Nieuwjaarswensen van de groten der aarde DE GAULLE: Eén Europa als tegenwicht voor V.S Khroesjtsjev: Geschil met China is een familietwist Leopold krijgt geen steun van de Belgische kranten Geruchtmakende verklaring in feite gericht tegen Boudewijn D E' Afzijdigheid van sociaal-economisch beleid nog steeds een probleem stelt van Oe Thant ultimatum Praten met Adoela, anders volgen „andere maatregelen Tsjombe een twee weken Tsjomhe weer onder druk V erdubbeling van basisloon Definitief einde van de Skybolt Parochiaan schenkt zijn kerk een toren Droomreis ten afscheid Geitenfokkers op Oudejaar in actie Sociale werkster(tjes) Voorzitter Kath. Onderwijzers Verbond ACTIE VAN V.N. KRIJGT STEUN VAN V.S. Premier Verwoerd: Kritiek op de V.N. n Air de'p vee' tiid meer,te Engelse autobussen voor Nederland IN SPANJE VLAAMSE EN WAALSE KRITIEK Ajoeb NIET Khan gaat naar Indië mm Vier kinderen van Baldur von Schirach pleiten voor hem WOENSDAG 2 JANUARI 1963 PAGINA 7 BUITENLANDSE KRONIEK fta li II U Een recente foto van president Tsjombe, gemaakt tijdens zijn korte verblijf van deze week in de Rliodesische hoofdstad Salisbury. rl nar/1 ar» hl lift /-\r»tirvn i otï c PAR|jg> 2 jan. (AFP, Rtr, UPI) a,n alle Nieuwjaarswensen, -bood schappen en -redevoeringen, waarop «na- staatshoofden, regeringsleiders en diplomaten gisteren iu de gehele «ereld de mensheid hebben onthaald, F.S e van president De Gaulle van Jrrankrjjk (men had het kunnen weten) ongetwijfeld de interessantste. In een raoio- en TV-toespraak ter gelegen- r n Van jaarwisseling zei De tót'i c'at Frankrijk streeft naar de totstandkoming van een Westeuropese i."'e als tegenwicht voor de Verenigde Engeland is in die unie welkom, aioi er zonder voorbehoud aan wil "anten, aldus de Franse president, aaarmee nog eens duidelijk te gaf, dat Frankrijk niet zal toe- snee" i('a' Engeland op basis van een van a voorkeursregeling lid wordt Don ue Europese gemeenschappen. vno1" j scheppen van een tegenwicht Weü Verenigde Staten zou zo'n VrH i.r°Pese unie de alliantie van het nJ es ten kunnen versterken, aldus De Gaulle. Het Franse staatshoofd hoefde niet fr*;S te wachten op (officieus) com mentaar van Washington. Ameri kaanse regeringsfunctionarissen be- Thant, de secretaris-generaal van ae Verenigde Naties, heeft geen geduld meer met Tsjombe. die zich president van Katanga noemt. Als tsjombe vóór half januari geen einde neett gemaakt aan de secessie van de T'jkste provincie van de Congo zul len de V.N. zich genoodzaakt zien maatregelen te nemen om de Congo lese hereniging te forceren. Het is bijna twee en een half jaar geleden °a' Isjombe Katanga los maakte van be rest van de Congo, en dat hij verklaarde dat de provincie voortaan een onafhankelijke -epubliek zou zijn. 1 "ad indertijd goede redenen geen vertrouwen te hebben in het bewind van Loernoemba in Leopoldstad, zoals reeds jn september 1960 bevestigd v^erd toen president Kasavoeboe even- eens met Loernoemba brak. Katanga me' zijn kopermijnen zou er nu slecht aan toe geweest zijn, als het inder- 'Jd een integraal deel van de Congo was gebleven. Liet is wonderlijk dat Tsjombe het 10 ar>g heeft kunnen volhouden, on danks de heftige druk die door de Ver. Naties op hem werd uitgeoefend. Hij bevindt zich in 'n volkomen geïso leerde politieke si tuatie. In Afrika gemet hij slechts de sympathie van ,!.r °f Welensky van Zuid-Rho- ®ier ,®n premier Verwoerd van Zuid- r'ka. Het hele zogenaamde Afri- aans-A2iatische blok in de V.N. zie zijn regime als een overblijfsel van het kolonialisme, en deze visie g° uiteraard gedeeld door het 7^I°k. Maar ook Amerika is ver olgen over Tsjombe's hardnekki ge weigering Katanga weer onder ®°P°Mstad te brengen. In Washing- *on ,Vfeest men een financiële