BEP LAMBERT: zilveren jubilaresse bij Ludamus Hartelijke huldiging in de stadsschouwburg HEEREMANS VAN LEUVEN Agenda voor Haarlem evim VEZENO Kerkenbouw in Haarlem en IJmond vraagt aller aandacht KREMER PETRI -I TAXI 13000 SLEUTEL WEG? P. J. Fabels kreeg koninklijk zilver De drie waarheden Reprises en prolongaties GROEN 6t Co. s AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. NIEUWE JEUGDSOCIETEIT .KAMIGRO' ZATERDAG 2 FEBRUARI 1963 PAGINA 2 „DE SLEUTELSPECIALIST" 50 jaar bij Van Tuber gen CENTRALE VERWARMING DUIKER OLIEBRANDERS SCHAKEN BIJ „HET WITTE PAARD" Koude-toeslag voor gepeintsrioneerdeini uit bet bloembolle nbedrijf Ontwikkeling Noordzeekanaalgebied Vijf gemeenten plegen overleg Honderden bewoners in Heemstede zonder water V erwarmingsketel gesprongen Cinema Palace WASSERIJ DUYN Bloemendaal verkoopt „De leeuwenkuil" Voor villabouw dealer voor Haarlem, Bloemendaal, Santpoorh Nieuwe Gracht 78 - Haarlem -Tel. 17588 Tevens dealer voor Vauxhall, Pontiac en Bedford ZAANDAM Films Muziek Toneel Diversen Tentoonstellingen Apotheken en dokter^ diensten IdlD J. van Odijk 40 jaar bij De Spaarnestad 'i.rf M mmmimm. INTERIEUR H.H. Missen in Dekenaat Haarlem Burgerlijke Stand Haa3"^,: HAARLEM. 2 febr. Een van de meest sympathieke figuren uit het Haar lemse amateurtoneel is gisteravond op een welgemeende, dus hartelüke ma nier gehuldigd. De hulde gold Bep Lambert, nu vijfentwintig jaar werkend lid van de r.-k. toneelgroep „Ludamus". Graag hadden wij haar deze week in onze rubriek „Voor het voetlicht" ge haald, maar zjj weigerde vriendelijk en beslist. Nu dan toch een paar regels van onze kant, omdat zij meestentijds haar toneelleven heeft geleid achter de schermen, of nog beter: onder het voetlicht. Ontelbare keren heeft zij nar meljjk „Ludamus" gediend als souffleu- »e. Op het toneel hebben wij haar dus niet veel gehoord, in haar kwaliteit van souffleuse evenmin. En dat laatste pleit niet alleen voor „Ludamus" in het al gemeen, maar in het bijzonder voor de jubilaresse, die overigens menigeen op de planken uit een benarde situatie heeft gered. Daarom was het begrijpelijk, dat „Lu damus" haar vorstelijk wilde huldigen. Maar dat wees zij eveneens van de hand. Ook het toneelbloed echter kruipt waar het niet gaan kan en zij kon moei lijk een rol weigeren in het stuk, dat ter gelegenheid van haar jubileum ge- fspeeld zou worden. Wij zijn blij, dat zy dan niet geweigerd heeft, omdat we isteravond in de stadsschouwburg heb- en gezien, dat zij het toneelspel uit stekend beheerst. Even hebben wij ons afgevraagd, of de keuze van het stuk „Ping... zei de klok" van Peter Coke wel zo gelukkig was geweest. Het eerste bedrijf vlak en ongenuanceerd van tekst kwam er droog en zonder spanning uit, in het tweede vlotte het allemaal veel beter, het derde werd een feestelijke climax, waarin Bep Lambert ruimschoots haar aandeel nam. Het stuk draait om een aantal vrou wen, verzameld rond een oud-officier, die door een toevallige omstandigheid tot de ontdekking komen, dat zij in ver eniging zich vrij gemakkelijk kunnen toeleggen op de diefstal van bontjassen. Zij vormen een sympathieke ben de, wie het er niet om te doen is, er beter van te worden maar om met het uit de verkoop van de gestolen waar verkregen geld arme mensen te hel pen. Ze krijgen, met de officier, een pathologische voorliefde voor bontman tels. Alle mogelijke en onmogelijke si tuaties zijn er het gevolg van en de schrijver heeft zijn kracht gezocht in het creëren van allerhande paniekscè nes. Daarin is hij ook, na een nogal onsamenhangende