dl B 'tim VALT PARIJS ZELF IN VOOR LONDEN GEGRAVEN KUIL? TIK Metaaloverleg van maandag afgelast Werknemers willen eerst met organisaties spreken Rotterdam eind 1965 pas goed uit watermisère Oude AUTO-EMBLEEM VOOR KATHOLIEKEN? Planoloog bij Landbank ié- IS löss?;*1» weekkalender •Trrz, Moord Haagse snoepfabriek Om nooit te vergeten W Spaarbekken Beerenplaat kan dan calamiteiten opvangen Ideaal A i Britten moeten nu enige meesterlijke kaarten spelen Wrak van tanker als „Thuntank 7 geïdentificeerd Politie vermoedt wraak of inbraak Huidige situatie niet schadelijk voor gezondheid Letterkundigen schrijven aan mr. Scholten Dr ir F. Bakker Schut dep»jzenb*eker 4^drapgrenfa red. De culturele functie van de kunst inzet ZATERDAG 26 JANUARI 1963 PAGINA 5 V/S MEXÏcaSTöfT VVATER,---^; nadruk verboden V. groen - <°®nSDa erk,eraar: Mis In Med'° *l^DMEaJ«dueHbarM^r010nda\maagd-rnarte- v Vb,H' Joannes Bosco, belijder; K?r; .PAG: lampen PARIJS, 26 jan. fReuter) - De Franse regering bestudeert de mogelijkheden om een officiële breuk in de onderhandelingen in Brussel over de toelating van En geland tot de Europese gemeen schappelijke markt te voorkomen. Naar verluidt zou men voor de bijeenkomst van de delegaties in de Belgische hoofdstad, op maan dag twee voorstellen uitwerken. Sneeuwruimer bekeurd: geen wegenkaart ■te NÖfi?: eii3e zondag na Drie- Ma heid - Sr^ls: Cred°l pref. v. d. H. ÖiJistUs: 2e EphPeirUA Nolascus, belijder: iVn?üAG. H' A«nes - wit - "beli.idér-k'PX1;anclscus van Sales, bls- Jst« t,-°n Mis Datl,US| bisschop-marte- lt lTu». t'aBVohJ? ofwel vanwege iJariJ^DA °'lefmls van het H. Hart 5 - '\vHgen Mis"'r'J'ü8 van de H. Maagd k,?<W ed0: Dref- van Kerst- ïv'iiè ^G Advertentie) Het eerste voorstel tverd deze week maandag door de Westdnitse minister van buitenlandse zaken, Schroder, aan diens E r»nse ambtgenoot Co'ive d" Mur- ville gedaan tydens het bezoek van Bondskanselier Adenauer aan president De Gaulle. Dit voorstel houdt in dat de onderhandelingen met Engeland worden opgeschort en dat intussen de Europese commissie van de EEG, op verzoek van de zes en met toestemming van Engeland een inventarisatie maakt van hetgeen tot dusver is bereikt en wat nog moet worden geregeld. Het andere voorstel houdt in dat de Europese commissie moet worden ge vraagd, een onpartijdig rnpnort op te stellen over het waarschijnlijke gevolg van (a) een toetreding van Engeland en <b) een gelijktijdige of later toela ting van andere landen van de Euro pese vrijhandelassociatie (EVA). Presi dent De Gaulle en bondskanselier Audenauer zouden het meest voor dit denkbeeld voelen. De Franse regering zou er voorstan der van zijn, dat de Europese commis sie wordt uitgenodigd, beide plannen uit te voeren en dat zolang de actieve onderhandelingen met Engeland dienen te worden opgeschort. Het onafhankelijke Parijse blad ,,Le Monde" schreef gisteravond dat de leider der Britse delegatie in Brussel Heath, ,,nu enige meesterlijke kaar ten moet spelen, als hij een misluk king van het overleg wil vermijden". Op deze wijze zou hij de Franse re- 99 ROTTERDAM, 26 Jan. Het wrak van de omgeslagen tanker, die van de Noordzee naar de Nieuwe Waterweg werd gesleept, is door duiker» van de bergingsmaatschappij in de haven Eu ropoort geïdentificeerd als dat van de „Thuntank 7". Duikers hebben ontdekt dat de vijf van de zeven tankc'eksels van de „Thuntank" openstaan Dit feil ver traag' de lichtingswerkzaamheden aanmerkelijk. Dacht men namelijk reeds vandaag tot de lichting