Eendjes voeren55 Vredelievend luchtmacht- bombardement Emigrant van 87 Verbinding Waddeneilanden wordt moeizaam onderhouden Tournooi met sfeer Andere werktijden kantoorpersoneel de ras-sigaret puur voor uw genoegen MAAR ZATERDAG 12 JANUARI 1963 PAGINA 5 liturgische weekkalender Mieren Ook de vissen... „Smeerlappen" Actief thuisfront OOSTENRIJKS TOERISTENVERKEERS BUREAU P. A. Veldheer 13 Januari: Feest van de H. Fa tsen Mis; Credo: pref v. Drieko- J^at; ]S^Gi H' Hilarius, be]yder-kerk- Mt M,s In Medio; 2e geb. H. Felix; ^eb paulus, kluizenaar-belijder; I^OFmo 8 H' MaUrUS W" Mi5Dsa nm11; Marcellus. paus-marte- 'uis Si Diligis - rood - lii5tl NderdaG; H. Antonius. abt; Mis Os ^'bgen^i h 'kJ® zondaK na Drie- ^AT 2e geb H' Prisca - groen - ^6 Jatc?r^.Gi,Mls iÜ'antr?,e H- Maagd Maria V geb S 2e ,geb HH Marius en gez.; - «Jit ou us; pfef; v- d- H. Maagd 5*r; Roermond: H. Gerlach, belrj- geb h1 ®s' 2e geb' 105 Marius en gez.; ïcivr, -anutus - wit - r&ibge^G 20 Januari; 2e zondag na Drle- ««e*?1 eigen Mis; Credo; pref. v. d. H. °neid - groen - (Advertentie) BBHULii mMÊmÊÊÊmmÊÊemmmmiÊfmmmamamiÊÊmBÊmiw m (Van onze Haagse redactie) YPENBURG, 12 jan. De Beaver S 3 van het 334 squadron eirkeit op driehonderd meter hoogte boven een grillige vlakte van riet. ijs en wakken, waarin zich haast onbeweeglijk honder den witte en donkere vlekken ophouden: eenden, ganzen en zwanen die apathisch op de dood zitten te wachten. De ma chine gaat zakken, zwenkt, neemt zijn aanloop en sergeant-vlieger I. M. Ver hoeven roept: Droppen maar". Vlieg tuigmonteur Kees van der Bil achter hem trekt een luik open en leegt in een snerpende wind een grote zak ge sneden brood boven de vogels. De ver kommerde dieren worden actief, rep pen zich naar het brood uit de hemel en beginnen onderling een meedogen loze strijd om het bestaan. De konin klijke luchtmacht heeft het „vreedzaam ste bombardement" uitgevoerd uit zijn .brood voor de vogels geschiedenis. Het kleine, pittige ver kenningsvliegtuig keert en vlieger Ver hoeven kan enthousiast roepen: „Ze eten. ze eten", terwijl hij met een bre de glimlach het gekrakeel in de diepte gadeslaat, de stuurknuppel losjes in de band. Het was een van de acht voedsel- vluchten die gisteren van Ypenburg af werden uitgevoerd en een van de tientallen van de luchtmacht van de laatste dagen om de duizenden ver kommerende vogels in de Biesbosch, langs de zeearmen, de grote rivieren en de Wadden te redden. Een klein uur eerder was de Beaver opgestegen van een verblindend wit en behou dens de startstrip spiegelglad Ypen burg. Met grote zekerheid had instruc teur-vlieger Verhoeven zijn machine de heldere vrieskou ingejaagd, de „drop per" en de verslaggever een onverge lijkelijk vergezicht biedend over het be sneeuwde en bevroren land; over een zo merkwaardig panorama van wit en half-wit, van rechte lijnen en gouden kleuren door een lage zon op het ijs dat dit stuk natuur tot een welhaast abstract beeld werd. Diep beneden ons zien wij mieren zich reppen over een onmetelijke borstplaat: het moeten schaatsers zijn op het meer van Te Werve. Van Rijswijk naar het Westland; vrijwel onmerkbaar gaan de witbestoven vel den over in de niet minder witglin- sterende velden van glas. Dan de Nieuwe Waterweg, waar we luchtig over heen scheren terwijl de sche pen beneden zich moeizaam een weg banen door het ijs. Op twee meter naast de vleugeltip van onze machine vliegt volkomen synchroon een twee de Beaver, eveneens met een zak of tien gesneden brood, graanmengsel en groene erwten. Het voedsel lag twee dagen geleden nog in