Doodslag voor rechtbank vader hoofdverdac zoons moeten getuigen BRITSE pers dringt aan op andere maatregelen HET WOLVEN JONG Alfredo 5 DE FLUIT MET ZES SMURFEN iiiiiiiiiiii Moord in de Moskee DAGPUZZLE BEKENTENIS INGETROKKEN Alleen Daily Express is blij Glory, glory, Hallelujah Uitkering aan gemeenten spekt de kassen van de banken Bredase politie houdt accountant aan es Geldmarkt is nog steeds zeer ruim de basis van uw belegging Reizen naar Duitse oorlogsgraven ANTI-HONGER POSTZEGELS Canadezen en Engelsen bezoeken oorlogsgraven Bij bots»'rg gedood Gr avesend Engelands nieuwe bekerheid Courses Hilversum „DE MISLUKKING IS COMPLEET" Gedenktekeii februari - ramp in Zierikzee Mr. A. C. R. Dreesmann promoveert vrijdag Snuif en wrijf WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Pl Wijdingen Onderscheiding A Senioren-comité neenrt deel aan verkiezingen WOENSDAG 30 JANUARI 1963 rAGINA ERIC DE NOORMAN 108. Terwijl Egil op zijn manier krijg voerde tegen de piratenbende in de burcht, is inmiddels de oude aanvoerder met een flinke troep gewapend landvolk op de plaats aangekomen, waar Erics mannen de wacht bij de uitgang van de vluchtgang betrokken hebben. De Noor man zelf is even tevoren grinnikend uit de unnel te voorschijn ge komen en de manier, waarop de kleine Egil de rovers de tunnel ingelokt heeft, dwingt ieders bewondering af. „Alleen, zogezegd, waar blijven die kerels nou, Noorman?" gromt Svein. „Ik denk dat die verwoed ergens onder de grond aan het rondspitten zijn naar die vermeende schat," grijnst Eric, „dus even afwachten. Maar we moesten eigenlijk voor het geval dat..." Een luide triomfantelijke schreeuw doet allen opkijken en even later stormt Egil hijgend van het harde lopen op hen toe. „Die p-p-piratentroep, hehe..." hikt hij vol opwinding, „ze z-zitten nu allemaal zowat onder de grond." Haastig vertelt hy, welke poets hjj het stel gebakken heeft... „Stuur er maar een paar mannetjes heen, koning," grijnst hij. „Het zou zonde zijn, als ze nu toch nog op hun gemak weer naar buiten konden wandelen." „Jij bent me er eentje," gromt Eric, „maar je plan is goed." Hij wendt zich tot de oude boeren aanvoerder. „Dat is een mooi werkje voor jou en je mannen," zegt hij. „Tenslotte gaat jullie deze zaak ook aan." „We zullen ze keurig op vangen en vlug ook," knikt de oude grimmig. „Mooi," antwoordt Eric, „dan gaan mijn mannen en ik eens een kijkje nemen bij de boten in de rivier. Ze zullen daar wel bewakers achtergelaten hebben." En de blik in zijn ogen voorspelt niet veel goeds voor die bewakers. 5CW00N mosje op nm door MARTIN MONS 12 3 3 4 k 5 5 6 6 Rangeerder ernstig éeWOf!K, (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 30 jan. „Ik heb tegen de politie indertijd wel gezegd dat ik het slachtoffer heb gestoken, maar dat deed ik tegen beter welen in. Ze hadden mij beloofd: ais je de Rchuld op je neemt, worden je drie zoons vrijgela ten en die knnnen dan voor je vrouw en je andere kinderen zorgen". Deze verklaring van de hoofdverdachte in de zaak van de chaotische caféruzie die 29 september van het vorig jaar had gewoed aan de Hoefkade en waarbij de 31-jarige kastelein was doodgesto ken, sloeg gisteren bü de behandeling voor de rechtbank als een bom in. De zaak leek rond: de vader had de dodelijke messteek bekend, zijn drie zoons en een vriend