Boerenknecht van honger gestorven? Dorpsgenoten getuigen tegen verdachte weduwe UITVAART VAN KARDINAAL GODFREY IN LONDEN Boekhouder verduisterde TIENDUIZENDEN Marie Faassen overleden Spanning stijgt weer op Borneo LONDEN STUUR T EXTRA TROEPEN NAAR BRUNEI Indonesische stafchef naar Borneo vertrokken In de binnenlanden van Australië Jobsdrama in het Limburgse Schinnen Strafgevangenis in Leeuwarden streru* onderzocht BUSONDERNEMING BENADEELD Geen gefingeerde toto-uitslagen „Jk verdiende f400 per maand Philips komt op voor naam Haar glorietijd viel in Heyerman's grote dagen Uitbreiding van ziekenfonds verstrekkingen Bemiddeling van Stichting van den Arbeid gevraagd Kamervoorzitter mr. F. van Thiel aanvaardt ambt Geen verkorting diensttijd Passagier neemt stuurknuppel ovet en landt veilig I Geruchten overdreven' Dood gekneld Kort geding over merk grammofoonnaalden Zeven Oostberlijners klimmen over de muur De Reus van R.Ph.O. naar Radio Orkest Conflict NTS-NTB „Stijl van voorganger handhaven" Ir. Visser: Dreiging nog aanwezig fVOENSDAG 30 JANUARI 1963 PAGINA 2 In Westminster Cathedral te Londen werd onder zeer grote belangstelling de uitvaart gehouden van Wïüiam kardinaal Godfrey, aartsbisschop van Westminster. Telefoto f 400 per maand Onbeperkt vertrouwen PLEIDOOI VOOR EEN KORTERE STUDIEDUUR PAUL VLAANDEREN Dwew (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 30 jan. Meer dood dan levend werd op 11 september 1962 een geestelijk gestoorde boerenknecht uit het Limburgse dorp Schinnen in een verwaarloosde toestand, ondervoed, ver vuild, in lompen gehuld en overdekt met zweren, in het ziekenhuis opgenomen, waar hij enkele uren later op 68-jarige leeftijd overleed. De medici, onder wie de gerechtelijk geneeskundige dokter J. L. H. A. Holl- man uit Maastricht en de patholoog anatoom dr. J. Zeldenrust uit Den Haag, gaven als enige doodsoorzaak op: on dervoeding. Dit leidde tot de aanhouding van de werkgeefster van de knecht; een 51-ja- rige landbouwersweduwe uit Tuil, bij wie de knecht jarenlang op de boerderij had gewerkt en aan wier zorgen hij was toevertrouwd. Gisteren, toen de boerin, verdacht van dood door schuld, subsidiair het veroorzaken van zwaar lichamelijk let- «el, zich voor de rechtbank moest ver antwoorden, zoals toen in een deel van onze oplage kon worden bericht, kwa men vele bewoners van het Limburgse dorp als getuigen omstandig vertellen, wat zich op de boerderij van de ver dachte had afgespeeld en dat zij al ge ruime tijd wisten, dat er iets niet in orde was met ,,de zielige, simpele knecht van de weduwe". Bij het verhoor van de verdachte en bij haar confrontatie met de ver klaringen van de getuigen betrachten de leden van de rechtbank weinig clementie met de verdachte, al even min met de merkwaardige toestan den in Schinnen. Toen de secretaris-penningmeester van de gemeentelijke Sociale Zorg, op een vraag van de president mr. W. Ber ger. waarom de Sociale Zorg geen maatregelen heeft getroffen om aan de ernstige verwaarlozing van de boeren knecht een eind te maken," antwoord de: „wij verkeerden in de veronderstel ling, dat deze zaak nie' zo ernstig was," merkte een van de rechters, mr. H. Disch op: „Dit is een voorbeeld van al te ambtelijk optreden. Een man sterft de hongerdood en Schinnen kijkt werk loos toe". De burgemeester merkt op: ,.Er werd aan deze zaak toch wel aan dacht gschonken." Mr. Disch vroeg verbaasd: „Hoe is het dan mogelijk, dat iemand in uw gemeente van honger omkomt?" pok bij het verhoor van andere ge tuigen trachtte de rechtbank een dui delijk antwoord te krygen op de vraag: Waarom de instanties niet gewaar schuwd waren. De