Vijf doden bij Diemen Busje met sneeuwruimers door trein gegrepen Staatssecretaris ontvangt protesterende schrijvers K.L.M.-debat in Kamer begonnen Vondeling: Regering gaf te weinig inlichtingen „Limburgse vakbeurzen worden geboycot" Invoer ongeveer gelijkuitvoer met bijna 3% gestegen In de binnenlanden van Australië Brandstoftekort dreigt in vele Europese landen Militairen blijven sneeuw-actief99 KVP: Situatie brandstoffen zeer zorgwekkend Getuigenverhoor gelast in zaak- 1 eievizier Anderhalf min. schade bij fabrieksbrand Ton verduisterd TOCH TWEE EUROMASTEN Verbod couperen paardestaarten afschaffen Exploitant Eurohal: Urkers maken per auto ronde over het IJsselmeer f Boekenvenster Mij. Nederland verkocht m.s. Nanusa Rotterdamse beleggings adviseur in arrest Nieuwe houten school in Woerden afgebrand AIDE-MEMOIRE AAN MR. SCHOLTEN Dierenbeschermin g „Coupeerverbod moet blijven bestaan Telegram van Paus aan Spekpater Schimmelpenninck gaat samenwerken met Brits concern Motie-Van Dongen I.M.F.: recordaantal aflossingen io 1962 BENELUXHANDEL IN NOVEMBER 1962 WOENSDAG 23 JANUARI 1963 MGINA 2 Tl Onbevredigend PAUL VLAANDEREN v AMSTERDAM, 23 jan. Op de spoorwegovergang aan de Oud-Diemer- laan In Diemen zt)n gistermiddag om twaalf uur vyf wegarbeiders omgeko men, toen een busje, waarin ztf naar Diemen reden, door de trein Groningen- Amsterdam werd gegrepen. Drie ar beiders werden zwaar gewond opgeno men in ziekenhuizen te Amsterdam, de negende inzittende liep slechts lichte verwondingen op. De slachtoffers waren allen in dienst LONDEN, 22 jan. (UPI) In het grootste deel van Europa waren de temperaturen vandaag nog een behoor lek stuk onder het vriespunt. In vele landen is het tekort aan brandstof acuut geworden door de sterk verhoogde vraag ernaar en de moeilijke transport situatie. In Oost-Europa, West-Duitsland, En geland en Frankrijk meldde men tekort aan brandstoffen als gevolg van bevro ren waterwegen, geblokkeerde wegen en stagnatie in het spoorwegvervoer. In West-Duitalnd hielpen het Ameri kaanse leger en de Duitse strijdkrach ten met enkele honderden vrachtwagens het kolentekort wat op te heffen. Maar vele gebouwen en huizen in de grote steden kunnen nog niet verwarmd wor den. Enkele hotels in de binnenstad van Frankfort moesten om die reden wor den gesloten. In de Oostzeehavens liggen ongeveer 600 vrachtschepen werkeloos omdat zij wegens het drvjftjs op zee niet kunnen uitvaren. De temperaturen in Noord- en Mid den-Europa varieerden vandaag van -5 tot -15 graden. In Moskou, waar de hemel bewolkt was, vroor het vanmor gen zelfs 20 graden. Vijf personen kwamen dinsdag in Noordwest-Frankrijk om het leven als gevolg van de slechte weersomstandig heden. In Aken kwam een bejaard echtpaar door gasverstikking om het leven als gevolg van een door de kou febarsten leiding. In Engeland vonden rie personen door gaslekken de dood. DEN HAAG, 22 jan. Ook van daag is weer van vele kanten de hulp ingeroepen van militairen voor het sneeuwvrij maken van wegen. Dertig militairen van het navigatiestation in Appingedam zijn vanmorgen om acht uur begonnen aan het vnimaken van de kunstweg De bange Rjjp. Honderd man van de 42e afdeling veldartillerie uit Assen zijn ingezet op verzoek van de burgemeester Van Vries voor het vrijmaken van de weg Donderen - Zeilen. Vijftig militairen van het 43e infanterie-bataljon uit Assen zijn bezig de weg Rolde-Grollo enigszins berijdbaar te maken. Aan de weg Westerveld - Veenhuizen wer ken 25 man van het 44e infanterie- bataljon uit Zuidlaren. Voorts heeft rijkswaterstaat te Gorinchem de hulp van de genie ingeroepen voor het vrijmaken van e?n zandberg; een springploeg van de genieschool in Soesterberg heeft zich inmiddels over dit karwei ontfermd. AMSTERDAM. 