krisis in e V.N. tengevolge van de Ka- tangaanse moeilijkheden. De kosten kunn ^'LL-°ptreden Congo unnen door de volkerenorganisatie pijna niet meer gedragen worden. ^laar de V.N. -troepen kunnen pas te- rugge rokken worden als de Congo °P ?'gen benen kan staan, en dit W°r eerst mogelijk als de centrale regering beschikken over de aan- ?'Tene belastingen die de Union d aagt^6 nU 'oe aan tsjombe af- djd geleden heeft Oe Thant re'k' i me' economische sancties tegen a anga. Maar dezer dagen zag 'JSenblik naar uit dat de VsJombe met wapengeweld tot „nJcr^wpmg Zouden dwingen. De gritse enng heeft echter bij voor- baat la en weten zij een dusda- iiige op ,n!? van het Congolese her- emöin^SP eetn Volkomen afwijst. Welke ,maa^gelen Oe Thant nu zou vvi gerrieti als Tsjombe niet binnen ^eken capituleert, is niet bekenQ gemaakti maar we Ilicht zal <^e s ^''-generaal van de V.N. re f" ^°uden met de opvat ting van en en zjet hij af van een militaire °venveldiging van Elizabeth- stad. Er is echte, verliez^ wor(j^ ^ongo niet spoedig herenig" 'j'eu'^C' ^an er in Leopold stad ee° I^cJoeje cj? aos ontstaan, want premier a heeft zijn onwillig parlefe" naar buis moeten sturen en zijn regenng Wankelt tuigden nog dezelfde dag hun instem ming met de visie van De Gauile, „wiens denken op dit punt veel over eenstemming vertoont met dat. van president Kennedy". Zij verwezen in dit verband naar Kennedy's beroem de ,,interdependence"-rede, waarin de Amerikaanse president de hoop uitsprak dat de Verenigde Staten en een verenigd West-Europa op de een of andere manier onderling af hankelijk zullen worden. Generaal De Gaulle repte in zijn Nieuwjaarsrede met geen woord over zijn befaamde kernmacht („force de frappe"), anders zou de Amerikaanse instemming met zijn woorden ongetwij feld minder enthousiast zijn geweest. Niettemin is thans de niet van humor verstoken situatie ontstaan dat men in Washington het Europese denken prijst van De Gaulle, de man die er als geen ander verantwoordelijk voor is, dat de onderhandelingen tussen Engeland en de EEG zo moeizaam verlopen, omdat hij Londen de volle prijs voor het lid maatschap wil laten betalen. En dit alles terwijl Engelands lidmaatschap van de Europese gemeenschappen nog altijd een hartewens is van de regering- Kennedy. Van de andere officiële Nieuwjaars boodschappen vermelden wij in het kort de volgende: SOVJET-UNIE. Premier Khroesj tsjev was gisteren zeer actief. Hij zond boodschappen aan Walter Ul- bricht (geen woord nieuws over Berlijn), aan Mao Tse-toeng („harte lijke wensen en oprechte groeten; wij zullen niets nalaten om onze broederlijke vriendschap te verstevi gen"), aan premier Nehroe („de In- disch-Russische vriendschap zal ook in 1963 worden versterkt"), aan pre sident De Gaulle („samen problemen oplossen die thans aan de orde zijn") en aan president Kennedy („het voorbije jaar is getuige geweest van febeurtenissen, die fataal hadden unnen worden als beide partijen niet toegeeflijk en nuchter waren ge weest; laten we dat zo houden Tijdens een Oudejaarsreceptie, die maandag in het Kremlin werd ge houden, zei Khroesjtsjev: „Wij willen vrede, maar het Westen biedt ons slechts gesprekken over ontwape ning... Wij moeten op onze hoede blijven... Als het kapitalisme ons aan valt zal het binnen enkele uren wor den verpletterd... Het zal de laatste oorlog zijn die door het kapitalisme wordt ontketendHet zou niet ver standig van het communisme zijn een paar kapitalisten te vernietigen en tevens miljoenen arbeiders..." Over het geschil met China Sprak Khroesjtsjev als over een familie twist. „Zodra echter een kapitalist er zijn neus insteekt zal hij beiden tegen zich vinden." ENGELAND. Premier Macmillan schreef in een orgaan van de con