KENNEDY overweegt een ontmoeting met De Gaulle Om te praten over aanbod inzake Polaris-raketten Dr. Soebandrio in PEKING Gezelschap voor Corrie H „Betaling van oorlogsschade" Visie van Castro op mensenhandel Sovjet-Unie belooft Cuba altijd te zullen helpen LONDENSE BRIEF HET BEELD VAN ELKE OORLOGVLUCHTELINGEN E Oe Thant voelt niets voor gesprek over KATANGA Het wordt tijd dat Tsjombe met daden voor de dag komt „HIJ HEEFT ER GEEN HAAST MEE" De schelmen in de kunst Franse president naar Washington? Wellicht 26 doden door explosie Voor bemiddeling China-Indië Gele Rijders vieren meervoudig feest Scholieren-uitwisseling Nieuw strijdmiddel: klapsigaretten 1 De tachtigjarige Attlee en de buitenlanders Meestal dwazen Twee autobiografiën I T. S. Eliot V Dr. Williams J V.N.-LEGER RUKT VERDER OP DONDERDAG 3 JANUARI 1963 V7''trt Padd«toeI" Iljitsjev veroordeelde de scepsis van PARIJS, 3 jan. (Rtr., UPI) De Frans-Amerikaanse strijd vraag over het bezit van kern wapens, en de manier waaróp, wacht op de vaststelling van een persoonlijke ontmoeting tussen president Kennedy en generaal De Gaulle. Vanuit Parijs werd gisteren bericht dat een derge lijke ontmoeting alleen nog maar wacht op de vaststeling van een datum, maar de teneur van dit bericht werd in de Amerikaanse hoofdstad al spoedig wat afge zwakt. Regeringsfunctionarissen in Washington legden uit, dat Kennedy nog geen definitieve plannen heeft voor een gesprek met De Gaulle. „Hjj houdt de mo gelijkheid hiertoe echter open, al heeft hij er geen haast mee", al dus de functionarissen. Waar schijnlijk is dat de ontmoeting, als die er komt, zal plaats hebben in Washington, want Kennedy heeft, sinds hij president is, De Gaulle al eens in Parijs opgezocht. Tegenprestatie Tien jaar Dubbel beroep Kerstgroep in opbouw i Al Ijl mm w i In de Sovjet-Unie is op het ogen blik een Loeiende dialoog aan de Bang. Aan de ene kant staat de com munistische partij. Aan de andere kant honderden leden van een nieu we generatie Russische kunstenaars. Het is begonnen met de aanmoedi ging, die premier Khroesjtsjev heeft doen uitgaan naar een aantal jonge dichters en schrijvers, die de ondeug den van het stalinisme hekelden (o.a. Jevtoesjenko, Twardovsky, AI- josjin en Solzjenitsin). Maar het öriistiek geweten van de nieuwe ge neratie omvatte méér dan alleen het anti-stalinisme. Er was ook de be geerte naar nieuwe expressievormen. Parallel met de vrijmoedigheid van een Jevtoesjenko, die deernis durfde te tonen met de Russische Joden en die de regering maande de wacht rond het graf van Stalin te verdrie voudigen, kwam er de moed van jonge experimente- Ie beoefenaars der BUITENLANDSE beeldende kunsten om hun werkstuk- KRONIEK ken te exposeren. J Op de eerste dag van december ge troostte Khroesjtsjev zich de moeite Zo n tentoonstelling te bezoeken. Hij kwam onmiddellijk terzake. Hij waar schuwde alle makers van abstracte schilderijen, dat bet Sovjetvolk deze stijl als wezensvreemd zou verwer pen. „Laten allen daar maar eens over nadenken zo sprak de premier, „die zich artiesten noemen en die zodanige schilderijen maken, dat je niet weet, of zij vervaardigd zijn door mensen of door een ezel met zijn staart' De beoefening en de beoordeling Van letterkunde, muziek en beeldende kunst in de Sovjet-Unie geschieden sinds de jaren dertig volgens de re- gelen van het „socialistisch realisme' De term zelf, die later aan Stalin vverd toegeschreven, verscheen voor het eerst in de Literatoernaja Gazeta van 29 mei 1952. Hij werd in de Grote Sovjet Encyclopedie gedefi nieerd als „een middel om in de kunst het leven te weerspiegelen, dat typisch is voor een socialistische maatschap- Pij. Het vraagt de ware afbeelding van de werkelijkheid in haar revolu tionaire ontwikkeling Ieder die