22 jan. Het bestuur va;, de kring Amsterdam van de KVP heeft het partijbestuur in Den Hang het volgende telegram gezonden; „brand- stoffensituatie in grote steden zeer zorgwekkend. Achten maatregelen van centrale overheid geboden. Verzoeken KVP-fracties in Staten-Generaal in te lichten en de regering te benaderen." AMSTERDAM, 21 jan. De Stoom vaart Ml) Nederland heeft haar 5.165 brt metende vrachtschip ms. Nanusa (gebouwd in 1943) voor de vaart ver kocht aan Philinnines President Li nes De Na '"rle.nd nam het schip in december 1945 over van de Hollandse Stoomboot Mij. van een aannemingsbedrijf in Uithoorn. Nadat zij de gehele ochtend sneeuw- ge ruimd hadden langs de spoorlijn Amster- dam-Amersfoort, reden zij tegen twaalf uur in hun busje over de berm langs de spoorlijn terug naar Diemen om daar hun boterham te gaan eten. Juist toen het busje van de berm binnendoor de reeds gesloten overweg wilde opdraaien raasde de elektrische trein uit Gronin gen met een snelheid van 120 km per uur langs de overweg. Het busje werd volgens ooggetuigen enkele tientallen meters meegesleurd, vloog daarna de lucht in en kwam tenslotte in honder den stukken in het witbesneeuwde wei land langs de spoorbaan terecht. Vijf arbeiders; n.l. G. Romeyn uit Nieuwveen, die aan het stuur van het busje zat, W. Wolrak uit Nieuwveen, H. van der Jagt uit de Kwakel, en F. Voorn en J, de Groot, beiden uit Ze venhoven, werden op slag gedood; hun collega's F. Rijneke en P. F. Steyn, beiden ook uit Zevenhoven, werden zwaar gewond opgenomen in het O.L. Vrouwegasthuis te Amsterdam. In de Alex. v.d. Leeuwkliniek te Amsterdam werd eveneens ernstig gewond J. F. Stoop uit Uithoorn opgenomen. Degene, die naast de bestuurder heeft gezeten, J. Plasmeijer uit Uithoorn, liep slechts lichte verwondingen op en kon des mid dags nog naar huis terugkeren. De trein, die bjj het ongeluk slechts licht beschadigd werd, kwam na onge veer honderd meter tot stilstand. De bestuurder en de conducteurs verleen den samen met boeren, die spoedig met dekens kwamen aandragen, eerste hulp. Na twintig minuten verschenen de eer ste ambulances op de plaats van het ongeluk. De gedode wegarbeiders zijn voorlopig overgebracht naar de alge mene begraafplaats „Rustoord" te Die men. De trein had een uur vertraging. Het eerste uur na het ongeluk pas seerden de treinen de onheilsplek slecht met zeer beperkte snelheid. Om onge veer half twee was het treinverkeer in beide richtingen weer normaal. De wrakstukken van het busje, die over een lengte van honderd meter langs de spoorlijn verspreid lagen, werden uit de lucht door de rijkspolitie gefotogra feerd. Na het ongeluk vroeg men zich af hoe het mogelijk is geweest, dat de in zittenden niet gemerkt hebben dat ach ter hen een trein kwam aanrazen. Toen het busje de met halve bomen bewaak te overgang naar links opreed, bevond het zich tussen de neergelaten bomen. Reeds de eerste zwenking van het bus je was fataal: op hetzelfde moment dat de wagen de rails op reed, werd hjj door de trein met een hevige klap gegrepen. Het onderzoek naar de ramp werd terstond ter hand genomen door de rykspolitie te Diemen, in samenwer king met de spoorwegrecherche. De politie heeft o.a. de treinbestuurder ver hoord. Hij had het ongeluk op het laat ste moment zien aankomen, maar kon de vaart van zijn trein onmogelijk nog verminderen. (Reeds gedeeltelijk geplaatst in een deel van onze vorige oplage). 