en langdradige aan loop, goed geslaagd. Voor Laszló Bubenik, de regisseur, waren vooral die scènes een kolfje naar zijn hand. Hij wist er tenslotte Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 11493 HAARLEM, 2 febr. Hedenmorgen vond in intieme kring de huldiging plaats van de heer P. J. Fabels, die 60 jaar werkzaam was bij de C. G. v. Tubergen's Bloembollen- en Zaadhan- del N.V. te Haarlem. Na een toespraak van één der directeuren, de heer C. J. H. Hoog, die de ijver en plichtsbetrach ting van de gehuldigde naar voren bracht en er aan herinnerde, dat de heer Fa bels gedurende een lange reeks van jaren één der kassen onder zijn beheer '"J" W«DC1 en nu nog in de zomermaanden ge durende het hoogtepunt van bloembol len-export hierin medehelpt. Ook werd de prettige verstandhou ding tussen de heer Fabels en de di rectie gememoreerd. Jarenlang was de heer Fabels voorzitter van het Jubileum fonds Zanenburg. Deze bijeenkomst kreeg een bijzonder karakter, doordat de heer A. v. d. Veldt, Wethouder van Sociale Zaken, de heer Fabels mede deelde, dat aan hem de Eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oran je Nassau, was toegekend. De jubilaris wa.; hiermede zeer vereerd. De heer Fabels kreeg bovendien een enveloppe met inhoud en mevrouw Fabels bloe men. In de middag ontving de jubilaris een delegatie van het Jubileumfonds welke hem een geschenk onder couvert en mevrouw Fabels bloemen aanhoort (Advertentie) BLOEMEND AAL TELEF 54855 HAARLEM, 2 febr. Huneker be haalde in groep 1 een vrij gemakkelijke overwinning, terwijl Bleekemolen erin slaagde zijn afgebroken partij tot winst te brengen. Omdat het eerste tiental een Bondswedstrijd moest spelen, kwamen nu alleen in de onderste regionen van de standenlijst enige veranderingen. Voor de koplopers in groep 2 was het geiijke spel dat Raap van Komen af dwong, zeer gunstig. Bovendien kon Blanken het tegen v. d. Stoop Sr. ook al niet verder dan een remise brengen. Zowel Bottelier, als Holtkamp maakten feen fout en wonnen hun partij. Ook oosten kon een zege laten aantekenen, maar zag tevens zijn afgebroken partij tegen v. d. Bosch verloren gaan. Cobe- lens bleef tegen v. Schie meester van het terrein, terwijl Sdholte over v. d. Erf zegevierde. In de Bondswedstrijd had HWP gerui me tijd zeer gunstige perspectieven. Toen echter enige partijen door gebrek aan taktiek onnodig verloren gingen, keerden dt kansen en kwam het einde met een voorlopige 4V2-31/, ze-ge voor HWP. Op meer dan een 5-5 einduitslag mag echter nu niet meer gerekend worden. De uitslagen warenRanBlee kemolen 0-1, RaaphorstHuneker 0-1, KomenRaap Bankenv. d. Stoop Sr. '/t-'/i, LunenburgJoosten 0-1 Bot telier—Puts 1-0. Cobelensv. Schie 1-0, HoltkampBaas 1-0, v. d. ErfSoholte 0-1, Joostenv. d. Bosch 0-1. Ladder wedstrijd: v. d. Bosch-1®rohet 1-0. een waar feest van te maken. Bep Lambert, die bij eerste opkomst over rompeld werd door het applaus van haar publiek, speelde de centrale fi guur in het vrouwengezelschap reso luut, overtuigd en met een ontwape nende flair. Naarmate het stuk vorder de, groeide zij in haar rol. Zij jubi leerde aldus voortreffelijk en in een stijl, die de viering van haar jubi leum volkomen rechtvaardigde. Naast haar excelleerde Dora van der Linden als de boezemvriendin. Zij wist met een enkel gebaar, een kort woord de situatie goed te tekenen. Willy Poierrié maakte een kostelijk, net niet gechargeerd, wel geëxalteerd typetje van de spraaklerares. Irene van der Kolk als het hyper-nerveuze meisje sloot zich daar uitstekend bij aan. Els Koers als het dienstmeisje voldeed zeer goed, maar de regisseur had haar in dit gezelschap iets meer stijl mogen geven. Voor Joop Seignette een speciaal woord van waardering. Hij gaf een onverbeter lijke typering van de oud-officier. Wel iswaar kreeg hij in dit vrouwengezel schap alle gelegenheid zijn troeven uit te spelen, maar hij deed dat ook tref zeker. Tenslotte leverde Ad Spruyt zijn bijdrage als rechercheur en een onbe- HAARLEM. 