Meisjes met Moise Tsjombe naar Kolwezi ijsschots de zee op Gaitskell overleden UITSTEL VAN EXECUTIE? Parijs staat onder zeer zware druk Overdag vorst van 10 graden drijvend eiland voor cousteau WINNAAR PAPING DOOR EN DOOR MOE AAN FINISH Dit jaar zoveel kolen nodig Uitstel militaire dienst voor zoon brandstoffenhandelaar Kennedy ook naar Bonn Organisatie niet tegen evenement opgewassen BlDAULT gezien in Londen? Levering hier en daar moeilijk Maar geen bezoek aan De Gaulle ELFSTEDENTOCHT Koninklijke familie in gevaar ZELF AMPER VAJN PEUGEOT SKODA GARAGE VERBEEK N.V. GEVAAR BEWUST CHRISTIAANSE Scherpe oostenwind éde MORRIS before ijou Suy! Suède dames- en herenjasjes Saterdag 19 januari 1963 86ste JAARGANG No. 31337 LONDEN, 19 jan. (Rtr.) Gisteravond is de 56-jarige leider van de Britse Labourparty, Hugh Gaitskell, in een ziekenhuis in Londen overleden. N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Scepsis Brussel, 19 jan. In een Jaatste poging om althans een té spectaculaire breuk binnen de ■J'-E.G. zelf te vermijden, slaag- Frankrijks partners er gis- j^avond in minister Couve de ■Murville ermee te doen instem den de onderhandelingen over at lidmaatschap van Engeland hechts voorlopig te verdagen. Na Afloop van deze zestiende zitting Van de Zeven een zitting die overigens vrijwel voortdurend be- Pprkt bleef tot de Zes kon de ,elg Fayat, die thans het voor zitterschap van de ministerraad ^arneemt, aan de honderden Samengestroomde journalisten jheedelen, dat de volgende bijeen komst van de Zeven, zoals aan hankelijk voorzien, zal plaats heb- ben op 28 januari a.s. De officiële v°rklaring dienaangaande droeg echter een zodanig byzantijns ka rakter, dat niemand goed weet ^elke conclusies er aan mogen borden vastgeknoopt. Gespannen sfeer L verdarnh^naar zeker gaan in Ville Franche de werkzaamheden >,com m°ntage van het drijvende eiland, dat de Franse Yves Cousteau nodig heeft voor zijn diepzee- gei' \P'r z*et men, hoe de cabine van twintig ton, die een hele 11 buis die t t0t yerbHjfplaats zal dienen, wordt neergelaten op tot zestig meter onder het wateroppervlak zcü, reiken. DEN HAAG, 19 jan. De zoon van een kolenhandelaar uit west-Brabant, die tevergeefs wegens onmisbaarheid vrij stelling van militaire dienst had gevraagd, heeft gisteren van mi nister Visser drie maanden uit stel gekregen. Hij kreeg dit ver heugende bericht tijdens de zit ting van de Raad van State, waar hij in beroep was gegaan tegen de beslissing, dat hij op 3 februari zou moeten opkomen. ..fx- BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LÖDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL myti Tel!fAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM oon. Redactie 21544, Advertenties 21543 Biikan»emen,en 20800 Postgiro 143480 Bi ®eysrwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 °Or en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 r®ctie: W. C. H. Leijdeckers en Ro W van der Kallen. dredactie: Dfs H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 eens oei millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents eer m m. noogte. De administratie behoudl zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te wegeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maano t 90 oei kwartaal Voor klachten over de bezorging 's avondi tussen 5 30 en 7 uur, tel. 21544. (Van onze correspondent) DEN HELDER, 19 jan. Drie jonge Helderse meisjes hebben gisteren een angstig avontuur beleefd, niet voor hen, want 7-ij waren zich hun gevaarlijke situatie nauwelijks bewust, maar wel angstig voer de toeschouwers op de Helderse zeedijk, die zagen hoe een ijs schots. waarop zij waren gestapt, lang zaam vaart kreeg door de oostenwind en in de richting van de zee verdween. De drie meisjes, Dora van der Kroft (14 jaar oud) Marion Chielie (18) en Jane van 't Hart (14), leerlingen van een Helderse ULO-school, waren in de middagpauze naar de dijk gegaan. Bij een