Efficiency efficiency efficiency Dick Bruna, zowel tekenaar als schrijver kinderboeken w Mannequin KOUKA imponerend, amusant L EO L U X LEOLUX E c* *Naar huis Dielooptsnel! Die weet het omdat er patates zijn Elizabeth ONTWERPER VAN POCKET-OMSLAGEN Afbeeldingen teruggebracht tot het meest elementaire wwm Ook dit jaar weer de ster van Dior Mevr. Kennedy wint het van koningin Zomerlaars je$ PMmam 9E99Hfl9flSEHHI „Slaaptoon" voor slapeloze nachten vraag VOOR DE LEKKERSTE PATATES FRITES Petten proef r ui ui iirurn &DYSMALGIN1 i Biefstuk uit petroleum WÊËÊË SËÊÊÊË 1111 - V ie een pocket koopt in de reeks Zwarte Beertjes (die doorgaans wit op het om slag staan), koopt een pocket van Dick Bruna. Deze ontwerper heeft de tot op heden unieke prestatie geleverd, van alle pockets uit die serie en die telt al meer dan zeshonderd deeltjes de omsla gen te maken. En dat niet alleen goed, maar ook alle volgens het- m - i m h zelfde principe van uiterste een voud. Vaak zelfs nog met dezelf de bestanddelen: de niin van Mai de bestanddelen: de pijp van Mai gret biedt onuitputtelijke moge lijkheden tot variatie. De kwaii teit van zijn werk is ook in hei buitenland doorgedrongen: enkele jaren geleden publiceerde het ex clusieve „Graphis" een aantal var Bruna's omslagen en ergens het ik eens een zeer prijzende uit spraak van Picasso over zijn werl gelezen ALLEEN VOOR VROUW ZITMEUBELEN ZITMEUBELEN Pocket kookboekje Ook dieetrecepten wel. Die gaat naar huis na een dag vol voorpret. Want het zal straks een smulfeest worden. Fijn! omdat patates van ieder maal zo iets feestelijks kunnen maken: Knappende, gouden patates frites, gaaf en lekker gebakken. Met het ideale frituurvet. Delfrite! IDEAAL FRITUURVETE F; 13»? :.1,-.,m TBI SPECIAAL tegen menstruatfe-pijnen Het fabriceren van een naadloze nylon kous kan tegenwoordig ge beuren in negentig seconden. Dank zij een nieuwe vinding in een Duitse machinefabriek is dit re- oord mogelijk geworden. Tot nu toe kostte het in de kortste tijd nog drie minuten en vijftien seconden. Negentig seconden om een kous te produceren ie niet veel. maar het is altijd nog ne gentig seconden méér dan nodig om de kous te doen sneuvelen! Alles gaat te genwoordig snel. Snel en efficiënt. We geven kleren nauwelijks meer de tijd om te slijten. Een kous springt kapot. Dat gaat vlugger., De snelheid neemt buitenshuis op meer sipeetaculaire wijze toe, maar binnenshuis op meer terrein. Al zit het hem dan meer in de kleinigheden. Zo is er bijvoorbeeld een nieuwe panreini- ger, die uitstekend voldoet omdat het minder een spons en meer een waslap lijkt. Men kan er veel gemakkelijker mee in de hoeken komen, de vuile pan laat zich sneller bewerken, wat een voordeel is. Aan de feestelijkheid in de keuken heeft de fabrikant ook gedacht: deze nieuwe pan-schuurlap is er in al le vrolijke kleuren. Zoals er tegenwoor dig ook helgroene en geraniumrode en zeeblauwe stofdoeken zijn, die de deugd hebben, dat ze een vrij vervelend werk je omdat het altijd weer terugkomt minder vervelend maken. De nieuwste vinding op stofdoekenge- bied is een preparaat, dat men op de stofdoek spr«it om het stof ook werke lijk voor eens en voor altijd in de doek te vangen. Het is natuurlijk een sillconenpreparaat, waarmee men de lap besproeit, die daardoor een effi ciënter schoonmaakattribuut wordt. Hij neemt niet alleen het stof mee, maar laat de afgestofte plek ook een beetje glanzend achter. Bovendien verplaatst men het stof niet in huis, want de be sproeide doek houdt het vast. Het stof vrij houden van de meubels is door deze vinding dus iets versneld. Dat het huishouden goedkoper wordt door al die tovermiddelen in spuitbussen willen wfl niet beweren. Maar snelheid en efficiency moeten betaald worden. Niet in een spuitbus maar