HET WAS ME HET WEEKJE WEL 1 fel voor Papoea-leiders zijn nu bijna allemaal pro-Indonesisch Nationalisme leeft alleen nog bij de „gewone man N Diamant in blinkend koper Zilveren kelner in Overveen ,,'t Ging allemaal zijn gangetje" HENRI DE TOULOUSE LAUTREC Litho's en affiches in Van Looymuseum D G REIS NAAR DJAKARTA BEKEERDE VELEN v»r.„.r»;f,rss „sben Uurloon-actie van K.A.J. GROEN Co. SLEUTEL WEG? gpll mêmM District Haarlem Ten behoeve van ont wikkelingslanden INDONESIË HEEFT VEEL TACT NODIG Bouwfondswoningen in Schalkwijk Inenten van honden in Heemstede ZATERDAG 5 JANUARI 1963 PAGINA 3 i fe"? 1 m fBlM PSSiSI XI Voorlopig behoort dit beeld van het winterse Haar lern tot het verleden. Of het deze winter zal terug kerenWe weten het niet. We weten wél, dat de j eugd er anders tegenaan kijkt dan de volwassenen. De laatsten zullen al hun gevoelens leggen in die ene constatering: „Het was me het weekje wel!" og maar enkele maanden zijn er verlopen sinds Nederland het bestuur over West- Nieuw-Guinea overdroeg aan de tINTEA, maar toch is men reeds geneigd zich af te vragen wat er eigenlijk nog over is van het ^genaamde Papoea-nationalisme. Heel wat Papoea-leiders zouden ^iet graag meer aan hun woorden ?an enkele maanden geleden her werd worden. En als men be- ?er>kt dat de UNTEA op 1 mei t5: bestuur zal overdragen aan °9esië en dat dan als men *lch tenminste houdt aan het Ne- er'ands-Indonesische akkoord P°g eens zes jaar van Indonesisch bestuur en Indonesische indoctri natie zullen volgen, dan lijkt de kans wel heel klein dat de Pa poea's bij het referendum van 1969 niet Indonesië zullen kiezen och blijft dip mogelijheid theo- etisch aanwezig en voor Indone- j.le 2&1 het vooral een kwestie van de'p0n inz*cht in de psyche van berenPOea'S Z^n 0m haar t8 Nationaal Congres Ommezwaai Papoea-vlag PHjuPs Hadio floors. WASSERIJ DUYN Riolering Baljuwslaan wordt vernieuwd CENTRALE VERWARMING DUIKER OLIEBRANDERS „DE SLEUTELSPECIALIST l'. MB p HAARLEM, 5 jan. Voor de vijfde keer voert de K.A.J. Iiaar inirlooiiaktie ten behoeve van de uitzending van jonge arbeiders en arbeidsters naar de ont wikkelingsgebieden. Deze aktie valt op de fie januari, op welke dag de K.A.J. in dt gehele wereld (90 landen) haar in ternationale dag viert. De internationa le dagviering wil een manifestatie zijn van broederschap tussen de werkende jongeren van de gehele wereld. Om de ze verbondenheid een werkelijke inhoud te geven, zendt de Nederlandse K.A.J. jongens en meisjes uit die gaan werken aan de opbouw van de ontwikkelings landen. Zij bouwen scholen, kerken, zieken huizen enz. Door het werken in druk kerijen helpen zij Afrika aan katho lieke dagbladen. Zij geven les aan tech nische scholen, terwijl de meisjes wer ken in ziekenhuizen en in de huishou ding. Een wezeljjk onderdeel van hun werk is het vak te leren aan de men sen daar. Deze zijn immers niet in de gelegenheid om een vak te leren op een school. In de vijf jaar dat deze aktie wordt gevoerd, zijn reeds 80 jongens en meis jes uitgezonden. Voor Haarlem, die al 2 meisjes heeft uitgezonden gehad, is het nu Wim Kol, die in augustus terug keert. Groot was steeds hel enthousias me waarmee de Haarlemse afdelingen aan de slag züit gegaan om de uurloon- aktie te doen slagen. Op 6 januari hebben de afdelingen hun internationale dagviering die geopend word met een H. Mis en een gezamen lijk ontbijt. Of de K.A.J. aan de vele aan vragen om hulp zal blijven voldoen hangt ,van de uurloonaktie af. De afdelingen van Haarlem zullen in ieder geval hun best doen. WA (Van