Winterse last nu in ijzel vorm van z VORSTPERIODE DUURT AL TWEE WEKEN UIT ANGST VOOR GODSDIENSTVERVOLG1NG V.S. kunnen niets doen voor bange ^Éaajsman Pr es.-directeur verliet gisteren voorgoed KLM Geen terugkeer politiek Schepen onder het ijs een bizarre sprookjeswereld KONING IN UW GEZIN DRIEKONINGENBROOD DE ECHTE BAKKERS in liet weer- Per Week 56 me lYiUKmo rnjoreijoumif! vrijdag 4 januari 1963 86ste JAARGANG No. 31324 DEN HAAG, 4 jan. - De weers verwachtingen doen de hoop rij zen, dat het met de nu al veer tien dagen durende vorstperiode en de daarmee gepaard gaande °verlast ten einde gaat lopen. De telle wind van de laatste dagen, die van sneeuw gezuiverde we- ?en telkens weer onderstoof, is ln kracht afgenomen. Maar gis teren heeft de. winti.? zich nog eens van een andere en bijzonder hare zijde laten zien; ijzel bedekte tegen het avonduur vrijwel het gehele land. Overal werden bus diensten gestaakt, het luchtvaart- Verkeer vond al eerder geen door gang, omdat vliegtuigen te kam pen hadden met ijsafzetting op de motoren, en zelfs voor voetgan gers was het op sommige plaat sen levensgevaarlijk op de spek gladde wegen. voor nog geen |w.grar>iMtraat18^57900 IJsbrekers zijn donderdag be gonnen in het Hollands Diep het ijs te breken. Een zwaar en koud karwei op de onmete lijke vlakte. 56 „DE BRILLENSPECIALIST" 30—45% KORTING Jansstraat 56 - Telef. 10180 MOSKOU, 4 jan. (Reuter) „In de Sovjet-Unie wordt niemand om godsdienstige redenen ver volgd." Deze fiere verklaring werd gisteren door het Russische ministerie van buitenlandse za ken officieel verstrekt aan de Amerikaanse ambassade in Mos kou. Jammer genoeg voor de Rus sen geschiedde dit naar aanlei ding van een gebeurtenis, die de Amerikanen alle redenen heeft gegeven overtuigd te zijn van het tegendeel. Gistermorgen werd de tuin van de Amerikaanse ambas sade namelijk plotseling bevolkt door 32 Russen uit de stad Tsjer- nogorsk in het zuiden van Sibe rië, die op de een of andere ma nier kans hadden gezien de (Rus sische) militaire wachtpost bij de toegang tot het ambassadeterrein te verschalken. DEN HAAG, 4 jan. „De raad van commissarissen van de K.L.M. deelt mee, dat drs. E. h. van der Beugel besloten heeft zijn functie als president-directeur en lid van de directie van de maat schappij neer te leggen. De raad rr-ent dit besluit te moeten eer biedigen en zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen per 31 maart 1963 het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verlenen met bij zondere dank voor de goede dien sten door hem aan de K.L.M. be wezen. Aan de heer Van der Beu gel is met ingang van heden ver lof verleend voor een periode van rust, welke hij op medisch advies in acht moet nemen. In de loop van de volgende week zal de raad van commissa rissen over de samenstelling van de directie nadere mededelingen doen. De president-commissaris, dr. ir. F. Q. den Hollander, zal tijdelijk het voorzitterschap der directievergaderingen op zich ne men." Niet somber Directie Dr Van Konijnenburg naar Djakarta Onderzoek Vervolgingen IJMUIDEN, 4 jan. Zo langzamerhand zijn we in een situatie gekomen, dat beelden veelzeg- gender zijn dan woorden kunnen zijn om de aan houdende ellende van de winter weer te geven. Ook de visserij moet nu de tol betalen. De barre noordoosten wind en het tot ijs gestolde water mogen dan de schepen in een sprookjesbeeld ver anderen, het is een bizar beeld, waarvan de ellende eigenlijk nauwelijks is te overzien. De bemanning van de Ada VL 7 heeft het ervaren Woensdag was het schip uit Vlaardingen uitge varen. Maar eenmaal op zee begon de narigheid pas goed. Op weg naar de P.