Den Hollander: „Het zal waarachtig wel gaan" Larive bij acclamatie en met applaus benoemd Vrouw en drie kinderen dood aangetroffen Directie-ontslag heeft niet ieders instemming Nog geen cijfers over 1962 m rat IN MEMORIAM WILLIAM KARDINAAL GODFREY D Zaandam" houdt van stuntj es HEINZ® Nog in Europoort een open- vraag: Is het de „Thuntank?" Gele Zee sleept wrak binnen HENKES fit de binnenlanden van Australië K.L.M.-VERGADERING Uitgevers voelen zich tekortgedaan Brand in Genève IC0 USA Geen vacuum in K.L.M.-Ieiding „Op kolenprijzen scherp gelet Eisenhower over De Gaulle Vijf gewonden bij kettingbotsing Stemmen in 1966 reeds op 21-jarige leeftijd? Telegram aan de staatssecretaris In Pakistan Philips wil drie televisiestations bouwen E Minister De Pous: Externe oorzaken van stijging buiten controle NOORDHOLLANDSE CLUBTITEL DAMMEN „Erg moeilijk en zeer koppig Bredero ook betrokken bij tweede EMPEO- project in Velp VRIJDAG 25 JANUARI 1963 PAGINA 2 „DE SILVEREN SPIEGEL" Iedere avond 8 uur tel. 79 64 41 ^lmfl5ba{f)-|lralt'i|ttiajBdjtöc5|0dnt5 Gulf Oil verwerft Noorse maatschappij Heinz Tomato Ketchup en Worcester Sauce voor geraffineerde heerlijkheden Hofleverancier dry gin 'A PAUL VLAANDEREN ze om opmen! (Van onze verslaggevers) DEN HAAG. 24 jan. De bijna twee uur durende buitengewone algemene vergadering van de KGM-aandeelhou ders. vanmorgen in het hoofdkantoor aan de Plesmanweg gehouden, heeft einig nieuws opgeleverd m.b.t. de re organisatie van de KLM. het beleid van de nieuwe directie en de raad van commissarissen en de verwachtingen voor de toekomst van de luchtvaart maatschappij In het algemeen. De 129 aanwezige aandeelhoudeis (met een aandelen-totaal van 1.360.672) hebben het ontslag van de heren drs. E. H. van der Beugel, J. C. van der Kloot, L. H. Slotemaker en J. van der Wiel voor kennisgeving aangenomen, zich by ac clamatie en onder luid algemeen ap plaus accoord verklaard met de benoe ming van de heer E. H. Larive tot directeur en die van mr. C. J. G. J. Vinkesteyn als opvolger van de heer I. A. _Aler tot lid van de raad van commissarissen. Aan het slot van de vergadering zei dr. ir. F. Q. den Hol lander, voorzitter van de raad van commissarissen (en tevens tijdelijk van de directievergaderingen) dat btf de KLM in de toekomst het perso neelsbeleid vóór alles zal komen. „En dat beleid zal op de eerste plaats be staan uit overleg", verzekerde hij. De KLM moet nu, aldus voorts dr. Den Hollander, „meer doen met minder". „Wy kunnen de KLM alleen bij grotere inkomsten in de lucht houden. Door so ber leven moeten wij trachten een evenwicht tussen die inkomsten en de kosten te verkrijgen. Wii houden ons hiervoor bezig met een plan op lang zicht. Ik geloof te kunnen zeggen dat het waarachtig wel zal gaan." Aan het begin van de' vergadering had dr. Den Hollander een overzicht gegeven van de ontwikkeling van de KLM gedurende de laatste jaren. Hij legde daarbij de nadruk op de in vloeden van buitenaf. Al in 1961, zo zei hij, hadden directie en commissaris sen zich beraden op het waarborgen van de continuïteit van de maatschap- Men zag toen in dat men niet al- een tot een versobering zou moeten overgaan, maar dat bovendien een on derzoek naar een nieuwe structuur en organisatie-opzet noodzakelijk was. Dr. Den Hollander stelde nog eens met nadruk dat het onderzoek (uitgevoerd door het Amerikaanse efficiency-bu reau McKinsey) uitsluitend technische betekenis heeft en niet van economi sche of sociale aard is. „Het gaat slechts om een „stroomlijn" van de organisa tie. De resultaten van het onderzoek fee AMSTERDAM, 24 jan. