Ettelijke dorpen geïsoleerd TOENEMENDE HINDER VAN VORST EN SNEEUW' Bewoners van verstoken van 1963 ZET GRIMMIG IN Vrede Peel drinkwater O Indonesische vlag naast de VN-vlag op Nieuw-Guinea JDe Malle Jan5 in Vierhouten door brand verwoest Tachtig hotelgasten verlaten zonder paniek het gebouw V uur gevecht in Berlijn Opluchting Met weer- ROOD-WIT-BLAUW VERDWENEN VUURPIJL OP RIETEN DAK Nieuwjaar bij „de muur" Burgemeester vau Haarlem gewond bij val op het ijs Radioberichten over de wegen Overal in Europa zeer slecht weer WOENSDAG 2 JANUARI 1963 86ste JAARGANG No. 31322 (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 2 jan. Het allereerste begin van het nieuwe jaar heeft zich afgetekend tegen een achtergrond van sneeuw en ijzige koude, die de gebruikelijke Nieuwjaarspret voor velen hart grondig heeft bedorven. In grote delen van het land werden huizen van de buitenwereld afgesneden, strandden automobilisten en kon den diegenen, die de jaarwisseling bij familie en kennissen hadden gevierd niet naar hun eigen woon plaatsen terugkeren. De toestand was en is het ergste op de Veluwe, in Zuid-Holland en in Noordhol land, waar zelfs de treinen het moeilijk kunnen bolwerken tegen de sneeuwhopen. Doch ook elders, behalve in het zuidelijk deel van Limburg, waren ook vannacht nog bijna alle binnenwegen onbe rijdbaar. Om de geïsoleerde plaat sen weer bereikbaar te maken wordt met man en macht ge werkt; met bulldozers en ander materiaal tracht men de soms meer dan een meter hoge sneeuw- wallen te doorbreken. Vaak is het onbegonnen werk, want de nog steeds zeer krachtige oostelijke wind stuift voortdurend nieuwe sneeuw op de vrijgemaakte plaat sen. Suède dames- en herenjasjes Kans op sneeuw Koude kachel Overvolle treinen Zieke door de lucht p vele wegen, overal in het land, moesten ook van daag talloze sneeuwrui mers titanenarbeid verrichten. Al hun inspanning werd overi gens dikwijls spoedig door de harde wind ongedaan gemaakt. HOLLANDIA, 2 jan. (ANP) Maandagmorgen om half twaalf (plaatselijke tijd) is de Neder landse vlag op westelijk Nieuw- Guinea, die daar sinds 1 oktober naast die van de VN wapperde, officieel en in alle stilte gestreken. Het neerhalen van de vlag ge schiedde in de ambtswoning van de VN-bestuurder (het vroegere paleis van de gouverneur). Nie mand werd toegelaten. Fotogra feren was uitdrukkelijk verboden. OHi •u* 1H Wat rest van het fraaie hotel De Malle Jan na de brand in de Oudejaarsnacht. De bezorging van ons blad kan van de ontwrich ting van het verkeer hin der ondervinden. Onze bezorgers doen hun best. Wij rekenen op begrip voor hun moeilijkheden. DE DIRECTIE. Kard. Léger: Kritiek op voorbereiding van het Concilie Bisschop van Haarlem neemt beslissing: Pater Van Kilsdonk blijft in functie Zulk een maatregel zou een slechte indruk hebben gemaakt. Wij hebben, toen wij de uitzonderlijke gelegen heid hadden ertegen te waarschuwen, geschreven, dat een werkelijke vrij heid van meningsuiting meebrengt, dat men een zekere marge voor over drijvingen en vergissingen moet tole reren. Men heeft ons tegengeworpen: mag men. naarmate een spreker be schikt over intelligentie en eruditie, niet van hem verwachten, dat hij bij het formuleren van zijn kritiek de juiste maat vindt? Inde daad. Maar dit na te streven en mi* >chien nooit geheel te bereiken iet iai van de spreker is slechts één int van de zaak. De vrijheid van meningsuiting stelt ook eisen aan de bekritiseerde partij, die echt moet kunnen luiste ren, dat wil zeggen, dat zij niet al leen bereid is teksten te horen, maar ook bedoelingen te overwegen c.q. te aanvaarden. Wanneer het Heilig Of ficie tegen iemand, die kritiek op zijn beleid heelt uitgeoelend, op grond van de door hem gebruikte formule ring een maatregel voorschrijft, wordt bcht de indruk gewekt, dat de maat regel van deze rechter-in-eigen-zaak r.iet door de formulering, maar door de kritiek zelf is ingegeven, te meer daar kritiek van andere zijde Lom- bardi evenmin is aanvaard. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 -)c Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W, C. H. Leijdeckers en Mr W, A. M. van der Kallen. Hoofdredactie Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents oer m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oogave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maanc 1 7.90 oei kwartaal Voor klachten over de bezorging 's avond» tussen 5 30 en 7 uur, tel. 21544. Op Oudejaarsavond strandden 150 auto's en tien bussen met ongeveer ■vijfhonderd passagiers op de rijksweg tussen Amsterdam en Purmerend in de Buikslotermeer. Van de inzittenden wachtten verscheidene het uitgraven van de bussen niet af; z\j kozen de terugtocht naar Amsterdam te voet. Gistermorgen raakte een personentrein op de Hjn Hoorn-Purmerend in een hoge sneeuwbank en ontspoorde; er werd nieniand gewond. Een lege trein Hep vast in de buurt van Schagen en sneeuwde geheel in. Erger nog dan deze ongemakken is net isolement van dorpen als Holy- Advertentie) Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijdelijk sneeuw. Vrij krachtige tot harde wind tussen oost en noord. Matige tot strenge vorst, later iets afnemend. DONDERDAG: Zon: 8.48-16.40- Maan; 12.55-0.40. sloot, Zunderdorp, Ransdorp, Hoog land, Bunschoten, Spakenburg en Havikhorst, van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden alsmede de zuid west-hoek van Friesland. In Havik horst bij Achterveld zitten de inwo ners sinds maandag al zonder brood. Uit de bossen in de omgeving komen de herten te voorschijn, op zoek naar enig voedsel rond de in ie buurtschap gelegen boerderijen. Ook Volendam is per auto onbereik baar. Vooral veel oudere mensen daar en elders ten noorden van het Noord- zeekanaa) hebben erg te lijden van de haast poolse situatie. Sommigen kunnen hun buitenshuis opgeslagen kolen niet bereiken en zitten met een koude kachel. In de loop van vandaag zag het er nog niet naar uit,'' dat het er in de kop van Noordholland beter op zou worden. Voor bakkers en melkbezorgers is het onmogelijk hun klanten te bedienen. Ook kan de melk, die staat te wachten voor de boerderijen, niet door de fa- briekrtjders worden afgehaald. Zijn de binnenwegen overal in het land vrijwel alle door de sneeuw ver sperd, ook op de grote autowegen kampt men met moeilijkheden. In Noordholland met inbegrip van de Wieringermeer en de Afsluitdijk is de toestand zondei meer uiterst ongunstig; tussen Amsterdam en Utrecht moest het verkeer gisteravond tot Loenersloot worden omgelegd, hetgeen betekende, dat de Gooise Weg op geen stukken na de grote drukte kon verwerken. Auto mobilisten, die vanuit de hoofdstad naa. Hilversum of Utrecht wilden, moesten urenlang geduld oefenen. Ern stige verkeersstremmingen kwamen gis teren ook voor in de Krimpenerwaard, bij Rotterdam op weg^naar Botlek en naar het Westland cn tussen Wasse naar en Haarlem. Militairen werden in geschakeld om het drukke traject Apel- doom-Zwolle en de weg Apeldoorn-Arn- hem berijdbaar te maken. Van autobiiKverkccr is ook vandaag in verscheidene gevallen geen sprake en al hopen de Nederlandse Spoorwegen te voorkomen, dat al te grote vertragin gen optreden, met flink oponthoud moet toch wel de gehele dag rekening wor de gehouden. Evenals Rijkswaterstaat en de gemeentereinigingen die de gehele afgelopen nacht op de wegen hebben gewerkt, zijn ook N.S.