van de tankcoaster, die nog steeds omgekeerd in de ertshaven van Europoort ligt, over te kunnen gaar thans staat wel vast, dat de werkzaamheden eerst morgen op z'n vroegst zuilen plaats vinden. Vandaag is men begonnen de vijf openingen met houten proppen dicht te maken en de stropoen om het scheepje te bevestigen. Eerst als dit gereed is kan de bergingsmaatschap pij met behulp van de drijvende bok „Simson" met het kantelen van de „Thuntank 7" beginnen. PURMEREND, 26 jan. Het dorpje Den lip is al enige keren ingesneeuwd. Daarom zijn de llpers best te spreken over de man met de bulldozer, die al dagen in de weer is om te zorgen, dat hun dorp niet weer geïsoleerd raakt. Daarom zijn ook deze llpers nu boos op twee controleurs van de belasting dienst, die langs kwamen en de bestuur der van de bulldozer een bekeuring gaven, omdat deze niet in het bezit was van een wegenkaart voo- zijn gemoto riseerd voertuig. De eigenaar van de bulldozer, de heer De Graaf uit Amster dam, vat het allemaal laconiek op. „Het zal wel loslopen" is zijn mening. „Men komt in normale gevallen niet met een bulldozer op de openbare weg en als hij bestuurd wordt om mensen te helpen ga je niet eerst naar een be lastingkantoor," aldus de heer De Graaf gering laten vallen In de kuil welke zij ,oor een ander heeft gegraven. Aangezien iedereen ter wereld er van overtuigd is, dat generaal De Gaulle gekant is tegen de toetreding van Engeland tot de gemeensehapppelij- ke markt, zal Macmillan zonder moeilijkheden een akkoord tegen welke prijs dan ook bereikt kunnen voorstellen als een overwinning voor zijn regering", aldus „Le Monde". BRUSSEL, De raadgevende in terparlementaire Beneluxraad heeft een motie aangenomen, waarin de wens wordt uitgesproken, dat de onderhan delingen met Engeland zonder onderbre king worden voortgezet om „onder handhaving van de bepalingen van het Verdrag van Rome. de toetreding van het Verenigd Koninkrijk tot de EEG te bewerkstelligen". De motie was inge diend door afgevaardigden van alle drie Benelux-landen, onder wie de Neder landse parlementsleden mevrouw Stof- fels-Van Haatten en de heer Samkalden. Het Westduitse kabinet heeft in een bijzondere vergadering met algemene stemmen besloten zijn eerder uitge sproken politiek van steun voor Enge- lands toetreden tot de EEG te bevesti gen. Volgens een na de vergadering uit gegeven bekendmaking van de regering is het Britse lidmaatschap van de EEG „noodzakelijk om politieke en econo mische .'edenen". De kabinetsvergade ring heeft twee uur geduurd en werd geleid door bondskanselier Adenauer. DEN HAAG, 26 jan. De recher che heeft zich gisteren de gehele dag intensief beziggehouden met de mys terieuze moord op de 39-jarige mon teur G. van der Lugl, die. zoals in een deel van onze vorige oplage ge meld, gistermorgen in een suikerwerk- fabriek aan de Schapenlaan met een ingeslagen schedel door collega's werd gevonden. Gisteravond laa' was men nog niet ver gevorderd in het onder zoek. De politie houd! rekening met twee mogelijkheden: inlcaak of wraak. Hoewel aanvankel'jk niet werd aan genomen, dat inbrekers de monteur hebben doodgeslagen, zijn et later toeh sporen gevonden, lie op een mogelijke inbraak wijzen. Het zou kunnen zijn, dat de inbrekers niet geweten hebben dat de monteur :n de fabriek sliep en dat zij door hem betrapt zijn. Ook wordt rekening gehouden met een mogelijke verregaande wraakoefe ning. Dat was ook de- reden, dat de politie een broer van de vriendin van het