HAAR TIJD Voorjaars mode in Italië en Parijs Psycholoog neemt diner- gasten onder het mes" „MIJNHEER IS HIER ROYALER DAN MET HET HUISHOUD GELD", DENKT MEVROUW LEOLUX LEOLUX Katoenshow nu eens anders dan anders Vrouw schrijft ZONDER mededogen over zichzelf Onbewogen registratie van een vastgelopen gezin D ZWEEDSE „HOFJAPONNEN", ALLEMAAL EENDER V Keukendoeken bedrukt met pf fiches Soms heeft men last van „sfeer-schroom" vraag 'DYSMALGIN IN NIEUWE ITALIAANS-CUBAANSE ROMAN „Het Verboden Schrift" Ji T THEZDELFÏA Groente-goreng fantasie VRIJDAG 18 JANUARI 1963 #AGINA f> 1 Schouders breder; 1 rok blijft kort &W' WJ A; Koffieplassen De ober die blind blijft en oostindisch doof. Een vrouw vindt het een drie dubbele tractatie eens met haar man in een restaurant te eten. Ten eerste heeft ze niet zelf bedacht en gekookt wat ze zal eten, ten tweede heeft ze geen afwas en geen rommel in de keu ken en ten derde heeft ze een „uitje", waarvan ze geniet met de hele hang naar romantiek die de vrouw ook in het atoom tijdperk nooit zal verliezen. Biologeren Spanningen III III III III III SPECIAAL tegen menstruatle-pijnen ZITMEUBELEN ZITMEUBELEN IMETZ chtgenotes van Zweedse parlementariërs behoeven zich geen zorgen te maken over de vraag wat ze moeten aantrekken bij gelegenheid van de plechtige opening van het parlementaire jaar. Zoals er voor de mannen ceremoniële kleding bestaatzijn de dames der traditie getrouw uitgedost in ,Jiof japonnen"die allemaal eender moeten zijn. De foto, vorige week genomen bij de Zweedse „prinsjesdag"toont antichambrerende echtgenotes van kamerleden en geheel links een eveneens ceremonieel uitgedoste hofdamedie ook aan uniforme statiekledij onderworpen is. y - -T' zm JfM M Ui •..li'' Witw I-xW'-SriHl g~r/TS? DELFRITE De mode stoort rich niet aan sneeuw en vorst, zij Is door niets te onttronen. Italië begint 21 januari de voorjaarsmode te tonen aan de eerste geïnteresseerden, d handel en de pers een week later. Eu maandag 28 januari zal Parijs laten zien hoe het silhouet verloopt. De strenge Franse vakbond van de Parijse couturiers die nooit toestond eer. plaatje van de nieuwe modellen te publiceren vóór een maand na de openings-shows heeft nu toegestaan dat de verslagen In de pers begeleid mogen zijn door een schets. Eén krab beltje spreekt dikwijls duidelijker dan een halve kolom beschrijving. Kleren moet je namelijk niet vertellen aan geïnteresseerden, maar laten zien. Vóór het officiële aantreden van de voorjaarsmode mag er echter niets uitlekken, daar wordt angstvallig over gewaakt. Maar om de spanning er in te houden vertellen enkele van de gro- uiiiiiiiiiiiimiinnniiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiinniiiiiiiiiinn liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiifï ter. iets aan de Parijse verslaggeef sters, dat hoort zo bij het spel. Wat ze loslaten is echter maar een zeepbel. Zo zegt de ontwerper bij Dior, Mare Bohan, dat hij de schouders van de tailleurs breder maakt. Maar dat schijnt er voot dit voorjaar ook echt we', in te zitten. Want de berichten uit New York, waar de voorjaarsmode onlangs reeds is getoond, spreken ook van verbrede schouders aan de mantelpakken. De Amerikaanse voor jaarsmode geeft, evenals men dat in Parijs van plan schijnt te zijn, mouwen tot aan de pols. Maar verschillend is dt opvatting over de rok. Amerika is geporteerd voor niet zo nauw, maar wat de Parijse ontwerpers er tot nu toe over onthuld hebben, duidt op wèl nauw. En nog net zo kort. Mare Bohan wil de taille ook duide lijk op haar plaats zien en het vrouwe lijk figuur nergens verdoezeld. Hij laat de mannequins lopen op schoenen met vijf centimeter hak van pinguin- leer. De schoenen zijn zoals altijd ont worpen door monsieur Roger Vivier. Bij Nina Ricci zul'en de mannequins avondtoiletten tonen die op Japan zijn geïnspireerd en