-arbeiders voort durend in de weer geweest om de spoorbanen vrij te maken, opdat van daag tenminste niet ai te ongeregeld kon worden gereden. Gisteren bedroe gen de vertragingen hier en daar en op sommige tijden meer dan een half r. De meeste treinen waren overvol. In enkele gevallen moesten zelfs rei zigers op de stations achterblijven, om dat er geen plaats meer was. Het ijs op de grote rivieren neemt nog steeds snel toe. In het algemeen komt er veel drijfijs voor, waardoor al eerder verschillende veerdiensten werden gestaakt. De Lek zit voor een gedeelte vast, evenals de IJssel. Scheep vaart op de binnenwateren komt in het geheel niet meer voor, terwijl het Am sterdam-Rijnkanaal alleen nog bevaar baar is voor sterke schepen of convooien. Ameland blijft geïsoleerd en ook naar Schiermonnikoog is een luchtbrug inge steld. Een helikopter van de luchtmacht moest uitkomst brengen in de Bies- bosch. In het plaatsjeMade, dat ge heel was afgesloten diende een ern stig ziek meisje met spoed naar het ziekenhuis te worden gebracht. Ser geant-vlieger Van Bolderen steeg van Ypenburg op met een Alouette-helikop- ter, haalde de dokter van het meisje op vanaf het voetbalveld van Made en zette hem af bij de boerderij waar het meisje woont. Met dezelfde heli kopter werden zij en de arts naar de basis Gilze-Rijen gebracht, waar na zij kon worden vervoerd naar het ziekenhuis in Breda. Een bijzonder onaangenaam gevolg heeft hot winterweer ook op het dorp je Vrede Peel bij Venray, dat door de vorst zijn wateraanvoer mist. De 55 huizen van dit na de oorlog ge bouwde dorp zijn nog niet aangesloten op de waterleiding. Het drinkwater werd tot op heden aangevoerd met melkbussen er met een militaire tank auto. Nu de wegen geblokkeerd zyn is men echter aangewezen op de regen putten, maar het water hieruit is slechts gedeeltelijk als drinkwater ge schikt. Wat de voedselvoorziening betreft, overal in het land moet blijvend reke ning worden gehouden met de moge lijkheid, dat bezorgers van levensmid delen er niet in zullen slagen overal hun klanten te bereiken. Ook in de niet-geïsoieerde gebieden, waar de toe stand thans al zeer onprettig begint te worden, bijvoorbeeld in de buitenwijken van de steden, komen de bakkers en melkboeren niet verder dan een cen traal punt, waar het publiek zelf de waren moet komen ophalen. Een uur later kwam op dezelfde plaats een groot gezelschap bijeen voor de officiële hjjsing van de Indo nesische vlag naast die van de VN. Aanwezig daarbij waren de VN-bestuur- (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 2 jan. De eerste januari dagen blijven bijzonder koud. In Noord- en if°®4-Nederland werd vanmorgen twaaii tot dertien graden vorst geme ten. Een nieuwe depressie bij de Golf van rsiscaye trekt in de richting van wo waardoor de oostenwind bij ons j„5, toeneemt. Een sneeuwfront ?ressie kan morgen tot het Duidden van ons land door- rSliirM sterke Oostenwind blijft .on wal H;t Rusland en Polen aan- v0faon' het overdag vijf tot acht gra ip.,w t en in de komende nacht is Opwot ,,n?trense vorst te verwach- *en' Dode ril®niet aanzien dat de genoern pressie er in de komende dagen m zaj slagen zachtere lucht naar ons land te brengen. Station Den Helder Ypenburg Viissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew geh. bew. geh. bew. half