slachtoffer aan een langdurig ver hoor heeft onderworpen. Deze heeft enige weken geleden met de monteur gevochten, omdat 'nij het niet eens was met de vriendschap tussen de mon teur en zijn zuster. Ook de vader van de vriendin en het meisje zelf. negen tien jaar oud, zijn langdurig verhoord. Zij zijn allen heengezonden. Eergisteravond was het meisje nog door de monteur van balletles afge haald en naar huis gebrach' Daarna moet de monteur naar de fabriek zijn gegaan, waar hij op een geïmprovi seerd bed sliep. Hij had nog maar enkele weken zijn intrek genomen in de fabriek. Daarvoor heeft hij 's nachts drie maanden In zijr, auto geslapen. Dit, omdat hij weigerde naar de ech telijke woning in Delft terug te ke ren. Advertentie) rfrllnt WAHYJÏ3) SO».A«C; Wij houden van dansen. Wij drinken en klinken op elkaar, op het feest. Met Martini Vermouth. Gekoeld? Met soda? "On the rocks"? Kies maar uit en proef met smaak. Dat sméakt. Martini verklapt het heerlijke geheim van sfeer en vriendschap. Proost. MARTINI - Iets bijzonders bij elke gelegenheid I ROSSO. BIANQO EN EXTRA DRY fles f 6.95 Vl fl«8 f 3.55 DEN HAAG, 26 jan. Het voorlopig voor komende maandag op de agenda geplaatste nieuwe overleg over de me taalionen gaat niet door. De werkne mersbonden willen eerst nog eens met hun centrale organisaties, het NVV, de KAB en het CNV, gaan praten over het geschilpunt, dat werknemers en werkgevers in de metaalindustrie nu bij alle gesprekken gescheiden hepft ge houden: is de verkorting van de ar beidstijd, daarbij inbpgrepen een ver lenging van de vakantie, een kwestie, die in de versehl',lende bedrijfstakken kan worden uitgemaakt of behoort op (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 26 jan. - „In 1980 zal de behoefte aan water in Neder- Advertentie) (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM, 26 jan. In ons land gaan op het ogenblik stemmen op om. naar Duits voorbeeld op rui me schaal plastic olaquettes te gaan invoeren, die op de achterruit van een auto kunneu worden geplakt en er op duiden, dat de inzittenden katholiek zijn. Na een verkeersongeluk weten an deren dan terstond, dat de slachtof fers geestelijke bijstand verlangen. Het plan komt van de Duitse pater Leppich, die er van uit gaat dat vele Christenen, en in het bijzonder de ka tholieken onder hen, grote waarde hech ten aan hulp door een geestelijke in het laatste uur. Bij een verkeersonge luk is echter vaak niet bekenu of de betrokkene katholiek is en of hij gees telijke hulp wenst. Patei Leppich vraag' nu aan iedereen, die. wanneer hij in nood komt te verkeren, deze hulp wenst dit aan te geven met een plasti' plaquette, d'e aan de binnen kant rechts onderaan de achterruit wordt geplakt. Het plaatje is voorzien van een wit kruis in een blauw veld 1 met de letters S.O.S. in zwart. Ieder een, zo meent hij, zal deze laatste wens respecteren en zo snel mogelijk stappen ondernemen om een geestelij ke te waarschuwen. Zijn initiatie! neet' ook in Neder land weerklank gevonden: twee Lim burgse artsen, ar Ph. Lie en de pedagoog dr. J. J M Penriers ho pen in samenwerking met de „Ac tie voor God" in Heemstede binnen- kor' aart deze actie meer ruchtbaar heid te gaan geven Zelf rijden zij al met het S.O.S.