2 februari Het be stuur van het Bedrijfspensioenfonds voor het bloemboilenbedrijf heeft be sloten in verband met de strenge win ter één keer een kolentoeslag van maxi mum f 20,aan alle gepensioneerden toe te kennen, afhankelijk van de hoog te van het pensioen. HAARLEM, 2 febr. Gisterochtend zijn deputaties van de gemeentebestu ren van Haarlem, Amsterdam, Haar lemmermeer, Velsen en Haarlemmer- liede in het Haarlemse stadhuis bijeen geweest om te spreken over de moge lijke ontwikkeling van het gebied ten zuiden van het Noordzeekanaal. De be spreking verliep in geanimeerde sfeer. Het overleg zal over enige tijd worden voortgezet. HAARLEM, 2 febr. Enkele hon derden bewoners van de Iepenlaan, Lijsterbeslaan en Esdoornlaan in Heem stede zaten vannacht en vanmorgen ten gevolge van het springen van de hoofd- waterleidingsbuis zonder water. Gister avond laat moet in de buis een lek zijn ontstaan. Het water heeft zich vannacht met kracht een weg naar boven gebaand, met het gevolg, dat de drie lanen blank kwamen te staan en er kleine ijsbanen ontstonden. Vanmorgen hadden de be woners tijdelijk de beschikking over een kleine straal water. In de loop van de ochtend is men begonnen het lek op te sporen. HAARLEM, 2 febr. Gisteren is in het flatgebouw Haarlem Hoog een ver warmingsketel gesprongen waardoor er 20.000 tot 25.000 liter water in het sous- terrain kwam te staan. Door de brand weer is het sousterrain leeggepompt. kende zagen wij figureren als politie agent. Het applaus na afloop was uitbundig en groeide uit tot een ovatie ter ere van Bep Lambert. Gevangen op het toneel moest zjj zich toch een huldiging laten welgevallen. De voorzitter van „Ludamus", mr. C. van Koppen, me moreerde de grote verdiensten van de jubilaresse, die ook op bestuurlijk en ad ministratief terrein van wanten wist. Hü bood haar een vulpen ten geschen ke aan. Namens het W.K.A. sprak de heer H. van Stigt, die haar toewenste, dat dit jubileum wel een bekroning, geen eindpunt zou zijn. Hü deelde haar mede, dat zij opgenomen was in het Ge- nesiusgilde, ten bewijze waarvan hij haar een medaille opspelde en een oorkonde overhandigde. Tiny Radix kwam met de allerharte lijkste gelukwensen van „Alberdingk Thjjm" en Gé Hurkmans huldigde haar in zwierige, vaak pontificale bewoordin gen. Hij haalde intrigerende herinnerin gen op uit het verleden en gaf tenslotte een toneelkijker ten geschenke. De laat ste spreker was regisseur Bubenik en hjj deed zijn gelukwensen vergezeld gaan van een boekwerk. Aan bloemen geen gebrek, evenmin aan schriftelijke felici taties. De onze zjj hier bijgevoegd. W. H. In „De drie waarheden" wordt het verhaal verteld van een gescheiden vrouw, die relaties aanknoopt met een jongeman. Er ontstaat een conflict, wanneer de dochter van de vrouw ook verliefd wordt op de jongen en met hem trouwt. Dat huwelijk loopt fout, wan neet de jongen weer op pad gaat met een ander meisje. Het hoogtepunt van het verhaal, namelijk dat de dochter vermoord gevonden wordt, is het begin van de film. De politie stelt een onder zoek in en laat de moeder het gehele verhaal vertellen. Op zichzelf