere-lid." Van maart tot augustus is de baan gesloten. „Maar het is een jaarbetrekking," zegt mejuf frouw Van Honstede. „Het oude seizoen wordt dan afgewikkeld en het nieuwe voorbereid," zegt ze, om mogelijke gedachten aan een gemakkelijke (ijs) baan tegen te spreken. Blinkert 5 10 Vriendschap 6 5 Sagitta 5 8 HHC 6 3 Athleta 5 5 AVA 5 1 Alle inspanningen ten spijt heeft SEW in de tweede klas dus opnieuw onder vonden dat het in de zaal minder goed op dreef is dan op het veld. Niettemin mag de bescheiden nederlaag tegen kop loper Amstel zonder meer verdienste lijk worden genoemd (3-4). In de staart wordt het van lieverlee dringen, nu SDW na zijn verdienstelijke gelijke spel van vorige week tegen Amstel, thans het sterker geachte Attila met 105 terug wees. De stand: Amstel 5 8 Attila 6 5 Full Speed 4 5 SEW 4 4 Spirit 5 5 SDW 6 3 Zo heeft AHC dus in de eerste klas heren de waarschuwing gekregen, dat HAARLEM, 31 dec. Marcel Rutte heeft de traditionele „oliebollenrit" van het Haarlemse „De Kampioen", die zon dag ondanks het ijzig koude weer en sneeuwbuien op het strand tussen Bloemendaal en IJmuiden werd gereden In zijn voordeel beslist. Samen met zijn oudere broer Toon Rutte had Marcel het verloop van deze „oliebollenrit" volle dig beheerst. Er was niemand die het de Rutte's bepaald lastig heeft kunnen maken. Al meteen na de start van deze rit waarvoor elf A-B-en C-klassers aan de start verschenen en de kou trotseerden, ging Toon Rutte tot de aanval over. Hij kreeg daarbij gezelschap van broer Mar cel en dat betekende meteen de beslis sende ontsnapping. Een Sweers, Van Keulen en Aldershof boden nog wel hard nekkige tegenstand, maar zij konden toch niet verhinderen, dat de Rutte's halverwege de ongeveer acht kilometer lange race op het strand met tien secon den aan de leiding hun voorsprong steeds verder opvoerden. Doordat Toon in de slotfase een slippertje maakte en onderuit ging, kon Marcel deze broe derstrijd tenslotte in zijn voordeel be slissen. De uitslag luidt: 1. Marcel Rutte, de circa 8 km. in 18 min. en 42 sec.; 2. Toon Rutte op 8 sec.) 3. R. Sweers op 38 sec.; 4. A. van Keulen z.t.; 5. J. Aldershof op 48 sec.; 6. R. van Krim pen op 1 min. 18 sec.; 7. J. Bakker z.t.; 8. L. Otte z.t.; 9. W. Fiechter op 1.33; 10. J. Hoogveld op 1.58; 11. Van Beekum op 2.18. DE ZILK, 31 dec. Op grootse wij ze zijn door de Zilker ijsvereniging wedstrijden georganiseerd, de afgelo pen dagen, die ook al door de goede gesteldheid van de baan, een groot succes zijn geworden. Reeds vroeg in de week was het ijscomité bijeen ge weest om de organisatie te bespreken. Direkt stak men de handen uit de mou wen, en zo hingen in korte tijd de bil jetten voor de ramen van de Zilker middenstanders. Hieraan is veelal ge hoor gegeven, maar toch bleven de aanmeldingen beneden de verwachtin gen, van het organiserend comité. Ondanks alles is er toch fel en spor tief gestreden om de prijzen, zowel door de schoolkinderen, als door de groteren. Als eersten kwamen voor de wedstrijden op: de meisjes van de la gere school. Ruim honderd kinderen namen aan deze kortebaanwedstrijden deel. Als eerste prijswinnaars kwamen de volgende leerlingen naar voren: meisjes; Tineke v.d. Vossen, eerste klas; José Bartels, tweede klas; Ger- da Weyers, derde klas; Catrien de Groot, vierde klas; Willie van der Lin den, vijfde klas; Gientje Lengers, zesde klas. Eerste prijzen jongens lagere school: Hans Akerboom, eerste klas; Kees de Boer, tweede klas; Peter Ruigrok, derde klas; Harry de Boer, vierde klas; Theo de Boer; vijfde klas; Alfons De Groot, zesde klas. Op de tweede dag kwamen de gro teren aan hun trekken. Voor hen was een grotere ijsbaan uitgezet op de Noorder Leidsevaart, die ondanks de mist en de koude door veel gegadig den en vooral belangstellenden werd ROTTERDAM, 31 dec. (KNP) Mgr. M. A. Jansen heeft benoemd tot pas toor te Den Haag-Allerheiligst Sacra ment de weleerwaarde heer P. J. Zou- tenbier, die kapelaan was te Rotterdam- H. Theresia, in de plaats van pastoor P. J. P. Heskes, die binnenkort eme ritus zal worden. Tot pastoor te Oegst- geest-H. Willibrordus is benoemd de zeereerwaarde heer N. A. Commandeur, die pastoor was te Den Haag-Onbevlekt