FILMJOURNAAL Figuratieve schilder- en beeldhouwkunst in de Vishal pend Aóeeda Haarlem PETRI-. .KONINGIN ELISABETH" van Maxwell Anderson K REME R Unieke binnenmanege voor rijschool „Kennemergaarde" VEZENO iU\ TAXI 13000 Het spook van de Opera Eddy schiet met herp sc SLEUTEL WEG? Eva Overige films Eduard Biele en Jan Hesmerg gehuldigd Tentoonstelling Ijs in Haarlem levensgevaarlijk Gezin bij brand gered Nieuwe mislukking van Theater Expositie over structuurplan Boxen bieden plaats aan 40 paarden AT AX-T A pk i geo, GROEN Co. tt-l tl ZATERDAG 26 JANUARI 1963 PAGINA 2 Luxor Lido „DE SLEUTELSPECIALIST" Apotheken en dokters- diensten WASSERIJ DUYN Studio ZAANDAM ..131 IV. Ph. Orkest ?AADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN Wijzigingen in plan Omgeving ZAjlweg99 Haarlemse Reddingsbrigade Films H.H. Missen in Dekenaat Haarlem Muziek Toneel Diversen I Ia bar et Tentoonstellingen „HET WITTE PAARD" Overzicht van de nieuw te bou wen binnen-manege van Rij school Kennemergaarde in Santpoort. Links het bestaande gedeelte, waarvan het oude koetshuis thans gebruikt wordt voor de stalling van paarden. Gedeeltelijk achter dit huis de veertig meter lange manege, met daarvoor een dubbele rij boxen. Geheel rechts de foyer. INTERIEUR Politie hield korte- baainiwedstrijdieri! HAARLEM, 26 jan. Met on gekende hardleersheid zet het Arnhemse „Theater" zijn reeks mislukkingen voort. Gisteravond: „Koningin Elisabeth" van de Amerikaan Maxwell Anderson. Kosten noch moeiten waren ge spaard. Men had uit Engeland de regisseur David Giles laten over komen, evenals de decorontwer pen van Kenneth Mellor. Men had voor de titelrol zelfs de uitsteken de actrice Loudi Nijhoff ingezet. Maar het heeft allemaal niet mo gen baten. De fout zit bij de dra maturg. Dit Theater moet hele simpele stukken spelen omdat het gezelschap aan groter werk dom weg nog lang niet toe is. Waarom het overigens nodig is om dit ge- Van 8 tot 24 maart In de Vishal Driesprong Ruime foyer zelsch ip naar Haarlem te laten komen, is me een raadsel. Zoveel betere voorstellingen van betere gezelschappen moeten gemist worden. Subsidiëring van kunst en derzelver voorwaarden, zijn vreemde zaken. CENTRALE VERWARMING DUIKER OLIEBRANDERS Subsidie badminton kampioenschappen Poppenitheater met „Porgy and Bests" Kampioenschap 2e klas Libf® District Haarlem, KJV.B.B- Burgerlijke Stand Haarled (Advertentie) 1.2.3.4.5. Het griezelverhaal over het spook in de opera is al verschillende keren ver filmd. Universal International Films presenteert nu opnieuw een versie, op groot scherm en in kleuren. Er zyn wat kleinere zaken veranderd, maai in gro te trekken is het verhaal hetzelfde ge bleven. Wat bijzonder goed in deze rol prent, tot uiting komt, is de spanning die in het operagebouw heerst. Naar onze mening is echter teveel veronder steld dat ieder het verhaal van de man met het geschonden gelaat he lemaal kent. De film springt teveel van het ene naar het andere schrikeffect over. Niettemin kan men, indien men er tenminste tegen kan, lekker grieze len. We zijn de laatste jaren overstelpt met films, waarin Eddy Constatine de Franse sla- en schietfenomeen de een of andere glansrol speelt. De erva ring leert, dat ze er bij het publiek blij ven ingaan. De meeste zijn trouwens in hun soort niet eens onverdienstelijk. De nieuwste in de lange serie, ,,Eddy schiet met scherp", die in Lido zijn Nederlandse première maakt, plaatst de man-met-de-slappe-hoed nu eens niet in lugubere bars, clubs at in achterbuurten van wereldmetropolen, maar laat hem zijn - traditionele - ruige werk doen op een rustiek Grieks eiland je, tegen een decor van tempelruïnes en andere overblijfselen van de vroe gere Griekse cultuur. De kwestie is. dat Eddy als geheim (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 fEL. 11493 Haarlem Apotheken: Schoterbos-apotheek, Rijks straatweg 19, tel. 50155; Stations-apotheek, Kruisweg 30, tel. 10043; Apotheek Klink hamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596. Aerdenhout-apotheek, Zandvoortselaan 164, telefoon 40758. Doktersdienst: Indien geen hulip van