-boeien vroor het overkomende buiswater vast op alle delen van het schip. Er stond een noordooster storm met wind kracht 9. Dikker en dikker werd de ijslaag op de railing, het dek, de luiken en de tuigage. Zout zee water, dat zijn vriespunt pas bij minder dan nul graden heeft, vroor vast, overal waar het op het schip maar een aanrakingspunt vond. Steeds moeilijker werd het om het schip overeind te houden. De ijslast woog met het uur zwaarder. Gevaar voor kapseizen was niet denkbeeldig meer. De schipper besloot daarom de reis af te breken en naar IJmuiden te stomen. Eerst werd een oppertje onder de wal gezocht. Op anderhalve mijl uit de kust liet men een watertank leeglopen om de stabiliteit van het schip weer wat in evenwicht te. brengen. En ondertussen hakte de bemanning het ijs weg, een hopeloze strijd, omdat telkens weer nieuw ijs werd gevormd. Met een zucht van verlichting meerde de beman ning het schip af in de Vissershaven. Daar ligt de Ada nu bij andere schepen, waarmee Koning Winter ook al zijn ijzig spel heeft gespeeld. Het wachten is op de dooi. Hoe lang nog? Nog steeds zijn de weers omstandigheden van dien aard, dat de bezorging van ons blad waarschijnlijk ver traging zal ondervinden. Wij zijn er van overtuigd, dat onze lezers begrip zullen to nen voor de moeilijkheden, welke de expeditie en onze bezorgers ook vandaag weet zullen ondervinden. DE DIRECTIE. Om het vriespunt tot lichte vorst FALCON REGENJASSEN De echie Bakkers zorgen voor een Zaterdag ÖUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ®efoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Bm,°nnsmenten 20800 Postgiro 143480 J<antoor Beverwijk, Zeestraat 50: teief. 4790 o, Jkantoor en Red lOmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 factie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. °ofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte Omroepers 16 cents eer m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentien eventueel zonder oogave van redenen Ie weiqeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, t 2.65 per maanc 7 90 Dei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 21544. -.-v. y **IIIM|MIIIIIIMIIMIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlll (Van onze verslaggevers) De gladheid was er vanmorgen ook debet aan, dat vele autobusondeme- mingen veel later dan normaal hun werkaamheden konden beginnen. Tal- Jpzen kwamen dan ook te laat op hun werk. Ook de N.Z.H.V.M. kampte anvankeltjk met moeilijkheden; tegen son middaguur echter reden alle bus- tt„ «Is gewoonlijk, behalve op de lijn riaarlem-Den Haag via de bollen streek, op welke route het busverkeer men nog steeds onmogelijk was. Ondanks de wat gunstiger situatie in net algemeen is voor velen de toestand "°K uitermate onprettig. Verscheidene norpen en afzonderlijke woningen blijven de buitenwereld afgesloten. Gisteren ™erden door de stuifsneeuw een aantal nrpen in Drente en Groningen geiso- jaard, terwijl in Noord-Holland in enke- t gevallen de toestand eerder verslech te dan verbeterde. n was het niet de sneeuw, die de (Advertentie) Moeste, zó goed, zó 5 iaar Ch v°lmaakt dat u er wel od d?nkie.op krij9t" Zo* 06 ontvf eeldbuis als op piken dua"9er- 0nbezorgd ai e d do ra ?aar een zeet 'evisiebeelH met 59 cm te- voorlichtj Deskundige plaatsing,8' vakkundige vice dienst v/a" 24-uur ser- materialen of v°?r u geen worden berekenn ds,00n nu: zonder aanbet4iinBesluit antenne en installatie3, met volmaakt tv-toestel voor n®n Séén 10.- per week. Alleen 1EIE- RAMA Hieuwe Groenmarkt 2 - tel. 15220 wegen onbegaanbaar maakte dan was het de ijzel. De KNAC gaf gisteravond allerlei adviezen, die het gevaar van het rijden op gladde wegen moesten be perken. Zo werd gevraagd aan dege nen, die langs grote verkeerswegen wo nen, de gordijnen niet te sluiten aange zien de lichten van de huizen een goede geleiding voor het verkeer vormen. De Nederlandse Vereniging van Voetgan gers vestigde er de aandacht op, dat men rekening moest houden met de moei lijkheden, die auto's ondervinden bij het remmen op gladde wegen. Maar de bes te raad gaf de ANWB: begeef u bij gladheid