Hart van Maria. Te Den Haag-Onbe vlekt Hart van Maria Is benoemd tot pastoor de zeereerwaarde heer H. J. A. Schouten, die pastoor was te Rhoon. Te Rhoon is benoemd tot pastoor de weleerwaarde heer J. M. Th. Reiber, die kapelaan was te Rotterdam-H. Anto- nius abt. De voor Nieuwjaarsdag (dinsdag 1 januari) vastgestelde voetbalwedstrijd tussen de wielrenners van ,,De Kam pioen" en die van het hoofdstedelijke „Olympia" die in het „Van der Aart sportpark" gehouden zou worden, kan vanwege de slechte gesteldheid van het terrein geen doorgang vinden. Ook het klaverjassen en de snertmaaltijd in het clublokaal „Kennemerland" zullen geen doorgang vinden. AMSTERDAM, 28 dec. Sinds het silo-bedrijf van de Internationale Graan- overslag Maatschappij N.V. in gebruik is genomen is de aanvoer van graan op Amsterdam aanzienlijk toegenomen. De totale aanvoer van dit jaar zal anderhalf miljoen ton bedragen. Een belangrijk aandeel in dit record getal heeft het Griekse schip „Sonic", dat op dertig december in de haven zal aankomen om 42.700 ton graan te los sen. Het is de grootste lading graan ooit uit een haven in Amsterdam aan gevoerd. In 1950 ontving Amsterdam nog geen 400.000 ton graan van overzee; in 1961 werd de aanvoer verdubbeld. bezocht. Hier werd gereden volgens een geëikt wedstrijdschema, dat door de deelnemers bijzonder werd geappre cieerd. Bij de dames kwamen als eer ste door de finish: Ria van der Lin den: als tweede Henny Weyers, en als derde Willi van der Vossen. Voor de jongens tot 16 jaar werden de volgende als overwinnaars genoteerd: Aad van der Linden, eerste; Aad van Kampen tweede, Wim Ruigrok. Ez. derde. Hierna volgde de wedstrijd van de dag, waarnaar een ieder met veel be langstelling uit had gezien. De grote bekende rijders uit De Zilk verschenen om onbekende redenen niet aan de start. Niettegenstaande deze tegenval ler is het een felle strijd geworden, waarbij de deelnemers werden aange vuurd door het steeds in aantal toene mende publiek, dat tenslotte met groot applaus de volgende drie Zilker jongeren uit de strijd zag komen als overwinnaars: Eerste prijs: Jan v. d. Linden; tweede prijs Jaap v. d. Steen; derde prijs Henk Nedersticht. Na de wedstrijden werden door het bestuur de beschikbaar gestelde prijzen aan de winnaars overhandigd. Het Zil ker IJscomité zal verder beslissen of er de komende dagen nog meer eve nementen zullen plaatsvinden. Wel is intussen een geheel verlichte baan aangelegd, op het stuk Noorderleidse- vaart vanaf scheepswerf Akerboom tot en met het landbouwbedrijf J. Rusman. Alle liefhebbers kunnen hier derhalve overdag, ook 's avonds terecht, terwijl een versterkerinstallatie zorgt voor muziek. (Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht BEVERWIJK, 31 dec. Op de on dergespoten sintelbaan van het ge meentelijk sportpark „Adrichem" te Beverwijk hebben de wielrenners van het Beverwijkse „Kennemerland" en die van DTS uit Zaandam elkaar zondag op de schaats ontmoet. De sterke cou reur Cees Lute uit Castricum, die in het voorbije wielerseizoen acht keer als winnaar van een ronde over de eind streep ging, bleek ook als schaatsenrij der niet te kloppen en zowel in een afvalwedstrijd ais in 'n rit over onbe paalde afstand toonde hij zich sterker dan zijn Kennemer clubmakkers Coen Niesten en Chris Duyker. Voor deze schaatswedstrijden versche nen nagenoeg alle favorieten van bei de clubs alleen Tour de Francerij der Ab Geldermans ontbrak aan de start. In de afvalwedstrijd over 21 ron den (12,6 km) nam Lute al meteen na de start het heft in handen en ondanks fel verweer van Coen Niesten en Chris Duyker, bleef hij uiteindelijk met twintig meter verschil aan de win nende hand. De uitslag luidt: 1. C. Lute (K'land); 2. C. Niesten (K'land) op 20 meter; 3. C. Duyker (K'land) op 30 meter; 4. H. Schenk (DTS); 5. F. Tel (DTS). Meer spanning bood de rit over on bepaalde afstand. De rivalen Lute en Niesten gaven elkaar daarin kranig partij en gleden vrijwel zij aan zij over de baan. De sprint moest tenslotte de beslissing brengen en die werd gewon nen door de rappe finisher Lute. De uitslag luidt: 1. C. Lute, 2. C. Niesten op 1 meter; 3. C. Duyker op 35 meter; 4. H. Schenk, 5. P. de Wit (DTS). Een afvalwedstrijd voor nieuwelingen werd een volledige aangelegenheid van de Zaankanters. Van de Kennemerlan- ders kon alleen Jan van Rijn zich on der de prijswinnaars scharen. De uitslag luidt: 1. P. Fontijn (DTS): 2. R. Troost (DTS)3. J. van Rijn (K'land)4. P. de Wit (DTS); 5. L. Visser (DTS). In een rit voor adspiranten over drie ronden (1800 meter) veroverden de Ken- nemer rijders de meeste prijzen. De uitslag luidt: 1. Kleijn. 