stonden al leen terecht voor geweldpleging in vereniging. En nu deze tegenstrijdige verklaring. De adjudant van de re cherche had een kort en bondig com mentaar op deze beschuldiging aan het adres van de politie: „De man zuigt het uit zijn duim". De officier, mr Maan bleek ook niet in de ommezwaai van de hoofdverdach te, een 53-jarige koopman te geloven. In een bijzonder rhetorisch requisitoir, waarin hij meermalen uitriep dat de verdachte „moordlust in de ogen had gehad by de ruzie en zjjn tegenstan der alleen maar wilde vernietigen" eis te hij wegens doodslag zes jaar met af trek tegen de vader. Tegen diens drie zoons en hun vriend, die bij de ruzie had den meegeholpen het café grondig te vernielen en die ook andere gasten zou den hebben lastig gevallen, werden we gens geweldpleging straffen geëist va riërend van zes maanden met aftrek tot een jaar jeugdgevangenis. Tjjdens de behandeling van de zaak werd al gauw duidelijk dat zich hier een nauwelijks minder groot (familie) drama afspeelde dan enkele maanden geleden in het café. De vader ontken de te hebben gestoken („Ik heb het slachtoffer wel met mjjn mes op het hoofd geslagen"), twee zoons en de vriend hielden by hoog en bij laag vol de vader niet te hebben zien steken, alleen de derde zoon verklaarde dat zijn vader hem tijdens de vlucht uit het café zou hebben gezegd: „Ik heb hem twee prikken gegeven". Met strak ge zicht hoorde de vader deze voor hem zo belastende verklaring van zijn zoon aan. Het was deze zoon die door de offi cier „een blanke engel" werd genoemd. Hij was de enige die nooit veroordeeld was, een goed gezin had en d>e in het café ook geen sterke drank had ge bruikt. Tegen hem werd dan ook de lichtste straf geëist. Een merkwaardige getuige 4 dé charge was de vrouw van de hoofd verdachte, die op vragen van de ver dediger vertelde dat een kennis haar had gezegd, dat haar oudste zoon, die BREDA. 30 jan. De politie al hier heeft een Ói-jarige accountant aangehouden, die ervan wordt ver dacht negenduizend gulden te hebben verduisterd. Hij zou voor de 77-jarige weduwe E. S.-V.G. uit een bejaardentehuis een huis hebben verkocht voor negentien duizend gulden. Als haar zaakwaarne mer zou hij haar een lijfrente van tien duizend gulden bezorgen en de rest van het geld beleggen in aantrekkelijke fondsen. De accountant wordt ervan verdacht dit beleggingsgeld niet voor de gewenste bestemming te hebben aangewend. Tot op heden ontkent hy zich aan verduistering te hebben schul dig gemaakt. DEN HAAG, 30 jan. De oorlogs gravenstichting heeft een reisprogram ma samengesteld voor groepen familie leden van Nederlandse oorlogsslachtof fers. die in Duitsland zijn omgekomen. In West-Duitsland hebben deze familie leden gratis vervoer per trein, eerste klasse. De eerste reizen worden in april gemaakt, de laatste in september. In de vakantiemaanden jeni, juli en augustus zullen deze groepsreizen niet plaats hebben. In april worden reizen ondernomen naar Bremen. Sandbostel, Ladelund, Husum. Lübeck, Haffkrug en Hamburg, met bezoeken aan de Ne derlandse enevelden. de Internationale begraafplaatsen en aan de gedenkplaats b(i het vroegere concentratiekamp Neu- engamme. Tn mei worden reizen ge maakt naar Dtisseldorf. Frankfurt en Flossenbürg. In september gaan de tochten naar Osnabrtick. Hannover. Bergen-Belsen. Dachau, Salzburg