huls arts belle men fa. Mathöt, telefoon 11900 (Niet voor tandheelkundige hulp). Wijkverpleging Wit-Gele Kruis, tei 13863 Tandarts: O. Wiersema, Lorentzkade 340, telefoon 20361. Dierenarts: G. Verhagen, Albert Verwey- laan 19, telefoon 63070. Zieken vervoer: G.G.D., telefoon 14141 Margriet, Turfmarkt, telefoon 21400. Ambulancedienst Dierenbescherming: tei. 12823. b.g.g 008 boodschappendienst. Heemstede en Aerdenhout Apotheken: zie onder Haarlem Doktersdienst: J. M. Kamps, B. van Len- nepweg 1, telefoon 38032. Bloemendaal Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Egberts, Zuider Sta tionsweg 12, tel. 57458. Overveen Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: D. Heeringa, Militairen- weg 18. tel. 56400. Zandvoort Apotheek: Zandvoortse Apotheek. Halte- •traat 8. tel. 3185. Doktersdienst: C. F. M. Robbers, Koninginneweg 34, telefoon 2813. Lisse Doktersdienst: H. A. Holl, Veldhorststraat 50, telefoon 02530—3155. Tandarts: L. Carls, Herenweg 20, telefoon 02533—417. Noordwi|kerhout Doktersdienst: K. A. van Praag, Herenweg 17, telefoon 02533385. Tandarts: L. Caris, Herenweg 20, telefoon 02533—417. Wijkverpleging: Rusthof 1, tel. 02533-468. Voorhout Doktersdienst: W. J. Blnnema, Churchill- laan 11, telefoon 02532—7202. Tandarts: L. Caris, Herenweg 20, telefoon 02533—417. (Advertentie) VSISTERDAMSEVAAH1 20 TH.. 11053 Ook voor de fijne was Amerikaans agent in het na-oorlogse Griekenland belast is met de opsporing van oud-nazi's. Een karwei dat hem handen vol werk bezorgt. Vooral wanneer een collega, die eveneens met deze opdradht is belast, door een aantal ondergedoken oud-nazi's die zioh ge groepeerd hebben, gegijzeld wordt en naderhand om het leven gebracht. De zaak wordt er niet gemakkelijker op, wanneer op een gegeven moment de schijn tegen hem is en hij zich door allerlei complicaties ook zoveel moge lijk schuil moet houden voor het Griek se politie-apparaat. Na ettelijke vecht- en schietpartijen waarin Eddy zich de niet te evenaren meester toont, lukt het hem zijn slag te slaan. In een aroheologenkamp, waar hij als persfotograaf het vertrouwen van de geleerden wint, treft hij de man aan, die hij hebben moet. De spanning blijft er tot op het laatste mo ment in, want op het eind lijkt alles nog te mislukken. Maar Eddy is er de man niet naar zich zijn prooi zomaar te laten ontglippen. Eigenhandig mag hij tenslotte de oud-nazi neerschieten, veertien jaar De Amerikaanse regisseur Joseph Losey die de bioscoopbezoeker ooit al eens eerder voor onoplosbare raadsels plaatste met „The boy with the green hair", heeft blijkbaar de klok van de nouvelle vague in de oude wereld horen luiden en is toen aan zijn film „Eva" begonnen zonder precies te weten waar de klepel hing. Hij engageerde dus Jeanne Moreau als de vrouw die op een hoogst merkwaardige wijze uit drukking geeft aan haar wrok je gens de mannen en meende verder te kunnen volstaan met het gebruik van elk filmeffect dat al eens eerder, door meer oorspronkelijke en begaafder cine asten is toegepast, van de avant garde en de symbolische maskérs af tot de camerabewegingen van Resnais en An- tonioni toe, zonder dat hij echter de zin en betekenis ervan duidelijk weet te maken. De centrale figuur in deze film is echter niet Eva, maar Adam, Stanley Baker als de pseudo schrijver Tyvian. Het soort man dat door Angelsaksers wordt aangeduid met kernachtige woor den als „heel" en „bore" wat zo ongeveer neerkomt op „een miserabel stuk verveling". Dat is trouwens de he le film. (Studio volwassenen). In Frans Hals draait deze week een reprise van de beroemde film „Getuige a charge" met Charles Laughton. 14 j. Rembrandt prolongeert alweer de nieuwe Nederlandse verzetsfilm „De Overval". 14 jr. In Cinema Palace wordt „Een meisje met sex-appeal" ge draaid, welke film dermate spot met de fatsoensnormen, dat de KFC de film ontraadt. Roxy brengt een reprise van de spektakelheldenfilm „Maciste con tra Maciste". 14 jaar. Vanaf maan dag wordt daar de onderwereld film „Enkele reis naar de hel" ver toond. 14 j. Minerva draait zaterdag en maandagavond de beroemde histo rische film „The Alamo". 