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Uit geversbond heeft heden een telegram gezonden aan de Staatssecretaris van O., K. en W.( mr. Y. Scholten, waarin wordt ingegaan op uitlatingen van de «taatssecretaris op de persconferentie van 23 januari j.i. over de schrijvers actie. Uitlatingen, die de indruk hebben gewekt dat aldus het telegram de relatie auteur-uitgever in Nederland niet goed zou zijn, met name ten aan zien van de honorering voor letterkun dig werk van de zijde van de uitgever. Het bestuur herinnert eraan, „dat Ne derlandse uitgevers zich veel moeite getroosten om op zo ruim mogelijke schaal zorg te dragen voor publikatie van letterkundig werk waarvan de op lagen door ons beperkte taalgebied klein zijn en waarvan vele beneden het mini mum blijven dat voor een economisch aanvaardbaar rendement noodzakelijk is. „Met klem verzoeken wij Uwe Ex cellentie ten spoedigste te doen ver klaren dat op dit punt de kranten verslagen een onjuist beeld hebben gegeven van uw woorden. Mocht Uwe Excellentie echter inder daad van mening zijn dat de uitgevers ten aanzien van de honorering van auteurs van letterkundig werk in ge breke blijven, dan verzoeken wij Uwe Excellentie dringend, deze ln het open baar geuite mening, die de Nederland se uitgevers ln gebreke stelt, toe te lichten." Aldus het telegram. (Advertentie) Tel 246539 - Kattegat 4 Amsterdam VOOR UW RECEPTIES EN INTIEME DINEETJES 's ZONDAGS GESLOTEN GENèVE, 24 jan. De Geneefse politie heeft vandaag hekend gemaakt dat gisteravond bij een brand ln een woning de stoffelijk^ overschotten zijn aangetroffen van een dertigjarige vrouw en drie van haar kinderen. Zy waren met zware brandwonden over dekt. Uit het relaas van een ternau wernood ontkomen zoontje heeft men de conclusie moeten trekken, dat de vrouw In een vlaag van verstandsver- bijstering de woning zelf in brand heeft gestoken. De vrouw stond bekend als een uiterst rustig, /rlendeiyk, huiselijk ty pe, doorgaans heel lief voor haar kin deren. De leeftyd van de omgekomen kinde ren allen meisjes varieerde van één tot zés Jaar, De oudste was vast gebonden r-n en -en' n'n" De brr.n u was de b:nd binnen twintig .vin *en "ester. Er wordt een onderzoek ingesteld. en het beraad van directie en com missaris hebben geleid tot een her ziening van de structuur, beslist nood zakelijk om de toekomst aan te kun nen. Op de eerste plaats betekende dat een reconstructie van de topleiding. Niet alleen werd besloten de directie van zes tot vier leden terug te bren ;en, maar bovendien menen wij dat in e directie een krachtig ondernemers- element moest worden gebracht. Wij zijn dankbaar daarvoor in de heer La rive de juiste man te hebben gevonden". De heer Den Hollander veronderstel de dat het ontslag van de vier directie leden ongetwyfeld ook de goedkeuring van de aandeelhouders zou hebben. (Dat bleek overigens niet geheel het geval te zijn). De vergadering legde zich echter bij de ontslagen neer en deelde graag in de „bijzondere dank betuiging voor de vele goede diensten door de vier heren aan de KLM bewe zen." Ter zake van de benoeming van een nieuw directielid stond als tweede op de voordracht de heer J W. F Backer, die zeer onlangs afscheid heeft genomen als directeur-generaal van Rijkswater staat. De heer Larive die in de afge lopen weken zich al zeer duchtig op zijn nieuwe taak heeft oorbereid, werd ech ter bi) acclamatie gekozen. De aandeel houders onderstreepten hun goedkeu ring met een langdurig applaus en ble ken zich met deze benomeing even ge lukkig te voelen als lirectie en commis sarissen dat