en Mauthausen. DEN HAAG, 30 jan. De P.T.T. wil op 21 maart in het kader van de anti-hongeractie der Verenigde Naties een serie van twee speciale postzegels, (twaalf en dertig cent. zonder toeslag) uitgeven. Voor zover thans bekend zul len ongeveer honderd postadministra- over de gehele wereld door uitgifte van een of meer speciale postzegels aan deze actie deelnemen. DEN HAAG. 30 jan. Zeven groe pen buitenlanders komen dit jaar, me de door bemiddeling van het Neder landse Oorlogsgraven Comité naar ons land om pelgrimages te maken aan de oorlogsgraven Er komen vier groepen Canadezen, totaal 320 personen, voor bezoeken aan de Canadese begraafplaatsen te Groes- beek, Holten en Bergen op Zoom. D. Canadezen zullen acht dagen in ons land blijven; zij worden onderge- b acht bp particulieren in de omgeving van de egraafpiaatsen. Uit Engeland komen drie groepen, totaal 260 perso ns. Zij zullen vijf dagen ln ons land verblijven. VLISSÏNGEN. 30 jan - Gister- avonc is hier de 28- jarige mej. Var Rijswijk op de nieuwe Vltssingsewep naar Middelburg bij eer autr botsing om het leven gekomen He' ongeluk gebeurde toen zij met haar am in een slip raakte en in botsing kwam met een vrachtauto. ook bij het gevecht was betrokken geweest, de kastelein had doodgesto ken Op de vraag van de president waatom zij dit nooit tegen de politie had gezegd kon zi1 geen bevredigend antwoord geven. De ruzie in het café was ontstaan toen de kastelein de vader had ge vraagd te kalmeren toen hij in de zaak ruzie had gekregen met een van zyn zoons Daarop was de algemene vecht- narty losgebarsten met het fatale ge volg. De vader zei dat hy de caféhou der met zyn geopend mes op hel hoofd had geslagen en beslist niet had ge stoken. De officier daarentegen zei van mening te zyn dat de man „met wel haast anatomische kennis" zyn tegen stander in het hart had geraakt. Hij hield hem aan zjin eerste verklaring en kwam zo tot zijn eis. De officier wilde dan nog rekening houden met de con clusies in het psychiatrisch rapport, waar in wordt gezegd, dat de koopman een „primitieve, emotionele persoonlijk heid" is, verminderd toerekeningsvat baar De raadsman van de koopman, mr. Piket, meent dat de zaak bij het voor onderzoek zeer onvolledig uit de verf is gekomen. Hjj acht het ten laste geleg de verre van bewezen. Wellicht dat men zou kunnen spreken, zo stelde hy, van mishandeling de dood ten gevolge heb bend. De verdedigers van de andere verdachten drongen aan op clementie. De rechtbank wyst 12 februari vonnis. LONDEN, 30 jan. De held van het Engelse bekervoetbal is op dit ogenblik het voetbalelfal van Graves- end. Het heeft zich gisteravond door een overwinning van 0-1 bij Carlisle als enige non-league-club voor de vierde ronde geplaatst. In het bekertoernooi werd voorts Wolverhampton met 4-3 door Notting ham uitgeschakeld, terwyl Everton door een zege van 1-5 by Swindon reeds de vyfde ronde haalde. HILVERSUM, 30 jan. De uitsla gen van de courses van gisteravond zyn: Dolores-prijs (2040 m.) 1. Arendsoog (J. v Dooyeweerd) S.12.4 (1.36.2) 2. Adelaar, 3. Aura van Zelda. Tot. win.: 1.- pl. 1,50, 2,20, 2,20. gek. 4.