meeste getuigen ontweken de ze vraag. Slechts een enkeling, een 71-jarige landbouwer, die enkele maanden op de boerderij van de we duwe had gewerkt, verklaarde: „Ik heb de politie en de Sociale Zorg ge waarschuwd." De burgemeester voer de hier tegen aan: „De praatjes over de verwaarlozing van de boerenknecht hebben wij niet al te ernstig genomen, omdat andere geruchten als zou de weduwe vroeger haar inmiddels over leden man hebben mishandeld, door de geestelijkheid als leugens worden aangemerkt. Voorts heb ik een wacht meester van de rijkspolitie naar de boerderij gestuurd en hii heeft de zaak in orde bevonden." Vervolgens de president: „Hoe is het mogelijk, dat het geen argwaan heeft gewekt, dat de bewuste politieman, toen hij naar de boerderij ging, niet verder dan de huisdeur is kunnen ko men?" In tegenstelling tot de pertinente be weringen van de weduwe, dat zij de knecht fatsoenlijk heeft behandeld, dat zij hem behoorlijk te eten heeft gege ven en dat de man waarschijnlijk door een nlcotineverglftiglng Is overleden, verklaarden vrijwel alle getuigen, dat de knecht schromelijk was verwaar loosd. „De man moest in een te kleine voer bak in een stal slapen. Hij mocht nooit In huis. In het gunstigste geval kreeg hij buiten of in de stal wat brood ge bracht. Hij was zó zwak, dat hij vaak, (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. 29 jan. - De ge ruchten die in den lande de ronde doen over een grote geldjacht In de Leeu warder strafgevangenis met het gevolg dat de zestig gedetineerden een week lang geen bezoek mochten ontvangen en niet gelucht werden, bliiken ook niet meer dan geruchten te zijn. De inspec teur van het gevangeniswezen ln Den Haag, de heer Petersen, noemde de in spectie een gTote jaarlijkse schoon maakbeurt die voor de bewoners van net nuis uiteraard onplezierige irevoliren met zich meebreng. De heer Petersen schreef de geruch ten toe aan de opgeblazen verhalen van de gevangenen, ontstaan door een kou de oorlog tussen de gedetineerden en de bewaarders. ..Deze mensen, die hun tijd doorbrengen geheel afgesloten van de buitenwereld. leven in hun eigen wereld je met hun eigen sfeer". In deze sfeer floreren dergelijke geruchten snel. Van andere ziide bevestigde men ons dat er inderdaad op verzoek van het departe ment van Justitie een minutieus onder zoek gedaan is in de Leeuwarder straf gevangenis in verband met klachten die waren binnengekomen. „Dit is echter een vrü normaal verschijnsel", aldus de heer Petersen. „In alle gevangenis sen wordt een dergelijke grote schoon maak eens gehouden". Er zijn inderdaad dingen gevonden, jUe niet behoorden te zijn, maar dit duldt niet op ontviuchtingspogingen of op aanwezigheid van contrabande. Er zul len dan ook geen strengere maatrege len worden getroffen", aldus deelde men ons mee. ZWCLLE. 29 jan. In Wezep is vanochtend de 56-jarlge gehuwde ar beider H. Zielhuis nekneld geraakt tus sen een sllopüp en eer vrachtauto. Het slachtoffer was vrtiwe' direc* dood. Het ongeluk gebeurde op bet bediijl van de coöperatie „De landbouw". De heer Zielhuis gaf -te chauffeur van een achteruit rijdende vrachtauto aanwijzin gen; de vrachtauto reed echter te ver. uitgeput op het veld of in het weiland neerviel. Hij moest erg lang werken, 's Morgens om half zes werd hjj met scheldtirades van de boerin gewekt. De man bezat geen of weinig geld. Hij verdiende aanvankelijk tien gulden per week, maar later, toen hij de A.O.W.