14 j. Zondag en woensdagmiddag wordt daar „Het verraad van de zwarte roofridder" ver toond, een spannend avonturenver haal. A.l. Donderdagavond gaat er de Chopinfilm „Onvergetelijke melodie". Al. (Advertentie) VERZEKERT ZIEKENHUISKOSTEN AAN: "VEZENO".ZAANDAM Westzijde 212 - fel.: (02980) 6 34-11 I Ik zou gaarne Inlichtingen over verzekering g I tegen ziekenhulaVoperatiekosten ontvangen. g naam: adres: woonpl/tet.L. HAARLEM, 25 jan. Het huldi gingsconcert van eerste concertmees ter Jan Hesmerg en de aanvoerder der cel-li in het NiFh.O., Eduard Biele begon vrijdagavond zeer ernstig. Vo rige week vrijdagmiddag, tijdens een jeugdconcert, overleed in de leeftijd van 64 jaar vrij plotseling de eerste violist Jan Rosekrans. Men heeft hem woensdagmiddag ter aarde be steld. Met het spelen van het „Air" uit de Derde Suite van J. S. Bach werd de overledene herdacht, waar na enige minuten stilte in acht wer den genomen. Biele en Hesmerg zijn 25 jaar in dienst van het N.Ph.O. en ter gelegen heid van dit heugelijke feit traden bei den op als solist. Eduard Biele koos het celloconcert in e kl. terts van A. Vivaldi, dat door Vincent d'Indy is geïn strumenteerd, want eigenlijk is het een sonate met clavecimbelcontinuo. Dat was ook duidelijk te horen, want voor een concert is het stuk niet briljant genoeg. De solist hééft een fijn geach^ veerd toucher en speelde zijn partij uiterst beschaafd en ingetogen. Maar zelfs het zeer kleine ensemble, dat hem begeleidde, was toch nog te sterk, zodat vele details van het spel ondui delijk werden gemaakt. Jan Hesmerg voerde het briljante vioolconcert van de Armeens-Russische componist Aram Khatchaturian uit. Voor déze musicus is een dergelijk werk als geknipt, want zijn instelling is zeer sterk virtuoos. Hesmerg verzuimde niet, ook de warmbloedigheid van deze mu ziek tot uitdrukking te brengen. Hij werd uitnemend bijgestaan door het N.Ph.O. onder leiding van Henri Arends. Beide musici zijn na afloop van hun spel hartelijk gehuldigd door het en thousiaste publiek en officiële instan ties. Een bloemenpracht zonder weerga fetuigde van de grote waardering voor un werk in het orkest. Het Concerto grosso in D gr. terts van A. Corelli en een Symfonie van J. A. Benda completeerden het pro gramma. Vooral de Symfonie van Ben- da werd spiritueel en fijnzinnig tot klin ken gebracht. G. M. (Advertentie) SPEKSTRAAI 5 fELE* <6061 HAARLEM, 28 jan. Aan de Haar lemse raad is ter goedkeuring voorge legd een wijziging van het uitbreidings plan „Omgeving Zylweg". De wijziging is slechts van ondergeschikte aard. Het terrein dat aanvankelijk bestemd was voor de bouw van een gecombineerde b.l.o.-school zal nu worden gebruikt voor de nieuwe HTS, die meer ruimte nodig heeft dan aanvankelijk gedacht was. Bovendien zal een gedeelte van het terrein gereserveerd blijven voor een eventuele uitbreiding van het Marine- hospitaal. In verband met deze bestemmingswij ziging, is het beloop van enkele wegen enigszins gewijzigd. Enkele woningblok ken zijn enigszins andeis gegroepeerd en de weg langs de geprojecteerde auto boxen heeft het karakter gekregen van een verhard pad. De aanvankelijk in het westen van het plan geprojecteerde speelplaats heeft nu een meer centrale ligging gekregen. Het uitbreidingsplan „Omgeving Zylweg" omvat de gronden die begrensd worden door de Zylweg, de gemeentegrens met Bloemendaal, de spoorlijn Haarlem-Zandvoort en de Prin- sesselaan. HAARLEM, 26 jan. Op een bijeen komst belegd door de Haarlemse Red dingsbrigade voor Drenkelingen in de aula van de A. H. Gerhardschool werd door dokter P. Meershoek, medisch lei der van de Vrijwillige Bloemendaalse Kust Brigade, een causerie gehouden waarin de toepassing van kunstmatige beademing met de zogenaamde mond op 'mond methode bij schijndode uitvoe rig werd besproken en op aanschouwe lijke wijze toegelicht. Tot slot werd een filmpje vertoond waarin verscheidene ongevallen in beeld werden gebracht en het snelle doeltreffende levensred dend werken met deze handeling op het doek verscheen. Aan het eind van de avond sprak de heer Fr. Lodder