pier stapten zij op een stevig uit ziende schots, die hen gemakkelijk kon dragen. Zij liepen verder op de gskoek en belandden tenslotte op een schots, die zodra zij erop waren, afbrak en zee koos. Zij konden niet meer terug, want de ijskoek dreef snel naar buiten, de zeeëngte tussen Den Helder en Texel op. Enkele medescholieren, die het had den zien gebeuren, renden terug naar school, die vlakbij staat. Het hoofd stel de de politie op de hoogte en meteen werd een reddingsactie op touw gezet. De marine werd ingeschakeld via het havenkantoor, dat een sleepboot uit zond en een helikopter ter assistentie vroeg. Inmiddels was de ijsschots in open water terechtgekomen en het gevaar, dat deze de Noordzee in zou drijven, was groot. De sleepboot was echter binnen een kwartier na de oproep ter plaatse. Een matroos waagde zich met een lad der op de ijsvlakte, maar kon niet bij de drie meisjes komen, omdat een hoge ijsrug hem dit belemmerde. Toen moest ELISABETHSTAD, 19 jan. (CPI) De Katangaanse president Moïse Tsjombe vliegt vandaag van Elisa- bethstad naar Kolwezi om de bezet ting van deze stad te bewegen zich vreedzaam aan de troepen van de Verenigde Naties over te geven. Volgens de /N zou het hier slechts gaan om een handvol ..stijfkoppen" die de strijd willen voortzetten. Tsjombe heeft gisteravond het garnizoen name lijk al officieel aan de V.N. overge geven. Er zouden 1800 Katangaanse soldaten in Kolwezi zijn en tussen de 200 en 300 blanke huurlingen. (Advertentie) Bloemendaaiseweg A-y öloemendaaJ Telefoon 52301 de schots van ee: andere kant worden benaderd, 't Bleek tenslotte mogelijk de meisjes aan boord te nemen. Juist toen dit gebeurd was. vloog de helikopter over. Het drietal bleek totaal niet onder de indruk van het avontuur. De meisjes hadden slechts natte voeten opgelopen, pen. Een team van specialisten heeft twe- weken gestreden om het leven van Gaitskell, die door een geheim zinnig virus was besmet, te redden. Nadat zijn longen waren aangedaan, drong het virus door naar het hart en de nieren. De laatste dagen waren er voortdurend negen artsen in zijn nabij heid, die alles in het werk stelden om met behulp van een kunstnier het bloed van de socialistische leider van giftige stoffen te zuiveren. Hoewel dit tijdelijk enige verbetering bracht bleek Gaitskells hart reeds te zeer ver zwakt te zjjn. Hjj sloot om tien minuten over negen voorgoed de ogen. De dood overviel Gaitskel' op een ogenblik dat velen hem een goede kans gaven op het premierschap. Zijn vrouw bevond zich aan het sterfbed. Zolang geen opvolger voor Gaitskell is gekozen neemt zijn plaatsvervanger, George Brown, zijn functie waar. De nieuwe voorzitter zal bij geheime stemming door de socialistische parïe- mentsfractie worden gekozen. Vele vooraanstaande figuren uit bin nen- en buitenland betreurden het heengaan van Hugh Gaitskell. Sir Winston Churchill zei in een telegram aan mevrouw Gaitskell: „Zijr. vroeg tijdige dood is een verlies voor de gehele natie". Lord Attlee, de voor malige socialistische premier en Gaits kells voorganger als leidei van de Labourparty zei: .Binnen enkele maanden had hij premier kunnen zijn". Van koningin Elizabeth ontving me vrouw Gaitskell een telegram, waarin werd gezegd dat de diensten, die Gaits kell aan het land heeft bewezen, zeer gemist zullen worden. (Zie ook elders in dit blad.) (Advertentie) Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 zal komen. Maar het perspectief er van schijnt de Fransen toch enigszins aan het schrikken te hebben gemaakt. Vandaar wellicht dat de definitieve breuk nog is uitgesteld. Hetgeen gis teravond voldoende bleek te zijn voor de Britse delegatieleider Heath om met zijn traditionele glimlach in het vlieg tuig naar Londen te stappen, zeggen de: „Er is nog steeds niets onherstel baars gebeurd. De eensgezindheid van de vijf tegen de Fransen heeft mij gesterkt in de overtuiging dat een gun stig resultaat van de onderhandelingen nog altijd mogelijk moet worden ge acht." De meeste waarnemers in de Belgi sche hoofdstad zijn echter vooralsnog heel wat sceptischer gestemd. Zij ge loven niet langer dat De Gaulle nog kan worden overtuigd van de noodzaak dat de deur van de EEG voor Enge land open moet blijven. Overleg in Brussel wordt voortgezet (Van onze Brusselse correspondent) t de dramatische wending, die de ®sPrekingen donderdag hadden geno- l!?», stond de Franse delegatie onder .