niet op straat als het niet strikt nodig is. De énigen, die er wel' bi) varen, 'zijn de kinderen in de afgesloten gebieden van bijvoorbeeld enkele Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden en de zuidwesthoek van Friesland, die van een verlengde Kerstvakantie genieten. De boot Texel- Den Helder moest het gistermiddag laten afweten. De Waddenzee begint steeds meer met pakijs vol te zitten: Ameland is er al bijna geheel door omringd. Gelukkig heeft het eiland nergens ge brek aan en functioneert de luchtbrug goed. De chef van de luchtmachtstaf heeft helikopters aangeboden voor het opha len van ernstige zieken uit gemeen schappen, die volledig zijn geïsoleerd. Voorts zal de Koninklijke Luchtmacht waar mogelijk vliegtuigen inzetten om voedsel te strooien boven plaatsen waar vogels zich in nood bevinden. Met name is het laatste het geval in de nog ijsvrije Rotterdamse Waterweg, waar duizenden meerkoeten huizen, alsook reigers, wilde eenden en zeld zame vogels uit noordelijke streken. Al levert het ijs op de grote rivieren voor krachtige schepen nog geen onover komelijke moeilijkheden op, voor de bin nenschepen is het thans een tijd van nietsdoen. Verscheidene schippers heb ben hun schepen al voor de Kerst ver laten en de binnenhavens liggen over vol. Van de tankers en sleepboten, die gisteren probeerden op de Zeeuwse wate ren en de Lek te varen, raakten er twee vast. Alleen convooien redden het nog. Inmiddels is men vanuit Rotter dam bezig de vaart naar de Waal ver der open te breken, zodat de ijssohol- len gemakkelijker naar zee kunnen af stromen. Ook op de Noordzee ondervinden kleinere schepen grot. hinder. Vele ko men dik onder het ijs IJmuiden binnen, doordat het buiswater bevroren is op dek, masten en want. A Groep Russen vraagt asiel op Amerikaanse ambassade mensen in Moskou (Advertentie) VOOR IEDEREEN t/o Gerechtsgebouw Let u vooral op het juiste nummer 56 De Russen, meest vrouwen en kin deren, vroegen de Amerikanen om poli tiek asiel, omdat zij naar hun zeggen, vanwege hun godsdienst werden ver volgd. De Amerikanen konden echter weinig voor deze mensen, die zich „Evangelische christenen" noemden, doen. De Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigingen in het buitenland verlenen in dergelijke gevallen geen asiel, zo werd gisteravond meegedeeld door het State Department in Washing ton. „Wh verwachten ook niet dat de Russische ambassade in Washington zich bezig houdt met klachten van Ame rikaanse burgers over de toestanden in de Verenigde Staten." Enigszins ironisch voegde het State Department hieraan toe: „Hoewel wij de beperkingen op geloofsgebied in welk land dan ook be treuren, ging het hier om Russische burgers op Russisch gebied." Voor het Amerikaanse ambassade personeel zat er dus weinig anders op dan het Russische ministerie van buitenlandse zaken op te bellen en Eervol ontslag voor drs. Van der Beugel Aldus het communiqué, dat gister avond om kwart over acht werd uitge geven aan het slot van het onderling beraad van het college van gedelegeer den van de raad van commissarissen, dat volgde op de vergadering van de voltallige raad. Prins Bernhard, die te zamen met ir. Den Hollander, mr. H. Alberda, mr. A. H. C. Gieben, jhr. mr. E. van Lennep, jhr. J. A. G. Sand- berg en ir. Th. P. Tromp deel uit maakt van het college van gedele geerden, heeft de vergadering van de raad van commissarissen, die tot half vjjf duurde, tot 's middags één uur bijgewoond. Prof. P. Lieftinck, ook een der commissarissen, ging om vier uur te rug naar het Monetaire Fonds in New York. r? _,?chiPhol aangekomen gaf prof. izTiur een Persoonlijke visie op de alm. „Er zjjn ongetwijfeld nog min stens enkele jaren van grote moeilijk heden te verwachten, doch het is on juist te menen, dat de KLM ten dode is opgeschreven. Als er vooruitgang kan worden geboekt in de pogingen meer internationale samenwerking