woor den van dank tot dokter Meershoek en werden aan mevrouw Meershoek bloe men aangeboden. HAARLEM, 26 jan. In de Vishal te Haarlem is de tentoonstelling ge opend, gewijd aan figuratieve schil der- en beeldhouwkunst, welke eerder in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" te Leiden te zien was. De directeur van dit museum, drs. J. N. van Wessem, leidde haar in met een verdediging van de figuratieve opvatting in de eigen tijdse kunst. Hij noemde het kenmer kend voor de situatie, waarin wij zijn weggegleden, dat deze tentoonstelling alleen al om haar figuratieve karakter als een manifestatie geldt, terwijl zij niet een samenvatting, maa- slechts een bloemlezing wil, zijn. Hij ontwikkelde de mening, dat de kunstenaar die zich, los van modieuze stromingen, tot het figuratieve bekent, zich niet buiten deze tijd plaatst en dat deze kunstenaar het contact onder houdt met het publiek, wiens verbeel ding hij stimuleert. Vervolgens vroeg spreker zich af, of het nog wel zin heeft voort te bouwen op wat vijftig jaar geleden al werd geaccepteerd. De regels van de mode hebben weinig te maken met creativiteit; bezinning en discipline worden vaak ten onrechte gelijkgesteld met gebrek aan agressi viteit. Er bestaat heden ten dage een ziekelijke neiging tot oorspronkelijk heid. Het criterium moet zijn, da, de per soon, die zich in zijn werk uit, belang rijker is dan het stijlvoorbeeld dat hij geeft. Spreker hoopte en g-'oofde dat Paul Citroen gelijk heeft als hij zegt, dat het niet waarschijnlijk is, dat de kunstenaars zich de verrukking van de weergave van de zichtbare wereld blijvend zullen ontzeggen. Met het uit spreken van de hoop dat de regel matige bezoeker van tentoonstellingen hier een expositie vindt, die hij met puur genoegen kan beleven, besloot de heer Van Wessem zijn inleiding. Kathedraal: 7, 8.15, 9.30 H„ 11.15 en 12.30 uur. Sint Antonius Nieuwe Groenmarkt: 6.30, 7.30, 8.30 H., 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H„ 11, 12 uur en 18 uur Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans: Spaarne: 6, 7.30, 8, 10.30 H. en 12 uur. De Goede Herder: ftaliëplein: 7.30. 9.30 H. en 11 ur. St. Jan, A'damstraat: 7, 8.15, 9.30 H. 11 en 12.15 uur. H. Pastoor van Ars, Parkwijk: 7.30, 8.45 H., «10.30, 11.45 en 18 u. Avondmis. H. Hart, Kleverpark: 7, 7.45. 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger straat: 7, 8, 9.15 H„ 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 8, 9.30 H„ 11.15, 12.30. O.L. Vrouw van VII Smarten: Rijks straatweg 7, 8, 9.15 H., 10.45, 12 en 18 u. H.H. Petrus en Paulus: 7, 8.30, 10 H. en 11.45 uur BLOEMENDAAL: Allerh. Drieëenheid 7.30. 9 H.. 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9, 10.30 H. en 12 u. AERDENHOUT: 7.30, 9 H., en 11 uur. ZANDVOORT: H. Agatha: 7.30. 9.30 H en 11.30 uur. OVERVEEN: 7, 8, 9 H„ 10.30 en 11.30. HEEMSTEDE: (H. Bavo): 7.30 en 8.30. 9.40 H., 11 en 12.15 uur. HEEMSTEDE (O.L. Vrouw Hemelvaart): 6.45, 7.45, 8.40 H., 10. 11 en 12 uur. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. BENNEBROEK: (St. Joseph): 6.45, 8.30. CINEMA PALACE: Een meisje met sex- appeal, ontraden. FRANS HALS: Witness for the prosecution (Getuige a charge), 14 Jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Dinsdag: 2 en 8 uur. LIDO: Eddie schiet met scherp. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Het spook van de Opera, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: De Overval, alle leeftijden. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY, t/m zo.: Maciste contra Maciste 14 jr. Ma. t/m do.: Enkele reis naar de hel, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „Eva", volw. 2.15, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA, t/m ma. 8 uur: Th.. Alamo, 14 jr. Zo. 2 en 4.15 uur, wo. 2.30 uur: Het ver raad van de zwarte roofridder, a. 1. Donderdag 8.15 uur: De onvergetelijke melodie, alle leeftijden. Zondag 27 Januari. Concertgebouw. 8 uur: Leerlingenuitvoering Eerste Haarlemse Accordeonschool. Zaterdag 26 januari. Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Theater met „Koningin Elisabeth" van Max well Anderson. Regie: David Giles. In de hoofdrollen: Loudl Nijhoff, Shlreen Strooker en Liesbeth Struppert. Zondag 27 Januari. Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Theater met „Koningin Elisabeth" van Max well Anderson. Regie: David Giles. In de hoofdrollen: Loudi Nijhoff, Shlreen Strooker en Liesbeth Struppert. Maandag 28 januari. Stadsschouwburg. 8 uur: Nederlandse Co- medie met „Gijsbrecht van Aemstel" van Joost van den Vondel. Regie: Han Bentz van de Berg. In de hoofdrollen: Ank van der Moer, Petra Laseur en Henk Rigters. Concertgebouw, Tuinzaal. 8 uur: R.K. To neelvereniging „Rokato" met „Zeeman, pas op". Zaterdag 26 Januari. Minerva Theater. 2.30 uur: Filmvoorstel ling Nederl. Jeugd Gemeenschap „Het grote avontuur" Maandag 28 januari. Aula Teylers Stichting. 8 uur: Prof. dr. J. Kistemaker, directeur van het FOM-labora- torium, spreekt over „Mens, Atoomenergie en Heelal" (met films). „Ad&m en Eva". Raamslngel 5. Geopend van 82 aur. Cabaret van 911.15 uur. Frans Halsmuseum, Werken uit de Haar lemse School van de 16e t.m. 19e eeuw Bijzondere collectie werken van Frans Hals. Dagelijks 10—5 uur. zo. 1—5 uur. Teylers Museum. Schilderijen 19e en 20e eeuw Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school, 16e t/m 19e eeuw Fos sielen, natuurkundige instrumenten. Dage lijks 11-5 uur. Eerste zondag van de maand van 1-5 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76. Oude religieuze kunst, schilderijen mid deleeuwse beeldhouwwerken. Van 10-12.30 en van 1.305 uur (behalve maandag) Zon- en feestdagen 2—5 uur. Vleeshal, t/m 7 februari: „Bestuurde tril lingen". Tentoonstelling 'over electriciteit en electronlca. „Het Huis van Looy", Kleine Houtweg. Groepstentoonstelling van leden van „Kunst Zij Ons Doel". Geup-nd van 10—5 uur. Zondag 25 uur Bovendien vrijdag 810 uur 's avonds Tot en met 10 februari, Vishal. Tentoonstelling figuratieve schilder en beeldhouwkunst. Geopend dagelijks van 10—5 uur, zondag 1—5 uur. T/m 24 februari. Kunstcentrum De Ark. Tentoonstelling van schilderijen van J. Möhlenpage. Ge opend van 9—5 uur en tijdens de concerten. Advertentie) Onder zijn talrijke gehoor bevonden zich exposerende kunstenaars, schil ders en kunstliefhebbers uit het Haar lemse, gemeenteraadsleden, de wet houder van Kunstzaken en de directeur van het Frans Hals Museum, die door de adjunct-directeur, de heer D. Schwa- germann, werden welkom geheten. HAARLEM, 26 jan. Met de regel maat van een uurwerk blijven de kop lopers hun overwinningen boeken. Van hen was Huyboom het snelste klaar. In slechts 14 zetten was de tegenstand ten einde. Van Emmerik deed reeds in het begin van de partij een kwaliteits offer, dat volkomen verantwoord bleek. Lips verweerde zich geruime tijd uit stekend, maar stond positioneel veel slechter en dat kostte hem uiteindelijk de party. Pancras vond in v. d. Velde f goede tegenstrever maar ook hij kon weef een zege laten aantekenen. Haverkort sr. dacht zyn party remise te kunnen houden. Hopman had echter beter gezien en kon door handig ma noeuvreren de winst bereiken. Zeer verrassend was daarentegen de volko men verdiende overwinning die Bleeke- molen op v. d. Stoop jr. wist te behalen. Ook de nederlaag die Haverkort jr. van Raaphorst te incasseren kreeg, werd zeker niet verwacht. Voor eerstge noemde was het een slechte week, want hü kon e' bovendien niet in slagen zpn afgebroken party tegen Ouddeken tot winst te herleiden en moest met remise genoegen nemen. Hoogland nam, mede in verband met de bezet ting van de 6 eerste plaatsen, tegen Reeuwpk te veel risico's en kreeg prompt een alleszins verdiende neder laag te incasseren. Aangezien Ran erin slaagde zyn party tot een goed einde te brengen, krygt deze thans goede kan sen om een zesde plaats te bereiken. In groep 2 handhaafden zowel Botte lier als Holtkamp zich door overwinnin gen op de le en 2c plaats. Joosten kwam door zijn winstparty nu op de derde plaats. Relatief staat Komen, die nu weer met een concurrent afrekende, er voor de le plaats nog het beste voor. Raap herleidde een pion-voordeel uit stekend tot winst