in een ge wone bus zit een nieuwe substantie om zilver te poetsen. Poetsen is eigenlijk niet het goede woord, want met dit uit Amerika geïmporteerde bruine papje maakt men het zilver sneller schoon dan op de klassieke droge poetsmanier. Met een spons, een beetje warm water en deze grauwe modder is het zó ge beurd. En het is makkelijk bij de hand, hetgeen een voordeel is als er ei of bloemkool is gegeten, waarvan op zil ver een lelijke aanslag achterblijft. De toenemende efficiency op het ge bied van huishouden en maaltijd-berei ding speelt samen met allerlei institu ten, die geattendeerd zijn op het be lang van de huisvrouw af, met een gro ter woord: de consument. In het bulle tin van de Huishoudraad wordt de aandacht er op gevestigd, dat volgens een decreet van de veterinaire Hoofd inspectie van de Volksgezondheid, bij voorverpakt vlees duidelijk op de ver pakking de datum, waarop het vlees In het doorzichtig hulsel is ingesloten, moet worden vermeld. Het dient zowel de efficiency als degene, die het vlees koopt. Om even bij vlees te blijven. Als er op de een of andere manier eens niet genoeg vlees meer is door een te ster ke toename van de wereldbevolking, of hoe ook, dan helpt de chemische we tenschap op efficiënte wijze. In Mar seille zijn onderzoekers in een laborato rium bezig biefstuk te maken uit pe troleum. Het proces berust op de wer king van micro-organismen, die in zee water voor de omzetting zorgen van stookolie. Men is thans aan het werk met driehonderd verschillende soorten van die micro-organismen om juist de soort te vinden, die een eiwitachtige substantie kan opleveren, welke min of meer smaakt naar biefstuk. En nu even terug naar de efficiency van koken en opdienen. Naarstig zoekt men naar de pan-schaal, waarin de huis vrouw het gerecht kan koken en meteen ter tafel brengen. Een bekende Neder landse fabriek van gedegen gietijzeren pannen, die op tafel van vorm noch van kleur misstaan, is met een nieuw model gekomen, enigszins in kuipvorm, met aanpakranden (inplaats van oren) zoals de glazen ovenschotels, waarop de deksel-aanpak aansluit. Het be zwaar is, dat men aan de deksel-ran den, waarmee men het deksel moet op tillen, zijn vingers brandt als men het doet zonder pannelappen te gebruiken. Maar de ruimte tussen panrand en dek- selrand is te gering om makkelijk met een pannelap tussen te komen. Wij kun nen ons niet voorstellen, dat deze pan bedacht is door iemand, die dageltjks zelf kookt. Want dan weet men van hoe onschatbare waarde het is als oren (of stelen) van pannen niet warm worden en de knop van de deksel even min. Zulke door een buitenlandse indus trie ..uitgekookte" pansehalen bestaan. Ze stelen dan ook het hart van de op snelheid en doelmatigheid gerichte huis vrouw. A. Bgl. boekjess zijn vierkant maar van ge lijke opzet. Dc boekjes heten ,,De vis", „Circus", „Het ei" en „De koning". Eerst ove. het laatste. Bij dit boekje doet zich het merkwaardige voor, dat de auteur het yroeger verschenen „Kleine koning" opnieuw getekend heeft en van nieuwe teksten heeft voorzien. Men kan net veel ruimdenkendheid natuurlijk ok zeggen, dat hij een geheel nieuw loekje gemaakt heeft, dat enigszins lijkt op een vroeger door hem geschre ven en getekend boekje. Maar de eer de constatering Hjkt mij de beste. Gaat men nu vergelijken, dan valt die .'ergelijking nadelig uit voor het jong ste boekje. Het verhaal is in de nieuwe uitgave eenvoudiger geworden, recht lijniger kan men zeggen. Het boekje maakt de indruk, voor kleinere kinde ren bestemd te zijn dan het eerder gepubliceerde. Was de tekst in „Kleine Koning" een prozatekst, in „De koning" bestaat die uit vierregelige versjes. Het verlies dat het boekje in zijn nieuwe opzet geleden heeft, is dat van de poëzievermindering. Met