onze correspondent in Hollandia) Het p ^erlP.qe aP°earnationalisirie heeft in het »TUtn 'n belangrijke mate zijn een- u v°nc'en in de Nieuw-Guinea oü0r tfi».. beK'n van een parlement 23 p'Uv-Guinea met 6 Nederlandse «a n siin 5°?a",eden- Van de Papoea- ê®ar \P,ivan de meest prominente tn. vert-rland vertrokken, omdat zij vo ,Uvcn in de toekomst hadden: Ha *?en en Maturbougs. Eén Voorts Jouwe heeft bedankt als leden naaii ejtrokken drie Nederlandse eveneens ajs y'edorland. Zij bedankten ter Sollewjjn Het zijn: oud-voorzit- danig (j001; .."elpkg (opgevolgd als zo- Karn ma pa.*®z®th), Gosewisch en ds. Nieuw-Guinea Van de bleef op Nederlandse jPTaar bedankte ook. Twee ais lid Van n bedankten nog niet r~ maar legden and en mr' De RÜke UNTEA af evenmin de eed aan de af. -.pfficieel ?aa<3 dus beeft de Nieuw-Guinea 2Verigen« 8 24 'eden, van wie er b0n afge|P25s Al .de UNTEA-eed heb- een quorum- Officieel is er derhalve helft van w' A0l8ens de statuten de is op 28. Ni antal leden dat bepaald 1 oktober non Je1? 's men er sinds slaagd een vo?E één keer in ge- Guinea Raad met 8 van de Nieuw- brengen. De reclenc'u?rurn bijeen te een soort boycot te zün arvan schijnt die vrezen dat de pro-Tn,?n die leden, worden groep, wel eens pesiscl1 ge heid zou kunnen behalen Lmeerder' cipiële besluiten als het vra»2 prin' vervroegde overdracht en afschaft?™ van het plebisciet erdoor zou kun kunn K P-,deze manier heeft men kunnen bereiken dat de raadsleden h!.hhP« Incionestë zjjn geweest, dat van zh-h^plf als v®rtegenwoordigers jmaar niet van de Nieuw- dineen d'm geldt' ook v00r alle Naast de Nieuw-Guine Raad verrees ConSeplen?,b!r plotselmg het Nationaal Ön?t A DlA congr®s werd gehouden in "oliandia. Er werden 130 Papoea's ®n geen enkele niet-Papoea voor uit genodigd, die representatief werden ge- acht als vertegenwoordigers van de di verse gebieden van Nieuw-Guinea, par tijen, stromingen, enzovoort,. De leiding van het congres viel ten deel aan de organisatoren, het Nieuw-Guinea Raads lid Tanggahma en PARNA-voorzitter Wajoi. Zij waren respectievelijk voor zitter en vice-voorzitter. Op dat congres werd een beginselverklaring opgesteld, die inhield dat men wilde streven naar onafhankelijkheid voor Nieuw-Guinea in 1969, maar dat men tot die tijd zo goed mogelijk met Indonesië wilde samen werken. Een delegatie onder leiding van Wajoi werd aangewezen om dat resul taat ir> Djakarta mee te delen. Daarnaast waren het voor de over dracht vooral de politieke partijen, die het Papoea-nationalisme schraagden. Alleen in Fak-Fak was er een partij, die openlijk pro-Indonesisch was. Maar- op de vergadering van de PARNA (de Partai Nasional) in Hamadi, bil Hollan dia, in september werd nog officieel een partijprogram aangenomen, waarin on afhankelijkheid voor Nieuw-Guinea in 1969 stond. In augustus werd bovendien in Hollandia naast de politieke partijen een overkoepelend lichaam opgericht, dat was bedoeld om de nationalistische (en in zekere zin ook wel de anti-Indone sische) gevoelens te Dundelen: het Front Nasional Papoea, voorzittei Ajamiseba, secretaris Sarwom. Dit Front Nasional verzorgde o.a. de eerste ontvangst van staatssecretaris Bot, toen deze in sep tember naar Nieuw-Guinea kwam, een ontvangst waarbij men hem duidelijk probeerde te maken dat men niet erg gelukkig was met het akkoord Als men probeert vast te stelten wat er van dit officiële Papoea-nationalis me over is, komt men tot de ontdekking dat dat niet veel is. De Nieuw-Guinea Raad is vrijwel 0p non-actief en dat ondanks net feit dat de leider