bew. geh. bew. onbew. on bew. sneeuw geh. bew. geh. bew. mist geh. bew. zw. bew. half bew. geh. bew. mist auui. temp gisteren —5 —7 5 8 8 —11 6 min temp —10 —10 —7 —12 —10 —12 —9 —4 —6 2 —16 —5 —16 —3 —5 —8 —10 -4 6 —4 —4 2 1 13 7 —11 —14 —5 —6 -3 i aeersl af gei 24 uuj 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0.1 0 0.6 4 O 0 0 0 3 VIERHOUTEN, 2 jan. Het hotel De Malle Jan is In de nacht van 31 december op 1 januari op de keuken en enkele bijgebouwen na geheel uit gebrand. De tachtig gasten, die er de jaarwisseling doorbrachten, konden zich allen ongedeerd in veiligheid stel len; hun bezittingen gingen echter ver loren. De brand is vermoedelijk ont staan doordat een stuk vuurwerk in het rieten dak is gekomen. In 1939 is het hotel ook nagenoeg volledig uitge brand. „We hadden elkaar veel heil en ze- {/.- ge naar Duiten om traditiegetrouw vuur werk af te steken. Kort daarna, het zal tien minuten over twaalf zijn ge weest, hoorden we „brand" roepen", zo begon de heer F. W. Dickmann jr, zoon van de eigenaar van het hotel, zijn verhaal. „Ik vloog het dak op, gevolgd door de buffetbediende H. Hersenberg. We hadden schuimblussers, maar werden door de rook teruggedrongen. In korte tijd stond alles in lichterlaaie". In het hotel bevonden zich honderd mensen, van wie tachtig gasten. Er brak geen paniek uit. Iedereen ging rustig naar buiten. Er kon niets van de inboedel worden gered. De schade, die op een miljoen gulden wordt ge schat. wordt door verzekering gedekt. De brandweer uit Elspeet was er vrij spoedig, gevolgd door de brandweren van Apeldoorn, Ermeio en Nunspeet. Het water moest merendeels per tank auto worden aangevoerd. Het hoteJ had een rieten dak. Men vermoedt dat de brand is ontstaan door een vuurpijl, die op he' dak is gekomen. Kortslui ting wordt ook niet uitgesloten geacht. tlllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllHIllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin BERLIJN, 2 jan. (Rtr) Eetn Oost- duitse korporaal is op Nieuwjaarsmor gen aan het hoofd gewond door een kogel, afgevuurd door de Westberlijn- se politie, zo heeft het Oostduitse mi nisterie van defensie bekendgemaakt. Oostduitse grenswachten probeerden een „kennelijk voorbereide provocatie" te voorkomen, toen de Westberlijnse politie plotseling het vuur opende. Een en ander speelde zich af aan een grens- kanaal in het district Treptov, aldus het ministerie. De Westberlijnse politie deelde mee, dat Oost- en Westberlijnse agenten dinsdagmorgen inderdaad op elkaar hebben geschoten. Vanaf een Oostduit se politieboot, die op de Spree voer, werden salvo's gelost met machinepis tolen. Twintig minuten later voer een Oostduitse politieboot langs een West berlijnse politiepost, die door de Oost duitsers onder vuur werd genomen. De Westberlijnse politie beantwoordde het vuur. In Oost-Berlijn werden enkele bom aanslagen gepleegd. De Westberlijnse politie maakte la tei bekend, dat drie vluchtelingen in de nacht van oud op nieuw naar West- Berlijn wisten te ontkomen. Een van hei. was een 28-jarige vrouw, die bij een temperatuur van tien graden on der nul een grensrivier overzwom. Zij moest naar het ziekenhuis worden ge bracht. HAARLEM, 2 jan. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft op Nieuwjaarsdag bü het schaat senrijden een val gemaakt waardoor hij een hoofdwonde opliep. Hij zal enige weken het bed moeten houden. Twaalf jaar geleden is burgemeester Cremers ook tijdens het schaatsenrijden gevallen; een lichte hersenschudding was toen het gevolg van zijn val. De traditionele nieuwjaarsreceptie in de Gravenzaal van het stadhuis, vana vond om half negen, zal nu door loco burgemeester, wethouder D. J. A. Ge luk, worden gegeven. der zelf, dr. Djalal Abdoh, de comman dant van de politietroepen van de VN, generaal Said Oeddin Khan, en vele hoge Indonesische officieren, die zon dag op Nieuw-Guinea waren aangeko men. Ook was aanwezig de Nederland se vertegenwoordiger, mr. L. Goed hart. Tijdens de plechtigheid stonden Pakistaanse VN-troepen met blauwe helmen en Indonesische parachutisten met rode baretten in de houding. Er werden geen toespraken gehouden. Tevoren was om negen uur de Indo nesische vlag reeds plechtig gehesen by het huis van de Indonesische vertegen woordiger, mr. Soedjarwo Tjondronego- ro, waarbij deze en generaal Jani het woord voerden. Zij zeiden blij te zijn dat deze nieuwe fase in de strijd voor de bevrijding van West-Irian thans is bereikt. Overal in Hollandia zijn maandag Indonesische vlaggen uitgestoken op particuliere huizen, meestal door Indonesiërs maar oo|r vaak door Pa poea's. Ook op tal van auto's was de Indonesische vlag zichtbaar. Er rijden echter nog steeds enkele auto's met de Papoeavlag door Hollandia. Maandag reed zelfs nog een volks wagenbusje vol Papoea's door de stad, dat was versierd met een grote Ne derlandse en een Papoeavlag, terwijl de Papoea's in de bus met luider stem het Papoea-volkslied zongen. Dr. Djaial Abdoh hield maandagavond over de radio een Nieuwjaarstoespraak. Daarin gaf hij wederom een overzicht van het akkoord tussen Nederland en Indonesië. Door dit akkoord is op vreed zame wijze een geschil opgelost, dat niet alleen in Nieuw-Guinea, maar ook in de gehele wereld de vrede bedreigde. Bij de gevonden oplossing zijn de rech ten van de bevolking, waaronder dat van zelfbeschikking, gehandhaafd, al dus dr. Abdoh. De V.N.-bestuurder zei voorts, dat sinds de overname van het bestuur door de UNTEA alles vlot is verlopen, enke le kleine incidenten daargelaten. Alleen heeft de onvermijdelijke vermindering van de economische activiteit werkloos heid veroorzaakt, die thans wordt aan gepakt. Bij de uitvoering van een aantal bouwprojecten worden 2000 mensen in geschakeld en voor de aanleg van we gen nog eens 2000. Voorts wordt in over leg met Indonesië, een plan op lange re termijn opgesteld voor de ontwikke ling van Nieuw-Guinea. MANCHESTER, (Reuter) Het Britse blad „The Guardian" schreef gisteren, dat men het in Nederland niet behoeft te betreuren, dat „de Nederland se vlag, na meer dan 300 jaar, uit Zuid- oost-Azië is verdwenen". Koloniale ver houdingen zijn uit de tijd, aldus het blad, en dat mag niemand spijten. „Op welke goede daden de Nederlan ders ook wijzen uit de tijd van hun ko loniale bewind, men kan niet zeggen dat zij veel voor de Papoea's hebben ge daan voordat westelijk Nieuw-Guinea een internationaal geschilpunt werd" Het blad sprak overigens de mening uit, dat de Papoea's van Indonesië evenmin veel te verwachten hebben. MONTREAL, 31 dec. (UPI) Paul Emile kardinaal Léger, aartsbisschop van Montreal, heeft zondagavond ver klaard, dat hij zeer bedroefd is over de uitleg die gegeven is aan bepaalde op ïerkingen die hij over het Tweede Vaticaanse Concilie heeft gemaakt. De kardinaal zei d„t hij geen kritiek geleverd had op het Concilie zelf, maar op de Commissie van Voorbereiding. Het is geen geheim dat het voorbe reidende werk niet altijd de goedkeuring wegdroeg van de assemblee der bis schoppen. HILVERSUM, 2 jan. In samen werking met de K.N.A.C. en de Nederlandse Spoorwegen verzorgt de N.C.R.V. vandaag