- uitkeringen ontving, welke overigens door de weduwe werden geïnd, daalde zijn weekloon tot 2,50." Buren voeg den hier nog aan toe: „De man had zo'n honger, dat hij ons om wat eten vroeg, wanneer wij de honden gingen voeren!" Op een vraag van de presi dent aan een twintigjarig buurmeisje van de weduwe, of zij tegenover de po litie inderdaad verklaard heeft „die man werd als een beest behandeld! antwoordde het meisje: „Een beest heeft het beslist beter!" En een fruit koopman, die wel eens op de boerderij kwam, noemde de knecht „een uitge mergeld wezen, dat niets menselijks meer bezat." De verdachte bestreed de lezingen van de getuigen, onder wie drie min derjarige jongens die ook bij haar, ove rigens slechts kort, voor f 2,50 hadden gewerkt. De getuigeni-deskundigen, dokter L. Hollman en dr. J. Zeldenrust, die sec tie op het stoffelijk overschot van de knecht hebben verricht, stelden vast, dat de knecht zwaar ondervoed was en dat hij daardoor een ernstige longont steking heeft opgelopen, welke zijn dood heeft verhaast. Maar ook zonder long ontsteking zou deze man, aldus dokter Hollman, zeer waarschijnlijk enkele da gen later zijn overleden. Voorts voerden zij aan, dat de man vreselijk vervuild was en dat de vrouw de hoofdwonden, welke de man had opgelopen bij valpar tijen, niet heeft verzorgd. De officier van justitie, mr. W. Moors, kon nog geen requisitoir hou den, daar de zitting op verzoek van de verdediger, mr. H. J. A. Prickartz uit Heerlen, werd geschorst tot 11 fe bruari. Dit in verband met het horen van een getuige een Schinnense po litieman, die gisteren wegens ziekte niet kon verschijnen. DEN HAAG, 29 jan. De minister van justitie, mr. A. C. W Beerman, heeft vandaag het verzoek van de stich ting Sporttotalisator om vergunning voor een voetbaltoto met gefingeerde uitsla- fen van de hand gewezen, aldus Is van e zijde van het Ministerie van Justitie vernomen Het verzoek werd verleden week gedaan. De minister van iustitie wilde niet af wijken van het systeem van de wet. Het beslui» is genomen In overeenstemming met de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 29 jan. Op ruim 50.000 gulden wordt het bedrag ge schat, dat een 54-jarige boekhouder in de jaren 1960 tot en met 1962 ten na dele van de ENHABO heeft verduis terd. De officier van .justitie bij de rechtbank had hem slechts 30.000 gul den ten laste gelegd. Vanmorgen ver scheen betrokkene schoorvoetend en ge dwee voor zijn rechters. Gelaten be kende hij alles, In doffe berusting zat hij met gebogen hoofd in de verdaenten- bank. „Ik zat in geldnood", klonk zacht zijn excuus. De officier van justitie noemde het geen excuus, slechts een verklaring. Hij eiste vijftien maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Half februari 1962 was de fraude bij de ENHABO aan het licht gekomen, toen verdachte, die als boekhouder en hoofd van de administratie bij dat be drijf werkte, op een morgen niet ver scheen en bij navraag met de noorder zon bleek te zijn vertrokken. Vier maanden later werd hij in Brussel gearresteerd en uitgeleverd. Nim mer had men in de vier jaren, dat verdachte bij de ENHABO werkzaam was geweest, argwaan gekoesterd. In 1958 was betrokkene als assistent-boek houder bij de busonderneming in dienst gekomen, nadat hij na zijn repatriëring uit Indonesië in 1955, bijna drie jaar lang werkeloos was geweest. Hij was wel gedwongen om te gaan werken, omdat de fikse som geld, die hij bij zijn terugkeer in Nederland achter de hand had, er tijdens die drie jaren vol komen doorheen was gegaan. „Ik kwam als assistent-boekhouder in dienst en verdiende 400 gulden in de maand. Toen ik boekhouder werd kreeg ik 450 gulden per maand. Ik kon de ali mentatie aan mijn gescheiden vrouw niet meer betalen", aldus verklaarde verdachte. „U hebt veel te groot geleefd. U speelde de grote