van de UNTEA. dr. Djalal Abdoh, tot tweemaal toe in het openbaar verklaard heeft hoe belangrijk men dit lichaam we1 acht en hoeveel waarde men eraan hecht. Enkele delegaties van individuele leden van de Nieuw-Guinea Raad naar Indo nesië begonnen zich daar a! spoedig uit te putten in pro-Indonesische verklarin gen Zo ging het ook met de delegatie van liet Nationaal Congres, die plotse ling pro-Indonesisch geworden bleek te zijn. Met allerlei partijleiders die naar Indonesië gehaald werden, J'ep het al niet aners. De Indonesische kranten verkondigen natuurlijk met veel plezier dat leiders van vroegere Papoea-natio nalistisch en zelfs anti-Indonesiscn in gestelde partijen, zoals de PARNA, de Partai Papoea Merdeka en de Democra tische Volkspartij, nu plotseling pro- Indonesisch zijn geworden. Drie maanden geleden kon men men sen als Wajoi, Bonay en Ajamiseba nog fel nationalistische redevoeringen horen houden waarin zij zeiden nooit voor iets anders te zullen ijveren dan voor een onafhankelijk Nieuw-Guinea, los van In donesië. Nu verkondigen zij even hard dat het zelfbeschikkingsrecht overbodig is, omdat de Papoea's al voor Indonesië hebben gekozen. Het Nieuw-Guinea Raadslid Bonay, die vroeger altijd vol verontwaardiging de gedachte afwees dat hij pro-Indonesisch zou kunnen zijn, geeft nu in Hollandia een gestencild dagblaadje „Tjendrawaslh" (abonne ment 15 per maand) uit dat zo pro- Indonesisch en anti-Nederlands is, dat het er afdruipt. En zulke verschijnselen ziet men meer. Bjj dit alles heeft naast het verande ren van de omstandigheden stellig ook het wegvallen van de voorlichting een belangrijke rol gespeeld. In de Neder landse tijd is het Papoea-nationalisme actief aangemoedigd door de afdeling Bevolkingsvoorlichting onder leiding van de heer P. J. Merkelijn, die met studie clubs, brochures, het voorlichtingsblad Pengantara, enzovoort, in dai opzicht vee. verricht heeft. Na de overdracht aan de UNTEA vertrok de Nederlandse staf van de Bevolkingsvoorlichting en de Papoea Dick Sarwom nam de leiding over, maar onder een nieuwe baas: de Egyptische directeur-voorlichting (een nieuwe functie, die pas op 1 november officieel is ingesteld) Aly Khalil. En terwijl het Nederlands-Indonesisch ak koord nadrukkelijk voorschrijft, dat de UNTEA onmiddellijk na de overdracht moert beginnen met het geven van voor lichting aan de Papoea's over het akkoord en hun zelfbeschikkingsrecht, heeft het tot december geduurd voor daarmee een bescheiden begin werd ge maakt Onder deze omstandigheden is het be grijpelijk dat er van het officiële Pa poea-nationalisme niet veel meer over is, temeer als men bedenkt dat Indo nesië, dat zijn eigen staatsbestel een geleide" democratie noemt, alle „lei ding" die het kan opbrengen aanwendt om do Papoea's zo vlug mogelijk deel te doen uitmaken van de ene en onver deelde Republiek Indonesië. Overigens blijkt bij de „gewone Papoea nog wel wat Papoea-nationalisme over te zijn. Niet voor niets werden op spandoe ken, die op 1 december bp het een- .jarie bestaan van de Papoea-vlag in (Advertentie) TELEVISIE RADIO erkend gediplomeerd KRUISSTRA \T 38, HAARLEM Tel. 14609 Hollandia verschenen, de plotseling omgezwaaide Papoea-leiders scherp gelaakt. Niet voor niets is de Papoea- vlag nog steeds populair. Aan dat feit doet zelfs de wetenschap, dat de toe zending van die vlaggen grootscheeps vanuit Nederland geschiedt (men noemt Kaisiepo en Jouw als organi satoren) niets af. Niet voor niets heb ben zich anti-Indonesische incidenten vorgedaan in Sentanr, Merauke en