Topleiding in handen van vier man Drie directeuren ontslag vragen SPANNENDE UREN OP BRITS PASSAGIERSSCHIP PAKISTAANS GEZANT BIJ DE PAUS v- RADDRAAIERS STICHTEN BRAND 111 Opstand Groningen Plannen voor ontvluchting verijdeld rijksasiel te snel ten einde Tweede „ijstijd" op komst? Veerboot Haringvliet zat uren vast op zandbank „VERSCHROEIDE AARDE" Tsjombe verspeelt zijn laatste kans Dr. Bunche in Elisabethstad 99 Sjsws deze week de Kamer? "««'SS «ïeïï. s"c""s,isd!" Het weer tï: Drie doden door kolendamp Vorst houdt aan Baby gestikt Maandag i januari 1963 86ste JAARGANG No. 31326 ®u>*eau smedestraat 5 haarlem Communiqué Nieuwjaarsbezoek Neef van Plesman •w -*! FALCON TWEEDJASSEN ^4 GRONINGEN, 7 jan. In het rijksasiel voor ter beschikking van de regering gestelden aan de Here- weg is hier gisteravond om ruim kwart over negen een opstand uit gebroken, die bijna twee uur later als een nachtkaars is uit gegaan. De gemoederen van een dertigtal verpleegden waren toen weer wat gekalmeerd na een gesprek met de geneesheer-directeur, de zenuw arts J. A. van Belkum. Spannende uren beleefden de passagiers van het Britse lijnschip Canberratoen er op de Middellandse Zee brand aan boord uitbrak in een hoofdschakelbord, dat de machines aan boord bediende. Terwijl de bemanning het vuur bestreed vermaakten de passagiers zich op de dekken en deden moedig als was er niets aan de hand. De kapitein was vol lof over het feit, dat er geen spoor van paniek was. Later kon het schip de haven van La Valetta op Malta binnengesleept worden, waar de passagiers op een ander schip zullen moeten overstappen of per vliegtuig verder moeten gaan. Op deze foto de „Canberra" in de haven van La Valetta. Marken nog geïsoleerd ELISABETHSTAD, 7 jan. (Rtr, UPI) Dr. Ralph Bunche, de speciale vertegenwoordiger voor de Congo van secretaris-generaal Oe Thant, is gisteren uit Leopold- stad in Elisabethstad, de hoofd plaats van Katanga, aangekomen om zich op de hoogte te stellen van de situatie in de Congolese provincie. Hij verklaarde geen plannen te hebben voor een onder houd met president Tsjombe. „Ik heb niets met hem te bespreken." elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 ^.bonnsmerten 20800 Postgiro 143480 "Ukantoor Beverwijk. Zeestraat 50: telef. 4790 'Jkantoor en Red Omuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimetef- hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentién eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maanc., f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond* tussen 5.30 en 7 uur, tel. 21544. Buitenstaander" in directie der K.L.M. (Van onze luchtvaartredacteur) HEN HAAG, 7 jan. De raad van Commissarissen van de KLM is van mening- dat „onder de huidige omstan digheden aan een directie van vier leden 3e voorkeur dient te worden gegeven". "e commissarissen hebben een kandi- ?j'!lt van buiten het bedrijf gekozen om *'s directeur de grondige reorganisatie 'mede) uit te voeren, die de enige medi- •mn is die de zieke luchtvaartmaat schappij wellicht nog kan genezen. De aandeelhouders zal worden voorgesteld 1 april de heer E. H. Larive, de jbrecteur van Shell Tankers N.V., te "enoemen tot lid van de KLM-directie. directie zal dan zolang er nog «een nieuwe president-directeur is be- ■memd bovendien worden gevormd ®°°r de huidige directeuren ir. F. Be- °aopon en mr. L. de Block. De heren S™*"- L. H. Slotemaker, mr. J. van der **>e. en J. C. van der Kloot, met wie de {"getreden president-directeur drs. E. f*- van der Beugel de afgelopen jaren !n hoofdzaak het beleid bepaalde, heb- diens voorbeeld gevolgd en hun ont- ?'ag als directielid aangeboden. Zij zul- echter wel de KLM waar nodig blij- ®h adviseren. Dit is het nieuws dat zaterdagavond Werd bekendgemaakt, nadat de, niet Volledige, raad van