Amsterdamse provisiekasten en broodtrommels, maar is in een snelle actie bijeengebracht en per auto naar Ypenburg vervoerd. Er is ook een zak luxe-brood bij: hele krentenbollen, maanzaadbroodjes en harde kadetjes. Ze zijn ongesneden en volkomen onge schikt voor de vogels, die snavels als hakmessen zouden moeten hebben om dit kapot te krijgen. De Scheveningse ornitholoog H: van Dongen, die een dag eerder een verkenningstocht heeft mee gemaakt, zegt ervan: ..We zouden even goed keien naar beneden kunnen gooi en. Het brood moet klein gesneden zijn en overgoten met wat traan of olie. Al komt maar dertig procent op de goede plaats terecht dan wordt er nog veel mee bereikt". Aan het duo Verhoeven-Van der Bil intussen ligt het niet. Ze zoeken zorg vuldig naar de vogelkolonies die in de kreken zitten te kleumen. Bij „de twee de ingang voorbij Drimmelen". in het poollandschap dat de Biesbosch nu is, heeft de vlieger zijn eerste verzameling zwanen en eenden ontdekt. Hij zwenkt en hji draait en hij daalt om zo goed mogelijk het brood te kunnen afwer pen, met als resultaat dat uitgerekend op hetzelfde ogenblik dat Van der Bil op commando de vogels voert, wij „de vissen voeren", zoals.op zee de uit drukking luidt voor het euvel waarmee wij hebben te kampen. De reigers, tureluurs, scholeksters, ganzen, eenden en zwanen beneden ons hebben het duidelijk moeilijk. Slechts een in verhouding gering aantal van hen kan met de droppings worden bereikt: reigers en andere vogels eten alleen maar vis en zullen sterven al ligt er een stapel brood naast hen. Honger maakt voor hen geen rauwe bonen zoet: brood betekent voor hen nooit voedsel. Ook verwaait een deel van het uitgeworpen voer en komt nooit in een vogelmaag terecht. Dan zijn er nog duizenden vogels die nog geen stuk je brood hebben gegeten alleen omdat er nog niet voldoende kan worden ge strooid. Vlieger Verhoeven begint plotseling te schelden op „smeerlappen" en „lum mels", waarmee hij de schrokkerige en handige meeuwen bedoelt, die zich eer der dan de eenden en zwanen op het uitgeworpen brood storten. Dezelfde meeuwen die de luchtmacht ongelukken bezorgen en die met alle mogelijke en onmogelijke manieren van de vliegvel den worden geweerd. Het merkwaardi ge is dat het 334 squadron, dat met de droppings is belast, het bijzonder goed met alle andere vogels kan vinden: in de „crew-room" staat een wandgrote volière met vrolijk kwetterende, kleu rige tropische vogels. Het grandioze vervolg op het „eend jes voeren" uit onze eerste kinderja ren gaat intussen onverminderd voort. Een paar zakken voer zijn nog gere serveerd voor vogels rondom het slot Loevestein. „Even kijken of Hugo de Groot thuis is", zegt vlieger Verhoeven en we .verlaten de Biesbosch. Een uniek gezicht biedt het kasteel met de bevro ren slotgracht, in de omgeving waar van we nog een troep vogels blij maken met de inhoud uit zakken, waarop ten onrechte „vlugkokende capucijners" staat. Terug op Ypenburg blijkt dat er laaiend enthousiaste telefoontjes ko men over de vluchten van die dag, onder meer van de burgemeester van Spijkenisse die met tranen in zijn stem roept dat de luchtmacht het voer geworpen heeft juist op de plek waar de vogels bij duizenden zaten te hongeren en dus te verkleumen en dood te vriezen. „Als er meer voer komt gaan we desnoods met Friend ships de lucht in" verzekert een lucht machtkapitein, die zegt dat het nuttig element zeker ook voor de luchtmacht aanwezig is. „Het zijn toch ook oefen en verkenningsvluchten". Het „thuisfront" intussen is niet min der actief dan de