9? (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 jan. De rechtbank heeft vanmorgen nog geen definitieve uitspraak gedaan in de civiele procedu re, die de gezamenlijke omroepvereni gingen hebben aanhangig gemaakt te gen het weekblad Televizier, vanwege de publikatie van de omroepprogram ma's in dit blad. De omroepverenigingen achten dit een inbreuk op de auteursrechten. De presi dent besliste dat de omroepverenigin gen in een getuigenverhoor alsnog zul len moeten aantonen hoe hen het au teursrecht „oekomt op de programma's van de Nederlandse radio en televisie, die naar buitenlandse zusterverenigin gen en omroepbladen worden verzon den en waar volgens de raadsman van dj omroepverenigingen, mr. dr. P. Wit- teman de inlichtingenbron voor Televi zier zou liggen. Tevens zullen de omroepverenigingen moeten bewijzen dat die buitenlandse organisatie; een onrechtmatige daad hebben gepleegd en wanprestatie heb ben geleverd door in strijd met het con tact de uit Nederland ontvangen pro gramma's door te geven aan lelevizier. Het getuigenverhoor is bepaald op 28 februari. De enige beslissing die vanmorgen viel was de ontzegging van de eis van reconventie van Televizier. wat inhoudt dat dit blad volgens de rechtbank de omroepverenigingen niet verplicht acht in de toekomst de radio- programma's ter beschikking van Tele vizier te stellen, zoals de raadsman van dit blad, mr. A. Maris had ge vraagd. Wat er overbleef van het busje, waarmee een aantal sneeuwruimers in de buurt van Diemen op weg waren naar hun lunch. HELMOND, 22 jan. Bij de N.V. Brabantse Textiel maatschappij Artex te Aarle-Rlxtel is gisteravond in de spin nerij brand uitgebroken. De brandweer van Aarle-Rixtel werd door de bevro ren brandputjes ernstig in het blussings- werk belemmerd; daarom werd een be roep gedaan op de nevelspuiten van Helmond en Beek en Donk. Volgens de voorlopige schattingen is de scha de anderhalf miljoen gulden. Van de spinnerij ging het gehele machinepark verloren; de andere afdelingen van de fabriek liepen veel waterschade op. De Australische tennisbond heeft vier spelers aangewezen, die hun land dit jaar op belangrijke wedstrijden overzee zullen vertegenwoordigen. Het zön Flet cher, Roche, Davidson en Newcombe. ROTTERDAM, 23 jan. De recher che alhier heeft een 28-jarige beleg gingsadviseur gearresteerd, verdacht van verduistering van effecten en geld ten bedrage van ruim een ton. BI] de politie zijn reeds zeven aangiften van gedupeerde cliënten binnengekomen. Dé beleggingsadviseur heeft de 100.000 gulden waarschijnlijk door speculaties verloren. De politie zet het onderzoek voort. WOERDEN, 23 jan. In een half uur is gisternacht in Woerden een nieuwe houten school afgebrand. Het semi-permanente gebouw telde zes loka len, waar tweehonderd leerlingen onder wij- genoten. Vermoedelijk is de brand ontstaan door oververhitting van een oliekachel. De schade beloopt twee ton. Niets kon worden gered. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 22 jan. Staatssecreta ris Scholten heeft hedenmorgen op het ministerie van O., K. en W. een delegatie ontvangen van de schrijvers, die gepro testeerd hebben tegen het beleid van de Nederlandse regering ten opzichte van de Nederlandse auteurs. De delegatie werd gevormd door Adri- aan Morriën, Sybren Polet en Bert Schierbeek namens het in november 1962 opgerichte actiecomité „Schrijvers protest" en J. J. Klant en prof. dr. Garmt Stuiveling namens de ruim hon derd adherenten. Van de zjjde van het departement waren naast de staatssecre taris bij de bespreking aanwezig de directeur-generaal voor de