commissarissen zich in 'n urenlange vergadering over de samenstelling van de diiectie had beraden. De bijeenkomst was oor spronkelijk voor vandaag uitgeschre ven maar werd, onmiskenbaar in verband met de urgentie van de te nemen beslissingen, twee dagen ver- YF°6gd. Om een uur 's middags kwam ™en bijeen onder voorzitterschap van Jfj 'r- F. Q. den Hollander. De com- «ado lssen moesten iri de kou ver- in het weekeinde brandt in ma M-hoofdkantoor aan de Ples man weg geen centrale verwarming; oovendien moesten de kelen droog de kantinegenS h6t Sesloten"zÜn van Eerst na zeven uur 's avonds werd het Volgend communiqué uitgegeven: «De raad van commissarissen van de KLM heeft zich beraden over de struc tuur van de directie in verband met de omstandigheden waaronder de KLM thans werkzaam is. is daarbij tot de conclusie gekomen, dat onder de huidige omstandigheden San een directie van vier leden de voorkeur dient te worden gegeven. heren mr. L. H. Slotemaker, mr. J. van der Wiel en J. C. van der Kloot hebben, teneinde het de raad van commissarissen mogelijk te maken reconstructie van de directie van ve vennootschap tot stand te brengen, ïh overleg met deze raad besloten, hun i'dmaatschap van de directie beschik baar te stellen en hun ontslag als zo danig aangeboden. De raad van com missarissen zal aan een op 24 januari 1963 te houden algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen het bstslag van genoemde heren per 31 (haart 1963 te aanvaarden onder be ziging van de bijzondere dank voor de -- -■ grote diensten, die elk hunner ge- vUrende vele jaren aan de KLM heeft bewezen. heren Slotemaker, Van der Wiel en an der Kloot hebben zich op verzoek ken -de raad bereid verklaard hun on ?is en ervaring onderscheidenlijk p de gebieden van luchtvaartpolitiek heip.Shienwerking, van het personeels led en van comn»ereiële aangelegen- beSrS1.' in een adviserende functie ter t)e inf? van de KLM te stellen. 24 heeft voorts besloten aan de op VerjjShuari 1963 te houden algemene te ^"ering van aandeelhouders voor tepp hen de heer E. H. Larive, direc- öpetnp^h Shell Tankers N.V., te be- KLlq; tot lid van de directie van de AjPe directie zal bij aanvaarding J voorstel per 1 april 1963 wor- k nSon rmd door de heren: ir. F. Be- j Ve. g. mr. L. de Block en E. H. La- v{ de reeds eerder medegedeeld, President-commissaris der ir. F. Q den Hollander, Wh,ting van de benoeming van f-— ''"""IIIIIIMtnilltlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUtlMIIIIIII Verwacht kan van de KLM Week7n a® hostie hesnrM,7weede Kamer onder- len de fractie? Zal zijn. Zeker zul- over prate,,. achter gesloten deuren een omzetting die altijd voor mnJt Kevotïn LM in een staats- tnoeite hebben ook zal de minste tie als oppositie, h^nwe8e haar posi- in het openbaar aan <i„ °nderwerp ook In.de fracties waarvan'06 16 SteUen' ten m het kabinet zitting v,'e?,estverwan" daarentegen sterk rekfnW)ben. wordt hen voeren, dat niet anf ring te kun" t'nanciële, maar ook wï.politieke en ®che kanten van de fr?Stvaarttechni- den zeker meer details!?^,raakt» zou ten, dan waarover wii S moeten een president-directeur, tijdelijk het voorzitterschap van de directie-verga deringen bekleden. De directie van de KLM zal zich onder het voorzitterschap van dr. ir. Den Hollander onmiddellijk zetten aan de verdere reorganisatie van het bedrijf, die door de huidige omstandigheden geboden is en die de mogelijkheden moet scheppen de toekomst van ons nationale luchtvaartbedrijf te verzeke ren". Met betrekking tot dit laatste zei de heer R. J. Vogels, onderdirecteur der KLM en hoofd van de afdeling public relations, zaterdag dat alle geruchten, die de ronde doen, misplaatst zijn. „Op dit moment is ten aanzien van het personeelsbestand nog geen enkele beslissing genomen. Een eventuele