opnieuw een bij zondere radioberichtendienst ten be hoeve van het verkeer. De berichten zullen onder meer worden omgeroepen om 17.45, 19.45 en 21.50 uur over de 298 meter zender. LONDEN, 31 dec. (UPI) Met sneeuw en ijs heeft het oude jaar in geheel Europa afscheid genomen. Van Engeland tot Siberië eiste het weer tal rijke slachtoffers en nog steeds stijgt het dodencijfer met grote regelmaat. Na twee weken onder het barre win terse weer geleden te hebben telt Europa ten minste 620 slachtoffers ten gevolge van verkeersongelukken, vlieg tuigongevallen, treinrampen, ver stikkingen door kolendamp, gas en an dere oorzaken. Frankrijk voert de droeve lijst aan met 241 doden. Engeland, dat 150 winterslachtoffers telt, beleefde de hevigste sneeuwstor men in vijftien iaar. De voorspelde langzaam inzettende dooi dreigt nu in Zuid-Engeland overstromingen te gaan veroorzaken. Het weg- en spoorwegver keer wordt ernstig belemmerd door op gewaaide sneeuwduinen, die op ver scheidene plaatsen een hoogte van bij na zes meter hebben bereikt Ook het luchtverkeer ondervindt grote hinder van de sneeuwstormen. MGR. DR. J. A. E. VAN DODEWAARD HAARLEM, 2 januari (KNP) Het secretariaat van het bisdom Haarlem deelt het volgende mede: .,De bisschop van Haarlem heeft nader overleg gepleegd met kardinaal Otta- viani, secretaris van het Heilig Officie, betreffende de moeilijkheden, welke ge rezen waren naar aanleiding van de redevoering van pater J. van Kilsdonk SJ voor de St. Adelbert-vereniging te Rotterdam op zondag 30 september 1962. Het Heilige Officie handhaaft zijn be zwaren tegen de wijze, waarop pater Van Kilsdonk in ceze rede ten opzichte van de Romeinse Curie stelling nam. Gezien echter de in Nederland door de overheid reeds ondernomen stappen en de reac tie op deze redevoering, laat het Heilige Officie ook eventuele verdere maatrege len over aan de plaatselijke bisschop. De bisschop van Haarlem zal pater Van Kilsdonk niet uit zijn functie van stu dentenmoderator verwijderen. Het communiqué dat wij op deze bladzijde publiceren over de af doening van „de zaak-Van Kils donk" laat bet prestige van het Heilig Officie onverlet. terwijl bet dat van bet Nederlands epis copaat versterkt. De arme pater Van Kilsdonk, die herinnerd wordt aan de stappen, welke zijn Neder landse overheden reeds eerder naar aanleiding van zijn rede hadden gezet en die nu nog een afkeuring van bet Heilig Officie aan zijn conduitestaat krijgt toegevoegd, beeft weinig reden tot juichen. Toch zal de publieke opinie en met name de Amster damse studentengemeenscbap een ge voel van opluchting niet kunnen on derdrukken, omdat de maatregel van ontzetting uit het ambt van studen tenmoderator een maatregel die, na hetgeen er reeds was voorafgegaan, als „dubbel-opd.w.z. als een over matige repressie zou zijn aangevoeld achterwege is gebleven. Het stemt in ieder geval tot vol doening. dat het Heilig Officie, nu het zich eenmaal mei de zaak had bemoeid, ten slotte de wijsheid heeft opgebracht zich tegen de uitgeoefende kritiek slechts met een afkeuring van de wijze van stelling nemen te ver weren en het aan de plaatselijke bisschop over te laten te beoordelen of er nog een verdere maatregel nodig zou zijn. Alleen het plaatselijk epis copaat kan met volledige kennis van omstandigheden de geschiktheid van een studentenmoderator beoordelen. Het respect dat het Heilig Officie getoond heelt voor de bevoegdheid van het plaatselijk episcopaat, getuigt i an prudentie in de goede zin van het woord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1