kunsten en buitenlandse culturele betrekkingen, mr. H. J. Reinink, dr. J. Hulsker en mr. J. F. M. J. Jansen van de afdeling kunsten en mr. J. W. M. Huynen van de pers en publiciteitsdienst. Het onderhoud heeft twee uur ge duurd. De leden van de delegatie ge droegen zich na afloop van het gesprek als ware diplomaten. Wellicht onder in vloed van de plechtige sfeer in de stem mige hal van O., K. en W. onthielden zij zich van commentaar op het bespro kene. De vraag of het onderhoud ver lopen was volgens de voorstelling, die men er zich van gemaakt had. werd bevestigend beantwoord doch dan blijft nag de vraag of men zich had voorgesteld, dat de bespreking tot gun stige resultaten zou leiden. Staatssecretaris Scholten zal morgen nadere mededelingen doen en de schrij vers stellen zich voor daarna ook met commentaar te komen. Men wil zich in de kring van de protesterenden eerst nog over het besprokene beraden. Ter inleiding op het gesprek, dat van daag gevoerd is, heeft het actiecomité de staatssecretaris een aide-mémoire ge zonden, waarin gepleit wordt voor „een werkelijke economische sanering van de Nederlandse literatuur". Men vraagt om periodieke uitkerin gen aan beroepsschrijvers ter dekking van hun eerste kosten van levenson derhoud, waardoor zij zich vrij kun nen maken van werkzaamheden, die nu hun middelen van bestaan vor men, om aanvullende honoraria bij de verschijning van literaire werken en om preiodieke uitkeringen aan schrij vers, die de produktieve leeftijd heb ben overschreden. B\j deze uitkeringen worden de vol gende vormen genoemd: 1. stipendia van f 6000,- per jaar voor auteurs, die van schrijven een volledig beroep ma ken. 2. aanvullende honoraria van ge middeld 3000,- voor de eerste uitgaven van werken van literaire aard, onder voorwaarde dat door de uitgever ten minste de gebruikelijke royalties wor den betaald. 3. Aanvullende honoraria voor tijdschriftbijdragen, waardoor bin nen een vijftal jaren een beloning van 20 25 per pagina wordt bereikt, waarvan tenminste ~f 5 te betalen door de uitgever. 4. Ërepensioenen van 6000,- per jaar voor een aantal auteurs van formaat. 5. Steun van de regering aan een pensioenfonds. De uitvoering van deze maatregelen zou door de re gering gedelegeerd kunnen worden aan een afzonderlijke stichting. De jaarlijkse kosten van een en an der zijn geraamd op 960.000,-. De post pensioenbijdragen is daarbij pro memo rie opgenomen. Men is er zich van be wust, dat de vermelde wensen niet op slag kunnen worden ingewilligd. Een bevredigende gang van zaken zou ech ter bereikt worden wanneer de regering zich nu bereid verklaart 1. Tot het verhogen van enige posten, die op de begroting van dit jaar voor komen. 2. Tot het uittrekken van een bedrag van minstens ƒ500.000 voor jaargelden, stipendia en honoraria op de begroting van het volgend jaar. 3. Tot het benoemen van een com missie van overheidsvertegenwoordigers en schrijvers om de voorgestelde maat regelen verder uit te werken. 4. Tot het beschouwen van deze pun ten als inleidende maatregelen voor een integrale uitvoering van het geformu leerde programma in de jaren 1965 en volgende. Naar later werd meegedeeld, is naar de mening van het actiecomité schrij versprotest het onderhoud met staats secretaris Scholten op verscheidene punten onbevredigend geweest. Het comité heeft, zo deelt het mee, gezien de nu ontstane situatie, onder meer be sloten zich met het bestuur van de Vereniging van Letterkundigen te be raden over de wijze waarop de actie verder zal worden gevoerd. Vooralsnog ziet het geen aanleiding om terug te komen van zijn vroeger standpunt. DEN HAAG, 22 jan. De Neder landse hereniging tot Bescherming van Dieren heeft er bg de Tweede Kamer op aangedrongen de motie te verwer pen waarin de regering is uitgenodigd uit het ontwerp van wet op de dieren bescherming het zogenaamde coupeer verbod te verwijderen. De vereniging is het niet eens met het betoog van de indieners der motie, dat het coupeer verbod toch zou worden ontdoken. TONGERLO. 