servatieve partij dat het Britse volk betere sociale toestanden zal krijgen, zoals betere huisvesting, beter onder wijs en betere ziekenverzorging. „On ze kansen zullen worden vergroot als wij lid worden van de EEG." VATICAAN. De Paus bad gisteren het Angelus voor vanuit het venster van zijn werkkamer aan het St.Pie tersplein. Hij riep de verzamelde menigte een driemaal herhaald „Voorspoedig Nieuwjaar" toe en „God zegene u allen!" ZUID-AFRIKA. Premier Verwoerd: „De Verenigde Naties dwingen wei nig respect af en vertegenwoordigen niet langer de hoop van de mensheid. Sinds de jonge nozem-landen door hun meerderheid van stemmen de zaak praktisch hebben overgenomen is de wereldorganisatie het toneel geworden van hun jeugdige agressi viteit en minderwaardigheidscom plexen. Maar Zuid-Afrika wordt niet door de Verenigde Naties geïntimi deerd en blijft optimistisch ten aan zien van zijn toekomst." JOEGOSLAVIë. President Tito kon digde nauwere samenwerking met de Sovjet-Unie en de andere communis tische landen aan. TS JECHOSLOV AKI JEPresident Novotny: „1962 was een van de slechtste sinds de nationalisatie van de landbouw." PORTUGAL. Premier Salazar: „Moge de Voorzienigheid ons betere dagen brengen dan in 1962." De pre mier prees de hechte vriendschap van „onze goede nabuur, Spanje". LONDEN, 2 jan. (UPI) - Leyland Motors Ltd., de Engelse autobusbou wers, hebben orders onder-handen van Nederlandse vervoersbedrijven tot een totaal bedrag van ruim 85.000 pond sterling, aldus heeft de firma meege deeld. Acht bussen zijn bestemd voor het gemeentelijk vervoerbedrijf van de stad Groningen, acht voor de Aals- meerse firma Maarse en Kroon, zes gaan naar de RAGOM in Ridderkerk, zes naar de dochteronderneming van de Nederlandse Spoorwegen, de N.Z.H.V.M. in Haarlem. Verenigde Staten. In de Ameri kaanse staat Pennsylvania zijn bij een brand vijf kinderen uit één gezin om het leven gekomen. De ouders waren niet thuis toen de brand uitbrak. (UPD MADRID, 2 jan. (Reuter) Gene raal Franco heeft in zijn Nieuwjaars boodschap aan het Spaanse volk een minimum basisloon van zestig peseta per dag voor ongeschoolde arbeiders aangekondigd. Dit betekent ongeveer een verdubbeling van het loon van achttien procent van de Spaanse ar beiders. Een en ander met ingang van 1 januari, aldus tekende een regerings woordvoerder hierbij aan. De nieuwe regeling zal een feitelijk dagloonpakket met inbegrip van ge- zinstoeslagen en extra betaling voor zondagen en officiële feestdagen van ongeveer honderd peseta betekenen, aldus de woordvoerder. Het Spaanse staatshoofd zei in zijn toespraak voor radio en televisie, dat zijn regering niet langer het bestaan van ondraaglijk lage minimumlonen kan dulden. Hij kondigde verder aan dat de regering een tijdelijke bijdrage zal leveren in de kosten van de socia le voorzieningen, opdat de verhoogde premies vanwege de nieuwe loonschaal de prijzen niet omhoog zullen doen gaan. (In Spanje betaalt de werkge- ver viervijfde deel van de premies en de werknemer éénvijfde deel) j WASHINGTON, 2 jan. (UPI) Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft de luchtmacht maandag formeel bevolen alle proefnemingen met de Skyboltraket stop te zetten en zo spoe dig mogelijk alle werkzaamheden aan het Skybolt-projekt te beëindigen. De luchtmacht moet tegen 7 januari een gedetailleerd plan overleggen voor een „ordelijke stopzetting van het projekt" en beëindiging van alle contracten, die daarvoor werden gesloten. kocht was, te duur bleek. De gemeen te had dit terrein beschikbaar in 1912, maar wilde er toe ook helemaal van af. De bouwpastoor moest het hele ter rein voor anderhalve ton kopen, of anders kreeg hij niets. Kropholler kreeg intussen daardoor de kans zich uit te vieren in