•Wonder krachtige druk. Zij stond bo- ®ödien volkomen geïsoleerd tegen- het hardnekkige voornemen van oe vijf andere delegaties, die van geen „nitieve schorsing van de onderhan- ll 1gen met de Britten wilden weten. drukke overleg van de Italianen, - '•itsers, Belgen en Nederlanders in loop van de nacht, én in de vroege TO°tgen, teneinde toch maar een uit- ^Londen, 19 jan. <aff) Het ^tse ministerie van binnenlandse za- jl n heeft verklaard niet te weten of Fransman Georges Bidault, de "prtvluehtige i .der van de illegale Irrationale Verzetsraad" in Engeiand ijl'. 'lef Britse blad Daily Express pu- 0'lceerde gisteren een foto van iemand Piccadilly Circus in Londen die v.„, gelijkenis met Bidaiüt vertoont. ol8ens het blad was het Bidault. weg te vinden, heeft in ieder geval één goed resultaat opgeleverd, name lijk een gemeenschappelijke tactische gedragslijn. Deze bestond hierin dat men Couve de Murville en via diens telefoon natuurlijk De Gaulle in hoogst eigen persoon goed duidelijk maak te dat de hele Euromarkt werkelijk ernstig gevaar loopt schipbreuk te lij den als uit Parijs geen enkele conces sie meer komt. Speciaal van Nederlandse zijde werd tijdens de (geheime) zitting van giste ren de waarschuwing geuit, dat Frank rijk, als het geen concessies doet, niet meer hoeft te rekenen op de ratifi catie van het associatieverdrag tussen de EEG en bepaalde met Frankrijk verbonden Afrikaanse landen, zoals bijvoorbeeld Algerije. „Ik zou een der gelijke reactie van het Nederlandse parlement niet kunnen verhinderen", aldus minister Luns tot Couve de Mur ville op weinig minzame toon. Ook zouden in dat geval alle reeds in voor uitzicht gestelde maatregelen ten gun ste van de Franse landbouw worden ingetrokken. Uiteraard boden deze voor Parijs niet onbeduidende bedrei gingen de Franse delegatie veel stof tot nadenken. Zo kon men althans af leiden uit de woorden van minister Luns, die tijdens een korte onderbre king van het overleg zei: „Zo te zien valt er weer een flauw schijnsel van verandering in de situatie te bespeu ren." Niettemin bleef de sfeer in Brus sel gisteren de gehele dag gespan nen. Zo weigerde Couve de Murville categorisch ermee akkoord te gaan, dat tijdens de zitting van 28 januari de onderhandelingen met Engeland kunnen worden voortgezet. Hij ver klaarde zich wel bereid deel te ne men aan een nieuwe bijeenkomst van de Zes, maar voegde daar on middellijk het voorstel aan toe als eerste punt op de agenda van 28 januari te plaatsen: een ontwerp akkoord over de schorsing van de onderhandelingen met Engeland. Ook deelde de Franse minister zijn collega's mee, dat zijn regering zich niet zal laten vertegenwoordigen op de conferentie, die volgende week in Luxemburg wordt gehóuden ter bekrach tiging van Engelands toetreding tot de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. De vijf andere EEG-partners besloten dat zij de conferentie dan maar zónder de Fransen zullen voe ren. Tevens gaven zij te verstaan, dat zij desnoods ook het EEG-gesprek met de Britten zullen voortzetten zonder De Gaulle's fiat. Zulks zou vanzelf sprekend Oen méér dan gewaagde on derneming zijn en het is dan ook wei nig waarschijnlijk dat het ooit zover DE BILT, 19 jan. Tussen een hoge- drukgebied boven de Oostzee en een depressie bij Portugal blijft dit week einde met 'een krachtige oostenwind koude vorstlucht naar ons land jstro- men met 's nachts 13 tot 15 graden vorst j en overdag temperaturen die bij een scherpe oostenwind