be slissing hierover staat aan de nieuwe directie ter beoordeling". Dr. Den Hollander heeft de heer La rive nog geen week geleden, op Nieuw jaarsdag, over hef aanvaarden van een eventuele directeursbenoeming gepolst. Al eerder was hierover echter met de Shell gesproken. Zou het overigens onlo gisch zjjn te veronderstellen dat deze „buitenstaander", na zijn benoeming tot directeur, ook eens die vau presi dent-directeur ontvangt? Van de drie directeuren die hun ont slag hebben aangeboden was de heer J. C. van der Kloot als enige zaterdag niet in het hoofdgebouw aanwezig: hij was de vorige dag naar Zwitserland vertrokken. De vergadering werd niet bijgewoond door prins Bemfaard, mr. H. Alberda, plaatsvervangend voorzit ter van de raad, prof. mr. P. Lieftinck (die vrijdag naar de V.S. is vertrokken) en prof. dr. J. Tinbergen. Mr. Slotemaker (58) kwam 1 oktober 1927 als assistent van de chef van de juridische afdeling bij de KLM. In 1932 werd hij tot algemeen secretaris be noemd. Hij was toen tevens secretaris van de raad van bestuur en van de raad van commissarissen, welke func ties sindsdien tot de werkzaamheden van de algemeen secretaris hebben be hoord. In 1933 promoveerde hij tot doc tor in de rechtsgeleerdheid. Als assis tent van dr. Albert Plesman woonde hij de ontwapeningsconferentie bij. Ge durende de bezetting poogde hij twee maal naar Engeland te komen; tegen het einde van de oorlog gelukte hem dit. In Londen hielp hij de wederopbouw van de KLM voor te bereiden. De heer Slotemaker heeft van jongs- af aan sterke belangstelling aan de dag gelegd voor de luchtvaartpolitiek. Be gin '47 werd hij benoemd tot. onder directeur van de KLM, in het bijzonder belast met de buitenlandse betrekkin gen; hij werd toen opgevolgd door mr. J. van der Wiel. Per 1 mei '51 werd hij directeur. De heer Van der Kloot (51) kwam 30 juni 1930 als jongmaatje bjj de KLM, waar hij assistent-hulp-acquisiteur werd. Volgens het artikel dat de toen malige hoofdvertegenwoordiger der KLM In de Bondsrepubliek, de inmiddels over leden Harry Laponder, aan de Van der Kloot wijdde toen deze zijn zilveren jubileume vierde, heeft deze het als neef van Plesman, in de KLM niet gemakke lijk gehad, juist door deze familierelar I tie. Zjjn directeursbenoeming ging in per 1 juni 1960. Mr. Van der Wiel (49) legde in 1935 het doctoraal examen in de rech ten af en was daarna drie jaar in Den Haag als advocaat en procureur werk zaam. Op 18 juli 1938 kwam hij bij de KLM in dienst waar hij, na een korte opleidingsperiode, secretaris werd van dr. Plesman en een jaar later tevens werd verbonden aan de juridische afde- lin- Gedurende de bezetting bleef hij aan de staf van de KLM in Den Haag verbonden; hij was in het bijzonder werk zaam voor de heer Plesman ten be hoeve van de voorbereiding van de na oorlogse wederopbouw. Na de oorlog be noemde Plesman hem tot hoofd van het coördinatiebureau. In '47 werd hij, als opvolger dus van mr. Slotemaker, alge meen secetaris en secretaris van de raad van commissarissen en van de raad van bestuur. Hij werd negen jaar later benoemd tot directeur. (Zie ook pagina 3). A-lverten ie) Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen en slechts hier en daar wat sneeuw. Matige tot krachtige, later iets afnemende wind tussen noordoost en oost. Vannacht en mor genochtend matige, op enkele plaat sen mogelijk strenge vorst. Midden overdag lichte tot matige vorst. DINSDAG: Zon: 8.47-16.47. Maan: 15.37-7.07. V 'e De Pclus heeft de nieuwe Pakistaanse gezant, Habibur Rahman (in het midden) in audiëntie ontvangen ter gelegenheid van het aanbieden van de geloofsbrieven. De diplomaat was vergezeld van diens zoon (geheel links). (Telefoto) (Van onze correspondent) Al deed de opstand aanvankelijk het ergste vermoeden, acheraf viel