een geliefd idee: het ontwerp van een kerk ais dominante figuur in een groep gebouwen. Hij plaatste de kerk midden in het huizenblok. Alleen de toren zou aan de straat komen en een teken zijn. Maar alleen het por taal werd gebouwd, op fundamenten die overigens stevig genoeg zijn om alsnog de toren te gaan dragen. De toren is niet het enige cadeau voor de vijftigjarige. De parochianen hebben dertigduizend gulden bijeen gebracht voor twaalf glas in lood ramen. Ze zijn ontworpen door Julia Braendle, een parochiaan. De paro chianen, onder wie burgemeester mr H. A. M. T. Kolfschoten, hebben feest gevierd ter gelegenheid van het jubileum in de Kurzaal, waar „De Nieuwe Komedie" „De heer van Pourceaugnac" van Molière heeft op gevoerd. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 2 jan. Zoals gevreesd kon worden, heeft de door koning Leo pold uitgegeven verklaring waarin de gewezen vorst in ongewoon scherpe be woordingen protest aantekent tegen de lastercampagne, waarvan zijn gezin de jong'te weken het slachtoffer is ge weest in de pers onmiddellijk reac ties uitgelokt. Verscheidene kran ten publiceerden gisteren commentaar op het geruchtmakende communi que Uit geen enkele tot dusver gepu bliceerde journalistieke beschouwing is enige instemming gebleken met het verrassende initiatief van koning Leo pold. Uiteraard wordt in de Belgische pers met nadruk de vraag gesteld wie de koning op het oog had, toen hij aan stipte dat „geen enkele gezaghebben de stem zich spontaan in het openbaar heeft doen horen om het onduldbaar karakter van die lastercampagne aan KARATSJI, 2 jan. (AFP) - In te genstelling met hetgeen zondag uit New Delhi werd gemeld, is in Karatsji officieel meegedeeld, dat president A- joeb Khan van Pakistan de uitnodiging van president Radakrisjnan voor een bezoek aan Indië heeft afgeslagen. In een in Karatsji uitgegeven ver klaring wordt gezegd, dat de president, hoewel erkentelijk voor de uitnodiging, van oordeel is dat onder de huidige stand van de betrekkingen tussen In dië en Pakistan een officieel bezoek geen nuttig effect zou sorteren. de kaak te stellen". Het republikeinse blad „La Wallonië" tekent hierbij aan dat de regering in deze affaire geen verwijt treft, aangezien Leopold „nog slechts een eenvoudig burger" is, die niet hoeft te worden verdedigd door het kabinet. „Is het niet eerder Boudewijn, als regerend vorst tevens het hoofd van de koninklijke familie, die ervoor moet waken dat de eer van de fami lie wordt beschermd?", aldus „La Wallonië", dat discreet suggereert dat het communiqué van de vader wel eens gericht kon zijn tegen de zoon. De zoveelste episode dus van „de twist tussen Laken en Argen- teuil", om een kop uit de gelaakte sensatiekranten te citeren? Volgens de katholieke Vlaamse „Standaard" bedoelt koning Leopold in de eerste plaats de gerechtelijke in stanties, die hebben nagelaten in te grijpen tegen de verspreiding in Bel gië van de beledigende publikaties. Maar, aldus de Vlaamse krant, een rechtsvervolging in dergelijke omstan- I digheden zou licht kunnen ontaarden tot een politiek geding en het „slacht offer" meer schade berokkenen dan de „dader". Anderzijds is het trouwens een feit, dat prinses Liliane zelf bij herhaling genoemde interviews heeft toegestaan aan bepaalde buitenlandse bladen: interviews die niet altijd, stichtende voorbeelden van discretie bleken te zijn. Wie gaf aldus „de eer van de familie en de intimiteit van de huiselijke kring" prijs aan de publiciteit? Met dit alles blijkt Let Belgische hof weer ernstig in opspraak te komen zonder ernstige reden. Dat de gewezen koning dit averechtse effect van zijn initiatief niet heeft voorzien, werd gis teren in Brussel „meer dan betreu renswaardig" genoemd. jMaquette