-, cov. 4.70. Domingo-prUs (2040 m). Eerste heat: 1. Winny Cliff (M Vergay) 2.58.2 (1.27.4), 2. Zegerus Th. Hollandia, 3. Zsa Zsa du Commerce. Tot. win.: 9.60, pl. 2.10, 1.40, 1.80, gek 20.50, cov. 4,10. Tweede heat: 1. Zegerus Th. Hollandia (F. J Eerenberg) 2.54.4 (1.26.3), 2. Zsa Zsa du Commerce, 3. Winny Cliff. Tot. w. 3.10, pl. 1.20, 1.30, gek. 4.90. cov. 4,60. Definitieve uitslag: 1. Zegerus Th. Hollandia, 2. Zsa Zsa du Com merce, 3. Winny Cliff. Donna Hanna-prijs (2000 m). 1. X ray Hanover (M. Vergay) 3.05.2 (1.32.6), 2. Zitla, 3. Zessetien Hanover. Tot: win. 3.70, pl. 2,)0. 5.40, 4.10, gek. 15.30 cov. 7.60. Duinpieper S-prljs <2400 m). 1. Yan kee Erebus (J. R. de Beer) 3.34.8, (1.29.5). 2. Wings, 3 Zwaluw S. Tot. win: 9,20, pl. 9.- 11,80, gek. 44.90, cov. 5,40 Dwergvalk S-prys (2020 m). 1. Vic- 1or Emanuel (M. Lange) 2.55.7 (1.25), 2. IJsselmonde, 3. Sunny Williams, tot.: win. 5,90, pl. 1,40, 1,60, gek. 17.40, ov. 4. Totalisator: 54.192.50. 55 (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 30 jan. „De mislukking te Brussel moet worden beschouwd als compleet", aldus begint heden The Times een hoofdartikel over het falen van de besprekingen te Brussel. Niets, aldus het blad, zou nu erger zijn dan een verdere lange periode van besluite loosheid. Brittannië moet Europa niet de rug toekeren of voor altüd de ge dachte van het lidmaatschap van de EEG prijsgeven, maar de onmiddeliyk voor de hand liggende taak is orde te stellen op eigen zaken. Er is geen ex cuus voor verder uitstel. In dit laatste erkent het blad dat men in Brittannië, bewust, halfbewust of onbewust, het lidmaatschap van de EEG heeft be schouwd als de injectie die Brittannië had moeten genez.en van alles wat het land mankeert. Het blad vindt de kwestie van wat er nu gedaan moet worden verbijste rend. Het somt de maatregelen op. die dienen te worden genomen. De Britse industrie moet meer efficiënt worden: maatschappelijke privileges en restrictieve praktijken moeten worden opgeheven; er moet een eind komen aan het gekibbel van de vak bonden onderling, en aan hun oorlog met de werkgevers: er moet een eind komen aan monopolies en andere vormen van kunstmatige beschutting; concurrentie moet worden aangemoe digd; het heJe belastingstelsel moet worden herzien. Dit. aldus de Times, is allemaal gemakkelllk te zeggen, maar het is een andere zaak de praktische stappen te nemen om al deze veranderingen door te voeren. Tot heden heeft Brittannië. aldus het blad, maar de helft van zlin positie onder ogen gezien. Men heeft het feil aanvaard dat Brittannië niet langer een grote wereldmogendheid is in de zelfde klasse als Amerika en Rusland. Wat het land evenwel nog niet beseft, is dat het niet een goddelijk recht bezit om automatisch en zonder inspanning een leidende mogendheid van de twee de rang te blijven. Er zDn volgens het blad radicale maatregelen nodig, maar het zegt niet welke deze maatregelen moeten zijn. Het zegt alleen maar dat het hier gaat om een morele kwestie er, dat zowel de regering als de opposi tie dit behoren te beseffen, alsook de nest van de natie. Indirect is de reactie van de Times een erkenning van het feit dat Groot- Brittannië zijn zaken te veel op hun beloop heeft gelaten en dat het heeft fehoont dat het lidmaatschap van de IEG het land van zijn stagnatie en zijn andere kwalen zou hebben genezen. De Guardian, die de gebeurtenissen te Brussel bestempelt als een Europese tragedie, meent dat de schok van de mislukking in Brussel even