zh'n, getuige de woorden van dr. Den Hollander. De enipe comis- sarisbenoeming (in twee andere va catures zal later worden voorzien) was die van mr. Vinkesteyn, secretaris-ge neraal van het ministerie van verkeer en waterstaat, en als zodanig opvolger van de heer Gieben, die echter zelf nog enige tijd in de raad van commissaris sen zitting zal blijven hebben. (Advertentie) Zaterdag, Zondag en Woensdag matinee 2.30 uur. KARACHI, 24 jan. Aan de Pakis taanse regering zyn voorstellen gedaan voor de bouw van drie televisiestations, namelijk te Karachi, Lahore en Dacca. De totale kosten bedragen 1,3 miljoen dollar. Aldus heeft de heer H. D. Huyer, lips gebouwd worden. Volgens de voor- UPI medegedeeld. De televisiestations zullen door Pni- lips gebouwd worden. Volgens de voor stellen zou er voor de bouw een maat schappij in het leven worden geroepen. Philips en het Time-Life concern zou den financieel in deze maatsdhappy ge ïnteresseerd zyn. DEN HAAG, 24 jan. Tijdens de buitengewone vergadering van aandeel houders in de KLM is gesproken over het ontslag dat de president-directeur en drie directeuren van de maatschap pij hebben genomen. Van aandeelhou- derszyde werd twyfel uitgesproken of het wel de juiste oplossing is om nu drie directeuren met een grote staat van dienst te laten gaan, juist in een tijd waarin de KLM alle ervaring no dig heeft om in de lucht te blyven. Men toonde zich bevreesd voor het ont staan van een vacuum in de leiding. De president-commissaris ir. Den Hol lander zei uitdrukkeiyk dat hier geen sprake van zou zijn. De aftredende di recteuren zullen de leiding blyven ad viseren en dit adviseurschap is be- Ïiaald geen inhoudloze functie. Van al- e ervaring, kennis en kunde van de aftredenden zal gebruik gemaakt wor den. Advertentie) IMPORTEUR VOOR NEDERLAND: N.V. BREDASCHE WIJNHANDEL. BREDA. e meest typerende foto van Kar dinaal Godfrey, de overleden aartsbisschop var Westminster, zou niet het statieportret zijn, dat nog kort voor zyn dood werd ge maakt, maar een snapshot van de aartsbisschop, zoals hy vaak door nie mand herkend door zyn kathedraal wandelde. Met een grote zwarte man tel over z ;n prelaten-toog liep hy daar dikwyls rond en verscheidene malen werd hy dan op de schouder getikt en gevraagd: „Father, kan ik even biech ten?" En dan verdween hy in een van de biechtstoelen in de zykapellen van de kathedraal. Dat waren voor de kardinaal do mooiste ogenblikken, waarop hy zich weer volop priester voelde. Deze stille enigszins teruggetrokken, soms byna verlegen, hoogste kerkelyke gezagsdra ger in Engeland was by uitstek een pas torale figuur. Kapelaan William God frey is echter maar heel kort in de on middellijke zielzorg werkzaam geweest. Hij had blijkbaar hard gestudeerd op het seminarie in Ushaw en binnen twee jaar na zyn priesterwijding werd hy benoemd tot professor aan dit centrale seminarie, waar de meeste priesters van het westeiyk deel van midden-En- geland hun opleiding ontvangen. Door zijn functie daarna als rector van het Engels college in Rome viel de aan dacht van de Paus op hem, toen in 1938 de eerste apostolische delegaat moest worden aangesteld. In het stille huis in Wimbledon werd deze van na ture gesloten persooniykheid door zyn functie als diplomaat in zeer moeiiyke jaren nog voorzichtiger in woord en daad. Toch heeft Aartsbisschop God frey als apostolisch delegaat in die oor logsjaren veel gedaan als bemiddelaar tussen de uitgeweken regeringen in Londen en het Vaticaan. Als zodanig heeft Kardinaal Godfrey ook een be- langryke rol gespeeld by de besprekin gen over het Nederlandse