name het einde van het eerste boek was zeer gelukkig gevonden. Ook de aanwe zigheid van twee spiedende burgerjuf fers, nu teruggebracht tot verzorgsters van de kleine koning, was bijzonder leuk. Van de tekeningen kan men zeg gen, dat ze minder gestileerd zijn dan de vroegere, maar ze zijn zeker de mindere ervan. Vanzelfsprekend zijn ze nog altijd van een zeer respectabele kwaliteit, maar wie het oude boekje kent, kent een nog hogere. De berijmde tekst van „De koning" is aardig en geestig, van een geestigheid ook, die deine kinderen kunnen begrijpen, baarbij is die tekst evenals in de ndere nu verschenen boekjes der- late elementair dat de kinderen die log maar aan het begin van het grote eesavontuur staan, de „voorlezer" unnen missen. Van de drie andere boekjes zijn „De is" en „Het ei" het aardigste. Met ame het laatste. De beste tekeningen taan in „Circus" de pracht plaat an de directeur en die van het mu- iekkorps! maar jammer genoeg is i dit boekje de tekst minder geluk- :g. Zwak is, dunkt me. een rijmpje Is: daar is de wilde, wilde leeuw dat dier kan heel hard brullen h(j kijkt alsof hij zeggen wil Ik zal jou op gaan smullen Beter is de tekst bij het muziek- orps: de muzikanten statin al klaar met mooie blauwe petten zij maken prachtige muziek op koperen trompetten Kleine kijkers en lezers zullen hun plezier niet helemaal op kunnen. Hun ouders wellicht ook niet. De boekjes verschenen bij A. W. Bruna en zoon te Utrecht (die zoon is niet Dick Bru na). F. Voor het boek „De kleine koning" maakte Dick Bruna een tekening van de koning in een auto (links boven). In het nu pas verschenen „De koning" staat een tekening, die het zelfde onder werp heeft, maar veel eenvoudiger is uitgevoerd (hieronder). gueu^nac^uui^cm^vuigeH^nP^ s De velen, u.e eeu t-.tart Beertje i de pocket-dierentnin (met in zijn coi lectie onder meer salamanders, ooie vaars, antilopen, giraffen, maraboes kiezen, zullen niet allen weten, da Dick Bruna ook een aantal kinder boeken gemaakt heeft, waarvan hi zowel de tekst als de tekeningen ver zorgde. Enige jaren geleden is een ste verschenen „Nijntje", „Nijntje in cl- dierentuin", „De appel" een reekf je dat afgesloten werd met het or groot formaat verschenen „Kleine Ko ning", dat in zijn tekeningen tot dt origineelste en beste naoorlogse kinder boeken gerekend moet worden, al heefl het jammergenoeg een niet zo grote bekendheid gekregen. In die tekenin gen verraadt zich de affiche-ontwerper, die Bruna zich ook in zijn boekomsla gen toont: de af te beelden zaak is tot het meest wezenlijke teruggebracht, afleidende detaillering ontbreekt, de tekening is opgebouwd uit grote kleur vlakken, waarvan de kleuren in de kinderboeken zeer elementair zijn. Het procédé behaalde zijn maximale ef fect in „Kleine Koning". Nu zijn van Dick Bruna weer vier nieuwe kinderboeken verschenen, van ander formaat dan de vorige de De ster-mannequin bij Dior is ook nu Kouka, die al enige seizoenen het publiek in de salons van 's werelds beroemdste modehuis imponeert en amuseert. Het laatste meer dan het eerste, omdat ze zich de pose heeft aangewend van een slaapwande laarster en dat consequent volhoudt gedurende de hele show, die deze week, de première-week, zo on geveer twee uur duurt. Haar gezichtsuitdrukking is lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllb .iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii strak en onbewogen alsof ze in trance verkeert, het lijkt een masker, met de zwaar opgemaakte ogen en de bleke lippen. Het pikzwarte haar is in het midden gescheiden en met een sierlijke slag strak tegen haar wang geplakt. Onbewogen, het hoofd geheven in een en dezelfde stand, alsof het zit vastgeschroefd, het lichaam sterk achterover geheld, zweeft ze over de loper, zonder