wel eens produkten van de officiële Sovjet kunst heeft gezien, zal begrijpen, dat sl deze vrolijke, blonde mannen en Vrouwen, die garven binden en die •net de rode vlag in de ene en een combinatietang in de andere hand een hoogoven gaan bouwen, elemen ten zijn van een staatspropaganda, •lie moet voorkomen dat het revolu tionaire vuur onrustig g' at flakkeren. Het „socialistisch realisme" is de leer van de totalitaire staat, bestemd voor bet terrein van kunst en cultuur, tedere afwijking van deze hoerastijl houdt een bedreiging in voor het to- Hlitaire karakter van de Sovjetstaat, poals Lenin eens van leer is getrok ken tegen de „intellectuele impres- Slonisten die als „mensen zonder fuggegraat zwichtten voor de gril Van de minuut zo heeft Khroesj- tsjev een uitval gedaan naar de „ab- *tracteti en de „formalisten". Hij heeft zich laten bijstaan door ^jin chef-ideoloog, Leoned Iljitsjev. P 17 december j.l. heeft deze de Jongelui op het Kremlin bestraffend oegesproken. Hij gewaagde van „abstract geklodder op het doek" en Vfn.een ,,0Pzettehjk wanstaltige voor- n8 van de werkelijkheid". De jarige schrijver Alexander Jesenin o pin (een zoon van dichter Ser- #fIcA LSe?'nl' ^'e een boek in Ame- ipp t doen verschijnen, noemde ^'e n'emand verte- genwooirligf en >>een de wor_ rimentelen en prees i- f ces net optimisme van conformisten. Het merkwaardige is nu evenwel, dat de jonge kunstenaars zich, anjers dan vroeger het geval zou zijn ge weest, niet zonder meer gewonnen geven. Tijdens de kerstdagen hebben Zij de gelegenheid gekregen Iljitsjev nogmaals stevig aan de tand te voe- en en zij hebben hem zo ongeveer inrw™en' 'n het donker. ja Ehrenburg heeft een herdenking gepresideerd van de dichteres Mari na Tsvetajeva, die in haar werk reminiscenties wekt aan Gertrude tein. Het is belangwekkend na te Baan, wie deze krachtmeting zal win nen: de partij met haar geforceerde °ptimisme of het talent van een nieu- generatie. Zoals bekend houdt president De Gaulle als een terrier vast aan zijn „force de frappe", Frankr jjks eigen nucleaire kernmacht, waarover alleen Frankrijk zeggenschap heeft, zonder medezeggenschap dus van Amerika of van de NAVO. Kennedy wil De Gaulle overhalen Amerikaanse Polaris-raket ten te accepteren, zoals ook Macmil- lan reeds heeft gedaan. De Frans-Ame rikaanse Polaris-kernmacht zou dan op de lange duur het begin moeten worden van een geïntegreerde NAVO- kernmacht. De Gaulle voelt echter niets voor een Franse kernmacht, die niet ge heel vanuit Parijs wordt gedirigeerd. De Gaulle heeft Kennedy's aanbod overigens nog niet openlijk afgesla gen, al verwacht niemand dat hij het zonder meer zal accepteren. In ieder geval zal hij, als tegenpresta tie voor eventuele concessies zijner zijds. eisen dat de Verenigde Staten hun atoomgeheimen aan Frankrijk uitleveren, zoals zij dat ook aan En- feland hebben gedaan. Voor Kenne- y is het onmogelijk een dergelijke eis in te willigen: de Amerikaanse wetgeving verbiedt het hem. Gisteren woonde generaal De Gaul le in Parijs een Nieuwjaarsreceptie bij TERREHAUTE, 3 jan. (Rtr) Bij een ontploffing in een emballagefabriek in Terrehaute in de Amerikaanse staat Indiana zijn gisteren wellicht 26 men sen om het leven gekomen en 86 ge wond. Het dak van de fabriek werd weggerukt en een muur stortte in. Men is bezig de arbeiders, die onder het puin bedolven liggen, uit te graven. In de loop van de dag werden tien lijken geborgen, terwijl er onder de puinhopen nog twee zijn waargeno men. Het aantal in ziekenhuizen opge nomen gewonden bedraagt zevenen veertig. Over veertien andere arbei ders is nog niets bekend. Men vreest dat ook zij onder het puin bedolven liggen voor Franse en buitenlandse journa listen. Hij zei bij die gelegenheid, dat het Amerikaanse