en zit nu weer in de lift. Ook Van Schie schoof door een nieuwe zege weer een plaatsje omhoog. De uitslagen waren: v. d. Stoop jr Bleekemolen 0-1, RaaphorstHaver kort jr 1-0, Hopman—-Haverkort sr 1-0, BrohetHuyboom 0-1, Pancrasv. d. Velde 1-0, v. Emmerik—Lips 1-0, v. d. BergRan 0-1, OuddekenHaverkort jr. '/«-Vs, Reeuwyk—Hoogland 1-0, San dersv. Schie 0-1, Komenv. d. Bosch 1-0, v. d. Stoop sr Raap 0-1, Joosten Scholte 1-0, Buts—'Holtkamp 0-1, v. d. Erf—'Bottelier 0-1. HAARLEM, 26 jan. Naar de Haar lemse politie ons vanmorgen mededeel de, is het ys in Haarlem op het ogen blik levensgevaarlijk. Het is op vele punten zeer broos en er kunnen zonder meer wakken in vallen. Iedereen is dus gewaarschuwd. HAARLEM, 26 jan. Omstreeks kwart voor twee is gisteren brand uit gebroken in een woning aan de Jans straat. De brand woedde in de beneden verdieping en kon snel door de brand weer worden geblust. De vrouw van een echtpaar, dat met drie kinderen de eerste verdieping bewoont, ontdekte de brand, doordat zij door de kieren in de vloer beneden de vlammen zag. Mensen uit de buurt waarschuwden de brand weer en kwamen ook zelf te hulp. Zij waren nog bezig met het gezin in vei ligheid te brengen, toen de brandweer arriveerde. De vrouw bleek onwel ge worden te zijn en werd door de brand weer naar buiten gebracht. Het vuur zelf kon met een hogedrukspuit worden geblust. De oorzaak van de brand, waaraan het betrokken gezin in ieder geval geen schuld schijnt te hebben, is nog onbe kend.. De politie stelt een intensief on derzoek in, vooral omdat in het betrok ken pand reeds driemaal brand is ge weest. (Advertentie) Zijlweg 36-38 - Haarlem - Tel. 18014 HAARLEM, 26 jan. Gisteren zijn op de ijsbaan Kleverlaan korte-baan- wedstrijden gehouden, die door het dis trict West van de Nederlandse Politie Sportbond georganiseerd werden. Aan de wedstrijden namen dertig korte- baanrijders deel. Na de halve competi tie, waaraan zes rijders deelnamen, kwamen als winnaars uit de bus: 1. P. Wanink, van de Rijkspolitie Alk maar, die de 160 meter in 16 seconden aflegde; 2. A. Siebers, van de Gemeente politie Noordwijk; 3. A. van Herk, van de Gemeente-politie Schiedam; 4. D. Wynalda, van de Gemeente-politie Rot terdam; 5. D. Jonkers, van de Rijkspoli tie Alkmaar; 6. D. Knevelbaard, van de Gemeente-politie Haarlem. De prijzen werden uitgereikt door de wnd. hoofdcommissaris, de heer I. B. Brauckman. HAARLEM, 26 jan. Van 8 tot 24 maart zal in de Vishal een gTote ten toonstelling worden ingericht over het enige maanden geleden gepubliceerde Structuurplan, waarin de gemeente haar visie geeft op de toekomstige ont wikkeling van Haarlem. B. en W. heb ben enige deskundigen aangetrokken, die de tentoonstelling zullen inrichten. Aan de raad wordt gevraagd voor het inrichten van deze tentoonstelling die bedoeld is om de burgerij in te lich ten omtrent de toekomstige ontwikke ling van Haarlem, een crediet van 20.000,- ter beschikking te stellen. Het is de bedoeling op ruime schaal bekendheid te geven aan deze tentoon stelling terwijl het publiek via enquê teformulieren de gelegenheid krygt om zijn mening over het structuurplan ken baar te maken. HAARLEM, 26 jan. B. en W. van Haarlem vragen de raad om een cre diet van 30.998,- voor het aanleggen van naadloze vloerbedekkingen en de aanschaf van meubilair en buiten-speel materiaal voor de Theo Thyssensehool aan de Piet Heinstraat. (Advertentie) SANTPOORT, 23 jan. De Rijschool Kennemergaarde, gelegen aan de Duin en Kruidbergerweg nabij het gelijk namige tehuis voor chronische zieken, zal, wanneer de vereiste vergunningen niet al te lang op zich laten wachten, nog dit najaar beschikken over een omvangrijke binnenmanege, welke uniek is voor Kennemerland en wijde omgeving. De vele paardensportlief hebbers zullen dan in de gelegenheid zijn om ook gedurende de wintermaan den, wanneer het programma vanwege de vaak benarde weersomstandigheden geen doorgang kan vinden, de training en oefening voort te zetten. Plannen hiertoe bestonden bij de huidige rij schoolhouder, de heer L. M, A. Wyier, reeds lang, doch eerst sinds kort