het nogal wat mee. Er is geen schot ge vallen en niemand raakte gewond. _De achtergrond was de algemene grief: zolang uil de maatschappij te zijn ver wijderd, en voorts de bijzondere grief: de wjjzo van huisvesting in dit asiel, dat qua bouw en inrichting nu een maal oorspronkelijk was bedoeld als strafgevangenis. De bewakers hadden in de loop van de middag een ont vluchtingscomplot ontdekt, en toen de betrokkenen daarna bemerkten dat hun kans verkeken was, kwam een aantal raddraaiers in verzet. Dat ge beurde nadat men in de recreatiezaal naar de televisie (het KRO-program- Stadhuis op stelten") had geke- ma lsen. Toon de groep op de hoofdgang van iiiiimiiimiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii de eerste verdieping van de noordvleu gel was gekomen, waar zich de ver blijven van ca. veertig verpleegden be vinden, kwamen ztj die betrokken wa ren bi] het verijdelde complot, in op stand. Enige anderen deden mee en zo was een groot deel van de veertig ver pleegden in deze vleuge] betrokken bij het rumoer. Zij sloegen de ruiten van een aantal cellen kapot en vernielden het getraliede raam aan het einde van de hoofdgaanderij. Daar sleepten ze meubilair en dekens heen en sta ken deze in brand. De vlammen sloe gen naar buiten. Het vuur en het onheilspellende glasgerinkel delen aanvankelijk nog al angstaanjagend aan. Een militair wist te vertellen dat een bewaker naar de overkant van de Heroweg was gerend om b;i het bureau van de garnizoenscommandant om ver sterking te vragen, want „we zijn met dertien (bewakers) tegen tach tig (verpleegden)". Op het eerste alarm dat op het hoofdbureau van politie binnenkwam, werd onmiddel lijk versterking gestuurd. Ook de Groningse brandweer rukte uit. Zij kwam overigens niet het gebouw in: via een magirusladder werd een mistspuit door de tralies van het ka potte raam gestoken en zo werd het vuur op de hoofdgang geblust. Ge vaar voor uitbreiding was er niet in dit gebouw van steen en ijzer. Inmiddels concentreerden eenheden van gemeentepolitie, rijkspolitie en marechaussee zich rondom het ge bouw en zo ver mogelijk erin. De ru moerige groep verpleegden ondernam intussen niets tegen het blussingswerk van de brandweer maar eiste een on derhoud met de geneesheer-directeur. Dit vond plaats om half elf. De op standelingen spraken van miserabele toestanden waarin zi zouden moeten leven. Nu is dit gebouw iderdaad niet geschikt als asiel voor ter beschikking gestelden, want het is als strafgevan- fenis tachtig jaar geleden gebouwd, len deel van het complex heeft echter een verbouwing ondergaan; de in dit gedeelte gehuisveste verpleegden heb ben aan het rumoer dan ook niet mee gedaan. Omstreeks elf uur was de rust weergekeerd. De verpleegden waren terug in hun verblijven en enigen wer den elders ondergebracht, omdat de ruiten van hun cellen kapot waren. Naar een en ander wordt een onder zoek ingesteld. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 7 jan. Het weekeinde is grotendeels met w it lichte dooi ver lopen, maar in de loop van zondag draaide de wind naar Noordoost en be gon de vorst een nieuv. offensief. Van morgen kwam in geheel Nederland 4 tot 7 graden vorst voor. In de komende nacht zijn temperaturen van 5 tot 10 graden onder nul te verwachten. Een depressie bij de Golf van Biscaye zal morgen nog geen invloed op het weer bij ons uitoefenen, zodat de sneeuwkan- sen de eerste helft van deze week nog klein blijven. Een einde van het koude weer is door deze nieuwe ontwikkeling niet in zicht. Station Weer temp. temp af gel. DE BILT, 7 jan. De dooi van het afgelopen weekeinde heeft niet veel te betekenen gehad. In het zuidoosten van het land is het kwik nog tot omstreeks drie graden gestegen, maar in het noord westen kwam de temperatuur over het algemeen niet hoger