Boeiende expositie van werk van „Noordwijkse schilders" uJ Brigadier W. Rendering 25 jaar bij Noordwijkse politie Zilker Jeugd treedt op WW7 een PMC-spaarboekje. Profiteer meteen dubbelop! NU Erwtensoep Kapucijners Witte bonen Pieneie-van-de-Mannd \lmkmi Gebraden Clubprijs 29.- Spliterwten 2 Appelmoes Erwten Kleutertaai Rozebotteljam 85 69 49 69 95 ZUURKOOLSPEK SPAANSE HALVE ABRIKOZEN Kom ook naar AAAAAikAAAAAAAAAAAAAA Kwaliteit van Indonesische theeën loopt gedurig terug In de r.-k- Uloschool in Noordwijk Veiling Castricum in 1962 Mogelijke veroudering machinepark en trage vervoer hoofdschuldigen Technicus en kindervriend Doe hètnu! Stap een AH-winkel binnen. Vraag een PMC-spaarboekje. Profiteer metéén van de spreekwoordelijk lage AH-prijzen. Van gegarandeerde AH-kwaliteit. Profiteer npg eensmet wat u bespaart op uw boodschappen, spaart u voor PMC-premies. En er komen prachtige dit. jaar! Hier is de eerste! heel blik Kant en klaar met worst met fiB@>hee1 öy blik naar keuze heel blik lil heel blik STRIJKTAFEL 98 WOENSDAG 2 JANUARI 1963 PAGINA NOORDWIJK, 2 jan. Van het oude Noordwijk ging een bijzondere romantische bekoring uit. Met zijn lage huisjes tussen de duinen verscholen, als het ware bescherming zoekend tegen de dreiging van zee en wind, was het een gewild doelwit voor vele kunstschilders. Echter ook het moderne Noordwijk bezit twee talentvolle schilders, die op hun manier proberen de eigen tijd in boeiende vormen en kleuren weer te geven en juist dit contrast tussen het definitief voorbije van de oude romantische Noordwijkse sfeer en de huidige moderne tijd, geeft aan de expositie, die onder auspiciën van het actieve „Genootschap Oud-Noordwijk" in de aula van de R.-K. U.L.O.- school wordt gehouden, een aparte spanning. Deze tentoonstelling werd verleden week, in aanwezigheid van burgemeester G. F. W. van Berckel, met een enkel woord ingeleid door de voorzitter van het Genootschap, de heer J. van Nes, die er op wees dat juist alle fdcetten van Noordwijk's folklore door de geëxposeerde kunstwerken op boeiende wijze getypeerd worden. gg Ui Inenting in Warmond tegen hondsdolheid Spaar mee met de Premie-van-de-AUtand Club'\ voor Beter Leven. 'o ZITTEND STRIJKEN IN JUS DE IDEALE STRIJKTAFEL met vele pluspunten Vergelijkbare winkelwaarde^ 4 MAGER 250 GRAM NU blik 4 ballen van 89 voor BLIK 1300 GRAM Onvoorwaardelijke Kwaliteitsgarantie. Prijsverloop nog onzeker Co ntsulitatoi ebure aus in Warmond l Geslaagd Burgemeester Van Berckel prees ver volgens de activiteiten van het bestuur van het genootschap, die tot deze ex- P( itie hadden geleid en noemde de col lectie terecht een zeer merkwaardige weergave van Noordwijks historie. „Door de organisatie van deze ten toonstelling toont het „Genootschap Oud-Noordwijk" haar levenskern," al dus de burgemeester, die de expositie hierna officieel voor geopend verklaar de. Reeds vele bezoekers maakten op de eerste avond kennis met het geva rieerde werk van de Noordwijkse schil ders, dat bovendien ops smaakvolle wij ze opgehangen en uitgestald was. Men bewonderde het kundig vak manschap van Ludolf Berkemeyer, die vooral geïnspireerd werd door 'de zee, het strand met de bomschuiter en de pittoreske plekjes van het oude Noord wijk. Hoewel Berkemeyer honderden olieverfschilderijen en aquarellen heeft gemaakt, geeft de kleine col.ectie op deze tentoonstelling een aardig beeld van het oeuvre van deze, we zouden haast zeggen „stoere" schilder. Vele werkstukken treft men aan