niet veel bijzonders, maar het intrigerende van de film is, dat de regisseur tegelijkertijd de jongeman de geschiedenis laat ver tellen aan zijn nieuwste geliefde, terwijl de commissaris tijdens het verhoor het dagboek van het slachtoffer naloopt. Op die manier worden drie visies op deze o\ jrigens banale historie gegeven. De regisseur heeft dat knap gedaan, maar heeft niet kunnen verhinderen, dat deze (Franse) film ons maar matig bekoord heeft. Strikt volwassenen. In Cinema Palace. Frans Hals draait een reprise van de destijds befaamde Italiaanse film „Bit tere rijst"; str. volw. Rembrandt pro longeert andermaal de Nederlandse verzetsfilm „De overval"; a.l. Studio brengt de door de KFC ontraden film „Babies groeien nooit aan een boom". In Luxor wordt Chans" vertoond, een door de KFC eveneens ontraden Zweed se film. In Lido gaat „De verleidster", die ook al door de KFC werd ontraden. Tot en met morgenavond draait in Roxy de oosterse avonturenfilm „De wraak van de vuurgod", een reprise; 14 jaar. Vanaf maandag wordt er de door de KFC ontraden film „Jonge zondaars" vertoond. Minerva brengt tot en met morgenavond een reprise van de muzikale Spaanse film „Mari- sol"; a.i. Morgen- en woensdagmiddag draait daar voor de jeugd een Walt Disney-festival en maandag- tot en met woensdagavond worden er hervertonin gen gegeven van „Orfeu Negro", de uitstekende Braziliaans-Franse myste riefilm; volw. (Advertentie) XMSTKRÏ>AMSEV.V \m 20 Tf 1. 11053 Ook voor de fijne was BLOEMENDAAL, 2 febr. De ge meente Bloemendaal gaat het unieke duinterrein „De Leeuwenkuil" aan de Hoge Duinendaalseweg verkopen. Gega digden konden op dit terrein inschrij ven. De bedoeling is, dat er drie villa's op evenveel stukjes bouwterrein zulleu komen. Voorts werden nog twee per celen duinterrein te koop aangeboden. De oppervlakte van die verschillende stukjes terrein lag tussen de 2130 en 4660 m2. Ten overstaan van wethouder ir. W. van der Laan en directeur IJ. E. Dijk stra van Publieke Werken werd gis termorgen in de wethouderskamer van het gebouw van P.W. aan de Brouwers- kolkweg in Overveen de openbare in schrijving gehouden. Ofschoon er ruim dertig bestekken van de situatie wa ren verkocht, bleken er slechts negen inschrijfformulieren aanwezig te zijn. Hoogste biedster was de N.V. J. Polak engroshandel in Amsterdam, die de vol gende inschrijving deed: perceel I 70.200.—, perceel II plus twee terrei nen duingrond 83.200.-, perceel ITT lus dezelfde stukjes duinterrein 86200 >e heer J.. Polak, die reeds aan de Hoge Duinendaalsew. woont, bood enkel voor beide stukjes duinterrein 56.100. Hij heeft deze duingrond tezamen met de percelen voor villabouw enige ja ren van de gemeente in huur gehad. Onder meer zorgde de heer Polak voor een vernieuwen van de bebossing Het gemeentebestuur wil echter volgens een uitbreidingsplan de mogelijkheid scheppen voor villabouw. Laagste inschrijfster was de firma G. van Zeulevoet te Haarlem met de volgende bedragen: perceel I ƒ12600., perceel II 13.700, (met duinterrein ƒ19.025.) respectievelijk 30.675, per ceel III 14.800, (met duinterrein 26.400) respectievelijk 31.775. De fir ma was tevens met 16.975. de laag ste inschrijfster voor beide duinterrein- tjes alleen. (Advertentie) CHEVROLET in HAARLEM, 2 feb. De heren J. A. Huissen en B. de Wolff, beiden te Haarlem, hebben enige tijd geleden de jeugdsociëteit „Kamigro" in het leven geroepen. De bedoeling van beide initia tiefnemers is elke zaterdagavond in de dansstudio „Griffioen" aan de Parklaan culturele avonden te verzorgen. De sociëteit