ernstige gevolgen zal hebben voor de Zes als voor de Britten en dat nu de hele toe komst van de betrekkingen tussen Europa en de Verenigde Staten in ge vaar is. Misschien, zo meent het blad kan een nieuwe poging worden gedaan om Brittannië Dinnen te loodsen in Europa, maar niet zolang De Gaulie regeert In Frankrijk. Brittannië moet nu, volgens de Guar dian, onmiddeilHk uitzien naar alter natieven voor aansluiting bii Europa, maar vrywel het enige dat het blad kan noemen is een soort associatie in een industripe! vrijhandelsgebied van de E.E.G. en het Europese vrijhandels- gebied. en later misschien ook van Noord-Amerika Een van de andere mogelijkheden welke het blad noemt is het mes te zetten in de Britse invoer tarieven, een paardemiddel. Maar het blad eindigt met te zeggen dat politiek de mislukking te Brussel een tragedie moge zijn, maar dat het van commer cieel standpunt geen tragedie behoef1 te zyn Het conservatieve dagblad de Daily Telegraph spreekt van een monumenta Ie mislukking, die een ramp is, niet zo- ZIEKIKZEE, 30 jan - Er is hier een comité gevormd dat een passend gedenkteken wil oprichten voor de slachtoffers van de watersnoodramp op 1 februari t95ö /Vis, eerste initiatief zal het comité vrërtagrrudriag tj> de al gemene begraafplaats het gemeentebe stuur een zuil overdragen waarop de namei' van de slachtoffers zjln ver meld; aan de voet van de zuil zal een krans worden gelegd. zeer voor Brittannië in het bjjzonder als we] voor geheel Europa. De Telegraph is sportief genoeg om te erkennen dat het ongetwyfeld wyzer geweest zou zijn indien Brittannië jaren geleden had be sloten toe te treden tot de Europese Gemeenschap als medeoprichter. Ook dit blad meent, dat het Franse veto zal voortduren zolang De Gaulie aan de macht blijft. En evenals de Times zegt het, dat men in Brittannië nu zijn aandacht moet richten op alle dingen die de laatste tijd hadden kunnen rvor- den gedaan, maar die ongedaan werden gelaten omdat men wachtte op de uit slag van de besprekingen te Brussel. De Daily Express van Lord Beaver- brook. die vinnig heeft gevochten te gen het lidmaatschap van de EEG, uit zijn vreugde over de mislukking te Brussel hedenmorgen met het opschrift op de voorpagina: .Glory, glory. Halle lujah". MOCO AMSTERDAM30 jan. Vrijdag a.s. promoveert de heer A. C. R. Drees mann in de aula van de Amsterdamse gemeente-universiteit tot doctor in de economische wetenschappen, zyn proef schrift, getiteld „Evolutie en exspansie" behelst een onderzoek naar de samen hang en vorm. functie en prijspolitiek in de detailhandel, in bet bij-zonder in het grootbedryf. Promotor is prof. dr. J. F. Haccou. De heer Dreesmann is directeur van Vroom en Dreesmann Den Haag N.V. en lid van het hoofdbestuur van V. en D. Nederland Coöperatieve Handelson derneming. Hy studeerde rechten en economie aan de universiteit van Am sterdam. Zön doctoraal rechten behaal de hy in 1947 en in 1949 zijn docto raal economie. Mr. Dreesmann is lid van het KVP-bestuur. Advertentie) Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met AMSTERDAM, 30 jan. Uit de Weekstaat van de Nederlandsche Bank per 28 januari biykt, dat de betalingen van het ryk aan de gemeenten op 23 januari ten bedrage van circa f 400 min, de banken er ruim bovenop heb ben geholpen. Hoofdzakelijk als ge volg van genoemde