22 jan. Pater We- renfried van Straaten, stichter en lei der van Oostpriesterhulp, heeft bij zijn vijftigste verjaardag, te Tongerlo in intieme kring gevierd, het volgend te legram van de Paus ontvangen: „Zijne heiligheid de Paus, vaderlijke welwil lendheid betuigend en zijn gelukwensen uitsprekend aan de zeereerwaarde pa ter Werenfried van Straaten van de kanonieke orde der Witheren van Pre- monstreit, met het feit dat deze uit brandende liefde en onvermoeibare üver tot weldoen zich vijftien jaar lang reeds toelegt op het lenigen van de nood van priesters en gelovigen in de diocesen van Oost-Europa, China en Latjjns-Ame- rika, tot welk doel hy de organisatie Oostpriesterhulp in het leven heeft ge roepen, wil hem bemoedigen om onaf gebroken zijn verheven doeleinden te blijven nastreven, zodat hij, „alles voor allen geworden", (1 Cor. 9, !2) zich zal blijven verheugen in de overvloedige vruchten van dit werk. en schenkt hem. als onderpand van de hemelse zegenin gen, met grote liefde zijn apostolische zegen. Ten Vaticane, januari 1963. (get.) H. J. kardinaal Cicognani, staatssecretaris. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 22 jan. In de Twee de Karper Is vanmiddag het debat be gonnen over de K.L.M. De eerste spre ker was de socialistische fractieleider de heer Vondeling, die van oordeel was dat de regering de Kamer niet voldoende informaties heeft verstrekt om tot een goede beoordeling te komen. Hij sug gereerde dat er nog wel een volgend debat nodig zal zijn om deze zaak in het openbaar goed te kunnen behande len. De heer Vondeling was ontstemd over het feit, dat in april 1961 nog een dividend van vjjf procent is vastge steld over het afgelopen boekjaar. Op dat moment waren directie, commissa rissen en regering «immers al gealar meerd. „Dit is verlakkerij geweest van de aandeelhouders en van de financiële wereld", aldus de socialistische woord voerder. Op dat punt bebeit directie en raad van commissarissen dus een onjuist beleid gevoerd. De heer Vondeling had een opstelling van de resultaten van eenentwintig belangrijke internationale luchtvaartmaatschappij en be studeerd Uit de inkomsten was hem gebleken dat de negen Europese maatschappijen er niet in geslaagd waren in de periode van 1955-1960 winst te maken. Dit ver zoet slechts in zeer geringe mate de ongelukkige gang van zaken bij de KLM Wel is dit van belang bjj de beoordeling van de mogelijkheden tot samenwerking in Europees verband, waarover de heer Vondeling gaarne nadere informa ties van de regering wilde hebben. Verder had hij kritiek op de struc tuur van ae leiding en vond dat de raad van commissarissen wel wat mocht worden ingeperkt. Hl) wilde weten of de regering van plan is, onafhankelijk van de positie van het bedrijf, de KLM na de belangrijke financiële steun, die in 1962 in over- ROTTERDAM, 22 jan. Mr. J. G. L. Reuder, president van de rechtbank, heeft bjj vonnis in kort geding beslist dat het assurantiekantoor ,,De Euro mast" met die naam geen verwarring sticht. De N.V. Euromast, die de Euro mast aan de Parkhaven exploiteert, had dit gesteld en meende dat de door haar verworven goodwill door de verzekeraar werd