van de productieve Daniël Noteboom, die zijn kracht toont in stukjes van het oude dorp, portretten, maar vooral zee gezichten. Zijn werk genoot in het ver leden ook koninklijke belangstelling, want koningin Wilhelmina kocht van hem het „Panorama van Noordwijkse bollenvelden". De universele kunstenaar Leo Senf (hij schilderde, lithografeer de, graveerde, sneed in hout, aquarel leerde en tekende), is op de expositie o.a. sterk vertegenwoordigd met een portret van de badman, Thijs van der Linde. Grote liefde voor de zee ver toont het werk van Willem Frederik Haas en de wijze, waarop hij de zee schildert getuigt van zijn ras-schilder schap, dat men overigens ook aantreft ln het werk van Jungmann, Klein-Die- pold en Munthe. Het werk van de jeugdige Krijn Gie- zen vormt een zeer frappant contrast met het naturalistische werk, dat in de aula tentoongesteld is. Het zal voor ve len bijzonder moeilijk zijn het werk van „Noordwijkse visser" van Leon Senf. Giezen op de juiste wijze te bezien en te beleven. Deze begaafde kunstenaar toont in zijn werk de innerlijke chaos van de moderne mens, de dreiging van het atoomgeweld, de eigen samenleving van tegenwoordig, op haast indringen de wijze. In het werk van Henny Bal vinden wij op bijna koel-zakelijke wij ze onze eigen tijd terug, in verf en ijzer- draad gestelde vormen, klaar, helder en open, een boeiend contrast ten op zichte van de andere tentoongestelde fi guratieve werken. Het „Genootschap Oud-Noordwijk" heeft met deze expositie een uitstekende greep gedaan en we verwachten dan ook zeker, dat deze boeiende verzame ling kunstwerken van levende en over leden Noordwijkse kunstschilders voor velen aanleiding zal zijn, de expositie, die deze week nog voortduurt, te gaan bezichtigen. NOORDWIJK, 1 jan. Dezer dagen was het 25 jaar geleden, dat de heer W. Rendering in dienst trad bij het Noordwijkse politiekorps. Dit feit zal niet ongemerkt voorbij gaan. Morgen, 8 januari, 's ochtends om half twaalf, zal hij in de raadzaal worden gehul digd en zeer waarschijnlijk zullen velen deze „heer in het verkeer" zoals vooral de jeugd de jubilaris graag be titelt hun opwachting komen ma ken. De heer Rendering kan op een suc cesvolle carrière terugzien. Afkomstig uit Delfzijl, waar hij in de scheeps bouw werkzaam was, werd hij op 1 ja nuari 1938 als agent van politie in Noordwijk aangesteld. In 1946 volgde zijn benoeming tot hoofdagent, terwijl hij in 1958 tot brigadier promoveerde. In zijn loopbaan ging de interesse van I de jubilaris speciaal uit naar de mo tortechniek. H;j behaalde op dit terrein verschillende diploma's. Toen het steeds toenemende verkeer het in 1948 nood zakelijk maakte, dat in Noordwijk een verkeersgroep werd gevormd, de heer Rendering met de leiding van deze groep werd belast. Daarnaast werd hij in tal van plaatselijke ver keersproblemen betrokken. Als advi seur op dit terrein is hij de korpslei ding steeds tot grote steun. Vooral bij de Noordwijkse schooljeugd ffeniet de verkeersbrigadier veel popu- ariteit. Vele jaren achtereen trok hij als „fietsend ambassadeur voor veilig I verkeer" van school tot school om ver- keersles te geven. Hij wist daar niet al leen de belangstelling van de school jeugd te winnen voor het nieuwe vak, maar ook die van het onderwijzend per soneel, van wie hij steeds alle moge lijke medewerking mocht ondervinden. Het hoogtepunt van deze lessen vormde leder jaar weer de uitreiking van de verkeersdiploma's, waar de jeugd altijd weer reikhalzend