Yves Saint Laurent werkt aan vreemde creaties, die blij kens de berichten niet zo heel veel af wijken van de „schilderskiel" waar hij vorig seizoen succes mee had. Het minieme rokje verdwijnt onder de wijde, lange kiel. In de cabine van Dior heeft een nieuwe mannequin haar intrede ge; daan, een Frangaise die in Australië woont, Emmanuelle Gassion. Ze is 25 en heeft een dochtertje van 5 jaar. Haar taille-omvang is niet meer dan 53 centimeter. Dat is dan wel de „belichaamde illusie". Chanel, die niet te verslaan is door het klimmen der jaren (ze wordt al jarenlang „in de tachtig" genoemd, ze zal dus langzamerhand wel tegen de negentig zijn) slaat volgens haar zeg gen weer een heel andere koers in. Ze heeft haar stoffen in Schotland besteld. Deze vrouw die haar leven lang ge toond heeft een intuïtieve smaak te hebben, die ze uitstekend weet in te spelen op de mentaliteit van de dag, geeft de tieners een flink standje over hun aanmatiging om met zwart om rande ogen te lopen en gebleekte lip pen. Ze zegt dat ze met een „écla tante" opmaak voor de dag gaat ko men als ze haar voorjaarscollectie eind van deze maand toont. A. Rgl. f nuari is In Parijs altijd de maand van de grote wlt-uitverkoop. Daar horen allerlei nieuwtjes bij. Zo zijn er nu potloden verkrijgbaar, waar mee men op de servetten de naam van de gasten kan schrijven. Het schrift gaat er uit in de was. Er is voor de eettafel ook een nieuwe kunst-textiel, die makke lijk wasbaar is en absoluut niet gestre ken hoeft te worden. Een ander voor deel Is. dat een ongelukje met een ge vallen sigaret of de as van een sigaret er geen litteken op achterlaat. Behalve In wit is deze „Nappover" ook in pastel kleuren te krijsen. Nieuw op het gebied van keuken doeken. waar men langzamerhand al alles op gedrukt heeft, is de opdruk met affiches, bijvoorbeeld van een of ander oud cabaret. Wij vragen ons wel eens af, wat iedereen toch doet met die sler- keukendoeken, je kunt ze toch niet alle maal voor de pronk ophangen? Gewoon Je handen of de kopjes er mee afdrogen is per slot de enige uitkomst, Beddelakens worden steeds lichter in gewicht. Van de nieuwe materialen maakt men nu al grote twee persoons lakens die niet meer wegen dan zeven honderd gram. Geborduurde lakens en slopen blijken in Frankrijk in te slaan. Ze ziln er in overvloed. De geborduur de bloemenranden worden steeds breder. De romantiek van de nacht japon verdringt de pyama meer en meer. Het is in Frankijk 's winters dan ook minder koud dan hier! iimiiiiiiinimmiiimiiiiiiiii IlillllllllllllllllllllllllllllllHII Eten in restaurant wordt steeds meer gedaan weten te laden met spanningen heb ben ontdekt dat het feestelijk samen eens uit eten vol geniepige spanningen kan zitten. De man, die weet dat hij beoordeeld wordt naar zijn vrouw, vindt het erg onaangenaam als zij luid en uitvoerig allerlei huishoudelijke op merkingen maakt. En de vrouw die ziet hoe royaal de man hier omgaat met de betaling van spijs en drank, denkt een beetje wrevelig aan het zui nigjes afgepaste huishoudgeld. Weet u wat de psychologie ook ontdekt heeft: dat er weerstand bestaat tegen de „toiletfooi", dat dubbeltje op het schotel tje. (Waarvan er altijd één ter aan moediging met tijgerlijm blijft vastzit ten!) Van de tientallen geïnterviewden ble ken er nogal wat die klachten hadden. Ze hadden ze prompt doorgegeven aan kennissen, maar niet aan de directie van net restaurant. Nu is het oordeel dat men over een restaurant heeft meestal nogal persoonlijk. Er ontstaat nu eenmaal een subtieler verhouding tussen een etablissement waar men zich aan tafel zet om te maaltijden dan de zaak waar men binnenstapt om een pond appels te kopen. Als men een wer kelijk redelijke klacht heeft kan men zich echter beter wèl tot de directie wenden. Daar profiteert men dan wel licht zelf een volgende keer van, maar