misbruikt, weshalve een andere naam zou moeten worden gebruikt. Mr. Reuder vindt het verschil tussen een uitkijktoren met restaurant en een assu rantiekantoor groot genoeg om elke sa menhang te loochenen. UTRECHT, 21 jan. Schimmelpen ninck Sigarenfabrieken n.v. en het be kende Britse sigarettenconcern Carre- ras Ltd. hebben in principe overeen stemming bereikt over een nauwe sa menwerking tussen de beide onderne mingen, waarby Carreras een belang rijk aandeel in Schimmelpenninck zal verkry-gen. Carreras, een van de drie grootste Britse sigarettenmaatschappyen, zal de reeds bestaande verkoop van Schim melpenninck sigaren in het Verenigd Komnkryk overnemen en nog belang rijk gaan uitbouwen. Van de zyde der beide ondernemin gen is medegedeeld aat verwacht mag worden, dat deze samenwerking ook voor de produktie in Wageningen van grote betekenis zal zyn Niet alleen met betrekking tot de Nederlandse en En gelse markt, maar tevens voor andere exportgebieden, waarvoor Carreras over de gehele wereld een verkooporganisa tie beeft. leg met de Kamer reeds is gegeven, verder te blijven subsidiëren. HU vroeg klaarheid inzake de positie van het perroneel. Is er een onderne mingsraad en hoe functioneert deze. Wanneer verdere afvloeiing van per soneel nodig Is, dan zal een zekere evenredigheid in behandeling tussen de verschillende categorieën van het personeel gewenst zyn. Aan het slot van zpn beschouwing drong de heer Vondeling aan op het totstandbrengen van de gewenste Euro pese samenwerking. Hü vroeg de re gering of zy niet goede kansen in dit opzicht voorbij had laten gaan. Hy was van oordeel dat het zowel bp de KLM als by de regering aan besluitvaardig heid heeft ontbroken. De medeverantwoordeiykheid van de regering leidde hy af uit het feit dat het Rpk de grootste aandeelhouder is van de KLM, terwyi de regering ook vertegenwoordigd is in de raad van commissarissen. Na hem sprak mr. Van Leeuwen (V.V.D.). (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 22 jan. Het debat ovef de landbouwbegroting is vanmiddag de Tweede Kamer beëindigd met he1 aanvaarden van de motie Van Dongen- Hierin wordt de regering uitgenodig® om het verbod van Het couperen va® paardestaarten In te trekken. Dit ver bod is in de Wet op de Dierenbescher ming opgenomen. Van K.V.P.-zljde is betoogd dat b®j onze handel met België en Frankru* zou belemmeren omdat men daar slecht* gecoupeerde paarden aanvaardt, terWÜ) voorts de maatregel uit een oogpun» van de dierenbescherming averecht' werkt. Ook zou de maatregel niet meer over eenkomen met het rechtsbewustzijn va® een groot deel van het Nederlandse volk' De motie is met 63 tggen 55 stemme® aangenomen. Vóór stemden de WD, °e KVP en een aantal leden uit andere fracties. Onder de tegenstemmers be vonden zich socialisten, communiste® en staatkundig gereformeerden, met vrij wel de verdeelde stemmen van ®e rechter zijde. Minister Marijnen heeft gezeegd dat de regering zich zal beraden wat haar te doen staat wanneer deze motie zou wor den aangenomen. Hij had liever gezie® dat de Kamer haar verlangen had ken baar gemaakt door het indienen va® een wetsontwerp. (Van onze Limburgse redacteur) VALKENBURG, 22 lan. De exploi tant van de „Eurohal", de heer J. Huy nen, heeft de houding van enkele orga nisaties bekritiseerd, die door hem op gezette tentoonstellingen en vakbeurzen trachten te boycotten. De heer Huynen uitte deze kritiek naar aanleiding van het feit, dat de bakkerij-tentoonstelling commissie van de bakberspatroonsbon- den de deelnemers van de, van 4 tot en met 7 februari, te houden vakbeurs voor hotellerie, bakkerij en slagerij (H.B.S.