-plaatje op de ach terruit. Dit is dus een andere o{ ze' dan die van het „Apostolaat van de Weg", dat een speciaal k'n'eken vooi katholie ken voorstelt om zo te getuigen van naastenliefde op de weg en dat ook aan priesters in auto's een herken- ningsplaatje wil geven Patm Leppich denkt allereerst aan een verzoek om geestelijke bijstand n geva van nood. Daarnaast hoopt hij, dat het embleem het gevaarbewustzijn zal vergroten en zo to* een veiliger rijstijl zal leden In Duitsland zijn it ai één miljoen plaquettes verkocht. land verdubbeld zijn en dat betekent dat meer en meer waterbedrijven op de Rijn aangewezen zullen raken." Al dus deelde gisteren de directeur van het Rotterdamse Waterleidingbedrijf, ir. J. J. B. Bjjker, op een persconfe rentie mee. „De Rijn wordt echter steeds vuiler en dat is de oorzaak, dat men in Rotterdam heeft afgezien van plannen tot verplaatsing van het be drijf in oostelijke richting. Men zou het zout dan wel ontlopen, maar men zou het vuil tegemoet gaan. Daarom heeft men gekozen voor een nieuw water- winwerk op de Beerenplaat, waaraan al geruime tijd wordt gewerkt en dat intti eind 1965 gereed hoopt te hebben. Pas dan zal het leed pas geheel ge leden zijn." De gang van zaken van thans zal zonodig worden benut om bespoedigin gen voor rijksgoedkeuringen en andere faciliteiten (onder meer van Rijkswa terstaat) te verkrijgen. Hét grote voor deel van Beerenplaat is, dat daar een spaarbekken kan worden aangelegd, waaruit bij calamiteiten als de zich nu voordoende (voorgedaan hebbende) kan worden geput. De aanleg van de Deltawerken is er ook op gericht ver betering in de waterhuishouding te verkrijgen. Doordat de meeste Rotterdammers eenvoudig geen water uit de eigen kraan gedronken hebben in de laatste dagen, behoeft men geen ernstige ge volgen voor de volksgezondheid te vre zen. Maar zelfs al had men wél nor maal gedronken, dan zou dat beteke nen, dat men per dag slechts zes gram zout meer dan anders tot zich nam, \lleen mensen, die een zoutloos dieei moeten gebruiken, hadden nare gevol gen kunnen ondervinden en daarom zijn voor dezen onmiddellijk maatrege len genomen. De kans, dat zich nog niet geopenbaard hebbende ziekten door het zoutwatergebruik zijn ver ergerd is klein. In elk geval was er gistermiddag gec-n enkel gevat van op name in een ziekenhuis bekend, dat met het zoutgehalte van het water in verband zou kunnen worden gebracht. De samenwerking met de G.G.D.. militairen en omliggende gemeenten is zeer goed en gaat zeker gedurende het weekeinde nog door, zo verklaarde men bij het waterleidingbedrijf, waar men in een stemming verkeerde als na een geslaagde première. Het uit reiken van water gaat, voor zover ge organiseerd, in het weekend door. De mensen, die daarmee oprecht bRj ziin, zijn degenen, die met bevroren leidin gen zitten. Ook zij krijgen nu water aan (althans nabij) huis bezorgd. dat punt eerst de Stichting van den Arbeid een uitspraak te doen? Zoals bekend stellen de werkgevers, in tegenstelling ot de werknemers, zich op het standpunt dat vakantiever lenging één van die „generieke ar beidsvoorwaarden" 's, waarover in het nieuwe loonsysteem allereerst de cen trale organisaties in de Stichting het eens moeten worden. In werknemerskringen is overigens wel enige beduchtheid te bemerken voor de niet geringe vertraging die het gevolg zou ztjn van een discussie op centraal niveau over het principe van de vakantieverlenging De eerstvolgen de vergadering van de Stichting van den Arbeid vindt pas plaats op 20 fe bruari. Zelfs als men dan direct tot een uitspraak zou komen, is er met het ver dere verJoop van de onderhandelingen in de bedrijfstak nog geruime tijd ge moeid. Voorlopig is de vraag nog niet beantwoord of de werknemers, gezien