gezantschap het Vaticaan. Het moet echter voor de jongen uit Liverpool een grote vreugde zyn ge weest, toen hy in zyn vaderstad in 1953 terugkeerde als aartsbisschop van dit grote diocees. In het milieu van deze grote katho lieke bevolkingsgroep van midden- Engeland dat sterk Iers beïnvloed en traditioneel genoemd kan wor den, kwamen de eigen en enigszins be houdende pastorale kwaliteiten van de aartsbisschop tot hun volle ontplooiing. Met zyn benoeming tot aartsbisschop van Westminster keerde William Gocf frey wel terug in een omgeving waar hjj als diplomaat vele relaties had ge kregen, maar waar hy zich toch mis schien nooit zo thuis gevoeld heeft als in zyn Liverpool, zoals ook omgekeerd zyn opvolger in Liverpool, de Impul sieve Aartsbisschop Heenan afkomstig uit Ilford op de rand van Londen, voor vele priesters en diocesa in het begin een geheel nieuw geluid was. In tegenstelling met zyn voorganger op de zetel van Westminster, Kardinaal Griffin. die op de wyze van Fulton Sneen, zich graag in zyn herderlijke brieven in actuele problemen op so ciaal en politiek terrein vastbeet, voor al waar de rechten van de mens wer den aangerand, richtte Kardinaal God frey zich by zyn leiding vooral op het versterken van het gezinsleven, het be vorderen van de roepingen en het de votieleven. Met de dood van William Kardinaal Godfrey is aan Engeland er Wales de ovcode aartsbisschop ontvallen sinds herstel van de hiërarchie. Hy heeft H» r;1 van aartsbisschoppen, die een zeer gevarieerd patroon van menseiyke Vanuit de vergadering werd zowel waar het de bezetting van directie als commissarisplaatsen betreft, bena drukt, dat vooral figuren uit handel en industrie nodig zullen zyn voor de topleiding van dit bedryf. Een van de aandeelhouders vroeg zich daarby af of hetgeen gebeurd is geen aanleiding was om met een heel nieuw team van commissarissen en directeuren te be ginnen. Gevraagd werd nog of aan de gang zijnde reorganisatie invloed op de nominale waarden van de aande len zou hebben. Kennelyk werd hier mee bedoeld of er plannen tot afstem peling van deze stukken bestonden. Het antwoord van de financiële di recteur was duideiyk neen. Over het algemeen toonden aandeel houders zich wel ingenomen met de maatregelen op organisatorisch ge bied. Nadere inlichtingen over het Mc- Kinsey-rapport werden echter niet ge geven. Men beperkte zich van be- stuurszh'de tot de opmerking dat het hard nodig was dat dit onderzoek was verricht. Enkele aandeelhouders vroe gen zich nog af, of het wel juist was dat een Amerikaans bedryf was uitge zocht om de KLM-structuur te bekij ken. Dit gezien de houding die in Ame rika tegenover de KLM wordt ingeno men. Men betwyfelde kenneiyk of het bureau wel onbevooroordeeld was. Samenwerking in het kader van de Air Union heeft de grote en voortdu rende aandacht van de leiding van het bedryf. De samenwerkingsgedachte leeft zeer sterk by de KLM. Vóór al les zal de nieuwe directie by het uit stippelen van het beleid aandacht schen ken aan de personeelszaken. Vooral aan overleg met het personeel wordt veel waarde gehecht. Nadere gegevens over de uitelndeUj- ke cb'fers over 1962 kunnen nog niet worden verstrekt. Zoals bekend ls in de Tweede Kamer gezegd dat het ver lies boven de 70 miljoen zou liggen. Bevestiging van de berichten over een spoedige hervatting van de hjn op Dja karta kon evenmin gegeven worden. Eén van de gezagvoerders van de maatschappij bepleitte tenslotte nog re geringssteun op grond van de politiek die de laatste jaren door deze regering ten opzichte van Indonesië, Nieuw-Gui- nea en de