betalingen, daalde het saldo van het Rijk met niet mindet dan 426 min tot f 109 r ln. De char- tale circulatie nam met f 101 min toe tot ƒ5513 min., door de ultimo-uit- zetting. De goud- en deviezenvoorraad verminderde met 24 min tot 6137, waarvan onveranderd f 5698 min aan goud. De positie van de banken is niet on- belangryk verbeterd. Uiteindelijk is hun saldo by de centrale bank met 306 min toegenomen tot f 677 min. Hiermede liggen de banken ruim bo ven het verplicht aan te houden kas- reservegemiddelde ad circa 370 min, voor de periode van 22 januari tot en met 21 februari. In verband met de ruime geldmarkt werd op "C januari het tarief van dag geld met een half procent verlaagd tot anderhalf procent. Gisteren 29 januari heeft een verdere verlaging van dit tarief plaatsgehad, eveneens met een half procent, tot één procent. De geld markt is nog steeds zeer ruim. Geld- kringen verwachten hierin voor de ko mende dagen geen verandering. In t 1000 Activa: 21/1 28/1 Goud 5.J97.557 5.697.557 Buitenl. vord. goud en deviezen 589.076 567.671 Buit. betaalmidd. 364 358 Vord buitenl. gld 9.774 9.774 Wiss. in disc. Wiss. gekocht 310.200 310.200 Voorsch rek. crt. 2.758 2.883 Voorsch Rijk Nederl. munten 13.216 13.293 Diverse rek. 11.254 14.037 Passiva: Bankbiljetten 5.411.680 5.512.759 Rijks schatkist 535.595 109.364 Saldi Bank m Ned. 371.068 676.739 Saldi andere ingezet 124.877 121.321 Saldi buit. circ. bl. 115.322 118.248 Saldi and. nlet-ing. 3.639 3.910 Saldi buit. gelds. 16.181 16.011 Diverse rek. 49.955 51.149 Nederl. schatk. pap. buit. circul. banken 61.909 62.029 Muntbilj. door de staat in circulatie gebracht Tot goud en dev 6.161.629 6.137.191 W v conv dev netto 573.259 552.018 Percentage goud en df 'iezen Cj.bb .52 /M P/&BEW/ETS HAA4EB. PBACHT/s/DAT'MOET/H /EHAA/O LATEAJ HOPE/J... HA, OAAB/S DE HO AHA AP- SCHALK JU/ST.' HELA HEEB EH.EESJ fjr^B*rird"eeL, koot mosje 'K ZAL EEAJ 1—, A/jajiXTf A/ES AA0AA7...AV5 A? DAT PLO/T SLAZEAJ/ BREDA, 30 jan. Zondag zal mgr. De Vet in de kapel van het Missiehuis St.-Franciscus Xaverius te Teteringen de H. Priesterwijding toedienen aan de fra ters A. Th. G. Janssen, J. J. A. M. Kue- pers, C. A. M. Maas, H. P. J. Noorder- meer, W. J. M. Peters, A. C. van Rens, A. P. C. Somhorst, B. H. Thus, G. M. van Uden en H. A. H. Wytten, theolo ganten van de Congregatie van het God delijk Woord. DEN HaAG, 30 jan. De koningin heeft de burgemeester van Delft, D. de Loor, commissaris van de kontnkiyke grafkelder, benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje. Tot officier in deze orde zijn benoemd ir. H. Knol, president-kerkvoogd en di recteur van Openbare werken te Delft en luitenant-kolonel b.d. D. Baron Mackay te 's-Gravenhage. De ere-me- daille ln goud is toegekend aan de heer A. Bosch te Delft. (Advertentie) v' V 'V A Heel Welmoets spichtige figuurtje trilde van woe de. Uit de kamer beneden klonk nog altijd die schrille stem. Nu ging de deui open en in de brede licht baan, die uit de kamer naar buiten viel, stond me vrouw Chadidja de Pauw. „Je hebt me dus begrepen. Van mij zie je geen cent. Van nu aan geen cent. begrijp je? En hier in huis wil ik je niet langer zien. Notaris Wünders komt morgen." Ze deed een paar passen vooruit en keerde zich dan nog eens om. „O, ja, voor ik het vergeet, ik reken erop. dat ie voor