deze vertraging en gezien ook de grote beslistheid, waarmee de werkgevers tot nu toe hun „natuurliike taak" hebben vervuld, geen aanleiding zullen vinden het eigen standpunt nog eens nader te overwegen. AMSTERDAM, 26 jan. Het be stuur van de Vereniging van Letter kundigen heeft, naar aanleiding van het donderdagavond in zijn vergade ring met het actiecomité .Schrijvers protest" besprokene, eer brief gericht tot de staatssecretaris van O K en W, mr Y. Scholten van de volger.de in houd „Het bestuur van de Vereniging van Letterkundigen geeft hierbij uiting aan zijn ernstige bezorgdheid over het standpunt, door u ingenomen jegens de actie en de plannen van de letter kundigen. Aan het bestuur is verslag uitgebracht van het onderhoud dat een vijftal auteurs de vorige dinsdag met u mocht hebben. De op zichzelt reeds onbevredigende indruk daarvan is bij ons bestuur ten zeerste versterkt door de verslagen van de persconferentie, door u op woensdagochtend gehouden. Het is ons bestuur duidelijk geworden dat u de schrijversactie uitsluitend ziet en voorstelt als een economische, om niet te zeggen financiële zaak. Het bestuur van de Vereniging van Letter kundigen wenst daartegen met de meeste nadruk te protesteren. Het wezenlijke motief van ons handelen, het wezenlijke probleem dat moet wor den opgelost, betreft minder de schrij ver dan het schrijverschap, minder de sociale positie van de kunstenaar dan wet de culturele functie van de kunst. Het gaat niet om het inkomen van de schrijver, maar om de mogelijkheid tot ontplooiing van de creatieve mens. Ook de Algemene Conferentie der Nederlandse Letteren, midden decem ber te 's Gravenhage bijeen, heeft in een van haar resoluties al met recht uw aandacht gevraagd voor dit vraag stuk. Ook de Raad vooi de Kunst heeft er meer dan eens op gewezen. Deze allesbeheersende factor zówet dinsdag als woensdag in uw betogen te hebben gemis' heeft ons hestuur teleurgesteld en gegriefd. Wij achten het onze plicht u dit te doen weten." Sovjet-Unie De bevolking telde op 1 januari jl. 223 miljoen zielen, aldus Tass. Dit is 3,3 miljoen meer dan op 1 januari 1962. (Rtr) erg. God heeft nu eenmaal in bepaal de sectoren van het leven rangen en standen gewild. Maar dat Donner in Beverwijk zich gewoon helemaal niet meer kon herinneren dat ik kan scha ken. dat neem ik hem kwalijk. En nu weet ik op het moment dat ik deze regelen schrijf hoe het Hoog oven-toernooi zal aflopen. Ik hoop dat Jan Hein Donner het wint. want ik ben een van zijn supporters. Maar mócht het zo wezen dan is hij er nóg niet. Want in ieder geval krijgt hij daarna nog met mij te doen. Ik ga hem op mijn beurt uitdagen. Niet om te winnen, maar omdat ik een ènder ideaal wil verwezenlijken. Dit. Ik kom Jan Hein Donner in het jaar 1989 of zo tegen. Wij gaan een biertje drinken en hij zegt: „Weet je nog Amsterdam-1963. to ren 7?" Omdat ik een beetje lief hebber in het schaakspel, ben ik laatst even gaan kijken op het Hoogoven toernooi in Beverwijk, waar verschillende schaak groten der aarde glim lachend met elkaar gewik keld zijn in een strijd op leven en dood. Tegen sluitingstijd kwam ik in het Kennemer-'heater Jan Hein Donner tegen. Hij had goede zin want hij had zojuist een partij te gen Matanovic in gewonnen stelling afgebroken. „Ik heb gehoord, dat jij pok schaakt," zei hij. Hij had dus gelijk. Sterker nog: ik heb zelfs eens een partijtje van hem, van Donner dus, ver loren. Hij wist dat niet meer. Wat mij ten zeerste bevreemdde. Want