ook andere bezoekers kunnen er baat bjj vinden. Klachten tieren als paddestoelen in een tijd van drukke nering en schaarse goe de werkkrachten. Wij waren hongerig na een ochtend ronddwalen op de Ho- reca-beurs vol mogelijkheden om het restaurantbedrijf in alle opzichten nog bete® te maken. Maar het restaurant op deze beurs vo restaurantexploitanten was zo vol en druk, dat men alle hoop liet varen om er in korte tijd klaar te ko men. We wrongen ons naarhet snelbuffet, maar de schaarse aanwezige zelfbedie ningsblaadjes waren zo getekend met mayonnaisevegen en koffieplassen dat we ons terugtrokken en op zoek gingen naar broodjes van de stapel. We kregen iets aangeboden aan een snelbuffet, op een papieren servetje, zo maar uit de hand van de juffrouw. Een beetje hees van het altijd warrelende bours-stof dat zowel in keien als op broodjes komt, zeiden we: „Zit dat hier op de Horecabeurs niet eens in een plastic zakje?" Lekker snibbig kwam haar antwoord: „Daarvoor moet u maar op de Verpakkingsbeurs komen". Waarmee we maar willen zeggen: klach ten zjjn er altijd. A. Bgl. Dat die romantiek een grote rol speelt bij het eten buitenshuis wordt geconstateerd door een psycholoog die tientallen restaurantbezoekers, mannen zowel als vrouwen, heeft geïnterviewd. Hij richtte zich daarbij niet tot de ha- bitué's, de zakenmannen en de wer kende vrouwen, voor wie het restau rant het makkelijke verlengstuk van de eigen eettafel is. maar tot dege nen, die het zich zo nu en dan eens permitteren en dan een tikje be schroomd en een beetje onwennig door de draaideur naar binnen gaan. Ro mantiek. Ja, maar er kan ook wat anders zijn als ze eenmaal binnen zit ten, met een spijskaart vol onbegrij pelijke termen vóór zich en een ober die de nieuw blnnengekomenen niet in de gaten heeft. Het gebeurt dan soms al fauw dat ze zich „opgelaten" voelen, e worden bevangen door de „sfeer- schroom" wat de psycholoog in ande re omstandigheden de „drempelvrees" noemt. Misschien denken ze in hun hart: „zat ik maar lekker thuis, waar niemand naar mij kijkt." Maar dat is natuurlijk niet de be- doeLing van het restaurantbedrijf. In tegendeel. En om eens wat licht te la ten schijnen over allerlei dat kan die nen tot goed begrip tussen restaurant bezoeker en restaurantbedrijf, hield de commerciële psycholoog drs. L. de Vries vorige week op de Horecabeurs ee. praatje over de psychologie van de restaurantbezoeker. Wat wil degene graag die een beet je onwennig een restaurant binnen komt? Opgevangen worden. Hij en zij (hit of zij) willen zich „thuis" voelen, veilig, geborgen. En aangezien de ober het restaurant als het ware verper soonlijkt, wordt onverschilligheid van de ober onmiddellijk aangevoeld als ge brek aan belangstelling. De ober moet ook vooral niet een houding nebben van de gast te schatten, nee, hij moet de rol spelen van goede gastheer. De psychologen die alle grillen van de mens ontleden, hebben uitgemaakt, dat bezoekers die een etablissement binnengaan om er te eten, bij voor keur steevast de tafeltjes langs de wand bezetten en de middentafeltjes mijden. Ze willen namelilk liever be- kijkers zijn dan bekeken. Wij hebben het ook wel eens horen uitleggen als zoi een tafeltje langs de wand veiliger zijn als onbewuste bescherming in de rug! Waar iedereen ontzettend het land aam heeft is: niet door de ober opgemerkt te worden. Weigert d« met de koppigheid die ia ker obers eigen opge bedienaar de ogen van de bezoe is, toe te snellen om de bestelling op te nemen of de wijn te brengen of het vergeten zoutvaatje of het ge- v.aagde brood, dan is er maar één onhoorbare methode om 's mans aan dacht te trekken, en dat 's hem te biologeren. Het werkt helaas niet al tijd en maar moeilijk op grote af stand. Wij weten niet of het een typisch vrouwelijke ervaring is, maar wij heb ben wei eens het gevoel dat