is vooral bestemd voor katho lieke jongeren uit de middengroepen. Vandaag zal in de dansstudio een kennismakingsavond worden georgani seerd. De avond begint om negen uur. Er zal kunnen worden gedanst. Ieder een is welkom. i Advertentie) Vrijdagmiddag heeft juffrouw C. Wee- ren afscheid genomen van het kanton gerecht. Bijna drieëndertig jaar is zij werkzaam geweest op de civiele kamer. Sinds dë oorlog had zij de leiding op deze afdeling. Mr. C. W. D. Vrijland, griffier, bood ho.ar namens het gehele personeel van het kantongerecht een geschenk onder couvert aan. (Advertentie) VERZEKERT ZIEKENHUISKOSTEN CINEMA PALACE, t/m wo.: De drie waar heden, strikt volw. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Bittere rijst, strikt volw. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Dinsdag 2 en 8 uur. LIDO: La Trieheuse, ontraden. LUXOR: Chans, ontraden. REMBRANDT: De Overval, alle leeftijden. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY, t/m zo.: De wraak van de vuurgod, 14 jaar. Ma. t/m do. Jonge zondaars, ontraden. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Babies groeien nooit aan een boom, ontraden. MINERVA: Marisol, een engel in huis, a.l. Za. en zo. 7 en 9.15 uur; Walt Disney Festival, a.l. Za. en wo. 2.30 uur. Zo. 2 en 4.15 uur; Orfeu negro, volw. Ma., di. en wo. 8.15 uur. Maandag 4 februari. Concertgebouw, 8.15 uur: Johanna Martzy, viool en Jean Antonietti, piano. Programma: Mozart, Beethoven, Baeh, Schubert. Dinsdag 5 februari. Concertgebouw, 8.13 uur: Radio Filharmo nisch Orkest o.l.v. Jean Foumet. Solist: Mstislav Rostropovitch, cello. Programma: Berlioz, Schumann, Tschaikowsky, Strawins- ky. Zaterdag 2 februari. Stadsschouwburg, 8 uur: Nieuw Rotter dams Toneel met „Medea en het dames orkest" van Jean Anouilh. Regie: Elise Hoo- mans. "In de hoofdrollen: Caro van Eyck en Arnold Gelderman. Zondag 3 februari. Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep Stu dio met „Een geboren leugenaar" van Keith Waterhouse en Willes Hall. Regie: Peter Oosthoek. In de hoofdrollen: Henk van Ulsen en Nell Koppen. Maandag 4 februari. Stadsschouwburg, 8 uur: De Nederlandse Comedie met „De lankmoedige minnaar" van Graham Greene. Regie: Ank van der Moer. In de hoofdrollen: Ellen Vogel Ko van Dijk en Guus Oster. Zaterdag 2 februari. Bloeraenheuvel, 3 uur: Opening tentoon stelling schilderijen, aquarellen, tekeningen en grafiek van Diok van Luijn door dr. D. H. Peereboom Voller, burgemeester van Bloemendaal. Maandag 4 februari. Frans Halsmuseum, 8 uur: De Islam. ste lezing van cursus Volksuniversiteit. PjJ oent: prof. dr. D. J. Hoens, hoogleraar de rijksuniversiteit te Utrecht. Frans Halsmuseum. Werken uit de lemse School van de 16e t/m 19e eeu* Bijzondere collectie werken van Frans BS' Dagelijks van 105 uur. Zondags 1—5 uu" Teylers Museum. Schilderijen 19e en eeuw. Tekeningen Nederlandse, Italiaan^ en Franse school. 16e t/m 19e eeuw sielen, natuurkundige Instrumenten. opend op werkdagen, behalve maandag. v~a 113 uur. Eerste zondag van de maaa van 13 uur. nA, Bisschoppelijk Museum, Jansstraat T Oude religieuze kunst, schilderijen midd®j eeuwse beeldhouwwerken. Van 101*5, en van 1.305 uur (behalve maandaa' Zon- en feestdagen van 25 uur. Vleeshal, t/m 7 februari: „Bestuurde lingen", Tentoonstelling over electriciteit eiectronlca. „Het Huis van Looy", Kleine HoutW^j Groepstentoonstelling van leden van „Ku^ Zij Ons Doel". Geopend van 10—6 dVf} Zondag 25 uur. Bovendien vrijdag uur 's avonds. Tot en met 10 februari. Kunstcentrum De Ark. Tentoonstelt^ van schilderijen