Sorong. Het blijft zo dat de Indone siërs veel tact nodig zullen hebben om de Papoea-bevolking voor zich te winnen. Men is er niet als men haar leiders koopt. Een half jaar geleden heb ik eens melding gemaakt van een gesprek met een intelligente Papoea over het Papoea- nationalisme. Die Papoea was de Utrechtse student Saul Hindom. Ik vroeg hem destijds welke kans hij het Papoea-nationalisme gaf en hij was niet optimistisch: „Wij zijn te verdeeld." Ik wierp hem toen tegen dat Nederland dat ook altijd van Indonesië gezegd had, maar dat Javanen, Soedanezen, Menang- kabauers, Maleiers. enzovoort daar nu toch een eenheid blijken te kunnen vor men. Saul zei daarop: „Ja, maar daar was eer. eenheid smedende factor aan wezig: de koloniale onderdrukking." Die koloniale onderdrukking was er onder het tegenwoordige Nederlandse bestuur niet meer. Misschien, zo kan men ande re nationalistisch gezinde Papoea's wel eens horen zeggen, zal Indonesië daar nu voor zorgen. Daar ligt duidelijk het gevaar voor Indonesië: als men de Pa poea's benadert als vrienden en gelijken zal men hen waarschijnlijk kunnen win nen. Maar bij ontactisch optreden zullen moeilijkheden niet uitblijven. Het echtpaar Van DuijnenBodaar, dat zijn diamanten huwelijksfeest gaat vieren. „Ik had hier al tien jaar eerder moeten wonen" is het enthousiaste oordeel van de 80-jarige mevrouw Van Duijnen over haar woning in het be jaardencentrum „Delftweide", „we hebben prachtig uitzicht, twee kleine kamers, het eten wordt voor je ge kookt en aan huis gebracht. Wat wil je nog meer?". Met „wat wil je nog meer" eindigt bijna iedere zin van mevrouw Van Duijnen en het bewijst dat haar grootste eigenschap te vredenheid na zestig huwelijksjaren nog niets heeft geleden. Op zondag 6 januari zal het echtpaar Van Duij nen het feit vieren, dat het zestig jaar getrouwd zal zijn. Velen zullen de diamanten jubilarissen op die dag komen feliciteren familieleden, kinderen en kleinkinderen en de za- HAARLEM, 5 jan. B. en W. stellen de gemeenteraad voor enkele stukken grond te verkopen, gelegen in Schalk wijk B, aan de N.V. Bouwfonds Neder landse Gemeenten. De koopprijs be draagt 387.555. Het bouwfonds wil in Schalkwijk 68 eengezinshuizen bouwen en 20 garages. Het zal de gemeente behalve de koopprijs ook een bedrag van 18.809 kosten, onder meer wegens de door de gemeente te verzor gen aanleg van gemeenschappelijke tuinen, en van 6.335 wegens gekapita liseerde onderhoudskosten. kenvrienden. Het echtpaar heeft zes rijwielzaken, verspreid door Neder land en een grossierderij in rijwielen en rijwielonderdelen. In Den Bosch werd de eerste van de rij begonnen en zij herinneren zich nog heel goed de late werkuren en de meest voor komende karweien als spaken inzet ten en karbiedlampen vernieuwen, die ook op zondag afgehandeld wer den. Een van de volgende zaken kwam in Haarlem in de Zijlstraat. Later trokken ze in de woning boven dj zaak. Dat was in 1917. Ofschoon geboren Brabanders hebben de heer er mevrouw Van Duijnen weinig moei te gehad met de aanpassing in het „stijve" Haarlem. Ze konden met iedereen goed opschieten en vooral de winkelmeisjes, die in de loop der jaren haar krachten aan de zaak in de Zijlstraat gegeven hebben, kunnen van de Brabantse vrolijkheid van het echtpaar meespreken. De vrouw des huizes is vaak ziek geweest en zij drijft nuchter een beetje de spot met zichzelf als de onverwoestbare, die er telkens weer bovenop komt. In niets zijn de heer en mevrouw Van Duijnen het bejaar de echtpaar dat in rust van de oude dag geniet. Het gaat er