van de toren naar het nieuwe ontwerp van A. J. Kropholler. én parochiaan van Onze Lieve Vrouw van Lourdes te Scheve- ningen heeft een hartewens van duizenden katholieke Scheve- ningers in vervulling doen gaan: de toren van de kerk aan de Berken bosch Blokstraat achter het circus zal eindelijk worden gebouwd. Niet minder groot is de vreugde van de nu tachtigjarige architect A. 3. Krop holler. die het mag beleven dat de kerk, die hjj bijna vijftig jaar geleden ontwierp, wordt voltooid. De schen king van de toren is de parochie door de weldoener, die onbekend wenst te blijven, gedaan ter gelegenheid van het gouden jubileum van de parochie. Na het verheugende nieuws is de architect Kropholler naar pastoor P. A. A. Verhoeckx gegaan om zijn diensten aan te bieden voor het bou wen van de toren. Hij heeft zelf een nieuw plan voor de toren ontworpen. Het zal een betonnen bouwwerk wor den van tweeënvijftig meter hoog, van buiten met baksteen bekleed. De toren zal goed zichtbaar zijn van het Gevers Deynootplein af, waaraan het Kurhaus ligt. De kerk van Onze Lieve Vrouw van Lourdes heeft wel een toren nodig om op te vallen. Het gebouw ligt verscholen achter een groep heren huizen. Die huizen behoorden vroeger tot de parochie. Ze zijn, nog voor ede kerk er was, gebouwd naar het ont werp van Kropholler. De reden waar om de parochie zich aanvankelijk met huizen bouwen bezig hield, was, dat de grond die voor de kerk aange- e bevolking van Heerenveen heeft haar scheidende burger vader, de heer G. H. Kuperus, die 1 januari met pensioen is gegaan, een groots afscheid be zorgd. Zaterdagmorgen defileerde een zeer grote stoet langs het gemeente huis, waar de heer Kuperus met zijn familieleden op een platform stond en 's middags was er een grote re ceptie in de schouwburg. Het cadeau, da. de bevolking voor de burgemees ter bijeengezameld had, sloeg echter alles: een droomreis naar Los Ange les samen met zijn echtgenote. De heer W. Wierda deelde namens het organiserende comité en de be volking mee, dat de burgemeester deze reis mag gaan maken. Hij en zijn echtgenote zullen o.m. een be zoek brengen aan hun zoon in Ame rika en de Amerikaanse Tektronix Industry, die een vestiging in Hee renveen heeft. De heer Kuperus, die zestien jaar burgemeester van Heerenveen is ge weest, is ook tot ridder geslagen van 'imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii de geitenfokvereniging Tjalleberd en omstreken, die in de dorpen Luinje- berd, Tjalleberd en Gersloot zeer veel voor zieken en bejaarden doet. Vijf jaar geleden werd het aan tal schoolclubs van de Maas trichtse M.M.S. Stella Maris" met een club uitgebreid. En kele M.M.S.-ers, die weinig voor de bestaande clubs voelden, stichtten toen een nieuw clubje met een nog onbepaald doel. De leden van de nieu we club zouden, zo werd op de op richtingsvergadering besloten, een geschikt doel gaan uitdenken. Van alle plannen, welke kort daar op aan het bestuur werden voorge steld. werd het idee van Annemarie Vermeer om er een sociale club van te maken met algemene stemmen aanvaard. Het plan werd besproken met de leiding van de M.M.S. (de zusters Ursulinen), met enkele leraren en met het Sociaal-Caritatief centrum in de hoofdparochie van Maastricht: de St. Servaas. Het resultaat van een en ander was, dat de leden van de nieuwe club voortaan in hun vrije tijd ,,so- ciale-werkster-uit-liefhebberlj" zou den gaan spelen. Geheel vrijwillig maken deze M.M.S.