in de luchtvaart tot stand te brengen en als bij de KLM intern de juiste maat regelen worden genomen, dan zie ik de toekomst bepaald niet somber in". Over de vergadering weigerde prof. Lieftinck overigens iets mee te delen, evenals de overige commissarissen, die sedert tien uur gisterochtend met en kele korte onderbrekingen hadden be raadslaagd. De vergadering van de raad van com missarissen en die van het college van gedelegeerden hebben niet alleen be trekking gehad op het ontslag nemen var de heer Van der Beugel. Aangeno men mag wel worden, dat dit agenda punt voordat prins Bernhard de ver gadering verliet was afgedaan. De me dedeling in het communiqué luidden: „In de loop van de volgende week zal de raad van commissarissen over de sa menstelling van de directie nadere me den, dat gistermiddaCFWYPVBOKQ— dedelingen doen, zou doen vermoe den, dat gistermiddag in hoofdzaak over „de samenstelling van de direc tie" is gesproken en dat dit punt nog onderwerp van bespreking is gebleven. De directie van de maatschappij wordt gevormd door de heren E. H. van der Beugel, ir. F. Besangon, mr. L. de Block, J. C. van der Kloot, mr. L. H. Slotemaker en mr. J. van der Wiel. De heren Besanson, Van der Kloot, Slot--maker en Van der Wiel zijn reeds vele jaren bij de KLM werkzaam. Mr. Slotemaker werd in 1927 chef van de juridische afdeling, mr. Van der Wiel trad in 1'938 in dienst van de KLM en ir. Besangon begon in 1934 als assistent chef van de technische dienst. Mr. J. van der Wiel was, voordat hij in 1947 tot algemeen secretaris van de KLM werd benoemd, met dr. E. van Konijnenburg coördinator van de KLM. Het was toen ondermeer hun taak hun algemene bevindingen ten aanzien van de KLM-organisatie door te geven aan dr. A. Plesman, ter voorlichting en, waar nodig, ter beslissing. De heer Van der Wiel, sedert januari 1956 directeur, was als algemeen secretaris de opvol ger van mr. Slotemaker toen deze werd benoemd tot onder-directeur belast met de buitenlandse betrekkingen. Dr. ir. F. Q. den Hollander die, blij kens het communiqué van de raad van commissarissen, tijdelijk het voor zitterschap der directievergaderingen op zich heeft genomen, is al lange tijd nauw verbonden aan de KLM. Hij was na de Tweede Wereldoorlog reeds lid van de toenmalige raad van bestuur. De heer Van der Beugel zelf is gis terochtend in het hoofdkantoor van zijn maatschappij geweest; *s middags was h(j echter niet meer aanwezig. Desgevraagd is meegedeeld, dat de heer Van der Beugel niet van plan is in de politiek terug te keren. Hij weet op dit moment ook niet, welke functie hij na 31 maart zou kunnen aanvaarden. Inmiddels is nog vernomen, dat dr. E. van Konijnenburg, die onlangs uit de KLM-directie is getreden, zich op 9 ja nuari naar Indonesië zal begeven ten einde aldaar de besprekingen over lan dingsrechten voor de KLM voort te zet ten. van een en ander op de hoogte te stellen. Toen duurde het niet lang voordat een autobus arriveerde, waar in de 32 Russen (zes mannen, twaalf vrouwen en veertien kinderen) werden afgevoerd. Een en ander werd een dramatisch gebeuren. De klagers maakten groot misbaar en riepen tegen de tientallen samengedromde journalisten, dat zij door de Russische politie zouden worden afgemaakt. De Amerikaanse ambassade deelde later mee, dat men de betrokken Rus sische autoriteiten had gevraagd de groep „behoorlijk" te behandelen. Voor dat de autobus vertrok, werd die ver zekering door de Russen inderdaad ge geven. Twee ambtenaren van het Rus sische ministerie van buitenlandse za ken deelden mee, dat de „Evangelisten" levensmiddelen en geneeskundige hulp zouden krijgen (men had op de ambas sade de indruk dat enkele kinderen ziek waren) en dat voor hun veiligheid niet hoefde te worden gevreesd. Al spoedig bleek dat de Russische regering de zaak hoog opnam en er danig mee in haar maag zat, waar schijnlijk vooral om het