Uw reser Onze ko wereldse Toepassing efficiency m Vereenigd. Bezit van 1894 U VAN WAGNER? Nederlandse vloot zal minder sterk groeien dan wereldvloot EUROPEES OFFENSIEF JEGENS DE GAULLE HET WOLVEN JONG Alfredo DAGPUZZEL 1 1 m n 1 BIJ GEBREK AAN BEWIJS me., nee., mr m niet kmz Macmillans bezoek aan Rome van invloed op beraad Londen-EEG fis i 1 l VOORZITTER REEDERSVERENIGING ;ric de noorman ^in|bl«nfj-|IraH,iJt0trJ5njtötsJ®riats SS Benoeming PAGINA 4 door LUKACS WAT WATER DE zumT- E6...UHT SN BE- T 15 VM flRDE.NEEL DPtPR /S HET HEB J£ DE HARKTE STEEAf Z-'OM!.., LHMP 91. Omgeven door het troepje zwijgende bewakers, lopen Eric, Svein en de derde gevangene door de nacht. Hoe meer hij over de toestand nadenkt, hoe ellendiger de Noorman zich voelt. De enigé, die zich ner gens zorg over maakt, is de derde gevangene, die telkens opnieuw pro beert met zijn vermeende makkers aan te pappen. „Jongens, jullie maken je veel te druk," gromt de kerel ten laatste gekrenkt. „Geloof je me niet? Die Skapti en zijn hele troep zijn al lang opgeruimd, vóór dat wij in de buurt van de burcht zijn. Lacht er om, kerels. Ik vind het net een mop. „Jawel, maar dan een griezelige," denkt Eric. Als nu maar dat schip op zee één van zijn eigen schepen isAls ze daar dan maar de rook gezien hebben! Dat hebben de mannen aan boord inder daad en het zijn krijgers van Eric, onder aanvoering van Ketill, de krijgshoofdman. Een beetje besluiteloos staan zij bijeen. Het nog na- rokende vuurtje bewijst dat iemand getracht heeft hun aandacht te trekken. Maar waar is die iemand dan nu? Ketill, wijs geworden in talloze gevechten, loert bedenkelijk om zich heen. „Ik vertrouw het niet, mannen," fluistert hij. „Ik voor mij geloof, dat er een troep volk achter die duinen klaar ligt om aan te vallen, zodra de hele troep ge land is. Komt, terug naar de boot, en gauw wat. Het is de koning vast en zeker niet geweest." door HENRY CECIL Vertaald door E. D. KÜNZLI-BOISSEVAIN Öe ho Jet •haf6 AMSTERDAM, 10 jan. Do Neder landse koopvaardij deelt in de ongun stige situatie, waarin de wereldscheep vaart zich bevindt. Ondanks de uiter mate slechte toestand van de vrach- tenmarkt hoopt en verwacht zij door het toepassen van een zo groot moge lijke efficiency in de bedrijfsvoering de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden, mede dank zij de voorzichtige financiële politiek die in de goede ja ren werd gevolgd. Zij is er zich voorts terdege van bewust, dat, indien de we- reldvloot in te sterke mate blijft toe nemen, herstel zal uitblijven. Zij is der halve bereid tot medewerking aan de uitwerking van de plannen welke in internationaal verband worden ontwik keld om door oplegregelingen in de tramp- en tankersector de bestaande overtonnage te verminderen. Aldus de Koninklijke Nederlandse Reedersvereniging in een overzicht van de ontwikkelingen in de scheepvaart in 1962. Daarnaast ziet de Nederlandse Koop vaardij zich gesteld voor het vraag stuk van een meer doeltreffende be strijding van het steeds voortwoeke rende euvel der vlagdiscriminatie. Om deze reden hecht zij grote waarde aan de activiteiten welke reeds vele jaren in het verband van het Maritime Transport Committee van de O.E.S.O. worden ontplooid en de nadere uit werking en vastlegging van de aan deze activiteiten ten grondslag liggen de beginselen ten aanzien van de vrij heid van de zeevaart in een overeen komst tussen een 19-tal Westeuropese landen 1), waarover thans wordt onderhandeld. Een dergelijke over eenkomst, waarbij aan de scheepvaart de haar toekomende plaats in het ge heel van hun afzonderlijke, dan wel gezamenlijke handelspolitiek, zoals bij de E.E.G.