naar uitzag. Zijn naam is voor goed aan dit werk ver bonden. Hoewel de verkeersdienst in Noord- DE ZILK, 2 jan. Op uitbundige wijze hebben de Zilker gidsen en ka bouters, onder leiding van hun groep- leidster mejuffrouw Verhaar, met mede werking van de leidsters, een zeer ge slaagd oudejaarsfeest gevierd in het jeugdhuis aan de Beeklaan. Meer dan 85 kabouters en gidsen waren aanwezig, terwijl verschillende genodigden de voorste stoelen hadden bezet. De groep- leidster richtte zich in haar voorwoord tot alle aanwezigen en heette hen harte lijk welkom. Veel dankbaarheid lag in haar woorden verscholen, voor al het mooie en goede wat de Zilker jeugd beweging in het afgelopen jaar mocht meemaken. Ook enige minder prettige ervaringen bracht zij naar voren, waar onder als meest urgent het grote gebrek aan goede ontwikkelde leiders en leid sters. Mejuffrouw Verhaar nam sterk stelling tegen de mening van sommigen, als zou het jeugdwerk ondankbaar werk zijn. Zij wees er op, hoe door een ge zonde jeugdbeweging de jongeren naar een goede volwassenheid zijn te bren gen, en door georganiseerd spel, het meer elkander begrijpen en waarderen de jongeren wordt bijgebracht. Met een MPM spontaan applaus werden haar woorden door de aanwezigen beloond. Tjjdens de maaltijd deden de jongeren zich te goed aan al het lekkers diat de leiders voor hen hadden klaar gemaakt. Goed in de smaak vielen ook de aardige toneel stukjes en het gedicht, dat werd voor gedragen. Deze mooie en interessante avond van de Zilker kabouters en gidsen werd besloten door enige gidsen die, onder begeleiding van guitaarmuziek, enige liederen ten gehore brachten. BRIGADIER W. RENDERING wijk veel van zijn activiteit vraagt, heeft hij toch ook levendige belangstel ling voor het plaatselijke verenigingsle ven. Onder meer heeft hij een werk zaam aandeel in de activiteiten van de Vereniging voor Volksonderwijs en de Oudercomissie van de Openbare school. Ook de Vereniging voor de t.b.c.-bestrijding „Zonnestraal" mocht van zijn belangstelling profiteren. Zijn zilveren ambtsjubileum gaat voorts ge paard met het 25-jarig lidmaatschap van de Nederlandse Politiebond. Ook is hij van de oprichting af lid van de Noorwijkse Politiesportvereniging waar hij speciaal het zwemmen stimuleerde en zich op de motor een ijverig kamp vechter toonde bij diverse prestatierit- ten in den lande. WARMOND, 2 jan. De inenting te gen rabies van honden en katten in de gemeente Warmond zal worden ge houden vandaag en voorzover nodig op 7 januari in het gemeentelijk gymnas tieklokaal. De eigenaren van honden en katten hebben een oproepingskaart ont vangen waarop het tijdstip van inenting is aangegeven. Er wordt gevaccineerd van 6.50 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds en ieder wordt verzocht stipt op de aangewezen tjjd te verschijnen om een in de war lopen van het schema te voorkomen. De eigenaren van honden en katten die reeds zijn ingeënt, dienen toch te ver schijnen om de entbewijzen te laten ve rifiëren. Met het oog op de volksgezond heid wordt eenieder verzocht medewer king te verlenen. CASTRICUM, 2 jan. De Coöp. Tuinbonwvereniging „Ons Belang" had ln 1962 een omzet van 529.816. Ondanks de lage prijzen voor de groenten ligt deze omzet toch nog ongeveer 10.000 hoger dan ln 1060. Resultaten aardbeien in 1962 gunsti ger dan in 1961. Het aantal kilo's be droeg in 1962 ruim 153.421 met een bedrag van 198.704 en een gemiddelde van 1,30 per kilo. In 1961 waren deze cijfers 144.175 kg. met een bedrag van 164.189 en een gemiddelde van 1,14 per kilo. De totaalomzet van 1961 was ongeveer een ton hoger dan 3962, het geen moet worden toegeschreven aan de hoge prijzen welke in dat jaar voor de peen betaald werden. Begin 'l jaar goed! Haal direct Sperziebonen 59 METALEN v VOOR gggfr SPAARZEG.tL i .m Bestelnummer 675 1 Oersolide constructie: crème gemoffeld buisstaal. Verstelbaar voor 4 hoogten, zittend strijken mogelijk. 