ook maar ooit een spier te vertrekken. Ook niet als er geapplaudisseerd wordt, iets waar de meeste mannequins toch wel even op reageren door een tikje te ontdooien. Maar Kouka houdt niet van applaus, ze zegt dat ze meer houdt van een respect volle stilte. Ze ziet nooit iema&d van het publiek op de gouden stoeltjes, tenminste ze veinst ze niet te zien, ook niet een beroemde filmster, ook niet een vorstin of prinses die op de eerste rij zit, hetgeen hier in- dit modehuis nogal eens gebeurt. Kouka beweert, dat haar naam Indiaans is. Ze heeft een Indiaanse moeder en een Braziliaanse vader. Ze werd in Buenos Aires geboren en begon daar als foto-model te werken. Het eerste Parijse huis, waar ze zes jaar geleden een kans kreeg, was De Givenchy. Sinds enkele jaren is zij nu bij Dior, iets wat ontegenzeglijk het hoogste is wat een mannequin zien kan dromen. Het is ook geen sine cure, vooral niet om er de ster-mannequin te zijn. Want dat betekent, dat er nog meer uren gepast moet worden: eindeloos staan, staan en nog eens staan, terwijl de ontwerper de stoffen op de ideale figuur „beeldhouwt". Deze week, nu in Parijs de voorjaars mode haar première beleeft, zal Kouka op de Dior- show een twaalftal van de nieuwe creaties dragen. Behalve haar originele manier om de modellen te presenteren, kan Kouka zéér snel van kleren ver wisselen. Dat verwisselen in de kleedkamer van de mannequins achter de grijze gordijnen is een opwin dende geschiedenis. Iedere mannequin heeft twee kleedsters, die haar helpen. Als Kouka het gordijn laat openschuiven voor haar entree, met masker achtige blik en achteroverhellende pose, blijft ze altijd een paar seconden staan om het effect te ver hogen. Ze zegt van zichzelf, dat ze geen enkele van haar gebaren heeft hoeven instuderen, dat ze noch een bepaalde manier van lopen noch poseren heeft geleerd. Het is haar ingeboren. Mét haar zeer gra cieuze Verschijning verklaart dat haar succes bij Dior. Zelfs in Parijs op straat en in het achtste arrondissement is men toch wel wat gewend valt ze op, als men haar tegen komt met haar hondje, de allerkleinste Yorkshire terrier van de hele stad. In het hartje van het Australische Sid ney zal een gebouw van veertien verdiepingen verrijzen (bouwkosten acht miljoen gulden) waarin win kels zullen worden gevestigd die alleen artikelen waarvoor slechts de vrouw zich interesseert, gaan verhandelen. In totaal worden eenenvijftig winkels in gericht, voornamelijk modesalons. Voor de slechte slaper, die reeds alles bezit wat een apotheek hem aan slaappillen kan leveren, heeft een Japanse firma een slaap verwekkend apparaat vervaardigd. Deze uitvinding, „Slaaptoon" ge naamd, bestaat uit een elektronisch in strument ter grootte van een pakje si garetten. Het zendt, gedurende één uur en veertig minuten, een kalmerende toon uit, gelijkend or het geluid van neervallende regen. Eefst moet het in strument circa vijf seconden op het lichtnet worden aangesloten. Op een wij zerplaat met twee knoppen kan de ge bruiker kiezen tussen twee „soorten regenval", een regelmatige er een on regelmatige. De prijs bedraagt (CONSU). ongeveer 35 gulden. AcLvertentif METZ TOONT U DE VOUEDIEE COLLECTIE N&U W6 BINNENWEG 166-168-170-172 NIEUWE BINNENWEG I-NIEUWE BINNENWEG 22 Ike dag komen er gloednieuwe huisvrouwen bij, die van hun trouwdag af voortaan hun leven lang verantwoordelijk zijn voor de maaltijden, die zu op tafel brengen. Het menu groeit mee met de tijd, het is dan ook een normaal verschijnsel, dat er voortdurend weer nieuwe kookboe ken verschijnen. Eten is ook aan mode onderhevig. Het is nu mode om inter nationaal te eten. En ook om zo te eten, dat je er niet te dik van wordt. Iedereen let op de lijn: tieners willen een lat blijven, de meer- dan-tieners willen