he( eind van de week de deur uit bent." Welmoet had het gevoel, dat haar hart oversloeg Het was dus alles nog veel erger dan ze gedacht had. Dat nieuwe testament zou geen doodwond z(jn geweest. Tante Heieen maakte een paar keer in het jaar een ander. Maar ze wou Luuk op straat zetten Luuk, die de eerste drie iaar nog niet was afgestu deerd. En die geen rode een* had. Wat moest ei dan met Luuk? O. het was gemeen! Vuil was het! Maar oziets zou oom Aart toch nooit toestaan"' Vast en zekei niet Maar terwijl ze zich met lie gedachte probeerde te troosten, was ze zich heel duidelijk bewust, dat Oom Aart het wel zou toestaan Of liever, dat oom Aart niets toe te staan of te weigeren had. Natuur- Hik, hü zou achter tantes rug zorgen, dat Luuk genoeg kreeg om te leven en af te studeren. Maar dat leek Welmoet met alle verachting voor het compromis de jeugd eigen, maar een povere op lossing. Voor de zoveelste maal vroeg ze zich af hoe het toch mogelijk was dat oom Aart, die lieverd, niets, maar dan ook helemaal niets, had in te brengen in zijn eigen huis. Zolang die kindse nicht van tante Heieen nog leefde, was het toch alleen maar oom Aart, die geld had? Want dat kleine in- komentje van tante Heieen mocht geen naam hebben. Dat was amper genoeg voor kleedgeld. Wei- moet de Pauw kwam tot de conclusie, dat de bewe ring, dat geld macht betekent, met een hele schep zout genomen moest worden. Want oom Aart... Nu ja, tante Heieen zou van dat mohammedaan- tje spelen ook wel weer eens genoeg krijgen. Mees tal duurden die bevliegingen \an haar niet langer dan een paar maanden. Als dit was afgelopen, zou ze haar testament wel weer veranderen en Luuk zeggen, dat hy weer terugkomen kon. Maar als Luuk dat niet wou? Ze had eg enizn naar beneden te gaan. Al die uerrie Dan bleef ze maar liever hier boven aan de trap zitten, al wad het dan ook donker en vei van warm. Als een hoopje ellende bleef ze hurken op de bovenste tree. Het geluid van de gong deed haar overeind springen. Was het dan al zo laat? Dat kon toch met? Opeens schoot het haar te binnen, dat dit een van de dagen was, waarop tante Heieen met oom Aart naar de moskee ging en dat er dan altlid vroeger werd gegeten. Ze rende naar haai kamertje, waste haar handen, haalde gauw een kam door haar haar en vloog de trap af. „Je bent laat," merkte tante Heieen op. „Ik vraag me al, of je dat opzetteiyk doet." „Maar, Heieen, waarom ..."probeerde oom Aart tussenbeide te komen. „Waarom? Om dezelfde reden waarom jij mi) telkens weer noemt by een naam, die de mijne niet meer is. Een naam. die ik heb afgelegd, Abdoellah". „Het spyt me. Het spijt me werkelijk oprecht, dat ik mij vergiste. He Chadidja. Mün enige veront schuldiging is. dat je een oude hond moeilijk nieuwe kunstjes kunt leren." „Een hond kunstjes Is dat de manier, waar op je over wat mij heilig is, spreekt? Maar niemand kan het wat schelen, hoe ik gekwetst word. Nie mand geeft om mij, niemand!" Ze snikte met lange uithalen en hoge geluidjes, die bizar aandeden by een zo forse vrouw. Haar zware kin bibberde. Welmoet keek strak op haar bord. Ze had honderd maal liever, dat tante Heieen woedend was. Woede was iets, dat bij haar paste. Maar dit kinderachtig gedrens gaf Welmoet datzelfde gevoel van hete schaamte, dat haar overviel als ze by toeval Iets opving van de