schakers-grootmeesters, zo heeft de ervaring mij geleerd, zijn bijzonder geheugenvaste mensen. Hoort men de heren onder elkander bezig, dan zijn zij niet alleen in staat een eigen par tij uit bijvoorbeeld het jaar 1938 vol ledig uit het hoofd op te zeggen, maar een conversatie als deze is niet zeldzaam: 1 A: „Loper g2? Kom, kom, dat speel de Capablanca al in 1929, in dezelfde situatie tegen Bogoljo*«vrf in dat toernooi in Sundsvall." B: „Dezelfde variant -nm trouwens voor in Madrid-1947, in die partij tus sen Pomar en Fisher." Meestal weten beide sprekers dan ook nog precies op hoeveel graden oosterlengte en westerbreedte Sunds vall precies gelegen is. Maar van ónze partij wist Donner niets meer. Hij wist niet eens dat ik schaak-tout-court. Hoe is hij eigenlijk grootmeester geworden? Nu moet ik tot zijn excuus zeggen, het ging destijds nogal vluchtig. Zó» Jaren geleden betrad ik eens op een avond het gebouw van mijn krant om mijn nachtdienst te vervullen en wie zat er met een bord met stukken achter een van de vele bureaus? Ze ker. Jan Hein Donner. En hii vroeg toen ik mijn jas had opgehangen: „Voel je wat voor een vluggertje?" Blozend van weelde, zei ik ja. Want door een grootmeester uitgenodigd worden voor een partijtje schaak staat ongeveer gelijk met de eer die Arthur Rubinstein u zou aandoen, wan neer hij u voorstelde quatre-mains met hem te spelen. Ik zette de stukken op en Jan zei: „Nou niet zenuwachtig worden", op de toon van iemand die heus wel weet dat de waarheid tenslotte altijd zege viert. „Welnee", antwoordde ik, „maar ik wil wèl wit hebben." Voor zijn part was het groen ge weest. Maar de waarheid zegevierde in derdaad weer eens. Dat wil zeggen: Ik dacht amechtig na en hij, Donner, keek fluitend naar buiten en af en toe nam hjj een belegen krantje op om de tuinbouwveilingen na te ky-ken. Was hii aan zet dan keek hjj even afwezig op en verschoof bij wjjze van spreken met mijn elleboog een stuk. Ik verloor voor ik aan een wens droom toe was. Na afloop vroeg ik: „Stel nou eens, dat ik mij helemaal op het schaken zou willen toeleggen, stel, dat nou eens, zou ik het dan nog kunnen leren?" Hjj schoof het bord weg en ant woordde: „Ach nee. ik zou het niet doen. Het zit er niet in." Kijk nou vond (en vind) ik dat met (Vervolg op vorige kclom). (Advertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen. Dr. ir. F. Bakker Schut heeft een lange staat van dienst. Te lang, zo blijkt uit de door zijn secretaresse ter hand gestelde ijst van perso nalia, om met één vel fotokopie papier te kunnen volstaan. De lijst begint met zijn huisadres in Scheveningen en eindigt met zijn laatst verworven functie: „Lid van de raad van bestuur der N.V. Landbank". Deze Land bank is ongetwijfeld de meest dynamische van alle banken in Nederland. Steeds opnieuw ver rast zij door een spectaculaire beslissing, waarmee veelal tien tallen miljoenen guldens zijn gemoeid of met plannen die het publiek zó fantastisch voorko men dat men er langzamerhand sceptisch tegenover gaat staan. Het is daarom interessant, met een van de grote mannen van deze instelling te spreken en het alibi daarvoor hebben wij gevonden in de zestigste ver jaardag dinsdagvan de heer Bakker Schut. Hij is een van de deskundige adviseurs die Landbankier nummer één, de heer R. Zwolsman, om zich heen heeft verzameld. Zijn benoeming, nu ruim een jaar geleden, wekte opzien genoeg in Den Haag, omdat de heer Bakker Schut daarvoor zijn functie van hoofddirec teur van de