obers wat snel bedienen betreft, meer solidair zijn met de bezoekers dan met de be zoeksters. Iemand zei eens: „Dat is omdat mannen méér eten en meer drinken en dus winstgevender zijn!" Waar de restaurantbezoeker ook het lam aan schijnt te hebben, dat is de menukaart in plastic. Heeft u er iet op tegen? Het is glad en proper. Een spijskaart in plastic lijkt ons be ter dan een beduimelde en onomhulde kaart met vetvlekken. Want op proper heid Is de Nederlandse restaurantbe zoeker terecht zeer gesteld. Er is niets zo ongezellig als een „afge geten", bekruimelde, tafel met vlekken var de onbekende voorganger. Het schijnt dat het eten buitenshuis bij de middenklasse toeneemt. Geen wonder, want de welvaart werkt in de hand dat mijnheer mevrouw nu en dan eens een kookioze dag gunt. Maar de psychologen die de gewoonste zaken Advertentie) 10 TABLETTEN w .11 I Advertentie) MITZ TOONT U DE VOUEOICE COLLECTIE ;\>S'NDS 1860 NIEUWE BINNENWEG 166-168-170-172 NIEUWE BINNENWEG I NIEUWE BINNENWEG 22III Drie -pakjes van katoen voor de komende zomer. Ontwerper: Peter JongmanJ. AMSTERDAM, januari. Een ru we houten schutting, volgeklad met uitlatingen als „Miep is gek" en „Hans loopt met Ada". Een fiets, nonchalant daartegen aangegooid. Twee schilders in over-all bezig met dikke kwasten en grote potten. Een interne verbou wing van het Carltonhotel? Nee, het decor voor „Katoen 1963". Met dikke letters verschijnt dit opschrift op de pilaren en dan verdwijnen de schil ders van het toneel om plaats te ma ken voor de mannequins. Aan deze groots opgezette katoenpresentatie werkten mee de ontwerpers: Peter Jongmans, Ernst Jan Beeuwkes, Fer ry Otferman, Dick Holthaus en Max Heymans. Hun collecties werden zon der woorden aangekondigd door een mannelijke voorloper die nu eens een vogelkooi droeg met de naam „Jong mans", dan weer een zwarte paraplu met „Holthaus" beschilderd of uit een diplomatentas een enorm visitekaart je van Ernst Jan Beeuwkes toverde. Het aandeel van Max Heymans werd aangekondigd door een dubbelganger die een krant las met de naam va# de ontwerper vetgedrukt. „Offerman was te lezen vanaf de grote dozen di® de „portier" binnen bracht. U merk1 wel: een show anders dan anders en daarmee representatief voor de katoen collectie 1963. Ondanks de steeds grb" ter wordende concurrentie van d® kunstbroeders en zusters zal de ka toen zich deze zomer zeer zeker w®* ten te handhaven, mede dank zij d® voortreffelijke dessins en de beschaaf de, vaak originele kleurencombinatie*. Er is nog steeds een naar oranje nei gend rood, er is denim-fantasie rnet heel kleine blauwe motiefjes die zie® goed lenen voor het maken van conv* posé's, hetgeen Heymans er ook voot" treffelijk mee deed. Er zijn veel zwart wit combinaties in bijna grafische de®" smeringen. Deze stoffen stalen Holthaus' hart e» zijn creaties zijn bijna allemaal ver vaardigd uit effen wit, effen zwart, e wereldliteratuur kent ontelbare vrouwenfiguren, heldinnen, soms zelfs oertypen, waarin we ons zelf vaak herkennen ondanks het feit, dat de meeste van die figu ren door mannen zijn geschapen. Soms stoten we ons wel aan een uitspraak zoals die van Badeloch: „Ik wil voor enen man wel bei mijn kinders geven", hoewel er inderdaad actrices bestaan, die zelfs deze regels aannemelijk weten te maken. Soms worden we gehinderd door een te grote, bijna onbarmhartige oprechtheid zoals bjj de moderne schrij vers. Iemand heeft eens gezegd, dat onze eigentijdse schrijvers de vrouw ha ten en haar het liefst in vernederende situaties voorstellen. Zeker is, dat de vrouwen, die zü ten tonele voeren, over het algemeen weinig aantrekke lijks hebben. De herkenning draagt dan een enigszins pijnlijk karakter, maar toch kunnen we niet ontkennen. Jat het een spiegel is, die ons wordt voorge houden. In Becketts „Gelukkige dagen", zo in dringend gespeeld