aanbod „langdurige bestudering" vereist. „Dit is het soort probleem waar diplomaten gewoonlijk tien jaar over doen." Niettemin kon digde De Gaulle aan. dat hij de Pola- ris-kwestie ter sprake zal brengen op de persconferentie, die hij op 14 janu ari zal houden. Gisteren hebben zowel Amerika als Engeland langs diplomatieke weg een beroep gedaan op de Franse regering het Amerikaanse aanbod te accepte ren. De ambassadeur van de V.S. in Parijs, Charles E. Bohlen, die de Kerstdagen doorbracht in Washington, voerde gisteren besprekingen met de Franse minister van buitenlandse za ken, Maurice Couve de Murville. Op korte termijn zal Bohlen ook een ge sprek hebben met De Gaulle. De Brit se ambassadeur, Sir Pierson Dixon, sprak gisteren reeds met De Gaulle. ADEN, 3 jan. (Rtr.) De autori teiten in Aden hebben de bevolking ge waarschuwd tegen het roken van siga retten, die van een springlading zjjn voorzien. De sigaretten zjjn door de Verenigde Arabische Republiek met vliegtuigen in het door de royalisten bezette gedeelte van Jemen afgewor pen. Uit een onderzoek met X-stralen in Aden is gebleken dat twee pakjes, die een gewonde Jemeniet bij zich had, enkele sigaretten bevatten met genoeg springstof om de roker te doden of ernstig te verwonden. PEKING, 8 jan. (Rtr, AFP) De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr Soebandrio, is gisteren in Peking aangekomen om met de Chi nese premier, Tsjoe En-lai, en minister Tsjen-Ii (buitenlandse zaken) overleg te plegen over de verhouding tussen communistisch China en Indië Hjj zal, samen met de Ceylonese premier, me vrouw Bandaranaike, de voorstellen daartoe van zes Aziatische en Afri kaanse landen te hunner kennis bren gen. In een korte verklaring bij zjjn aan komst zei Soebandrio, dat hij naar Peking is gekomen als speciale afge zant van president Soekarno, en dat wat in Colombo (waar de leiders van de zes landen bijeenkwamen) uiteinde lijk als voorstel uit de bus is gekomen, geheim moet blijven, maar dat alle deelnemers aan de conferentie erach ter staan. Op een banket, dat dr Soebandrio werd aangeboden, bevestigde de Chi nese premier nogmaals, dat het Chi nees-Indische grensconflict alleen op vreedzame wijze, door middel van on derhandelingen, kan worden geregeld. Over de overeenkomst tussen Neder land en Indonesië over West-Nieuw- Guinea zei Tsjoe En-lai: „Na een periode van strijd hebben wij, door onderhandelingen, een overeenkomst met de imperialisten verkregen, maar wij zullen een nieuwe periode van strijd moeten doormaken om hen te verplichten de overeenkomsten na te komen". LIMA, s jan. (Rtr) In Noord-Peru zijn troepen ingezet tegen stakende arbeiders in de suikerindustrie, die suikerfabrieken en suikerrietvelden in brand hebben gestoken. Bij gevechten tussen stakers en werkwilligen zouden vijf arbeiders om het leven zijn ge komen. De schade van de branden wordt geschat op rond drie en een half miljoen gulden. Het is ongeveer twee jaar gele den begonnen, toen pastoor Th. Klaassen pastoor werd van de St. Vitusparochie in Bussum. De nieuwe pastoor kwam tot de ontdekking, dat er met betrek king tot de Kerststal beslist iets moest gebeuren. De parochie had de beschiking over enkele gips-beelden, die niet direct een onvergetelijk on derdeel van de Kerststal in de St. Vituskerk vormden. Pastoor Klaassen had relaties. In Amsterdam had hij enkele jaren ge leden een prachtige Kerstkribbe laten vervaardigen door een toen nog zeer jonge „aankomende" beeldhouwer. Een jongeman, die zich Herman Geels noemt en die studeerde aan de Van Eijck-academie. Wat Herman Geels schiep was iets bijzonders en aan dat werk dacht pastoor Klaassen terug, toen hij in Bussum kwam en plannen maakte om de Vitusparochie een nieuwe Kerststal te verschaffen. De jonge