van J. Möhlenpage. operid van 95 uur en tijdens de concert' Tot 23 februari. Bloemenheuvel, Bloemendaal. Aquarel!'» schilderijen, tekeningen en grafiek van van Luyn. Dagelijks geopend van 105 u|JÏ' zondags van 2uur. Van 3 t/m 24 f'" Haarlem Apotheken: Frans Hals-apotheek, Fr3ïf Halsplein 1, tel. 60800; Apotheek BuzibJJ Lange Veerstraat 19, tel. 11000; ElswoO' apotheek, Overveen, tel. 16760; Apothc' Schotsman, Binnenweg 206, tel. 38320. Doktersdienst: Indien geen hulp van arts belle men fa. Mathöt, telefoon (Niet voor tandheelkundige hulp). Wijk-erpleging Wit-Gele Kruis, tel. 13^' Tandarts: M. M. van Beek, Lorentzpl'"' 33, telefoon 21861. Dierenarts: J. Hagedoorn, Heemsteed' Dreef 11. tel. 3S501. Ziekenvervoer: G.G.D., telefoon 14' Margriet, Turfmarkt telefoon 21400 Ambulancedienst Dierenbescherming AAN: "VEZENO'-ZAANDAM i Westzijde 212 - Tol.: (02980) 63441 I Ik 20u gaarne Inlichtingen over verzekering I tegen ziekenhuls-Zoperetlekosten ontvangen. t naam: adres: woonpl./tel.:. HAARLEM, 2 leb. Weinig jubilea worden met zulk een hartelijke sponta niteit en zulk een bruisende originaliteit gevierd als dat van de heer J. A. J. van Odük, die gisteren veertig jaar in dienst was van de NV Drukkerij De Spaarne stad. Na op diverse administratieve afdelingen zich grondig te hebben be kwaamd, werd hü in 1946 belast met de administratie van de fondsuitgeverü, de schooluitgaven en de katholieke jeugd tijdschriften. Nadat vrijdagmiddag de Spaarnestad- directie hem haar welgemeende waar dering in woord en goedgevulde porte feuille reeds had betuigd, volgden al degenen met wie hij samenwerkt, in een feestelijke büeenkomst op zijn afdeling. Welk een aanzien hü bii al zün beschei denheid zich op deze afdeling wist te verwerven, bleek daarbü op niet mis te verstane wijze. Niet alleen zijn werklust en spreekwoordelü'ke accuratesse wer den in toespraken en talrijke originele verzen en gezangen in het licht gesteld, maar ook de persoonlijke eigenschappen die hem tot aller vriend maken. Het spreekt wel vanzelf dat die waardering en vriendschap ook werden uitgedrukt in menig kostbaar geschenk. Had de heer Van Odijk tegen deze feestelijkheid met grote benauwenis opgezien, de vele moeiten die zijn chefs en medewerkers eraan hebben besteed, zuilen hem wel voor zijn leven met het jubileren ver zoend hebben. (Advertentie) HAARLEM, 2 febr. Morgen wordt ook in het bisdom Haarlem de zoge naamde Kerkenbouwzondag gehouden. In het verleden is er meer dan eens een kerkenbouwzondag geweest, waar op de balans er niet bepaald bemoe digend uitzag. Dat waren de jaren, waarin, gezien de heersende kerken- nood, er slechts weinig kerken in aan bouw kwamen of in gebruik genomen werden. Op het ogenblik is de situatie gelukkig anders. Nog nimmer werd in het bisdom Haarlem op het terrein van de kerkenbouw zo'n grote activiteit ontr plooid als de laatste tijd het geval is. Die activiteit is uiteraard vooral bedre ven in de steden en de verstedelijkte gebieden. Ofschoon reeds jaren achter een de kerkenbouwzondag wordt gehou den en op de nood in verschillende ge bieden is gewezen, blükt steeds weer, dat vele katholieken nauwelijks weten van de grote kerkennood in de nieuwe stadsvvüken en voor de soms tragische gevolgen daarvan voor de zielzorg. In Haarlem worden de zaken voort varend aangepakt. Zoals bekend is de eerste parochie in Schalkwük vorig jaar reeds begonnen. Voor Schalkwük A werd pastoor C. van Tellingen benoemd, die met zijn parochianen in middels de noodkerk, toegewüd aan „De Goede Herder" in geDruik heeft