2. Berae- veld, 3. Welp, 4. Bobeldjjk (allen K'land) 5. Tel (DTS)- 6. Martens, 7. Van de Outenaar, 8. Brakenhof (allen K'land). HAARLEM, 31 dec. De deken van Haarlem, drs. Th. Zwartkruis, houdt morgen zijn nieuwjaarsreceptie in de pastorie aan de Jansstraat van half twaalf tot een uur. 99 HAARLEM, 31 dec. In de „olie bollenrit" van de Haarlemse Raceclub „Excelsior", die zondag op een par cours aan de Zeeweg in Overveen werd gehouden en waarvoor ondanks het kou de en slechte weer toch nog achttien renners aan de start verschenen, heeft de C-klasser Jan de Bruin zich enigs zins verrassend de snelste getoond. Ai:, B- en C-klassers gingen in deze „oliebollenrit", waarin zich door de gladheid van het parcours enkele val- partijtjes voordeden, gezamenlijk van start. De C-klasser Jan de Bruin kon na een van de valpartijen in de slot fase een kleine voorsprong nemen en die stond hij niet meer af. De A-rijder Buus Schouten kwam twintig meter op hem tekort. Kort daarna gingen ook de C- klasser Leen Kreuger en de B-klasser Jan van Berkel, die tweemaal was ge vallen, door de finish. De verschillende uitslagen waren: A- klasse: 1. B. Schouten, 2. H. v. Dost, 3. C. Heijne. B-klasse: 1. J. van Ber kel, 2. A. Kok, 3. W. van Westen. C- klasse: 1. J. de Bruin, 2. L. Kreuger, 3. C. Kreuger, 4. D. Schouten, 5. H. Phi lips, 6. T. Winterswijk. Jeugdklasse: 1. Westerveld, 2. Mole naar, 3. R. van Berkel. Door de Lisser Ren- en Toervereni- ging „De Bollenstreek" is „Excelsior" uitgenodigd om in maart een clubont moeting te komen rijden op het Boen- derparcours. Binnenkort zal ook het eer ste nummer van het clubblad „Excel- sior-echo" verschijnen. (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 31 dec. Het moet zo langzamerhand aannemelijk worden geacht, dat het SEW in de tweede klas dames van de zaalhandbalcompetitie, district West A, niét zal lukken, het voornemen om te promoveren waar te maken. Het team uit Nibbixwoud moest thuis het hoofd buigen voor koploper Amstel. Er waren ditmaal een gevolg van het slechte weer misschien? ver scheidene uit de toon vallende uitslagen. Zo verrijkte SDW zich met twee punten ten koste van Attila, bij de heren leed AHC een eerste nederlaag, waarvoor At tila verantwoordelijk was, en lijstaan voerder Amstel struikelde over WVGV In de eerste klas dames kan De Blin kert er zich op beroemen, als enige ongeslagen ploeg van het district mor gen het nieuwe jaar in te stappen. Het Haarlemse team zett nu Athleta met 93 aan de kant. Sagitta blijft echter op de voet volgen. Hekkensluiter AVA kon nóg zo zijn best doen, het draaide tóch op een nederlaag (61) uit. En Vriendschap klom een plaats doordat het HHC met 71 versloeg. De stand is hier nu als volgt: het zich nog allesbehalve „binnen" mag wanen. De Amsterdammers delfden thuis tegen Attila met 1319 het onder spit. Tussen De Blinkert en Aalsmeer 2 ontwikkelde zich een spannende strijd die de reserves op het nippertje verlo ren, waarmee hun nul gehandhaafd bleef (17-16). Hier is de stand nu: AHC 6 10 UD 5 4 Attila 6 8 Blinkert 5 4 Blauw Wit 5 6 Aalsmeer 2 5 0 Ook in de tweede klas maakte een lijstaanvoerder kennis met een neder laag, te weten Amstel dat WVGV met 22-20 de volle winst moest toestaan. Verder verstevigde Blauw Wit 2 zijn positie op de tweede plaats door een duidelijke zege van 22-11 over Rapiddtas, waarvoor de toekomst er nu wel somber gaat uitzien, zoals uit dit standenlijstje blijkt: Amstel 6 10 Blauw Wit 2 6 8 Oranje '57 5 5 WVGV 5 5 Sp. Vereent 5 4 Rapiditas 5 0 De pelikanen in Artis zitten ineengedo ken in de sneeuw en de dromedaris begrijpt er helemaal niets van, want sneeuw komt in zijn woestijn niet voor...

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 8