Antillen gevoerd werd. grootheid hebben getoond, een eigen plaats ingenomen. Hy had de vroom heid van een Kardinaal Manning, maar miste diens sociale bewogen heid: hy had een zelfde moed en ener gie in zyn ziekte als zyn voorganger Kardinaal Griffin, maar hij miste diens versatiliteit en spontaneïteit. I Westminster verliest ln Kardinaal Godfrey een heilig priester en een be zorgde vader, die nooit de populari teit heeft gezocht, en die alleen in een zeer persoonlijk gesprek de warmte van zyn innerlijk en van zyn geloof wist over te dragen. Het is alsof hy in zyn nieuwjaars wens reeds wist dat hy een nieuw leven zou binnengaan, als hy schryft: „Now the year draws to its close and as the Lord takes care of our „goings out and comings in" so He beckons us to the New Year and bids us go for ward hand in nand. with Him. With Hirr we open the Ye; r Moge hy rusten in vrede. DRS. TH. ZWARTKRUIS (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 24 jan. Minister De Pous van Economische Zaken heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hy byzonder nauwkeurig er op toeziet, dat de regels van het prijzenbeleid in de gehele sector van de steenkolenin- dustrie en -handel worden opgevolgd. Hy moest er echter op wyzen, dat externe kostenstijgingen buiten zün con trole omgaan. Deze kunnen optreden wanneer de in te voeren steenkolen op de wereldmarkt in prijs stygen of wan neer het vervoer duurder wordt. Wat dit laatste betreft, zei de mi nister dat de regering alles in het werk stelt om ernstige knelpunten in de aflevering van huisbrandkolen te voorkomen In overleg met de importhandel, het burgeriyk vervoer en de militaire auto riteiten zyn regelingen getroffen om kolen die in de havens aanwezig zyn met vrachtwagens en zo nodig met mi litaire trucks af te voeren. Ook de minister van Defensie, ir. Vis ser, stelde de Kamer op de hoogte van de organisatie, die in militair verband is opgezet om op dit punt hulp te bieden. Hy zei, dat het normaal is dat in ty- den van nood militairen dergelijke dien sten verrichten. De vragen werden ook beantwoord door de minister van Verkeer en Wa terstaat, drs. Korthals. De drie minis ters brachten om beurten hulde aan allen die thans hun uiterste best doen om ondex barre weersomstandigheden het kolenvervoer vlot te doen verlopen en de gladheid op de weg en de grote hoeveelheden sneeuw op te ruimen. OSLO, 24 jan. Met goedkeuring van de Noorse regering heelt Gulf Oil Cor poration de aandelen verworven van Norsk Veedol A-S, de Noorse dochter maatschappij van Dansk Veedol A-S, de Deense tak van Tidewater Oil Com pany, aldus is bekend gemaakt door R. B. Hoffman vice-president, market ing, van Gulf Eastern Company. AMSTERDAM, 24 jan. In de twee de ronde om het Noordhollands club kampioenschap dammen heeft Gezellig Samenzijn door een zege van 11-9 op KDA de kop van de ranglijst overge nomen, terwijl Joseph Blankenaar het tegen Zaandam niet kon bolwerken. Na de nederlaag tegen KDA in de eer ste ronde vertoonde Zaandam nu een heel ander spelletje, waarop de Blan kenaren aanvankelijk niet bedacht wa ren. Het gevolg was schijfverlles aan enkele borden, waarvan De Bree' te gen Den Doop het eerst profiteerde. Jongedijk kwam tegen Bos nog tot re mise, waarna Berk door een zetje van Van Heringen won. Stahlberg forceer de tegen Rintjema een positionele winst, waarna Koppies de partijen weer op gelijke voet bracht toen Van der Sluis blunderde. Ook Van Heerde verloor door combinatiespel van Van der Horst, waarna Scheeres de achter stand voor JB. wegwerkte. Van der Sleen kwam nog tot remise met Bak