beeldhouwer, die zich in middels was gaan toeleggen op deco ratietekenen en die volop in het werk zat, gaf onmiddellijk gehoor aan het verzoek van pastoor Klaassen om een Kerststal te maken. Vorig jaar kwa men de eerste beelden gereed en de gehele St. Vitusparochie was vol be wondering voor het werk van Her man Geels, die echter nog lang niet met zijn arbeid gereed is. Maria, Jo zef; het Kindje en de Engel heb ben vlak voor Kerstmis 1962 gezel schap gekregen van een herder en een herderin, twee prachtige figuren, met grote liefde, toewijding en met veel vakmanschap geschapen. In de St. Vituskerk heeft de Kerst stal een plaats gevonden. Het is nog niet alles, want in de toekomst zal Herman Geels ook nog zorgen voor de koningen en voor schapen. „Maar got£&»8S8SSci885&; mMg - - Van links naar rechts: CorrieCora, Witte Jopie, Frits en Janxis met hun verzorger, de heer De Heus. .iiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiii dat duurt nog wel even", vertelde pastoor Klaassen ons onlangs. Geels beschikt over weinig tijd, terwijl de pastoor met andere problemen wor stelt: het gebrek aan de nodige ruim te voor de noodzakelijke uitbreiding van de Kerststal en de financiën, die het toch ook wel wenselijk maken, dat de verwezenlijking van de gehele groep over een aantal jaren wordt verdeeld. (iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimii!' alf april berichtten wij in deze rubriek, dat op de veertiende van die maand in Soest het eerste Nederlandse rusthuis voor paarden werd geopend door burgemeester mr. S. P. baron Ben- tinck. De eerste gast was toen de 34- jarige Russische pony Corrie van de familie Klein Nagelvoort uit Marke- lo. Zij heeft inmiddels al gezelschap gekregen van vier andere paarden, die alle onder verzorging van de heer De Heus, rustig van hun oude dag genieten. Voor de stichting „De Paar denkamp" een opmerkelijk succes. De Gele Rijders zoals zij vroeger door de straten van Arnhem reden. HAVANA, 3 jan. (UPI) De Cu baanse premier, Fidel Castro, trok gis teren heftig van leer tegen de Ameri kaanse president Kennedy. Het losgeld, dat Amerika heeft betaald voor de vrij lating van de tijdens de mislukte inva sie gevangen genomen Cubanen be stempelde Castro als „een betaling van oorlogsschade". De baardige premier zei dit in een toespraak ter gelegen heid van het vierjarig bestaan van zjjn bewind. „De Yankees noemen het los geld. Ons kan het echter niet scheien hoe zij het noemen". Castro zei dat Amerika het „losgeld" heeft betaald omdat het verslagen werd tijdens de mislukte invasie in april 1961 bij de Varkensbaai. De Cubaanse premier ze? voorts, dat het voor het eerst in de geschiedenis was dat imperialisten een oorlogs schade hebben betaald. Daarom noemde hij de vrijlating van de .ge vangenen tegen voedsel en medica menten een „unieke historische ge beurtenis". Castro zei ook, dat president Ken nedy „zich als een piraat in plaats van als een staatsman heeft gedragen door net te doen alsof hij niets met de betaling van het „losgeld" te maken heeft. De Amerikaanse regering heeft geprobeerd het te doen voorkomen dat de familieleden van de gevangenen het geld bii elkaar hebben gebracht, maar nu is gebleken dat Kennedy's broer (de Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy) er de hand in hééft gehad", aldus Castro. Castro's toespraak, die ruim twee uur in beslag nam, werd voorafgegaan door een parade van land- en lucht macht. Duizenden Cubanen stonden langs de straten om de mannelijke en vrouwelijke militairen, uitgerust met moderne Tsjechische wapens, te zien voorbij marcheren. Straalvliegtuigen van Russische makelij, hefschroefvlieg- tuigen, tanks en luchtdoelgeschut na men aan de parade deel. Het geheel duurde twee uur. De Cubaanse radio