operationele troepen. De heer Klaas Vissers van het comité wintervoedering dirigeert vanachter zijn telefoon (070-11.27.55) de ganse dag voedsel overal vandaan naar de be dreigde punten. Hij wordt te hulp ge roepen door burgemeesters, krijgt brood aangeboden van organisaties en particulieren, en probeert goedkoop vis te bemachtigen voor de reigers en schol eksters. In het comité werken vele ver enigingen van dieren- en vogelbescher ming samen. Alleen de Jagersvereni ging klaagt dat men haar dit jaar links heeft laten liggen en werkt op eigen houtje. Sommige dierenbeschermers zien het voederen van de vogels door de jagers namelijk met wantrouwige blikken aan. „Die voeren alleen om ze straks beter te kunnen schieten", me nen zij. De Vlieland en de Stortemelk in het ijs, bij het verlaten van de haven van Harlingen. (Van onze correspondent) HARLINGEN, 11 jan, Naar vier van de vijf Waddeneilanden wordt nog steeds een verbinding per schip onder houden; alleen de diensten op Ameland zijl- gestaakt. Hier is men volledig op verkeer door de lucht aangewezen; de luchttaxidiensten worden onderhouden vanaf het vliegveld Leeuwarden en het vliegveld Eelde bq Groningen. Near Schiermonnikoog varen dage lijks de passagiersboten Brakzand en Ameland, die daarbij worden vooraf gegaan door de sleepboot „Arsini" van de Lauwerszeewerken, welke voor hen het ijs breekt. Aanleg aan de steiger van Schiermonnikoog echter niet mo gelijk, zodat gelost en geladen moet worden op de Hoge Wal. Texel heeft nog altijd twee diensten, een vanaf Den Helder h»en en terug en een vanaf Texel naar Den Helder. Slechts eenmaal deze week werd nog een extra dienst ingelast om 15 grote ningswedloop, het wegnemen van wantrouwen, de ware zin van het le ven prediken en zoveel meer, dit is haar eigenlijke taak, waardoor zij indirect krachtig kan bijdragen tot het behoud van de vrede en het ver mijden van oorlogen. En omdat de christenen ,,de Kerk zijn" rust op ieder individueel, in eigen omstandigheden en naar eigen mogelijkheden, de plicht aan die taak mee te werken. Praktisch betekent dat voor katholieken „overal bij zijn", hun woordje meespreken in het in ternationaal overleg, vredesbewegin gen als Pax Christi en de Wereldfede- ralistenbond met kracht steuner enz. Kortom: het is de hoogste tijd onze „zonde van verzuim" van het ver leden met man en macht goed te maken. vrachtauto's, allemaal afgeladen vol met voedsel voor mens en dier, naar het eiland te vervoeren In de drukte vergat men toen echter ook even de post mee te nemen, zodat Texel die dag verstoken bleef van post en dag bladen. De diensten van Terschelling en Vlie land op Harlingen worden onderhouden door net oude passagiersschip „Vlie land" en de sterke sleepboot „Storte melk" van rederij Doeksen. De Storte melk is bjj de Doeksens het manusje van alles, sleept en doet bergingswerk, doet als ijsbreker dienst en neemt soms ook nog het werk van de loodsboten over. De bemanning ervan is een avon tuurlijk leven gewend. Zwaar en ge vaarlijk werk b ehoort tot haar dage lijkse arbeid. De afstand van Terschelling en Vlie land is hemelsbreed maar een dertig kilometer en normaal duurt de over tocht gemiddeld twee uren. Thans duurt de tocht meermalen zes uren of nog langer, door belemmeringen van ijs en mist en ook omdat een groot deel van de bebakening van de Waddenzee is weggehaald. Het is daardoor onmo gelijk bij donker en zeer bezwaarlijk om bjj mist te varen. Slechts eenmaal lieten de weersom standigheden deze week toe om de tocht zowel heen naar Harlingen als terug naar de eilanden op