-landen eerlang het geval zal zijn, zou zijn gewaarborgd, zou de lang verbeide gelegenheid scheppen tot krachtige en vooral ook gemeen schappelijke actie. De Nederlandse redersgemeenschap blijft dan ook het oog gericht houden op de groeiende economische kracht van het Westen, welke ook voor haar wellicht de oplos sing kan bieden voor vele van de moeilijkheden waarmede zij zich thans ziet geconfronteerd. In het voorbije jaar heeft de groei van de wereldhandel, alsmede van het over zees vervoer als belangrijke component hiervan, zich voortgezet. Hoewel deze groei, naar voorlopige gegevens, iets sterker was dan in 1961, heeft de eruit voortvloeiende vraag naar vervoer- ruimte de positie van de zeescheepvaart en met name van het droge-ladingver- voer niet kunnen verbeteren. In laatst- fenoemde sector was het algemene eeld zelfs aanzienlijk minder gunstig dan in 1961. Zo beliep de omvang van de opgelegde tonnage het viervoudige van die aan het begin van het jaar, ter wijl de trampvraehten het laagste niveau van de na-oorlogse periode heb ben bereikt. Hiertegenover zijn in de- zelfde periode de kosten zeer belangrijk gestegen. Het vrachtenniveau wordt be langrijk gedrukt door de bulkcarriers van pl.m. 18.000 dwt en groter welke vooral in de transatlantische graan-, kolen- en ertsvaart worden ingezet. Slechts deze schepen konden in deze vaart nog een matig bruto exploitatie resultaat dus vóór toepassing van afschrijvingen opleveren. Een bescheiden lichtpunt In het geheel Is de situatie in de tankvaart. De toe neming van het overzees vervoer van olie bracht mede. dat de omvang van de opgelegde tonnage in deze sector iets verminderde. Het vrachtenpell lag in de verschillende maanden van het jaar iets, doch niet veel. hoger dan in de overeenkomstige maanden van 1961. Als gevolg van deze wat verbeterde olievrachten en anderzijds de uitzonder lijk lage graanvrachten is het graan- vervoer door tankers sterk verminderd Op bepaalde routes zjjn de tankers zelfs geheel uit de graanvaart verdwenen. In de lijn vaart bleven de tarieven onder invloed van de lage trampvrach ten gedrukt, terwijl de kosten bleven toenemen. -TB,ez',et pen nu de omvang vim de Nederlandse koopvaardijvloot, dan blijkt deze in de periode van 1 januari 1962- uitimo november 1962 met 163.000 Brt te ceerd ■°egen0men' als volgt 8esPecifi- Periode l/l-30/ll/'62 droge lading tankers totaal St?) naar de Verenigde Staten de vervoers-1 Zwetlen. b.r.t nieuwe schepen 176.000 afgevoerde oude schepen 129.000 b.r.t b.r.t. 167.000 343.000 51.000 180.000 toename 47.000 116.000 163.000 Deze toeneming van de Nederlandse koopvaardijvloot werkt uit op ruim 3 AMSTERDAM, 10 jan. De voorzit ter van de Kon. Ned. Reedersvereeni- ging (K.N.R.V.), de heer H. Harinck, is van mening dat de wereldkoopvaar- dijvloot zich verder zal uitbreiden, aan gezien de behoefte aan vervoerscapaci teit in een wereld met stijgende wel vaart zal blijven toenemen. De traditionele scheepvaartlanden (b.v. Engeland, Nederland, Noorwegen) zul len hun huidige aandeel in de wereld- vloot evenwel niet kunnen handhaven, gezien de sterke vlootuitbreidingsplan- nen elders, met name in Rusland. Voor Nederland ziet de heer Harinck nog wel een groei van de koopvaardij vloot, maar deze zal minder sterk zijn dan die van de totale koopvaardijvloot in de wereld. De K.N.R.V. heeft contacten met der gelijke verenigingen in de E.E.G.