bij hen thuis vaak levendig toe en zij steken graag de draak met eikaars verminderende soepelheid. De enige bezigheden die zij uit hun drukke zakenleven hebben overgehouden zijn de dagelijkse wan delingen en de rij boodschappen voor de heer des huizes. Daarbij het bij houden van de kamers en de grote collectie koperwerk voor de bruid, die na zoveel jaar poetsen wel geleerd heeft, dat er in het dagelijkse leven veel koper is dat er blinkt. Wie „Jos" niet kent, moet maar eens een borrel komen drinken, zeg gen de stamgasten van restaurant Roozendaal in het hartje van Over veen. Voor de stamgasten is „Jos" niet uit het bedrijf weg te denken: zijn imposante verschijning want „Jos" is uit het ferme hout gesneden is even vanzelfsprekend als de bor rel, koffie en gazeuse, die men er krij gen kan. „Jos" is kelner, een goed vakman en hij doet het al vijfentwintig jaar. Al die tijd in restaurant Roozen daal. Na het sluitingsuur of op vrije dagen is hij de heer Van Gorp, maar „Jos" klinkt hem bekender en aan genamer in de oren. Toch is het be slist niet zo, dat men een, twee, drie tot het gilde van de ,,Jos"-roepers be hoort. Daarvoor moet men eerst in de smaak zijn gevallen van de zilveren kelner. „Jos" kijkt zijn mensen aan. Na een paar minuten weet hij al wat voor vlees hij in de kuip heeft en wie maar in het vervolg moet wegblijven. „Jos" en daarmee restaurant Roo zendaal tellen talloze vrienden, die allen met hem ingenomen zijn en hem be slist niet voor een ander geruild willen zien. Dat zal „Jos" zijn vrienden trou wens niet aandoen. Hij is honkvast en vooral omdat hij zijn draai gevonden heeft. Aan een bekend gezicht toont „Jos" zich in zijn ware gedaante. Dan komt zijn aard boven om alles van de vrolijke zijde te bekijken en zijn enkele van zijn opmerkingen al voldoende om in hem de Brabander te herkennen. „Dat raak je niet kwijt. Vooral niet wanneer je Tilburger bent." Kelner-zijn is geen kwestie van bedienen alleen; er komt nog iets meer bij kijken en zeker, wanneer je een vriend aan een tafeltje aantreft. In zo'n geval laat je tusser. het plaat sen van het glas en het inschenken zien wat anders schuil blijft gaan ach ter dat kelnermasker van ingetogen voorkomendheid. De kunst is die twee dingen te combineren. Dat leer je niet op de hotelvakschool of in een paar maanden praktijk. Daar zijn jaren voor nodig. „Jos" is doorkneed in het bedie ningsvak. In situaties, wanneer het onheilspellend geluid van vallend glas werk onvermijdelijk lijkt en menig vakgenoot, tevergeefs meestal, nog iets van het zaakje probeert te redden, „jongleert" de Overveense Brabander met beheerste zekerheid. Met niet wei nig jalouzie bezien zijn collega's dat vakmanschap, dat overigens verkre gen werd zonder een speciale kelner opleiding. „Jos" werd al op jeugdige leeftijd door de omstandigheden met zijn neus op het vak gedrukt: zijn vader, die overdag bij de spoorwegen werkte, deed 's avonds dienst in een Tilburgs café; meermalen moest hij zijn vader bijspringen. Het sprak eigenlijk vanzelf, dat de jonge „Jos" in het kelnersvak ging. Op 27-jarige leeftijd nu is hij 54 trok hij naar het noorden, naar Overveen. Hij liet in het zuiden veel vrienden achter. Een reden waarom hjj zijn heil in het noorden is gaan zoeken is er niet. Het was een impuls, die hij niet verklaren kan. Met genoegen kijkt hij uit naar maandag 7 januari, wanneer hij offi cieel 25 jaar in het vak zit. 