verklaarde dat de vliegtuigen bestuurd werden door Cubaanse, piloten. MOSKOU Het lid van het presi dium van de Russische communistische partij, Mikhail S. Soeslov, verklaarde gisteravond, dat de Sovjet-Unie „het revolutionaire Cuba niet in de steek zal laten". Hjj voegde hieraan toe: „Rusland zal zijn verplichtingen nako men. Cuba zal nooit weerloos aan zich zelf worden overgelaten". Soeslov zei dit in een toespraak op een bijeen komst in Moskou die eveneens gehou den werd ter gelegenheid van het vier jarig bestaan van het regime van Fidel Castro. Soeslov benadrukte dat Amerika heeft toegezegd Cuba niet te zullen aanvallen. „Wij zullen er op toezien dat Amerika zich houdt aan deze be lofte. Elke poging tot provocatie zal met een tegenmaatregel worden beant woord", aldus Soeslov. Op 15 januari zal het korps rijden de artillerie, algemeen bekend als de Gele Rijders, zoals reeds eerder is bericht, na een onder breking sinds 1950, weer ingesteld worden en in Schaarsbergen gelegerd zijn. Tevens hoopt men in februari het feit te herdenken, dat het korps twee honderd jaar geleden bij resolutie der Staten-Generaal op verzoek van de kapitein-generaal prins Willem V werd opgericht. Bovendien zal in Arnhem op het Gele Rijdersplein een ruiter standbeeld: de trompetter der Gele Rijders, vervaardigd door Gijs Jacobs van den Hof, worden geplaatst. Naar aanleiding van deze gebeurte nissen wordt in februari in het ge meentemuseum Arnhem een tentoon stelling samengesteld, gewijd aan de Gele Rijders. Bijeengebracht worden schilderijen, tekeningen, aquarellen van kunstenaars uit de 19e en 20e eeuw, zoals Koekoek, Geerlings, Hoynck van Papendrecht en Breitner. Elk jaar zoekt de American Field Service Nederlandse gezinnen, die bereid zijn gedurende de zo mermaanden, of voor de duur van een schooljaar een Amerikaanse gast(e), van 16 tot 18 jaar, op te nemen. De A.F.S., oorspronkelijk een vrijwillige ambulancedienst in beide wereldoorlogen, is in 1947 met haar uitwisselingsprogramma's begonnen en is nu verreweg de grootste orga nisatie op dit gebied. Twee tot drieduizend jongens en meisjes uit vijftig landen verblijven elk jaar een paar weken (of een heel schooljaar) in een Amerikaans ge zin. Het Nederlandse secretariaat van de A.F.S. zoekt nu voor 50 k 75 Amerikanen hier een geschikt gezin. Van de families wordt niet verwacht, dat zij voor hun gast kostbare uitstap jes organiseren, het is immers de be doeling dat zij deel uitmaken van het gezin. Voor eventuele extraatjes heb ben zij trouwens hun eigen zakgeld. De organisatie hoopt vóór 15 febru ari de gastfamilies te hebben gevon den. Aan tien of twintig Amerikanen wil men een verblijf hier voor een heel jaar aanbieden. Inlichtingen over deze uitwisseling kan men krij gen bij de A.F.S., Moreelsestraat 10 in Amsterdam. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIlllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIII" Graaf Attlee, eerste minister van Groot-Brittannië van 1945 tot 1951, viert heden zijn tachtigste ver jaardag. Er zijn vooral door zijn partijgenoten veel waarderende dingen gezegd en geschreven over de ex- premier, en niet ten onrechte Maar de buitenlander kan het moeilpk helpen indien hij in de eerste plaats denkt aan wat Attlee zelf zei over buitenlanders in het algemeen. Zoals de ^"Sever en ex-parlementslid Christopher Hollis op zondag memoreerde in The Obs?rver, beschouwt Attlee buitenlanders ais „meestal dwazen". Het is stuitenddat een man, die persoonlijk zo bescheiden is, zich schuldig kan maken aan deze vorm van domme Engelse arrogantie, van hetzelfde soort dat Baldwin bi) het opgeven van het eerste ministerschap bewoog te zeggen dat hij nu tenminste nooit meer buitenlanders behoefde te ontmoeten. Het is deze zelfde