gemeentelijke dienst van wederopbouw en stadsontwikkeling moest verlaten. Zijn vertrek bij de gemeente hing samen met de afwijzing van het plan-Wilsveen door de rijksoverheid, nadat Den Haag en de rand gemeenten er jarenlang op hadden gewerkt. Het voor Nederland revolu tionaire plan van de satellietstad midden in de polders die ruimte had moeten scheppen voor die Hagenaars, die in eigen stad wegens ruimte gebrek niet meer terecht zouden kunnen, heeft de heer Bakker Schut als eerste opgeworpen en burgemeester Kolfschoten nam het ogenblikkelijk over. Vele jaren heeft het plan op de wip gelegen, de ene minister was ervoor, zijn opvolger er tegen en het resultaat is geweest dat Wilsveen er niet komt. „Ik had graag gewerkt voor het district, dat door Den Haag en zijn randgemeenten gevormd zou zijn geworden om Wilsveen te bouwen. Toen dat niet doorging was er voor mij in Den Haag te weinig perspectief," zegt de heer Bakker Schut. Hij is deskundige op vele terreinen, maar niet in het minst op dat van de planologie. Hij is dan ook in het verleden jaren directeur geweest van de Rijksdienst voor het nationale plan. Wanneer men de heer Bakker Schut een vraag stelt voor de beantwoording waarvan een ander graag eerst een nachtje zou willen slapen, zegt hij ogenblikkelijk: „Als ik mijn opinie hierover mag samenvatten Dat kan hij omdat hij dan over die problemen al heeft nagedacht. Zo zegt hij direct nog steeds geporteerd te zijn voor een orgaan dat boven de gemeente, maar onder de provincie staat voor de grote agglomeraties. „Dat bestaat in alle landen, behalve in België en de toestanden daar zijn er dan ook naar soms." Voor Den Haag ziet hij de toekomst in een volkomen functieverandering: minder woonstad, meer werkstad en by onmoge lijkheid van uitbreiding grootscheepse sanering Onder supervisie van de heer Bakker Schut hebben belangrijke delen van Den Haag een eigen gezicht gekregen met als meest geslaagde wijk het door Dudok ontworpen Stadhoudersplantsoen met zijn imposante gebouwen, groenstroken, water partijen en zijn ruimtewerkingwaarvan hier zo bewust is gebruik ge maakt. De laatste uitbreidingswijk Mariahoeve is onder leiding van de heer Bakker Schut opgezet en met deze moderne wijk, waarin stedebouwers een prachtig object zagen, zijn we weer beland in de huidige werkkring van de heer Bakker Schut. De Landbank gaat er namelijk het grootste shoppingcenter van Nederland bouwen en daarmee krijgt de wijk een uniek centrum, waarvan de planoloog Bakker Schut zes jaar geleden niet van durfde dromen. „De uitvoering van het project is vertraagd maar het ziet er naar uit dat uty binnenkort overeenstemming met de gemeente bereiken," zo zegt hij. Hij trekt stevig aan een inktzwarte Braziliaanse sigaar („Die zijn ten minste niet gepoederd") en zegt desgevraagd dat hij indertijd is gepromo veerd op een studie over „Industrie en woningbouw", waarin hij een groot aantal aspectcr van het forenzen behandeld, zoals de kosten van het reizen, het extra ziekteverzuim en de ongevallen die indirect door het vermoeien de heen en weer trekken worden veroorzaakt. „Ik raad niemand aan het te lezen, het is veel te dik,'' zegt de heer Bakker Schut er nu van. De „ontspanning" die de heer Bakker Schut zich gunt is bepitald niet van het lichte genre: filosofie en cultuurgeschiedenis onder meer. „Het is geeste lijke oefening, maar alles wat niet met mijn werk te maken heeft is voor mij ontspanning."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5