- en andere landen, (zie elders op deze pa gina). Men hecht hieraan veel waarde en hoopt dat een bepaalde conventie op scheepvaartgebied totstand zal ko men, hiervan zal de scheepvaart in deze landen profijt kunnen trekken. De meer derheid van de Nederlandse reders is ook van mening, dat het de scheepvaart ten goede zal komen als deze in de EEG via een gemeenschappelijke scheepvaartpolitiek zal zijn geïncorpo reerd. Vooral als Engeland en de Scan dinavische landen toetreden tot of geas socieerd zijn met de E.E.G.zal men een sterk scheepvaartblok zijn. Men zal met een conventie, die uitgaat van de vrpheid in de zeevaart, en een ge meenschappelijke scheepvaartpolitiek in de (vergrote) E.E.G., over een krachtig wapen beschikken in de strijd tegen vlagdiscriminatie en overheidsin- memng. In verband met de Amerikaanse scheepvaartpolitiek werd nog medege deeld, dat binnenkort hearings 7.11 lien worden gehouden dobr de Federal Mari time Commission in Washington, waarbij men dus o.m. bezwaren naar voren zal kunnen brengen. Ook Euro pese reders zullen daarbij aan het woord komen en met name uit Neder land de heer P. C. van Houten van de H.A.L, en de heer M. C. Kieft van de K.N.S.M. In april a.s. zullen derge lijke hearings ook gehouden worden door een- commissie uit de senaat van de V.S. (Advertentie! P. fles IMPORTEUR VOOR NEDERLAND N V BREDASCHf WIJNHANDEL, BREDA (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 10 jan. Het nieuws be treffende het bezoek dat eerste minis ter Macmillan begin februari zal bren gen aan Rome, heeft in de Belgische hoofdstad zeer de aandacht getrokken. In kringen, die nauw in betrekking staan met de Europese instellingen, verwacht men weliswaar niet dat de ontmoeting van de Britse premier met zijn Italiaanse ambtgenoot, gezien het tijdstip waarop zij plaats vindt, nog enige verandering zal kunnen brengen in de uiteindelijke beslissing betreffen de Engelands toetreding tot de EEG een beslissing waarvan men verwachl middel trouwen en samenwerking", welke de Zes steeds heeft geleid, ernstig in ge vaar zou brengen, hetgeen allerminst de bedoeling van de Italianen kan zjjn. Nochtans meent men in Brussel uit dit alles wel de conclusie te mogen trekken dat de Italiaanse delegatie vol gende week, met de steun van de Bel gen en van de Nederlanders en mis schien zelfs van West-Duitslands minis ter van buitenlandse zaken Schroder, een offensief wil inzetten om de Franse op- 11 MiitmiitiiiiiMjuii u 1 int 1 iittiimimitimiii mii im» MOtO positie te breken. Naar gisteravond In de Belgische hoofdstad werd veronder steld had de Britse delegatieleider Heath eerder op de dag vooral over deze kwes tie geconfereerd met de Belgische minis ters Spaak en Fayat. Zoals bekend brengt laatstgenoemde vandaag, samen met de Italiaanse minister van buitenlandse za ken Piccioni, een bezoek aan Bonn, waar zij zullen trachten Sohröder te winnen voor het initiatief der „anti-Gaullistèn". Een en ander is uiteraard het ge volg van de bezorgdheid, welke in toe nemende mate blij kt te heersen aan- faande De Gaulles ware intenties, ót nu toe had iedereen gehoopt dat de Fransen de onderhar delingen met Engeland slechts vertraagden om op economisch vlak het onderste uit de kan te krijgen. Maar steeds meer houdt men er thans rekening mee dat Frankrijk, om louter politieke mo tieven, wel degelijk van plan zou zijn Engelands toetreding tot de EEG ra dicaal te doen mislukken. De bereke ning van De Gaulle zou zijn dat hjj met de Britten meteen ook een on gewenste Amerikaanse inmenging uit Het Europese integratieproces kan weren. Hetgeen de weg vrij zou ma ken voor een Frans-Westduitse hege monie over het verenigde Europa en voor de verwezenlijking van zijn ei gen grandioze politieke dromen. f Advertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen. 