2 Extra royaal strjjkvlak; strijkt beter in lichter door een laag ge prepareerd schuimplastic onder het afneembare katoenen overtrek. 3 Asymetrische zitstrijk-constructie. 4 Speciaal bakje voorkomt krassen op de zool van de strijkbout. Verder: ideale maten en goed afgerond uiteinde voor gemakkelijk strijken van blouses etc. Extra beveiligd: metalen ombouw om vier- standen-mechanisme. Plastic anti-slip doppen op de poten. in FMC-cheques Er zijn nog meer prachtige premies (o.a. koelkast). Vraag folder met alle beschik bare PMC-premies in de AH-mnkel! RIJK AAN VITAMI PAK (samen I kilo) HEEL BLIK met wortelen HEEL BLIK I ZAK 500 GRAM RIJK AAN VITAMINE C PER POT 69 79 Met deze halve abrikozen van uitste kende kwaliteit, zeer vitaminen rijk, bereidt u kostelijke gerechten en toetjes. 1. Wanneer u enig AH-artikel niet élke cent waard acht die u ervoor hebt betaald, dan wordt u door Albert Heijn het volle bedrag vergoed. Promptzonder enige bedenking. Albert Heijn ROTTERDAM, 29 dec. Hot is vol gens het jaaroverzicht van de firma W. van Bochove te Rotterdam over de wereldtheemarkt helaas niet gelukt de sedert enige jaren voort schrijdende achteruitgang van de kwali teit der Indonesische theeën tot staan te brengen. Verscheidene ondernemin gen. welke tot voor kort een vrij gun stige uitzondering vormden, hebben in het verslagjaar klaarblijkelijk eveneens met moeilijkheden te kampen gehad. Vooral in de z.g. natte maanden is de achteruitgang van de kwaliteit op merkelijk geweest. Mogelijk is dit een aanwijzing, dat de machines van diver se fabrieken verouderd raken. resp. niet meer in staat zijn de grotere a-a ne ren van het natte blad behoorlijk te verwerken. Daarnaast is het duidelijk, dat aan de onmiddellijke verwerking van het natte blad nog wel het een en ander hapert. Vele theeën zijn dan ook „dull" en minder houdbaar. Ook het onderhoud van de plantages geschiedt klaarblij kelijk met minder zorg. Verscheidene theeën zijn iets steliger en minder goed gekruid. De verschepingen ondervinden nog steeds grote vertragingen. De kwali teit loopt daardoor nog verder terug. Voor theeën, welke reeds bij de afpak een defect vertonen, is de langzame verscheping volgens het overzicht be paald funest. De omstandigheden op Sumatra zijn wellicht iets beter dan op Java, alhoewel ook de Sumatra-thee een minder konstante kwaliteit ver toont dan voorheen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat meerdere kopers, welke vroeger tot de regelmatige afne mers konden worden gerekend, minder kooplust voor de Indonesische thee aan de dag leggen. In het verslagjaar bleek zeer duide lijk, dat de afzet van Indonesische thee er dan ook bepaald niet gemakkelijker op wordt, vooral nu er bovendien thee van andere oorsprong ter beschikking was. De weersomstandigheden waren minder gunstig dan vorig jaar. De kwaliteit van de droge-tijd-theeën (juli, september-produktie) vertoonde niet de opvallende seizoenverbetering zoals in 1961. De totale produktiectjfers zullen niet veel verschil te zien