kon men over voldoende middelen beschik ken om het gehele project te realise ren. Aan de Santpoortse architect, ir. H. Spruit, is opdracht gegeven tot het ma ken van een schetsplan, rekening hou dend met de bestaande situatie. Ver meende bezwaren in verband met het voor dit deel van de gemeente geldende uitbreidingsplan bleken niet aanwezig, terwyi ook bij de ter visie legging, die onlangs heeft plaatsgevonden, geen bezwaarschriften zyn binnengekomen. De nieuwe binnenmanege zal voor- nameiyk uit hout worden opgetrokken. De binnenwandige afmetingen, te we ten 20 by 40 meter, zyn van dien aard, dat het hele assortiment van sprongen, alsook de dressuur, er in kunnen wor den onderwezen. Zo kan men er in diagonaalvorm gemakkeiyk een drie sprong in houden, terwijl de hoogte onder het spantendak 5.20 m. zal be dragen, waardoor ..ren de hindernissen tot op twee meter kan brengen. De bouw van de eerste fase van deze binnenmanege zal in betrekkeiyk korte tyd kunnen geschieden, daar, met uit zondering van de stenen muur aan de zuidzyde, de onderdelen .prefabricated' zyn en door personeel van de betrok ken houtverwerkende industrie in De venter kunnen worden gemonteerd. De tweede fase omvat het optrekken van een vyftiental boxen, waarin paar den kunnen worden ondergebracht. Op het ogenblik verblüven in de stallen van Kennemergaarde 22 eigen- en pensionpaarden. Zy zyn gehuisvest in het voormalige koetshuis van het bui ten „Kennemergaarde", dat reeds lang bq de rijschool in gebruik is. Ook na de uitbreiding zullen hierin paarden biyven staan, zodat de uitemdeiyke accomodatie ongeveer groot genoeg is voor veertig dieren. Een aantal oude boxen op het buitenterrein zullen bin nenkort worden afgebroken. Tot sldl wil men ten gerieve van de paardensportliefhebbers aan de binnen manege ook een foyer verbinden, waar door het mogeiyk is de verrichtingen van de ruiters vanaf een wat hoger gelegen beschut platvorm gade te slaan. De foyer is gesitueerd aan de oosteiyke zpde en wordt vyftier meter lang en ruim zeven meter breed. Zy is van buitenaf te bereiken met een brede trap. Vanuit de foyer heeft men door de grote glaswand een riant uitzicht over een deel van de buitenmanege, die gelegen is langs de spooriyn Sant poort - Haarlem, en over het omzomen de bollenland. De foyer zal,plaats kun nen bieden aan ongeveer 80 personen. Het ligt in de bedoeling van de heer Wyier om te zyner tyd hierin ook le zingen en filmavonden met betrekking tot de paardensport te houden. Wanneer dit gehele complex zal zyn verwezeniykt, verwaent de heer wyier de klassieke ry kunst volgens de oude militaire wetten weer op te vatten. Ook wil nii speciale zorg gaan besteden aan de opleiding van springruiters, waarvoor juist deze overdekte manege hem alle mogeiykheden biedt. In het verleden heeft de heer Wyier zich vooral op dit gebied een goede naam verworven en ook de verrichtingen op concoursen van de bij hem trainende „jongere lichting" mogen er zyn. Het terrein waarop de opstallen van de rijschool Kennemergaarde zyn ge vestigd, behoort toe aan de gemeente Velsen. Deze verhuurt het terrein aan de Stichting Rü school Kennemergaarde, waarin zitting hebben dr. M. H. P. M. Eysvogel (Voorzitter), notaris J. J. Ry- enga (secretaris-penningmeester), mr. J. E. Goudsmit, de heer A. H. J. Stradmey- er kolonel P. Ootmar en kolonel K. J. Scnummelketel b.d. Maxwell Anderson is een tydlang een hoopgevend schryver geweest. Oh1* streeks 1930 schreef hy deze „Koningin Elisabeth". De hoop is inmiddels ver vlogen. Zyn stukken overleven de tand des töds niet. Anderson bekommert zich meer om de gedachtenrykdom en d® inhoud van zyn werk, dan om de dra matische vorm. Op die misvatting heb ben er meer de nek gebroken. Hier tracht hy achter het geheim van Koningin Elisabeth en haar Lord Esse* te komen; het geheim dat hen samen bracht en dat hen uit elkaar dreef. Veel verder dan wat oppervlakkig® uiterlijkheid is hy niet gekomen, nl klonk het allemaal erg diepzinnig. Een poëtische schryftrant doet dat al gauvj- De vertaling van Evert Straat klonk overigens bijzonder fris en