50 ,,0 juist ja, ik weet het alweer, beste jongen. En wat zullen we doen? Jij moet tenslotte met haar trou wen, ik niet. Dus jij hebt het recht om te beslissen. Zelfs als ik het niet met je eens was, zou ik toege ven. Jjj voert het bevel. Ik ben alleen maar je staf officier. Zo staan de zaken. Ik ben adjudant en jij bent commandant. Ik doe al het vuile werk en jij krijgt de schuld als het fout gaat. Nu dan, ik zou wil len voorstellen om zo te beginnen: „Van Robert Ar cher aan Alison Hepworth. Onderwerp: Huwelijk." „Ik dacht dat we zouden beginnen met „Lieve Alison", kolonel." „Ach ja, dat is waar ook m'n jongen. Ik had in eens een militaire brief in mijn hoofd. Daar hoort geen „lieve" en „veel liefs" bij. Alleen maar „van" en „aan" en het onderwerp. Maar je hebt natuurlijk gelijk. Dat is veel te stijf voor een huwelijksaanzoek, sPreekt' dus we blijven bij „Lieve Alison". En nu, hoe verder? Dat is niet zo eenvou jongen?'Laat me eens nadenken." Want Elizabeth was bezig haar vader een zoen te geven, die hij uit ervaring herkende als afscheids zoen. „Ik móet iets aan Ambrose gaan doen, vader. We krijgen hem er wel uit. Sorry dat ik zo'n haast heb." En weg was ze. Gelukkig voor Elizabeth, had kolonel Brain die avond net een lang gesprek met Bobbie. „Nou, m'n jongen," zei de kolonel, „als ik niet zo helder ben als gewoonlijk, moet je het mij maar niet kwalijk nemen. Ik heb nogal een zware dag achter de rug. Het zijn beste kerels, die rechters, maar ontzet tend moeilijk te begrijpen. En mij schijnen ze ook Na enige ogenblikken te hebben nagedacht, zei de kolonel: „Je bent zeker geen voorstander van poëzie, hè? „Gegroet, gij schone bloem", of iets dergelijks?" „Ik weet niet precies, hoe zjj dat zou opvatten, kolonel. Ze staat nogal met twee benen op de grond. Maar aan de andere kant heeft ze ontzettend veel gelezen." „Nou, beste jongen, als we dan eens onze toevlucht namen tot een complimentje? Dat kan nooit kwaad bjj een vrouw. Ze slikken bijna alles. Dat weet ik uit ondervinding. Wat vind je hiervan? ,Je voeten niet goed te begrijpen. Ik was eerst echt een beetje hoe stevig die dan ook op de grond staan zijn er, bang toen hij met gevangenisstraf begon te dreigen, klein'. Hmmm! Dat bevalt je niet zo erg? Nou, m maar ik denk dat dat er allemaal bij hoort en dat ze het niet zo erg menen. Net als die uitdrukkingen, die we in het leger hebben, nu ik er goed over nadenk. Je krijgt bepaald niet veel rust als je „op de plaats rust" staat niet in een behoorlijk regiment ten- illei minste. Maar mijn moeilijkheden zullen je niet zo bar veel interesseren, m'n jongen. We moeten nu eens doorgaan met die brief. „U bent ontzettend vriendelijk, kolonel. Ik hoop, dat u het niet al te vervelend vindt." „Helemaal niet, beste jongen. Dan hoef ik tenmin ste niet aan rechters en de gevangenis te denken en zo. Welnu, waar waren we ook alweer?" „We hadden besloten om te beginnen met „Lieve Alison." „Is dat alles? Nou, het hindert ook niet. Je moet toch ergens beginnen." eigenlijk ook niet. Maar we moeten iets proberen, anders komen we nooit verder. En het is in elk geval beter dan: „Je voeten hoe stevig die dan ook op de grond staan zijn erg groot'. Ik ben geen voor stander van grofheden. Het kost niets om beleefd te zijn. Als iemand op straat tegen mij aan loopt, maak ik altijd mijn excuses. Dat is verreweg het beste zelfs als het mijn schuld is. Dan denkt hij dat het zijn schuld is. En nu moeten we echt eens op schieten." Op dat ogenblik ging de bel. Het was Elizabeth. „Wat spijt me dat, beste kerel. Je moet het mij maar vergeven." Hij liet