dezelfde dag te maken. Tijdens zijn reizen op en neer con- voyeert de Stortemelk ook nog kust vaarders, die naar buiten moeten, as sisteert de Vlieland, om door het ijs vanaf Vlieland naar de ree te komen en helpt soms ook nog vissersschepen, die op weg naar buiten in het Üs zijn vastgeraakt. (Van onze correspondent) DEN HELDER, 11 jan. De heer Th. A. van Dijke uit Breezand is met zijn 87 jaren waarschijnlijk de oudste Ne derlander die na de oorlog emigreert. Hij vertrekt zaterdag met de Waterman uit Rotterdam naar Australië, waar zijn enige dochter al vijf jaar woont. Ver leden jaar overleed haar moeder en toen stond het voor haar vast dat ze alles zou doen om haar vader te laten overkomen. Deze liet zich niet lang bid den. Hij wendde zich tot desbetreffende instanties en liet zich vol vertrouwen aan de keuringen onderwerpen; hij had nog nooit iets gemankeerd. Hij werd inderdaad goedgekeurd en ook het ver vullen van de overige formaliteiten verliep vlot. De krasse en nog kaarsrechte heer Van Dijke, die in Breezand veertig jaar timmerman is geweest, zou de reis liever per vliegtuig hebben gemaakt, en vindt het maar jammer, dat de keuringsartsen dit wegens het hoogteverschil niet wen selijk hebben geacht DEN HAAG, 12 jan. De staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volksge zondheid heeft in verband met de invoe ring van de vijfdaagse werkweek de werktijden voor het administratief per soneel van achttien jaar en ouder van handelsbanken en centrale kredietin stellingen nader vastgesteld. Wanneer 's zaterdags niet wordt gewerkt zal dit personeel 's maandags, 's dinsdags en 's woensdag maximaal negen uur per dag mogen werken en op donderdagen en vrijdagen maximaal achtenhalf uur per dag. Deze beschikking, die dus een afwijking betekent van het bepaalde in de arbeidswet 1919. geldt tot 31 decem- Advertentie) Inlichtingen: uw reisbureau en het Rokin 16, Amsterdam. Telefoon: 62188. (Advertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen. Y T et Hoogovenschaaktoer- I—noot, dat nu voor de vijf- L JL entwintigste maal in Be verwijk wordt gehouden, leeft vooral bij de gratie van de sfeer. Dat kan iedereen in de plaats u vertellen. U kan het zelf ervaren als u er een bezoek zou brengen. Hastings is een be grip in de schaakwereld al is het alleen maar vanwege het feit dat het desbetreffende toer nooi telkenjare omstreeks Kerst mis wordt gehouden Bever wijk is het minstens evenzeer Hermann Pilnik de in Duits land geboren, Argentijnse en nu in Chili wonende grootmeester heeft het zélf gezegd: „Het Hoogovenschaaktoernooi is uniek in de wereld. Bij ieder ander toernooi is na afloop het onder ling contact meteen verbroken In Beverwijk weet je: wij zien elkaar terug." Waarin bestaat die speciale sfeer? Dat kan men het best aan de heer P. A. Veldheer, de voor zitter van de huidige toernooi- commissie, vragen. Hij zal u on getwijfeld wijzen op het feit, dat het Hoogovenschaaktoernooi een zaak van de gemeenschap is. Van de Beverwijkse gemeen schap dan. Buitenlandse schakers en dat zijn er nogal wat worden niet in hotels, maar bij particulieren ondergebracht. Gratis. Zelfs de Russen dit jaar zijn er twee en dat wordt niet direct als een toppunt van gastvrijheid beschouwd, maar wel als een mogelijkheid tot het bieden van gastvrijheid. „Natuurlijk", zegt P. A. Veldheer „kun je zo n toernooi met maken. Het moet groeien." Hóe is het gegroeid? Het eerste toernooi is dus gehouden in januari 1938. Dat was ''en vrij onbekend plaatselijk toernooitje, maar gezellig. De heer Veldheer weet dat nog best want