Viering van jaarwisseling verliep rustig Jongen zwaar gewond door explosie van zestig 1962 uiterst rotjes in zijn zakken koud jaar ...zo spreekt de natuur ook in KING Apostolaat in Esperanto i OSRAM In Den Haag éénmaal sabel gebruikt Hoogste temperatuur - op 3 september - slechts 27 graden 1963 l Hartpatiënt, kwaad over lawaai op straat overleden DR. KORTENHORST IN ZIEKENHUIS Ongelukken rond jaarwisseling Brandweer twee maal uitgerukt lampen De KING fabrieken Tonnema N.V wensen u een gelukkig i Jf^^RwoUDE. - °p 0udc- Zeer vélen zijn gedupeerd door de overmatige sneeuwval en de daarbij optredende félle windmaar hier en daar in het land maak te de sneeuw-misère plaats voor sneeuwpret, zoals op het Kopje van Bloemendaal, waar men naar hartelust van de hoge duintop kon sleeën, en op en rond de Posbank bij Arnhem waar velen de ski's onder bonden. WOENSDAG 2 JANUARI 1963 PAGINA S vochtig. Ongetwijfeld zullen deze weers omstandigheden ook een oorzaak zijn geweest dat het anders zo luidruchtige jaarwisselingsfeest bijzonder stil is ver lopen. Slechts hier en daar werd een pakara (Chinees vuurwerk) afgestoken. De vreugde in het afsteken van vuur werk werd dit jaar voorts sterk getem perd door de brand, waarbij drie kleu ters en vier volwassenen tengevolge van ontploffend vuurwerk in een wa renhuis om" het leven kwamen. TT et afgelopen jaar 1962 behoort t—i tot de drie koudste jaren van MM de laatste zeventig jaar, het was even koud als de jaren 1940 en 1956, zo deelt het K.N.M.l. mee. In laatstgenoemde twee jaren was voor een belangrijk deel de strenge winter oorzaak van de lage gemiddelde temperatuur, in 1962 daarentegen brachten januari en fe bruari betrekkelijk zacht weer, maar waren het voorjaar en de zomer kou der dan sedert 1845, meer dan een eeuw geleden dus, het geval was ge weest. Ook oktober was iets warmer dan normaal, de overige negen maan den waren alle te koud. December was ditmaal de koudste, augustus de warmste maand van het jaar. Gemid deld genomen waren van elke drie dagen er twee aan de koude kant. In De Bilt kwamen 72 (normaal 64) vorstdagen en slechts 4 (normaal 23) zomerse dagen voor, het aantal zo merse dagen is in de laatste ruim honderd jaar in geen enkel jaar kleiner geweest. De temperatuur is in De Bilt in het gehele jaar niet boven de 27 graden Celsius gekomen, een waarde, die pas op 3 september werd bereikt. Sedert 1849, het eerste jaar, waarin dagelijks de maximum temperatuur werd gemeten, was het nooit voorgekomen, dat de tempera tuur een jaar lang niet boven deze waarde uitkwam. De hoeveelheid neerslag was on geveer normaal, in Overijssel en in de Achterhoek was het over het al gemeen een weinig aan de droge kant. Elders (en vooral in Zuid- Limburg) was het een weinig te nat, zoals uit de voorlopige gegevens blijkt. Het afgelopen jaar ivas een stuk minder nat dan de beide voor gaande jaren. Het aantal uren zonneschijn be droeg te De Bilt 1398 tegen 1572 normaal. De kuststrook heeft meer zon gehad dan het binnenland waar vooral in Zuid-Limburg het tekort groot was (ongeveer 225 uren). overal de bondgenoot van de politie mensen, die de jaarwisseling niet zon der zorg tegemoet waren gegaan. In de straten, die in andere jaren altijd het trefpunt waren van baldadige jongeren, stak de jeugd nu veelal rustig zijn vuurwerk af, onder het toeziend oog van sigaretjes rokende politieagenten. De ouderen bleven met een oliebol in de hand van achter de ramen van de warm gestookte woningen toekijken. In Amsterdam misten de politie agenten ditmaal de hulp van de poli tiehonden en de paarden. Ook de politiehonden vallen namelijk onder het muilkorfgebod en de paarden werden in de stal gelaten in verband met de gladheid. Ondanks het gemis van hun viervoeters kon de Amster damse hermandad het echter best klaren. HAAKSBERGEN, 2 jan. In de nacht van oud op nieuw is in zijn pastorie te Veldmaat plotseling overleden de pas toor en oprichter van de parochie Sint Bonifacius en Gezellen, pastoor J. Brandsma. Hij was 74 jaar. Pastoor Brandsma werd geboren te Roodhuis. In 1916 ontving hij de pries terwijding, waarna hij kapelaan was te Limmen (N.-H.), Harlingen en Gronin gen (H. Martinusparochie). Op 21 no vember 1932 werd hij tot bouwpastoor te Veldmaat (gem. Haaksbergen) be noemd. naar buiten om een einde aan het lawaai te maken. Bjj de achtervolging moet hij gevallen of ondersteboven ge lopen zijn. De man, die hartpatiënt was, bleef dood liggen. De politie heeft de jongelui gearresteerd. De jongste werd in de loop van gisteren losgelaten. Het is niet bekend of er misdrijf in het spel is geweest. I Advertentie) DE OLVEH voor een levenpolis naar maat. GELDERMALSEN, 2 jan. De 59- jarige landbouwer 3. van Loenen uit Meteren is het slachtoffer geworden van de Oudeja-arsavondpret. Hij maak te zich kwaad op een 22-jarige en een 23-jarige jongeman, die aan en bij zijn woning lastig en luidruchtig waren. De jongemannen, beiden uit Eist, hadden een café naast de woning van de heer Van Loenen bezocht. Gewapend met een stok begaf de landbouwer zich DEN HAAG, 2 jan. Dr. L. G. Kor- tenihorst, voorzitter van de Tweede Ka mer, is ter observatie in een zieken huis opgenomen. Zijn toestand is, naar verluidt, niet ernstig. Zoals bekend is dr. Kortenhorst sedert 18 december ziek. is de 76-jarige bromfietser J- ,v?n "ybm uit Broek onder Akker- een personenwagen op de prleden ?Pler®den en ter plaatse fl naar ?e ?er Van Hyum was op S? kerk »!e christelijk gereformeer- dléat het Jeed op de grote weg, verwacht Pad onbegaanbaar was. 00 r hnks e^aakte hi) een zwenking l£or een auto. Werd daarbU ^schept (Advertentie) AMSTERDAM, 2 jan. In zijn wo ning in Amsterdam is op 64-jarige leef tijd aan een hartaanval overleden de heer H. Korte jr., oud-algemeen-secre- taris en oud-vice-voorzitter van het NVV. Hij was voorzitter van het alge meen werkloosheidsfonds en vervulde talrijke functies in vertegenwoordigen de lichamen, zoals in de persraad, de sociaal-economische raad, de sociale verzekeringsraad en de verzekerings kamer. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5