bekrom penheid welke Aitlee (en vele anderen met hem) zo afkerig maakt van het Britse lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap. Er is niets op Europa tegen, als er maar geen bui tenlanders woonden. Overigens is Attlee een braaf en ver dienstelijk man. De geschiedenis zal hem herdenken als een belangrijke his torische figuur, de schepper van de Wel fare State. Sommigen, ook onder zijn politieke tegenstanders, beschouwen hem als een groot man. Maar hij had geen grote „presentie". Wijlen Ernest Bevin, ongetwijfeld een veel grotere per soonlijkheid dan Attlee, noemde de laatste „het kalme mannetje met het kalme stemmetje". Ongetwijfeld was Bevin de rots waartegen Attlee leunde en het was eveneens Bevin die zijn lei der redde toen andere kopstukken van de partij Attlee probeerden te wippen als premier en partijleider. Het is zeker waar dat Attlee wist te voorkomen dat Morrison hem opvolgde als partijleider, maar het is niet waar dat haat voor Morrison hem hiertoe inspireerde. Hb had een zeker respect voor Morrison en erkende zijn verdiensten voor de Labour- partij. Maar hjj achtte Morrison onge schikt voor het leiderschap en als Att lee eenmaal een politiek besluit had genomen, was hij meedogenloos. Hij verafschuwde en verafschuwt nog heden alle retoriek, en Churchill moet in het parlement vaak een kwelling voor hem geweest zijn, maar hij respecteerde zijn grote politieke tegenstander. Daar rest natuurlijk de vraag waarom een over tuigd socialist als Attlee erin toestemde zich in de adelstand te laten verheffen 'jl de rang van graaf. Velen hebben hem dit kwalijk genomen. Maar een aftre dend premier heeft nu eenmaal rechl op deze onderscheiding en men kan be grijpen dat Attlee, toen hij als leider van de oppositie plaats maakte voor Gaitskell, er niet over dacht in het lagerhuis te blijven. Tegelijkertijd even wel wenste hij deel te blijven nemen aan het politieke leven van Brittannië, en de enige uitweg was verheffing in de adelstand en verhuizing naar het Hoger huis. Er zullen ongetwijfeld veel belang rijker dingen gebeuren in het nieuwe jaar, maar er zijn twee gebeurtenissen welke wij met grote spanning tegemoet zien, namelijk de publikatie van twee autobiografieën, welke zonder twijfel beide best-sellers zullen blijken. De eerste is de „Auto biography" van Evelyn Waugh. welke zal verschijnen bij Chapman and Hall. Indien deze autobiografie even grote distinctie zal bezitten als de biografie welke Evelyn Waugh schreef over zijn vriend Monseigneur Ronald Knox, staat ons iets te wachten. De tweede autobio grafie is die van Sir Compton Macken zie, eveneens een katholiek. Het werk draagt de titel „My Life and Times" en zal verschijnen bij Chatto and Windus. Het gaat hier (evenals trouwens bij Evelyn Waugh) slechts om het eerste deel. Mackenzie dreigde enige jaren ge leden dat hij een autobiografie zou schrijven in tien delen. Zoals Edmund Wilson, de vooraanstaande Amerikaanse literator, onlangs terecht opmerkte is Compton Mackenzie een van de meest onderschatte auteurs van Groot-Brittan nië, ook al heeft hij bijna honderd zeer uiteenlopende werken geschreven, waar ander beroemde romans als „Sinister Street" en „Vestal Fire". (Dit laatste werk bevat een beroemd pen-portret van Mackenzie's mede-Schot Norman Douglas). Mackenzie is ook een van Engelands beste kenners van Grieken land, waar hij werkte voor de Britse Geheime Dienst in de eerste wereld oorlog. Hij is een groot causeur, is zeer populair op het televisiescherm, en bracht onlangs nieuwe verscheidenheid in zijn bestaan, ofschoon hij binnenkort tachtig jaar wordt, door eigenaar te worden van een dameskapsalon in Edinburgh. Mackenzie is natuurlijk ook de schrijver van het kostelijke boek „Whiskey Galore", dat met zoveel