ker en op de stand 8-8 was de speel tijd verstreken. De partijen Westen- borg-Holstvoogd en Aling-Jupijn werden in het weekeinde uitgespeeld, waarbij Holstvoogd won en Jupijn de resmise liet glippen, zodat de eindstand 10- 10 werd. GS nam tegen KDA een voorsprong van 6-0 door winstpartijen van Wes- terloo tegen Holla, Van Hout tegen H. Westra en Bedolla tegen Overwater. Hierna zorgde Slijkerman voor de eer ste KDA-punten door De Ruiter te ver schalken. Grootmeester Keiler vergroot te de voorsprong nog door winst te gen Trompen en hoewel de kopbor- den (Huismans-Beeke en De Weerd- Rustenburg) winst voor KDA oplever den en de Noordhollandse kampioen An- sems aan Belderok remise moest toe staan, behield G.S. zijn vorsprong, want ook de partijen P. Westra-De Jongh en Fakkeldij-Steenhuis werden remise. In de derde ronde van de finale, welke bij KDA werd gehouden, ont moetten GS-Zaandam en KDA-Joseph Blankenaar elkaar. De Zaankanters leverden ook nu een stuntje door hun opstelling radikaal om te gooien en bij GS zat Keiler nu op bord 7. Hij had het eerste succes door De Bree te kloppen, maar A. Bakker van Zaandam versloeg zijn naamgenoot C. P. Bakker en maakte de stand weer gelijk. Een mooie winst behaal de Holstvoogd aan het derde bord tegen grootmeester Herman de Jongh, terwijl Koppies het bestond om Ansems te kloppen. Hiertegen over stelde GS nog overwinningen van De Wit tegen v.d. Made en ook Rustenburg liet zich tegen Van He ringen niet onbetuigd. De enige re mise in deze wedstrijd was voorlo pig Jonkhart-De Schaap, waarna Rintjema van De Ruiter won en zo de stand op 9-7 voor Zaandam bracht. Afgebroken werden de partijen Van der Horst-Beeke, waarin eerstge noemde lange tijd beter stond, maar waarin Beeke aan zet is en wei re mise kan afdwingen, en voorts de partij Bos-Steenhuis, die door de laatste wel zal worden gewonnen. Een 10-10 resultaat is dus te ver wachten. In de wedstrijd KDA-Joseph Blanke naar liet Fakkeldij zich tegen Jonge dijk in een opsluiting nemen. Toen hij deze wilde verbreken won Jonge- NEW YORK, 24 jan. (UPI) Ex- president Eisenhower heeft een beroep gedaan op president De Gaulle „zich nog eens lang te beraden" over de kwestie van Engelands toelating tot de EEG, omdat daarmee „het uitzicht zou worden geopend op een Noordatlantlsche gemeenschap." Eisenhower zei dit in een televisie- interview voor de CBC. Hij zei geen idee te hebben wat de werkelyke mo tieven van De Gaulle zijn voor een af- wyzende houding tegenover Engeland. Een egoïstische instelling kan het vol gens Eisenhower niet zyn, omdat De Gaulle daarvoor te groot is. „Maar ik geloof wel, dat een overdreven zelf vertrouwen hem er misschien toe brengt te geloven, dat hij Frankryk byna de leiding van de gehele westelijke wereld in handen kan geven". Eisenhower zei dat De Gaulle tydens de oorlog een van zyn beste vrienden was maar dat niemand kan ontkennen „dat hij erg moeilijk kan zf;n. en zeer koppig". UTRECHT, 24 jan. De Maatschap pij voor Projeclontwikkeling (EMPEO) heeft voor Velp-zuid een ontwikkelings plan ontworpen (torenflats, bungalows, eengezinswoningen, een winkelcentrum en een hotel en kantoorcomplex), waar van de realisering rond vijftig miljoen gulden gaat kosten. Do gemeente Rhe- den heeft zich inmiddels in principe akkoord verklaard me' dit plan. De ontwerpers, zoals hekend behorend tot de Brederogroep, hopen tegen het eind van dit jaar een begin te kunnen ma ken met de bouw. Hierbij zullen de bouwbedrijven van de Brederogroep een belangrijke taak krijgen. Het laat zich aanzien, dat met de verwezenlij king van het