hij was er toén al by. Zij het „als hulpje". Het tweede toernooi telde 44 deelnemers. En het jaar daarop ging men meteen maar uitkijken naar een nationaal toernooi. Men: dat wil zeggen P. A. Veldheer. Hij nam contact op met ir. Van Steenis de tegenwoordige voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond - die hij nog van de H.B.S. in Utrecht kende en zodoende deed behalve hij Van Steenis ook Cortlever mee. Laatstgenoemde won. In 1940 werd de zaak nóg nationaler. Dat wil zeggen: toen werd dr. Max Euwe m de arm genomen. Deze vroeg toen en hij bedoelde de organiserende Hoog ovenschaakclub zijn jullie wel lid van de K.N.S.B.? Dat wds dan zo. Euwe kwam, zag en overwon. De heer Veldheer vertelt dit ales met een glimlachend welbehaaglijke herinnering. Hij gaat nog steeds glimlachend rond, nu het toernooi in het Beverwijkse Kennemer-theater al lang zéér internationaal is geworden en nu er ongeveer 350 schakers en schaaksters tien- en vierkampen inbe grepen aan deelnemen. P. A. Veldheer organiseert met de gehaaide routine van een man, die al meer met het bijltje heeft gehakt. Hij is op een onopvallende manier zéér nadrukkelijk aanwezig. Zoals al weer een organisator betreft. Hij heeft er plezier in, maar hij wil het nauwelijks WQt6Tl. Over organiseren gesproken, hij heeft tweemaal grootmeester O'Kelly de Galway als invaller uitgenodigd. „Help me nou" had hij eenvoudig ge zegd. O'Kelly hdd geholpen. Waar vindt men zulk een vergaande bereid willigheid als het niet voor Beverwijk is? Daar zijn voor sommige schakers moeilijk verkrijgbare visa nodig. Veldheer heeft dus een „goede relatie" bij de visumdienst van buitenlandse zaken in Den Haag. Die is hem overigens niet aangewaaid. In het begin kreeg hij, telefonisch, woorden met de official. Toen had hij, Veldheer, tenslotte gezegd: „Ik nodig u bij dezen uit voor de officiëleopening" en hij had de hoorn op de haak gelegd. „Gisteren was hij er nog," zegt de heer Veldheer bescheiden. De sfeer. P. A. Veldheer houdt niet van sleurwerk. Hij was 29 jaar werkzaam bij de „Mekoff" een onderafdeling van de Hoogovens, hij reorganiseerde de bibliotheek van het Centrale Laboratorium van de Hoogovens. Hij werd gegrepen door het schaaktoernooi. Zijn echtgenote ook. Mevrouw F. VeldheerBeer heeft ook dit jaar zitting in de toernooi-commissie voor de afdeling „logies". De sfeer en de gemeenschap. Van huisuit is de heer Veldheer chemicus en hij is nog steeds lid van de Koninklijke Chemische Vereniging. In 1961 nam hij ontslag bij de Hoog ovens en ging zich bemoeien met een firma „voor uitzending voor typistes die zijn vrouw inmiddels had opgericht. Is dit dus zijn laatste toernooi? Het heeft er de schijn van Wat nog niet wil zeggen, dat hij het volgend jaar zal ontbreken. P. A. Veldheer heeft ooit te maken gehad met een „meesterlijk" schaker, die zich eens op een nacht in het „Kennemer-theater"per vergissing had laten insluiten en die zich aan de aanwezige dranken en spijzen had ver grepen. Dat kon de bedoeling natuurlijk niet zijn. En de heer Veldheer had dan ook de desbetreffende meester op de man af gevraagd: „Je weet toch zeker wel het verschil tussen een bar en een schaakzaal?" Dit jaar was de onderhavige schaker er wéér En hij had tot de heer Veldheer bij zijn binnenkomen gezegd: „Ik heb nu. twintig „Kriminal"-romans meegenomen Zó hoort het. „Het Hoogovenschaaktoernooi," zegt de heer Veldheer „heeft een reünistisch karakter." En tenslotte is er altijd nog (en weer) de allesover- koepelende snertmaaltijd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5