dan 1 graad. De dooigrens kwam bij ons niet verder dan de Waddeneilanden. De zachte lucht werd door noordoostelijke koude wind weer teruggedrongen, waardoor op nieuw lichte tot matige vorst ons land ging beheersen. Deze nieuwe „ijsdag" zou wel eens de inleiding kur.nen zijn voor een tweede vorstperiode. Neer slag wordt niet verwacht. De wegen wa ren gisteravond overal in ons land al glad. ROTTERDAM Middelharnis heeft zaterdag enige uren van grote onge rustheid beleefd, toen de veerboot „Haringvliet" van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij, die om vier uur van Hellevoetsluis was vertrokken met ongeveer tweehonderd passagiers onder wie vrouwen en kinderen terwijl tevens tal van vrachtauto's met le vensbenodigdheden voor het eiland Goeree-Overflakkee aan boord waren, niet op kwam dagen. Naar later is gebleken, is het schip als gevolg van de zware ijsgang op het Haringvliet en door de mist bij eb op een zand bank gelopen, waarvan het eerst om streeks half negen kon worden vlot- getrokken. De „Haringvliet" is wel voorzien van radar, maar ei is geen zender of mo bilofoon aan boord, zodat er geen ver binding met de vaste wal is. De mo torboot „Goeree" van het scheepvaart bedrijf „Vikingbank" in Vlaardingen, die normaal pendeiarbeiders vervoert en in de haven van Hellevoetsluis lag, trok er in de duisternis en mist op uit om het schip te zoeken, maar kwam zon der resultaat terug. Ook de radar aan boord had niet geholpen. Intussen wer den autoriteiten gewaarschuwd. Burge meester P. W. Hardijk van Middelhar nis nam toen contact op met de Rotter damse Droogdok Maatschappij om de „Dockyard XV". die ook "-.dar aanboord heeft, te laten zoeken. Deze boot is ech ter niet meer uitgevaren omdat de ..Ha ringvliet" inmiddels was gevonden en wel door de „Goeree", die er weer op uit was getrokken. Voordat de vloed op kwam, gelukte het de „Goeree" de veer boot los te trekken. Het schip had geen schade aan roer of schroeven opgelopen, vertelde ons kapitein G. Jongejan. De ..Haringvliet" kon op eigen gelegenheid de haven be reiken. Het rchip is nog aan een groot gevaar ontsnapt, doordat een van de vrachtwagens, een tankauto met huis brandolie uit Dirksiand, een kortsluiting op de accu's kreeg. De bak waarin deze accu's staan was reeds roodgloeiend. Een van de chauffeurs zag het tijdig en heeft de draden losgetrokken om erger te voor komen. Vandaag zijn B.B.-mobiiofoons aan boord gebracht tot het tijdstip dat de ijsgang voorbij is. Marken ls nog geïsoleerd. D ie bull dozers zijn al enkele dagen bezig de Waterlandse zeedijk weer berijdbaar te maken, maar het werk vordert soms maar traag, daar er sneeuw duinen van meer dan drie meter hoog te voorkompn Het is gebeurd dat men na een uur werken slechts tien me ter was gevorderd. Men hoopt echtei over enkele dagen Marken uit zijn iso lement te hebben verlost. Het schier eiland is wel bereikbaar via de Gouw zee, maar dit is alleen mogeqjk voor mensen die ter plaatse zeer goed bekend zijn. Ook de dijkwegen tussen Volendam en Monnikendam en Volen- dam en Edam zijn nog versperd door sneeuwbergen. max. min. neersl. gisteren 24 uur Den Helder ombew. 0 —4 0.2 Ypenburg zw. bew. 1 —8 0 Vlissingen geh. bew. 1 0 Belde zw. bew. 0 —S 0 De Bilt geh. bew. —7 0 Twente geh. bew. 0 —7 0 Eindhoven geh. bew. 0 —5 0 Zd-Limburg geh. bew. 1 3 0.3 Stockholm onbew. -4 20 1 Oslo geh. bew. 5 17 0 Kopenhagen onbew. 