een lat worden en wie veel meer dan tiener is denkt aan bloeddruk en cholesterol. In de Franse kranten staan de recepten zelfs al ingedeeld voor de verschillende categorieën van eters, voor lekkerbekken, voor degenen die een te hoge bloeddruk hebben en voor de dikkerds. Een nieuw kookboekje, dat negenhon derd recepten biedt compleet met ver melding van de kooktijd, het Elseviers Pocketkookboek, is ook aangevuld met dieetrecepten. Zowel voor vegetarische als zoutarme gerechten, ook voor wie een gal- of maagdieet heeft of voor wie katabofisch wil eten. Dat laatste bete kent, dat het voedsel meer energie vergt dan geeft! Het gezellige boekje, heel beknopt wat de recepttekst betreft, uitvoerig voor zover het de honderd spijzen be treft (ook ijs, koekjes, dranken) door spekt met honderdvijftig afbeeldingen en een aantal kleurenplaten, is samen gesteld door E. H, A. Nökken-Röve- kamp. Het is gecompleteerd met een lijstje van moderne keukenmachines en wat men daarmee bereiden kan. Ook de snelkookpan komt aan bod. Tenslot te zijn er wat tips vermeld om pak jes-soep een beetje persoonlijk te ma ken. We leven nu eenmaal in de tüd van het prefab-eten. A. Bgl. I Advertentie) w ook voor lekker bikken LONDEN, jan. (UPI) Volgens de „Sunday Pictorial" geeft koningin Eli zabeth van Engeland niet langer de toon in de mode aan, maar heeft ze die plaats moeten afstaan aan mevrouw Jacqueline Kennedy, echtgenote van de Amerikaanse president. Na eraan te hebben herinnerd dat de koningin eerstdaags een reis naar Aus tralië gaat ondernemen, schreef de mo demedewerkster van de „Sunday Pic torial", Sylvia Lamond: „Er' is een tijd geweest dat de vrouwen met spanning de garderobe verbeidden die de konin gin op een reis zou meenemen. Van daag de dag is er geloof ik niemand meer die daar nog benieuwd naar is. Ik trek in twijfel of deze reis een nieu we stijl, een accessoire of zelfs maar een kapsel zal invoeren waaraan miljoenen vrouwen zich zullen willen spiegelen. Waarom?.... het antwoord luidt, natuur lijk, mevrouw Jacqueline Kennedy." De „Sunday Pictorial" citeerde een Amerikaans tijdschrift dat de koningin van Engeland een vrouw noemde die zich op een plezierige, comfortabele ma nier kleedde. In tegenstelling tot „Jackle", aldus dit tijdschrift, „die be wezen heeft dat het mogelijk is een waardige eerste vrouw te zijn in de onaantrekkelijke wereld van politiek en paleizen, en er ondanks dat toch chic, elegant en aantrekkelijk uit te zien". Duizend leden van de Oostenrijkse verkeerspolitie hebben dezer da gen opdracht gekregen, om de an dere dag van uniformpet te verwis selen. De ene dag draagt mer. een pet waarvan het witte kapje is behandeld met een preparaat dat waterafstotend en vlekkenwerend is, je andere dag draagt men een gewoon wit petkapje. De bedoeling van deze dagelijks terug kerende metamorfose is de behandelde petten zelfs onder de meest ongunstige weersomstandigheden te testen op hun waterdichtheid en te constateren of met het dragen van deze kapjes het vlekken- euvel werkelijk voor goed van de baan is. Na zes maanden zal iedere verkeers- j-y alfhoge laarsjes en bijpas* l—l de tas van wit geiteleef LA gaatjesdessin, zoals vroel matten stoelzittingen wel had'd zijn het nieuwste voor dit jaar. Ontwerper is de PaT: meester-„schoenmaker" Dufe y Advertentie) mm 10 TABLETTEN politieman een rapport opmaken fypK'i hij zijn ervaringen met beide -p weergeeft. Wanneer bliikt data petkapjes inderdaad de voorkeu boven de tot nu toe gebruikt Oostenrijkse verkeerspolitie r andere uitrustingsstukken een u behandeling geven. Zi om ge 6 zonderliik vezeltje van de sto w microscopisch dun laagje, da' lStpP sel „immuun" maakt voor Vto oliën, vuiil en dergelijke.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 10