gehele plan ongeveer ze ven jaar gemoeid zullen zijn. Dit is het tweede grote plan van EMPEO. Op het ogenblik worden be sprekingen gevoerd over een plan voor de Utrechtse binnenstad waarmee onge veer 150 miljoen gulden gemoeid zal zijn. Ook hier zou voor ae bouwafde- lingen van het Brederoconceru een be langrijke taak zijn weggelegd. Met de uitvoering van deze twee plannen zou den de bouwbedrijven van Bredero de eerste jaren de handen vol hebben. dijk een schijf en won korte tijd la ter door een damzet. Harry Westra raakte tegen Scheeres een stuk achter, waartegenover Scheeres een onspeel bare linkervleugel overhield. Het slot was na een blunder van Scheeres nog remise. Dit resultaat boekte ook Van der Sleen tegen de jonge Slijkerman, die lange tijd winstkansen had. Van Heerde nam tegen Piet Westra in het middenspel een schijfwinst en ondanks taaie verdediging kon de KDA-er geen remise maken. De eerste winst voor de Gezellen bracht Huismans, die Van der Sluis met een Roozenburgopslui- ting zo in het nauw bracht, dat deze langzaam maar zeker werd opgevou wen. Blankenaars kopman Verheij kwam eerst later en daarom was hij maar op bord 10 geplaatst, waar hij in Holla wel een stevige tegenstander vond, maar deze met een leuk zetje in het eindspel toch de punten afsnoep te. Dit leverde ook Stahlberg aan Bel derok, die lange tijd alle dreigingen kon weerleggen, maar in tijdnood de draad kwijtraakte. Een mooie winst van Trompen tegen Berk kon toen aan het eindresultaat, 12-8 voor Joseph Blankenaar, niets meer afdoen. De stand is nu: Joseph Blankenaar 4 punten, Gezelig Samenzijn 3 en af gebroken wedstrijd, KDA 2, Zaandam 1 en afg. wedstrijd. J.B. heeft zich geplaatst voor de landelijke clubtitel strijd en als G.S. tot 10-10 komt tegen Zaandam, gaat deze club ook door naar het landelijke toernooi. Wint Zaan dam, dan moet het met G.S. herkam pen om de tweede plaats en dan is J. Blankenaar Noordhollands kampioen. (Advertentie) Ze brengen u op allerlei(heer1ij'k9 Ideeën. Voor het dagelijkse ta» felen. Voor feestjes. Of zomaar wanneer u gewoon trek hebt in iets pittigs. 't is Heerlijk-'t is Handig-'t Is Twee van de 57 variëteiten. ROTTERDAM, 25 jan. Vanmorgen is men begonnen met het lichten van het wrak, dat de motorsleepboot „Gele Zee" van L. Smit en Co. gistermiddag de Nieuwe Waterweg heeft binnenge bracht en in de Europoort heeft afge meerd. De dryvendc bok Simson van Van den Tak's Bergingsbedrijf zal met behulp van sleepboten proberen het schip, waarvan niet meer dan een me ter over een lengte van twintig meter boven water steekt, om te trekken. Gistermiddag heeft men hiertoe reeds de nodige stroppen aangebracht. Eerst als meu er in slaagt het wrak om zyn lengte-as 180 graden te kantelen, zal het stuurhuis boven water komen. Eerst dan ook zal men pas de naam van het schip kunnen lezen en zeker weten dat men inderdaad de sinds 19 januari ver miste Zweedse coaster Thuntank VH heeft geborgen. Ook zal men pas een onderzoek naar de nog steeds geheel vermiste bemanning van het scheepje kunnen instellen, als het schip weer normaal op het water ligt. Tot nu toe heeft men nog steeds geen spoor gevonden van de elf be manningsleden, dje de coaster aan boord zou hebben. Men denkt, dat de stoffeiyke overschotten zich inder daad in het schip bevinden. De sle pers van Smit varen dan ok met de vlag halfstok. De kustvaarder moet in één keer helemaal omgesla gen zyn. Was dit niet het geval ge weest. dan was het schip al lang gezonken. Bovendien had men aan boord dan zeker gelegenheid gekre gen om noodseinen te geven. Voor zo ver nu bekend