succes werd verfilmd. r is een heerlijke ruzie tussen de dichter T. S. Eliot en dr. A. T. P. Williams, de voormalige bisschop van Winchester, die voorzitter is van de Anglicaanse commissie voor een nieuwe Bijbelvertaling. T. S. Eliot richt te een hevige aanval op het proza van het inmiddels verschenen Nieuwe Testa ment, waarvan reeds vijf miljoen exem plaren verkocht zijn. T. S. Eliot vindt het proza van het Nieuwe Testament al te prozaïsch en haakt naar de sonore literaire volzinnen van de Oude Engelse Bijbei. De bisschop diende T. S. E,:ot van antwoord door ..em een pedant te noemen. Volgens de b'sschop leest men de Bijbel niet om zijn literaire schoon heid, maar om zijn leer en inhoud. DAAN VAN DER VAT. 1 Std s$|| X rv NEW YORK, 3 jan. (AFP, Rtr., U- PI) De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft zijn vertrouwen in president Tsjombe van Katanga volledig verloren. Hij ziet er dan ook geen heil in te proberen Tsjcmbe door onderhandelingen tot rede te brengen. Een VN-woordvoer- der zei gisteravond in New York: „Oe Thant streeft absoluut niet naar onderhandelingen over Katanga. Hij gelooft dat het daarvoor nu te laat is." De woordvoerder maakte duidelijk dat Tsjombe, naar het oordeel van Oe Thant, nu maar eens met daden voor de dag moet komen en niet met woor den. „De heer Thant blijft bij zijn ver klaring van maandag, dat Tsjombe on middellijk maatregelen moet nemen om Katanga met de rest van de Congo te herenigen." De van Tsjombe verlangde maatre gelen zijn: onderwerping van zijn le ger aan het gezag van Leopoldstad, het treffen van een regeling over de verdeling van de belastingen van de Union Minière en het verlenen van ab solutie bewegingsvrijheid io geheel Ka- tanga aan functionarissen van de Ver enigde Naties en de centrale regering. Uit de verklaring van de VN- woordvoerder in New York blijkt, dat de Verenigde Naties evenmin bereid zijn bestandsovereenkomsten aan te jaan met het Katangaanse leger, ..want de ervaring leert dat die toch niet worden gerespecteerd". Daar aan werd toegevoegd: „In het licht van de gebeurtenissen van de afge lopen week in Elisabethstad is het zelfs de vraag of deze strijdmacht nog onder verantwoordelijk en daad werkelijk bevel staat". De VN-troe- pen zullen zich er echter voorlopig Een beeld uit het strijdgebied rond Elisabethstad: Langs militairen van de Verenigde Naties trekken vluchte lingen over een van de hoofdwegen in de onmiddellijke nabijheid van de stad. toe beperken alleen maar terug te schieten als zijn door Katangaanse „gendarmes" worden aangevallen. In Londen is meegedeeld dat Tsjom be aan Oe Thant heeft verzocht om een onmiddellijke bijeenkomst tusser. een afgevaardigde van de Verenigde Naties en hemzelf. Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze oplaag meldden, heeft Tsjombe zich bereid verklaard Oe Thants eisen en voor waarden te accepteren, maar dat zegt niet veel, want het is Tsjombes vaste gewoonte gouden bergen te beloven als hij in het nauw zit. Zijn bedoeling is dan altijd dezelfde: tijd winnen. Van daar dat Tsjombe zich bereid heeft verklaard deel te nemen aan een „con ferentie over de vreedzame hereniging van Katanga met de Congo". Vandaar ook dat Oe Thant thans stelt: Aan on derhandelingen hebben wij geen be hoefte. nu willen wij daden zien. En Tsjombes eerste daad moet nu zijn: onderwerping van zijn leger aan het gezag van de regering-Adoela. Indische troepen van de Verenigde Naties zijn inmiddels de rivier Loefira overgestoken en trekken steeds verder Katanga binnen. Tot nu hebben de (In dische en Ierse) VN-troepen vier do den te betreuren Het aantal gewor den bedraagt negentien. Het aant; doden en gewonden aan Katangaan kant is niet bekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7