Bobbie alleen en ging opendoen. HU had Elizabeth wel eens gezien, maar was nooit aan haar voorgesteld. ZU stelde zich voor en verontschuldigde zich over haar late bezoek. „Dat hindert niets, mevrouw, totaal niets. Het spijt me zo ontzettend van uw man. Ik hoop, dat hij niet ai te slecht is ondergebracht." „Dank u voor uw belangstelling. Zou ik u even alleen kunnen spreken?" „Maar natuurlijk. Het spijt me, mUn jongen," en hij wendde zich tot Bobbie. „Ik vrees, dat we de zaak alweer moeten uitstellen. Maar we schieten toch al op. We zijn nu heus wel gauw klaar. Goede nacht, beste jongen. Bobbie vertrok en de kolonel keek Elizabeth dadelijk vol verwachting aan. „U komt zeker over de rechtszaak spreken?" zei hi). „Hemeltje neen," zei Elizabeth. „Alles liever dan dat. Ik wil niet ook in de gevangenis terechtkomen." „O, natuurlu'k," zei de kolonel. „Wat dom van me. We zullen er niet over spreken. Anders ga ik ook nog de gevangenis in. Eigenlijk afschuwelUk, hoe die rechters je gewoon maar opsluiten. Iedereen gaat de bak in, behalve de man in de verdachtenbank. Maar ja, daar zijn de rechters zeker voor. Het heeft geen zin om rechter te zUn, als je niet zo nu en dan iemand in het gevang stopt." Elizabeth lachte. „U bent bijzonder geestig, kolonel," zei ze. „Dat meent u toch niet?" zei de kolonel. „Hoewel ik moet zeggen, dat ze aan de officierstafel dikwijls ontzettend moesten lachen als ik iets gezegd had. Dat moet het dan wel geweest zijn, denk ik. Dat heb ik toen niet zo beseft." „Dat gebeurt heel dikwijls, kolonel. Het is merk waardig, hoe vaak je pas veel later snapt wat de mensen bedoelen." „Zeer waar, mevrouw, zeer waar." „Soms zegt iemand iets en denk je, dat hU het helemaal ernstig bedoelt. En dan, nadat llU weg is, besef je dat het maar een grapje was." „Gelooft u dat de rechter ernstig was toen hjj uw man naar de gevangenis stuurde? Misschien was dat ook maar een grap." „Neen, ik vrees dat dat ernstig bedoeld was. Maar in de rechtzaal is het ook wat anders. U houdt wel van een goede grap, neem ik aan, kolonel?" „Niemand meer dan Ik, mevrouwtje." „De gekste dingen worden soms met een stalen gezicht beweerd, heeft u dat ook wel eens onder vonden? Droge humor heeft het meeste succes. Als iemand uitglijdt over een bananeschil, lachen de mensen, maar eigenlijk is het helemaal niet grappig." (Wordt vervolgd) KRUISWOORDRAADSEL 1 2 3 4 f 6 7 8 9 10 Horizontaal: 1. plaats in Noordhol" land; 2. bouw. kledingstuk; 3. kunst voorwerp, - to; - 4. geboortecijfer; 5. on1' garneersej; voorzetsel. Kover-Scout. - 8. rechtmatige begunstiging; 6. garneersel; 7. voorzetsel. Rover-Scout, voegwoord: gewicht, wal. pers. vnw.; 9. gezag' 10. waarneemster; 10. meisjesnaam, schudding: 11. bezwaar. op' Vertikaal: 1. zo zij het, Noors kleding1; stuk; 2. bewonei-s van Afrikaans land- 3. vogel, soortelijk gewicht; 4. no0t' rimboebewoners, garnizoensplaats; a' skiwedstrijd, verlegenheid: 6. zijde va», schip, herhaling: 7. Fries kasteel, ste»- 8. ruimte in schouwburg, godin vruchtbaarheid; 9. meisjesnaam, ter na gedachtenis (Lat. afk.), maanstand, ern* zonder persoon: 10. boekvel. ass.-groep» leider vel' M1' Oplossing 9 januari: 1. andoorn; 2. Doornroosje; 3. jene 4. vermetel; 5. telganger; 6. Gerda- ARNHEM, 10 jan. Mr. J. van del is benoemd tot vice-president ,„g het gerechtshof alhier, ter voorZi®'ve,r- in de vacature ontstaan door het j> n£r Rjden van mr. P. S. Noyon. OP® yember 1950 werd mr. Van And®' gef noemd tot raadsheer-plaatsverv» „ge bij het gerechtshof; 17 juni 1952 v° zijn benoeming tot raadsheer. IVa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 4