's Mid dags is er in restaurant Roozendaal een receptie. A <1 verte rille i AMS.TEKDAM SE VA ART 20 TH.. 11055 Ook voor de fijne was e mismaakte adellijke jongen, die avond aan avond in de kroegen van Montmartre doorbracht, te kenend de danseressen, de actri ces en het geamuseerde publiek, de man naar wiens leven de film „Mou lin Rouge" gemaakt is: Henri de Tou louse Lautrec, een magisch-romanti- sche naam voor het publiek. Maar te gelijkertijd de naam van een kunste naar van internationaal formaat buiten de anecdote van zijn levensverhaal om. Hoewel, als de jonge monsieur Henri niet die noodlottige val had gemaakt, had zijn werk er anders uitgezien. Hij was dan een man geweest met een an dere levenservaring. Van Looy is zijn leven lang eigen lijk de wees gebleven en menig schrij ver werkt vanuit zijn tekorten, zijn desillusies, zijn rancune ten opzichte van de maatschappij of het onharmo nieus milieu van zijn jeugd Voor de nuchtere kunsthistorie mag men afzien van de tragische anecdote van Lautrec's leven en in hem een be gaafd kunstenaar eren. Een veertigtal prenten en affiches uit het bezit van het Haags Gemeentemuseum zijn tot en met januari in het Van Looymuseum tentoongesteld. Deze zjjn alle illustratief voor het mondaine leven en het nachtelijke ver maal; in het Parijs van het eind van tie vorige eeuw. Toulouse Lautrec, de reclametekenaar van Montmartre, an- nonce en souvenir van Parijs-bij-nacht. Uitroepteken of vraagteken, ik aarzel p°8' schilderijen die Toulouse Lau trec ook gemaakt heeft, ziet men er niet, maar aan zijn spontane tekeningen, als sublieme dagboeknotities op de steen geschreven, leest men zijn formaat en zijn tijdspatroon af. ezeten achter in het café-chan- tant, boven de tafel een vinnig kereltje achter zijn bril en baard je, onder de tafel een dwerg, moest hij een buitenstaander in het ple zier van de nachtclub blijven, maar, een schrede terug in de ziel, was hij mogelijk één met de mensen die dit plezier zochten en met de mensen die het brachten. Die wonderlijke menge ling van feitelijke tweespalt en inner lijke vereenzelviging verlenen zijn te keningen het bijna-objectieve. Maar, wie even langer met deze prenten alleen is, merkt op, hoe de te kenaar in zijn karikaturale weerga-ve cynisch afstand neemt, hij mist de sym pathie en ervaart dat de modellen voor Toulouse Lautrec evenveel object wa ren als mens. Een van de litho's van De Toulouse Lautrec in het van Looymuseum. accenten verkrijgen, terwijl het men- Ook in deze kleine tentoonstelling op selijk gelaat en de lijnen van het li- zo'n beperkt werkterrein is de twee- chaam summier zijn aangeduid. voudige Toulouse Lautrec aanwezig: de Zijn kunstenaarschap overheerst daar man van de roman „Moulin Rouge" ningen mede-cabaretier, zanger van zijn menselijkheid en we zien de stijl èn de kunstenaar, die een veer toe- het levenslied van de zelfkant. Waar van de Art Nouveau tot ontwikkeling voegde aan de pauwestaar* van de hü zich boven zijn objecten uit heft komen, een zuiver aandeel in de kunst- kunstopvattingen waarop onze heden- behandelt hij de mens als een orna- historie, los van sentiment en frustra- daagse kunst is gebaseerd, ment, waardoor de (schijnbare) bij- tie, de zuivere emotionaliteit van de komstigheden in zijn tekeningen de kunstenaar. l.T. Toulouse Lautrec is in zijn teke- Gerrit Grapendaal is een man van weinig woorden. Wanneer men hem op de man af vraagt, wat hem in zijn arbeidzaam leven het langst is bijgebleven, dan komt er een schuch ter lachje rond zijn mond en zegt hij. bijna mompelend in zichzelf: „Wat zal ik zeggen, 't ging allemaal zijn gangetje". Vijftig jaar werkt de heer Grapendaal nu bij de firma Anton