niet veel hoger komen dan 7 tot 10 graden onder nul. Eerst na zondag is enige temperatuur stijging te verwachten bij een naar mee: noordelijke richting draaiende wind. In een groot deel van Noorwegen is door luchtaanvoer uit het westen de vorst naar Zweden teruggedreven. Warmere j lucht is ook in Spanje en zuid-Frankrijk 1 aanwezig, maar deze ontwikkeling be tekent nog niet dat de vorst bij ons na zondag snel gaat verdwijnen. ZONDAG Zon: 08.38—17.05 Maan: 03.33—13.11 MAANDAG Zon: 0.8.37—17.06 Maan: 04.40—13.14 (Advertentie) (Van onze sociaal-economische redactie) Het voorval, b\jna sensationeel in de rustige sfeer van de Raad va State, illustreert misschien beter dan wal ook met welke moeilijkheden de brand- stoffenhandel te kampen heeft. Hei verbruik van kolen is gestegen tot het drievoudige van dat in „normale" winters, terwijl aanvoer en distributie van koien door de strenge vorst juisi extra moeilijkheden met zich meebren gen. De binnenwateren zijn dichtge vroren; per trein aangevoerde kolen bevriezen tot onhandelbare klompen, die niet meer te lossen zijn. De auto's van de handelaren bewegen zich moei zaam over gladde wegen. De extra aangetrokken bezorgers (het wordi niet hardop gezegd, maar ieder weet, dat rij in het „dagelijks leven" in de bouwvakken thuishoren) hebben grote moeite hun zware lasten op de plaats van bestemming te brengen. De klanten, die de kolenhandelaren op dit moment het minst gaarne zien komen, zjjn zjj, die de noodkreet slaken dat „alle kolen op zijn", maar die achteraf nog blijken tien mud te heb ben liggen. Mits de klanten geen over dreven wensen hebben, kan iedereen op tijd worden bevoorraad. De leve- rmgstöden van de kleinhandel variëren en -ijn over het algemeen het grootst in de grote steden. Een recent onderzoek heeft uitge wezen, dat men bijvoorbeeld in Eind hoven de bestelde kolen in een tot twee dagen in huis heeft. In Rotter dam duurt dat vier tot vijf dagen, in Den Haag een kleine week en in Amsterdam tien tot veertien dagen. BONN-WASHINGTON, 19 jan. (Reu ter, tJPI) In de Westduitse en de Amerikaanse hoofdstad is gisteren, on geveer gelijktijdig, bekendgemaakt dat president Kennedy tijdens zijn komen de reis naar Europa (wanneer precies is nog niet bekend) ook naar Bonn zal reizen om daar besprekingen te voeren met bondskanselier dr. Kon rad Adenauer. Kennedy's verblijf in Bonn zal het karakter dragen van een „informeel werkbezoek". Het Witte Huis deelde mee dat Ken nedy tijdens zijn verblijf in Europa alleen West-Duitsland en Italië zal be zoeken. Hieruit blijkt dat hij geen plannen heeft naar Parijs te gaan, voor besprekingen met generaal De Gaulle. Tot gisteren werd het in be voegde kringen niet onmogelijk geacht dat Kennedy ook naar de Lichtstad zou reizen. De bekendmaking van het Wit te Huis dient kennelijk >m deze ge ruchten tegen te spreken. Mevrouw Kennedy zal haar echtge noot op zijn, Europese reis vergezel len. Men dient dus wel tijdig te bestellen. De handel staat verbaasd over de onredelijkheid van sommige klanten, die niet. begrijpen, dat in deze om standigheden een wat, langere wacht tijd noodzakelijk is. De kolenhandel is erg tevreden over de snelle beslissing van minister De Pous met terugwerkende kracht om het „sneeuwkwartje" goed te keu ren. Enige jaren geleden waren daar over trouwens reeds afspraken met het ministerie gemaakt. De Staatsmijnen leveren thans meer huisbrandkolen in het binnenland af dan normaal, hoewel zij soms maar over de helft van het bij de spoorwegen aangevraagde aantal wagons kunnen beschikken. De export van deze kolen is namelijk stil komen te liggen. Toch moeten er nog huisbrandkolen worden geïmporteerd. Eindelijk, Reinier Paping is er. Uitgeput poseert de winnaar van de Elfsteden- tocht bij de finish met zijn vrouw en broer Hans. Met eenentwintig minuten voorsprong op nummer twee van de zevenenvijftig wedstrijdrijders die de finish haalden, is hij op de Grote Wielen