mijnheer, voor wie het er allemaal niets op aankwam. U hebt wel vier auto's versleten. En dat hakt er behoorlek in. In een vertrouwens- positie als u had, is dit een heel ern stige zaak", wierp de president, mr. B. van der Waerden, tegen. P® 65-jarige directeur van de EN HABO, die als getuige was gedagvaard, verklaarde, dat het verduisterde be- dra- veel groter was dan 30.000 gulden. I olgens hem was het tot ruim een halve ton opgelopen. „Als hij nog een jaar was doorge gaan hadden wij aan de grond geze ten Het ergste is, dat er na zijn ver dwijning een enorme chaos van reke ningen overbleef. Ik ben nog veel cre diteuren geld verschuldigd, alleen door dit geval aldus de directeur, die ook verklaarde, dat betrokkene vaak wel doende in het bedrijf was rondgegaan en verschillende personeelsleden ex- d» ;,es of voorschotten had gegeven. °"s Sing hij door voor een rijk man, die wel wat geld achter de hand Verdachte had, aldus bleek iin de loop van de zitting, de Verduistering gepleegd, door kasbewijzen, kasstaten en kwitanties te vervalsen. HU had al lee.. al 14000 gulden verdiend aan niet bettalde wegenbelasting. Als boekhou der en later chef van de administratie genoot hij een onbeperkt vertrouwen en had hi1 toezicht op de kas. Een opperwachtmeester van de Rijkspolitie, die het onderzoek had geleid verklaarde, dat het verduister de bedrag wel tussen de 60 mille en één ton in lag. lig1 Mathuisen hield een scherp pleidooi waarin hU bU de rechtbank op een clemente beoordeling aandrong. Hij lichtte de achtergronden toe, die er toe hadden bügedragen, dat verdach te tot de verduistering was gekomen. Volgens herr was het foutief, te stel len, dat de boekhouder als een goed heertje had geleefd en het geld al leen maar aan pleziertjes had stuk gegooid. Hu legde ook de nadruk op de vele goede posities, die betrokke ne in het voormalig Nederlands Indië en later Indonesië had bekleed. Uitspraak 12 februari. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 jan. Philips heeft, beducht voor haar naam, de president van de rechtbank alhier, mr. G. Witsen Eiias, in een kort geding vanmorgen verzocht, de n.v. „Acoustical" te gelas ten de verkoop van grammofoonnaal- den onder de naam van de grote gloei lampenfabriek, te staken. „Acoustical" verkoopt in Nederland aan de detailhandel grammofoonnaalden van Zwitserse makelij, die bestemd zijn voo. verschillende typen platenspelers van verscheidene fabrikanten. Het merk van de grammofoon, waarvan de naald door een produkt van „Acousti cal" kan worden vervangen, staat op de verpakking opvallend groot aangegeven? Op diezelfde verpakking staan wel de woorden „Zwitsers fabrikaat", maar geen firmanaam of merkaanduiding waaronder de vervangingsnaald gefa briceerd wordt. Hierover nu is de n.v. Philips gevallen. „Men kan het publiek in de waan bren gen met een origineel Philips-produkt te maken te hebben", aldus mr. W. Blacksone die voor de Eindhovense fir ma de eis toelichtte. Philips eist, dat binnen veertien dagen de naalden, be stemd voor haar toestellen, zullen wor de verkocht in een andere verpakking, waarop de naam „Philips", niet meer zo uitdrukkelUk naar voren komt. Een dwangsom wilde zfl daarbU niet vast stellen. De advokaat van de n.v. „Acousti cal", mr. W. P. Smits, kondigde aan, dat aan deze voorwaarde onmogelUk kan worden voldaan. HU bestreed ook de opvatting, dat het publiek door de verpakking zou worden misleid, omdat ..Accustical" een groothandel is. die slechts aan detaillisten verkoopt. Deze weten wel, dat wij geen Philips-pro- dukten verkopen, aldus mr. Smits. Mr. Witsen Elias zal 4 februari uit spraak doen. AMSTERDAM, 