-ers zich sindsdien verdien stelijk voor andere mensen, bij voor keur voor bejaarden, kinderen en in validen. Zö doen boodschappen voor bejaar den, houden invaliden wat gezelschap, gaan wandelen met weeskinderen, le zen blinden de krant voor, spelen to neel voor ouden van dagen, maken Kerstpakjes voor bepaalde gezinnen, enz. Dit gebeurt nu al vijf jaar zo en iedereen is enthousiast over het werk van de sociale club van de M.M.S. De geadopteerde gezinnen, de kinde ren van huize „St. Jozef", de patiën ten van Calvarieberg, de beroeps krachten van het parochieel-sociaal- centrum en niet op de laatste plaats de leden van de thans vijf jaar be staande club zelf. Er is zoveel ani mo onder de M.M.S.-leerlingen voor de sociale club, dat het ledenaantal reeds meer dan zestig bedraagt en elk schooljaar aanzienlijk stijgt. f Tit het Friese dorp Oldeberkoop kwam op Oudejaarsavond een aantal leden I van de vereniging De Geitenfokkers" naar Emmen om als oudejaarsstunt KJ enige dieren uit het Noorder Dierenpark voor hun hertenkamp te be machtigen. Zij overvielen de directeur tijdens zijn avondwandeling en kregen uiteindelijk als losprijs een tweetal maneschapen voor het kamp mede. De dieren stonden met andere dieren gereed voor een transport naar Duitsland. Op de foto: De directeur met een aantal geitenfokkers, nadat de aanhouding had plaats gevonden. Eén der geitenfokkers had inmiddels het hondje van de directeur overgenomen dat hem op Zijn avondwandeling vergezelde. SCHEVENINGEN, 2 jan. In zijn openingsrede op de vandaag in het Kurhaus gehouden verbondsvergade ring heeft de voorzitter van de Katho liek Onderwijzers Verbond, <le heer J. H. M. Derksen, voor de derde maal de vraag opgeworpen of een grote vak organisatie als die van de onderwijzers zich veroorloven kan aizydig te blij ven van het sociaal-economisch beleid. Dt strijd over de loon- en prijspoli tiek wordt niet alleen en zelfs niet in hoofdzaak in de Staten-Generaal ge voerd. Voordat de zaken daar aan de orde komen, speelt alles zich af m de Sociaal-Economische Raad en de Stich ting van de Arbeid. Lonen en prijzen hebben ten nauwste met elkaar te ma ken en dit zal in de E.E.G.-politiek nog sprekender tot uiting komen. Door onze aansluiting by de Consumentenbond oe.. r.en wjj misschien een enkele maal een flauwe invloed uit bij de prijspoli tiek, maar overigens laten wij dat aan anderen over, aldus de heer Derksen. Is dit juist? Kan het K.O.V. buiten de samenwerking blijven zonder de belan gen te schaden van de onderwjjzers, die een deel vormen van de midden groep, welke zekere specifiek sociale en economische belangen heeft, maar anderzijds ook veel gemeenschappelijke belangen met de totale groep van werknemers, zo vroeg spr. zich af. De voorzitter van het K.O.V. zin speelde hiermee op de besprekingen, die worden gevoerd over één Neder landse Katholieke Vakcentrale. De or ganisatie van de katholieke onderwij zers mocht bij deze besprekingen, waar- aai, ook de K.A.B. die zich juist nu geheel gaat reorganiseren en een aantal buiten de K.A.B. staande vak organisaties deelnemen, niet afwezig blijven. Men heeft zich op geen enkele wijze willen binden, maar het zou on juist zijn niet mee te werken aan het streven naar een goede oplossing van de vele vragen. Of dit overleg tenslotte over de gehele linie succes zal heb ben, is nog niet te zeggen. Het Episco paat heeft geen leiding, hoogstens een begeleiding willen bieden, maar het wijst toch wet duidelijk naar een zo groot mogelijke eenheid. Wij zullen be reid moeten zijn, wanneer dit mogelijk en nodig is. onze verantwoordelijkheid op dit punt te aanvaarden, aldus de verbondsvoorzitter. De heer Derksen sneed in zijn ope ningswoord nog een andere kwestie van organisatorische aard aan, waarover tot nu toe naar buiten nog maar heel weinig gezegd is. Het ging in dit geval over de gevolgen van de Mammoetwet voor de samenstelling van het onder wijzerscorps. Het is alle insiders dui delijk, dat er een eigen opleiding zal komen voor de m.a.v.o.