gearriveerd. Paping bleek de sterkste van de 577 deelnemers die gistermorgen van start gingen. Na hem kwamen nog urenlang de rijders binnendruppelen. Na de wedstrijdrijders, de toerrijders, waarvan er totaal 72 nan de meer dan tienduizend die gestart waren het Elf- stedenkruis veroverden. Na het sluiten van de controlepost reed de rijkspolitie gisteravond de route terug om eventueel verdwaalde en alleen voortploeterende doorzetters op te halen. (Van onze speciale verslaggever) LEEUWARDEN, 19 jan. Het sluit- ;tuk van de onver getelijke Elfsteden tocht is beschamend geweest. Koningin Juliana én prinses Beatrix die aanwe zig waren bij de finish op de grim mige vlakte van de Grote Wielen heb ben evenals de dui zenden toeschou wers en de velen televisiekijkers van nabij beleefd hoe een al wankele organisatie volledig in het honderd liep. „Ga achteruit. U brengt de koninklijke familie in gevaar" zo werd er omgeroepen. De heren aan de microfoon richtten zich onafgebroken verwijtend tot het samengedrongen pu bliek. Maar het was duidelijk dat aller eerst door het falen van de organisatie het ijs onder het zware gewicht kon inzakken. (Volgens sommigen was dat ondenkbaar omdat men op grondijs stond) De laatste honderd meter voor de slecht aangegeven finish waren chaotisch omdat men het geestdriftige publiek niet van de baan kon houden. Reinier Pa ping, de winnaar, zocht verward naar de streep, was bovendien zo vermoeid dat hij zijn ogen niet meer vertrouwde, maar uiteindelijk belandde hij toch in de armen van zijn vrouw, waarna hij bijna door de jubelende toeschouwers werd bedolven. Velen waren even eerder nog ge tuige van een misplaatste poging om de vorstin tot inzet te maken toen men het publiek naar acheren wil de werken. De koningin trok het zich kennelijk aan en deed het voorko men alsof zij zou weggaan. Het hielp weinig, hetgeen begrijpelijk was daar de schare mensen immers voor de schaatshelden was gekomen. Bedenkelijk vindein wij de wijze waarop voor de schaatsenrijders de route is afgezet. Op de grote meren en in het grimmige noordwesten van Friesland is het aantal wachtposten op het ijs zeer onvoldoende. Vaak al leen zwoegend onder de bitterste om standigheden moesten de rijders daar vele kilometers lange stukken in vol maakte eenzaamheid rijden. Wat voor ongelukken kunnen er niet gebeuren. De schaatsers kunen een ernstige verwonding oplopen, door de koude be vangen raken en met hun soms be vroren ogen verdwalen. De praktijk heeft bewezen dat zulks gemakkelijk kan gebeuren en het was voorname lijk gelukkig toeval dat ernstige onge lukken in deze zin zijn uitgebleven (overigens voorzover ons en iedereen bekend) De uiterst summiere afzetting door wachtposten in het soms onbewoond lijkende Friesland en gebrek aan gron dige instructies liggen ook ten grond slag aan het protest dat tegen Reinier Paping was ingediend. Op vele stuk ken immers liet men niet-deelnemen- de schaatsenrijders maar hun gang gaan op het parcours. Zij reden op met hun helden, zaten hen soms in de weg, of hielpen hen een enkele keer, maar met dat al zou dit de zuivere strijd kunnen vertroebelen. Over vele dingen zou men kunnen twisten. Bijvoorbeeld vroegen vele zich af of met name deze tocht niet een te ernstige marteling is geweest voor velen. Uiteraard was het ieder een vrij te stoppen wanneer men wilde maar hoe vaak hebben wij niet gezien dat rijders in hun bezeten heid het vermogen voor een ver standige beslissing hadden verloren en zich roekeloos bloot stelden aan de grote risico's. In dit licht gezien kan men het ech ter toejuichen dat de leiding bij de toerrijders met straffe hand heeft in gegrepen en tallozen van het ijs stuur de. Ontegenzeggelijk bezit de organi satie ook de charme van de improvisa tie, maar zij dient te waken voor de grote risico's. Wij menen dat daarin de leiding is tekortgeschoten. (Zie voorts elders in dit blad)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1