-vaktentoonstelling) heeft laten weten, dat zij van deelname aan de nationale bakkerstentoonstelling, „Neba- to" te Rotterdam, zullen worden uit gesloten, wanneer zij aan de H.B.S.- beurs medewerking verlenen. Het is het goed recht van elke organi satie, aldus de heer Huynen, regelend op te treden op het terrein van het soms chaotische vakbeurswezen. Maar zij WASHINGTON, 11 jan. Het Inter nationale Monetaire FondB (I.M.F.) heeft in 1962 een recordtotaal aan aflos singen van ongeveer 1,3 miljard dollar ontvangen, wat meer dan tweemaal zo groot was als het totaal aan nieuwe trekkingen. In het afgelopen jaar is ook de nieu we leningsregeling van zes miljard dol lar van kracht geworden als middel om de geldmiddelen te versterken die het fonds k. stand houdt voor steun aan het internationale monetaire stelsel. Het aantal leden van het I.M.F. is het af gelopen jaar met 7 landen tot een to- taa. van 82 toegenomen. Aan het eind van het jaar waren er 20 nieuwe aan vragen voor het lidmaatschap inge diend. Het totaal bedrag aan uitstaande trekkingen verminderde van 2,5 mil- jart dollar eind 1961 tot 1,6 miljard dollar op 31 december 1962. Dit is de frootste daling van de uitstaande trek ingen in een jaar sinds de oprichting van het fonds. Eind vorig jaar bezat het I.M.F. 15.346 miljard dollar aan goud en va-a luta's van zijn leden, waarvan onge' veer 3 miljard dollar op zpn goudreke ning stond. De totale trekkingen sinds het begin van de werkzaamheden van het fonds in 1947 bedroegen het equi valent van 6.745,8 miljoen dollar. BRUSSEL, 21 jan. Volgens mede deling van het secretariaat-generaal 'er Benelux Economische Unie, waarbij ge bruik Is gemaakt van cijfers verstrekt door het C.B.S. va Nederland en het Nationaal Instituut voor de Statistieken van België, bedroeg de waarde van de invoer uit derde landen In november 1962 ƒ2.503 miljoen (november 1961: f2.499 miljoen), terwijl voor een waarde van f2.277 miljoen (november 1961: 2.216 miljoen) naar derde landen werd uitgevoerd. De invoer in de eerste elf maanden van 1962 bedroeg 26,9 miljoen (janu ari-november 1961: ƒ25,6 miljard) en de uitvoer 24,2 miljard (januari- november 1961: 22,3 miljard). De waarde van de Benelux-invoer in no vember 1962 vergeleken met novem ber 1961 is ongeveer geiyk gebleven, terwyi de uitvoer steeg met bijna 3 procent. By een vergelijking van de cijfers over januari-november 1962 met die van 1961 dient o.a. rekening gehouden te worden met de revaluatie van de Neder landse gulden met 5 procent in maart 1961. Worden de veranderingen, welke naar waarde gerekend in genoemde perioden in de Benelux-handel hebben plaatsgehad, in percentages uitgedrukt, dan resulteert dit in een styging van 5 procent in de invoer, uitgedrukt in gul dens, een styging van 6 procent, uitge drukt in franken. Voor de uitvoer geven deze percentages ook een styging te zien n.l. van 8 procent en 9 procent. De intra-Beneluxhandel gaf in novem ber 1962 het volgende beeld te zien: de invoer in de B.L.E.U. uit Nederland be droeg 222 miljoen (november 1961: 205 miljoen), en de invoer in Neder land uit de B.L.E.U. beliep 343 mil joen (november 1961: 313 miljoen). In de eerste elf maanden van 1962 bereikte de noordzuidhandel een waarde van f 2.221 miljoen (januari-november 1961: 2.163 miljoen) en de handel in de rich ting zuid-noord: 3.499 miljoen (janu ari-november 1961: 3.266 miljoen). De noord-zuidhandel is derhalve van november 1961 op november 1962 met ruim 8 procent gestegen, terwyi de waarde van de handel in de richting zuid-noord met bijna 