genomen. Men verwacht, dat deze pa rochie 4000 4500 zielen zal gaan tel len. Er zal daar ooit een definitieve kerk moeten komen, maar eerst zal een definitieve kerk voor Schalkwijk B neergezet worden. Voor dit stuk van Schalkwijk is reeds kapelaan P. van Züp tot bouwpastoor benoemd. Het uit breidingsplan van Schalkwük B is be- trekkelük klein van omvang. Het aan tal katholieken, dat daar komt te wo nen, wordt geschat op 2500 3000. Hier doet zich het merkwaardige feit voor, dat de parochie van Schalkwük-B snel ler zal worden afgebouwd dan die voor Schalkwük-A. Een gedeelte van A ligt namelük op het terrein van de gemeen te Haarlemmerliede. Hoewel dit ge deelte binnenkort bü de gemeente Haar lem gevoegd zal worden, zal het niet eerder dan in 1965 bouwrüp zün. Daar om wil het bisdom eerst met de de finitieve kerkbouw in Schalkwük-B be ginnen. Op deze wüze wordt voorko men, dat deze betrekkelük kleine pa rochie extra belast wordt met een nood kerk. Voor pastoor van Züp betekent dat echter een dubbele taak. Namelijk het formeren van een parochiegemeen schap met tegélükertüd het bouwen van een nieuwe kerk. in Haarlem Zuid-West heeft zich aan de Helmlaan (telefoon 43596) geves tigd pastoor E. Duym. Hü is in het Duinroosplantsoen (plan-Oosterduin) be zig met de opbouw van een eigen, nieu we parochie, waarvoor de noodkerk nog in aanbouw is. De katholieken uit dit gebied wonen betrekkelijk geïso- leerc ten opzichte van de nabij gele gen parochie van Aerdenhout. Zü voe len zich daar ook niet thuis. Toen de woningbouw in de omgeving van het Duinroosplantsoen na de oorlog toenam groeide ook het aantal katholieken en ontstond er behoefte aan een eigen zielzorgvoorziening. Op het ogenblik is de situatie zelfs zo, dat in de omge ving van de thans in aanbouw zijnde noodkerk meer katholieken wonen dan rond de parochtiekerk van Aerdenhout. Lag het aanvankelük in de bedoeling De noodkerk in aanbouw, welke thans geplaatst wordt in het Duinroosplantsoen. om in het Duinroosplantsoen een bij kerk van Aerdenhout te stichten, thans zal, zodra de noodkerk gereed is, tot parochie-oprichting worden overge- an. Een gunstige omstandigheid is, dat binnen enkele jaren het verpleeg huis van de Pius XII-Stichting daar zal worden gebouwd. Dat betekent een versteviging van de nieuwe parochie gemeenschap. Het belangrijkste project in de direc te omgeving van Haarlem ligt in Zand- voort. Men heeft eindeftjk terrein toe gewezen gekregen voor de bouw van eeri noodkerk in Zandvoort-Noord. Men hoopt dit jaar nog met de bouw daar- va te beginnen. In de IJmond is de situatie nogal onoverzichtelijk met betrekking tot de ruimtelüke en stedebouwkundige ont wikkeling van dat gebied. Desondanks vindt daar een vrij grote kerkenbouw- activiteit plaats. In het afgelopen jaar werd in Beverwük de parochie van de Tv aalf Apostelen ten behoeve van de wijk Meerestein opgericht met pastoor L. Pas als bouwpastoor. Er werd in middels een noodkerk in gebruik geno men. De parochie van de H. Joseph in de wük Oosterwijk zal spoedig de fast van noodkerk voorbij zijn. De de finitieve parochiekerk is thans in aan bouw. Ook hiei moesten risico's geno men worden. Het is Immers nog on voldoende bekend, wat er in dit ge bied dat officieel nog voorbestemd is om city te worden, gaat gebeuren. Het gewüzigde streekplan-ontwerp, dat nu door Provinciale Staten is aanvaard, doet vermoeden, dat hier op ruimere schaal woningen gebouwd zullen wor den dan aanvankelijk voorzien was. Uiteraard is met een dergelüke om standigheid wel rekening gehouden, maar het bisdom