28 jan. Tijdens het jaarliikse diner "an de Buitenlandse Persvereniging ln ons land heeft de rector-magnificus van de universiteit van Amsterdam, proi. dr. J. J. Kok in een tafelrede over „universitaire vor ming' gepleit voor verkorting van de studieduur het scheppen van betere studiebegeleiding -n oe Instelling van klein"1 werkgroepen. Volgens hem ls er voorts grotere behoefte aan assistenten en wetenschappelijke ambtenaren. Vol ledig handhaven van de studievrUheid staat voor de Amsterdamse rector-mag nificus in het geheel nog niet vast. AMSTERDAM, 29 jan. De oud toneelspeelster Marie Faassen is van morgen in een rusthuis alhier overle den. Zij zou in maart 92 jaar gewor den zijn. M8rie Faassen was 7 maart 1872 in Rotterdam geboren als dochter van de acteur Alexander Faassen. Op haar zeventiende jaar verscheen zij voor het eerst op de planken in „Zwarte Griet" van haar oom Rosier Faassen bU ,,De Rotterdammers" van Le Gras en Has pels. In 1950 vierde zU haar zestigja rig jubileum als Kniertje in „Op hoop van zegen", nadat men haar enige tUd daarvoor nog als Eva Bonheur had kun nen zien, bü het toenmalige Nederlands Volkstoneel. Marie Faassen kwam uit een bekend Rotterdams toneelgeslacht, dat op een Uzeren gestel kon bogen haar vader werd eveneens 91 en speelde tot ver in de tachtig. Toen Rotterdam nog meer een theaterstad was dan nu was de naam Faassen er een, die de getrouwen trok. Niettemin kwam Marie Faassen op een dag naar de hoofdstad om er te blUven. ZU trad er op bU Charles de la Mar, de vader van Nap, en daar na bü de Toneelvereniging, waar zU o.m. in de stukken van Heyermans stond. Dit is de belangrükste en boeiendste tUd van haar toneelleven geweest. Later is zU ontelbare malen opgetreden als Kniertje, haar jubileum- rol van 1950, waarin zü, anders dan Esther de Boer-van RUk het indertUd had gedaan, zeer grote indruk maakte. Met haar is nu de laatste overlevende van de Toneelvereniging heengegaan. Heyermans heeft haar speeltrant sterk Marie Faassen als Kniertje in Heyer mans' „Op hoop van zegen", gespeeld bij haar zestigjarig jubileum in 1950. beïnvloed, alhoewel zU toch haar eigen persoonlUkheid erin behield. Later heeft zU gespeeld bU Saalborn, Eduard Ver kade, Dirk Verbeek en Cor van der Lugt Melsert. Na de bevrUding heeft zü enige tüd deel uitgemaakt van het Amster dams Toneelgezelschap, totdat zU naar het Volkstoneel ging om er o.a. Eva Bonheur te spelen. Nadien heeft men haar o.a. nog voor de televisie kunnen zien. Haar activiteiten voor de toneel kunst had zü wel sterk ingekrompen, maar niet geheel stop gezet. AMSTERDAM, 29 jan. De zieken fondsraad deelt mee, dat met ingang van l februari 1963 verzekerden van zestien jaar en ouder onder bepaalde voorwaarden recht krijgen op een bij drage in de kosten van een hoortoe- stel. De vergoeding bedraagt 75 pro cent van de aanschafprijs, doch ten hoogste 150 gulden. Studerende en in valide verzekerden lol 27 jaar krijgen echter recht op een maximumvergoe ding van 250 gulden. Dit laatste bedrag is gelijk aan maximumvergoeding voor een hoortoestel ten behoeve van verze kerden beneden de leeftijd van zestien jaar, die dit recht reeds hebben van januari 1955 af. Voorts is het recht op een onderzoek in een audiologisch centrum, dat reeds bestond voor verzekerden tot zestien jaar, nu ook toegekend aan verzeker den van zestien jaar en ouder, die door een keel- neus- en oorarts naar een audiologisch centrum zün verwezen. Tenslotte is onder de te verstrekken kunst- en hulpmiddelen een apparatuur opgenomen dat voor bepaalde hartpa tiënten van groot belang is. Dit is de zogenaamde „pacemaker" of hart- prikkelaar, die gevoed wordt door bat- terü'en en die zorgt voor het ritmisch toedienen van prikkels, die de hartslag regelen. Deze apparatuur, waarvan de kosten enige honderden guldens bedra gen, zal volledig voor rekening van de verplichte verzekering worden ver strekt. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft deze uitbrei ding aan de verstrekkingen voor ver plichtverzekerden van de algemene zie kenfondsen gegeven op voorstel van de ziekenfondsraad. De verstrekkingen gel den ook voor de bejaardenverzekering. BERLIJN, 29 jan. (UPI) Hoe hoog en dik de Berljjnse muur ook is en hoe goed hij ook wordt bewaakt, steeds weer slagen Oostduitsers er in de Vopo's te slim af te zjjn. Gisteravond zagen ze ven Oostberlijners tegelijk kans over de met sneeuw bedekte muur te klim men. Onopgemerkt door de Vopo's be reikten zij een noordelijke wijk van West-Beriijn. Het jongste lid van de groep was een jongen van twaalf jaar. Er was één vrouw bij. De plaats waar de groep over de muur is geklommen wordt door de West- duitse politie en door de vluchtelingen zelf geheim gehouden, in de hoop dat nog meer Oostberlüners van dezelfde vluchtroute gebruik zullen kunnen ma ken. Er zün geen aanwüzingen dat de Oostduitse 'grenswachters de route al hebben ontdekt. HILVERSUM, 30 jan. Dick de Reus, thans eerste concertmeester van het Rotterdams Filharmonisch Orkest, is met ingang van 1 september be noemd tot eerste concertmeester van het Radio Filharmonisch Orkest. HU is geëngageerd voor 60 concerten per jaar. Jacob van der Woude blüft bü de overi- fe vüftig concerten zün werkzaamhe- en als eerste concertmeester voort zetten. DJAKARTA-LONDEN, 29 jan. (UPI) In het kleine Britse protectoraat Brunei, in het noorden van Borneo, is voor de tweede maal binnen enkele maanden grote spanning ontstaan. Sinds de Britten verleden maand een door de felle nationalist A. M. Aza- hari georganiseerde opstand onderdruk ten, is de regering van Indonesië zich steeds openlijker met de situatie in Bru nei gaan bemoeien. Dit is eer- gevolg van liet feit, dat Brunei in augustus van dit jaar met Malakka, Singapore, Noord-Borneo en Serawak zal opgaan in de federatie Maleisië. Djakarta voelt niets voor de totstandkoming van deze federatie en is er kennelijk op uit de onrust in Brunei te gebruiken als mid del om het te verhinderen. Een en an der heeft er enerzijds toe geleid dat zaterdag Britse infanteristen van Singa pore naar Brunei zün overgebracht, ter wijl anderzijds de stafchef van het In donesische leger, generaal-majoor Ach- med Jani, naar het Indonesische deel van Borneo is gevlogen, zogenaamd al leen maar om een oogje in het zeil te houden. in Djakarta is gisteren ook bekend gemaakt dat „tienduizenden vrüwilli- gers" zich hebben aangemeld om het Britse imperialisme in Brunei te be- strüden. Deze vrüwilligers bestaan overigens alleen nog maar op papier; zij zijn niet op de een of andere ma nier georganiseerd in een leger. Niet temin maakt de regering in Londen zich zeer bezorgd over de jongste ontwikkelingen. In Engeland zelf wor den dan ook tweeduizend manschap pen van de strategische reserve in gereedheid gehouden om, zodra dat nodig mocht zün, onmiddellük naar Brunei te kunnen worden gevlogen. Het grote eiland Borneo is verdeeld in vier stukken: het Indonesische en grootste gedeelte, dat de Indonesiërs zelf Kalimantan noemen, en vervolgens de Britse gebieden Serawak. Noord-Bor- neo en Brunei. Alleen Brunei is een protectoraat, Noord-Borneo en Serawak zün koloniën. Overigens is niet alleen Indonesië gekant tegen de totstandko ming van Maleisië, dat door Djakarta wordt gezien als een „concurrent" bü