10 procent steeg. Ten aanzien van de intra-Beneluxhandel in de periode januari-november zijn de mutatie-percentages eveneens In beide munteenheden berekend. Voor de noord zuidhandel is de stijging van ja nuari-november 1961 op de overeen komstige periode van 1962 3 procent voor de waarde in guldens en 4 pro cent voor de waarde in franken. Voor de handel In de richting zuidnoord kan een stijging worden vastgesteld van 7 procent (in guldens) en van 8 procent (in franken). mag geen schade toebrengen aan in richters van bona-fide tentoonstellingen' De H.B.S.-beurs werd vorig jaar door twaalfduizend vakmensen bezocht, dis vaak niet in de gelegenheid zijn vak beurzen in het westen van ons land ta bezoeken. De boycot van de B.T.C. noemt de heer Huynen een onbegi'öps ïyke daad, die alleen maar wordt in gegeven door een overdreven vrees vooi concurrentie. Men is bang dat bezoeker: van de H.B.S.-beurs verstek zullen latei gaan op de tweejaariykse „Nebato' „De boycot heeft tot gevolg, dat de» keer de bakkerysector op de H.B.S beurs veel minder goed (vyftig proce® minder inschrijvingen) is vertegenwoo; digd dan verleden jaar. De tegenwei king van de bakkersbonden gaat zelf zover, dat bepaalde vakbladen de ad vertentie van mijn beurs weigeren op tt nemen." „Het bljjft niet by dit ene voorbeeld- Ook andere organisaties proberen mU® tentoonstellingsaktiviteiten tegen te wer ken. Toen Ik een groots opgezette agra rische expositie wilde inrichten, ver bood de federatie „het landbouwwerk tuig" alle aangeslotenen aan deze ten toonstelling mee te doen. De beurs ging niet door. Hetze.Ifde was het geval met een tentoonstelling voor kantoorinrich tingen. Reeds twintig maal ben ik op tegenstand van organisaties gestoten btf de voorbereiding vanexposities in het zuiden. Kennelijk willen de organisatie» op tentoonstellingsgebied een monopolie positie creëren voor het westen." URK, 23 jan. Drie Urkers, de here® Kale, Oost en Hakvoort, hebben gisteren per auto een tocht gemaakt over het IJsselmeer, langs Enkhuizen. Volen- dam, Markep en Hoorn, waar telken» de groeten van hun gemeentebestuur werden overgebracht. Het oponthoud Enkhuizen duurde zolang, dat voor h®1 voorgenomen bezoek aan Medemblik- Hinde-lopen en Lemmer geen tijd meer was. Gisteren hebben velen per fiets, brom fiets en auto Urk bezocht, onder ander» om er gebakken vis te eten. Zes UrkerS. de gebroeders Meun en Meintje. zü® gistermiddag per auto van Urk na®1 Volendam en terug gereden. y 'ervaagd spoor, dooi Hildegard I' Kaeser (Nijgh en Van Ditmar. De® Haag. Rotterdam). Een roman over twee moderne me®' sen, die van elkaar houden. Graaf urederik of de beste van werelden, door Hans Jörgen Lei®' bourn. (H. P. Leopold's Uitgever»' maatschappij. Den Haag). Een satirische roman waarin de reld van vandaag op de korrel wor® genomen. Clea. door Lawrence Durrell. (A. Sijthoff. Leiden). De schrijver onderzoekt in de vori® van een roman de moderne liefde. Wintertij van tegenzin, door Joh" Steinbeck, (v. Holkema en Ware® dorf)- - flji Een verhaal van de verleden jaar i® de Nobelprijs begiftigde Amerika3' se schrijver Steinbeck, dat voor groot deel betrekking heeft op A®1 rika van onze dagen. Bij de Boekerij te Baarn versche®eI> Ada Dallas, door Wirt William»- Een Amerikaanse roman. De Vervolger, door Günther Wei»eI1 bom. Een Duitse roman. INTUSSEN IK MOET UIT HET GEZICHT, Bt'JVEN... MAAR ALS ZE DE KLOOF INGAAN DAN ZIET 'T ER BE ROERD VOOR ZE UIT. 0KE, BAAS.k HEBHETSPOOR LA WEER! IKSNRP NIET, HOE JE DIE BANDEN SPOREN NOG KUNT ONTDEKKEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2