geven met die over 1961. De P.P.N. Baru bleef ook dit jaar als „single-seller" met de verkoop van thee van de genationaliseerde onderne mingen belast. Er zijn aanwijzingen, dat de aktiviteit van andere exporteurs (o.a. Chinese) is toegenomen. Ook de Engelse exporteurs konden hun werk zaamheden voortzetten. Een verdere uitbreiding van de aktiviteiten van de diverse exporteurs acht de firma Boc hove niet uitgesloten. De belangstel ling van kopers uit de Verenigde Sta ten is iets minder geworden. Ook de exporten naar Australië zullen wellicht iets kleiner zijn dan die in 1961. Ge durende de laatste maanden van het jaar werd thee geconsigneerd naar de Londense veilingen. De marktomstan digheden waren gunstig voor het ver kregen van bevredigende prijzen. De toekomst zal moeten leren of dit van blijvend karakter is. aldus het iaar- overzicht. Het uitspreken van verwachtingen inzake het toekomstige prijsverloop op de wereldtheemarkt blijft altijd een moeilijke aangelegenheid. Hoewel hier en daar in enkele Westerse konsumptiegebieden tot extra aanko pen gedurende oktober-november werd overgegaan, kan in het algemeen niet van een abnormale voorraadvormlng worden gesproken. Volgens ontvangen berichten zouden de voorraden voor de Indiase konsumptie aan de krap pe kant zijn gehouden. De firma Van Bochove gelooft, dat voor diverse soorten de markt in 1962 te ver was ingezakt de dreigende havenstaking in Amerika, het conflikt Cuba en de omstandigheden in Noord- India zouden dan als katalysatoren bij de scherpe prijsstijging gedurende okto ber-november hebben gewerkt. Gelet op de betere verhouding tussen vraag en aanbod, neemt zli dat de markt zich voor deze soorten op (ten voor produ centen meer bevredigend niveau zal sta biliseren. De algemene vraag naar goe de kwaliteiten, eoedsc-henkende midden soorten en bruikbare „fillers" zal on verminderd aanhouden en kopers zul len bereid zijn hiervoor opnieuw goe de wellicht iets hogere prijzen dan in 1962 te betalen. Het aanbod van de goede kwaliteiten zal aan de krap pe kant blijven, hetgeen zeker in het prijsniveau tot uitdrukking zal komen De theeën met ..stalk" en ..fibre", alsmede die met onaantrekkelijk uiter lijk en lichte schenk zullen door kopers met de gebruikelijke discriminatie be handeld blijven worden. Het gevaar van een thee produktie- overschot, dat, naar vrij algemeen WARMOND, 2 jan. Met, ingang van januari zullen de consultatiebureaus voor zuigelingen en kleuters in War mond niet meer geopend zjjn op woensdag, maar op donderdag Er ver andert verder niets, dus de tijden en de wisseling blij"en zoals ze altijd zijn gev eest. NOORDWIJK, 2 jan. De heer A. J. Mooijekind, onderwijzer aan de r.-k. ulo-school St. Willibrord te Noordwijk, slaagde te Amersfoort voor de akte l.o.-Duits. werd aangenomen, per ultimo 1961 als een Zwaard van Damocles boven de theemarkt zou hangen, bleek minder ernstig te zijn dan verwacht werd. Er wordt aangenomen, dat de Indiase kon sumptie gedurende 1961 groter is ge weest dan algemeen verondersteld werd terwijl bovendien het lagere prijspeil tot grotere voorraadvorming moet heb ben geleid. Dit deelt de firma W. van Bochove in Rotterdam in haar jaar overzicht van de wereldtheemarkt me de. In haar vorig jaarverslag zei de firma reeds dat het effectieve produk- tie-overschot niet verontrustend behoef de te zün. daar dit naar haar mening goeddeels uit minder gewenste kwali teiten zou bestaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 6