het streven naar de macht in deze hoek van de wereld; óók tie regering van de Phillippünen wil niets van de federatie weten, omdat Manilla aanspraak maakt op het bezit van Noord-Borneo. De pre sident van de Philippijnen, Diosdado Ma- capagal, herhaalde gisteren nog deze eis, stellende dat het bezit van Noord- Borneo noodzakelük is om de veiligheid van zün land te verzekeren. Er zün de laatste tüd berichten ge weest dat Indonesië troepen heeft sa mengetrokken langs de grens met Noord Borneo. De premier van de hui dige Malelse Federatie prins Abdoel Rahman, zei gisteren op een persconfe rentie dat hü zich over die geruchten in he> geheel geen zorgen maakt. „Veel zullen ze niet kunnen uitrichten", aldus de prins. De verhoudingen tussen de Malelse Federatie en Indonesië zün in de afge lopen maanden door de spanningen rond Brunei zeer verslechterd en hebben mo- (Van onze radio- TV-redactie) HILVERSUM, 30 jan. De N.T.S. en de N.T.B. hebben de Stichting van den Arbeid verzocht te bemiddelen in het conflict over de voorwaarden, waaronder musici voor de televisie moeten werken. In een gemeenschap- pelüke brief aan de Stichting wordt opgemerkt, dat het er niet naar uit ziet, dat door middel van rechtstreek se onderhandelingen beide partüen spoedig tot overeenstemming zullen komen. Het conflict tussen de N.T.S. en de N.T.B. komt in hoofdzaak neer op de vergoeding, die de musici krügen voor een televisieoptreden, zowel in als bui ten het beeld en onder radio-omstan digheden, wanneer de musici in een radiostudio een opname voor een te levisie-uitzending maken. Na lang aandringen had de N.T.S. vorig jaar november toegestemd, dat het tarief voor dit optreden onder radio-omstandigheden met ingang van 1 januari 1963 van 37,50 (het radiotarief) zou worden verhoogd tot 55. Nadat de ondertiandelingsdele- gaties van de drie bonden van musi ci hiermee in principe akkoord wa ren gegaan, kreeg de N.T.B. van zün leden te horen, dat deze sinds sep tember reeds 70 ontvingen -voor een dergelük optreden. Het N.T.S.- voorstel was daardoor voor de N.T.B. geen haalbare kaart. Ook over andere punten van de voor waarden werden moeilükheden ge maakt en toen de N.T.S. niet in staat bleek nog voor het einde van 1962 voor het aflopen van het oontract dus besprekingen te voeren, besloot de N.T.B. niet meer aan televisie-pro gramma's mee te werken voor er overeenstemming zou zün bereikt. La ter gevoerde onderhandelingen zün op niets uitgelopen. Beide partüen hou den voet bü stuik, met het gevolg dat het conflict nog steeds voortduurt. De televisiekükers hebben dat reeds kun nen merken. Een aantal programma's zün al vervallen. Ook vanavond kan het programma TV Dansant van de K.R.O. niet door gaan, terwül men voor de program ma's „Vloekjes bü de thee" en „De grenzen van het leven" grammofoon- muziek zal moeten gebruiken. Oor- spronkelü'k zouden in deze program ma's Wim Jongbloed en het Re: tieorkest optreden. menteel een dieptepunt bereikt. Overi gens heeft de Indonesische regering al tijd verklaard dat zü, afgezien van Nieuw-Guinea, geen territoriale aan spraken heeft, op welk gebied dan ook. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 28 jan. Onder applail® van de gehele Tweede Kamer heeft d® nieuwe Kamer-voorzitter, mr. F. J. F- M. van Thiel, vanmiddag zün ambt aanvaard met het uitspreken van een rede waarin hü onder andere in bet vooruitzicht stelde zoveel mogelük d® stül van zün voorganger dr. L. G. Ko tenhorst bü de leiding van de parle mentaire vergaderingen te zullen hand haven. Mr. Van Thiel preciseerde: „De ver andering van de werkwüze van d® Kamer en het nader brengen van d® parlementaire en staatkundige ar' beid tot ons volk zal ook mu voof ogen staan". Mr. Van Thiel verwachtte dat bij de volgende begrotingsbehandeling op ruimere schaal een proef zal worden genomen met de nieuwe werkwü2® van de Kamer. Hü sprak voorts de hoop uit dat da verkiezingssfeer, die hü als een gezond concurrentieverschünsel tussen de poli tieke partüen zag en die zich met de verkiezingen in zicht ongetwüfeid zal manifesteren, altijd het aanzien van het parlement waardig zal blüven. Mr. Van Thiel deed een beroep op de medewerking van alle leden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 29 jan. „Vooralsnog kan de dienstplicht niet verkort wor den", aldus de minister van Delensi® ir. Visser vanmiddag ln de Thveede Kar mer. De maatregelen, die in septem ber 1961 zün getroffen in verband met de crisis rond Berlijn, moeten nog ge handhaafd blüven. De bedoeling daar van was destüds om de paraatheid t® verhogen, hetgeen werd bereikt doof een verlenging van de duur der eer ste oefening. De maatregelen, aldus minister Vis ser, hebben hun effect niet gemist, maar de dreiging bestaat nog steeds. Hij zei dat ook de andere NATO-partners een zelfde houding aannemen. De Verkorting van de diensttüd was de vorige week door de heer Moor- mann (KVP) gevraagd. In één adem had de heer Moormann ook het vrij stellen van dienstplicht voor de der de en volgende broers uit één gezi# gevraagd. De minister zette uiteen, dat ook de beëindiging van onze taak in Nieuw-Guinea geen reden kan zij® om het gevraagde toe te staan. Wei gaf hü toe, dat er grotere con tingenten dienstplichtigen in de naast® toekomst te wachten zün. Maar het ef fect daarvan zal pas in de jaren I960" 1967 kunnen worden gesorteerd. Het beleid blüft erop gericht, aldus i'* Visser, om van het personeel nlef mee' te eisen dan strikt nodig is. Er zü® lnderaad enige verlichtingen toege past. Uiteraard zal de diensttüd voof de militairen, die thans uit NleuW' Guinea zün teruggekeerd, weer va" 24 maanden op 21 maanden worde® gesteld. Ook een proef met een niern* aanvullingssysteem is gericht op g®" noemd streven. CHEYENNE, 29 jan. (Reuter) Be® passagier van een éénmotorig vlieg? tuigje met drie man aan boord heefj gisteren, geholpen door nanwdjzinge® van de verkeerstoren van het vliegvel® in Cheyenne (V.S.), de stuurknupPe{ var. de bewusteloos geraakte pil of' overgenomen en het vliegtuig veil'? doen landen. Het toestel reed aan eind van de landingsbaan het gTas 1®' maar het werd slechts zeer licht b®' schadigd. De drie inzittenden liep®" geen letsel op. De passagier, Lester Petersen ha® nog nooit een vliegtuig bestuurd. de landing vertelde hu dat het lce alsof de piloot in slaap was gevalle®! ,,Ik schudde hem door elkaar en toe® zakte hü voorover. Ik nam de stuur knuppel van hem over en trok de ne„ van het vliegtuig omhoog om te v0„ komen dat wij te pletter zouden valle®i Daarna had ik alleen maar te sture' en de aanwüzingen van de verkeer® toren op te volgen". VLISSINGEN, 30 jan. Gistermf1' dag is, tussen een apotheek aan Badhuisstraat en de Arbeidsstraat klein, wit doosje met twintig witte K, bietjes verloren, die zeer gevaarlijk tjL voor kinderen en bü het innemen v„5. een grote hoeveelheid ook voor voM®„ senen. Op het dcosje staat op e.„t. blauw, rechthoekig vlak in witte 'L, te.„ J. M. H. van de Sande, Badl"®5 straat 22, Vlissingen. DRAAI u om, mevr VLAANDEREN. IK ZIE UW GEZICHT LIEVER NIET ALS IK SCHIET.' HU 15 WEG, JACKIE. IK MOET HEM VINDEN. KUN JE JE REDDEN JA,BAAS. WOND NIET ERG, JrtAfiRMUNBEENTE ST'JF OM TB LOPEN. PRUL! VLUG' START IEMAND

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2