-leerkrachten, in welke mate die opleiding gebonden zal zijn aan de huidige kweekschool opleiding, is nog niet te zeggen. Maar hoe dan ook, zowel door de nieuwe wetgeving, door de onderbrenging van het u.l.o. (gemetamorfoseerd in m.a.v.o.) en het v.g.l.o, (een deel van het nieuwe l.a.v.o.) onder het voortgezet onder- wijs, als door de nieuwe opleidingsmo- gelykheid, komt er een duidelijker scheiding tussen de leerkrachten, werk zaam by het basisonderwijs en bij het l.a.v.o. en m.a.v.o. Het bestuur van het K.O.V. heeft er volkomen oog voor, dat deze leer krachten, evenals byvoorbeeld de kleu terleidsters en de leraren bjj de op leidingsscholen, hun belangen en acti viteiten zoveel mogeljjk moeten kunnen behartigen, maar het hoopt en ver wacht, dat het Katholiek Onderwijzers Verbond hen allen wil blijven omvat ten, aldus de heer Derksen. Sprekend over de Mammoetwet uitte de verbondsvoorzitter, die zelf lid van de Eerste Kamer is, voorts de ver wachting, dat deze wet ook in de Eerste Kamer aanvaard zal worden. Dit is een felicitatie waard, al is het enthousiasme van het K.O.V. over de Mammoetwet niet uitbundig. Ter toe lichting op deze laatste opmerking zei de heer Derksen onder meer, dat het verdwijnen van de maatschappelijke organen uit het wetsontwerp als een ernstige zaak moet worden opgevat. Ons pleidooi voor maatschappelijke or ganen is misverstaan, misschien wel mede doordat van onze kant niet steeds duidelijk onze bedoelingen zijn vertolkt. Tegenspel vanuit de vrye maatschappij blijft inmiddels nodig, maar als dat tegenspel niet gekanali seerd is, heeft het geen betekenis ol waarde, aldus spr. Een groot gedeelte van de openings rede was gewijd aan kwesties op het gebied van de rechtspositie en salaris sen der onderwijzers. Het K.O.V. zal blijven Ijveren voor verkorting van de „onmogelijk lange" salarisschaal. Een verbetering, die vrijwel niets kost, na melijk vaststelling van de salarisanciën- niteit naar leeftijd met een uniforme datum 1 januari voor de vast stelling van deze anciënniteit, blijkt heel wat voeten in aarde te hebben. Het zelfde geldt voor andere voorstellen. „Het gaat allemaal zo tergend lang zaam", zo merkte de heer Derksen op. Nog steeds wordt ook gewacht op een wetsontwerp bij verv inging van de Pensioenwet-1922. Tot verheugenis stemt inmiddels, dat de Regering ten slotte de waardevastheid der pensioe nen als basis heeft willen aanvaarden. In het begin van zijn rede riep de heer Derksen de onderwijzers op tot bezinning op de plaats, de noodzaak en di inhoud van net katholieke onder wijs in de maatschappij van vandaag; bezinning op vragen over de vrijheid van onderwijs in haar werkelijke en in haar grondwettelijke betekenis en op de verhoudingen tussen de Kerk, de ouders, de overheid en het onderwijs. Spr. wees ook op de verantwoorde lijkheid van de onderwijsgevenden je gens de jeugd van de gehele wereld. Het behoort mede tot de taak van de onderwijzer de ogen van zijn leerlingen te openen voor de noden van hun leef tijdgenoten in achtergebleven gebie den. De onderwijzer dient een voor beeld te geven in edelmoedige vrijge vigheid, aldus de voorzitter van het K.O.V. NEW YORK, 2 jan. (AFP, Rtr., UPI) De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, heeft maan dag duidelijke taal gebruikt in een ver klaring over de situatie in de Congo. President Tsjombe, aldus Thant, moet binnen veertien dagen een einde maken aan de afscheiding van Katanga, wil hfl voorkomen dat „andere maatregelen" tegen hem worden genomen. Op de aard van die „andere maatregelen" ging de secretaris-generaal niet in, maar wel liet hij weten dat in de Congo onverwijld het volgende dient te gebeuren: 1. In Leopoldstad moeten „onmiddellijk" besprekingen beginnen tussen een ver tegenwoordiger van de Union Minière de Haut-Katanga en de centrale Con golese regering over de betaling van „alle belastinggelden" aan de rege- nng-Adoela. Tsjombe moet onmiddellijk enkele hoofdofficieren van zijn „gendarme rie" naar Leopoidstad sturen, die hun onderwerping moeten betuigen aan president Kasavoeboe om zodoende de eenheid van het Congolese leger te herstellen. 