aantrekke- ïyk. Maar waarom de regisseur g®' meend heeft de verouderdheid van net stuk nog eens te moeten benadrukken door een volkomen ouderwetse speej- trant, is me een raadsel. Brallende, gif' lende volzinnen, brede armgebaren en leeg en zinloos pathos. De bezieling ont brak. Men geloofde er niet in en men kon by gebrek aan talent de wef- kelyke tragiek niet waar maken. Het decor was hoopgevend eenvoudig- De costuums van Ruth Hellmer prachtig van kleur en lijn. De regisseur heeft voor enkele prachtige scènes gezorgd' maar het was niet veel meer dan faca* dewerk. Het moet een trieste ervaring zyn voor een actrice als Loudi NyijOp om zo eenzaam te moeten spelen te mid den van zovelen. Niemand gaf haaf party. Niemand kon ook maar raken aan haar niveau. Waarom geeft men een jong acteur als Arthur Boni opdracht om zo'n g®' compliceerd karakter als Essex weer te geven, zeker in deze vage opvatting van Anderson. Dat moet immers een mis lukking worden. Men sta ons toe verder geen namen te noemen. Niemand i* daarmee gebaat. Een trieste vertoning- J. W. v. d. V. (Advertentie) BLOEMENDAAL TELEF 5485® HAARLEM, 26 jan. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om aan de Nederlandse Badmintonbond maximaal 1.000 te subsidiëren in het tekort van de internationale badmintonkampioen schappen, die op 9 en 10 februari in Haarlem gehouden worden. De gemeen- teiyke tribunes worden reeds gratis ter beschikking gesteld. Niettemin rekenen de organisatoren van de kampioenschap pen op een tekort van ƒ2.000 en B. W. stellen nu voor tot maximaal de hem in dit tekort te subsidiëren. ZANDVOORT, 26 jan. Voor een byna uitverkochte zaal van net Gemeenschapshuis te Zandvoort gaf net Nederlands marionettentheater van Bert Brugman een opvoering van „PorgJ and Bess" van Gershwin. De muziek etl zang werden voortreffeiyk weergegeven' terwyi de 17 rollen van dit spel werden uitgebeeld door met goede smaak g®" vormde poppen. Al spoedig was het Pu' bliek geboeid door het dramatische g®' beuren; men zag als het ware de pof' pen niet meer, maar de persoonlijk heden welke zy uitbeeldden. Het dankbare applaus bracht de zeJ jeugdig begaafde poppenspelers voo* het voetlicht. Een avond, waarop de cal' turele kring ,,'t Helm" met voldoening kan terugzien. HAARLEM, 26 jan. Onder leidin' van de B.C. „Ho'? van Holland" zyn glS' teravond de wedstrijden 2e klas libr® voortgezet en wel met het volgende r®' sultaat: Spindelaar 139 - 36 - 19 - 386 - 0 Van Went 150 - 36 - 15 - 4.16 - 2 Van Wonderen 124 - 34 - 19 - 3.64 - V. d. Linden 150 - 34 - 19 - 4.41 - 2 Baars 120 - 31 - 18 - 3.87 - 0 Broers 150 - 31 - 33 - 4.83 - 2 Woestenburg 150 - 22 - 37 - 6.81 - 2 Hekelaar 146 - 22 - 18 - 6.63 - 0. Hedenavond worden deze vedstrijd®" voortgezet. GEHUWD25 jan. iJD^Kraamwipk®, ouuifttu., vv. o. xiicii en n.. v» R. Vos en J. W. Tjaden; F. L. C. Hedd® ma en M. H. Schmidt; J. F. Bredie M. G. G. Groenendaal; E. Hammin® en M. C. Bakker. OVERLEDEN; 22 jan.: H. J. de.^1; 75 j, Mrt. v. Heemskerkstr. 23 A. C. Wjjkhuyzen, 61 j, Hazepatersla®',,, Wykhuyzen, 61 j, Hazepaiersw»-*, J. J. H. Vermanen, 6 wkn, WoonwagL kamp Waarderveld; J. van der Wo'L Joh. de Breukstraat; A. DraaU ,PSf •P:: -vv yv Vioia, 76 j, Gasthuisvest; W. M. LaPSj, veld-van Horick, 55 j, Kamperlaan, t, M. van Geem-Stoutenburg, 69 j, huisvest. 24 jan.; R. A. J. Laman, Hazepaterslaan; E. A. Braams, &8 Schotersingel; H. Veenendaal, Kamperlaan: L. Michel, 70 j, paterslaan; J. Smits, 66 j, Rozenh®:i5- plein; J. Spoor-Verhage, 83 i Gast", j, vest; J. C. Geuzebroek-Brouwer, Dr. Schaepmanstraat. lan.' BEVALLEN van een zoon: 23 J8r,ü' J. H. Heuverkamp-Koomen; P. M-. cassen-van Kemenade. 24 jan.:. K' Colette-Oostlander; J. B. M. Riinj V de HulluW. J. M. Mathot-Bakker- jan.: J. M. Klootwyk-Rombaut. r Van een dochter: 23 jan.: C. J- Zwetsloot-Hoogeveen; T. Mulder-g efl' fer; H. Penner-Smit. 24 jan.: W. -U,9n- kist-During; G. A. I. Alkema-Buurn j, J. A. Comans-van Warmerdam:V F' E. Commandeur-Polman. 25 jan.L 'v^ Klein-van den Anker; A. Huisken Os. Mobilofoon service dag enj^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2