door Andrea Dom burg, is het bijvoorbeeld de vrouw, die zich door duizend en een kleinigheden heeft laten afleiden en vastleggen, tot dat ze zich niet meer vrij kon maken voor de grote gevoelens, die haar leven eens beheerst hebben. Onbarmhartig zeiden we, maar nog niet zo scherp en meedogenloos als de vrouw zichzelf kan zien in een verboden schrift, dat nie mand mag lezen en waarin ze dan ook de hele onverbloemde waarheid neerschrijft. Op zichzelf is dat gegeven ai een vondst van de Cubaans-Italiaanse schrijf ster Alba de Céspedes, in de dezer da gen bij Leopold verschenen roman. Valeria is de liefhebbende vrouw van een niet zeer succesvol man, de toege wijde moeder van twee studerende kin deren, Mirella en Ricardo. Het huis, waar ze wonen, is klein, het inkomen niet overweldigend en dat is de reden, waarom Valeria een betrekking op kan toor heeft aangenomen. Ze is niet altijd even tevreden, maar haar leven kent geen conflicten. Ze doet haar plicht en het feit, dat de kinderen kunnen stude ren, is haar voldoening genoeg. Eigen lijk heeft ze afgeleerd haar eigen ge voelens te ontleden: ze is moeder, het vaste punt in het gezin, waar verder niemand zich het hoofd over hoeft te breken. Op een morgen koopt ze echter in de tabakswinkel een schrift en als ze thuis komt, stopt ze het weg, aanvankelijk nog niet eens omdat ze er geheimen in wil schrijven, maar omdat haar stu derende kinderen het anders zonder meer geannexeerd zouden hebben. Terwijl ze telkens nieuwe schuilplaat sen voor het schrift moet bedenken, rea liseert ze zich voor het eerst, dat ze thuis nauwelijks gelegenheid heeft een eigen leven te leven en de eerste aan tekeningen in het schrift dragen het karakter van kritiek, van ontevreden heid, die ze liever verborgen wil houden. Als ze eenmaal plaats heeft ingeruimd voor deze heimelijkheid, neemt de be hoefte daaraan hand over hand toe. Ze koopt zelfs een keer drie kaartjes voor een voetbalwedstrijd voor man en kinderen, zodat ze alleen thuis kan blij ven om in het schrift te schrijven. Al lengs vat zelfs de gedachte bij haar post, dat de dingen, die nadien gebeu ren, uit die heimelijkheid zijn voortge vloeid en in zekere zin heeft ze gelijk. Op zoek naar eenzaamheid belandt ze op zaterdagmiddag op het kantoor, waar haar directeur ook een deel van zijn vrjje tijd blijkt door te brengen. Bijna onbewogen registreert ze de fei ten de verandering, die zich voltrekt in haar kinderen, haar man en haar werkgever: als pionnen op een schaak bord nemen ze steeds nieuwe posities tegenover elkaar in en als ze uiteinde lijk toch weer capituleert, is het onder de druk van- de omstandigheden, door de nieuwe eisen, die het leven aan haar gaat stellen. Het verboden schrift is geen ver heugend boek, het is niet het getuige nis van een vrouw, die bij het voort schrijden der jaren veel heeft overge houden, maar haar eerlijkheid is zo wel onthullend als oriënterend. Vale ria heeft van haar man gehouden, ze houdt zelfs nog van hem, maar er is iets verloren gegaan. We bedoelen niet de verliefdheid, maar meer de egards ten opzichte van elkaar. Ze zien elkaar als vaste grootheden, ze houden geen rekening met de moge lijkheid, dat de ander nog verande ren kan. Het gezin is vastgelopen in een formule, er zijn geen nieuwe ge voelens, geen gezamenlijke belang stellingen om hun eensgezindheid te voeden. De aermoede in de verhouding tussen man en vrouw heeft niets aan trekkelijks voor de dochter, die maar eén ding wenst: niet hetzelfde leven te moeten leiden, dat haar moeder leidt. Als Valeria haar de les leest over haar al te vrij gedrag, voegt ze haar zelfs een keer toe: „Moeder, je bent jaloers". En de moeder kan dat niet eens ontkennen, want ze voelt het te goed, dat zijzelf nooit heeft kun nen kiezen zoals haar dochter nu doet. Misschien heeft deze vrouw inderdaad te