3 Tsjombe „moet", in samenwerking met de Verenigde Naties, onverwijld een plan opstellen om alle buiten landse huurlingen uit zijn land te ver wijderen. Aan Oe Thants eisen wordt extra kracht bijgezet door het feit, dat de Verenigde Naties in Katanga vlieg tuigen gereed houden om Tsjombe's luchtmacht aan te vallen en te vernie tigen, tenzij deze luchtmacht zich vrij willig overgeeft. De V.N. zijn overigens niet van plan Lsjombe of zijn ministers in arrest te stellen. Oe Thant zei in zijn verklaring, dat de V.N. niets tegen Tsjombe of zijn toekomstige loopbaan hebben, mits h(j de afscheiding van Ka- tanga ongedaan maakt. Omdat Tsjombe, door Britse bemid deling, een vrijgeleide van de Ver enigde Naties heeft gekregen, kon hij rustig vanuit Salisbury terugkeren naar Katanga. Hij landde op Oude jaarsavond op het vliegveld van Kol- wezi. Hij zei dat hij spoedig zou te rugkeren naar Elisabethstad. Katan ga's hoofdstad is nu geheel in handen van de V.N. Oe Thant zei in zijn ver klaring ook, dat de volkerenorgani satie niet van plan is Tsjombe's „gen darmes" weer in de stad toe te laten. De V.N.-actie in Katanga heeft de onverdeelde steun van de Amerikaan se regering, zo blijkt uit een maandag uitgegeven verklaring van het State De partment in Washington. In deze ver klaring werd de actie „een zeer nuttige maatregel" genoemd. De regering van Engeland was echter tegen de VN-actie gekant en heeft dat niet onder stoelen of banken gestoken, hetgeen haar een woedende protestnota van de regering- Adoela heeft opgeleverd. De Britse regering ondersteunde maandag echter wel Oe Thants verkla ring van maandag, omdat daarin een procedure voor beëindiging van Katan ga's afscheiding naar voren wordt ge bracht waaraan geen wapengeweld te pas komt. „Een dergelijke procedure heeft de Britse regering altijd voorgestaan", aldus een verklaring van het Foreign Office in Londen. Van het Katangaanse „front" was tij dens de Nieuwjaarsdagen alleen te mel den, dat de troepen van de Verenigde Naties het belangrijke wegenknooppunt Kamina hebben bezet en oprukken naar Jadotstad. In de buitenwijken van Eli sabethstad hadden nog enkele schermut selingen plaats met Katangaanse „gen darmes". Uit Leopoldstad werd gemeld, dat premier Adoela zijn onwillige parlement voor drie maanden naar huis heeft ge stuurd. MÜNCHEN, 2 jan. (UPI) De vier kinderen van de Nazi-oorlogsmisdadi ger Baldur von Schirach hebben in een telegram, aan regeringsleiders en zes staatshoofden gevraagd de omstandig heden, waarin hun vader leeft, te ver lichten. Von Schirach bevindt zich in de internationale gevangenis van Span- log dau, waar nog maar een paar oorlogs misdadigers den. gevangen worden gehou- De vier kinderen, Angelika (29), Klaus (27), Robert (24) en Richard (20) zonden de telegrammen aan de Amerikaanse president Kennedy, de Russische premier Khroesjtsjev, de Britse premier Macmillan, de Franse president De Gaulle, de Westduitse pre sident Lübke en de Westduitse bonds kanselier Adenauer. De kinderen delen in hun telegram men mee dat hun vader een kerstpak ketje, o.a. inhoudende een wollen jas, niet in ontvangst mocht nemen. Engeland. De leider van de Britse liberale partij, „Jo" Grimmond, ver trekt deze week naar Washington, waar hij zal worden ontvangen door presi dent Kennedy. (UPD

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7