hoopt toch voor al te grote verrassingen bespaard te blij ven. Tot de oprichting van een nieuwe parochie in Heemskerk werd overge gaan met als pastoor C. Schoonder- woerd. De enige jaren geleden gebouw de noodkerk aan de Kerkweg, even buiten het dorp doet thans als paro chiekerk dienst. Nog dit jaar zal ech ter met de definitieve kerk, toegewüd aan de H. Maagd Maria, in het uit- breidingsplan-Kerkweg begonnen wor den. Overigens hoopt men van harte, dat de mist omtrent de ruimtelüke en stedebouwkundige ontwikkeling van de IJmond spoedig zal optrekken. De tegenstrüdige meningen en visies die in het gebied zelf blüken te be staan, zün allerminst bevorderlijk voor het ontwikkelen van plannen voor de zielzorgopbouw van dit zich snel ontwikkelende gebied. In Krom menie tenslotte za] binnen niet al te lange tüd een tweede Kerk gebouwd worden en dat terwijl daar na de oorlog reeds een nieuwe grote kerk gebouwd werd ter vervanging van de oude, te klein geworden kerk. (Advertentie) Zijlweg 36-"*8 Haarlem Tel. 18014 12823, b.g.g. 008 boodschappendienst. Heemstede en Aerdenhout Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: A. Degenaar, P. de Hooi"' straat 11, tel. 35008. J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, telefoon 38103. Bloemendaal Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: H. Immink, Bloemend'' seweg 126, telefoon 57763. Overveen Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: W. van Oldenborgh, Bloemendaalseweg 223, tel. 50158. Zandvoort Apotheek: Zeestraat Apotheek. Zee straat 71, telefoon 3078. Doktersdienst: R. Drenth, Hogeweg tel. 3356. Kathedraal: 7, 8.15, 9.30 H„ 11.18 en '2'3 uur. Sint Antonius Nienwe Groenrok 6.30, 7.30, 8.30 H., 10. 11 en 12 uur. h. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 S- 12 uur en 18 uur Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans: Spaame: 6, 9, 10.30 H. en 12 uur. De Goede Herder: Italiëpleln: 9.30 H. en 11 ur. a St. Jan, A'damstraat: 7, 8.15, 9.30 en 12.15 uur. H. Pastoor van Ars, Parkwük: 7.30, 3' H.. 10.30, 11.45 en 18 u. Avondmis. H. Hart, Kleverpark: 7, 7.45, 9, (Hoogmis) en 12 uur. je H-H. Elisabeth en Barbara, P. Krb# straat: 7, 8, 9.15 H., 10.45 en 12 uur- a, H. Lidulna, Rüksstraatweg: 7, 8, 9-3" 11.15. 12.30. jff OL. Vrouw van VII Smarten: li straatweg 7, 8, 9.15 H., 10.45, 12 en 10 H.H. Petrus en Panlns: 7. 8.30, 10 11.45 uur. A BLOEMENDAAL: AUerh. Drieëen" 7.30. 9 H., 10.45 en 12 uur. ih H. Sacrament: 7.30, 9, 10.30 H. en 1 AERDENHOUT: 7.30, 9 H., en H U ZANDVOORT: H. Agatha: 7.30 9-3° en 11.30 uur g OVERVEEN: 7. 8, 9 H., 10.30 en l1'3-^ HEEMSTEDE: (H. Bavo): 7.30 eb 8 9.40 H.. 11 en 12.15 uur. fil! HEEMSTEDE (O.L. Vrouw Hemel1'3 6.45. 7.45. 8.40 H., 10, 11 en 12 uur. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. 8# BENNEBROEK: (St. Joseph): 6.45- BEVALLEN van een zoon: 3°J !j Th. I. A. F. Janssen-Vrugtinfi^; i Th. I. A. F. Janssen-VrugtV'^; jan.: M. G. van de Worp-BorKbj o van Charante-Bruins. 1 febr.: rrjiiF-f Jong-Epskamp, T. van der v'?,. Van een dochter: 31 jan.: 3- Gelderen-van der Veldt; 1 febr-Jaji 8 M. Smit-Geuke; J. M. Ste£fers-Viu Lans. ci, GEHUWD: 1 febr.: H. Blok van LeenA. Koster en C. ,rrefieS' OVERLEDEN: 29 jan.: H. i Oasthiiisvpst: .T. van 151 iCf. „y periaan; 30 jan.: Ch. J. ,V0p- Hüden, 84 j„ Hazepaterslaan. t; Veenman, 74 j„ Rozenprielstr'W^ jan.: H. A. Perrü, 70 j„ linkstraat; P. J. de Louw-de 67 j„ Kamperlaan; A. van Vossen, 78 j„ Gasthuisvest. r ONDERTROUWD: 1 febr': Bloemhard en W. Haye.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2