2 —7 0 Londen geh. bew. 3 —1 0.1 Amsterdam geh. bew. 1 0 Brussel geh. bew. 1 —4 0 Luxemburg geh. bew. —1 2 0 Parijs geh. bew. 2 1 0 Nice regen 9 7 21 Berlijn sneeuw 1 —6 0.3 Frankfort geh. bew. 3 —1 0 iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiii EOHT, 7 jan. De 76-jarige onge huwde B., die met zijn vier jaar jongere, eveneens ongehuwde broer, hier sa menwoonde, is zaterdagnacht tengevol- ve van kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Hij werd dood bij do kachel aangetroffen door zijn zuster, die gewoontegetrouw zaterdags in de wo ning van haar broers huishoudelijk werk wilde komen verrichten. Haar 72-jarige broer trof zij in bewusteloze toestand aan. Hij is naar het ziekenhuis te Roer mond overgebracht. WERVERSHOOF Dit weekeinde is hier het echtpaar Koomen-Smit door kolendampvergiftiging om het leven ge komen. Getrouwde kinderen, die arg waan kregen omdat de gordijnen geslo ten bleven, troffen omstreeks het mid daguur de man in zijn stoel aan, ter wijl zijn echtgenote op de divan lag. Medische hulp mocht niet meer baten. Bunche was vergezeld van Robert Gardiner, hoofd van 'o afdeling bur gerlijke operaties van de V.N. In de Congo, en de Ethiopische generaal Gue- bre, bevelhebber van de V.N.-strijd- krachten in De Congo. Voor sn na de aankomst van Bunche brachten Ameri kaanse transportvliegtuigen nog meer voorraden militair materieel voor de operaties in Katanga. Ook kwamen gis teren weer technici en bestuursambte naren van de Centrale Kongolese re gering in Elisabethstad aan. Er be vinden zich thans ongeveer tweehonderd van hen in de Katangaanse hoofdstad. De Katangaanse minister van bin nenlandse zaken, Gi>defroid Moenongo. heeft te Mokambo, dat nabij de grens met Noord-Rhodesië ligt, tegenover verslaggevers verklaard, dat president Tsjombe met wie hij in verbinding staat naar Elisabethstad zal terug keren, om een gewijzigde regering sa men te stellen, indien hij waarborgen var Groot-Brittannië en Frankrijk zou >ntvangen, .want de president ver trouwt deze twee landen" President Tsjombe bevindt zich nog steeds te Kolwezi, in West-Katanga, waai hij blijft oproepen tot het bedrijven van een „politiek der verschroeide aar de". In weiingeiichte kringen in Elisabeth stad meent men echter dat Tsjombes onderhandelingspositie snel achteruit gaat. Men wijst er in dit verband op dat, indien Tsjombe deze politiek op Kolwezi zou gaan toepassen, hij daar mede zijn laatste basis, zelfs voor vre desbesprekingen, zou vernietigen. Vol gen deze kringen zou Tsjombe hier mede tevens zijn laatste kansen op een politieke loopbaan in een verenigde Con go verspelen. Een machtig stamhoofd van de Ba- loeba's in Katanga, de 53-jarige Kason- go Nyembo, die aanvankelijk met pre sident Tsjombe voorstander was van een onafhankelijk Katanga, heeft vrede gesloten met de Verenigde Naties. Vol gent een woordvoerder in New York heeft Nyembo, die ook bekend is onder zijn doopnaam Emmanuèl Ndaie, met de plaatselijke V.N.-autoriteiten regelin gen getroffen „voor een vreedzame her groepering van de Katangaanse rijks wacht in het gebied van Kamina en voor samenwerking van de rijkswachters met de V.N.-strijdkrachten." Het besluit van Nyembo wordt In New York gezien als een grote tegen slag voor Tsjombe, die geheel Katanga opriep om de taktiek van de ver schroeide aarde toe te passen. Door dit besluit hebben Ghanese en Zweedse V.N. militairen op vreedzame wijze hun ge zag over een groot gebied in centraal noord-Katanga, dat bewoond wordt door Baloeba's kunnen uitbreiden. De V.N. hebben het stamhoofd nu een bood schap overgebracht van de centrale re gering in Leopoldstad, waarin hem be houd van zijn status als groot-stam hoofd wordt verzekerd, als hij zich dis tantieert van alle afscheidingsstrevin gen. Het is niet bekend, of Nyembo zich nu reeds uitdrukkelük bij de cen trale regering heeft aangesloten. DEN BURG, 7 jan. Het acht maan den oude dochtertje Johanna van de familie Van Heerwaarden uit Den Burg 'Texel) is in de nacht van zaterdag op zondag onder een dekentje van haar ledikantje gestikt. De moeder ontdektr het ongeluk eerst 's morgens vroeg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1