Nijssen en Zoon in Santpoort en zo als hij zelf vertelde, vindt hit nu wel de tijd gekomen om een wat rustiger leveti te gaan leiden. In 1913, om precies te zijn op 8 januari, kwam hij bij de Nijssens in dienst. De vader van de huidige di recteur had toen nog maar een klein bedrijfje, dat evenwel van lieverlee uitgroeide. Gerrit Grapendaal kwam daar als „allround" vakman, zoals in die dagen de betiteling was voor iemand die op de hoogte moest zijn met alle kanten van het gemengde bedrijf. Men was zowel veehouder als landbouwer en moest dus én de koei en kunnen melken én het gewas kun nen verzorgen. Grapendaal voldeed aan al deze eisen en wist zich in kor te tijd ook te bekwamen in het kwe ken van bloembollen. Daarnaast had hij ook een goede kijk op de organisatie van het bedrijf, wat eens te meer bleek, toen hij in de oorlogsjaren van '14-'18 het gehele be drijf van een andere tak van de familie Nijssen runde. In'zjjn eentje trok hij erop uit om de handelswaar naar de veiling te brengen. „Dat ging nog met paard en kar en was allemaal erg primitief", verzekerde de nog zeer vitale Gerrit Grapendaal, die 5 februari 77 jaar hoopt te worden. „Grapendaal is geen uitvlieger ge weest", vertelt de directeur van de bloembollenfirma, de heer A. Nijs sen. „Maar hij was een heel plichts getrouw en bijzonder ijverig man. Al tijd was hjj goed gehumeurd en je kon alles aan hem overlaten. Om zo te zeggen, nog echt iemand van de oude stempel, zoals je ze niet vaak meer tegenkomt...". Na zijn vijfen zestigste jaar heeft men Grapendaal HEEMSTEDE, 5 jan. Maandag en dinsdag 8 januari bestaat er in Heem stede gelegenheid om zijn hond te la ten inenten. Men kan zowel in de ga rage van de Reinigingsdienst aan de Cruquiusweg als in gebouw Nieuw Berkenrode aan de Herenweg van acht tot tien uur terecht. Kort aangelijnde honden mogen deze twee dagen zonder inentingsbewijs met de bus worden ver voerd. HAARLEM, 5 jan. De bestaande riolering in de Baljuwslaan verkeert in een zeer slechte staat. Bovendien is de capaciteit te gering. B. en W. bieden de raad nu een plan tot vernieuwing aan, waarmee een bedrag van 35.900 gemoeid is. ADELBERT De algemene leden vergadering van de St. Adelbert-Ver- eniging, afdeling Haarlem, is van 8 ja nuari verschoven naar 15 januari. De vergadering wordt op laatstgenoemde datum gehouden in de Bilderdükzaal van Brinkmann en begint 's avonds om acht uur. op hei bedrjjf helemaal zijn eigen weg laten gaan. Zjjn oude liefhebberij vatte hij weer op en zo kon men hem nog dagelijks op zijn fiets vanuit de Gladiolenstraat naar de „tuin" aan de Rijksstraatweg zien rijden, om daar, bij weer of geen weer, de bloe men- en de groentekweek bij te hou den. Toen het onlangs met de vorst wat al te bar werd, heeft hij er een streep onder gezet. Vrijdag 11 janu ari zal hem ten afscheid in restau rant De Uilenboom in Santpoort een receptie worden bereid, waarop vele vrienden en bekenden samen met de jubilaris ongetwijfeld nog vele her inneringen van vroeger zullen opha len. De huldiging is die dag tussen drie en vier uur, waarna het perso neel 's avonds nog op een gezellige avond zal worden vergast. Hoe het Gerrit Grapendaal daarna zal vergaan is moeilijk te zeggen. Zelf vertelt hij ervan: „Komen de dagen, komen de plagen", maar als we hem zo door de schuur van het bloembollenbedrijf zien wandelen, dan valt dat met die plagen, dunkt ons, nog wel mee. (Advertentie) BLOEMEND AAL TELEF 54855 (Advertentie) 99 LANGE BEERSTRAAT M - TEL. U493

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3