anti-propagan distische effect ervan. Niet alleen kwam op de Amerikaanse ambassade een of ficiële verontschuldiging binnen voor de overlast, door Russische staatsburgers een buitenlandse vertegenwoordiging aangedaan, maar ook kwam een woord voerder van de commissie voor gods dienstaangelegenheden van de Sovjet ministerraad in het geweer. Deze woordvoerder riep de pers bijeen en zei, dat een onderzoek zal worden in gesteld naar de misstanden, waarover de groep zich bij de Amerikanen had beklaagd. Als mocht blijken dat de plaatselijke autoriteiten zich aan on regelmatigheden ten aanzien van de godsdienstvrijheid hebben schuldig ge maakt, zullen justitiële maatregelen tegen hen worden genomen, zo deelde de woordvoerder mee. De vertegenwoor diger van de commissie ter plaatse heeft terzake telegrafisch instrukties ontvangen. De „Evangelisten", zo vertelde later het Amerikaanse ambassadepersoneel, waren vanuit het zuiden van Siberië naar Moskou gereisd, omdat zij in hun woonplaats hadden horen vertellen, dat zij begin januari gevangen zouden wor den gezet. Ook hadden zij gehoord dat de buitenlandse ambassades in de hoofd stad him politiek asiel zouden verlenen. De groep had liefst vier volle dagen gereisd om Moskou te bereiken. Ter wijl het ambassadepersoneel hun uit legde waarom zij niet op het terrein van de ambassade konden blijven, werden zij voorzien van hete koffie. Het Amerikaanse persbureau United Press International tekent bij dit alles aan: De gebeurtenis van gisteren vormt een nieuwe aanwijzing dat het uitroeien van bepaalde godsdiensten nog steeds een officiële Russische politiek is. Terwijl het Sovjet-regime enkele gods dienstige organisaties, zoals bijvoor beeld de Russische Orthodoxe Kerk, to lereert, worden andere godsdienstige organisaties buiten de wet gesteld op grond van „politieke en anti-sociale ac tiviteiten". Tot de verboden kerkgenoot schappen behoren o.a. de Pinksterge meente, de Zevende Dag Adventisten en de Getuigen van Jehovah. Volgens recente berichten in de Rus sische pers zijn reeds enkele malen aan hangers van deze godsdiensten tot gevan genisstraffen veroordeeld. In enkele uit zonderlijke gevallen worden de kinderen van de veroordeelden opgevoed door de staat. Oost-Duitsland In het zuiden van Oost-Duitsland, waar men strijdt tegen mond- en klauwzeer, is nu ook de hoen- derpest uitgebroken. Een aantal boer derijen is reeds besmet verklaard. (DPA) Israël —Een passagier van de BOAC. die van Madrid naar Frankfort moest reizen, werd gisteren wakker in Tel Aviv. De man had zich doodgewoon in het vliegtuig verslapen. (Itim) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiniiiiiiii' Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met enkele verspreid voorkomende opklaringen, hier en daar neerslag en plaatselijk mist. In het noorden van het land lichte vorst, elders lichte vorst tot tempe raturen om het vriespunt. Aanvan kelijk zwakke wind, later zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. ZATERDAG: Zon: 8.48-16.43. Maan: 13.45-3.19 DE BILT, 4 jan. Nederland is weer in het grensgebied van vorst en dooi komen te liggen. Vanmorgen vroor het in het noordoosten nog vijf graden, tegen plus 3 graden in zuid- Limburg. Deze situatie za' de komende 24 uur voortduren, met in de komende nacht in vrijwel het gehele land weer lichte vorst. De depressie bij zuid-Enge- iand neemt in betekenis af maar ver oorzaakt hier en daar nog wal ijzel of sneeuwval. Een dooi van betekenis verwachten wij ook tijdens het week einde nog niet, want alleen overdag kan het kwik even boven het vriespunt ko men. Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439' LEIDSESTRAAt (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERQAM TEL. 22)596 (Advertentie) Wie bij het eten van ons drie koningenbrood de amandel treft mag zondag koning zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1