gesprekken, die sommige van haar medescholieren met rode gezichten en glimmende ogen fluisterend in een hoekje voerden. Ze kon ge woon niet opkijken. Onder haar oogharen gluurde ze tersluiks naar oom Aart. Hy zag gegeneerd voor zich. Ook oom Aart schaamde zich. Maar de enige, die zich zou moeten schamen, schaamde zich niet. /„Mens, dacht ze, „naar, akelig, aanstellerig mens. Leo schoof zyn stoel achteruit en stond op. Natuur- HjK Leo of Hassan, zoals hy tegenwoordig neette. Hy ging naar de huilende vrouw toe en sloeg een arm om haar heen. „Maar tante, tantetje nu toch. Hoe kunt u toch zoiets zeggen. We houden toch allemaal evenveel van u," zei hy troostend. „Zelfs Luuk. U moet zich geen zwarigheden maken over Luuk. En ook niet boos op hem zijn, tantetje. U zult zien, het komt ook met Luuk in orde. Ais u hem maar wat tyd geelt." „Het spijt me, maar wanneer je daarmee bedoelt, da* ik ter gelegener tijd ook nog wel eens een rene gaat word. moet ik je die illusie ontnemen, Leo." „Stil nu, Luuk, stil nu toch. Zie je dan niet dal tante Maar tantes stemming van sentimenteel zelfbe klag was al omgeslagen in woede. lag was al omgeslagei „Een renegaat? Het geld van die renegaat was je anders welkom genoeg," siste zy. 'ilk „Dat is nu immers afgelopen. Voor het eind van de week ben ik de deur uit. Ik ben oom Aart heel dankbaar „Dat is Je dan ook geraden," viel ze hem tel in de rede. „Zoals ik je zei: morgen komt notaris Wün ders en „U schrapt mi) uit uw testament. Dat heeft u mil daar straks a) verteld." „Geen cent zul je van me zien, geen cent." „Dat zal mn een zorg zijn." Luuk haalde demon- >ch( stratief zi)n schouders op. (Wordt vervolgd LETTERGREEPRAADSEL (i Horizontaal: 1 ploegsnede - 2 he«r' Schappij - 3 melodische toonreeks op ée9 lettergreep - 4 vallende ster - 5 getuit' schrift - 6 rol van een schrijfmachine. Oplossing 29 januari. Horizontaal: 1. spekslager; 2. talons, 3. elite, Alva; 4. Ram, eervol; 5. adietj' éi la; 6. pijn, waan; 7. pneumatiek; riant, t.a.; 9. lee, Neede; 10. end, enorm» 11. in, kantlijn. Verticaal: 1 sterappel; 2. paladijn, ee*}! 3. elimineren; 4. kot, ui, DK; 5. sneeuw man; 6. l.s., aaneen; 7. ar, attent; 8. G3'" vani, dol; 9. eivol, eterij; 10. Alaska. m-IV AMSTERDAM, 29 jan. In een oPfj! brief aan de politieke partyen wU® de heer C. Andringa te Wolvega mens een „Senioren-comité" op het oji recht dat de ouderen wordt aanged33, door hen „het passief kiesrecht, der belangrykste burgerrechten, te houden." Na in felle bewoordingen te het,,gjj betoogd hoe de ouderen zich gevoel®, nu zy als groep, op grond van t leeftyd, buiten de vergaderzalen °,g lends zullen worden gehouden, zegt heei Andringa. dat er zal worden getreden. Niet door een senioren-P® tij, maar door een zich noemend «saJl nioren-connté", dat zich voorstelt de kamerverkiezingen deel te „Ons program", aldus de open "Tyje „zat alleen onze aanwezigheid zun-,oé>l wotaen geen belangengroep. Ons -d is te demonstreren voor de mondig der oudere landgenoten. (WettelUK jeS- ven de 65-jarigen nog altüd 1 baar. Maar z;j worden door de tijen van de lüsten geweerd.) GRONINGEN. jan. - TijdensW^r zaamheden op het station Gron f. is de rangeerder J. Ballast v |,otst0 gen ernstig gewond. De man <J' met het hoofd tegen een mast bovenleiding.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 4