is, zijn er ook nog geen aangespoelde stoffeiyke resten gevonden noch zyn er mensen, dood of levend, uit zee opgepikt. Gistermorgen was het een drukte van belang op de Maasvlakte. Behalve de schepen, die direct met de berging te maken hadden, waren er ook vaartui gen van de havendienst, van de rivier- VELSEN, 25 jan. In de westbuis van de Velser tuimel vond gistermor gen half twaalf een kettingbotsing plaats tussen vyf personenauto's, ter hoogte van de overgang van het open deel in het zogenaamde roostergedeel- te van de tunnel. De bestuurder van de eerste auto reed met matige snelheid de tunnel in. Verblind door de zon zag hy plot seling niets meer Hij remde af, maar de bestuurders van achter hem rydende auto's werden eveneens beurt voor beur» verblind en botsten op hun voor ganger. De vyf wagens werden zwaar beschadigd. Een 28-jarige dame uit Zwitserland brak een sleutelbeen, een 47- jarige mevrouw uit Heiloo kreeg een hersenschudding, een 45-jarige heer uit Bakkum een gebroken neusbeen en ge kneusde ribben, een 47-jarige heer uit Santpoort had rugklachten en een 50-ja- rige architect uit Driehuis een gebro ken arm. Allen werden naar het Anto- nius Ziekenhuis overgebracht, waar de mevrouw uit Heiloo en de heer uit Drie huis werden opgenomen. Een half uur tevoren vond op de Parkweg naby de Dx'ehuizer Kerkweg een aanryding plaats tussen twee vrachtauto's. De bestuurder van een der wagens moest remmen voor een voorgesorteerde personenauto. De vrachtauto raakte in een slip en sloeg met grote kracht tegen een van de an dere kant komende vrachtauto. Beide voertuigen werden zeer zwaar bescha digd en moesten worden weggesleept. Het verkeer werd tydelyk omgeleid. politie en een apart gecharterd schip» de Schouwenbank, van Smit en Co, voor de verslaggevers en persfotografen. TeB slotte was ook de reddingboot Presi* dent Jan Leis van de party. Deze was uitgevaren om de films op te halen voor het Eurovisiejournaal. Deze film® waren aan boord van de „Ebro" doof een journaalploeg gemaakt. Advertentie voor hen die onderscheid maker»' (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 24 jan. De Tweed® Kamer heeft vanmiddag de voorstellen tot grondwetsherziening aanvaard. Da4 betekent o.a. dat nog niet voor de ver* kiezingen van tnei a.s., maar wel voo' de eerstvolgende staten- en gemeente* raadsverkiezingen (van 1966) kiezer* van 21 jaar reeds kunnen meestemmen- Dit, tenzy in de Eerste Kamer of t") de behandeling van het gehele wet*' voorstel in tweede lezing, waarby ee" tweederde meerderheid nodig zal zij"' anders wordt besloten. Verwerpt .vordt echter niet verwacht. Voorts is in eerste lezing in de Twee* de Kamer vastgesteld, dat men reed* op 25-jarige leeftyd tot lid van de Tvvee' de Kamer kan worden gekozen. Voorzichtigheidshalve blijft voor Eerste Kamer de beslissing over PE meest wenselijke minimum-leeftijd "'i het passief kiesrecht nog onverander op dertig jaar. Het zal er van af had gen of de Eerste Kamer dit laatsr voorstel verwerpt, om te komen een leeftijdsverlaging ook voor dez Kamer. Do socialisten en communisten ren tegen dit laatste onderdeel van herziening. Daarom is het niet fit| slotenj dat dit voorstel inzake het R®r, sief kiesrecht geen tweederde meerde, heid zal halen wanneer het zoals gr°.d wettelyk is voorgeschreven, in de n»® j we Kamer een tweede behandeling z krijgen. HIER LEGDE H'J HET NEER. LUKT, ALSOF 'T EEN MENSEN LICHAAM WAS. DAT 15 GENOEG, JACKIE. GA DB SCHEP EN HOUWEEL MAAR DIT DE AUTO HALEN. DUIVELS, ZE HEB' &EN DE PLAAT? GEVONDEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2