veel haar eigen persoonlijkheid prijs gegeven. Zelf vertelt ze, dat ze het leuk vond, toen haar man begon haar „ma ma" te noemen, maar in haar later leven betreurt ze dat. Zo beseft, dat ze althans voor hem Valeria had moe ten blijven. Juist in onze tijd, waarin vele vrouwen zich opnieuw beraden over de plaats, die zjj in de maat schappij willen en moeten innemen, is dit verhaal van een vrouw, die opging in haar gezin en zelfs haar werk bui tenshuis alleen in het kader van haar plichten als vrouw en moeder zag, een teken aan de wand. We hoeven ons hier niet te beroepen op de traditie van onze ouders, die wilden, dat de vrouw, na haar taak als moeder vervuld te hebben, terugtrad. Men moet zich na- meluk wel voor ogen houden, dat in die veelgeprezen tnd de mensen vroeger oud waren en korter leefden. Onze be langstelling moet daarom verder gaan dan het eigen gezin. Wat Valeria in haar verboden schrift optekent, is eigenlijk dat wat ze jaren lang verdrongen heeft, daarom neemt het bezit van haar, daarom holt het de gevoelens en verhoudingen, waarin ze geloofd heeft, uit. Er blijft geen vreug de, er blijft nauwelijks liefde over. Ze heeft geleefd naar de eisen der omstan digheden, ze heeft nooit geprobeerd zelf vorm te geven aan haar leven en het eind is dan ook, dat ze het verbo den schrift, waar ze geen weg mee weet verbrandt. Er is voor een vrouw uit dit boek veel ontevredenheid, zelfs veel onvrede te putten. Misschien zouden we allen een verboden schrift kunnen vullen met door anderen veronachtzaamde trekken van ons wezen en In zoverre zou zo'n schrift inderdaad „verboden" zijn, om dat het een te intense concentratie op het „ik" betekent. Wat we echter in Valeria missen, is het vermogen om door die concentratie heen te breken naar een mildheid ten opzichte van an deren, die we toch niet ten onrechte „vrouwelijk" willen blijven noemen. H4LÈNE SWILDENS „Het verboden schrift", door Alba de Céspedes. Leopolds Jitg. Mij, Den Haag. Harembroeken van Holthaus. combinaties daarvan in bijvoorbeeld noppen van ongelijke grootte, dropvor- mige ruiten, strepen, wiskundige figu ren, of klaverblaadjes op strepen. Hij maakt er avondkleding van met lang® harembroeken die bezaaid zijn met gitten of met uit de stof geknipte bloe men. Strandkleding maakt hij ook zeef aantrekkelijk door een driedelige bad pak-combinatie te bedekken met eer» strakke witte cape, van kruin tot knie- met een ovaal waar het gezicht uit kijkt zodat de draagster er uitziet al® een lopende iglo. Van prachtige gebor duurde katoen (kileur op kleur) maakt Offerman een avondtoilet met eeh strapless bovenlijfje vol glinsterend® steentjes en tot op de grond hangend® slippen die ook aan één kant schitter den. Offerman kiest altijd nogal Oos ters aandoende dessins: ditmaal door elkaar lopende kleuren die doen ver moeden dat er zo maar wat potte® verf op omgevallen zijn en naar will®' keur uitgevloeid, maar in zulke rag fijne tekeningen als olie op water som® veroorzaakt. G.S.-de W- (Advertentie) Nodig voor 4 pers.: 1 knolselderij, 1 wiif terpeen, 3 zure appels, 1 eetlepel boen boe-goreng, 200 g taugee, beetje trassU i theelepel boemboe roedjak, 250 g aard' appelen, 1 eetlepel sojasaus, evenveel tomaten ketchup, beetje worcestersaufi Deljia-vet. Laat in een grote pan 4-5 eetlepel Dclfia-vet heet worden. Bak hierin» dunne plakken rauwe winterpeen, aard appelen, in zeer dunne plakken gesneden knolselderij met plakken appels, ver mengd met alle kruiden en peper en zon» naar smaak. Laat het geheel 10 - 15 mi nuten in open pan bakken. Roer af toe met een vork. Tot slot taugee toe voegen en voor het opdienen de sausen* Serveer met omelet, gevuld met snipPcl* banaan, vermengd met pindakaas e0 zoete chilisaus. r VOO» en er is ook nog van Calvé speciaal voor frituren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 6